Kolmapäev, september 12, 2007

Pullerits: Jooksumeeste tund on tulnud!

Huvitav, kas nüüd ühinevad minuvastaste rulluisutajatega ka jõujuurikad? Need, kes käivad jõusaalis (peamiselt) kangi rinnalt surumas (nagu oleks see mõni olümpiaala), rüüpavad petti vahele (valke ju vaja, valke!) ning panevad oma rekordeid seinale kirja (sest kusagil auväärsemates annaalides neid treening(!)tulemusi ju ei fikseerita, aga märku oma kõvadusest tuleb ju anda).

Siin tuleb nüüd asja tuum. Kui me väljume spordi kitsastest raamidest ja vaatame elu ükskord ometi ka laiemalt, siis küsin: kas te ei ole tähele pannud, et suure muskulatuuriga mehed on totaalselt out?

Kes on siis in? Aga vaat kes - jooksumehed. Ja selle üle ei saa jätta rõõmustamata, ega ju?

Arvate, et ajan kägu (või pada)? Et räägin seda, mida ise tahan näha ja mis minusuguseid kuidagimoodi üles upitab?

Las ma tsiteerin teile Vanity Fairi (tiraaž ligi miljon) viimast numbrit (see on üks mu lemmikajakirju, sest seal on pagana põhjaliku reporteritööga neetult huvitavad lood, näiteks värskes numbris kuulsa näitekirjaniku Arthur Milleri [teate küll: "Müügimehe surm"] Downi sündroomiga lapsest, keda Miller, Ameerika ühiskonna moraali peegeldaja, kogu oma elu varjas, või vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiva endise New Yorgi linnapea Rudy Giuliani kolmandast naisest Judist, kes, nagu välja tuleb, on tõeliselt võigas, võimuahne, õõvastav, ülbe jne bitch [lennureisil peab ta kõrvalkoht olema vaba tema Louis Vuittoni käekoti jaoks, jms]), numbrit, mis on pühendatud 2007. aasta stiili analüüsile (Style Issue):

"Nagu arvata võis, siis nüüd, mil maskuliinsuse popimago on põrganud steroidide ja testosterooni köetud äärmuseni, on moeloojad läinud tagasi oma töölaua taha ja tulnud välja korrektiive tegeva antiteesiga. "Jõusaalikeha on muutunud peaaegu klišeeks," täheldab Ralph Pucci, kelle firma Pucci International toodab tippkaubamajadele mannekeene. Temaga nõustub Simon Doonan, Barneys New Yorgi loovdirektor: "Meeste proovinumbrid pole eales olnud nii väikesed. Meesmodellid pole eales olnud nii nõgusad. Nad söövad madala süsivesikute sisaldusega toitu ja nad ei käi enam muskleid pumpamas - nad jooksevad. Selline look tuleb Pariisist, Hedi Slimane'ilt. See on pigem intellektuaalne kui seksikas - kahtlemata mitte selline, mis geisid ilatsema ajab.""

Ja et siin te mõtteid mitte liialt ohtlikele radadele kallutada, siis mainin vaid möödaminnes, et sealsamas artiklis märgitakse, kuidas nüüdisaja erogeenseks moetsooniks (okei, kohmakas tõlge, aga you get the point, eks ole) on saanud jalad [jooksja A ja O] ja kogu kehal üleüldse mitte lihavad pinnad, vaid hoopis kondised kohad.

Ehk siis võtame kokku: nüüd on saabunud nende meeste tund, kes on peenikese konditsiooniga, mitte ülespumbatud lihamäed; nende meeste tund, kes harrastavad jooksmist; nende meeste tund, kellel on sihvakad jooksja jalad; ja nende meeste tund, kellel peale VO2max-i on ette näidata ka normaalne IQ ehk kellel peale jalgade jagab pisut ka pea (for the record: viimane kord, kui mõõtsin, oli see 138 [mitte VO2max, vaid see teine]).

Ometi on siin kaks probleemi. Esiteks, kuigi tore, et jooksjafiguuriga mehed on nüüd lõpuks tõusnud moeikooniks, pole mu arvamus jooksjafiguuriga treenimata (sic!) meestest suurem asi. Need (kel IQ ja VO2max vahe on kolme ja enama kordne) näivad sellised, et kui näpuga puutud, siis keskkohalt lähevad pooleks - ja selline näib neist enamik. Lõdvad, treenimata. Teisisõnu: kurb, kui nüüd hakatakse opereerima pooltõdedega, ehk peene kondiga mehed hakkavad arvama, et nemad on nüüd tegijad, unustades ära, et peenest kondist ainuüksi ei piisa - joosta tuleb ka jõuda.

Ja teiseks: pärast pühapäevast Tartu rattamaratoni läheb lahti treenimine suusahooajaks. See nõuab aga tugevat tööd ülakeha kallal. Siit siis dilemma: kas saada paaristõukeks käed-õlad trimmi ja minna niiviisi moest või jätta ülakeha treenimata, aga säilitada see-eest koht moeparnassil?

Foto 1: Kulturistid Bill Cunningham (71) ja Jane Hesselgesser (61) Los Angeleses Venice Beachil demonstreerimas seda, mis pole enam moes. Foto autor: AP / Scanpix
Foto 2: Naiskulturistid valmistumaks etteasteks Budapestis, et näidata seda, mis on nüüd out. Foto autor: Reuters /Scanpix
Foto 3: Vanity Fairi septembrinumbri esikülg modell Gisele Bündcheniga. Foto autor: Reuters /Scanpix
Foto 4: Meesmodell näitamas Pariisis Hedi Slimane'i Diori kollektsiooni. Foto autor: Reuters /Scanpix
Foto 5: Jooksjate jalad Medellini poolmaratonil. Foto autor: Reuters /Scanpix
Foto 6: Jooksjad, uued moemehed, 1500 meetri eeljooksus Osaka MMil. Foto autor: AP /Scanpix

15 Kommentaarid:

At 11:07, Anonymous Anonüümne said...

uhhhh, nüüd tuli küll pseudoartikkel! Kas pastakaots jäi peale imemist ikka alles? Blogi nimi on ju spordiblogi, siin oli nüüd küll connection lost.

 
At 11:42, Blogger Priit Pullerits said...

Pastakaots jäi alles, aitäh huvitumast.
Aga ma ju ütlesin, et vaataks elu korraks laiemalt ka kui vaid spordi vaatevinklist.
Igaks juhuks kinnitan kõigile lugejatele, et kohe keerame asja kõvaks paduspordiks tagasi. Näiteks järgmine lugu tuleb sellest, mis annab täpselt aimu, mis ootab ees pühapäevasel... vahetud kogemused rajalt.
Ja siis teeme ükskord sotid selgeks treeneri vajalikkuse küsimuses ja väitleme pulsikella asja ka sirgeks ja siis hakkame siin nii tõsist trenni tegema, et mõned hapnikuvõlas lõõtsutavad, et kas tempot alla võta ei saaks.
No alati saab. Selleks ka seekordne vahepala.

 
At 13:35, Anonymous Anonüümne said...

rääbisega ühel meelel.
Priit ,sa uuri sama teemat näiteks maailma ühest suurimast jooksusõprade foorumist -letsrun.com . Üks arutlusest pidevalt läbi käiv teema kõlab a`la "miks pesa- ja ameerika jalgpalli mängijad saavad kuumimad tsikid".Jooksjad(väljarvatud sprinterid) on selles "ränkingus" btw madalamail astmeil.

 
At 14:10, Anonymous Anonüümne said...

Eks jooksjad saavad samasuguse anorektikust tibi. Musklimehed aga võtavad need, kellel on ikka "tissi ja tussi"

 
At 15:37, Anonymous Anonüümne said...

Pühapäevasel üritusel on pulss kindlalt 4 tundi üle oma võimete piiri :)
Modellikehavormidega jalgratturid?
Milline on kellegi väljanägemine, see on ikka 99% geneetikas kinni.

 
At 16:50, Anonymous Anonüümne said...

Ei ütleks, et head jooksjad on hirmsad kilud ja anorektikud. Ise tunnen end joostes tavaliselt, kui Mottram väikeste neegripoitse seas, ligi 2 meetrit ja peaaegu 90 kilo teevad must "mittejooksja" aga vastupidavust ja kiirust on piisavalt, et esi saja pärast võitlust pidada.
Samas on ka teisi häid näited. . Allar Raja (100+kilo) tegi mulle pika puuga Viljandi järvejooksul ära. Jaansoni jooksul tuleb jässakate sõudjatega päris palju rabeleda. Ok nad ei kuulu Eesti kestvusjookude esiparemikku aga samas jookseks ka Ain-Alar Juhanson paljud üle, missest et jõuline tüüp.
Mina ise kiidan just universiaalseid tüüpe. Kui näiteks Marek Kalmus jookseks 10 km alla 40 minuti, siis oleks mul uus iidol.

 
At 18:44, Anonymous Anonüümne said...

Priit, Sinu meheunelm ju ammu gayde hulgas kuum sõna. Viimane briti gay-ajakiri Attitude kirjutab samal teemal ning toob välja, miks see ei peaks töötama: Selliseid riideid võivad endale lubada vaid üle 30sed, kellel on raha, aga puudub ainevahetus. Noorematel on keha, aga puudub raha.
Lisaks on selles numbris üks Eesti SUUR saladus, mida kodumaine meedia veel pole julgenud jutuks võtta.

 
At 19:26, Blogger Karuema said...

Tere Priit, see nädalavahetus meil siin Jyväskyläs Finlandia maraton, rada läheb sisuliselt mu akna alt läbi...kas teen sulle möned pildid? kommenteerida ma vist ei oska, sest olen väga spordikauge inimene...aga meil jah majas all kuulutus väljas ja kutsutakse kaasa elama...
väi äkki oled ise kohal?

 
At 15:09, Anonymous Anonüümne said...

kui Härra teeb suusatajatele mõeldud harjutusi suusatajatele mõeldud mahus ja intensiivsuses, ei tohiks musklisseminekut küll väga karta

 
At 16:04, Anonymous Anonüümne said...

Khmm, hr Pullerits, ega te järsku leheküljega eksinud, ehk on õige aadress mingi cosmo.com?
Mood olevat rumalukestele, kes ise ei oska mõelda, kuidas olla. Ja täiesti jabur on rääkida keha moest. Mõned lihtsalt on jooksumehed ja mõned suusamehed ja mõned mingid ülejäänud mehed ja üldse … suusahooaja lähenemisele mõeldes peaks siin blogis pigem suusamehi haipima. Või oligi see viimane lohutus ja järelehüüe moestminevatele jooksumeestele? ;)

 
At 07:28, Anonymous Anonüümne said...

very very nice for this blog and post, i like it very much, thanks for you guys!

Jachtos nuoma
limuzinu nuoma
buitine technika
DVIRACIAI

 
At 05:55, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 05:55, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 05:55, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 05:56, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 

Postita kommentaar

<< Esileht