Teisipäev, veebruar 19, 2008

Pullerits: Suusatamine - fuck off!!

Mõelge korraks: kas sajameetrisel ringil on võimalik suusatada? Vabandust, ma ei tea, pole proovinud. Aga kahesajameetrisel?

Sellele küsimusele tean küll vastust: on!

Tean sellepärast, et eile proovisin. Ehkki allikas Tähtvere puhkepargist väitis eile oma allikatele tuginedes, et kunstlumest sai valmis 300-meetrine ring, siis nii palju polnud see mingil juhul. Siin on peidus ajakirjanduslik õppetund, et vahendatud allikaid ei tohi usaldada, vaid alati tuleb ise oma silmaga järele kontrollida.

Seda oma silmaga ja suusaga kontrollimist eile õhtul kella kaheksa ajal tegingi ja sain valusa õppetunni. Jah, Tähtvere pargis oli sisse pressitud umbes 200-meetrine ovaal, ühtepidi kergelt mäest alla, siis laugest mäekesest üles. Mul sai juba viiendal ringil villand. Sest lisaks puhus vali tuul ja suusad ei libisenud sel poolvettival lumel, isegi määrimata uisu-Atomicega oli klassikajäljel tegu, et edasi saada. Ühele ringile kulus pisut üle minuti.

Mõtlesin, et teen 15 ringi. Kirusin ja otsustasin peagi, et teen ikka 30, siis vähemalt pool tundi kirjas. Ise mõtlesin: kurat, milleks see kõik? Kas selle nimel, et pühapäeval Haanja avatud rada sõita, kus isegi aega ei võeta? Või selle nimel, et loota kahe nädala pärast Haanja maratoni toimumisele, riskides seal variandiga, nagu juhtus mullu, et määrijad panevad puusse, nii et pole pidamist ega lippamist? Ja edasi? Ja edasi???

Tegin 30 ringi paaristõugetega ära - uisus oli libisemine lausa nullilähedane - ja mõtlesin, et teen veel 30, saab ikka tunni kirja. Ja mõtteis vandusin, oi kuis vandusin. See kõik oli nii tobe ja ajulage/arulage, et oleks keegi mind seal läinud, oleks ta hullumaja arsti kohale kutsunud.

Tegin 60 ringi ära ja mõtlesin, et teen veel mõned. Ümber selle koha, kuhu mõned mehed soovitasid Tauno Kangrol minust skulptuuri teha. (Eile olnuks tal selleks hea võimalus: olin kogu aeg vaateväljas, tegin ühesugust liigutust, lisaks oli lumi skulptureeritav.)

Tegin ära 65 ringi, siis võtsin suusad alt. Kui rada oli ikka 200 meetrit, ja vaevalt ta palju rohkem oli, siis 13 km 1:08ga on ju tõeline algaja tempo. Tahaks loota, et see aeg ei peegelda kadunud suutlikkust, vaid raja ja lume eripära, kus kurvid oli parajasti niisugused, et neid veel nõksu võrra koomale tõmmates oleks suusk värskest jäljest välja lennanud.

Öelge, kurat, miks veel peaks sel hooajal suusatamisega jätkama? Ja ärge hakake taas ajama seda juttu välismaratonidest, mis esiteks, nagu eelmise sissekande kommentaaridest näha, alla 6000 krooni ei maksa, ja teiseks ei pakuks ka mingit rahulolu, sest see oleks ju sama - ja jätke see võrdlus nüüd igaveseks meelde! - , et kui selle naisega, kellesse armusite, abielluda ei saa, siis abiellute paremuselt teise või kolmandaga, ehkki te teda ei armasta (sest armastada saab vaid ühte, mida iganes mehed oma lakkamatu libiido orjana ka ei väidaks). Milleks endale selle libasammuga mentaalset frustratsiooni genereerida? Sel juhul peaks juba ise endale hulluarsti aegsasti välja kutsuma.

Suusatamine - või õigemini see, mis sellest järele on jäänud - on hakanud positiivsete emotsioonide asemel andma ainult negatiivseid laenguid. Praeguses olukorras jätkamine pole isegi mitte masohhism, vaid on enda vägistamine ehk seksuaalselt võimatu akti toimepanemine iseenda kallal (just nii on poliitiliselt korrektsesse keelde panduna väljendi go fuck yourself eestikeelne tõlge).

Peaks vist välja panema kuulutuse: müüa vähesõitnud Atomicu ja Fischeri võistlussuusad ning vähekasutatud Exeli ja aasta aega kasutatud One Way kepid. Saapad saab ka soodsa hinnaga kaasa. Paneks müüki ka Eesti ja USA suusakombinesooni, aga need on spordiajakirjandustöö eest saadud auhinnad ja sellele teele, nagu Björn Borg ja Aavo Pikkuus, et hakata autasusid müüma, ka ei tahaks veel laskuda. Sest ega küsimus ole rahas, vaid küsimus on selles, et mõttetud ja negatiivse auraga asjad kodunt välja ajada.

Mis sedasi? Et hakata jooksma? Siin pean paljastama ühe suure saladuse.

Nimelt jäi sügisel imitatsiooni-ettevalmistus poolikuks. Pärast nn imikal lõikude tegemist hakkas vasaku jala ahhilleuse kõõlus valu tegema. Parema jala ahhilkat on mul sel põhjusel aastate eest opereeritud (doktor Aalo Eller puhastas liidetest), nii et tean väga hästi selle häda sümptomeid ja tagajärgi. Seetõttu jäid sügisel mitmed imitatsioonitreeningud ära. Valu tõmbus kuude möödudes küll tagasi, aga tean ja tajun, et päris haihtunud see pole. Jooksma hakates on karta, et asi pöörab peatselt kohe hullemaks.

Mis siin nüüd üle jääb? Tean, et mõned mehed kodus palehigis palvetavad, et jumal küll, peaasi, et Pullerits ratast ei hakka sõitma. Aga kui suusatada ei saa ja joosta ei kannata, siis mis mul üle jääb?

Masendavad ehk fuck-off-lood, kas pole? Selle peale ei jää tõesti muud üle, kui tuju tõstmiseks panna välja Morgensilber Cherry Blossomi pilte - sest suusatamine, nagu öeldud, küll meeleolu ei tõsta.

Foto 1: See ei ole Ameerika piison, vaid kääbusšnautser Morgensilber Cherry Blossom ajamas jälgi, kuhu küll lumi jääb. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 2: Morgensilber Cherry Blossom kõrgel lennul perenaise seatud eesmärkide poole püüdlemas. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 3: Morgensilber Cherry Blossom oskab lumest lugu pidada nagu peremeeski. Foto autor: Priit Pullerits

34 Kommentaarid:

At 12:42, Anonymous Anonüümne said...

Otepääl on kunstlumering, Haanjas on päris lumi. Viimasel nelja päeval on 3 paistanud päike. 6 kuud on trenni tehtud ja põhja laotud. Ja nüüd on mul nädal aega puhkust, kus saan kõike seda nautida.

Vahel on tunne, et elu on ilus

Märt

 
At 12:44, Anonymous Anonüümne said...

Pole sul Priit häda midagi. Vähemalt on sul mingid valikud! Endal diagnoositi reedel aordiklapi kaasasündinud puudulikkus ja kõik illusioonid harrastaja tasemel kestvusspordist purustati eos... See ajab küll ropendama.
Rohkem positiivsust. Küll see tali järgmine aasta ikka tuleb. Võta seda aastat kui mahukasvatamise oma.

 
At 12:47, Anonymous Anonüümne said...

Priit nagu ma aru sain võib sinu nimele kriipsu peale tõmmata, et järgmine aasta mul sinuga enam konkureerida ei tule, kuna ma jalgrattaga võistlemist ei harrasta.

 
At 12:55, Blogger Priit Pullerits said...

Märdi üle on siiralt hea meel, Ivole tunnen kaasa, Eerole ei oska kohe midagi öelda - nii lootusetu juhtum...

 
At 13:05, Anonymous Anonüümne said...

Ei ole siin mõtet suusatamist maapõhja või suusarada kiruda-olen seda hingeseisundit sulle juba kahel korral eelnevalt kirjeldanud-see on hooaja lõpp+motivatsioonipuudus+kauged eesmärgid. On maraton suusatatud- kaob pea igasugune huvi lumelaudade vastu,hoopis tossud hakkavad "sügelema" ,et kohe pärast jooksumaratoni loovutada koht rattasõidule.

 
At 13:41, Anonymous Anonüümne said...

hehh...naine rääkis pehmeks ära su?

Küll läheb üle Priit! Tegelesin ise ka päris korralikul tasemel spordiga, kuni ühel hetkel selg ütles, et aitab. Tehti kõik vajalikud uuringud (magnettomograafia jne) ja öeldi, et midagi näha ei ole. Kõigest väike viga, mida opereerida pole mõtet ning öeldi et tõmba spordiga tagasi. Arstikabinetis tuli pisar silma ja klimp kurku. Valus oli. Nüüd on pool aastat möödas ja tegelen taas vaikselt spordiga. Käin suusatamas ja lihtsalt tunnen mõnu sellest liikumisest, mida ma mõned kuud tagasi teha ei saanud. Jäta oma Tartu maraton hetkeks ja naudi seda, et sa saad liikuda ja oled terve! Mis tollest, et suusk ei libise. Sõida aeglasemalt siis.

 
At 13:55, Blogger Priit Pullerits said...

Nescafe jutus on kõva iva. Seni kui tervis lubab, on inimesed hirmus pretensioonikad ja ambitsioonikad, aga kui mõelda sellele, et tegelikult piisab õnnelik olemiseks ka sellest, et sul ju käed ja jalad üldse liiguvad ja töötavad, millest saab eriti aru siis, kui kuuled teistest, kes üldse liikuda ei saa - vaat siis saad aru, et oled ikka õnnega koos, tegelikult.

 
At 14:05, Anonymous Anonüümne said...

Hei!

Parditiigil(spordipargi ringi ja Emajõe vaheline tiik) on saanud suustada väga edukalt terve nädala vältel, kes soovinud ja ringi pikkuseks on seal ca 700m.

Lase see magnet, mis sind spordipargi keskpunkti ümber tiirutama sunnib lõdvemaks. Ehk satud siis Parditiigilegi või kaugemalegi.
:-)

Kui ei ole võimalik Otepääle või Haanjasse(kuhu pühapäeval ilmselt lähen, kui tahad kaasa tulla saan kohta pakkuda) siis sinna tiigile soovitan proovima minna.

Priit

ps. kui ei eksi siis vanasti kui kusntlumetootmine puudus ja eesti esi naissuustaja(hetkel puhkusel) harjutas teismeeas ka seal tiigi peal - lumikate puudusel.

 
At 14:15, Blogger Priit Pullerits said...

Priit!
Mis suusaga (uisk? klassika? vana või uued lauad?) seal parditiigil sõita annab?

Millal püphapäeval minek oleks? Võib-olla viitsiks isegi kaasa tulla...

 
At 14:19, Blogger Unknown said...

Mis jalahädasid puudutab, siis sama siin, dr Eller samuti liiteid väidetavalt eemaldanud...häda aga kestis veel 10 aastat, mil käisin jalgade koormusjaotuvuse testi tegemas ja selgus hädade tegelik põhjus! Seega, Priit, soe soovitus, investeerida 1 250.- (test + korrigeerivad sisetallad) ja kaovad valud ja jooksed taas.

 
At 15:00, Blogger Priit said...

Parditiigil suuska ei lõhu, sinna kive naljalt ei satu, kui just keegi pole visanud või üle tiigi jalutaja saabastega sinna tassib - seega nii kehav kui korraliku suusaga saab sõita muretult.

Hetke olusid ei tea ise käisin seal neljapäeval ja laupäeval.
Neljapäeval oli kerge lumi ja sai paaristõukeid harjutada, laupäeval oli lumi juba paksem ja sõita sai paremini. Täna peaks öösel sadanud lumega täitsa OK sõita saama.

Lumi oli jää peal ja saab paaris tõukeid harjutada ja ehk ka vahelduvsammulisi klassikalise tehnika sõiduviise.

Uisuga(tehnika)on problemaatislisem - suusad ei kandi jää peal ja hakkavad kõrvale ära vajuma. Sõltuvalt lume oludest võib saada ja mitte rahuldavalt seal sõiat.

Pühapäevase mineku kohta ei oska täna veel täpselt öelda(Otepääle enam ei taha ja Käärikul veel ei saa..)

 
At 15:06, Anonymous Anonüümne said...

See esi naissuusataja tõesti suusatas parditiigil. Täpsustusena olgu öeldud, et sõitis uisku mäesuusaga...

 
At 15:41, Anonymous Anonüümne said...

Mul tekkis kaks küsimust:
1. Priit on viimasele kolmele enda suusasõidule kommentaariks kirjutanud pronograafia, do jedosta ja fuck off. Mida blogilugejad pakuvad, kas see hooaeg tuleb ka mõni rõõsam pealkiri ja Priit leiab kadunud hoo või läheb kolinal edasi?
2. Priidule endale oleks täpsustav küsimus, et kas lootusetu juhtum olen mina või on lootusetu sind järgmine aasta rajal näha?

 
At 19:08, Anonymous Anonüümne said...

Koer on ikka nii nunnu:)Põsed punnis ja karv läigib.

 
At 21:58, Anonymous Anonüümne said...

Hilja küll suud lahti teha, kuid pakkusin juba oma sõpradele ammu välja, et mingil hetkel saab PP-l mott otsa. Siis lõhub veel 2 aastat, et tõestada midagi. Ja siis ütleb tervis täiega ülesse.

Võta rahulikult.
Osta korralik MTB ja seal on sinuvanustes 6 sekka pääsemine vist igal võistlusel kindlustatud. Kui ikka tahad hirmsasti võidupeale panna. Aga mingi hetk saad ise ka aru, et õnn ei ole esisajas (või rahas, või ärapanemises).

 
At 22:04, Anonymous Anonüümne said...

Priit see pole midagi, omal ajal valmistusime Vasaks ja tegime 50 meetrisel rajal trenni, kus oli 25 tõusumeetrit!!! vot see oli rada ja see oli trenn igal tõusul laksisime täiega pulsi 190 peale (krt ega me täpselt ei teadnud sest pulsikella ei olnud, aga ega ta vähem ei saanud olla ka) aga laskumisega taastusime ära nii et uuel tõusul laksisime jälle täiega, no mingi 300 ringi sõitsime enne kui püss tühjaks sai, raisk need olid alles trennid, ja teil siin juba do jedosta suusatamisest
Kohtume pühapäeval kell 11.00 Haanjas :)

 
At 22:24, Anonymous Anonüümne said...

Hmmm? 50 m rajal 25 tõusumeetrit?
Sa mees ei lähe sealt treppigi üles-nõlv on 3x järsem kui suusahüppemäe maandumisnõlv või Munaka kõige järsem laskumine.

 
At 22:24, Anonymous Anonüümne said...

See here

 
At 22:27, Anonymous Anonüümne said...

Tuleks ka pühaba Haanjasse nö avatud rajale (pole nad veel põhjagi tegema hakanud), aga ei saa. Lähen keskmäestikusse treenima, tulen kolmapäeval enne Haanjat mäestikust alla ja pühapäeval 02.03 siis panen-panen-panen, panen nii et..............

Edu ja jätku Priidu suusatalvele ja blogile!

Ivar

 
At 22:34, Anonymous Anonüümne said...

ma veel korra. Meil siin pirital aga tehti nii - miks teha 1 pikem suusarada, kui saab teha 2 lühemat, seega on pirital 450m rada 600 m rada, kahe raja vahepeal on 500m musta maad, vaffa. Aga me tegime seal täna trenni, Eero nikerdas ka seal mingit klassikavarianti. üldse on kummaline talv, suusakilomeetreid juba 900 aga, kõige pikem rada kus trenni jõulumäe 2,1km.

 
At 22:44, Anonymous Anonüümne said...

Hunt, tule haanjasse, siin on võimalik erinevaid radu kasutades kombineerida ca 7-8km ring. Saad omamoodi rekordi kirja - selle talve pikim suusaring! :)))

 
At 22:48, Anonymous Anonüümne said...

ivar
ma olen see pühapäev haanjas ja kui lund veel jätkub siis 02.03 stardis

 
At 08:14, Blogger Priit Pullerits said...

Sa-sa bloody hell, pühaba läheb andmiseks, aga vormi netu... omg

 
At 08:59, Anonymous Anonüümne said...

tubli otsus priit!! jään huviga ootama lugusid rattatrennist, loodetavasti leiad endale hää treeneri ka!!

 
At 09:06, Anonymous Anonüümne said...

Mina jätan see nädalavahetus Haanja vahele, nii et ei tule Teile kedagi jalgu koperdama. Aga jõudu Teile ja kottige siis Priitu.

 
At 09:18, Anonymous Anonüümne said...

Minu meelest peaks Haanjas saama hetkel isegi suurema ringi kui 7-8km. Pühapäeval olid ka Kurgjärve rajad sees.

 
At 09:23, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
Eelmina aasta Haanjas oli PEA KÕIGIL määrdega probleeme.
Sest märjale põhjale peale sadanud värske lume (õhk veel +1..+2 C) juures ei ole just mõnus õiget määret harrastajal leida. Lisaks veel, et staadionil tegi masin vana ja uue lume seguks, kus võis mingi töötava variandi leida, aga metsa vahel oli hoopis teine sõit ja isegi vist jälg sisse ajamata esimestel.
Kärp pani selle 0 ilma suusaga määrdeta, mis alt kare, nagu su blogist mäletan, aga enamus, kes minig KLiistri (ka kaetud) varianditega panid, olid kinni metsas ja pooltahke meeestel ei pidanud suusk.
Vot selline mälestus mul sellest lahedast sõidust siis. Nagu Haanja ikka - kevadised rõõmud.
A

 
At 07:36, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 07:43, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 07:48, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 07:50, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 
At 17:09, Blogger xjd7410@gmail.com said...

20161118 junda
michael kors canada
louis vuitton sunglasses
louis vuitton outlet
hollister canada
canada goose outlet
swarovski uk
ghd hair straighteners
cheap jordans
polo ralph lauren
uggs on sale

 
At 09:17, Blogger raybanoutlet001 said...

browns jerseys
toms shoes
michael kors outlet
chicago bulls jersey
chicago bulls
texans jerseys
oakley sunglasses
carolina jerseys
omega watches sale
replica watches

 
At 05:08, Blogger Unknown said...

adidas nmd
adidas superstar shoes
michael kors handbags
yeezy boost 350
yeezy shoes
harden shoes
michael kors outlet store
yeezy boost
nike roshe run
adidas neo
320

 

Postita kommentaar

<< Esileht