teisipäev, november 18, 2008

Pullerits: Kes kardab suusatrenni? See ju imelihtne!

Eile oli kerge võbin naha vahel. Ei, mitte sellest, et õhtul, kui tegin teise katse hooaja esimesele rullitreeningule minna - esimene läks pühapäeval vihma nahka -, olid väljas miinuskraadid. See ei heidutanud, sest päeva peale oli asfalt ära kuivanud ja libedust polnud vaja karta. Väike hirmusabin tekkis hoopis muust.

Esiteks pelgasin, et olin eelmisel talvel (ettevaatust edasi lugemisel neile, kes vihkavad detaile) Swenori klassikarullikud tuksi keeranud (firmanimel on siin suur tähtsus, aga sellest hiljem), kui sõitsin nendega uisku ja kulutasin rataste siseservad lamedamaks. Kartsin, et rullikud hakkavad kohe väljapoole kiskuma. Olin isegi Margus Aderilt ja Silja Spordist uurinud, mida sel juhul teha. Ader ütles, et siis tuleb rullikuid teatud nurga all vastu asfalti peksta, et anda ratastele õige sõidusuund. Silja Spordi noormehed aga avaldasid arvamust, et ehk asi nii hull ei olegi, et saab ju põlvede hoiakuga sõidutrajektoori reguleerida. Igatahes uute rataste muretsemine oleks parajalt mõrvarlik - need maksavad 700 krooni paar.

Teiseks pelgasin, et äkki muutub esimene rullitreening vähetõhusaks, sest enamik aega kulub nendega harjumisele ja tasakaalu leidmisele. Mäletan, kuidas kaks aastat tagasi esimest korda rullikud alla panin ja nendega hirmsat vaeva nägin. Treener Kalmer Tramm oli õpetanud, et tasakaalu leidmiseks ja tunnetuse saamiseks tuleb sõita algul palju keppideta. Nii mul kuluski tunamullu tervelt kaks pooleteisetunnist treeningut, enne kui end vähegi kindlamalt hakkasin tundma.

Aga eile selgus, et hirmud olid asjatud. Kuigi silmaga nähtavalt on rataste siseküljed rohkem kulunud kui välisküljed, ei püüdnudki rullikud jalge all laiali joosta, vaid kulgesid ilma igasuguse lisapingutuseta täiesti otse. Ja teiseks, nii kui end Tähtvere spordipargi ringil liikvele tõukasin, tundsin end nagu kala vees - ei mingeid probleeme tasakaalu ega liigutuste koordinatsiooniga.

Siis läks andmiseks.

Stopp! Mida Kalmer Tramm ja Margus Ader rääkinud on? Rahulikult tuleb algul sõita, rahulikult, mitte tunda end nagu vasikas karjamaal. Võtsin kohe tempo alla, ei hakanud paaristõugete ajal end varvastelegi upitama ega keppidega asfalti raiuma. Nagu Ader oli imitatsioonitrennis öelnud: sõita tuleb nii, et rääkides sõnalõpud kaduma ei läheks. Kas pole hea nõuanne, mis?

Aga ikkagi jõudsin ühele Tartu Suusaklubi dressis noormehele järele. Ja nüüd tuleb seletus sellele, miks rullikute mark on tähtis. Nimelt, nagu ütlesin, sõidan Swenoritega. Swenorid on aga teadagi kehva jooksuga. Ja see oli võrdluses tolle mitte-Swenoritega suusaklubilisega selgelt näha. Kui tõusval profiilil ja lausikul sain talle järele, siis langeval profiilil ja ringi tagasirgel, kus puhus taganttuul, jäin temast selgelt maha. Kuid seda parem, et Swenorid raskelt vuravad. Tänu sellele muutubki trenn tõhusamaks.

Eilse harjutuskorra eesmärk - ja kes see küll väitis, et ma ei mõtle läbi, milleks treeninguid teen, ah? - oli rullidega ja suusaliigutustega harjuda ehk valmistada liigesed-lihased ette tulevasteks erialasteks treeninguteks. Samuti jälgisin, et ei läheks kihutamiseks, vaid pöörasin tähelepanu eelkõige tehnikale ja sõidurütmile. Kaks nädalat tagasi olin sealsamas näinud, kui kohutava tehnikaga sõitis ühesammulist paaristõuget kogenud orienteeruja Tiit Tali, kuidas tal muist energiat kaotsi läks, sest ta hooliigutus jalaga ja keppidega tõuge olid teineteise suhtes nii valesti ajastatud. (Hüüdsin seda ka Talile, nii et ma ei arvusta teda siin sugugi tagaselja.) Ma ei pretendeeri siin väitma, et minu tehnika on Tähtvere parim, aga usun, et parem kui Talil igatahes, ja ma oleksin tänulik igaühele, kes viitsiks kõrvalt tähelepanu juhtida minu tehnilisele praagile.

Lühidalt: püüdsin ühesammulist paaristõuget sõites jälgida, et kepid lööks asfaldisse samal ajal, kui hoojalg taha lööb, et mõlemad liigutused oleks teravad, et kepid liiguks kätega ette lõdvalt ja hoogsalt. Nii peaks ju vist olema õige? Paaristõuke ajal püüdsin jälle jälgida, et keha liiga ette ja puusad liiga taha ei vajuks, et kõhulihased käsi ette viies ka ikka pisut pingestuks, et jalad põlvedest hirmus kõveraks ei läheks. Need asjad on ju vist olulised, mis?

Kokku tegin eile 26 ringi ehk 22 km, aega kulus selleks tund ja 35 minutit. See teeb kiiruseks pisut alla 14 km/h. Kui rullikud alt võtsin ja kodu poole hakkasin sörkima, mõtlesin, et on see suusatrenn ikka lihtne, kui nii aeglane liikumine ka trennina arvesse läheb - isegi higiseks õieti ei saanud, kuigi t-särgi ja Björn Daehlie tuulekindla dressi peal oli veel paks käisteta vest. Selline tunne oli, nagu polekski harjutanud. Kui vaid vasaku käe peopessa poleks tekkinud vill ning parema jala kand poleks Madshusi kombisaapas pisut ära hõõrdunud. Aga nende vastu aitavad edaspidi plaastrid.

Lõpetuseks, nagu telesaadetes kombeks, küsin: mida teeb 11. jaanuaril Tšehhimaal Jizerska padesatka maratonil Kristina Šmigun-Vähi? Vihjeks: korraldajad väidavad, et tema juhtida - või tõsi küll, kui tema tulla ei saa, siis Stefania Belmondo juhtida - on continuing discussions. Mis see tähendab?
******
Delicate Arch, Arches National Park, Utah. 1. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Jaak Mae Swenori rullikutel suvisel Saku Suverullil. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / Scanpix
Foto 2: Jaak Mae septembri lõpus Tehvandi rajal rullikutreeningul. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht / Scanpix
Foto 3: Andrus Veerpalu tegemas tegemas septembri lõpus Tehvandi rajal rullikutreeningul ühesammulist paaristõuget. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht / Scanpix
Foto 4: Jaak Mae paaristõuke lõppfaas Saku Suverullil. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / Scanpix

17 Kommentaarid:

At 09:47, Anonymous Anonüümne said...

". . .püüdsin ühesammulist paaristõuget sõites jälgida, et kepid lööks asfaldisse samal ajal, kui hoojalg taha lööb, . ."
Püüan seda endale ette kujutada aga suusatamisekauge inimesena ei suuda.
Ehk lisad teinekord mõne video või juutuubi lingi.
j.

 
At 09:49, Anonymous Anonüümne said...

mind ilgelt häirib üks asi selle blogi juures. õigemini selle blogipidaja juures. pidevalt põrgatatakse üles uusi teemasid. erinevaid vaatenurki tuleb nagu vändrast saelaudu. aga mingit kokkuvõtet või järeldust ühestki teemapüstitusest ei tule. kas see eristabki blogindust ajakirjandusest? et võid sülge pritsida ja pärast tulemusi pole vaja analüüsida?

nädalajagu tagasi oli paar sissekannet suhtlemisest Margus Aderiga. kutsuti lugejaid üles arvamust avaldama ja lugejad arvasid kah. ja sinnapaika see jäigi. ei teinud resümeed ei Pullerits ega Ader. et ma valesti aru ei saaks - kas see ongi eesmärk, et püstitame teemasid ja jätame nad siis sinnapaika?

 
At 10:13, Blogger Priit Pullerits said...

See on hea küsimus, mille 09:49 püstitab. Paraku on sellele raske anda meeldivat, head ja rahuldavat vastust. Sellepärast, et ma ei ole suusatamise spetsialist. Ma ei ole ka alati sugugi kõiges kindel, mida teen. Aga siinse blogi väärtus on selles, et siin käivad arvamust avaldamas mehed, kes on minust targemad - või vähemalt pakuvad nad teistsuguseid vaatenurki.

Nüüd siis järeldus ja õppetund: raske on anda lõplikke valemeid. Kui need olemas oleks, võiks ma ju pretendeerida maailmameistritiitlile. Igaüks peab leidma talle sobiva, ja selleks, et mõte liikuma hakkaks, on vaja kuulata ja arvestada nii endast targemaid kui teistsuguseid vaatenurki. Öelda, et tehke just nii ja edu tuleb, ei ole võimalik, sest igaühel on individuaalsed iseärasused, erinev ettevalmistus ja taust, erinevad võimalused, erinevad eesmärgid.

Ma tean, et see vastus ei rahulda, aga mina paremini ei oska. Võib-olla mõni teine oskab soovitada mulle, milline oleks parem ja täiuslikum ja lõplikum vastus.

 
At 10:53, Anonymous Anonüümne said...

Ilmselt peaksid sa Priit Adraga arutama kas Swenorid on ikka õiged riistad sinu pikemate ja rahulikumate trennide läbiviimiseks. IMHO on nendega väga raske treenida mujal kui mugavus- ja sellest kõrgemates tsoonides, eriti just meestel kes pulsokat ei oska/ei taha kasutada.

Kui Tali suusatehnikat võrrelda tema joosutehnikaga siis esimene on päris briljantne :)

 
At 10:54, Anonymous Anonüümne said...

Paar tehnilist näpunäidet rullsuuskade kohta. Priit, ära seda Aderi soovitust rulle vastu asfalti taguda kindlasti kuulda võta, eriti Swenorite puhul. Swenoril on rattad raami küljes alumiiniumvalu-harkidega, mis võivad löögijõu tulemusena lihtsalt pooleks murduda, samuti ei mõju tagumine hästi puidust ja klaasfiibrist tehtud raamile ega rattalaagritele.

Rullide viltuveeremist saab muude meetoditega välja ravida. Iseasi kas sel antud olukorras mõtet on.

Rattaid võib ühest servast kulutada ka see, et liigud Tähtvere ringil kogu aeg ühes suunas, mistõttu on kõik need sujuvad "pöörded" samuti ühes suunas. Õnneks on selle mõju klassikatehnikas suhteliselt leebe.

Üldine reegel kõikidele rullsuusatajatele on poole treeningu peal jalas rulle vahetada - vasak paremasse jalga ja parem vasakusse. See tagab rataste ühtlasema kulumise ja vähendab viltukiskumise ohtu. Suurem efekt on uisurullide puhul, kuid mõjub hästi ka klassika omadele. Eriti siis, kui tehnika paigas ei ole.

Rain

P.S. Rulli kiirust ei määra bränd, vaid konkreetne mudel ja rattad. Seega on ka kiiremaid Swenoreid ja aeglasemaid muid rulle.

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

Väga õige Rain! Jutt ,et Swenor on ainult aeglane rull ,on täiesti alusetu. Ise oman Swenor klassika fiiber raamiga rulle mille veeremine on ülihea(nii et kannatab suvel Kääriku -Pühajärve vahel lausa Vene koondislastega võrdselt liikuda!!!) Mis tähendab ,et ma ei ole mitte sama tugev kui venkud ,aga lihtsalt Swenoril on ka kiireid klassika rulle! Ja PP .ära sa seda hullu Aderi jutu küll tõsiselt võta rulle vastu maad sirgeks peksta - mis vanaaegsete rullidega see Ader liigub :))))

Rein

 
At 14:18, Anonymous Anonüümne said...

2 viimasele - rull võib olla jah seinast-seina -kuid PP puhul on ju täpselt teada mis tal all-mullusel Suverullil kasutatud aeglased Swenorid.

 
At 16:20, Anonymous Anonüümne said...

Tehnika tehnikaks, uuri kuidas Tali Tiidul Tartu maratonil läinud on...

Kõik pole kuld mis hiilgab ja vastupidi. Küsida võiksid kuidas tulla Top 100 sisse tehnikast hoolimatta.

P.

 
At 16:35, Anonymous Anonüümne said...

Jah, Tali Tiit kuulub seltskonda, kes omab Priidust kehvemat tehnikat, odavamat varustust, väiksemat treeningmahtu ja on pealegi blogi autorist õige mitu aastat vanem. Ja sellest hoolimata sõidab üldjuhul Priiduga võrdselt. Ja sisult on spordimehe hingega. Vot nii.

 
At 22:01, Blogger sk8erboi said...

koputamine (panite tähele 'teatud koha pihta'), kui vana hea võte aitab ka swenorite puhul :)

rollerisõiduõpetuse videod on üleval etv suusaportaalis sport.err.ee/suusk.php, paremaid õpetajaid kui Oll ja Roonet on vast palju tahta.

aga tahaks ikka veel urgitseda selle "kvaliteettreeningu" kontseptsiooni osas. kas on kuulda, et suusatamises hakatakse stiili eest punkte andma? siis oleks veerpalul kindlasti lööki. väidan hoopis vastupidist: vihmase ja muidu ebameeldiva ilmaga peabki just trenni tegema ja seda kahel põhjusel: 1-kas võistlustel on alati ilus ilm? 2-mida rohkem on segavaid tegureid, seda raskem on kõike õigesti teha. kui treenida kogu aeg ideaalsetes tingimustes, kas siis hullemates tingimustes liigutus jääb samaks? ilmselt mitte. kui aga minna hulludest tingimustest parematesse, kas siis see mis töötas enne töötab ka nüüd? pigem vist jah :)

 
At 23:34, Anonymous Anonüümne said...

ei viitsi lugeda igasugu konkureerivaid suusaportaale

 
At 09:53, Anonymous Anonüümne said...

Võin Sull-ile vastuväita, et päris nii se ka ei ole ,et treenid viletsama varustusega, lihtsal või siis halbades raja ja ilmaoludes ja siis arvad ,et oh nüüd olen kõva mees ja lähen ning lammutan ideaaloludes! Ei see ole nii ! Teate mis oli kunagi aastatel 1993 -1995 Mae ,Veerpalu,Kassini probla,et ei saanud vaatamata tõusnud treeningmahule ,kuidagi eliidihulgas märki maha?? See,et meie rajad kus treeniti ,oli liialt kerged, raja kvaliteet maakeeli öeldas s...t ja see kokku ei võimaldanud arendada tehnikat ja kiirust-tasakaalu rahvusvahelistel võistlustel pakutavades oludes! See on info Alaverilt endalt, kui sai kunagi suusatamist tudeeritud!
RVW

 
At 10:25, Anonymous Anonüümne said...

Nii, Priit, nüüd võid rullid jälle tolmu koguma panna...
Päris lume tulekuni jääb nüüd vaid imikas.

Ain

 
At 08:30, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:32, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:35, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:38, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 

Postita kommentaar

<< Esileht