esmaspäev, märts 16, 2009

Pullerits: Kuidas mu volitused suusatamises suurenesid?

Meil on kapo ja mupo ja nüüdsest ka supo. Kusjuures supo ei tähenda suvalist porisejat. See tähendab suusapolitseid.

Ja suusapolitseinik, Eesti üks ja ainus ja originaalne, olen mina.

See pole sugugi ise endale krabatud tiitel. Sellega käib kaasas isegi spetsiaalne vorm.

Asi algas sellest, et Indrek Kelk Klubist Tartu Maraton helistas ülemöödunud reedel ja küsis, kas võib panna mu nimi kõrvuti Veikko Tääri ja Raul Olle omaga suusahooaja ja Estoloppeti sarja lõpuürituse kutsele Tartus Atlantises. Raske oli leida vastuargumente. Nõnda siis läkski kutse peale kirja, et üritust juhib Täär ja esimesest grupist stardivad Olle ja Pullerits.

Kuid siis juhtus selline lugu, et ülemöödunud nädalalõpus jäin Haanja maratonil esisajast välja, 106ndaks. Piisav põhjus, et mind esimesest stardigrupist välja arvata. Kuna sellekohast teadet aga ei tulnud, otsustasin ise targu tahapoole hoida ega trüginud Atlantises esiritta.

Mis seal salata, eks ma olin väsinud ka. Kelk oli küll kuuldavasti pannud Scanpixi pealiku ja Edgar Savisaare korralekutsuja Art Soonetsi mind valvama, aga siis kutsuti Soonets vanusegruppide paremaid autasustama ning ta pidi mult silma pealt ära laskma. Kuna kell oli juba kümme – ja Olle polnud ka selleks ajaks suutnud mulle pakkuda püstijalakõneluses veenvat retsepti, kuidas minu vanuses veel taset tõsta –, siis otsustasin pillid kotti panna. Sest tavaliselt kippus uni möödunud nädalail juba enne kella üheksat õhtul võimust võtma.

Paraku tuli seda otsust sügavalt kahetseda. Ja eriti kahju, kohe siiralt ja südamest kahju oli mul Indrek Kelgu ja tema abiliste ees, kes olid nii palju vaeva näinud ja pingutanud. Aga mul polnud tõepoolest vähimatki aimu, et nad olid otsustanud mu tagasihoidliku tegevuse nii suurejoonelise tähelepanuga üle külvata.

Aga see oli mu elu üks suuremaid üllatusi, mis ette oli valmistatud. Esiteks sain tänukirja oma blogis ja küllap ka muudes kirjutistes rahvasuusatamise propageerimise eest. Kuid tähtsam ja vapustavam oli too teine asi. See oli üks õige eriline asi!

Nüüd on mul valge spordisärk, millel on nii rinna peal kui seljal sinine supo ehk suusapolitsei logo numbriga 999 (peaministri Andrus Ansipi number Tartu maratonil) ja juures kurjakuulutav kiri «Alati valvel!» (tuletab meelde Estoloppeti sarja permanentseste veteransõitjate numbrile märgitud sõnapaari «Alati kohal»).

Vaat siis, milline üllatus! Superoriginaalne, kas pole?

Mis see kokkuvõttes siis tähendab? Aga seda, et edaspidi ei maksa suusavõistlustel kellelgi ansipit teha (selle mõiste tänavuses, uues tähenduses, mitte endises ja aegunud tähenduses) – nüüd on mul Estoloppeti sarja täielised volitused seesugused tüübid liistule võtta. Aga oli ka viimane aeg, on ju?

Ent selleks, et seaduserikkujaid kinni püüda, peab olema piisavalt kiirust. Eile keskpäeval hoidsin Estoloppeti sarjas kujunenud võistlusrutiini ja otsustasin teha Tartus dendropargis kaks viiekilomeetrist kuue tõusuga ringi. (40 km läbimiseks polnud kodustel põhjustel aega ja poleks hooaja lõpus olnud ka tahtmist.) Selgus, et vorm polegi nii paha. Esimesel ringil võtsin kõik tõusud tempovariandiga. Aega kulus 13 minutit. Teisel ringil püüdsin tempot hoida, aga tuli välja, et suutsin enamat – 12 minutit ja 15 sekundit. Seega kokku 10 km 25.15-ga, ja see polnud sugugi sajaprotsendiline pingutus. Kui oleksin veel kolmanda ringi ka ligilähedaselt sama tempoga läbinud – jõudu jagus, aga vaba aeg sai paraku otsa –, oleksin tulnud Liberecis 15 km suusatamises võimsa eduga maailmameistriks. Tõsi, ma suusatasin oma 10 km vaba-, mitte klassikatehnikas, ja ilm ei olnud ka lumesajune-tuisune, vaid keskpäevaselt sulalähedane. Aga see-eest oli mu Atomicel all vana Viru martoni aegne määre. No ja raja kvaliteeti dendropargi kurvilisel poolsongermaal ei anna ka Libereci jälje kvaliteediga võrrelda.

Järeldus? Ebaloogiline ala see suusatamine, nagu juba väitnud olen. Vähemasti on loogiline see, et lõpuks jõudis Estoloppeti sari oma suusapolitsei loomiseni.
******Griffith Observatory, Los Angeles, California. 11. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Estoloppeti tänukiri Priit Pulleritsule. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 2 ja 4: Priit Pulleritsul suusapolitsei särk. Foto autor: Teet Pullerits
Foto 3: Andrus Ansip numbri all 999 Tartu maratoni finišis. Foto autor: Rainer Rannala, Scanpix

24 Kommentaarid:

At 11:51, Anonymous Anonüümne said...

Ebaloogika vastu - väidetavalt pole see ring mitte 5 vaid 4,3 km pikk. Sellal kui sina seal kihutasid, oli rada veel suhteliselt jäine ja libe. Päevane soojus polnud lund väga soojaks ja pehmeks teinud, pool tundi hiljem oli libisemisolud märgatavalt kehvemad.
Aga peamine sai siiski ju täidetud - mõnus suusasõit.

 
At 11:53, Anonymous Anonüümne said...

Jahutan Sinu optimismi! Tendropargi nn 5km. ring, on tegelikult ca. 4 km pikk. Muidu oleksid Trondheimis 50 km. rajale läinud 60 mehe hulgas, sõitnud esiviisikusse võitnud nii Andrus Verpalut, kui Jaak Maed. Nii Priit võivad unenäod hakata reaalsuseks saama:)

Tulemused:
1. Sami JauhojärviFIN 2:02.39,0 2. Tobias Angerer GER + 21,8 3. Alex Harvey CAN + 33,2 4. Maxim Vylegzhanin RUS + 34,7 5. Petter Northug NOR + 50,3 6. Andrus Veerpalu ESP + 51,7 (Siin on ERR Suusaportaal teinud Andrusest Hispaania kodakondse, see pole minu näpukas!!!)

18. Jaak Mae EST +4.38,2 37. Algo Kärp EST +10.24,5 41. Priit Narusk EST +11.55,2

 
At 12:19, Anonymous Anonüümne said...

Õnnitlused pagunite puhul!

Kas nüüd peab rajal alati kulpi ka viskama või isegi puhuma? :)
Erki

PS loodan, et sellega ei põlistatud Estolopetiks alatine nr 999

 
At 12:44, Anonymous Anonüümne said...

Bounceri-Priit heia heia! Võistlusvormi treenimiseks; http://www.youtube.com/watch?v=9fWfxrPQG5U&feature=related

 
At 13:16, Anonymous Anonüümne said...

Lisaks oleks pidanud Sulle andma ka kõige viisakama suusataja tiitli, sest kui peaminister Sinuni trügis, ei hakanud Sa teda hurjutama vaid ütlesid viisakalt Tere peaminister!

 
At 17:08, Anonymous Anonüümne said...

Palju õnne PP! Väga kiht ja originaalne tunnustus Estoloppet klubi poolt igatahes. Hoiame pöialt, et äsja omandatud volituste rakendamiseks oleks "ansipite" näol põhjust üha vähem :).
Skiwaffe

 
At 17:18, Anonymous Anonüümne said...

Võib-olla ma olen vanamoodne, aga ajakirjanik ei tohiks vastu võtta kingitusi, mis tekitavad seoses ajakirjanikutööga huvide konflikti ja võivad seeläbi vähendada tema usaldusväärsust. Omaette küsimus on see, et kui usaldusväärsust niiehknii enam pole, siis võib vist tõepoolest vastu võtta. Tundub, et antud kaasus on JOKK.

 
At 18:19, Blogger Priit Pullerits said...

No öelge nüüd, head inimesed, mis ma sellele viimasele sõnavõtjale ütlema peaks? Ütleks nii, nagu ütles kolleeg Kalle Muuli raadiosaates, kui ühiskonnas hakati arutama, kas presidendiproua ettepanek piirata pingviinide paraadi meediakajastust on tsensuur. Muuli ütles irooniliselt nii: jälle leiti tsensuuriteema üles - palju õnne!

 
At 20:51, Anonymous Anonüümne said...

Priit on särgi krabamisega kaasnenud riski võtnud ilmselt teadlikult või teeb mingit ainult talle teadaolevat eksperimenti. Kui Pullekas järgmisel korral Estoloppetit või TMi kiidab, siis oleks keeruline vastu vaielda Sportlandi Nelikürituse korraldajate väitele, et Pullekas on eksinud Eesti ajakirjanduseetika koodeksi §2.1. vastu.

Või on Kelk mõelnud ülalkirjeldatud seisust veel paar sammu ette ja Priidu lihtsalt üle kavaldanud.

Koll Eeg

 
At 20:59, Anonymous Anonüümne said...

Mart,

see pole kingitus, vaid tööriietus, millega Priidule pandi moraalne koorem oma kirjutistega selles blogis samal tasemel jätkata. seda ka siis, kui hooaeg läbi ja lisaks treeningmotivatsioonile ka blogimismotivatsioon langeb.

tunnustuse on Priit kuhjaga ära teeninud. minu usaldus on alles ja loen seda blogi edasi.

tuisk

 
At 22:22, Anonymous Anonüümne said...

Puuvillane T-särk ja tänukiri A4 paberil altkäemaksuks. Majanduskriis, mis teha. :)

...

Tegelikult päriselt täiesti kohane tunnustus, tervisespordi propageerimise eest.

 
At 08:11, Anonymous Anonüümne said...

Koll Eeg on vist õhtulehest või kroonikast, seal on sellised ajakirjanikud kes imevad tühjast asjast tühjasid teemasid välja

 
At 09:26, Anonymous Anonüümne said...

Selline austus PP-le on õige.Öelge veel mõni spordiala,kus niipalju rahvast ühel teemal kirjutavad,räägivad,arutlevad,kiruvad jpm. Priit on teinu oma kirjutistega suustamise rahvaseas populariseerimisele tohutult palju.Minu kogemus ütleb ,et nt. sel talvel on suusad alla pannud ,maratonile läinud ja hakanud Priidu blogi lugema täiesti sellised inimesed ,kes enne isegi ei mõelnud vastupidavusspordist.Olles tugevalt üle 100kg,samas tänasesk 2 Estoloppetit tehtud!!!
Edu Priit ja jätka täiega (mis sest et vahel hullu paned,sealt see huvi tekibki)
RVW

 
At 10:55, Anonymous Anonüümne said...

Antud juhul ei saa ma Kõrvemaa rahva kadedusest aru. Priidu kritiseerimise ja "Kelgu vandenõu" otsimise asemel moosigu mõni Tallinna keskne tervisespordiga tegelev ajakirjanik ära, kes siis kirjutama ja/või blogitama hakkaks.

Kalle Muuli või Aarne Rannamäe tasuksid üritamist.
Erki

 
At 11:25, Anonymous Anonüümne said...

Aga kui aus olla, siis selliseid ilma allkirjata Estolopeti tänukirju võib igaüks omanimele kilode viisi valmistada.

SUPO särk on küll äge, kuid vaevalt seda sihtotstarbeliselt kasutatakse. Altkäemaksu asemel nimetame seda õigete sõnadega ikkagi tartlaste ja suusatajate poolt Ansipi tögamiseks, mis väärib suurema kella külge riputamist. Teisisõnu on altkäemaksu asemel tegu lihtsalt vanale teemale õli tulle juurdevalamisega, et ansipluse teemat kuumana hoida. Kas tegemist on Ansipi promomise kampaaniaga (teatavasti suureneb ju ka savipätsu populaarsus valijate seas pärast uute altkäemaksuskandaalide ilmsiks tulekut) või sinisilmne usk õiglasemasse homsesse suusaradadel - ei ole minu ajukäärudesse veel kohale jõudnud. Samas kui kollased ajakirjanikud nokivad siit välja kasvõi altkäemaksu teema Priidule, siis täidab ta kokkuvõtteks ikkagi ühte eelpool nimetatud kahest võimalikust eesmärgist ;)

 
At 12:18, Anonymous Anonüümne said...

Pingeid jahutaks kindlasti see kui Pullerits ükskord ikkagi kätte võtaks ja Ansipilt konkreetselt küsiks mis värk selle trügimisega oli. Muidu on ta ikka siin erinevaid probleeme lahendanud aga selles asjas peidab pead liiva alla.

 
At 16:03, Anonymous Anonüümne said...

Vaata Priit siis, et stardid nüüd ikka alati 999 numbriga kaasaskäivast stardikoridorist :)

 
At 18:28, Anonymous Anonüümne said...

Kes see 999 nüüd on, kas PP või AA?

 
At 21:11, Anonymous Anonüümne said...

hoopis ES

 
At 03:53, Anonymous Anonüümne said...

So, citizenry go on apprisal me, is the Best Blogging
site. The attempt and money that your ability of doing
what they say, becoming who and what they are, and devising what they
induce.

Look into my web site :: click here

 
At 08:50, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:53, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:56, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:01, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 

Postita kommentaar

<< Esileht