kolmapäev, november 25, 2009

Pullerits: Kuidas vältida sportlasena haigestumist?

Küll mõned inimesed on ikka kõva peaga. Ja juba hirmus noorelt. Üks suurimat kananahka tekitavaid mälestusi on mul aastalõpust 1997, kui elasin perega üle kuue kuu Ameerikas Washingtonis ning nägin, kuidas Bethesda äärelinna jõulupuu ehtimise ajal olid algklasside koolilapsed kümnete kaupa väljas palja peaga, kusjuures puhus tuul vinge-vinge. Ütlesin kohalikele, et küll teil on tubli tervisega lapsed, et julgevad poolpaljalt välja tulla ja ei karda haigeks jääda. Küll nad jäävad, vastas kohalik.

See stseen tuleb alati meelde, kui näen ilmastikuolusid trotsivaid kõvapäid. Eile, kui tegin Tähtvere spordipargis pooleteisetunnist rullikutrenni, nägin jooksmas kahte 20. aastates noormeest, kes polnud üksnes palja peaga, vaid ka paljaste säärtega. Mõtlesin neist mööda tõugates, et ütleks: ärge imestage, kui teil homme põlved valutavad. Aga ega nad midagi enam muuta poleks saanud, nii et ei hakanud hõikumisega oma hingamist ja rütmi sassi lööma. Ja lõppeks oli neid ikkagi kaks ja mind ainult üks.

Ent haigusevimm võib ka mütsi ja pikki dresse kandes ihusse pugeda. Korralikult riietudes saab selle "tööõnnetuse" tõenäosust vähendada, aga mitte täielikult kõrvaldada. Ise tõmban trenni lõpus veel enne, kui jalanõud vahetan, villase vesti peale ja tuulise ilma korral ka kile. Ning koju lähen sörkides, et keha maha ei jahtuks. Aga ikka on paaril korral tekkinud tunne, et haigus on ohtlikult lähedale pääsenud. Mida siis teha?

Olen omal käel leidnud nipi, mis vähemasti mind on aidanud.

Külmetamine algab tavaliselt kas sõrmedest või varvastest. Mõnikord on tunne, et ninas imelikult kipitab ja kurk tikub kibedaks. Ei maksa loota, et see iseenesest üle läheb ja jälge ei jäta. Tuleb tegutsema hakata.

Mu vastumürk seisneb selles, et kui ninas või kurgus tekib kergemgi kipitus, lähen koheselt duši alla. Kuuma duši alla. Lasen veejuga otsa ette, ninale ja põskedele, samuti rindkerele, et need üles soojeneks. Keeran soojust järjest juurde, kuni taluvuse piirini. Senimaani - olgu siinkohal sülitatud kolm korda üle vasaku õla - on see meetod aidanud.

Sama on külmetavate või niiskete sõrmede ja varvastega. Olen isegi tööl läinud tualettruumi, võtnud kingad ja sokid jalast ning siis kuuma veega varbaid soojendanud. Ka käsi. Ja jälle on sellest kasu tõusnud.

Ma ei tea, kas sel profülaktilisel meetodil ka teaduslikku seletust leidub. Võib-olla ütleb mõni arst, et see, mis teen, on koguni kahjulik, sest kuumutades kiirendan põletikuliste protsesside süvenemist. Aga mida see teaduslik teooria maksab, kui elulises praktikas on kuumast veest seni ainult kasu tõusnud?
******
Mesquite Flat Sand Dunes, Death Valley National Park, California. 19. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Mati Alaver ja Andrus Veerpalu oktoobris Ramsau treeninglaagris. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2. Andrus Veerpalu selle aasta märtsis Albu suusasõidu järel suusamütsi vahetamas. Foto autor: Mati Hiis, Õhtuleht/Scanpix

33 Kommentaarid:

At 12:18, Anonymous Anonüümne said...

Peab mainima ,et peale eilset suurt pettumist , tegid tänase kirjutisega kõik kuhjaga tagasi.Väga õiged ja asjakohased soovitused.Lisaks tasub peale trenni kiirelt tarbida ka kuuma jooki.Esimene tund peale trenni on organism kõige vastuvõtlikum ja seepärast on Priidu tegevus täiesti õige.

 
At 12:37, Anonymous Anonüümne said...

Peale pikemat trenni,kui on tunda külma, kohe väga kuuma vanni ja siis üks kuum lahja õlu meega. Olen pikka aega niimodi pääsenud.

 
At 12:39, Anonymous Anonüümne said...

Inimesed on erinevad. Mina näiteks talun külma paremini kui enamik "normaalseid" inimesi, ei kannata aga palavust. Seetõttu käin igapäevaselt, treenin ja võistlen riietuses, mis paneb kaaslased õlgu võdistama. Tervise- ega liigeseprobleeme ei ole. Olen 40, nii et vanus poolest oleks ebasobivad trenni-tingimused pidanud ammu tunda andma.

Aga muidu, aitäh kirjutamast.

 
At 12:57, Anonymous Anonüümne said...

tänud priidule normaalse postituse eest. siiralt. lõpuks hakkab tuim peks ka mõjuma.

 
At 14:10, Anonymous Anonüümne said...

Seekord vähemasti normaalne kirjutis eelmise loo fopaa järel. Asine, mitte intriigi tekitada püüdev ja irriteeriv. Tuleb tunnistada, et imestan samuti nähes inimesi, kes külma ilmaga mütsi ei kanna. See paistab eriti levinud olema just noorte hulgas. Nagu miski trend, et müts on kole või nõme vms. Või siis hoopis juhindutakse ameerikast, nagu siinmail paljud asjad käivad. See, et pärast on heal juhul ninad tatised, aga tavaliselt haigeks jäädakse, on loomulik jätk.
Mis puutub jalgede ja kätte soojendamisse sooja veega, kui külm ligi kipub, siis see on kindlasti tõhus võte haigeks jäämise vältimiseks ja enesetunde parandamiseks.
Skiwaffe

 
At 14:29, Anonymous Anonüümne said...

Mis mütsi jutt see nüüd siin käib, kas teil on mütsid silmini? Hindu joogad on võimelised +5 kraadises jaheduses ihualasti olles enda peal tunniga ärakuivatama veest nõretava lina täiesti kivikujustunud olekus aga Teie nutate ühe mütsi pärast. Olete sportlased või tatipritsid? Haigestumine oleneb ainult suhtumisest, õige vaimse konditsiooni puhul ei ähvarda sind ükski haigus!

 
At 14:45, Anonymous Anonüümne said...

Tehvandi Spordikeskuses on avatud üle suve hoitud lumest valmistatud 1 km treeningrada suusatamiseks nii klassika- kui vabatehnikas.

http://www.tehvandi.ee/?PID=news&ID=257&Lang=est

 
At 15:20, Anonymous Anonüümne said...

ärge alahinnake ka sauna, +65 kraadi ja väidetavalt bakterid juba surevad. ise vähemalt 2 korda nädalas saunatan ja viimati gripis...mmmm.... ei mäletagi....

 
At 15:58, Anonymous Anonüümne said...

Võin 100% kindlusega väita, et enamus siinse blogi lugejatest pole elu sees gripis olnud. Mitte iga ülemiste hingamisteede nakkus ega mitte iga viirusinfektsioon ei ole gripp. Lisaks ei ole gripil leiliruumis tapetavate bakteritega mingit seost, sest grippi tekitab viirus, mitte bakter.
Terminites eksimine kahandab iga sõnavõtu usaldusväärsust vaatamata sellele, et põhiideelt on jutt õige.

ain

 
At 19:30, Anonymous Anonüümne said...

kas kellegil ka nippe kuidas vältida jala väljaväänamist? kuidas treenida selle tarbeks?

-kipsjalg

 
At 19:52, Anonymous Anonüümne said...

kipsjalale- igasugu harjutused hüppeliigesega: päkkadele tõusud, kõndimine ja jooksmine maastikul /! muidugi seal miite välja väänates!/, paljajalu harjutused ja liivas jooks jne.
_ vältida saab korvpalli mitte mängides ja muidu rahulikumaid ja miite küljele survet avaldavaid spordialasid sooritades. Kui kihk aga kontaktspordi, nagu korvpall järele ikka on, siis ka hüppeliigeste kinniteipimine /plaastriga, mitte veniva sidemega/ on profülaktiline, kuid ka sooritust pärssiv.

Priit:
Mõõdukas saun, ikka tervislik toit, isiklik hügieen on üllatavalt tähtis ja soe, kannatamise piiril võetav vann (nagu Priitki kuuma lisades vastavalt tunnetusel piiri nihkumisele) on proovitud ja töötavad variandid. See viimane lüpsab vääägggaa tühjaks, kui 2 v 3 seanssi teha. Kuid uni tuleb magus, eriti kui 1 taastav õlu takka anda.

 
At 21:32, Anonymous Anonüümne said...

Sööge 30 mg lisatsinki päevas.

 
At 21:57, Blogger Raiko said...

Kipsjalg- ise muretsesin midagi sarnast nagu http://www.salutaris.ee/www?id=341 alumisel joonisel, aga ilma nende lisasidemeteta McDavid-i toodang. Mõlema külje peal siis plastikust plaadid ka. Kandsin peale hüppeliigese väljaväänamist korvpallis, aitas päris hästi- lasi hüpata, aga külgsuunas toetas maru hästi. Korvpallimänguks soovitan igal juhul.

 
At 22:47, Blogger Madis said...

Kui teed tugevalt sporti, siis hüppeliigese väljaväänamist 100% vältida ei saa. Aga kasuks tuleb selle tugevdamine.

 
At 02:15, Anonymous muhk3l said...

Kui hüppeliigese pärast vigastust nö "tagasi saad", väldi ohtu parem vähemasti 4-6 kuud. Statistika näitab, et selles vahemikus väänab sidemed uuesti välja 40% traumapatsientidest. Ja mitmekordse sidemete nihke järel on nad tõenäoliselt nii välja veninud, et järgnevad venitused on aina kergemad tulema. Sidemed, erinevalt kõõlustest-lihastest, kokku ei tõmbu ning väljaveninud sidemeid saab ravida - nooh - umbes nii http://www.thefootandankleclinic.com/media/lateral-ankle-ligament-reconstruction.jpg

Lahasest pääsedes võiks enne põhieriala juurde naasmist millegi "liigesekindlaga" tegelda, soovitatavalt paigal seistes sooritatavate harjutuste kujul või koguni basseinis. Liikuvamate harjutuste puhul aitab veidi hoida liigesesokk, mis on jalas olles ka hea meeldetuletaja.

 
At 09:00, Anonymous Anonüümne said...

Külmetumise vastu aitab karastumine, seda need kaks noormeest eile tegid.
Mis puutub Priidu juttu haigustest hoidumisse või ravimisse, siis oleks olnud mõistlik enne meditsiini teemadel sõnavõtmist mõne arstiga rääkida. Selline isehakkaja ravimeetodite promomine on pehmelt öeldes vastutustundetu.

Mike

 
At 22:58, Anonymous Anonüümne said...

Tundsin postituses ära - oh üllatust - vana hea jalavanni tegemise praktika. Eks dushimugavusega treenijatel** ole sellised võimalused.

**Mugavustreenija ja treenija vahel vahetegemine polegi - toho pele - siinkohal vististi oluline!

to Mike> Liigeste karastamisest kuulen esimest korda. Kui mõtlema hakata, siis jooksmise puhul on sellega ilmselgelt tegemist. Eriti külmale paljastatud põlvedega.

 
At 21:25, Anonymous Anonüümne said...

Millal mike midagi positiivse alatooniga siia kirjutab?

 
At 09:13, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:13, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:16, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:16, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:18, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:18, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:21, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 09:21, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 03:50, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 06:51, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 11:46, Blogger Unknown said...

fred perry polo
air max 90
seattle seahawks jersey
cardinals jersey
new york knicks jerseys
vans outlet
buffalo bills jersey
nike foamposite
salomon shoes sale
air max 2014
new england patriots jersey
valentino shoes
atlanta falcons jersey
dallas cowboys jerseys
oklahoma city thunder
san diego chargers jerseys
boston celtics jerseys
chicago blackhawks
jacksonville jaguars jersey
new orleans saints jersey
giuseppe zanotti shoes
green bay packers jerseys
chicago bulls
abercrombie outlet
packers jerseys
new york giants jersey
detroit lions jerseys
supra shoes sale
bears jerseys
giuseppe zanotti outlet
jets jersey
buffalo bills jerseys
tods outlet
detroit lions jersey
baltimore ravens jerseys
linyuan0520

 
At 21:57, Blogger منصتك الاخبارية said...


http://mchaabaty.com/templates/
http://mchaabaty.com/riyadh/
http://mchaabaty.com/stone/
http://mchaabaty.com/heritage/
https://decor-ksa.com/doors-gallery/
https://decor-ksa.com/windows-gallery/
https://decor-ksa.com/railings-staircase-gallery/

 
At 11:23, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.6.22
manolo blahnik shoes
coach outlet online
moncler online
ralph lauren outlet
golden goose
michael kors handbags
christian louboutin shoes
nike outlet store
nike requin pas cher
canada goose uk

 
At 10:50, Blogger Unknown said...

www1020

christmas presents
pandora outlet
nike shoes outlet
tod's outlet
true religion
coach outlet
yeezy boots 350
canada goose outlet
ralph lauren polo
prada shoes

 
At 20:03, Blogger omar ail said...

Your site is very helpful
http://ksa-antiinsect.over-blog.com/
http://antiinsect.ucoz.ae/blog/
http://antiinsect.zohosites.com/
https://www.prokr.net/ksa/jeddah-water-leaks-detection-isolate-companies/
http://dl3najd.com/

 

Postita kommentaar

<< Esileht