kolmapäev, jaanuar 20, 2010

Pullerits: Kuidas ma peilisin välja Eesti medalisaagi Vancouveris?

Pekingi suveolümpia aegu tekkis mul idee uurida, kuidas koostatakse riikide medaliprognoose. Aegade jooksul on neist globaalsele pinnale jäänud pidama kolm. Kõige vanem medalite arvu prognoosimise valemitest kuulub USAs Colorado Springsis asuva Colorado kolledži majandus- ja äriteaduskonna professorile Daniel K.N. Johnsonile. Ta sai oma valemi valmis 2000. aasta Sydney olümpiaks kõigest kaks päeva enne seda, kui oma prognoosimudeliga tulid välja teised ameeriklased, Andrew Bernard Dartmouthi ja Meghan Busse California ülikooli (Berkeleys) ärikoolist. Kolmas olümpiamedalite teaduslik prognoosija on Inglismaal asuv finants- ja ärikonsultatsioone ning audiitoriteenust pakkuv PricewaterhouseCoopers.

Mingi "valemiga" õnnestus 2008. aasta suvel saada kontakti Johnsoniga, kes rääkis mulle oma mudelist, selle loomisest ja komponentidest, kuid ka puudustest. (Neid püüdis ta enne Vancouveri prognoosi esitamist vähendada.) Lühidalt: ta oli lahkesti nõus tagamaid valgustama. Tänutäheks saatsin talle oma Postimehe AKs ilmunud kirjutise. Ma ei tea, kas tänu meie viisakale vastastikusele suhtlusele või millelegi muule, aga esmaspäeval võttis Johnson minuga ootamatult ühendust.

Tal oli mulle teatada uudis: ta oli valmis saanud oma medaliprognoosid Vancouveri taliolümpiaks. Ta ütles, et ametliku pressiteate oma prognoosiga üllitab ta mõne päeva pärast, kuid tahtis mulle anda võrreldes konkurentidega - ja minu teada pidas ta silmas ka Wall Street Journalit! - väikse eelise.

Kuid tema prognoosis hakkas mulle kohe silma üks oluline puudujääk. Ta oli välja arvutanud, kui palju medaleid, sealhulgas kuldmedaleid, võidavad Vancouveris suured ja edukamad riigid, ent puudus prognoos Eesti kohta.

Johnson (kelle ingliskeelne ametlik tiitel on Gerald L. Schlessman Professor of Economics and Director of Innovative Minds Program, Department of Economics and Business, Colorado College) ei ole mingi kohvipaksu pealt ennustaja. Kuigi ta võtab arvesse mittesportlikke, peamiselt majandusega seonduvaid näitajaid – alates rahvaarvust ja rahvuslikust koguproduktist ühe elaniku kohta ning lõpetades valitseva majandusmudeli, riigi poliitilise ülesehituse ja kliimaga –, on ta viimase viie olümpia edukamate riikide medalisaaki ennustanud keskmiselt koguni 94-protsendilise täpsusega. Näiteks Torino taliolümpiaks prognoosis Johnson edukamate riikide medalisaagi 93-protsendilise ja kuldmedalite arvu 89-protsendilise täpsusega.

Johnson palus päevaks arvutusaega. Kuigi ta märkis, et Eesti iseseisvusperiood on olnud liiga lühike ja pikalt tagasiulatuvaid majandusnäitajaid napib, mistõttu Eesti medalisaagi täiesti vettpidavaks pakkumiseks ei jätku tal piisavalt palju andmeid, esitas ta siiski konkreetsed arvud.

Nüüd pean valmistama teile väikse pettumuse. Ei, mitte sellega, nagu oleks Johnson prognoosinud, et Eesti ei saa Vancouverist tuhkagi. Vaid sellega, et ma ei saa neid andmeid siin avaldada, sest uudise selle kohta tegin tänase Postimehe spordiküljele - selle juhataja Peep Pahvi mingi imeliku arvestuse järgi olla ma talle mõni aeg tagasi viis lugu võlgu jäänud, millest nüüd on koos äsjailmunud looga kaks kustutatud - ja see lugu koos kogu infoga peab jääma sporditoimetuse omandiks.

Ja ega Pahviga maksa nalja teha. Kui ta eile hommikul küsis, millal loo valmis saan, sest tal on vaja pühenduda peagi iluuisutamise EMi kajastamisele, vastasin, et umbes tunniga, kui keegi segama ei tule. Pahv ütles seepeale otse, et kui keegi tuleb, siis hirmutagu ma toda tulijat temaga.

Mitut medalit ja millist teie Eestile pakute - ning millele tuginedes?
******
Artist's Palette, Artist's Drive, Death Valley National Park, California. 19. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Kahekordsed olümpiavõitjad Kristina Šmigun-Vähi ja Andrus Veerpalu Torino olümpiaraamatu esitlusel. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 2: Andrus Veerpalu jooksmas Torino olümpial teatesuusatamise vahetusalasse. Foto autor: Mati Hiis, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: Andrus Veerpalu, Torino olümpiavõitja 15 km klassikasõidus. Foto autor: Raigo Pajula, Postimees/Scanpix
Foto 4: Kristina Šmigun-Vähi, Torino olümpiavõitja. Foto autor: Mati Hiis, Õhtuleht/Scanpix

37 Kommentaarid:

At 10:34, Anonymous Anonüümne said...

PP, vb räägiks ka suure juhi katastroofist?
Selle teema edasiarendust ootavad suusasõbrad hetkel sult kõige rohkem.

 
At 11:05, Blogger Priit Pullerits said...

Vara veel sprinterite kohta lõppjäreldusi teha. Alaver on öelnud, et hooaja jooksul maksab vaid üks tulemus: tiitlivõistluste tulemus.

Vähem on ta rääkinud sellest, et Eestis maksab veel üks tulemus: Otepää MK-etapi tulemus. Siin on vaja anda kohale kutsutud VIPidele ja rahameestele etendus, et nende käest edaspidigi toetust saada. Raha saamiseks ei piisa sellest, et näitad ette, et keegi tuli Rõbinskis üheksandaks. Selleks, et ärimees rahakoti avaks, on vaja pakkuda talle vahetut elamust - äris loeb ju isiklik kogemus ja loevad isiklikud kontaktid.

Teiseks, selge on see, et Eesti sprinterid on lihvinud võistlemist just Otepää raja reljeefi arvestades. Nad tunnevad seda läbi ja lõhki, oskavad seda arvestada. See on nende kodurada. Hoopis iseasi on see, kas nad suudavad sama edukalt esineda ka täiesti võõral rajal Vancouveris.

Kolmandaks, Kümmel ja Einaste olid tõesti võimsad. Ilmselt oli neil vormitipp Otepää võistluseks hästi ajastatud. Aga millal on Eesti mehed, eriti need, kel tipptasemel kogemusi endiselt kasinalt - pean silmas suutlikkust tippudega pidevalt konkureerida -, suutnud teha kahe vormitipuga eduka hooaja?

Neljandaks, Erki Nool on väga tabavalt öelnud, et sportlase taset ja võimekust ei näita tema parim sooritus, vaid hiljutisest ajast kümne edukama soorituse keskmine. Ei ole alust arvata, et sprinterite kaks esikümne kohta Otepääl tagavad koha esikümnes ka Vancouveris, kui viimaste aastate keskmine osutab kohale palju tagapool.

Aga miks me räägime esikümnest? Sprinterite treener Björn Kristiansen lubas hooaja algul, et Vancouveris tuleb võidelda medali eest. Eesmärk on ikkagi seal.

Hoides pöialt, et mõni Eesti sprinteritest jahitud medali ära tooks, ei saa ma eeltoodud asjaolusid arvestades minetada reaalsustunnet. Ja see tunne ütleb mulle, et juba see on ime, kui mõni sprinteritest poolfinaali jõuab. Aga esmalt on vaja saada veerandfinaali. Ja sinna saamisega on olnud tänavu kõva tegu. Paar koondise kandidaati jäi 30 piirist ikka väga kaugele.

 
At 11:14, Anonymous Anonüümne said...

OM = O medalit

 
At 11:37, Anonymous Anonüümne said...

Vaata aga Alaveri salakavalust - rihtida vorm Otepää MK-etapiks! Tippajakirjanikku nii labase võttega muidugi ei lollita.
:)

 
At 11:40, Anonymous Anonüümne said...

Üleelmise artikli kommentaarid, mis rääkisid sellest, et Pullerits pani mõõda sellega, et sprinterid on kehvad, on kõik kustutatud (kokku 9 kommentaari).

Tupli Priit, hea mainekujundus!

 
At 11:51, Anonymous Anonüümne said...

Tundub, et kohe läheb ka siin kustutamiseks

 
At 11:57, Anonymous Anonüümne said...

PP:Erki Nool on väga tabavalt öelnud, et sportlase taset ja võimekust ei näita tema parim sooritus, vaid hiljutisest ajast kümne edukama soorituse keskmine

Nool ütles seda kümmnevõistluse kohta, Alaver on suusatamises ammu muud tõestanud.

Muide Nool ütles ka seda, et tema suur saavutus on see, et ei pea kuskil kõrtsis heietama, et oleks teinud nii või naa siis oleks võitnud olümpiamedali. Tema suur tsiteerija PP on siin just seda teinud.

 
At 12:17, Blogger Priit Pullerits said...

Selgituseks 11:40-le ja 11:51-le - üle-eelmise postituse alt kustutasin ära teatud tüübi kommentaarid, mis olid vastikult solvavad ja tülinorivad. Ja kavatsen selliste kommentaaridega ka edaspidi nii teha. Nii et kui te ei taha, et teie kommentaare kustutama pean, siis palun mitte hakata solvama ja sappi pritsima. Seda ei ole mul teilt minu veebipäevikus ju palju palutud, ega ju?

Lähme nüüd teemakohase diskussiooniga edasi.

 
At 14:13, Anonymous Anonüümne said...

Kas see on nüüd üks väga asjalik sissekanne? Ma juba lugesin seda lugu täna lehest ja need tagamaad pole just ülipõnevad. Priit, tõsta taset!

 
At 14:55, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kui sa siin valetad või halvustad ja keegi sellele tähelepanu juhib, kas see on siis vastikult solvav, tülinoriv või sappi pritsiv (Sinu enda sõnad)?

 
At 14:58, Anonymous Anonüümne said...

Šmigun-Vähi võtab ühe medali.

 
At 15:01, Blogger Kidra said...

2010.a OM-ilt tuleb 1 medal kindlasti - selle eest võitleb Kristina Šmigun-Vähi. Ma lihtsalt usun sellesse. Kristina ise usub sellesse. Ja kui on palju võimekaid ühel joonel, siis võidab see, kellel on kõvem usk iseendasse.

 
At 15:45, Blogger Priit Pullerits said...

Valetan?!? Palun mitte segi ajada faktivea tegemist valetamisega. Need on siiski kaks eri asja. Valetamine on teadlik ja eesmärgipärane tegevus. Faktivead juhtuvad pahaaimamatult ja neid olen ma alati parandanud - tuhat korda varmamalt kui on oma vigu ja eksimusi parandanud need, kes mind siin valedes asjades alusetult süüdistanud on. Tahaks saada näiteid, kus ma olen siin valetanud.

 
At 15:49, Anonymous Anonüümne said...

ühinen eelkõnelejatega, 1 medal ikka tuleb, värv polegi tähtis, olümpiamedal on olümpiamedal.

 
At 16:12, Anonymous Anonüümne said...

Palun:
1.Priit ütles, et kui ta eksib, siis vabandab. Tegelikult kustutas ära kommentaarid, mis eksimusele tähelepanu juhtisid, ei mingit vabandamist.
2.Priit ütles, et lollust ei tohi sallida, ei mingit dolerantsi, lollusega tuleb võidelda.
Kui keegi seda teeb, siis ütleb Priit, et pritsitakse sappi jne.
3.Priit nimetas sprinterite lootusetut seisu faktiks, fakt on tõsiasi, järelikult valetas.
4.Priit ütles, et tegelikult kirjutab tema Mike nime all. Pärast ütles, et tal ei ole Mikega mingit pistmist. Ühel juhul ta valetas (teadlikult)
Ja nii edasi, siinseid sissekandeid lugedes leiab palju valesid.
Hea, et Sa halvustamise kohta ei küsinud, seda on veel rohkem.

 
At 17:32, Anonymous Anonüümne said...

Hehee, krd-i idikas Mike - sa tolvan võid ju jätta oma lollaka pseudonime sinna komm-i lõppu kribimata, aga me oleme siin juba nii targad kyll et aru saada, kui sinu-sugune siia jälle kraaklema tuleb. Tõmba tuugat! Sust on täiega siiber. Lase teistel rahus asjast rääkida, lõpeta ära see oma kibestunud mögin, nagu mingi vanatydruk lased siin ringi ikka kraaks ja kraaks. Hakka elama, muidu saad oma ainuyksilisest paranoiast veel ataki.

 
At 18:21, Blogger sk8erboi said...

mina sain just valmis prognoosiga, mis kohtadele tuleb pp estoloppeti maratonidel. võtsin arvesse väga palju komponente, arvestades kilometraazhi, eelnevate võistluste tulemusi ja suhet, hooajaeelsete väljaütlemiste bravuurikust iga hooaja eel võrreldes tulemustega jne. enda kohta tehtud prognoos on siiani läinud 87% täppi. pp kohta on isegi teada, millise(d) estoloppeti sõidu(d) ta vahele jätab. aga kahjuks ei saa ma seda hetkel siin avaldada, sest kihlveopanused on hetkel veel tegemata ning oleks äärmiselt vastutustundetu osadele siin niimoodi mingit eelist anda :)

 
At 18:59, Anonymous Anonüümne said...

PP: Faktivead juhtuvad pahaaimamatult ja neid olen ma alati parandanud.

Märtsis ilmub uus olümpiaraamat. Viisakas oleks ette ära vabandada, et ei peaks põrsast kotis ostma. Pekingi raamatus oli paar viga lehekülje kohta PP stoorides. Vabandusi pole seni kuulnud, parandustest rääkimata.

See, kellel on rusikas taskus. Veel.

 
At 19:02, Anonymous Anonüümne said...

Braavo Sull! Sinus on tipp-ajakirjaniku ainest.
Skiwaffe

 
At 22:04, Anonymous Anonüümne said...

«Aga kui sunnite mind, et ma piiratud andmete põhjal hinnangu langetaksin,» andis Johnson Postimehe palvele järele, «siis pakun, et Eesti võib loota Vancouverist taas kolme medalit, millest kaks on kuldsed.»

http://sport.postimees.ee/?id=214443

 
At 22:07, Blogger dr Holden said...

Liitun Skiwaffe'ga ja kiidan Sull'i. Kommentaariumi parim komm.

A mis puutub artiklisse, siis Kiku võtab vähemasti ühe medali, teised mitte. Samas Postimees juba pasundab kahest kullast. Mingi Ameerika professor olevat välja arvutanud. Aluseks siis majandus(kasv) ja lubadused olla 5 parima riigi seas. Rohkem ei viitsinud, ausõna, lugeda. Igor Mangi jutt ka ei meeldi. Ei ole posijate pooldaja. Pigem meeldib mulle rääkida asjadest, mis on olemas - näiteks see http://www.valgamaalane.ee/?id=214339

 
At 23:36, Anonymous Anonüümne said...

Kolme intensiivse trenni toimumine möödunud nädalal on ikka vastamata.
23:36

 
At 08:05, Blogger Priit Pullerits said...

Mulle ka Sulli kommentaar meeldis. Vaat see on vaimukas ja andekas! Mitte noriv ja solvav ja kibestumusest pulbitsev nagu ühel/mõnel teisel... Heal huumoril ja mõnusal nokkimisel on õelusega kõva vahe, ja Sull näitab siin mõnele/ühele kujukalt, kuidas seda vahet teha.

23:36 - ma ei saa aru, mida ma pean siin nüüd nende intensiivsete trennide kohta ütlema. Neid oli üks, pühapäevane paaristõuketrenn. Lisaks oli üks väike võistlus ja üks pikk mahutrenn. Kuidagi ei tule kolme intensiivset kokku. Ja isegi kui tuleks, mis siis? Milles probleem?

 
At 08:44, Anonymous Anonüümne said...

17:32 hea kommentaar ja hästi argumenteeritud, kui veel mõned aastad koolis käid, saab sust ajakirjanik.

(Natuke arusaamatu, miks lapsed siin kommenteerivad?)

 
At 09:11, Anonymous Anonüümne said...

Kas siis võistlus, kus Sul lihas juba paari tõusu järel täis oli, ei olegi intensiivne harjutuskord?

 
At 12:19, Blogger Ain said...

Tundub, et PP puhul on tegemist natuke erineva persooniga, kuna (mulle nii tundub)tema treeningmeetodid on intensiivsemad ja paistab, et temale need ka sobivad, ühesõnada ta treenib oma mugavusreziimis!(Kadunud treener U. Källe praktiseeris minuteada samu meetodeid, et mahud olid madalad, kuid intensiivsus kõrge)
Om-l ennustaks mina 2 medalit ja lisaks 3 TOP10 kohta!

 
At 11:36, Blogger Rain said...

Erki Nool eksib! Kui vaadat eelnevate tiitlivõistluste eel peetud võistlusi, siis nende 10ne keskmine ei oleks ei Torinos, ega soola järvede ääres nii kõrget kohta Veerpalule kuidagi ennustanud nagu ta tiitlivõistlustelt saanud on.

Veerpalu näitel väidan, et 10ne viimase võistluse keskmine ei loe midagi!

 
At 15:42, Blogger Priit Pullerits said...

Rain, täpsustan: ei mine ega Nool rääkinud kümne viimase võistluse keskmisest, vaid viimaste aastate kümne parema võistluse keskmisest. Selle järgi kuulus Veerpalu favoriitide hulka küll, eriti Torinos.

 
At 10:49, Anonymous Anonüümne said...

Aga Ramsaus ja Lahtis?

Rain

 
At 09:14, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:17, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:19, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:22, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 10:36, Blogger 柯云 said...

2016-01-15keyun
coach outlet online
uggs on sale
air max 95
louis vuitton handbags
chanel bags
coach outlet online
canada goose outlet
cheap oakleys
louis vuitton outlet online
cheap uggs
coach factory outlet
mont blanc pens
jordan 11
michael kors outlet store
nfl jerseys wholesale
jordan concords
chanel outlet
kobe 8
abercrombie and fitch
oakley sunglasses
true religion
oakley sunglasses wholesale
abercrombie outlet
hollister clothing
oakley outlet
ray ban sunglasses
ugg sale
oakley store
ugg boots clearance
nike air huarache
cheap toms shoes
toms shoes
louis vuitton outlet stores
polo ralph lauren
louis vuitton outlet stores
polo outlet
replica rolex watches
louis vuitton handbags
tory burch outlet online
abercrombie and fitch

 
At 04:32, Blogger chenlina said...

toms shoes
burberry bags
christian louboutin shoes
coach factory outlet
adidas originals store
coach outlet
michael kors
louis vuitton outlet
nike roshe run
coach outlet
louis vuitton
ghd hair straighteners
coach factory outlet online
ralph lauren uk
cheap jerseys
louis vuitton outlet stores
nike air jordan
jordan shoes
adidas originals
mont blanc fountain pens
coach outlet store online
michael kors outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
coach outlet
burberry outlet
kobe 9
michael kors handbags
coach outlet clearance
cheap jordans
michael kors handbags
kate spade handbags
burberry outlet online
louis vuitton outlet
hermes handbags
christian louboutin outlet
michael kors outlet online
kate spade outlet
hollister clothing
ghd flat iron
chenlina20160729

 
At 04:06, Blogger raybanoutlet001 said...

coach factory outlet
ray ban sunglasses
true religion outlet store
christian louboutin sale
supra sneakers
nba jerseys
oakland raiders jerseys
oakley sunglasses
bengals jersey
nhl jerseys

 
At 11:24, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.6.22
soccer boots
moncler jackets
canada goose jackets
ralph lauren uk
coach outlet
nike air max 2017
issey miyake perfume
nike shoes
coach outlet online
canada goose outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht