Esmaspäev, jaanuar 21, 2013

Pullerits: Kas salapärane Kuzmin teeb rajal imet?

Suusatamise tagatubades, seal, kus toimetavad kõigi endast ja teistest lugupidavate harrastajate määrdemeeskonnad, on juba tükk aega liikunud salapärane Kuzmini nimi. Leonid Kuzmin, kui täpne olla. Kuulduste järgi pidi tema leiutatud suusapõhjade töötlemise meetod tähendama suusatamises revolutsiooni.

Kui hakkasin uurima, millega täpsemalt ikkagi tegu, ulatas Jaanus Kunts Suusavendade meeskonnast mulle rohkem kui sajaleheküljelise raamatu «Interfacial Kinetic Ski Friction». See pole mingi põrandaalune samizdat. Tegemist on  2010. aastal Rootsis Mittuniversitetetis ehk Östersundis Kesk-Rootsi ülikooli inseneriteaduste ja jätkusuutliku arengu teaduskonnas filosoofiadoktori kraadi kaitsmiseks esitatud materjaliga.

Olgu kohe ära öeldud, et Kunts ei ole Kuzmini meetodi maaletooja ega esindaja ega vahendaja ega propageerija. Kuid Suusavennad on muretsenud vastavad siklid ja harjad, millega Kuzmini meetodi järgi suusapõhjasid töödelda. Kunts, olgu lisatud, ei hakanud mulle uut meetodit kiitma ega maha tegema, sest kogemusi selle rakendamisega on veel liiga vähe.

Kord paar nädalat tagasi tõmbas ta mu klassika-Fischeritele siiski Kuzmini meetodit kasutades libisemise alla. Aga mul, kel suusatamiskogemust liiga vähe, on raske öelda, kas ja kui palju sellest kasu oli ning kas see andis mingi eelise või olnuks tavamäärded siiski tõhusamad. Sellise võrdluse tegemiseks on vaja ikkagi teaduslikumat lähenemist kui pelgalt kõhukoopatunnet.

Siin ongi nüüd koht, kui saate kõik mängu lülituda. Jaanuari lõpus ilmub minu toimetamisel järjekordne Maraton, Postimehe vahel üllitatav vastupidavusalade eriväljaanne, ning seal olen otsustanud ühe loo pühendada Kuzmini meetodi tutvustamise. Kuid hea oleks, kui saaksin neilt, kes seda meetodit on oma suuskade peal proovinud, ka mingit tagasisidet. Pean kohe mainima, et anonüümseid hinnaguid ja kommentaare ma kasutada ei saa – need ei ole usaldusväärsed. (Selgitus: näiteks võivad suusamäärete müüjad korraldada siin n-ö pimeduse kattevarjus ühisdessandi ja kuulutada Kuzmini meetodi kõige suuremaks šarlatanluseks, mida suusatamises kunagi nähtud. Kui ma ei tea, kes on sellise hinnangu andja, siis seda loos kasutades oleksin vastutustundetu ehk laseksin varjatud allikail lugejatega manipuleerida.) Kui te ei soovi siia oma arvamust nimeliselt jätta, et mitte anonüümsete vastuväitlejatega «kaklema» hakata, siis palun läkitage see minu meiliaadressile priit.pullerits@postimees.ee.

On siis Kuzmini meetodist tolku või mitte?
******
Klondike Bluffs & Jaanus Laidvee (left), Arches National Park, Utah. 18. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks kikkida piltidele.)

Fotod 1 ja 2: 42. Tartu maratoni pühapäevane ühistreening Otepää-Matu-Otepää rajal. Fotode autor: Kaimo Puniste / MTÜ Klubi Tartu Maraton

79 Kommentaarid:

At 10:49, Anonymous Anonüümne said...

Kas keegi viitsiks paari sõnaga selgitada, milles seisneb selle meetodi erinevus traditsioonilistest määrimisvõtetest ehk milles on uba?

 
At 10:52, Anonymous Anonüümne said...

Hei abitu, 10.49.
Löö lahti kuzmin.se ja vaata. Pole vaja netiajastul õpitud abitust demonstreerida.

 
At 11:00, Anonymous Anonüümne said...

a mul ei ole netti.

 
At 11:01, Anonymous Anonüümne said...

Kuidas siis siia kommentaare jagama oled ilma netita sattunud? Saadad sõbrale paberkirju...??

 
At 11:11, Anonymous Anonüümne said...

Ei, sõbrale annan ikka põsemusi, see on isegi paberkirjast rohkem väärt.

 
At 11:14, Anonymous Anonüümne said...

filosoofiadoktori kraadi kaitsmiseks? filosoofiliselt uus lähenemine suusalibestamiseks?

 
At 11:20, Anonymous Anonüümne said...

11:14
Oma harimatust ei maksa demonstreerida.

 
At 11:30, Anonymous Anonüümne said...

Vähemalt määrdefirmad kinnitavad, et väga tõene see kuzmini teooria olla ei saa. Kindlasti mingitel tingimustel võib töötada, aga et mingi imega tegu, seda ei tasuvat loota.
Eks igaüks peaks proovima ja siis seisukoha võtma. Ja kindlasti teada andma, kas suuski prooviti sooja või külma ilmaga

 
At 13:18, Anonymous Anonüümne said...

miks ma ei leidnud tänasest Postimehest ridagi Viru maratoni kohta?

 
At 13:27, Anonymous Anonüümne said...

Vadim ZELNIN oli nõukogudeaegne ilmaennustaja "meediatäht".
Mihkel ZILMER on imelise võimega teadlane, kes üheainsa foto põhjal suusataja tehnika üksipulgi lahti võtab ja ära seletab.
Leonid ZELNIN on minu meelest samast seeriast.

 
At 13:30, Anonymous Anonüümne said...

13:27, who is Leonid Zelnin?

 
At 13:31, Anonymous Anonüümne said...

... and Mihkel Zilmer?

 
At 13:35, Anonymous Anonüümne said...

Ehk hea blogija põhjendab, mikspärast ta tituleerib Leonid Kuzmini salapäraseks? Tema meetodi kohta on välja antud inglisekeelne raamat, ka internetist on võimalik juurde lugeda. Või on tegemist järjekordse lugejate lollitamise katsega?

 
At 13:36, Anonymous Anonüümne said...

Miks Postimees ei kirjuta uudist Viru maratonist - ju siis ei ole tegemist uudisväärtust omava sündmusega.

Mõni päev tagasi vaadates ETV Aktuaalse kaamera spordiuudiseid tabasin end mõttelt, et miks on spordiuudised nii pikad ja tüütud ning miks neid üldse näidatakse. Ning kes on see sihtgrupp ja kui suur ta on, kellele spordiuudiseid tehakse?
Spordiuudised saavad ebamõistlikult palju eetriaega.

Ääremärkusena: ei vihka sporti ja sportlasi, tegelen aktiivselt harrastusprodiga.

 
At 14:05, Anonymous Anonüümne said...

Karta on, et määrdefirmad ei taha sellest imest kuulda ega teada, viiakse leib laualt

 
At 14:19, Anonymous Anonüümne said...

Omalajal Dünamo müüs ka kõva pidamismäärde hitti Black Magic. Maksis palju aga pidas suusk ikka sama sitalt.

 
At 14:21, Anonymous Anonüümne said...

to 13:36

vale küsimust küsid. tähtis pole mitte see, kellele tehakse, vaid kes vaatab. ja vaatajaskonna kohta on andmed vabalt saadavad. kui pikalt ei viitsi otsida, siis auditooriumi suuruse saad väga lihtsalt kätte. on väga kahetsusväärne, et blogi lugejaskond võtab üle blogi omaniku mentaliteedi.

 
At 14:50, Anonymous Anonüümne said...

Au ja kiitus Holdenile Mulgi uisumaratoni ilusa ja tõelise spordimeliku lõpu eest, ilus oli lugeda.

 
At 15:30, Anonymous Endel Õun said...

on väga kahetsusväärne, et blogi lugejaskond võtab üle blogi omaniku mentaliteedi.

ei ole kahetsusväärset midagi. Väga normaalne

 
At 15:54, Blogger Priit Pullerits said...

Nüüd olen küll vist "tulistanud" kõrgelt üle siinsete suurte suusaproffide pea - päev hakkab juba õhtusse veerema, aga kellelgi ei ole olnud mitte midagi asjakohast tarka öelda. Milles asi?

 
At 16:17, Anonymous Anonüümne said...

kui me need värsked saladused leheveergudele laiali laome, on nipid kõigile võrdselt käes ja eelis ei midagi. nagu dopingupatustajad siis -küttidele ette räägiks, kui mõni uuem "temporohi" patunimekirjast puudu on

 
At 16:29, Anonymous Anonüümne said...

Priit, tee ise ka tööd. Ära oota, et meie Sinu töö Sinu eest ära teeme.

 
At 16:47, Anonymous Anonüümne said...

Aga Zorro, Zorro Mask..

 
At 16:52, Blogger Priit Pullerits said...

No proovime siis sellist käivitust. Avameelseile allikaile tuginedes pole uutel suusapõhjadel mingeid poore, kuhu kallis määre või parafiin või mis iganes sisse sulatatakse või immutatakse. Või on keegi suusapõhju mikroskoobiga uurinud? Ja kui on uurinud, kui suured siis need poorid on, et sinna läheks sisse ainet, mis suudab libisemist parandada? See libisemise määrimine olla üks mõttetu nühkimine, aga see-eest nühkijaile kasulik nühkimine, mille eest saab veel kotiga raha kasseerida.

 
At 16:56, Blogger Priit Pullerits said...

16:29 - ärge muretsege, teen tööd nagu hull, nagu Maurus eesti mehi õpetas. Praegu just uurin graafikut Friction of polycrystalline ice sliding on various smooth surfaces at -11,7 degrees Celsius. Aga ma ei kavatsegi oma uurimise tulemusi teiega jagada, sest te käitute nii ülbelt. Hankige ise endale vastav kirjandus ja töötage see läbi, rääkige eri allikatega, kes erinevalt teist ei karda oma nime all rääkida.

 
At 17:18, Anonymous Anonüümne said...

No ma ei tea sellest Kuzminist suurt midagi aga kui tutt uuel suusal tõesti ehk ei ole neid poore siis juba paari korra kasutamise järel on suusa all teatavad kriimud mida siis kuum parakas täidab. Kui Kuzmin nüüd ka vanemaid suuski üritab ainult ülikallite siklitega siledaks teha siis ma pigem kahtlen selles.

 
At 17:23, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kui oleksid natuke rohkem uurinud siis oleksid ka sellele pooride teemale vastuväiteid leidnud(vastasleer arvab selle veemolekuli ja määrdemolekuli võrdlemise parajaks juraks), Kuzmini teemat on proovitud juba arendada suusafoorumis, kuid tulutult, keegi ei ole korraliku testi teinud. Ka sinu katse ei andnud kinnitust paremuses ega halvemuses :( Tehke TÜs teaduslik uurimus!


Kert

 
At 17:23, Anonymous Anonüümne said...

Silicon Valley's, Londonis, aga samuti Helsingis, Rootsis, isegi Venemaal ja meil Eestis on venture kapitaliste, kes ainult ootavad ideid, millele kõvad rahad taha panna. Kui Kuzmini idee on nii innovaatiline, miks ta ei ole siis juba miljonär?
Tõepoolest, miks? Miks ta ei ole EAS-ist või mõnest muust tõukerahastust idukapitali küsinud? Seal otsitakse geniaalsete ideedega mehi tikutulega taga. -- Kui üritada ise sellele küsimusele vastata, siis peab oletama, et meie kohaliku Kulibini geniaalses teoorias on mingi vääääike viga sees. Oletan, seda - aga tegelikult on mul kui harrastussportlasel kama. Kui uuel füüsikaliselt põhimõttel libisevad suusad Madshuse, Rossignoli või Peltoneni firma poolt turule tuuakse - siis tunnen huvi. Muidu mitte. Soovitaksin "Maratoni" numbri jaoks valida harrastajatele väärtust pakkuvaid teemasid. Näiteks mis vahe on 5 X 10 min ja 10 X 1 min intervalltreeningul? Jne

 
At 17:44, Blogger Priit Pullerits said...

Et miks raisakapitalistid pole Kuzmini meetodi kallal? Aga seepärast, et seal ei ole midagi suure rahaga peale hakata - kuulsite lumepäeval ise, kui vähestes riikides on lund, ja sedagi vaid mõni kuu aastas, samuti pole siin midagi tegemist veebiarendusega, kuhu on juba kümnendeid mõttetult raha kühveldatud (viimase aasta suurim põrumine: Facebooki IPO). Asi on nii lihtne, et neid asju võiks iga suvaline väikefirma toota - kui need ei oleks juba patenteeritud! Kolmandaks, kas teate, et Norra koondis on ostnud Kuzmini sikleid eelmine aasta kuuldavasti tervelt tuhat - ei tea, mis nad küll nendega teevad? Üritavad teie arvates turgu neist puhastada või? Aga kõige krooniks soovitan otsida veebist üles Swixi ja Kuzmini umbes kahe aasta tagune Rootsis näidatud teleduell ja seda vaadata-kuulata, on inglise keeles - ja vaadake, kuidas Kuzmin Swixile vee peale tõmbab.

Et miks siis ikkagi Kuzmin pole miljonär ja ei tea mis veel? Aga kui teie tuleksite turule mõne uudse tootega, mis määrdefirmadel ja koondiste hooldemeestel leiva käest ähvardaks võtta, kas te arvate, et teid kahel käel vastu võetaks?

Sorry, I'm talking too much - to you.

 
At 17:49, Blogger Priit Pullerits said...

Okei, aitan teid veel, alustage siit: Leonid Kuzmin versus SWIX - http://www.youtube.com/watch?v=NSAMU5Z9eXI
Kui aru ei saa, siis kutsuge oma vend svenssonite maalt appi, las tõlgib!

 
At 17:52, Anonymous Anonüümne said...

Suusapõhja materjalina kasutatav polüetüleen ei ole poorne. Mikroskoobiga uurides on seal näha väikesi õõnsusi, mis määrimisel parafiini täis lüüakse (poore ei ole). Odavamatel suuskadel on õõnsusi vähem ja määre kulub rutem ära. Lihvimisega saab uue nii-öelda vaolise põhja teha (mitte segi ajada mustriga, mida viimasel ajal veel eraldi lihvitakse). Kuzmini meetod peaks töötama paremini külma ilma ja musta raja korral (ei kogu nii kiiresti mustust).
Lisaks Kuzimile tegeleb sarnase tehnoloogiaga nt. Primateriasport.se
Eelnimetatud firma enda poolt tehtud mõõtmiste tulemusi (määre vs. Primatera metallsikkel) võib näha siit: http://www.primateriasport.se/PDF/Glidtest%20Primateria%20PABR-10020401.pdf

Arusaadavalt peab arvestama, et tegemist on tootja enda mõõtmistega. Sama raporti lõpuosas on läbi mikroskoobi tehtud pilte suusapõhjadest (määrdega, ilma, sikeldatud), selgelt on näha, et pole mingeid poore, pigem ebatasasused, mida määrdega (või sikeldades) silutakse. Sooja ilma korral peaks määritud parem olema, kuna võiks paremini vett ära juhtida. See viimane on küll minu isiklik arvamus.

 
At 18:03, Anonymous Anonüümne said...

Sa, Priit, oled täna naljasoonel!

Valladuell?? 8)
Too Rootsi vana tuletab meelde "Muppet Show"-d - Swedish Chef.

// Norra koondis on ostnud Kuzmini sikleid eelmine aasta kuuldavasti tervelt tuhat - ei tea, mis nad küll nendega teevad? //

Naeravad end kõveraks? Ja kingivad oma tuttavatele, et näe mis pseudoteaduslikku "innovatsiooni" eestlased arendavad.

17:23

 
At 18:04, Blogger Tauno said...

Aga läheneks asjale praktikute kaudu. Kui mitu MK etapi poodiumi kohta on saavutatud Kuzmini meetodiga töödeldud suuskadega? Kas üldse keegi tippudest sedasorti suusi kasutab?
Täpne ülevaade puudub, aga pole nagu kuulnud.
Ma usun, et konkurents paneb sellised asjad kiiresti paika, kui kusagilt on ikka võimalik konkurentide ees eelis saada, siis seda ka kasutatakse. Kui ei kasutata, siis......

 
At 18:04, Blogger Priit said...

Kui see kUZMIN teeks imet siis suusakoondiste hooldemehed seda ka usinalt kasutaksid.

Mine küsi mõne maa koondise hooldemehelt kas kasutavad seda meetodit, kuigi nad ei tahaks avaldada mida ja kuidas nad kasutavad aga kui nad seda meetodit ei kasuta siis seda nad võiksid ju avaldada.

Eesti koondis seda ei kasuta, seda vastas Vilde Tervisekohviku loengul Eesti murdmasuusakoondise hooldemees Taavi Palo.

Kuid harrastussuustajale võivad muutused olulised olla - harrastajad ei kasutata kõrgfloori libisemisparafiine, pulbritest rääkimata.

Proovida ju võikisid võib olla leiad ilmaolud millega see meetod imet teeb.

Priit

 
At 18:13, Anonymous Anonüümne said...

Men där engelska fick?
Sverige inte behöva lyssna på alla dumheter översatt babbel!
Jag är nu helt förvirrad och förbryllad...

 
At 18:15, Anonymous Anonüümne said...

Kuzmini suuskadega olla sõitnud tema abikaasa (Antonina Ordina) ja võitnud ka nendega kuskil mingi medali (hetkel ei mäleta, aga kindlasti on seda infot võimalik leida).
Minu töntsi mälu järgi kasutati Kuzmini meetodil ettevalmistatud suuski 1995a Thunder Bay MM-il. Seal oli väga must lumi ja ilma määrdeta ei suusk korjas mustust vähem alla. Alguses libises pigem veidi kehvemini, aga sõidu edenedes võis anda eelise.
Seal sai Antonina Ordina pronksi, samas aga ei julge hetkel kinnitada, kas tal seal ikka kindlasti olid abikaasa ettevalmistatud suusad.
Miks mitte Kuzmini käest küsida?

 
At 19:10, Anonymous Anonüümne said...

Ilmselt on teema tavaharrastajale kauge. Kui blogija tahab vähegi konkreetsem välja paista, on see ju lihtne: Võta oma suusad, palu ihumäärijatel SV-dest võistluspakett alla panna. Tee dendros libisemistest. 10x. Siis Kuzmini sikliga tald puhtaks. Uus test samadel tingimustel. Kolmas etapp- sikeldatud põhjale esimene variant võistlusmäärdest. Taas test. Kui nupp nokib, suudad ehk midagi järeldada! Olen üsna veendunud, et kõige parem libisemine on variant 3-l. Kuidas mõjutab libisemist ca 3 h suusatamist, on juba kõrgem tase katsetada.
Kokkuvõtvalt- täiesti kindlalt libisevad ka parafiinita suusad. Kas paremini.....??? Kahtlen. Isiklikult olen proovinud sama suusaga erinevaid parakaid mõne tunni jooksul, ja kinnitan, et paraka ja paraka vahe on tuntav ja olemas. Pelgalt sikeldatud suusk on hea ehk mõnes kitsas lume- ja temperatuurivahemikus. Kui lisaks sikeldamisele poleerida 12000 rpm harjaga, on selle tervislikkus ja odavus küsitav. Ma täitsa mõistan, et Pulleritsule, kes ise suuski ei määri, tundub see mingi võluvits olevat; siiski ei osta ta ilmselt ca 300 EUR maksvat komplekti nagunii. Liiga ihne....

 
At 19:48, Anonymous Anonüümne said...

Kuzmini "imesikli" laiem tutvustamine Eesti loetavaimas päevalehes vahetult enne talve tähtsamaid suusamaratone oleks muidugi parim, millest leiutaja võiks unistada. Kui igaüks 6000+ Tartu Maratonile minejast ostaks endale lihtsa, käepärase (keskkonnasõbraliku, ...) vahendi, mis libisemisedilemmadele lõpuks punkti paneks!
Eestis on midagi säärast juba läbi elatud. Omal ajal oli Tallinnas eksperimentaalne teadus-tootmiskoondis "Desintegraator". Nemad töötlesid ka erinevaid materjale - aktiveerisid. Aktiveerimine seisnes põhiliselt jahvatusveskist läbilaskmises. Spetsiaalne toode oli AU-8 nimeline mikstuur. Sinna oli igasugust solki sisse segatud ja desintegraator-aktivaatorist läbi lastud. Inimesed käisid seda massiliselt Maardust rublade eest ostmas. Kirjanik Johannes Hindi ven oli seal boss. Nõukogude korra kadumisega kadus ka see bisniss kummaliselt kombel, suitsugi ei jäänud järele..

 
At 19:58, Anonymous Anonüümne said...

Šarlataanlus spordis

1. kompressioonsukad
2. POSE meetod ("Dr" Nikolai Romanov)
3. Reeboki tuharaid trimmivad tossud naistele
4. Pilates
5. "Naturaalse jooksu" jooksukingad
...

 
At 20:35, Anonymous Anonüümne said...

Aijah, PP on homme Vabariigi Kodanik telekas.

 
At 20:46, Anonymous Anonüümne said...

Tsiteerides anonüümset
"šarlataanlus spordis

1. kompressioonsukad
2. POSE meetod ("Dr" Nikolai Romanov)
3. Reeboki tuharaid trimmivad tossud naistele
4. Pilates
5. "Naturaalse jooksu" jooksukingad"

sooviks teha siiski pisut korrektiive.
Olen kompressiooniga jooksnud mõnituhat kilomeetrit. Ilma ka.
Vahe on. Kunagi ei pane kompressiooni pikale võistlusele jalga. Pigem on probleeme rohkem kui vähem. Küll aga haige ahilkaga maratoni joostes hoidis jala koos. Kas muidu oleks sama olnud, ei usu.
Ükskord otsustasin triatlonil peale vett kompressiooni jalga tirida. Aega läks ikka väga palju. Kui pulss kõrge, ei saa neid kiiresti jalga.

Kompressioon peale pikka trenni ööseks jalga. Ei ole paha.

Kokkuvõtteks. Trennis +-0, eriolukorras jah, võistlustel ei. Taastumiseks hoopis erijutt.

Naturaalse jooksu jooksukingad. Igal juhul on madala kannaga kingaga ning ka barefoot kingadega jooksmises oma iva. Tasub proovimist, arendab päka tööd, kuid olulist edu võistlusel kindlasti ei anna.

Muus osas ei arva suurt midagi.

 
At 21:01, Anonymous Anonüümne said...

Täiesti tavalisele suusasöbrale on see teema natuke kosmosevaldkonda kalduv. Kuna keegi eriti lähemalt pole uudset meetodit tutvustanud, siis möne sönaga lühidalt. Pöhimötteliselt metallsikliga üritatakse suusapöhi vöimalikult siledaks kraapida ning seejärel poleeritakse spetsiaalsete rullidega. Ja ongi köik. Loogiliselt vöttes oleks nagu idee öige, sest mida siledam on suusapöhi, seda parem peaks olema libisemine. Aga kas see tagab eelise ka reaalselt igasuguse temperatuuriga, köikide lumetüüpidega. Ei seda usu....Oma suusad lasin enne Virut kivilihvis siledamaks teha, määrisin sinna natuke rexi toodangut alla....ise tehtud, hästi tehtud. Tean paari uudse tehnoloogiaga rajal olnut. Üldiselt oli arvamus negatiivne.
Maamees

 
At 22:06, Anonymous Anonüümne said...

Keegi tahab rikkaks saada. Väljavõte Eesti esindaja veebilehelt - http://kuzmin.ee/tooted-1:

Esmakordne hooldus alates 35€
Esimese sikeldamise ajal eemaldame me niipalju (0,038415 mm) pinda, mis võtab aega umbes 15 minutit.

140 eurot tunnis pole just paha tasu, eriti arvestades, et kulusid praktiliselt ei ole. Ühe sikli müügihind on veebilehel 60 eurot. Sihukestele nahhaalidele küll ei taha oma raha viia. Meenutavad oma strateegiaga mingit krd-i TopShop'i.

 
At 22:11, Anonymous Anonüümne said...

See väide, et suusapõhi ei ole uuest peast poorne, on pehmelt öeldes jama.
Nii odava suusa kui ka võistlussuusa tald on tehtud põhimõtteliselt samast materjalist - polüetüleenist, aga tehnoloogia on täiesti erinev.
Odava suusa põhi on saadud polüetüleeni sulatamisel ja mingeid poore plastikus ei ole (odavat suuska ei saa määrida, seda teab igaüks), kallima suusa tald on pressitud polüetüleenist (suure surve all sulab polüetüleen ühtlaseks massiks) ja see materjal on poorne.
Pressitud tallaplastik on oluliselt suurema molekulmassiga ja molekulaarne ahel on pikem (see tekitab poorsuse)
Kokkupressimisel saab lisada grafiiti ja vähesel määral ka muid lisandeid, mis annavad tallaplastikule vastupidavuse, parema libisemise ning mis eriti oluline, vähendab staatilise elektri teket (täna ei ole enam suuskade määrimisel grafiiti vaja kasutada. v.a. väga kuiva ja külma ilma korral)
Lihvimine, struktuuri pressimine jms. poorsust ei suurenda. Nii et võistlussuusa tald on poorne juba algusest saadik.
Pikalt võib veel rääkida erinevatest põhjaplastiku poorsusest (P-Tex, Electra, ISo jne margid 1000,2000,4000, 6000 jne), aga fakt on see, et kallima suusa tald on poorne juba enne kui suusad tehases kivilihvi saavad.
Teine teema, Kuzmini meetod, on pigem usu küsimus.
Tegu on puhtal kujul külmhõõrdumise mõjutamisega, ehk et mingites väga kindlates oludes, saab Kuzmini sikeldamisega suusad väga kiireks, aga enamikes tingimustes on siiski vaja parafiini, mis mõjub märghõõrdumisele(külma ilmaga on vaja kõvemat parafiini, et suusa alla tekiks piisav veekile ja sooja ilmaga vastupidi).
Kuzmin on oma teooriat pakkunud erinevate riikide hooldusmeeskondadele, kuid tõsisemalt on sellega tegelenud vaid Rootsi suusaliit ja sealsed hooldemehed(see ei ole fakt, vaid kõlakate tasemel info).
Iseenesest on tehnoloogia vana ja Kuzmini tegelikult ainsaks saavutuseks on abikaasa, Antonina Ordina, head sõidud. Kuzmin ise väidab, et Ordina tegi häid sõite tänu kuivale sikeldamisele, kas see ka nii on, kahtlevad paljud teemaga kursis olevad inimesed.
Tegelikult on tegu ju sama efektiga, mille annab kivilihvimine või struktuuri pressimine. Mõlemad parandavad libisemist, aga mitte kuiva suusaga, vaid koostöös parafiiniga (milles sõltuvalt ilmastikutingimustest on siis kas täiendav floori-, molübdeeni ja grafiidi sisaldus)
Kuzmini väitel, et täiendava polümeerkatte tekitamisel paraneb libisemine, võib tõepõhi all olla ja tõenäoliselt see annab libisemisele juurde, aga taas, seda peaks igaüks ise testima ja otsustama, kas on parem või mitte. Ning tegema seda erinevate ilmadega. Eks see polümeer kate Kuzmini tehnoloogia nurgakivi ole, aga küsiks sel juhul, et mis vahe on, kas kasutada tavaparafiine või kallist polümeervedelikku. Ei usu, et üks ja sama polümeervedelik töötab nii +10 kui ka -30 juures. Aga mine tea, äkki töötabki.
P.s. Ka suusamäärete tootjad on valmistanud polümeerparafiine ja -pulbreid (Ja vähemalt üks tuntud tootja müüb koondistele siiani seda valges purgis, millele vildikaga phf /polymer High Fluor/ peale kirjutatud), aga tänasel päeval käib see vist mingite EL-i regulatsioonide vastu ja ametlikult müüa ei tohi(ka see info põhineb kõlakatel)

 
At 22:48, Anonymous Anonüümne said...

Aitäh arvamuse eest, 20:46.
Jätkaks siiski:

"šarlataanlus spordis

6. Ninasõõrmeid laialitõmbavad plaastrid.
7. Arthrostop jms kõhre taastavad apteegis ravimite pähe müüdavad tabletid (antakse ka SEB Jooksumaratonil nännina)
8. "Toidulisandid".

Oskab keegi veel midagi lisada?

 
At 22:57, Anonymous Anonüümne said...

šarlataanlus

nr 9 PULSIKELL
Piisab kui lõigutrennis lõigu lõpus stopperiga 10 v 15 sek pulss võtta.
Iga vähegi etem harrastaja teab täpselt, mis tsoonis sõidab, rääkimata tõsisportlastest.
Kusjuures paljud treenerid nõuavad ja peavad oluliseks.

Mida nende nubmritega hiljem peale hakata?

 
At 23:24, Anonymous Anonüümne said...

Aitüma!
Jah, minagi olen loobunud pulsikella kasutamisest. Lisan veel

10. "Lihaseid toetavad" T-särgid (endalgi üks selline Adidase oma aastast 2007)

ja ongi Top 10 koos! Priit, kas avaldad "Maratonis"?


 
At 23:39, Anonymous Anonüümne said...

11. Augud suuste ninas:)

 
At 23:56, Anonymous Anonüümne said...

12. Teiper
13. Paari kuuga suusatajaks treeningprogrammid.

 
At 00:35, Anonymous Anonüümne said...

Aitäh! 8)

14. Venitamine enne jooksu
(Range teadusmetoodikaga uuringud on näidanud, et ei anna efekti)
15. Vedeliku tarbimine iga 15 minuti järel

 
At 00:46, Anonymous Anonüümne said...

Kuzmini sikkel sobib laisale ja rikkale pühapäevasuusatajale, kes suusapõhja hooldamise asemel nülib kahjustunud plastikihi lihtsalt maha. Seega mida kehvemas seisus põhi on, seda rohkem efekti annab. Rootsis ongi põhilised promojad ja õigustajad need harrastajad, kes suuski hooldada ei oska või ei taha. Neid on tegelikult väga vähe, aga vähemused ju karjuvadki kõige rohkem. Norra koondis ja tuhat siklit on ajuvaba väide.

Sile põhi on kõige konkurentsivõimelisem külmades ja kuivades oludes. Normaalsetes ja soojemates oludes on põhjale vaja struktuuri. Fakt on see, et olgu sikeldatud või mitte, koos määrdega toimib enamikes oludes ikkagi paremini. See on koondiste tasemel (loe: sõltumatult) testitud.

Miinustest. Käsitsi sikeldades ei ole ilma vilumuseta võimalik saada piisavalt siledat pinda. Teiseks, Kuzmini siklid nüristuvad kiirelt. Väidetakse, et ühe servaga saab mitu töötlust, kuid iga järgnev töötlus on palju kehvema kvaliteediga ja lõikamise asemel kisub põhjamaterjali üles. Kujutage ette habemeajamist žiletiga, mida on juba korra-kaks varem kasutatud.

 
At 00:47, Anonymous Anonüümne said...

Vaata kindlasti ka "Tervis Plussi" ajakirjaniku Tervisemüüdid, mida ka sina usud!

Sealt on puudu veel see uskumus, et kohvi viib vett kehast välja. (Alles kirjutas üks harrastaja oma blogis, kohvi on diureetik..).
Tegelikult ei väljuta kohvi ei rohkem ega vähem vett kehast kui tee, vesi, ..

 
At 00:55, Anonymous Anonüümne said...

Blogis on tõelised asjatundjad - 22:11, 00:46. Huvitav on kuulda nii kompetentseid arvamusi. Tuhat siklit Norra koondisele - mille olemasolust Norra koondis ise vaikib - peavad ikka väga head siklid olema! 8)))
Kuzmin liigub siis sama teed, mida Gillette. Enne 1913 aastat, millal Gillette firma ühekordse žiletiteraga turule tuli, osteti uusi habenuge väga harva (nuge lihtsalt teritati).
Ühekordne suusasikkel on killer idee, sellega võib rikkaks saada!

 
At 01:06, Anonymous Anonüümne said...

My partner and I stumbled over here coming from a different website and
thought I should check things out. I like what I see so now i am following you.

Look forward to going over your web page again.
My site : email list MLM

 
At 08:22, Blogger Ain Veemees said...

Kui oleks fenomen, siis räägitaks sellest juba ka MK tasemel.

 
At 08:33, Anonymous Anonüümne said...

Arvate tõsimeeli, et Norrakad tulevad hõiskama, kui midagi sellist omandasid?

 
At 08:50, Anonymous Anonüümne said...

Omalajal Dünamo müüs ka kõva pidamismäärde hitti Black Magic.
Maksis palju aga pidas suusk ikka sama sitalt.

Määre pole süüdi kui sa seda kasutada ei oska(pole viitsinud manuaali läbi lugeda :).

 
At 08:55, Anonymous Anonüümne said...

Need asjandused on olemas juba 2006. aastast. See et viimase 6-7 aastaga pole neist müügihitti saanud, näitab päris ilmekalt, et meetod ei asenda tavapärast suusahooldust. Inimesed ei ole nii lollid, et jätaksid ime-asja kasutamata, kui see asjalik oleks. Maailmas on kõik ammu läbi katsetatud. Teadmatuses eestlasele võib teleturu-stiilis "revolutsiooni" pakkuda, kuid lõpuks loksub kõik paika.

 
At 09:15, Anonymous Anonüümne said...

Anonüümsele 08:50
Kui ise loll oled, ei maksa seda promoda
Kasutan siiani Black Magic pidamist, mitu tuttavat kasutavad ja kui veidigi mustem ja märjem lumi, pole BM-le vastast.
Määri õieti ja veendud ise.

 
At 09:29, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits püüab jälle tühjast tüli üles kiskuda.

 
At 10:13, Blogger Priit Pullerits said...

No nii, suutsin ikka asja käima tõmmata. Ega muidu vedu võeta, nagu näha, kui paari provokatsiooni sisse ei lükka.

 
At 10:31, Anonymous Anonüümne said...

Sattusin kõrvuti suusavennaga libisema. Ei laida oma suuski aga tema kuzmin töötlusega suusad lippasid vastikult paremini

 
At 10:34, Blogger Priit Pullerits said...

Mõned küsivad, et miks ei ole kuulda, et sikeldatud suuskadega on võidetud. No tule, taevas, appi! Kus te olete veel kuulnud või lugenud, et keegi oleks avaldanud, millise määrde- (või sikli-) variandiga võidumees sõitis. Mulle räägiti, et Are Mets olla öelnud, et kui keegi võidabki sikeldatud suuskadega medaleid, ega ta siis sellest kuulutama hakka. See, mis põhja all, on suur saladus võrreldes sellega, mis firmanimi on kirjutatud suusa peale!

 
At 10:49, Anonymous Anonüümne said...

Virus katsetasid mitmed firmad. Loodetavasti kirjutavad tulemustset otse meilie.
Tunnen ühte katsetajat ja temal igatahes positiivset effekti ei olnud.

 
At 11:15, Blogger Priit Pullerits said...

...oleneb, mida pidada positiivseks. Kui suusad libisesid sama hästi kui määritud, siis on küll positiivne efekt: palju väiksem aja- ja rahakulu ja määrdeid vältides ka väiksem oht, et end kinni lased möksida.

 
At 11:49, Anonymous Anonüümne said...

Milleks tegeleda oletustega! 3-4 venda oma suuskadega võrdlevat testi tegema! Ülalpool keegi seda ka kirjeldas. Muidu üks suur udumull.

 
At 12:23, Anonymous Anonüümne said...

Kulla suusasõbrad! Palun tehke endale selgeks, kuidas suuski testitakse! Kui naabrimees ütleb, et "temast keegi mööda ei libisenud" või mõni paneb, et "ei näinud kellelgi paremat libisemist", siis on see puhas möga, mis ei näita midagi. Kõige suurem mõjutaja on suusk ise (mitte põhi), seejärel põhi, siis määre, lisaks veel suusataja kaal, tehnika, inerts, algkiirus võrdluse alguses, raja valik jne jne.
Kõige usaldusväärsema tulemuse saab siis, kui kõikide kõrvaliste muutujate mõju miinimumini viia ja lasta libisemise erinevusel välja tulla vaid võrreldavaid tooteid varieerides. Selleks on vaja täiesti identseid suusapaare (sama mark, pikkus, konstruktsioon, paine), mida rohkem neid on, seda parem. Seejärel tuleb need paarid kalibreerida, sest, oh üllatust, väljastpoolt samasugused suusad libisevad siiski pisut erinevalt, mida on vaja vastava koefitsiendi abil tulemuste võrdlemisel arvesse võtta. Ja nüüd tehakse testid, mõõdetakse laskumise kiirust etteantud lõigul, mitu korda. Ja iga ilmaga uuesti ja uuesti. (Need, kes testivad väljalibisemise kaugust kuni seiskumiseni, ei tea, mida nad teevad, sest kaugus ei korrelleeru alati libisemise kiirusega. Näidake suusatajat, kes võistlusel libistab end seiskumiseni). Testitakse eraldi põhjamustreid (nt muster X vs sikeldatud põhi), saadakse teada, milline põhi on kiirem. Alles siis lisatakse mängu määrded. Olgu öeldud, et test, kus ühe suusa all on lihvitud muster + määre ja teise all puhas sikeldus, ei ole adekvaatne, sest kui määritud suusk testi võidab, ei tea me, kas tänu struktuurile või määrdele. Seega peab määrde efektiivsuse välja selgitamiseks testima määret kas identsetel lihvitud suuskadel või identsetel puhtaks sikeldatud suuskadel. Nüüd on õpetus olemas, jõudu tööle! Ainuke aga on see, et Eestis on ühe käe sõrmedel neid tüüpe, kellel on teaduslikuks testimiseks sobilik suusapark. Ja jube kahtlane, kas nad raatsivad korralikke suuski puhtaks sikeldada.

 
At 13:18, Blogger Uku said...

Loen seda teemat ja .....

 
At 13:26, Blogger Uku said...

Ups sassi läks vist :D ...(ei ole kuigi kõva kommenteerija) aga loen seda teemat ja..... tuleb meelde Vennaskonna laul, mis kirjutatud vist A.Tolstoi raamatu põhjal ja mille nimi on "Insener Garini hüperpoloid".... "See on ju tõeline hüperpoloid, insener Garini hüperbolid, Insener Garini ........ aga nimi tuleb ära vahetada ja saabki täiesti teemale vastava postituse :D

 
At 14:52, Anonymous Anonüümne said...

Nice body :)

 
At 14:57, Anonymous Anonüümne said...

Saan aru, et sile ilma mustrita tald lippab külma ilmaga paremini. Lihtsam on siis juba mingi 1500 liivapaberiga tald puhtaks lükata ja poleerida vildiga. Milleks see sikkel?
Parafiin täidab poorid ära, et sinna pask sisse ei läheks mis libisemist takistab.
Teet

 
At 23:24, Anonymous Anonüümne said...

71 kommentaarist 2 puhul tundub, et inimene teab millest räägib, ülejäänud 69 on jälle kahjuks täielik elektronide raiskamine

 
At 00:03, Anonymous Anonüümne said...

Ja mitme raisatud elektroniga saame iseloomustada eelmist kommentaari?

 
At 02:35, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 02:38, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 02:50, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 02:55, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 06:58, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 11:16, Blogger Claudia Klein said...

Tere ja Tere tulemast Spotcapi ülemaailmsetesse laenuteenustesse. Minu nimi on Claudia Klein, olen laenuandja ja ka laenukonsultant.

Kas vajate rahalist tugevdamist? kas vajate laenu erinevatel eesmärkidel? Kui vastus on jaatav, soovitan teil pöörduda minu ettevõtte poole | spotcapglobalservices@gmail.com | või kirjuta meile WhatsApp: +4915758108767 | ja teie kontol on laen 24 tunni jooksul, kuna pakume suurepäraseid laenuteenuseid kogu maailmas.

Pakume kõikvõimalikke laenuteenuseid (isiklik laen, ärilaen ja palju muud), pakume nii pika- kui ka lühiajalisi laene ning lisaks saate laenata kuni 15 miljonit eurot. Minu ettevõte aitab teil mitmesuguste laenutoodete abil saavutada mitmesuguseid eesmärke.

Me teame, et seadusliku laenu saamine on alati olnud tohutu probleem Üksikisikute jaoks, kellel on rahalisi probleeme ja kes vajavad selle lahendamist, on paljudel inimestel kõrgete intresside tõttu nii keeruline omakapitalilaenu saada kohalikest pankadest või muudest finantseerimisasutustest. määr, ebapiisav tagatis, võla ja sissetuleku suhe, madal krediidiskoor või muud põhjused

Enam pole ooteaegu ega stressirohkeid pangavisiite. Meie teenus on saadaval ööpäevaringselt - saate laenu ja teha tehinguid igal ajal ja igal pool, kus seda vajate

Pakume 24-tunnist maailmatasemel laenuteenust. Päringutele / küsimustele? - Saada e-kiri aadressile | spotcapglobalservices@gmail.com | või kirjuta meile WhatsApp: +4915758108767 | & Saate vastuse hetkega.

Teie pere, sõbrad ja kolleegid ei pea teadma, et teil on vähe raha, lihtsalt kirjutage meile ja saate laenu.

Teie rahaline vabadus on teie kätes!

 

Postita kommentaar

<< Esileht