reede, märts 28, 2014

Pullerits: Talihooaja lõppakord - paljastame suusaäri vandenõu!

Mäletate, kuidas kaks kuud enne Sotši olümpiat sattus Soome suusakoondis rahalistesse raskustesse. Tegelikult on Soome koondis jõukas, sest tal on oma määrdebuss – luksus, mida Sotši olümpiaks suutsid endale lubada veel vaid seitsme riigi koondised –, aga hind, mida taliolümpia korraldajad küsisid selle parkimiskoha eest Krasnaja Poljana Laura suusakeskuse lähedal, lõi põhjanaabritel hinge kinni: 10 000 eurot kolme nädala eest.

Eesti koondisel seda probleemi polnud. Sest Eestil pole määrdebussi.

Tundide kaupa kestnud jahumine, kui kasutada EOK tippspordijuhi Martti Raju antud iseloomustust aruteludele, mis Sotši olümpia delegatsioonide juhtide koosolekuil määrdebusside ümber käis, on värskemaid näited, kuhu suusaspordis käiv võidurelvastumine on välja jõudnud. Kui meenutada kahte eelmist, Torino ja Vancouveri taliolümpiat, siis püüdis ka Eesti delegatsioon sportlaste arvu võimalikult suureks ajada, sest sedasi sai suurendada just suusakoondise hooldemeeskonna arvukust. Mida rohkem määrdemehi, seda suuremad lootused paremini esineda. Ega muidu olnud Norra koondisel Torinos kaasas tervelt kaks tosinat hooldemeest.

«Me tapame suusasporti!» ütleb seepeale Rootsis elav ja töötav venelane Leonid Kuzmin, uudse suuskade ettevalmistamise meetodi looja. Tema seletus oma väitele on selline, millest saab küllap aru igaüks, kes kasvõi harrastajana püüdlikumalt suusatanud: heaks tulemuseks on vaja üha rohkem suusapaare ning nende libisema ja pidama saamiseks on vaja kasutada järjest kallimaid ja ka tervisele ohtlikumaid määrdeid ning pulbreid. Seetõttu ei maksa imestada, kui vanemad ei taha lapsi suusatrenni panna – liiga kulukas! –, vaid saadavad nad parema meelega jalgpallitrenni. «Kui teha asi lihtsamaks, saaks suusatamise harrastajaid juurde,» lausub Kuzmin.

Üks oluline võimalus, kuidas suusatamist lihtsamaks teha, on kaotada vajadus suuski pidevalt parafiinitada ja määrida, kinnitab Kuzmin.

Stopp! Siin tuleb tunnistada, et Kuzminil võivad olla isiklikud ärihuvid mängus. Kaheksa aastat tagasi kaitses ta Rootsis Luleå tehnoloogiaülikoolis doktoritöö, kus tõestas teaduslike mõõtmiste ja arvutuste põhjal, et suuskade libisemispinna sikeldamine ehk töötlemine terasest valmistatud metallkaabitsa ja spetsiaalsete suurel kiirusel pöörlevate harjadega annab sama hea libisemise, nagu suusapõhjade töötlemine määrete ja pulbritega. Ta müüb omanimelist hooldekomplekti, kuhu kuuluvad kolme sorti siklid ehk metallkaabitsad ja samuti harjad.

Pole puudus neist, kes Baumani-nimelise Moskva riikliku tehnikaülikooli automatiseeritud juhtimistööde insenerina lõpetanud Kuzmini väljatöötatud meetodis kahtlevad või selle lausa tulutuks kuulutavad. Ühe esimesena ründas teda Toko brändimänedžer Ian Harvey.

Levinud vastuargument kuulutab, et juhul, kui Kuzmini meetod on nii hea, nagu ta väidab, siis miks pole keegi võitnud tiitlivõistlustel medalit sikeldatud suuskadega. Mille peale Kuzmin lausub: «Aga pole ju teada, mis vahendeid keegi suuskade ettevalmistamiseks kasutab – keegi ju ei avalda seda.» Enamgi veel: ta teab kinnitada, et Per Knut Aaland, kes tuli 1980. aastal Lake Placidi olümpial Norra meeskonnaga teatesõidus teiseks, oli juba kolm aastat enne seda võistelnud sikeldatud suuskadega ning 1982. aastal oli ta tulnud oma klubikaaslastega teatesõidus Norra meistriks – samuti määrimata suuskadega.

Just tol samal 1982. aastal avaldati Norras tööstusuuringute keskinstituudis teadustöö, mis Kuzmini sõnul kinnitab tema töö tulemusi. Tolle töö autorid on Doktor Waxiks kutsutud Leif Torgersen, Norra määrdefirma Swix vanemteadur, ja Dag Slotfeldt-Ellingsen. Töö tellijad on kolm Norra suusafirmat: Madshus, Landsem ja Åsnes. Kui Kuzmin püüdis 2000. aastate algul tolle tööga tutvuda, põrkus ta iga kord ületamatule takistusele – töö oli salastatud.

Ometi õnnestus Kuzminil kahe Norra teadlase töö viimaks kätte saada. Kavalusega, avaldab ta. Tõestuseks näitab ta oma sülearvutis norrakate teadustööst tehtud koopiaid. Ja osutab selles lõikudele, kus on esitatud samasugused järeldused – näiteks pooride täitumise teemal –, millele jõudis ka tema oma doktoritöös.

Kuzmini doktoritöö valmis Östersundis Kesk-Rootsi ülikoolis, kus on teiste hulgas õppinud ka Rootsi suusakuulsused Jerry Ahrlin ja Anders Södergren. Ülikooli rektor Thomas Lindstein on rääkinud, et sai kõne Swixist, kus helistaja väitis, et doktoritöös esineb tõsiseid puudusi, ning ähvardas hävitada kõrgkooli maine, kui Kuzmini tööd n-ö maha ei võeta. Lindstein, olles Kuzmini tööga seejärel põhjalikumalt tutvunud, leidis, et pole põhjust survele alluda.

Doktoritöö kaitsmisel Luleå tehnoloogiaülikoolis suure auditooriumi ees oli Kuzmini sõnul läinud kõik libedalt, ehkki laua taga istus hulk professoreid, kes olid ta tööd uurinud ja puurinud. Keegi ei üritanud seda põhja lasta. Ta ei usu, et oponendid olid liiga heatahtlikud. «Miks nad oleks pidanud mind toetama?» küsib Kuzmin retooriliselt. «Ma olen ju niigi seal Rootsis nagu migrant.»

Kuzmin väidab, et sikeldatud suusad libisevad eriti hästi just kevadisel mustal lumel. Tema abikaasa Antonina Ordina võitis 1995. aastal Kanadas Thunder Bays MM-võistlustel Rootsit esindades määrimata suuskadel pronksi nii 30 km kui teatesõidus, kusjuures teates läbis ta oma vahetuse isegi kiiremini kui võitjaks tulnud Venemaa naiskonna kuulsus Jelena Välbe.

Põhjus, miks tema väljatöötatud meetod pole suutnud suusamaailma vallutada, seisneb Kuzmini sõnul just suurte määrdefirmade ärihuvides. Ta lisab, et määrdeäri meenutab justkui narkoäri, kus tuleb luua turg ja tekitada nõudlus ning kasum muudkui tuleb. Ometi, märgib ta, minnakse alatihti määrdevalikuga alt. See omakorda tingib, et taustajõude tuleb veelgi suurendada, ning uute määrete ja pulbrite lisandudes on hooldemeeskondade töö, hoolimata kaitsemaskide kasutusele võtmisest, muutunud üha tervistkahjustavamaks. See jällegi tähendab, et võistluste korraldajad peavad kulutama järjest suuremaid summasid, et rajada kalleid, tehnoloogiliselt ülimoodsaid hoolderuume.

Kuzmin selgitab, et kui võistluste eel valmistatakse ette sadu paari suuski ning enamik nende põhjale kantud materjalidest kaabitakse maha, on paratamatu, et mürgised osakesed satuvad õhku, seda ventilatsioonist hoolimata, maanduvad lumele ning voolavad selle sulades veekogudesse ja põhjavette. Need osakesed võivad tulevikus tekitada vähki ja geneetilisi mutatsioone, väidab ta.

Kuzmini sõnul oleks lihtne teha sellisele üha kallinevale arengule lõpp, mis tuleks kasuks kõigile – odavam ja tervislikum –, kui kehtestada reegel, et võistelda tohib üksnes sikeldatud suuskadega. Kindlustamaks, et keegi sohki ei tee, piisab enne starti või pärast finišit suuskade kontrollimisest. «See ei ole sugugi nii kallis kui näiteks dopinguproovi tegemine,» lisab ta.

Ent realistina, teadlasena, annab Kuzmin aru, et arulage võistlus, kus on oma huvid nii määrdefirmadel kui üleilmsetel suusajuhtidel, läheb edasi nagu seniajani, sest kellelgi pole huvi seda peatada.
******
Onion Creek Road, Moab, Utah. 23. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Maksim Võlegžanin (vasakul) ja eesti mehed Venemaa koondise teenistuses 2012. aasta jaanuaris. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Eesti koondise määrdemehed Sotši olümpial. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 3: Leonid Kuzmin saabub Tartus mööda Gildi tänavat kohtumisele Priit Pulleritsuga, kaasas kohvri täis intrigeerivaid materjale suusatamise kohta. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 4: Venelane Nikolai Zimjatov 1980. aastal Salt Lake City olümpial sõitmas 50 km võidu poole. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix
Foto 5: Leonid Kuzmin (paremal) näitab oma sülearvutis Priit Pulleritsule norrakate salastatud teadustööd, mis seab kahtluse alla suuskade määrimise vajalikkuse ja kasulikkuse. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 6: Järjekordsed uued tooted suusamäärete valmistajailt. Foto autor: Urmas Luik, Pärnu Postimees / Scanpix
Foto 7: Leonid Kuzmin ja tema huvitavaid andmeid sisaldav sülearvuti. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

72 Kommentaarid:

At 10:36, Anonymous Anonüümne said...

Toimetajana ma seda teksti ei avaldaks. Ka pärast sikeldamist.

 
At 10:39, Anonymous Anonüümne said...

Kuzmini meetod peaks olema meelejärgi suusatootjatele - metallkaabitsaga sikeldades kulub suusapõhi ju oluliselt kiiremini läbi kui määrdeid maha kraapides.

Seega tundub kulude kokkuhoid Kuzmini meetodi juures olevat teisejärguline teema.

I.A.

 
At 10:53, Anonymous Anonüümne said...

Ma vabandan, et ma vana teema üles kisun aga jahutaks natuke eelmise postituse indu "mul oli õigus, mul oli õigus" teemal.

Väiksed katked ühest artiklist, loodetavasti keegi ei pahanda.

>... et hakkaksime näitama jalgpalli Eesti meistrivõistlusi kevadest sügiseni ja plaan oli teha ka sügisest kevadeni korvpalli Eesti meistrivõistlusi," rääkis Kaljuveer

> võttis seejärel ühendust Eesti Jalgpalli Liidu presidendi Aivar Pohlaku ja Eesti Korvpalli Liidu presidendi Jüri Ratasega ning sõnas neile, et plaani juures on ka üks "aga", mis täpsemalt tähendas, et Eesti meistrivõistluste juurde ei saa sponsor- ega reklaamteavet, sest Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu seda ei luba

> "Pohlaku vastus oli, et "oleme nõus sellega", et igal juhul ETV ekraanile saada," sõnas Kaljuveer Eesti Jalgpalli Liidu otsuse kohta.

> "Jüri Ratas võttis mõtlemisaja ja vastus oli "ei"," tõi Kaljuveer ära ka Eesti Korvpalli Liidu vastuse

Siit saame järeldada, et korvpalli oli vähe kuna korvpalliliit ei soovinud...

 
At 12:22, Anonymous Anonüümne said...

Korrektne järeldus oleks see, et korvpalliliit ei leidnud raha ETV ülekannete kinnimaksmiseks.

 
At 12:28, Anonymous Anonüümne said...

Väga kuum teema.
Mida peavad tegema need kes tipus ei ole ja kümneid suuski ja määrdemeeskonda ei oma?

 
At 12:45, Anonymous Anonüümne said...

A Priit poiss sa tee järgmine aasta ikkagi katse ära. Võta sikeldatud suusad ja mingisugused pulbriga suusad. Vali kolm erinevat ilma...täiesti sula, -1 kuni -5 ja -30 ning testi kõikidel nende ilmadega ja räägime siis edasi.

 
At 12:52, Anonymous Sikkel Gruuber said...

lahendus on olemas - need sikeldavad

 
At 13:28, Anonymous Eldur said...

Priit käsitleb valusaid teemasid jah. President tegeleb pussy riiotiga. Oh Eesti mis sinust saab? Oleks parem kui härra Putin sellele vaestemajale siin rihma kaela paneks. Elu oleks karm aga viimaselt taliolümpialt oleks 14 kulda käes olnud!!!

 
At 13:31, Anonymous Anonüümne said...

Mis seal norrakate salastatud teadustöös siis järeldati? Selle töö kirjutamise ajal ei olnud veel ei tänapäevaseid suusapõhjamaterjale ega fluorimäärdeid. Suusa all kasutatavad fluoripulbrid sünteesiti väidetavalt alles 1980.

 
At 13:41, Anonymous Anonüümne said...

Kõikidel määrdetiimidel on olemas suusapõhja lihvimismasin. Suuskadele tehakse alla misiganes mustrit vaja on. Sellepärast keegi ei sikeldagi.
Teet

 
At 13:49, Anonymous Anonüümne said...

Mehed! suusapõhjad - see on veel väike mure
Mis saab meist siis kui ei jaksa sportlasele arsti, filosoofi, massööri, psühholoogi ja toiduteadlast finantseerida?

http://sport.postimees.ee/2742756/teaduspohise-susteemita-kaob-eesti-sport-pildilt

 
At 13:52, Anonymous Anonüümne said...

Olete tähe pannud, et need, kes mõistavad palli mängida, olgu see siis jalgpall, korvpall vms. nemad ei ole üldjuhul suusatamise ja jalgrattaspordi vihkajad. Mõnedele meeldib, mõnedele mitte. Aga enamus need, kes mõistavad ratast sõita ja suusatada, aga ei mõista palli mängida, siis kõik need on jalgpalli vihkajad. Kindlasti on üksikuid erandeid. See on küll minu subjektiivne arvamus.

Need, kes mõistavad mõlemit teha, need ongi normaalsed mehed :)

Ma pole Priitu palli mängimas näinud, aga julgen arvata, et jah....
Seetõttu on ta ka pallimängu vihkaja.
Pallimängu võlust saavad aru ainult need, kes on seda teinud teatud tasemel, kui ikka seda taju pole, siis pole mitte midagi teha...
Kui teisiti pallimängijatest võitu ei saa, siis tänu väitlusoskusele ta seda tihti suudab, kuid see ei muuda asja sisu, see on lihtsalt näiline võit pallimängijate üle.

Lõppude lõpuks on see Priidu isiklik blogi ja ta kirjutab siia seda, mida hing ihkab. Kuid milleks kirjutada jalgpallist, kui sa ise seda vihkad?

Eelmises postituses oli Priidu pihta väga palju rünnakuid, seetõttu ilmus ka uus teema eriti kiiresti.

Täiesti mõttetu on kakelda mingite x teemade üle, kus võitja selgub tänu väitlusoskusele ja kirjaoskusele. Teinekord kui argumendid on otsas, siis rõhutakse kirjavigadele jne.

Selge on see, et Priit on tipptasemel ajakirjanik. Korralikul tasemel harrastussportlane (suusatamine, ratas,jooks). Andetu pallimängija!?

Mina olen andetu kirjamees.
Korralikul tasemel harrastussportlane ja sama korralikul tasemel pallimängija.

Ma ei väida, et kirjutamisoskus on nõme. Ma lihtsalt ei oska seda...Samamoodi võiksid ka sina väita, et jalgpall pole nõme, sa lihtsalt ei oska sellest mängust rõõmu tunda ja nii lihtne see ongi.


Rohkem sisukaid arutelusid!

 
At 13:53, Anonymous Anonüümne said...

Mehed! suusapõhjad - see on veel väike mure
Mis saab meist siis kui ei jaksa sportlasele arsti, filosoofi, massööri, psühholoogi ja toiduteadlast finantseerida?

http://sport.postimees.ee/2742756/teaduspohise-susteemita-kaob-eesti-sport-pildilt

 
At 14:12, Anonymous Reinu Papi said...

Aga vaata anonüümne. lõpuks võtab võidu ikka andekas kirjamees, filosoof ja väitleja. Lisaks veel terav suusataja ja rattur. Tema kütus kestab kaua. Mis on saanud kümnetest meie andekatest palluritest? Heal juhul väike ärimees ja susserdaja. Peaga vastu seina või palli. Ise olen Eesti liigas vutti tagunud. Et siin ei tekiks komme - noh sa ei oska palli veeretada. Kõksimise rekord oli üle tuhande. Kuid sellegipoolest ei kutsu eesti noorsugu üles pallipõldu harima.

 
At 14:15, Anonymous Anonüümne said...

Te vaidlete kõrvalistel teemadel. Kui Neinar lõpuks hoo sisse saab, küll siis tekib raha ja selle järel noortel motivatsioon ennast spordikuradile müüa. Kõige naha ja karvadega. Mida te sponsorid kuivate? Luhvtitage aga papp lagedale.

 
At 15:01, Anonymous Anonüümne said...

Probleem on täitsa olemas.

 
At 15:34, Anonymous Anonüümne said...

Eelmise teema all keegi avaldas arvamust et jalgpall ja pallimängud on vähe intelligentsust nõudvad alad?!! Asjast aru saamine muidugi nõuab keskmisest kõvasti rohkem intelligentsust, aga pallimängud on üks enim mõistust ja mõtlemist nõudev spordiala.
Kui jooksmine , suusatamine jne. on suurepäraselt nn aborigeeni ajuga teostatavad peaasi et sul on kõvasti võhma ja toorest jõudu. Hea jalgpallur peab lisaks heale füüsisele olema ka parajalt tark ja taibukas. Lisaks tuleb siin mängu ka treenerite tarkus ja kavalus. Üks treener suudab samast võistkonnast välja pigistada hoopis enam kui teine. Selliste asjade mõistmiseks ja sellest arusaamiseks on aga vaja tubli annus intelligentsust. Nüridapoolse inimse jaoks on jalgpall igav, sest ta ei saa sellest täielmääral aru, ta ei näe väikesi nüansse, ei oska hinnata teravmeelseid standardolukordade lahendusi jne. Selline inimene vaatabki pigem 100 meetri jooksu , kus üks steroide täis neeger teisi mõne sentimeetriga edestab. Seal on kõik lihtne ja selge, ei ole vaja mingeid eelteadmisi, ega kaasa mõtlemist

 
At 15:59, Anonymous Anonüümne said...

Suusatamine on muutumas lihtsalt kalliks tehnikaspordiks, kus hea suusatehnika ja füüsiline võimekus on vaid üks osa heast tulemusest. Samasugust juttu võiks ju ajada WRC ja F1 kohta. Üks tootja valmistaks sõiduvahendid, mis enne starti pilootide vahel loositaks. Samasugune ebaõiglus valitseb ratsaspordis motokrossis jne. isegi nn primitiivsetel aladel nagu igasugu hüpped ,heited loeb kallim ja parem varustus. Vetruvamad katted, sügavam ja libedam vesi jne. Rääkides konkreetselt suusatamisest, siis keegi peab selle pulli ju kinni maksma? suuskade ja määrete tootjad on investeerinud suuri rahasid tootearendusse ja tootmisvahendidesse. Miks nad peaks oma investeeringust lihtsalt loobuma? Sport ongi keskkonna vaenulik tegevus. Kui luua paralleelne nn mahesuusaliiga puusuuskade või siis Kuzmini vahenditega, siis keda see huvitaks või kes seda sponsoneeriks. Spordisõber tahab vaadata ikka tipptasemel tegemisi, mitte kolmandat liigat. Rahvas tahab rekordeid , suuremaid kiiruseid, pikemaid õhulende jne.

 
At 20:11, Anonymous Anonüümne said...

Ivar Jurtšenkolt - kui ETV sporditoimetuse siseelu tundvalt inimeselt - hea sõnavõtt:
"Aga inimestel on taluvuse piir. Kallutatust, võiks kohati isegi öelda räiget kallutatust, on ETV sporditoimetuses pikki aastaid. Kes ei märka, see lihtsalt ei taha seda märgata."

Kui Kaljuveeril oleks piisavalt tarkust, siis ta lõpetaks rusikatega vehkimise ja peatuks pikemalt peegli ees. Põhjust on küll ja veel.
http://sport.delfi.ee/news/korvpall/eesti/ivar-jurtsenko-ausalt-ja-avameelselt-grammigi-liialdamata.d?id=68333743

 
At 20:27, Anonymous Anonüümne said...

olen äge (eesti) jalgpalli vastane, kuid Jurtsenko kossu-määrimine? No ei olnud see Rocki playoff ka mingi ülemaa sündmus, et seda oleks pidanud eelreklaamima. Kossupeded teadisd niigi ja neutraalsed oleks hiljem teada saanud. Eesti koss nagu jalgpallgi on allpool leti tooted.

 
At 20:34, Anonymous Anonüümne said...

Noh Jurtsenko, ei ole see Eesti korvpall (või Rokk) nüüd nii kullatükk. Täitsa norm oli näidata vaid teist poolaega. kaela said nad ju sellest hoolimata. Enne kui ei mängi Zalgirisega samas sarjas, pole mõtet nutta

 
At 20:56, Anonymous Anonüümne said...

Ma sain aru nii, et Jurtšenko ei pidanud silmas kitsalt jalgpall vs korvpall telge, vaid jalgpall vs kogu muu sport ja jalgpalli selline liigkajastus pole terve mõistuse seisukohalt millegagi põhjendatud. Eriti veel tasemel, kus viimased 20.aastat on mängitud - peaaegu fääri puuseppade/lambakarjuste tasemel.
Samal ajal on nimekiri alasid, ka eestlastele lähedasi ja eestlaste osavõtul, millest Kaljuveeri toimetusest kuuleb imevähe, kui sedagi.
Oleme pikalt palliveeratamist näinud ja hea ettekujutus olemas, kuidas samamoodi jätkates tulevik välja näeb. Aitab küll, verevahetuseks ammu aeg käes.

 
At 21:02, Anonymous Raimo, suurte munadega mees said...

20:56 asjalik jutt sul,
tubli analüüs, kirjuta aga rohkem, me naudime

 
At 22:02, Anonymous Anonüümne said...

Spordikauge inimesena jääb mulje, et spordialaliidud, kellega koostöö puudumist Kaljuveerele ette heideti, on valdavalt poolmafioossed rühmitused, kus domineerivad ärihuvid.

 
At 22:11, Anonymous Anonüümne said...

Anonüümne 20:56 ütles: "jalgpalli selline liigkajastus pole terve mõistuse seisukohalt millegagi põhjendatud. Eriti veel tasemel, kus viimased 20.aastat on mängitud - peaaegu fääri puuseppade/lambakarjuste tasemel."

Mis meeskond see oli, mis Iirimaaga EM-i pääsme eest võitles, oli vist jalgpallikoondis, korvpallikoondise häbiväärseid kaotusi sa millegipärast ei meenuta. On nagu näidatud nii jalgpalli-, korvpalli-, võrkpalli kui ka käsipallikoondise mänge, erinevatel aladel on valikmängude süsteem erinev ja jalgpallis on valikmänge lihtsalt rohkem, lisaks tehakse jalgpallis teleülekandeid ka sõprusmängudest, muudel pallimängualadel on see pigem erand. Jalgpalli Meistrilligat pole ETV näidanud aastaid, kui ta üldse kunagi seda teinud on, korvpalli meistrivõistlusi mäletan aga küll ETV-st näinud olevat. Jalgpalli asjapulgad tegid veel ühe sammu oma ala populariseerimiseks, teised alad üritavad räägivad sellest. See, et kunagine kuningas korvpall on oma liidripositsiooni jalgpallile maha mänginud on kellegi tegemata töö ja Kaljuveere väljavahetamine seda tõsiasja ei muuda.

 
At 22:29, Anonymous Anonüümne said...

Mehed! Hästi panete. Analüüsite nagu lõikaks skalpelliga punnis kõhtu lõhki. Kohe tunda et spetsialistid. Laske aga tulla!

 
At 22:38, Anonymous Anonüümne said...

22:29, ära rohkem peale võta, nii haiget sonimist pole ammu juhtunud kuulma.

 
At 23:41, Anonymous Anonüümne said...

Nii, pohhui see jalgpall!
Spordiblogis on heaks tooniks siiski kestvusalad ja keskendugem olulisele.
Homme toimub Rootsis Swix Ski Classics'i suur finaal - Årefjällsloppet.
Lumeolude tõttu on algne 75km lühendatud 61km, aga profiil pole kindlasti kerge.
Listis on Team Vitargo koosseisus ka Tammjärv, Ränkel ja Mannima.
Naiste lähe 9:45, mehed 10:00.

http://www.swixskiclassics.com/livecenter/live-center-swix-ski-classics-final-arefjaellsloppet-2014

 
At 08:38, Anonymous Anonüümne said...

Suusatamine ei ole tehnikasport. Viimane EMV 15 km klasikas tõestas seda veenvalt. Võitja sõitis lisaks kõigele vanade suuskadega.

Teet

 
At 09:49, Anonymous Anonüümne said...

Asju tõestatakse ceteris paribus,
hea Teet, ega seda Teile vist
ei jõudnud selgitada universiteet?

 
At 09:49, Anonymous Anonüümne said...

tähendab - mehed peaks võrdsed olema, siis saab tehnika poole vaatama hakata

 
At 10:29, Anonymous Ants said...

Priit sa pead nähtavasti rohkem rõhku panema lugejaskonna poliitilisele harimisele. Noored ei saa aru et käes on kevad ja Vene impeerium puhkeb õide koos tärkava loodusega. Mitte et see tingimata paha oleks, aga paljudele tuleb see üllatusena. Mõni ants arvab koguni, et hoolega kommenteerides saab käe ette panna.
Mul oleks järgmiseks hooajaks uusi suusasaapaid vaja, aga ei leia sobivaid


 
At 13:08, Anonymous Anonüümne said...

Väga õige, 10:29. Pullerits on poliitilise kasvatustöö unarusse jätnud. Rääkida blogi lugejatega lihtsalt ja usalduslikult, avada tänapäeva keeruka ja vastuolulise maailma geopoliitiliste jõujoonte dünaamika ja iseloom - see peaks olema iga ajakirjaniku otsene ja peamine kohustus. Ka isiklikus blogis. Ukraina piiri ääres toimuvad öösiti vägede ümberpaigutused, mootoreid hoitakse ja soojana ning tuhanded kurja impeeriumi sõdurid ootavad pinges korraldust "К машинам! Вперед!". Kuid Pulleritsu ei näi see heidutavat.

 
At 13:30, Anonymous Anonüümne said...

Hirmus tõesti. Reinsalu peaks oma ameerika sõpru tagant utsitama et lubatud brigaad ja varustus ikka kiiremini kohale veeretataks. Tahaks õue kevadet nautima minna, aga kuidagi kõhe on. Või kui mõni vanem ja kogenum inimene räägiks rahustaval toonil.

 
At 14:42, Anonymous Anonüümne said...

ärge rikkuge närve! See on suusa bloog ja normaalsete inimeste teater

 
At 19:39, Anonymous Anonüümne said...

Kas teate, kes on Gladys Cherono, Mary Wacera Ngugi ja Selly Chepyego Kaptich? Aga
Geoffrey Kipsang Kamworor, Samuel Tsegay, Guye Adola?
-- Kui arvasite, et need on Saare- ja Hiiumaal eesti tütar- ja poisslastele pandud nimed, siis olete kahjuks natuke mööda pannud. JOOKSUPORTAALI teatel on need Kopenhaagenis peetud poolmaratoni MM-i värsked medalivõitjad.

 
At 20:34, Anonymous Anonüümne said...

Lekkinud on Kremli juhend, kuidas kajastada Ukraina sündmusi Vene Föderatsiooni meediakanalites.
http://paidimg.com/i7d3779mqwun/3.jpg.html

Olles Vene uudistel silma peal hoidnud, siis täpselt nii ka on.
Selleks on seal terve suur struktuur, kes pidevalt kontrollib, kuidas juhendit ellu viiakse ja vajadusel nõudlikult kaasa aitab.

Kuidas saab nii ajakirjandust õpetada ja praktiseerida?

Sisuliselt on terve riik pestud ajudega, karm, kruve keeratakse aina kokkupoole ja sellise sisemise toetusega võib vallutada lähiümbrust probleemideta.

Putini eksnõunik: Putin tahab Soomet ja Eestit tagasi saada
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/putini-eksnounik-putin-tahab-soomet-ja-eestit-tagasi-saada.d?id=68337559

Seis selline,
rubla on tugevnenud, börs on tõusnud, viisakeelde võetakse tunnustusena, seega on sanktsioonide mõju null, pigem on lääne tühised avaldused indu ja enesekindlust juurde andnud ja teha võib sisuliselt mida iganes.
Täna ütlevad Venelased, et hoopis nemad hakkavad nüüd toimivaid (mitte avaldusi) sanktsioone kehtestama.
Nii, et värisega ja külmetage.

 
At 00:38, Anonymous žürii esimees said...

Päeva luuleauhind mõttesalmi - või võiks isegi öelda, et epigrammi - eest läheb kahtlemata loomingulisele kollektiivile initsiaalide 09:49 taga. Palju õnne!

Kuna aga kuu lõpus on nagu ikka vahenditega väike vahe sees, siis sedakorda tuleb piirduda tugeva käepigistusega.
Aga pole hullu, au ja kuulsus on rohkem väärt kui mistahes roosikrants.

 
At 01:10, Anonymous Anonüümne said...

ja ceteris paribus,
inimesi targemaks teeb haridus.

 
At 09:06, Anonymous Anonüümne said...

MINGE SUUSATAMA! http://piraat.ee/2014/03/29/suusakross/

 
At 10:51, Anonymous Polüübid ninas said...

Täna ütlevad Venelased, et hoopis nemad hakkavad nüüd toimivaid (mitte avaldusi) sanktsioone kehtestama.
Nii, et värisega ja külmetage.


Karm. Euroopas läheb elu edasi nagu enne. Kes aga vitsad saab see on Baltikum. Nagu alati. Ning ärge laske Ansipil Brüsselisse pageda. Las väriseb kodus.

 
At 11:52, Anonymous Anonüümne said...

Meie määrdemeestel ei ole määrdemaailma innovatsioonist suuremat midagi teada. Määrdefirmad, kelle nimed sageli ei ütle ei harrastajatele ega isegi meie tippudele midagi, määrivad võitjate suusad. Norrakate, venelaste, mõne veel. Kusjuures sportlaste vähemgi võimalik seotus dopinguga välistab koostöö.

Pole meie meestel neid häid asju saada, ei õpetata meie määrdemehi ning ega teiste riikide juures töötavad tõsised tegijad oma saladusi ei avalda.

Kuzminil võib olla mingis osas õiguski; siiski on probleem selles, et saavutusi jagatakse suurte suusariikidega (Norra, Venemaa). Ning Swix on ikkagi esmalt äri ja kas ka vahend konkurentide eemal hoidmiseks... Meie meestel suurt enamat kahjuks pole alla tõmmata.

 
At 11:59, Anonymous Anonüümne said...

õigust räägid 11:52
Kui vaadata distantsi läbimise aegasid, siis suurim osa on tulnud paremast libisemisest.
Sotshi raskel rajal sõitsid mehed 50km 1:50 Kas on see nutikam treening? Eelkõige ikka hirmus libe suusk

 
At 13:34, Anonymous Eduard said...

Maailma tase jooksus on karrm.
Ei ole enam valgel rassil asja ligilähedalegi.
Huvitav et kunagisi tegijaid jaapanlasi, korealasi, hiinlasi ei ole enam tipus. Või on löönud käega ja võistlevad kodus omavahel?

 
At 14:01, Anonymous Anonüümne said...

Jah oleks nagu loota. Ida inimesed on sellised pisikesed nääpsud, nagu loodud pikamaajooksu tarvis. Vaim on neil ka selline sitke. Kannatlik ja ohvrimeelne. Miks nad ei võiks aafriklaste araablastega konkureerida? Kus on saladus?

 
At 14:17, Anonymous Anonüümne said...

Jalgratas "Ukraina"
Kas Pulleritsul poleks aeg avaldada toetust vaprale Ukrainale tegudega, mitte ainult sõjakate sõnavõttudega? Ukrainas valmistatud ratta ost oleks patriootiline ja samas ka demonstratiivne akt, mis Pulleritsu tuntust ja kaalu arvestades Supilinnas, Tartus, ja kogu Ida-Euroopa regioonis oleks tugev rusikahoop Vene imperialistlikele vallutajatele. Tugeva konstruktsiooniga 28" iluduse saab kätte 600 grivna eest. (Siinkohal, kui ukraina neiud käivad ringi kehamaalingutega, me ei anna venelasele, kas sama võiksid teha Euroopa (ja Eesti) homod? Võtaks selle teema "Postimehes" üles?)
"Ukraina" on valmistatud kuulsas ХВЗ tehases. Vanema põlvkonna rattameestele ei vaja ХВЗ bränd muidugi tutvustamist.

 
At 14:48, Anonymous Angervaks said...

Mida teil sõbrad selle ukrainaga kipitab? Suur maa, meile võõras, saavad ise hakkama oma naiste ja jalgratastega. Spekuleerige parem mida me siis teeme kui omal külm ja kogemustega juhid piiri taha silganud. (nagu Andrus Brüsselisse). Kelle endale juhiks valime ja missuguse strateegia raudse järjepidevusega ellu viime?

 
At 14:59, Anonymous Anonüümne said...

Kui meil külmaks (või kuumaks) läheb, tuleb Andrus Brüsselist tagasi (Tasuja oli ka mõnda aega Väina jõe taga liivlaste juures peidus), koondab rahva parima osa enda ümber ja siis läheb andmiseks! Vingujad virisejad parastajad, tööpõlgurid ja kogu see muidusööjate kamp saab vett ja vilet nägema. Eesti rahvas tõuseb euroopa suurte rahvaste võrdväärsesse perre. Saab näha kas president õigustab ennast või jääb ilukõnelejaks nagu siiani.

 
At 16:22, Anonymous Anonüümne said...

Maailma tase jooksus on karm.
Kuid eestlastel on treener Tarm.

"Eestlane ei viitsi trenni teha!"
Iniseb kui tüütu parm.

Maailma tase jooksus karm.
Karmim veel on treener Tarm.

 
At 16:23, Anonymous Indrek said...

Tegelikult oleme me kõvad mehed ka ilma Ansipita läheme kodumaa kaitsele kui olukord seda nõuab

 
At 16:29, Anonymous Anonüümne said...

Miks ei viitsi. Eestlane viitsib vägagi trenni teha. Genotüüp ja antropoloogia ei tule järele. Kuivetunud ja kõhnade kiltmaa poegadega võidu ei jookse. Eestlase turi on liha ja ülakere liiga suur ja pikk. 2/3 mehest peavad olema jalad. Vaadake ElGerruuzhi videosid juutuubis

 
At 16:34, Anonymous Anonüümne said...

Eile oli swixskiclassic sarja finaaletapp. Fisherid võitsid nii meeste kui naiste seas, naiste hulgas olid lausa 4 esimest fisheritega.

 
At 16:34, Anonymous Anonüümne said...

Virkus ja Velsveebel oleks sellele elGerrutzile pähe teinud. Nõukogude võim ei lasknud poisse välja.

 
At 16:34, Anonymous Anonüümne said...

Virkus ja Velsveebel oleks sellele elGerrutzile pähe teinud. Nõukogude võim ei lasknud poisse välja.

 
At 23:04, Anonymous Punanahk said...

Vaatasin, et spordisaates täna muud ei olnudki kui korvpall ja võrkpall ja siis jälle võrkpall ja korvpall. Isegi kõik stuudiouksed olid ristseliti lahti lükatud ja kari reformiusku alaliidu inemesi otsetuppa lastud. :))

Hilja, Marko, hilja. Suur sõda Leipzigi linna all on juba pikalt tõsiasi ja põletatakse täiega edasi...

 
At 23:36, Anonymous Anonüümne said...

Kuulge niitselikud või mitte niitselikud, järsku viitsiks keegi neile poliitteemadel jahujatele eraldi blogi või foorumi teha. Tõesti hakkab ära tüütama see Vene ja Ukraina teema. Siin blogis sel teemal arutlemine on tühi vaimu ja aja närimine.
Või tõesti loodate, et sellest midagi kasulikku sünnib?

Kuzminni artikkel on ju kordus?

 
At 00:20, Anonymous Anonüümne said...

Suusatamine läheb sama rada nagu vormel 1. Boksipeatused juba on. Kehtestatakse tarnija, kes annab kõigile määrded ja/või suusad. Nagu vormel 1-s rehvid. Kehtestatakse reeglid, mis määravad tehniliste muutuste tegemist - mis on keelatud, mis on kohustuslik. Tehnikasport ju. Why not?

 
At 08:57, Anonymous Anonüümne said...

Tehnikasport ju. Why not?

eesti keeles oleks Vai nott?

 
At 09:09, Anonymous Anonüümne said...

Jippii!! Ameerika saatis Ukrainale 300 000 armee kuivtoidupaketti. Pakid jagatakse kohe laiali ja läheb lahti. Ainult Priit, kes Ameerika asja kogu aeg ajanud, on kummaliselt vait. Nüüd tuleb varuda popkorni. Venelane lubas tuumakaga vastata. Afropresidendi eest! Edasi! Belgradi peale!

 
At 09:20, Anonymous Anonüümne said...

Vene ja Ukraina teema on tähtis selle pärast et see läheb orgaaniliselt üle Isamaa kaitsmise teemaks. Mille nimel me sõbrad suusatame ja maadleme? Aga ikka sellel nimel et ajaloolise vaenlase ilmumisel talle korralikult säru teha. Saaks ka lõpuks vere soojaks ja kulutatuud vatid millegi kasuliku jaoks investeeritud. ENK kirjutab Postimehes et muretud päevad on möödas ja iga mees peab endale keldrisse või rõdule relva muretsema (suuskade kõrvale). Tundub et Marko Kaljuveer teadis ette kui laskesuusa koondisele lisa raha soovitas.

 
At 10:42, Anonymous Anonüümne said...

Tulemas on apokalüptilised muutused. Tegelikult juba olid ära. Aga meie ei saa sellest aru ning tatsame ikka oma kohalikel probleemidel. Eesti suusatamine teeb kammbäki alles kuskil 2026 aastal. Nagu kirjutab Sulev Kõks et geneetilislet muundatud organismid on meil varsti reaalsus. Siis vaatame kas kõvem on Eesti või Norra suusakoondis? Muidugi kui Eesti riiki siis enam on.

 
At 10:56, Anonymous Jakup said...

See on kurb on mõnel mehel on apokalüpsis peas. Aga mis me teha saame?

 
At 11:07, Anonymous Anonüümne said...

Kõks võiks geenmanipuleerida mitte ainult meie suusatajad vaid ka kerge- raskejõustiklased ja ujujad maailma tippklassi. Tennisistid ja korvpallurid samuti. Siis oleks Eesti tuntud teatud kui õnnelike inimeste riik ja kurjad jõud hoiaksid end kaugemale.

 
At 11:47, Anonymous Anonüümne said...

Kas ei peaks haiged kommentaarid ära manipuleerima?

 
At 11:52, Anonymous Anonüümne said...

Mis saab Marko Kaljuveerest? Mees oli ju hingega asja juures. Ta peaks oma blogi kirjutama, aga kas sellest jätkub?

 
At 13:37, Anonymous Anonüümne said...

Teema juurde tagasi. Nagu tv pildist näha siis soomlased libisevad ka kiiresti. Juhul kui neil seal oma määrdevabrik (Toko?) siis on ju täitsa loomulik et tipp-innovatsioonid koondise käsutusse. Poodi pole mõtet lasta, harrastaja jaoks on uus keemia liiga kallis. Eks sama lugu Norras ja Rootsis.
Kuidas venelased kaasas püsivad? või panevad nemad kondiauru rohkem kui teised? Küsimusi rohkem kui vastuseid ja vaevalt keegi blogi lugejatest kursis on. Kui mitte arvestada neid kavalaid vendasid kelle eest Priit hoiatas et "väga informeeritud"

 
At 13:59, Anonymous Väga informeeritud seltsimees said...

Kõrgtehnoloogilin trikk on tegelikult mujal. Mitte määrdes

 
At 14:37, Anonymous Anonüümne said...

kui Suur Jaamakorraldaja tahab et Krimm oleks lõppjaam lõunasse ja Baltikum läände, siis nii ka jääb. Vähematel vendadel pole mõtet viriseda.

 
At 03:37, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 03:45, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 03:48, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 03:51, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 

Postita kommentaar

<< Esileht