Teisipäev, oktoober 04, 2016

Pullerits: Hurraa, valimised! Kas Eesti rajad on paremad kui Moabis Utah’s?

Ülekohtune oleks teid, mehed, Eesti sügisesest, eile lõppenud valimisažiotaažist ilma jätta. Ainult et kui presidenti said valida vähesed väljavalitud, siis siin blogis, tõelises demokraatia kantsis ja hällis, on hääl absoluutselt igaühel. Enamgi veel: lausa mitu häält. Ja nagu presidendirallis: teil on samuti salajane ja anonüümne hääl. Vabandust, lausa mitu häält.

Niisiis, nüüd, kui olen kevadest peale teinud kampaaniat, kui head, ägedad, huvitavad ja ilusad ning põnevad on maastikurattarajad maailma maastikuratturite paradiisis, Moabi linnakese ümbruses Utah’s, on teil harukordne võimalus tõestada vastupidist, et Eesti rajad on ikkagi paremad, ja a) näidata sedasi üles tõelist patriotismi ning b) näidata mulle otse ja omadega, kui väheviljakas on propaganda (nagu see oli tulemusetu kõigi eelmise kuue kandidaadi upitamisel riigipea kohale).

Moabi poolt läheb võistlustulle Suurepärane Seitsmik, Magnificent 7 ehk lühidalt Mag-7 (fotol ülal paremal), mis on seitsmest singlist koosnev radade süsteem, mis, nagu lingitust näete, viib ahhetama paneva Bulli kanjoni serval looduslikult harukordsete Gemini topeltsildadeni (fotol vasakul). Kogu ringi pikkus, olgu vaid lisatud, on ligi 40 kilomeetrit ning selle läbimine võttis koos vaadete nautimisega rohkem kui pool päeva.

Eesti poolt läheb võistlustulle Jänese matkaraja singel Emajõe lõunakaldal, mida saab igaüks kergesti omal rattal järele proovida, sest see asub otse Tartu külje all (fotol paremal). Erinevalt Moabi rajast, nagu näete, on tegemist väga lihtsa rajaga, kus saab kohati arendada kiirust lausa üle 30 km/h. Kahjuks on sealsed maaomanikud teinud ühendussildade kallal hävitustööd ning muutunud mitu kraavi sõites läbimatuks.

Niisiis, valimised alaku!

Huvitav, kas Moab mõne hääle ka üldse saab? Kui asi läheb Ameerika vaatepunktist lootusetuks, siis peaks viimase õlekõrrena võistlustulle lükkama sealse ühe klassikalise raja, Porcupine Rimi, eriti selle lõpuosa kõrgel (alates 4.47-st; fotol vasakul), hirmujudinaid tekitava Colorado jõe kanjoni kitsal kuristikuserval. Kas see päästaks teie silmis Moabile mõnegi hääle?

Foto 1: Riigikogu liige Mart Helme õnnitlemas vastvalitud Eesti presidenti Kersti Kaljulaidi. Vasakul rõõmustab endine kolleeg Postimehest, nüüd riigikogus töötav Urmas Seaver. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 2: Ratturid Magnificent 7 maastikuradade võrgustikku kuuluval Bull Runi rajal Bulli kanjoni serval. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 3: Gemini topeltsillad, mis looduslik-tehniliselt on siiski kaared. Leia fotol inimene! Foto autor: Priit Pullerits
Foto 4: Jänese matkaraja sild. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 5. Porcupine Rimi rattarada Jackassi kanjoni serval, taamal Colorado jõgi. Foto autor: Priit Pullerits

59 Kommentaarid:

At 10:12, Anonymous Anonüümne said...

Mart "Jaak Kalju" Kadastikul on Facebookis 3 "Meeldijat", Juku-Kalle Raidil veidi alla 10 000. Kas olete üks kolmest?

Aga postituse teema juurde - mis kuradi jänku-jussi rada? Miks mingi kõvapinnaseline kiirtee kahe silla ja neljateistkümne kalamehepingiga peaks maastiku- või matkaradadega kaalule saama? Kindlasti ei peaks! Saaks aru, kui Kärevere-Vorbuse poolsest maastikurajast räägiks, vot seal saan kohati maastikurattal isegi mõne käigu vahetada ja korra-kaks lenksugi keerata! Aga valget lehte ei jäta, annan jänku-jullale kaks häält!

 
At 10:13, Anonymous 10:12 said...

(mõlemad hääled on protestihääled)

 
At 10:20, Anonymous Anonüümne said...

Priit vajab abi mõiste "maastikurattarada" defineerimisel ;)

Kadastiku 3 laikija kontekstis on kõnekas ka fakt, et hoolimata agressiivsest promost omab PP juutuubi kanal vaid 5 tellijat...

 
At 10:29, Anonymous Anonüümne said...

Ühele meeldib üks,teisele teine.Jonnakusest keegi teisele häält ei anna ning lõpuks ei võida neist kahest kumbki.Võidab hoopis kolmas,viimasel hetkel üksi kandideerima jäänud ning ka päris hea rada,sest lemmikrada on ju vaja ja tahaks selle valimiste jama kaelast ära saada.

 
At 10:46, Anonymous Anonüümne said...

Eesti rajad on kui Jõks, Reps, Kallas ja need teised vettinud mägrad. Iseenesest pole üldse pahad. Vastupidi väga vajalikud ja vaatamata tuhandekordsele kuulmisele oled alati valmis neid veel ühe korra kuulama, teades samas, et midagi uut sa ei kuule. Nii ka Eesti radadega, ei ole neil midagi viga, kuid ega nad ei suuda sind millegagi ka enam üllatada.
Moab on nagu Kaljulaid, sõõm värsket õhku halvaks läinud õhuga toas. Paraku mida rohkem Moabi õhku hingata, seda enam mõistad, et lõpuks läppub ka paljukiidetud välismaine sära.
Saladuskatte all võin PP muidugi öelda, et peale Eesti ja Moabi on maailmas veel vähemalt üks koht mida kindlasti rattaga tasuks külastada. Mis koht see on, jäägu nüüd igaühe enese pakkuda.

 
At 11:01, Anonymous Anonüümne said...

Priit vaata Tartust veidi kaugemale..või tee Tartu ümbruses silmad lahti.
Sa võtad teises maailma otsas olevad rajad ja võrdled neid oma "teega poeni".

p.s. kui sina aastaid tagasi meie uut presidenti küsitlesid..randaalisid äkki mõned mehed samal päeval hektareid põlde ülesse.
Tee järgi s******!

 
At 11:40, Anonymous Anonüümne said...

Mehed, jätke vettinud mägrad rahule! Rappige, kui soovite, poliitilisi tooteid nagu kersnad, talvikud, helmed, sibulad, krossid jne.

Minu hääl läheb liitlastele - Moabi vastu ikka ei saa.

 
At 11:41, Anonymous Anonüümne said...

11:01, alustuseks võiks Tartus linnas seeski ringi vaadata - Ihaste mõlemad krossirajad on kindlasti veel läbimata, Toomemäe ja Kassitoome nõlvad on "liiga ohtlikeks" sildistatud, Raadi kruusaaukudest pole vist lähedalt möödagi sõitnud. Teisisõnu, kodust 2km kaugusel ja täpselt linna piirist välja jäävad Tähtvere raba, ülalmainitud Vorbuse ja Kärevere kandi rajad jne on kõik alles teise järgu teemad. Nuustaku kallid praed ja Utah rahamatt vastavalt juba kolmanda ja neljanda järgu jutud.

 
At 11:54, Anonymous Anonüümne said...

No täpselt.
Mitu km Tartu linna 322km tänavavõrgust oled läbi sõitnud?
Eestis on 59 000 km teid-kui suudad neist elu jooksul 1/10 ära näha oled juba suur rännumees.

 
At 11:54, Anonymous Anonüümne said...

Mina ühtin 11:40ga, jah, Moabi vastu ikka Maarjamaa kamar ei saa, olgu need kruusaaugud ja sindlid nii kõlavate nimedega kui tahes.

Hääl Moabile.

 
At 12:09, Blogger Priit Pullerits said...

Minu arvepidamise järgi on seis väga pingeline, 2:2.
Aga kui panen juurde ka oma hääle, siis siin läheb nüüd Moab 3:2 juhtima.

Neile, kes heidavad ette, et ma pole Tartus teid sõitnud... Oi-oi, kuidas eksite, vaadake kas või Endomondot, kui palju olen ma seal Tartu tänavail tiirutanud. Ega ma siis kõiki sõite saa juutuubi videosse üles panna, juutuub saaks täis niiviisi.

Tunnistan, et Moabi sitke vastupanu siin Eestile on mulle üllatuseks. Oletasin, et tuleb 100:1 vms Eesti kasuks.

 
At 12:52, Anonymous Anonüümne said...

Lao siis välja millal külastasid viimati Paju,Palderjani,Palsami,Palusambla,Pihlaka,Piima,Pintsli,Pootsmani või Promenaadi tänavat, vahet pole kas rattal, autoga või jalgsi...
Ehk ma tahan väita ,et tavainimene liigub üksnes oma üpris piiratud kindlatel marsruutidel ja ei tule selle pealegi et peale selle võib üldse veel midagi olemas olla, isegi päris oma kodu ligiduses on hulgaliselt täiesti avastamata maad.

 
At 13:24, Anonymous skankhunt42 said...

Juutuub ei saa täis. Mart Laar ka arvas, et internet saab täis, aga näe, ei saanudki.
Mina annan oma hääle Jänese rajale.

 
At 13:47, Anonymous Anonüümne said...

Õppige, mehed, kuidas suur kirjasõnameister valdab oma ala - filigraanne!
Pöörake tähelepanu komponeerimisoskusele - päevakajalise sidumine oma teemaga -, ülesehitusele, piltide valikule, mängulisusele ehk sisse visatud kergele spinnile jne.
Puhas nauding.

Ja siinkohal olekski igati asjakohane lõpetada, et õppige, ei - õpime, sitakotid!

 
At 13:56, Anonymous Anonüümne said...

Nagu pildid 2 ja 4 koloriitselt esitlevad, siis lisaks suurele erinevusele Moabi ja meie radade vahel erineb ka seiklushuviliste varustus nagu öö ja päev. :))

Ei, well done, Master!

 
At 14:08, Anonymous Anonüümne said...

Tasuta soovitus lp PP. Ratturid ei kasuta Endomondot. Strava on ratturite äpp. Seal tehakse rekordeid ja võetakse üksteiselt mõõtu. Nii Eestis kui Moabis.
Algajad on Endomondos, enamus proffe ja seetõttu ka asjatundlikumad ratturid kasutavad Stravat.
Kas suudad Lossi tänava tõusust ülessõita keskmise kiirusega 31,2 km/h või nt Kroonuaia-Jakobi tõusu 44 km/h paugutada? Tõmba endale telefoni Strava ja siis saad nii sina kui teised teada. Seni kuni sinu nimel ühtegi Strava KOM pole ei ole sind paraku rattamaailma jaoks olemas. Kui sa tuled rattasõltskonnas Endomondost rääkima, siis ega keegi sulle just pahasti ei ütle, kuid vähe imelikult vaadatakse küll.

Jänese ja Moabi radade valmiskasti lasen tühja sedeli.

 
At 14:46, Anonymous Anonüümne said...

SteveA literdas Jakobimäest näiteks ilma köhimata 35.4km/h, Strava pakub, et ta võis samal ajal jalataldadest välja anda 563W!

Jänksidele punkt!

 
At 15:21, Blogger Priit Pullerits said...

Pagan, Jänes läks Moabi ees 4:3 juhtima. Ma küll ei saa aru, tänu millele ja mille arvelt, aga seis on praegu selline ja see on fakt. Kuid päev ei ole veel õhtul, ei ole!

Lp skankhunt: kõik siiski juutuubi ei mahu. Suvel panin sinna selle video
https://www.youtube.com/watch?v=zRPwFhtFoNA
ja juutuub teatas, et aasta jooksul võin vaid veel korra seda teha, et nii pika asja üles panna, kolmandat korda ta seda enam ei luba. (Vaat siis, miks ma pole saanud kõiki läbisõidetud Tartu tänavaid videosse panna.)

14:46, ma arvan, et SteveA on Steve Astok. Ma olen ise näinud, kuidas ta sealt üles lendab - puhas ulme. Ma läksin mullu suvel Tartu tänavasõidul sealt üles veidi alla 30 ja ülal oli hing kinni mis kinni, aga siis kõvad mehed, vist need, kes Stravas on (14:08), alles vajutasid.

 
At 15:44, Anonymous Kärna Ärni said...

Eelista Eestimaist. Hääl Jänku-rajale.

----

Mitu kilumeetrit matkaradasid on kodumaal?

Suusahundid tõmbavad ka suvel rappa rajad sisse.

https://www.youtube.com/watch?v=C8J2Ao5c7-M


Kilva:
Kes on see karjajuht, kelle emake maa selles loos oma rüppe võtab?

 
At 15:50, Anonymous Anonüümne said...

Ärni, mulle tundub, et tema on üks kõva mees ja samuti oma ala suur meister.

 
At 19:21, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits vassib.

 
At 21:30, Anonymous Anonüümne said...

Aga hea on ka esimene pilt!
Kui seda näidata näiteks asjasse pühendamata majanduspagulasele ja küsida, mis on pildil teoksil, siis võiks sealt kosta midagi järgnevat.

Kui ustav rüütel oleks sõjaretke ootamatu venimise tõttu oma pulma hiljaks jäänud ja siis lõpuks uljalt vastu keskööd siiski kohale jõudnuna on oma noore mõrsja tugevate ja sooniliste käsivarte vahele võtnud, et paluda teda esimesele hoogsele valtserile.
Misjärel kohe teatada suurepärast rindeuudist, et muidu sõbraliku naabermaa mõisavalitsejatelt nii palju mammonat ära sai virutatud ning karavanid raske laadungiga parasjagu kodu poole tüürivad.
Selle tõestuseks on senjööril käes ka vasallide poolt täpselt üles tähendatud rehnut-kaust, mille nägemise üle pikaaegsel audiitorist mõrsjal iseäranis hea meel olevat.
Esimesele tantsule järgnes loomulikult tuline reilender, padespann, aga kindlasti ka kadrill, menuett ja masurka ning õhtu edenedes loomulikult ei pääsetud kuumast tšarlstonist ja fokstrotist.
Pulmad saanud tõesti vägevad ja kestnud tüki teistki nädalat.
Loota võib, et alamad on tõesti heades kätes ja hoitud.

 
At 21:38, Anonymous Martin, üliõpilane (Tallinn) said...

Jälgides Conway mängu "Life"
saad aru, et elu - see ei ole kaif.
Kiirelt sünnivad ja surevad amööbid.
Vaid hetkeks muster mällu sööbib!

 
At 21:43, Anonymous Anonüümne said...

Rait Ratasepp: eesmärk peab olema nii suur, et sellega harjumiseks tuleb anda endale aega

https://soundcloud.com/veiko-valkiainen/rait-ratasepp-20-09-2016

 
At 22:19, Anonymous Anonüümne said...

Ilmselgelt on tsiteeritud majanduspagulane laia silmaringiga noormees või neiu. :)

 
At 22:43, Blogger Priit Pullerits said...

Algas seekordne arutelu huvitavalt (eriti tabavalt kirjutas 13:47), selles oli nii sisu kui arrogantsi, aga vastu õhtut on asi jamaks kiskunud. Ma olen teis pettunud, mehed, kas tõesti on raske teemas püsida nagu neil, kes päeval siin kaine peaga kaasa löövad?

 
At 23:14, Anonymous Anonüümne said...

Vanasti olid mehed puust ja masinad rauast...

http://sport.postimees.ee/v2/3860813/poeoerane-video-onnetusse-sattunud-rattur-viskas-oma-ratta-taeiesti-pooleks


----
Jah, selle postituse parim pilt on nr. 1.
Peremees, kiidame heaks.

 
At 23:42, Anonymous Vello, Aravete kilvaklubi juhatuse liige said...

Õues võimutseb sügis. Aeg on rattad kuuri alla lükata, mehed!
Soojas tubases keskkonnas kilba harrastades möödub tali kiiresti.
Siin ka üks küsimus teile:
Itaalia füüsik ja mõtleja Galilei Galileo sai tuntuks avastusega, et maakera pöörleb. Veidi vhem tuntud on Galileo teine oluline avastus, mis ladina keeles kõlab "Stultorum infinitus est numerus". Mis on see Galileo tähelepanek?
Aeg jooksma!

 
At 00:06, Anonymous Anonüümne said...

Lollus on lõputu

 
At 00:10, Anonymous Vello, Aravete kilvaklubi said...

Nii ta on! Nagu on lõputu ka kommentaatorite jura siin blogis. Viimasel ajal kipub küll peremees lobaajamises külalisi ületama. Spordist siin ei üldiselt ei räägita.
Ole terve, ma võtan veel väikese napsi enne magamajäämist

 
At 00:30, Anonymous Vello said...

Pakuks Pulleritusele ka, aga peremees pole napsumees eriti 8). Spordi-sant teine hah

 
At 02:16, Anonymous Anonüümne said...

Inimene küsib JÄLLE sellest teemast, mis teda ei huvita. Sõida siis ükskord Jõelähtme maratoni põhjas või Haanja 100 lõunas. Miks mina või mõni teine peaks sulle ette nämmutama või pilte tegema kui äge see on? Mine, sõida ja vaata ise. Aga kui sind ei huvita, siis palun ära tõmba saagi käima, eks? Uha oma Moabi ja ela oma väikeses maailmas kus midagi muud ilusat ei saa mitte kunagi olema.

 
At 07:51, Blogger Priit Pullerits said...

Vaat kus ütles: "Uha oma Moabi ja ela oma väikeses maailmas..."
Nii saab öelda ainult mees, kes pole Moabis käinud. Vaata, eelmine, kui sa pole mu pilte ja videosid vaadanud, siis Moab on siin kõike muud kui väike maailm - milline avarus, milline lõputus, milline mitmekesine ja värviküllane loodus, millised mäed ja kanjonid, millised orud ja tasandikud - ja nii neid lõputult, lõputult. Hakkad ühest otsast minema ja võid minna mitu päeva enne, kui kedagi kohtad või kuskile jõuad. Väike maailm...
Kui miski siin väike on, siis mingi Jõelähtme ja Haanja igatahes.
Minult kaks häält Moabile ja seis viigis 5:5. Ja üks lisahääl ka veel - ning Moab läheb juhtima 6:5!

 
At 08:27, Anonymous Anonüümne said...

Lolle on maailmas lõputu hulk, ütles Galilei Galileo. Vello on väga õige küsimuse esitanud.
Kurb lugu on ka see, et lolluse vastu ei ole rohtu.

 
At 08:28, Anonymous Anonüümne said...

Mis rattajama sa ajad, suusahooaeg on ukse ees. FIS uus reegel keerab paaristõuke meestel hinge kinni. Sina kui ka pikema suusakepiga sõitja, kas kavatsed reegleid järgida või paned villast?

 
At 08:29, Anonymous Anonüümne said...

Kes on aga loll? Kas Pullerits on loll? Mida arvate?

 
At 08:38, Anonymous Hommukukohvi asemel said...

Suhu, silma ja sitaauku

 
At 10:09, Anonymous Anonüümne said...

08:28, äkki ka mõni viide või midagi?

 
At 10:37, Anonymous Anonüümne said...

http://fasterskier.com/blog/article/fis-rules-for-shorter-classic-poles-to-defend-classic-technique/

 
At 11:07, Anonymous Anonüümne said...

Õppige s***kotid, kuidas valmistulemustega tuleb manipuleeerida. Teile anti võimalus Jänese matkarada juhtima viia, kuid te ei tulnud vaatamata peremehe enda antud näpunäidetele toime.
Peente pisipettuste abil viis hoopis PP Moabi juhtima nagu naksti. Kõik see toimus teie eneste slime all ja te isegi ei saanud aru. Vahite nüüd silmad punnis ja imestate, et kuidas see kõik ikka juhtus. Sellistest pisiasjadest tunneb ära Suure Kombinaatori. Ei jää nüüd muud üle kui PP ees müts maha võtta, sügavalt kummardada ja tunnistada Moabi võitu. Ei ole teist tema mõõtu meest Eestimaal olemas. Ma isegi julgeks tõmmata paralleeli kahe kuulsa kolmiku vahele: Marx-Engels-Lenin ja Putin-Trump-Pullerits.

 
At 11:26, Anonymous Anonüümne said...

Vile oli küll kahvatu, see ärgitanuks ainult kokkupõrkajat nägema, kellega ta kokku põrkas. See oli JOKK vile, et pärast valuraha välja pressida..

 
At 11:47, Blogger Priit Pullerits said...

Väga hea, 11:07! See on tõepoolest uskumatu, kuidas siin lastakse läbi sellist lohku tõmbamist, et mehed ei saa aru ka, kuidas neil püksid jalast virutati. Ja seda kõike nende enda silme all.

Vastutuul viis vile kohe huulilt nii, et see ei jõudnud tekkidagi. Vastutuult vilistamine, nagu ilmnes, on sama rumal tegu nagu vastutuult siristamine.

Aga tõsist komprat kah! Just kuulsin, et kui Julia Beljajeva tuli maailmameistriks, siis oleks ta võinud sellest tiitlist ka vabalt ilma jääda. Et kuidas? Nimelt olid venelased pakkunud talle kaotuse eest 30 000. Selle pakkumise peale oli nad pikalt saadetud. Pool aastat hiljem olid venelased taas Beljajevat näinud, küsinud siis, et noh, kas on võiduga oma 30 000 ära teeninud. Mis tal oli vastata? Seda ma ei tea, aga aimate ehk isegi. Ja see ei ole siin säärane jutt, et KNSR, vaid ikka küsisin üle, et oli jutt ikka tõsi. Jah-jah. Vehklemises pidid suured summad sageli liikuma, olen asjas seesolijailt ka kuulnud.

 
At 11:47, Anonymous Anonüümne said...

"Moab-milline mitmekesine ja värviküllane loodus".
Ütlen kohe, et pole seal käinud seega minu arvamus saabki olla ainult subjektiivne ja peabki olema. Kui vaatan neid pilte siis minu jaoks on see Juhan Liivi "igav liiv ja tühi väli".
Mäed ja orud - jah aga minu ettekujutus vaheldusrikkast ja värviküllasest loodusest on midagi muud kui piltidelt vastu vaatab. Võib-olla ma eksin. Siiski oma reisisihtkohti valin eelkõige selle järgi, mis ise leian, mis pildilt näen.
Kui vaadata näiteks Austria või sveitsi vaateid - mulle paistab palju mitmekesisem ja värviküllasem kui Utah. Lisaks ka lähemal
Omapärane koht ja paljudele huvipakkuv on Utah. - seda kindlasti.
Jaanus

 
At 12:02, Anonymous Martin, spordigeopoliitika üliõpilane said...

Kuulen ma õigesti, et FIS on asunud kepi pikkust reguleerima?
V.a. hr Pullerits, mida teie FISi novatsioonist arvate?
Mäletamist mööda olete Teie (kui veel aktiivselt suusatasite) just pika kepi ja paaristõuke mees?

 
At 12:07, Anonymous Anonüümne said...

PP oli ka jooksu mees, olid ajad.

 
At 12:15, Anonymous Martin said...

Mis saab meestest, kelle kepp liiga pikk?
Kas Tartu Maratonil hakatakse kepi pikkust kontrollima? Kuidas Indrek Kelk kavatseb seda korraldada?
Hr Pullerits, spordiharrastajad ootavad vastuseid.

 
At 13:24, Anonymous Anonüümne said...

http://sport.delfi.ee/news/suusatamine/murdmaasuusatamine/kui-tahad-tartu-maratonile-sae-kepp-luhemaks?id=75816483

Kepi teema kogub tuure. Blogiomanik ei võta midagi ette, sügab andke andeks lihtsalt mune ja käib hooti kommenteerimas hoopis. Samas uudis on juba 5 päeva vana. Mage tase ajakirjanikel, Eesti omadel ma mõtlen.

 
At 13:37, Anonymous T, Rõuge tuuril igal aastal uusi vapustavaid radu näinud kalamees said...

Kepimehed tulevad ikka tervete küünarnukkidega naiste ja meeste maalt, kallis 13:24.

Mulle pakub suurt rõõmu, et ajakirjaniku ja vanuigi spordimehe hoomamisoskused on sellised, et "Eesti rajad" = "Jänku-Jussi matkarada". Annan neli punkti sellele kõverpeegliga Jussikese-rajale.

 
At 14:11, Blogger Priit Pullerits said...

Esiteks, mina mingist Delfist ei erutu ega tuld ei võta.

Teiseks, tahaks näha seda meest või Indrek Kelku, kes tuleb minu keppe mõõtma. Siis mõõdan samaga vastu.

Ja 13:37, ärge punnigegi, teie hääled ei loe. Hiljaks jäite. Moab võitis 6:5.

 
At 14:18, Anonymous Anonüümne said...

Kas me võime välja lugeda, et reeglid "minu" jaoks ei kehti, ma olen ise reegel.

 
At 07:14, Blogger Unknown said...

canada goose outlet
dior sunglasses
valentino outlet
ugg boots
adidas trainers
canada goose outlet
nike roshe
oakley sunglasses wholesale
uggs outlet
ugg boots
chanyuan11.18

 
At 03:05, Blogger Unknown said...

oakley sunglasses
michael kors handbags
oakley sunglasses
michael kors handbags
michael kors outlet
nike tn pas cher
michael kors handbags cheap
michael kors outlet
louis vuitton outlet
canada goose jackets

 
At 07:59, Blogger Unknown said...

michael kors outlet
lululemon outlet
ray ban sunglasses wholesale
oakley sunglasses sale
michael kors handbags
louis vuitton outlet
mulberry handbags
ray ban sunglasses
ralph lauren
cartier watches
20170214lck

 
At 18:13, Blogger Unknown said...

cheap ray ban sunglasses
true religion outlet store
adidas nmd
coach factory outlet
cheap nfl jerseys
christian louboutin outlet
louis vuitton pas cher
longchamp
ugg australia
longchamp bags
20170217caiyan

 
At 09:11, Blogger raybanoutlet001 said...

michael kors handbags
ghd hair straighteners
michael kors uk
jaguars jersey
nike tn pas cher
nike air huarache
cardinals jersey
ralph lauren pas cher
supra shoes
basketball shoes

 
At 05:09, Blogger Unknown said...

nike air max
kobe shoes
authentic jordans
nike air max 2017
true religion jeans
links of london outlet store
air jordans
http://www.jordanretro.uk
kobe bryant shoes
kyrie irving shoes
320

 
At 10:02, Blogger raybanoutlet001 said...

cheap jordans
ray bans
dolphins jerseys
golden state warriors
michael kors handbags
nike blazer pas cher
gucci sale
boston celtics jersey
nike air huarache
louis vuitton sacs
2017.3.29

 
At 10:59, Blogger Unknown said...

parada handbags
ralph lauren outlet
christian louboutin shoes
louis vuitton outlet
pandora jewelry outlet
louboutin uk
michael kors handbags
michael kors purses
dansko shoes
hollister co
20170419caiyan

 
At 13:25, Blogger Unknown said...

coach outlet
michael kors outlet clearance
valentino
michael kors outlet
cheap ray bans
oakley sunglasses
st louis cardinals jerseys
coach outlet store
birkenstock shoes
pandora jewelry outlet
xushengda0619

 

Postita kommentaar

<< Esileht