Lehed

kolmapäev, oktoober 30, 2024

Pullerits: Kuidas ma naisega sama hästi kui Kuu peal ära käisin, hirmuga

Oleks ma teadnud, et kohas, kuhu õhtul abikaasaga suundume (fotol vasakul), on juhtunud aasta algul nii traagiline õnnetus, oleksin võib-olla kergemini alla andnud.

Tegemist oli Utah’ osariigi lõunaosas fotograafide seas alles hiljuti populaarsust koguma hakanud paigaga – ja nagu nüüd selgeks saanud, siis riskantse paigaga.

Tee sinna pole kergete killast. Teadsin, kus pöörata Hanksville’i ja Caineville’i vaheliselt 24. maanteelt, mis on ametlikult teeninud kutsuva nimetuse maaliline maantee (scenic byway), põhja poole: seal, kust algab kruusatee taamal kõrguva, ehavalguses hallikas-lillaks värvuva Factory Butte’i (fotol paremal) ehk Tehase kõrgendiku poole. Nimi on niisugune sellepärast, et Ameerika metsiku lääne koloniseerijatele meenutas see hiiglaslikku tööstusrajatist.

Hanksville’is, mille tuntuimaks ehitiseks on punase liivakivikünka sisse uuristatud väike toidukauplus, on Lindprii öömaja (Outlaw’s Roost, fotol vasakul) nimelist mehhiko toidukohta pidava keskealise naise sõnul elanikke 150. Caineville on veelgi tillukesem, jääks möödujale küllap märkamatukski, kui kohe maantee kõrval poleks kahekorruselist 30 toaga Katedraalioru motelli (Cathedral Valley Inn, fotol all paremal). Selle vastuvõtulauas töötanud tumedate intelligentsete prilliraamidega veidi vähem kui kolmekümnene noormees Dakota ütles, et hajaasulas on elanikke ainult kümme.

Niisiis, koht, kuhu suundusime – Moonscape Overlook ehk Kuumaastiku vaade –, asub tsivilisatsiooni ääreala äärealal.

Keerates Tehase kõrgendiku lähistel kruusateelt, mis oli kohati luid raputavalt treppis – inglise keelest tõlgituna kutsutakse seesuguseid lõike pesulauateeks –, ligi üheksa kilomeetri järel paremale, muutus kitsas, ainult ühte sõidukit mahutav rada tahenenud liivasavisel hallil pinnasel esmalt muhklikuks ning seejärel järjest kivisemaks. Tempo aeglustus paljudes kohtades, kus tuli kivistest aukudest läbi ja astangutest üles ronida, jalakäija kiiruseni. Auto võimekuse pärast ma ei muretsenud: Infiniti QX80 maasturil on kliirensit enam kui küll ja vajadusel ka nelikvedu nupu keeramisega võtta. Muretsesin, ega rehvid vastu teravaid kivinukke põrgates järsku katki lähe; kas sellise aeglase kiirusega enne pimeduse saabumist ikka kohale jõuame; ja kas oleme üldse õigel teel.

Kaardi järgi (fotol paremal) otsustades võinuks mingi allaulatuv kaljuserv juba paistma hakata. Olime autos loksunud juba rohkem kui veerand tundi. Kuid ainus, mida läbi esiklaasi nägin, oli kergelt tõusev, justkui lõpmatusse kulgev vähese madala taimestikuga tasandik. Ja kui tee muutus tasapisi ainult hullemaks, hakkasin juba kahtlema, ega me ole äkki eksinud. Võib-olla valisime ärakeeramiseks siiski vale teeotsa? Sest ega mingeid silte või muid märgistusi kuskil olnud.

Olin juba valmis käega lööma ja tagasi pöörama, sest niivõrd kohutaval teel pimeduse kätte jäämine tundus heidutav, kui abikaasa märkas eespool ühe kurvi järel paari autot. See pidi olema Moonscape Overlook, sest kuhu mujale olnuks masinail õhtu eel põhjust koguneda.

Ja oligi.

Kuid vaade, mis avanes (fotol paremal), ei paistnud esialgu sugugi selline, nagu Youtube’i pandud videotes. Nois on värvid palju kummalisemad ja müstilisemad. Meenus, kuidas Lindprii öömaja söögikoha pidaja oli hoiatanud, kui mainisin talle meie kavatsust sõita ka Bentoniidi mägedesse, mis jäävad Hanksville’i lähistele püstitatud Marsi uurimisjaama taha, et ärgu ma lootusi liiga kõrgele kruttigu: piltidel neist mägedest, mida näeb Instagramis, on värvid käsitisi n-ö põhja keeratud. (Ligi kaks aastat tagasi veetis kümme päeva Marsi uurimisjaamas, mille eesmärk on jäljendada kaugele planeedile tehtava missiooni raskusi, organisatsioonipsühholoogia doktorant Andres Käosaar.)

Hinge puges kahtlus, et midagi sama on tehtud ka vaadetega Moonscape Overlookilt, sest vaatamata selgele taevale olid värvid tuhmhallid ega jätnud peaaegu mingit muljet.

Aga tuli vaid veidi oodata, kuni päike selja taga lõplikult hiiglasliku North Caineville Mesa tumedate kontuuride taha vajus. Siis võttis eeslaiuv kuumaastiku sarnane elutu, kuid vee ja tuulte mõjul sooniliseks voolitud maastik sellise ilme, nagu seda parematelt piltidelt nähtud (fotol ülal vasakul).

Ühel hetkel astus mu juurde süsimusta juuksepahmakaga hindu-välimusega noormees ning palus mulle oma mobiiltelefoni ulatades, kas teeksin temast mõned pildid. Polnud põhjust ära öelda. Ja juba ta laskuski kitsast seljandikku mööda allapoole ümara, eemalt vaadates vaevalt kahemeetrise läbimõõduga loodusliku platvormi poole (fotol vasakul), nii nagu on teinud seda paljud teisedki, kes Youtube’i sellest kohast video riputanud. Päriselt tema liikumist vaadates tekkisid kerged hirmujudinad.

„Pea meeles, et mina ei käskinud sul sinna minna!” hüüdsin talle järele.

Tõenäoliselt ei teadnud temagi õnnetusest, nagu ei teadnud minagi tollal, mis oli seal juhtunud tänavu jaanuaris. Kõigest 19-aastane algaja fotograaf Jonathan Fielding läks Moonscape Overlookist (fotol paremal) pilte tehes kaljuservale liiga lähedale. Nood jäidki tema elu viimasteks piltideks. Ühtäkki oli murenev ja pehme pinnas tema jalge all järele andnud ning ta kukkus umbes 70 meetrit otse alla. Elu sai paugupealt otsa. 

Hindu sai väikselt platvormilt (fotol paremal) siiski eluga tulema, aga kui ta sealt naasma hakkas, oli näha, et kartus kõrguste ees puges tallegi naha alla. „Uhh, hirmus,” ütles ta kitsal seljandikul kramplikult samme seades.

Meile sai abikaasaga põhiküsimuseks see, kuidas autoga suurele teele tagasi jõuda. Küsisin nii hindult kui eemal ühes kõrgemas kohas kolmjalale seatud fotoaparaadiga õiget valgushetke oodanud mehelt, mis teid mööda nemad Moonscape Overlookile (fotol paremal ja kahel alumisel fotol) sõitsid ja mis seisukorras need tundusid. Kumbki oli neist tulnud meie kasutatust erinevat teed mööda ja mõlemad kinnitasid, et polnud need hullud ühtigi.

Siiski on elukogemus õpetanud, et teiste antud hinnanguid ei maksa kuigi tõsiselt võtta, sest mis ühele täiesti sõidetav tee, võib teisele tunduda sama hästi kui põrgurada.

Igatahes valisime tuldud teest veidi lõuna suunas hargneva raja, mis näis mõnevõrra otsesem, seega ka lühem. Ent ei osutunud see põrmugi kiiremaks ega ka lihtsamaks kui tulles kasutatu. Kiviseid kohti oli sel küll vähem, kui muid muhke, auke ja lohke tundus see-eest palju rohkem. Aga võib-olla tundus see niimoodi üksnes seetõttu, et autotuled tõid igasugused ebatasasused saabunud pimeduses reljeefsemalt esile? Siiski oli mitmes kohas tekitatud kaarega möödasõite, mis viitasid, et algne tee pidi nois paigus olema üksjagu hull. Kuid ega tee tegelikust seisukorrast pilkases pimeduses selget pilti saanudki. Auto rappus küljelt küljele vahetpidamata. Oli ainult üksainus umbes 25-meetrine lõik, kus sai sõita enam-vähem muretult.

Suurim mure oli see, et äkki jõuame teel peaaegu lõppu, kui siis ühtäkki selgub, et ees on niivõrd ohtlik takistus – olgu mingi kraav või kivilasu –, et tuleb paratamatult ümber keerata, pimeduses uuesti Moonscape Overlookile sõita ning siis ikkagi varem kasutatud äärmiselt kivist teed pidi tagasi tulla.

Seda õnneks ei juhtunud. Kuid Factory Butte’i kruusateele jõudmiseks kulus ikkagi ligi pool tundi. Ehkki vahemaa kuumaastiku ülaservalt sinna oli igal juhul vähem kui neli kilomeetrit.

Fotode autor Priit Pullerits

16 kommentaari:

  1. Anonüümne19:36

    Ilusti kokku pandud lugu, seda võib raha eest ajalehtedele pakkuda küll.

    VastaKustuta
  2. Anonüümne20:38

    Kas ühest maastiku subjektist leheloo tarvis liiga palju korduvaid motiive ei saanud või? Ma ei teadnudki, et kuul jõgede orud on. Inimene õpib.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Me jõudsime kirjeldatud päeval käia veel mitmes kohas, lihtsalt valisin välja ühe paiga, mille juures käimisest raporteerida. Kuna pimedus pressis peale ja ei salga, et niigi väike hirm oli nahas, mis tagasiteel saab, siis ei olnud ka aega erinevate rakursside otsimisele pühenduda. Püüdsin saada kätte seda ühteainust võimalikult õige valgusega pilti.

      Kustuta
    2. Anonüümne21:34

      See on igati pro kui subjektist kaart täis klõpsida. Kohe näha, et mees teab mis teeb. Galeriis pole suurt vahet aga siin tuleb iga pildi jaoks parajalt sebida ja vau efekti jääb napiks sebimise premeerimiseks. Bloggeris on built-in galerii. Sellega oleks piltide sirvimine lust. Siin aga on see tüütu, kui nats suud pruukida tohib.

      Kustuta
    3. Ikka tohib suud pruukida, nats. Kuid ma soovin, et pildid oleks tekstis seal kohas, kus on parajasti vastavaist paigust jutt, et nad toetaksid paremini lugu, mitte poleks kuskil albumis hunnikus.

      Kustuta
    4. Anonüümne21:22

      PP, niisama infoks teile, et "pildil paremal" jms jutu sees tegelikult tihti ei toimi, st sõltuvalt seadmest/tarkvarast, millega lugeda, võib vastav pilt olla ka vasakul/all/üleval.

      Kustuta
    5. Jah, olen ka ise sama märganud, kui telefonis vaatan. Need viited on tehtud arvutis teksti lugejaile. Seal peaksid toimima õigesti?

      Kustuta
  3. Anonüümne08:27

    Mina mingit tausta ei tea ja seetõttu tunduvad siinsed kommentaarid pahuravõitu. Mis sest siis halba oleks, kui autor seda kirjutist raha eest lehele pakuks? Minu tuttav näiteks tegi FB-s postituse ootamatust ja veidravõitu intsidendist oma argielus ega pakkunud seda kuhugi. Sellest hoolimata korjas üks me meediakanalitest selle üles, pusserdas pealkirjaks midagi intrigeerivat ja ilmunud see oligi :)

    VastaKustuta
  4. Anonüümne08:46

    Kuhu eelmised reisijutud kadusid?

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Igal asjal oma eluaeg! Eelmine ju ütles, et ei saa nii, et mõni meediakanal korjab miskit siit üles ja teenib siis ise selle pealt klikke ja tulu. Mõned asjad peavad olema piiratud elueaga.

      Kustuta
    2. Anonüümne14:40

      No põhimõtteliselt tegelikult saab küll nii ka, et meediakanal korjab üles ja teenib klikke ja tulu, aga iseasi muidugi, kas see kanalist mitte muljet ei jäta, nagu oleks tal sisuloomega raskusi :)

      Kustuta
  5. Kes soovib liikuvat vaatepilti Moonscape Overlookilt, saab selle siit:

    https://www.youtube.com/watch?v=9dHkI78mkk8

    Seal on näha ka seda noateral rada ümarale platvormile, mida mööda minna on arulage, sest sealkandis on pinnas väga salakavalalt pehme ja just seetõttu sai surma ka see noormees, kellest kirjutasin.

    Ei saa aru, miks peavad inimesed niiviisi elu ja surma piiril riskima. Ei või eales teada, kunas sul jalge all miski laguneb. Ja siis on hilja oma hulljulgust kahetseda.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jah, ega sealkandis nalja ole. Enamik aega on küll ilm ilus, aga kui veidigi normist rohkem kõrvale kaldub, on ohud platsis. Lugesin ka mujalt selle Delicate Archi õnnetuse kohta, saan aru, et seal just libeduse tõttu juhtusid need surmad. Seal tasub ainuüksi horisondil kogunevaid pilvi täie tõsidusega võtta.
      Ameerikas nägin müügil raamatut õnnetustest Grand Canyonis. Igavene paks tellis oli.

      Kustuta
    2. Anonüümne12:28

      Surm, seks ja veri, need on teemad mis müüvad alati, nagu sa isegi tead : )

      Kustuta
  6. Anonüümne14:19

    Nägin neid riskide võtjaid oma silmaga USA loodusparkide kaljuservadel poseerimas. Küsimus tekkis selle vaatepildi peale kohe, et paljud riskeerijad aastas seetõttu eluga hüvasti jätavad, et mingi jama juhtub lihtsalt. Nende riskeerijate nägemine oli juba kõhedust tekitav. Peab ikka väga tuim ja virtuaalmaailmas olema kui kohapeal aru ei saa, et tegevus on ohtlik. Sellised tegevused on kõrge riskiga nagu ehitusel viibimine. Ilma asjakohase turvavarustuse või ennetuslahendusteta on ainult aja küsimus kui keegi eksib ja juhtub fataalne sündmus.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ometi on nende loodusparkide külastuskeskuste riiuleil paksud raamatud surmajuhtumitest ühes või teises rahvuspargis. Ei need hoiatavalt mõju. Ju nad tahavad ka nonde kaante vahele pääseda.

      Kustuta