laupäev, mai 17, 2025

Pullerits: Kuidas ma Eesti rahval tänase õhtu ära rikkusin

LISATUD VIDEO

Kui lihtne on meedias inimesi ära tinistada! Ma ei saa aru, kust tulevad need arulagedad ootuste üleskütmised, kas Tommy Cash toob täna võidu Eestisse. Otse loomulikult... ei too. Ta ei jõua isegi kolme parema hulka.

Ootusi saab üles kütta siis, kui inimesed ei süüvi faktidesse ja unustavad loogika. Täpselt sama juhtub spordivõistluste eel, kui köetakse üles lootusi, et Eesti annab lahingu endast mitu korda tugevamale. 

Mulle meeldib vaadata fakte ja neid analüüsida. Niisiis, võtsin ette lihtsa asja: vaatasin, kui täppi on läinud varasematel aastatel Eurovisiooni lauluvõistluse ennustused. Ja avastasin hämmastusega, et ääretult täppi. Vaid üks tõsiasi: mitte kunagi ei ole seda võistlust võitnud artist, kes ei ole ennustustes jõudnud esimese kolme hulka.

Tommy Cash ei kuulu tänase õhtu eel kolme suurima favoriidi sekka. Kihlveokontorid pakuvad talle kõigest 2-protsendilist võidu tõenäosust, millega ta paigutub 8. kohale. Ja fännide ennustuses, mis samuti on seni olnud üllatavalt täpsed, saab ta 9. koha. Sellega on kõik öeldud. Kes pikemalt tahab teada, mis juhtub, lugegu siit (Postimehe laupäevastest lugudest loetavuselt teine Ott Tänaku ralliuudiste järel; laupäeva õhtuks veebis üle 100 000 lugemise). Ja üksikasjalist andmepõhist ülevaadet näete siit.

Kuid saan suurepäraselt aru, kui teid mingi ersatsvõistlus ei huvita. Mind ka ei huvita. Ma pole seda võistlust vaadanud vist juba kaks kümnendit. See on nii tüütu, nii klišeelik, nii maitselage. Mulle meeldivad ehedad ja naturaalsed elamused. Sellised, mille kättesaamiseks peab ka ise pingutama. Nagu näiteks see siin, mis, muide, kestab palju vähem kui suvaline eurolaul, aga pakub, eriti kui oma silmaga näha saad, ükskõik millisest laulust kümneid kordi rohkem.

Foto 1: Tommy Cash Eurovisiooni lauluvõistluse proovis. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 2: Tommy Cash esinemas Eurovisiooni lauluvõistluse. Foto autor: DPA/Picture-alliance//Scanpix
Foto 3: Giro d’Italia 7. etapp. Foto autor: IMAGO / SW Pix / Scanpix

25 Kommentaarid:

At 09:45, Anonymous Anonüümne said...

2% ei ole 0%. Seega on meil ikkagi reaalne võimalus, mis on suurem kui lotovõit. Ometi inimesed mängivad ka lotot. Ja oleme ausad, kuumaastikul erskurseeimiseks on ka vaja tavalisel inimesel suurt lotovõitu. Keskmise eestlase sissetulekuga sinna kondama ei minda.

 
At 10:09, Blogger Priit Pullerits said...

Euroviss ei ole loto. Seniste prognooside ja tulemuste analüüs näitab, et nii tagant, nagu on Cash, ettepoole ei tõusta. Küll aga võib eespoolt tahapoole langeda, kui kehvalt laulad (ja Cash laulis poolfinaalis kehvalt, hääl värises ja laulis mööda, nagu ütles mulle Olavi Pihlamägi, mulluse Eurovissi žürii esimees).

Ka ei saa nõustuda, et kuumaastikule seiklema minemiseks on vaja lotovõitu. Mul ei ole lotovõitu. Sinna minekuks ei ole keskmisel eestlasel vaja muud, kui 1) head tahet, 2) oskust planeerida ja 3) elementaarset majandamise suutlikkust.

 
At 10:56, Anonymous Anonüümne said...

Utahis kondamiseks on vaja head tööd. Oled vaadanud mis rekordi Eesti töötuse tase juba tegi? Täna võid olla oma tulude üle õnnelik aga kui papi Utahis laristamiseks kokku saad, on olukord jäädavalt muutunud.

 
At 12:10, Anonymous Anonüümne said...

Kihlveokontorid on teinud euroviisi vaatamise maru põnevaks - kui täpselt ennustused paika peavad.

 
At 15:00, Blogger Priit Pullerits said...

Milles siin on taas suurema pildi teema: ajakirjandus on jälle asunud kriitikavabaks propagandistiks. Nagu sageli ka enne spordivõistlusi. Selle asemel, et kütta arulagedalt üles ootusi, et Eesti hakkab kohe-kohe vaat et võitma, oleks kvaliteetse ja usaldusväärse ajakirjanduse ülesanne vaadata, kas nendeks ootusteks on ikka alust. Aga kergem on taguda emotsionaalset trummi, et jee, kohe näitame kõigile ja kõik on meist jube vaimustuses ja kohe vallutame maailma, kui teha kaine ja kalkuleeritud analüüs, mis ei pruugi anda nii rõõmustavat tulemust, kui võib-olla tahaks, kuid mis ongi aruka ja vastutustundliku ajakirjanduse ülesanne.

 
At 15:40, Anonymous Anonüümne said...

See on emotsiooniäri. Kõigepealt haip ja rõõm, pärast kassiahastus ja süüdlaste ristitamine. Mõlema tegevusega saab teenida klikke ja müüa reklaami, hoida rahvast oma kanalil pinges justkui sõda Ukrainas oleks mingi kolmanda järgu teema. 2% eduvõimalust trumpab üle 100% tapatalguid ja selle, et meil pole võimekust isegi relvastamata tankerit oma kontrolli alla saada, vot kuhu on ühiskond oma arengus jõudnud.

 
At 16:28, Anonymous Anonüümne said...

Ei Sa rikkunud midagi - normaalset eestlast see jura ei huvita.

 
At 22:57, Anonymous Anonüümne said...

KB sai loodetavasti Virudest lahti. Nüüd treenib Londonis.
Teigamägi oma intervjuus heidab ääri-veeri valgust opositsionäär Kriiski minemistele-tulemistele. Kriisk lahkumine liidust MV skandaalist ja treeneriõiguste peatamise järel on väga oluline. Küllap MV hindab Kriiski solidaarsust.

https://www.ohtuleht.ee/sport/1131229/karmen-bruus-puhkis-taas-kodumaa-tolmu-jalgadelt

https://sport.delfi.ee/artikkel/120377437/intervjuu-erich-teigamagi-raha-leidmisest-probleemide-lahendamisest-ja-kergejoustiku-arendamisest-tulitsemine-raha-juurde-ei-too

 
At 23:58, Anonymous Anonüümne said...

Kogenud ajakirjanik saab CA 3.5k bruto, kogenud õpetaja ca 2.5k bruto, lisaks ka üks pension. Selle eest saab korra aastas USAs käia küll, saaks ka burrito asemel norm süüa restost soovi korral ja nagu näha, jagub ka hilise keskeakriisi kompenseerimiseks sullis punase tojotsi osta. Keskmise palgaga tuleb veidi vähesemaga leppida, tõsi.

 
At 02:28, Anonymous Anonüümne said...

Palun väga, Priit. Erinevalt sinu "teaduslikult põhjendatud" prognoosist jõudis Eesti kolme parema hulka ja sinu "juba ette teada" võitja jäi meie selja taha. See peaks ju kogenud ajakirjanukele juba spordivõistlustest teada olema, et ei maksa tulemusi ette hõisata, võib lolliks jääda.

 
At 09:08, Anonymous Anonüümne said...

Võis näha, kuidas 3% võidutõenäosus platseerus 42% võidutõenäosuse ette. Ajakirjaniku bravuurne tarkus sai häbistatud. Vaat mis tähendab, kui toetutakse kihlvedudele.

 
At 11:44, Blogger Priit Pullerits said...

Nii on, seda me tõepoolest nägime. Rootsi vedas ennustajaid alt, eriti arvestades, et kihlveokontorite viimase seisu järgi eile õhtul kerkis nende võidu tõenäosus 49% peale. Eesti võidu tõenäosus püsis 3% peal, millega ta tõusis 5. kohale ehk siis parandas oma väljavaateid jõuda esikolmikusse - aga tõus oli eeskätt selle arvelt, et Rootsi šansid kergitati taevasse ning tagapool, alates 7. kohast, oli teiste võidu tõenäosus kukkunud tühise 1% peale.

Samas ei saa öelda, et võitja oli üllatus, nagu kuulutas Postimees, sest võitis Austria, kellele pakkusid nii kontorid kui fännid üksmeelselt teist kohta. Varemgi on olnud korduvalt nii, et teiseks või koguni kolmandaks pakutu on võitnud. Küll jäi aga endiselt kehtima see, et võitja tuleb ennustuste esikolmikust. Sinna Eesti ei küündinud, nii et see loogika pidas paika.

Tänu laupäeva teise poole tõusule viiendale kohale (mis paraku mu loos ei kajastunud, sest lugu sai tehtud reede hommiku andmete põhjal) tõusid ka Eesti šansid jõuda esikolmikusse, nii et see ei olnud ebaloogiline. Pigem oli üllatav Iisraeli tõus 7. kohalt teiseks ning Soome, Prantsusmaa ja Hollandi kukkumine ennustatust allapoole, ent samas pole seal midagi imestada, sest sellele sai ka loos tähelepanu juhitud: ennustuse kohalt kukkumine on võimalik, kui midagi läheb esinemises untsu.

Kui midagi üllatavat oli, siis Itaalia ja Kreeka kerkimine ennustatud kohtadelt 11. ja 15. esikuuiku lõppu. Aga seal, nagu eespool mainisin, eristaski alates ennustuste 7. kohast riike üksteisest null-koma-null-x protsendiosa, nii esimestest tagapool olid suured liikumised tegelikes tulemustes võrreldes ennustatuga igati võimalikud ja ootuspärased.

Kokkuvõttes: jah, Rootsi mittevõit oli üllatus, eriti arvestades nende suurt võidu tõenäosust, sest seni oli alati võitnud see, kes oli ennustuste järgi esikolmikus, kas või 3. kohal; Austria võit ei olnud üllatus, sest Austria oli nii kontorite kui fännide ennustuse järgi selgelt teisel kohal; Eesti ei tulnud esimeseks, nagu mitmed meediakanalid ootusi kütsid (Kas Tommy Cash toob võidu koju?), mida polnud ka prognooside järgi loota.

 
At 11:03, Anonymous Anonüümne said...

Mage "tagant järgi rusikatega vehkimine". Kaotada tuleb ka osata!

 
At 13:39, Anonymous Anonüümne said...

See on tegelt' päris hea analüüs. Kui kaotus ja "rusikatega vehkimine", siis oleks vaja "võit" defineerida ümber "esikolmikukohaks" või päris laialivalguvaks "heaks tulemuseks".

 
At 15:08, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, seda on üritanud paljud teha, väites, et Tommy Cash oli võitja, aga fakt on see, et ta sai kolmanda koha. Kui TC võiduks defineerida ka kolmas koht, siis see on samasugune propagandistlik möga, nagu venelaste jutt pärast Ukrainas mõne küla vallutamist, et nad vabastasid selle.

 
At 15:33, Blogger Priit Pullerits said...

Täna, esmaspäeval on tulnud tegeleda ka kopteriõnnetusega, sest reporteritöö tõi välja, et selle kohta ringleb üksjagu valeinformatsiooni. Aga räägi parimate võimalike allikatega ja hangi dokumentaalset infot ning pilt hakkab jumet võtma:

https://www.postimees.ee/8251881/vaino-kaldoja-kolmanda-kopteri-kohta-liigub-palju-valeinformatsiooni

 
At 17:30, Anonymous Anonüümne said...

Kõige rämedama valeuudise suutis seoses kopteriõnnetusega meisterdada PM. Dalše nekuda!

 
At 10:57, Anonymous Anonüümne said...

https://epl.delfi.ee/artikkel/120378474/meediakriitika-ajakirjandus-kopterionnetusest-peale-uhe-hoidsid-koik-valjaanded-info-tervikliku-ja-sisukana

 
At 11:41, Anonymous Anonüümne said...

Vussvärk, möödalask!

Statistilis-tehniliselt pakun, et liigne rootsi pereliikme peale alateadlikult mõtlemine tekitas kallutatud olukorra ja polnud võimalik selge peaga mõelda.

 
At 14:29, Anonymous Anonüümne said...

Kurb lugu kopteritega. Isiklikult ei mõista ma PM eksimust. Ajakirjanikud ei kontrolli enam midagi. Ilgelt kiire oli esimesena segast juttu linti lasta. Milleks selline ajakirjanike tsunft vajalik on. Kõige tähtsam omadus töölevõtmisel on kiirus, ajusid pole vaja.

 
At 14:34, Blogger Priit Pullerits said...

Et Bruus läks ära - kas keegi küsib ka, miks. Ei küsi, sest vastus oleks ebamugav.
Läks ära sellepärast, et nii kui tagasi tuli, ei andnud alaliit ja ajakirjandus asu ega rahu. Mõned ajakirjanikud käisid teda isegi Tamme stadkal jälitamas. Selge see, et noor inimene, kes tahab tippsporti teha, ei pea selle surve all vastu, kui sind tiritakse asja ees teist taga pidevalt uudistesse ja alaliit on kõike muud kui toetav.

 
At 14:50, Anonymous Anonüümne said...

PM-st on saanud mix Kuuuurijast ja Uutest Uudistest. Vaevalt, et Pullerits selle üle uhke on, kuid omasid tuleb kaitsta.

 
At 14:56, Anonymous Anonüümne said...

Üks taktika on vaikus. :)

 
At 15:51, Anonymous Anonüümne said...

Surnuteesklemine on arvestav taktika tõesti. Meediamehe vaikus aga ongi surm.

Toome positiivese poole ka välja. Enne veel kriitikat. Feiknjuusile lisaks on seal rubriigid hätta sattunud meeste juhtimisel nagu Tähenduse Teejuhid ning Trinokkel. Kogu Postimehe uhhuundus võiks ju koguda kokku ühte portaali või vahelehte, näiteks mille nimi võiks olla Kolmas Silm, ja mahtu väga tugevalt vähendada.
Aga hoki ülekandeid kiidan: visuaal on väga hea, kommentaatorid on tasemel (hokiteadmised ja ka reportaaž), kommenteerimiskabinet näeb välja palju parem kui ERRi vastav kabiin. Mõelda, et ERRis tuleb kabiini jagada, võimalik, et ka kehva ventilatsiooniga, ülekaalulise hõiskleva staarkommentaatoritega, siis Kanal 2 tööots on kui paradiis. Üks oluline asi veel - reklaami näitamine on kontrolli all. Täpselt õigel ajal ja ajaliselt lühike. See teeb soovi kanalit vahetada viksemaks. Mängude valik on läbimõeldud. Postimees grupp võikski tellijate/vaatajate suurendamiseks spordišõudele keskenduda.

 
At 16:14, Anonymous Anonüümne said...

Hoki on huvitav idee. Eeldaks siiski midagi laiemale maitsele. Aga point on hea. Pangu see uudiste putka kinni ja keskendugu blogikannetele mida kannatab ka nädala jagu lugeda.

 

Postita kommentaar

<< Esileht