Lehed

esmaspäev, juuni 17, 2013

Pullerits: Kas vihmas peab ka trenni tegema?

Jah, peab.

Üks asi on sõita suvise päikselise ilmaga – mis nii viga. Laupäeval pedaalisin mööda Jõgeva maanteed 31 km maale (taas, nagu alati, ajavõtt uksest ukseni) keskmise kiirusega 33,35 km/h ja tagasi linna keskmisega 33,25 km/h. Nagu küllap järeldate, ja õigesti teete, puhus küljetuul, ja mitte sugugi väike. Eesti lipp lehvis ja plaksus maal uhkelt varda otsas.

Pühapäeval mõtlesin esiotsa, et teen pikema, 40 km pikkuse ringi. Jah, 40 km on mulle juba päris palju, sest selle läbimiseks kulub umbes 1:15 ning rohkem kui 1:15 ma rattaga küll sõita ei viitsi. Mõtet ei ole. See ei anna midagi juurde. Parem tund aega 90-protsendilise pingutusega kui kaks tundi 70-protsendilisega – selline on minu filosoofia.

Aga siis vaatasin, et tumedad pilved kogunevad. Ja tuul tõuseb. Väga hea! Saabki teistmoodi kogemuse.

Hakkasin mööda Tallinna maanteed minema. Taevas läks ikka põrgulikult tumesiniseks. Tuul puhus külje pealt. Vahet pole – olen sellega juba harjunud. Juba enne, kui tagasi keerasin, hakkas kergelt sadama. Ja niipea, kui ots ringi sai pööratud – temposõitu ju tehakse Eestis tagasipöördega, eks ju? –, hakkas kõvasti kallama.

Esimese hooga mõtlesin muidugi, et ahh sa pagan. Aga kui peagi ihul enam ühtki kuiva kohta polnud, ja kui maantee oli veega paksult üle ujutatud, polnud enam mingit vahet. Tuli meelde, mida ütles eelmise kümnendi keskel vihma kohta Jaak Mae, kui Eesti suusakoondisega suvel Otepääl kahetunnises imitatsioonitrennis käisin: esimesed viis minutit on ebamugav, siis pole enam mingit vahet. Lühidalt: harjud ära.

Vihm oli päris külm, piitsutas vastu reisi ja paljaid käevarsi. Tuul läks päris pööraseks: mitut puhku tõukas ratast trajektoorilt jõuga kõrvale. Jalad olid läbimärjad, lausa ligunesid. Vett pritsis alatasa suhu. Vihmamärg külm särk peksis tuulega vastu paljast selga. Aga kas tempo ka langes?

Ei, oh ei! Tempo ei muutunud sellest külmast vihmast ja tuulest karvavõrdki. See oli meeldiv tõdemus. Ei vihm ega tuul mehele midagi tee. (Pehmodele võib-olla küll.)

Mis siis oli tulemus? Uksest ukseni 25,3 km sõit, mis ei olnud tegelikult mingi ettekavatsetud temposõit, vaid lihtsalt mõnusa tundega kiire sõit, läks ajaga 43.40, mis teeb keskmiseks kiiruseks 34,8 km/h. Seda kõva küljetuulega ja pool maad suure vihmaga ja tagasipöördega ja uksest ukseni, mitte joonelt jooneni, ja ilma mingi soojenduseta – no öelge nüüd, et kehv sõit. No ei ole ju kehv! Hämmastav, et selline aeg tuleb sellistes hulludes oludes justkui muuseas.
******
Jackson Hole seen from Amasa Back Trail, Moab, Utah. 20. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Giro d'Italia 25. mai etapp külmas ja niiskes ilmas. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 2: Astana meeskonna mehed teevad tempot Giro d'Italia 25. mai külmal niiske ilmaga etapil. Foto autor: LaPresse/Scanpix
Foto 3: Vincenzo Nibali võidab Giro d'Italia 25. mai etapi. Foto autor: LaPresse/Scanpix

43 kommentaari:

  1. Anonüümne12:25


    Kas Tanel Kangerti head temposõidud andsid inspratsiooni ennast ka piitsutama minna?

    VastaKustuta
  2. Lp 12:25, kirjutasin ausalt, et ma ei piitsutanud ennast. Absoluutselt mitte. Ja Kangertile ei mõelnud sõites kordagi. Nagu ka Taaramäele mitte. Selleks ajaks, kui sõitma läksin, ei olnud Kangert oma sõitu veel teinud.

    VastaKustuta
  3. Anonüümne12:48

    Küljekas mängib rolli vaid grupisõidus, sic! Ainult pehmod märkavad tuult, treenitud harrastajale pole vahet kas on tuult või ei sest üksinda rattasõidus ulub tuul alati kõrvus. Vihma kohta võiks öelda, et said mida otsisid. Isiklikult kui ma ei taha kontideni märjaks saada ning soovin pehmolt kulgeda, siis viskan pilgu EMHI radarisse ja soovile vastav elamus on garanteeritud. Teravamate elamuste jahti soovides ma loomulikult ennast EMHI-ga ei vaeva ja samuti kõrge pulsiga 90-protsendilise pingutusega treeningule minnes. Seal saab juba nii palju kuuma, et vesijahutus ja marutuul on ainult abiks. Küll aga eelistan 90% treeningutest tegeleda pehmotamisega. Asja peab ikka mönuga vötma!

    VastaKustuta
  4. Mis on selliste treeningute eesmärk, kas vaid isiklik rahulolutunne või on plaanis ka mingist võistlusest osa võtta. Samas ka küsimus? Siit tekstist ning kommentaaridest jääb mulje, et ei ole vahet kas sõita vastutuult või pärituult. Olen sõitnud sel aastal oma hübriidrattaga tööle ja tagasi ca 850km. Üks ots ca 17km Tõrvandi-Külitse-Lõunakeskus-Ilmatsalu ring-Tähtvere. Keskmine kiirus ca 28km/h. Samas kui vaatan GPS-i siis on alati vastutuule lõik ca 10-20% aelasem olenevalt tuule tugevusest. Kui siin õiged rattamehed sõidavad pidevalt ühtlases tempos hoolimata tuule suunast, siis küsiks, et kuidas sellist imepärast enesetunnet saavutatakse. Ei tohiks ju olla väga suur vahe, kas sõita hübriidiga ja ilma kingadeta või maanteerattaga ja kingadega, pakun, et ca 3km/h.

    VastaKustuta
  5. 12:48 - ka mina võtsin pühapäevast sõitu mõnuga. Mõnu ongi see, kui jaksad iga kell soovi korral 90 protsenti pingutada, vähemalt, ükskõik, mis oludes.

    Andrus, eesmärk oli mõnu tunda, et näe, millistes oludes suudan millist tempot hoida, ja täiesti lõdvalt, punnimata. Iga rattasõidukord peaks olema elamus, aga kaks tundi pehmotades küll mingit elamust ei anna, ainult tüütab.

    Ja see, et pole vahet üksi sõites päri- ja vastutuulel - no ei maksa ikka kõike ka uskuda, mida anonüümikud siin lõõritavad. Ja edasi: 3 km/h erinevus kiiruses on suur erinevus! Üks sõidab tunniga 31 km, teine vaid 28 - vahe tervelt kolm kilomeetrit. Seda on palju!

    VastaKustuta
  6. Anonüümne13:54

    Andrusele. Vastus on imelihtne. Vändatakse kadentsi järgi ja valitakse kadentsist lähtuvalt sobilik ülekanne. Nii talitades ja küüru selga tõmmates pole sõitmisel vahet mis tuul puhub, pingutus on üks kuid sõit kestab mõnevõrra kauem. Simpel :)

    VastaKustuta
  7. Anonüümne14:14

    Kodanikud ärge kuulake PP siristamist mis sõltub alati sellest kust suunast tuul puhub. See mees on jutu järgi paadunud vastutuult laskja aga tavaliselt on tegu ikkagi kas pärituule või silitava küljekaga. Milleks selline häma? Pealegi teame kõik, et Tallinna mnt on pooles ulatuses palistatud metsaga, mis elimineerib pühapäevase küljeka mõju. Lisaks oli vihm vaid pool teed ning kiirus 5% kiirem laupäevasest sõidust. Seega PP hinnang oma ponnistuse kohta on juba vähemalt ca ±6% Arvestades ka vihma poolt tekitatud täiendavat (minimaalset) veeretakistust, maksimaalsel juuhl tuleks veel pea samapalju otsa. Seega on PP sirin jämedalt 10% osas alati umbluu. Võtke või jätke.

    VastaKustuta
  8. Anonüümne14:20

    Teadupärast on ürgsest ajast põhilised motivaatorid seks, nälg ja surmahirm. Nii et vist mõni neist pidi sundima sedasi kihutama, kui ühtki "mõistuspärast" põhjust ei leitud :)

    VastaKustuta
  9. Anonüümne15:57

    Lp. Priit Pullerits, kas oleks mõeldav, et teete spekulatsioonidele lõpu ja panete ratta joonele näiteks Premium 7 temposõidu karikaetapil ? See oleks uus kogemus võrreldes tavapärase maal käiguga ja foorumi fännklubi saaks anda hinnangu esitlusele.

    VastaKustuta
  10. Lp 15:57, ma ei sõida neid aegu mitte kellegi jaoks. Ma sõidan oma trenniaegu iseendale. Ärge arvake, et mulle pakub huvi siin bluffimas ja petmas käia - iseennast ju nagunii ei peta. Ei, kõik on väga aus. Alati käsitlen kõiki fakte pigem enda kahjuks: kui läbisõit on näiteks 25,36 km, nagu oli pühapäeval, siis arvutan distantsiks 25,3 km, ja ka sinna kaob aega, kuni ratta lõpus pidama saan, jala pedaali küljest lahti teen ja maha toetan ja siis seejärel kella kinni vajutan. Ärge arvake, et ma tegelen mingi blufi ja petmisega. Veel kord - sellel ei ole mingist mõtet. Mind tõesti ei huvita kukile mingit eraldistarti käsu peale sõitma minna. Aga mul pole midagi selle vastu, kui keegi tuleb minuga kaasa, et näha, kui kiiresti ma sõidan.

    VastaKustuta
  11. Anonüümne16:45

    Talved ja varasemad jooksuhooajad on näidanud, et Pullerits on väga võistlev ja pildil olla sooviv mees. Praegune probleem on pigem selles, et tegu on harrastajate tasemel alla keskmise rattamehega ning sellest tulenevalt pole tal ka huvi rattaga võidu sõita.
    Kui talv tuleb ja tuule suund suusatamsie poole pöörab, siis muutub kindlasti ka suhtumine võistlemisse.

    VastaKustuta
  12. Lisan, et möödunud talvel, aga võib-olla isegi et juba ülemöödunud talvel kadus huvi ka suusatamises nende väikeste Tartu dendropargi võistluste vastu. Ei oskagi öelda, miks. Ilmselt jõudis aastatega kohale, et mis mõte on minna õhtul välja, sättida suusad joonele, hakata asja ees teist taga kihutama ja siis, kui hästi veab, saada hilisõhutl teada - ja kui ei vea, siis alles järgmise päeva hommikul -, kui mitmenda koha sa oma ajaga üksinda ponnitades said. Polnud huvitav.

    VastaKustuta
  13. Anonüümne21:00

    Mis aparaadiga see sõidetud distants saadakse?

    VastaKustuta
  14. Tere! Kahjuks ei tea ma sellest kadentsist eriti muud midagi, kui seda, et rattale pannakse üks andur, mis möödab väntamise sagedust. Kuid nagu ma aru saan, siis pole keegi suutnud veel kindlalt mingeid normaalseid või õigeid lävesid paika panna. Ühed räägivad 60p/min ja teised kiidavad 90-100p/min. Pidi olema väga individuaalne ning indiviidi füsioloogiat arvestav. Samas võiks selle vidina muretseda, sest siis saaks tugeva vastutuule korral panna nö õigema ülekande, kus siis kadents on sama, kuid kiirus langeb...kui ma õigesti aru saan, ning kui see kõik toimub aeroobse läve juures, siis peaksid ka lihased arenema. Samas, mis oleks sellel kõigel pistmist enesetundega, naudinguga ,rahulolutundega, kui ma pean pidevalt monitori jälgima? Kasu on ilmselt selles, et ei koorma liigselt põlvi ja selga liiga ränkade ülekannetega sõites. Mina olen rohkem omakasu peal väljas, rattasõit on peaaegu tasuta, ei pea tankima, ostan parem lapsele jäätist ning naisele võibolla lilli? Kuna pole elus maanteerattaga sõitnud ning ammugi kingadega, siis võiks esmalt need muretseda, nagu Pullerits vihjab. Ning siis kui rattad joonele ajada Pulleritsu tellimusel rajatud peegelsiledale Tartu-Mullavere teele, jõuaks kohale umbes sama kiiresti, ma usun, vähemalt tuules. Hübriidiga kimades ning kadentsi jälgides sinna asja ei oleks, saun oleks ammu külm,ja peremees poolel teel tagasi koju.

    VastaKustuta
  15. Just vaatasin järgi, juba on 992km koos, kuid vormi pole ollegi, täna siis tuli Lennujaama tee-Külitse lõigul keskmine vaid 25km/h, tuul nii vastu kui vastu, samas Külitse-Lõunakeskus 34km/h, rauad paremal, tuul tagant.Huvitav kumb lõik arendas rohkem? Samas, jooksmist alustasin umbes samal ajal kui rattasõitu 5:30min/km nüüd tuleb sama enesetundega 4:20min/km. Midagi on mäda, ilmselt peas.

    VastaKustuta
  16. Anonüümne21:43

    Selles tempos jätkudes läheb lisaks põlvele veel üks organ, ilma milleta juba märksa raskemad lood eksisteerida!
    Nii et watch your self!

    VastaKustuta
  17. Andrusele
    Mina olen aru saanud nii, et:
    Anduril pole ilmselt suurt pointi kui sa klotsidega ei sõida.
    Kes ei ole kadentsile tähelepanu pööranud, sellele soovitatakse tõesti suurematel sagedustel väntamist TREENIMISEL harjutada. Võistlustel unustada kella vahtimine ära, seal tulevat panna mugavustsoonis.
    Ka 60rpm kadentsiga trenne on olemas, raske rauaga, arendab jälle teisi omadusi. Niiet kõik polevat nii must ja valge. See on nüüd teiste jutt.
    Aga ise sain märkmimisväärse edasimineku tõesti, kui pöörasin trennis tähelepanu kadentsile, siis tuli jälle uus lagi vastu...

    VastaKustuta
  18. Anonüümne09:35

    Sõidan ja ka jooksen üsna tihti justnimelt vihmas (rajal on segavaid faktoreid vähem) aga enne trenni lülitan ikka sauna sisse ja see kõige parem tunne ongi peale 1-2 tunnist trenni - õues ratas ja riided kiirelt survepesuriga puhtaks ja siis sauna....

    VastaKustuta
  19. Anonüümne10:40

    survepesur nüüd küll õige rattamehe varustuse ei kuulu...

    VastaKustuta
  20. Anonüümne11:00

    Survepesu kuulub mõistusega rattamehe varustusse. Tehnikakauged piirdugu lapiga.

    VastaKustuta
  21. Anonüümne12:38

    Pärast blogiomaniku ülbet ja kõiki blogipidamise kirjutamata ja kirjutatud reegleid eiravat väljaastumist tänase PM toimetajaveerus peaks vist küll ühele mehele "prõks!" ja "prõks!" tegema???? (Kes siinset blogi lugenud, teab millest jutt.) Mida arvate?

    VastaKustuta
  22. Anonüümne13:48

    12:38 Nojah, riik ja valitsev klann ju ainult tänu lojaalsetele uusküüditajatele tuginebki, eriti Norras ja Rootsis. Mina võtaks seda pigem kui komplimenti - ikkagi inimesed aga mitte miskid trahvirobotid nagu need maanteedel oma punaseid lampe sähvivad. Vot robotite võim on see kõige hullem võim, nende peale ei hakka ei hundi ega püssirohi, neis puudub inimlikkus, nad panevad trahve tuimalt, olgu roolis kas Pullerits või anonüümik, vahet pole - kiiruse ületamisel trahv tuleb.

    VastaKustuta
  23. Anonüümne14:08

    Mida Pullerits selles PM toimetajaveerus siis valesti ütles?

    VastaKustuta
  24. Anonüümne15:33

    Jah, mis selles siis valesti oli? Kes protestivad ja kiunuvad, ju siis said täna kõva litri. Hästi pandud!

    VastaKustuta
  25. Anonüümne17:07

    Paduvihmaga tahtlikult sõitma minemist nimetatakse tegelikult sõltuvuseks. Sõltuvus iseenesest on healoomuline, kuid viitab peatsele ületreenimis ohule.

    VastaKustuta
  26. Anonüümne18:41

    Palju maksab PM toimetajaveerule reklaami paigutamine? Ah, et miks küsin? Toimetuse üks töötaja teeb oma erablogile (millel ei ole tema ajakirjandusliku tööga absoluutselt mingit seost.) reklaami. Mis alusel ajalehe palgatöötajad ajalehes oma eraasju ajada saavad? Eeldaks, et lehepinna eest on PM reklaami hinnakirja kohaselt ka makstud.
    Kui mitte, siis on tegu tööandja tagant varastamise väga tugevate tunnustega.
    Kui Schibsted ainult kuuleks, mis Estlandis toimub..

    VastaKustuta
  27. Anonüümne19:41

    Postimees on üldse huvitav firma. Töötajad saavad kasutada firma juristi teenuseid. Huvitav, kas autot kolimiseks ja korrektorit lapse koduse töö parandamiseks ka kasutada saab? Paistab, et kord on käest ära lastud ja töötajad tegelevad firma kulul oma asjadega. Ning meie, tellijad, maksame selle lõbu kinni :(

    VastaKustuta
  28. Anonüümne20:55

    Toimetuse veergu (kõige tähtsam veerg ajalehes üldse!) kasutatakse ajalehe töötajate (keegi nädalalõpulehe toimetaja) poolt isiklike asjade klattimiseks.. Estonia suurimas päevalehes... No comments!

    VastaKustuta
  29. Anonüümne21:30

    Aga aru ma ei saa, miks need irisejad teise blogis oma tõrva pritsivad! Tehke endale ise blogi ja kütke end seal üles!

    VastaKustuta
  30. Anonüümne21:39

    Praegusel juhul pole blogipidaja "teine inimene", vaid tuntud ajakirjanik, kelle kirjutatu paljusid inimesi (tahes või tahtmata) mõjutab. Seetõttu oodatakse temalt suuremat vastutustunnet ja korrektsust.

    Analoogiliselt: kellegi ilmselt pole ükskõik, kui riigikogu liige tegeleb rahva asjade ajamise asemel oma isiklike asjadega.

    VastaKustuta
  31. Anonüümne21:56

    Pullerits - sildistaja

    Tuntud ajakirjaniku positsioon eeldab ka suurt vastutust. Tänapäeva Euroopa ühiskonna väärtustele vastuvõetamatuid seisukohti esitavate kirjutiste kritiseerijaid uusküüditajateks sildistamine oleks groteskne, aga halb nali - kui see oleks nali. Aga see ei ole nali. Pulleritsu jaoks see, kes tema äärmusparempoolsete seisukohtadega ("Homod ahju"-üleskutse saab Pulleritsu blogi kommentaariumis blogiomaniku muheda vaikimise saatel rahulikult üleval rippuda) nõus ei ole, on kohe punane, juunikommunist, uusküüditaja jne.
    Selliseid inimesi Eestis on, Pullerits pole ainus - aga et selline tekst "Eesti suurima päevalehe" toimetuseveergule jõuab, peaks Euroopale olema väga tähelepanuväärne. Schibsted ja mitte ainult - peaks mõtlema, mis siis Eestis ikkagi toimub.

    VastaKustuta
  32. Anonüümne22:40

    21:56, mille poolest sa ise parem oled? Samamoodi sildistad sa ise neid, kelle seisukohtadega sa nõus ei ole, homofoobideks, rassistideks jne. Sinu postituses on kohe esimene lause sildistamine. Oma väidete toetuseks ei too sa ühtegi sügavamat argumenti.

    Kuna sa ise ei ole teistest parem, siis ei näe ma põhjust, miks peaks sulle mingeid eriõigusi andma.

    VastaKustuta
  33. Anonüümne00:02

    Et äärmuslaste poolt pealesurutavad diktatuuriilmingud ei saaks sama lihtsalt levida kui mujal Euroopas, selleks tulebki taolisi veerge kirjutada ja enamgi veel.
    Tunnustus sirgeselgsuse eest!

    Onu Sam,
    haige Euroopa pärast mures.

    VastaKustuta
  34. Anonüümne01:20

    Sam seesamast Ameerikast, kus neegreid ja latiinosid juba üle 50%?

    VastaKustuta
  35. Anonüümne02:19

    Taolisi veerge peaksid kirjutama inimesed, kelle sõna maksab ja kellel on autoriteeti. Siis jõuab sõnum ka kohale. Praegu jääb mulje, et antud teema läheb korda vaid veidi kiiksuga tüüpidele.

    VastaKustuta
  36. Anonüümne08:23

    "Tänapäeva Euroopa ühiskonna väärtustele vastuvõetamatuid seisukohti"

    Täitsa lõpp, mis retoorika. Kulla inimene, tänapäeva Euroopa ühiskonna väärtusteks on ka demokraatia ja sõnavabadus. Mis planeedil sa elad? Homoabielude vastustamise õigus või immigratsioonikriitilisus on samasugused euroopalikud väärtused nagu nende toetamine. Rääkimata sellest, et sul pole õrna aimugi sellest, kuidas toimib üks meediaväljaanne ja milline on ajakirjanike ja omanike omavaheline suhe. Ükski Skandinaavia omanikele kuuluv väljaanne ei haka kunagi ajakirjanikele ette dikteerima, milliseid seisukohti tohib või ei tohi arvamusrubriigis avaldada. Tõe huvides küll tuleb lisada, et seda "homod ahju" kommentaari mittekustutamist pole siiski võimaik õigustada, see oleks pidanud siit kaduma KOHE.

    JAANUS

    VastaKustuta
  37. Anonüümne08:47

    1:20 on ehe stereotüüpse mõtlemise ja elust arusaamise näide. On kuskilt näinud-kuulnud mõnda pilti või fragmenti ja kohe ehitab endale kõiketeadva maailmapildi ning hakkab seda kõigutamatu tõena kuulutama.
    Paraku asi savijalgadel nagu ikka sellistel puhkudel...

    Ameerikas (USAs) on demograafiline olukord täna järgmine:
    Neegreid 12% (koos mulattide ja muude värvilistega kokku vaevalt 15%)
    Latiinosid 14%
    Asiaate alla 10%
    Põliselanikke (indiaanlased ja inuiidid) 1%
    Ülejäänud on anglosaksid ehk valged.

    Nii et, neegrite maast on asi väga kaugel.

    VastaKustuta
  38. Anonüümne08:54

    "Nii et, neegrite maast on asi väga kaugel."

    Sündivate laste hulgas on valged vähemuses. 1-5 aastaste hulgas on neid pool.
    http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-22895162

    JAANUS

    VastaKustuta
  39. Anonüümne10:29

    Tundub et tujud on muutunud http://suusk.blogspot.com/2011/08/pullerits-mis-saab-voru-rattarallist.html

    VastaKustuta