reede, juuli 11, 2025

Pullerits: Hästi hoitud saladus päevavalgele: kes on Vene kodakondsed Eesti spordis?

Täiesti märkamatult oli Venemaa kodakondsusega Sergei Uger sõitnud pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale, mil Eesti keelustas Venemaa passiga sportlaste osalemise siinsetel võistlustel, siinsetel autorallidel, sh kolm korda Rally Estonial, kuni eelmisel nädalal Lõuna-Eesti rallil tegi ta vea. Sõiduvea. Ta keeras teise võistluspäeva esimesel katsel oma Ford Fiesta salakavalas kurvis üle katuse.

Poleks seda juhtunud, poleks Ugeri (58, fotol ülal paremal ja all vasakul) tegelik kodakondsus ilmselt päevavalgele tulnudki. Ta osales ju Eesti ning samuti Läti rallidel Iisraeli lipu all. Tema naine, kaardilugeja Maria Obolenskaja Uger (43) on Iisraeli kodakondne. Tema kaudu ta ilmselt lisaks Venemaa kodakondsusele Iisraeli kodakondsuse saigi.

Mu kolleeg Ülle Harju, kes jälgib rohkem majanduslikke sahkerdamisi kui sporti, märkas Ugerit just tänu äsjasele avariile. Ta oli tema tegemistest kuu aega tagasi kirjutanud ja seal ütles Uger talle sõna-sõnalt nii: «Mul on Vene kodakondsus.»

Edasine oli juba vormistamise küsimus. Harju edastas info mulle ning ma võtsin ette nii Lõuna-Eesti ralli korraldajad, Eesti Autospordi Liidu, EOK kui kultuuriministeeriumi ning küsisin, kuidas on see võimalik, et üle kolme aasta on Eestis võistelnud Venemaa kodakondsusega sportlane ning mida nad ütlevad selle kohta, et oma Venemaa kodakondsust on Uger varjanud Iisraeli lipu all võisteldes. Postimehes ilmunud tulemus on siin 

Toda lugu tehes vaatasin, ega Uger ole äkki taas Rally Estonia startijate nimekirjas. Ei ole. Küll aga leidsin sealt venelased Nikolai Grjazini ja Konstantin Aleksandrovi (fotol paremal ja all vasakul), kellele Eesti siseministeerium kehtestas kolm suve tagasi kaks nädalat enne Rally Estonia algust Eestisse sissesõidukeelu. Nüüdsel rallil on nad stardis vastavalt Bulgaaria ja Kõrgõzstani esindajana.

Pöördusin eile, neljapäeva hilisel pärastlõunal järelepärimisega nii PPA kui siseministeeriumi poole. Küsisin, kas nad suudavad teha kindlaks, kas Grjazinil ja Aleksandrovil võib olla endiselt ka Venemaa kodakondsus. Palusin vastata reedel keskpäevaks, sest võistlus ju läheneb.

Siseministeerium vastas täna, reede ennelõunaks, et «Eesti lähtub teadmisest, et kõnealuste sportlaste näol on tegemist Bulgaaria ja Kõrgõstani kodanikega».

Andsin omakorda teada, et selline vastus ei jäta Eesti riigi tegevusest just head muljet. Põhjendasin:

«See, et me lähtume teadmisest, et tegemist on Bulgaaria ja Kõrgõzstani kodanikega, ei tähenda seda, et neil ei võiks olla ka Venemaa kodakondsus, arvestades seda, et Venemaa ei lase kuigi kergesti oma kodanikel kodakondsusest loobuda. 

Küsin, arvestades, et need on sportlased, kellele siseministeerium määras alles kolm aastat tagasi Eestisse sisenemise keelu: kas siseministeerium peab vajalikuks kontrollida või on n-ö proaktiivselt juba ka kontrollinud, ega tegemist ei ole siiski endiselt ka Venemaa kodanikega, kes lihtsalt kasutavad teiste riikide kodakondsust, et mööda hiilida Eesti riigi poliitikast, mille järgi Venemaa sportlasi Eestisse võistlema ei lubata?»

Lisasin, et praegu jääb mulje, et Eesti riik vaatab lihtsalt formaalselt meeste esitatud Bulgaaria ja Kõrgõzstani dokumente ega vaevu isegi uurima, kas nad on samal ajal edasi Venemaa kodanikud, kellel Eestisse võistlema asja ei tohi olla.

Sellele veel vastust pole. PPA ei ole tänaseni mu algsele päringule vastanud.

Mida ma järeldan? Tõenäoliselt olen vajutanud ebamugavatele klahvidele, mistõttu piisava selgusega vastata ei soovita, kuna kontroll, mille vajadusest rääkisid eilses Ugeri loos nii EOK kui kultuuriministeerium, on riigiasutustel teostamata. Ilmselt kardetakse, et täpsustava kontrolli käigus võib tulla välja, et Grjazinil ja Aleksandrovil (fotol ülal paremal) võib alles olla ka Venemaa kodakondsus, ja kui peaks hakkama seda teemat tegelikult menetlema, tekitab see vaeva ja probleeme ning võib jätta oma jälje ka Rally Estonia korraldamisele või vähemalt tõmmata tolle võistluse raames tähelepanu teemale, millele tähelepanu tõmbamist paljud osapooled ei soovi.

Kas eksin?

Vähe veel sellest. Vaatasin neljapäeva õhtul telerist ETV spordiuudiseid ja imestasin, et Eesti tennisemeister Jelena Malõgina (fotol vasakul) andis ETV-le intervjuu inglise keeles. Eesti meister mitte ainult ei võiks, vaid lausa peaks rääkima eesti keeles.

Läkitasin nii Eesti Tennise Liidule kui ERRi spordiuudiste juhile Rivo Saarnale küsimuse: miks vastas Malõgina intervjuus inglise keeles, mitte eesti keeles?

Saarna soovitas mul selle küsimusega pöörduda Malõgina poole.

Seletasin Saarnale, et see on reporteri määrata, mis keeles ta intervjuu läbi viib; et reporter oleks võinud ju kindlaks jääda sellele, et meile on Eesti ja meil on eesti keel ja Eesti meister andku intervjuu eesti keeles; et reporter ei oleks tohtinud lasta Malõginal mugavalt inglise keele taha varjata tõsiasja, et ta pole aastate jooksul rahuldaval tasemel eesti keelt selgeks saanud.

Saarna, kes muidu pole jätnud kunagi mulle vastamata, mille ees võtan mütsi maha, päris siiralt, rohkem ei vastanud.

Kuna Malõgina (fotol paremal) on sündinud Peterburis ja avalike andmete järgi Venemaalt pärit, siis palusin ETL-il kontrollida ja täpsustada, ega Malõginal ole järsku ka Venemaa kodakondsust.

ETL-ilt saadud vastus jahmatas. Mitte see, mis oli seal kirjas Malõgina keele kasutuse kohta, vaid see, mis pass tal endiselt taskus on.

Fotod 1 ja 2: Sergei Uger Venemaa numbrimärgiga ralliautoga 2009. aasta septembris Mulgi rallil Mõõnaste-Sultsi katsel. Fotode autor: Elmo Riig, Sakala/Scanpix
Fotod 3 ja 4: Nikolai Grjazin 7. juunil Itaalias Škoda Fabiaga autoralli MM-i kuuendal etapil. Fotode autor: ZUMAPress/Scanpix
Foto 5: Nikolai Grjazin (paremal) Bulgaaria esindajana ja Konstantin Aleksandrov neutraalse sportlasena mulluse MM-sarja viimase, 13. etapi järgsel autasustamisel Jaapanis: Foto autor: AFP/Scanpix
Fotod 6 ja 7: Jelena Malõgina 9. juulil Tallinnas Eesti tennisemeistrivõistluste poolfinaalis. Fotode autor: Madis Veltman, Postimees/Scanpix
 

0 Kommentaarid:

Postita kommentaar

<< Esileht