Pullerits: Kust tulevad mustad päevad?
Arvatavasti pole see tunne enamikule võõras. Mõni päev lihtsalt ei jõua sõita. Kusjuures põhjust selleks justkui polegi. Aga kuskil peab see ometi olema. Kus küll?
Näiteks möödunud neljapäeval, kui maha oli sadanud värske lumekate ja Tähtvere spordipargi ring läikis õhtul libedusest. Aga esiteks ei libisenud suusk ja teiseks ei olnud ka jaksu. Ja kolmandaks, uskuge või mitte, oli iga 850-meetrise ringi ajal tunne, et kukun tasakaalu häirest külili. Olin nagu lammas Lõunakeskuse jääareenil. Tõsi, eelmine päev sai tehtud ligi kaks tundi paaristõuketööd (34 km), aga see ei olnud ju midagi ülesmõistuslikku. Siis tuli rajale Margus Ader ja aitas asju pisut seletada.
Nimelt, seesugune värskest lumest läikiv rada, kus suusk halvasti kandib, pidi Aderi sõnul olema tõesti halvasti sõidetav. Seda ei suutvat tema sõnul paljud Eesti sportlased, mis seletavat ka nende suuri kaotusi nii mitmelgi uisuvõistlusel.
Selge siis. Loksusin 1:43-ga 30 ringi ehk 25,5 km - kavas oligi kergem treening - ja võtsin lohutuseks kaasa Aderi öeldu, et üks prantslasest laskesuusaäss pidi taastavat trenni veelgi palju-palju aeglasemalt tegema.
Reedel puhkasin ja läksin laupäeval jälle välja, kavas oli kaks tundi. Aga tol päeval puhus vali tuul ja rada oli pehme-vesine. Esimesed kümme ringi vabastiilis oli tunne, et absoluutselt ei jõua. Vana konkurent Art Soonets "istus" kandadel ja sundis mind kuidagi siiski end liigutama. Hädavaevu suutsime ringe läbida 3.05-ga. Siis tegime joogipausi ning ilmselt tänu sellele hakkas elu sisse tulema. Edasi kulgesime kümme ringi keskmiselt 2.45ga. Seejärel taas joogipaus, Soonets suundus koju ning lõpus tegin 20 ringi paaristõuketööd. Siis hakkas viimaks mingi tunne juba tekkima. Kuigi mitte parim, mida on näha ka siinselt kergelt küürakalt fotolt, mille tegi oma 3-aastast poega suusatama õpetanud Postimehe kolleeg Kaido Linde.
Aga kuidas küll kõik muutub! Pühapäeval võtsin oma uisu-Atomicud, mida selle talve algul olin korra lasknud määrida - nagu ütleb Bläck Rokiti üks laulurida: "Ainult korra, rohkem ei!" -, ja läksin rajale mõttega, et kuigi kavas on lõigutrenn, siis arvestades eelmiste päevade kehva seisu tuleb see asendada ilmselt ühtlase rahuliku sõiduga. Eksisin.
Minek oli algusest peale suurepärane, kuigi suusa libisemine oli ehk 90-protsendiline, mitte parem. Tegin esimesed kümme ringi (8,5 km) mõõdukas tempos soojenduseks 25-26 minutiga ja siis alustasin lõigutrenni 3x3 ringi (eeldatavalt 3x7 min). Aga lennukust jagus, nii et kolmeringised seeriad (kokku 2,55 km) tulid 6.40-6.45ga. Lõikude vahepeal lasin kaks ringi aeglaselt umbes 6.30ga (ja libisesin ikka teistest sõitjatest mööda). Elu oli tagasi tulnud! Lõpuks veel 13 ringi kergelt lõdvestuseks ja taastumiseks, nii et 1:33ga tuli kokku 30,6 km.
Treeningnädala suusakilometraaži kogunes 149 ja treeningtunde viie korra peale kokku täpselt kümme.
Kuna lumi on kohe-kohe ära sulamas, olin eile sunnitud ujumise suusatamise vastu vahetama (eks ujuda saa siis küll, kui lumi peatselt saabuva vihma- ja sulalainega haihtub). Kavas oli poolteist tundi klassikat. Võtsin oma klassika-Fischerid, mis viimati said määret selle aasta algul enne Otepää 3,5-tunnist trenni (mingi kliister see oli...). Ja kohe tundsin, et eilsete kergete miinuskraadidega muutus too vana möks liivapaberiks. Igatahes käis sõit krõgina ja krögina saatel. (Pärast, kui suusad trenni lõpus alt võtsin, andis sealt jääkristalle kirvega maha raiuda.)
Miks ma suuski siis ei määri, küsite. Vaat, siin on jälle oma loogika, ehkki enamik seda ei jaga, aga seletan siiski. (Ja lisan: eks see ole ka ettekääne, sest professionaalsed määrijad asuvad kodunt kaugel ja niigi võtab trenn palju aega, et seda igasugusele tehnilisele ettevalmistusele kulutada.) Küsin vastu: kui hakkaksin oma suutlikkuse taustal professionaalselt suuski määrima, siis mille varalt ma hiljem edasi arenen? Ei, enne tuleb kesistes oludes saavutada oma maksimumtase, õppida pingutama ka rasketes tingimustes, ja alles siis tasub hakata muude, väliste teguritega end kõrgemale upitama. Kui aga teha trenn igasuguste määrete jms-ga (ma parem siin pulsikella ei hakka mainimagi pikalt) juba maast-madalast kergeks ja mõnusaks, siis, kui ühel hetkel on vaja veelgi juurde panna, ei ole seda kuskilt võtta, sest pole harjutud endast rohkem kui sada protsenti välja panema.
Veame paralleeli. Vanasti oli nii, et see, kes jooksis ketsides 100 meetrit 11,0ga, sai lõpuks Adidase naelikud. Nüüd on nii, et ka 14,0 sekundi jooksjal on tipptasemel Nike' naelikud varvaste otsas, aga 11,0ga ei jaksa enam keegi joosta. Vaat, kuhu viib mõnus elu. Aga saavutusspordis pole mõnuga mingit pistmist.
Eile kogunes minu ümber paras seltskond "hulle": eelmise Tartu maratoni 66. Priit Rooden, 175. Aivar Veri ja minuga kõrvuti lõpetanud Art Soonets ning endine Postimehe kolleeg Villu Päärt. Nii me siis seal rahulikult kulgesime. Rutiini lõhkumiseks tegin sekka mõned spurdid, ja Art Soonets, kes mitte ei oska kaotada - ja karta on, et ta ei õpi ka kaotama, kui sel talvel lund ei tule ja maratonid ära jäävad -, pidi ikka hakkama näitama, et suudab veel rohkem "lõhkuda". Üks lammutamine päädis sellega, et Villu Päärt prantsatas kõhuli ja pärast seda ma teda enam rajal ei näinud. Oli seda siis vaja? (Villu, kas kõik on ikka okei?)
Mul sai 1:33ga tehtud 30 ringi ehk 25,5 km, teised jäid edasi nühkima. Ju ka kartusest, et kohe-kohe on lumi läinud ja ongi talvega ühel pool.
Fotod 1 ja 2: Priit Pullerits pühapäeval Tähtvere spordipargis lõigutreeningule eelnenud soojendussõidul. Foto autor: Kaido Linde
Foto 3: Priit Pullerits laupäeval Tähtvere spordipargi vettinud rajal paaristõukeid tegemas. Foto autor: Kaido Linde
Fotod 4 ja 5: Priit Pullerits pühapäeval Tähtvere spordipargis lõigutreeningule eelnenud soojendussõidul. Foto autor: Kaido Linde
32 Kommentaarid:
Lp. ajakirjanik palun kontrolli fakte
Tartumaratonil 2007 oli kohal 130 Petuhov German Leedust.
ja 196 Dudarev Andrei
Nagu ka 734 kohal oli hoopis Jaago Urmas Tallinnast.
:-)
Kõik on ok. Mul sai lihtsalt paar ringi pärast prantsatust norm täis. :)
Homme pidi esimene suusatalve etapp olema... Priit oled kohal?
Pildil 3 näeme taas Priitu "kükitamas".
Jätame meelde-paaristõukel tuleb ülakehaga keppidele "peale vajuda" ,mitte vastavat liigutust põlvedest sooritada.
Mis puutub enda elu määretega kergeks tegemisse siis mingi loogika on selles ehk uisumaratoniks valmistumisel ,klassikas on asi täpselt vastupidine(ehk suudab priidik ise välja mõelda milles asi).
Faktid parandatud. Priit Rooden oli 66. (nimetada sellise kõva sõitja kohaks 130. on tõesti löök allapoole vööd - tuhat vabandust) ja Aivar Veri 175. Vead tekkisid sellest, et ajasin TMi hiigelprotokollis, mis mitte ei taha arvutiekraanile tervikuna ära mahtuda (see ei ole mõeldud vabandusena, sest vigadele õigustust olla ei saa), stardinumbri veeru lõpukoha veeruga segamini.
Rõõm kuulda, Villu, et kõik on okei, ma õhtul muretsesin, sest andmine läks ju väga kõvaks ja pauk võis olla parajalt valus. Aga mul on ainult su vana lühinumber, nii et helistada ka ei saanud.
Olen kuulnud, jah, et homme pidi Tähtveres võistlus olema. Uisk? Kui pikk? Kui tööga valmis saan, siis tahaks ikka proovima minna, võib-olla jääb see selle talve ainsaks stardiks. Kui rada selle ajani ikka püsib.
Jah, damn it, jälle see kükitav asend. Kui vaatasin mitte ainult seda, vaid ka uisupilte, oli esimene tunne masendus - kui kohutavalt võib ikka liikuda. Aga nähkem siin ka positiivset: kui ükskord tehnika samuti joone peale saan, no hoidke siis piip ja prillid...
(Ja saan aru, millele kk viitab: valesti määritud suusad keeravad tehnika nässu.)
meestel pidi olema 5km aga võid ise ka lähemalt uurida www.suusaklubi.ee ;)
pulsikell ja suusamääre ei selles kontekstis küll võrreldavad.
Kesistes oludes või parem öelda, et talve alguses korra määritud suuskadega terve talve jooksul pidev sõitmine keerab su suusad kevadeks peeesssse! Pakun, et su uisu-Aatomikkude põhjad on mitte mustad, vaid hallid. Ja kord halliks aetud suusale ei aita enam ka määrimine, vaid kivilihv. Aga see on jälle sinu jaoks liiga kaugel ja kallis ka.
Suusa määrimine (parafiiniga ujutamine) teeb suusa paremaks.
Jah, nõus eelmisega, nii enam jätkata ei saa. Olen ka ise sellest aru saanud. Luban end ja suuski parandada. Lõpmatuseni ei maksa ju ka (kontra)kangelast mängida.
Vaidleks vastu väitele, et enne saame tugevaks ja siis hakkame suuski määrima :) Ma võrdleks hästi libisevat/ pidavat suuska korraliku spordijalatsiga jooksul. Tehnika rikub ära punnitades, lisaks vigastused tekivad.
Mustad augud(MA). Mida kõvem(mahukam) on treenitus, seda kauem ei tea kust saabunud MA kestab, kuna organism on kogu aeg piitsa saanud. Ise olen MA päeval trenni hambad risti lõpuni teinud, kuna see aitab august rutem välja tulla. Kui MA-tundele järgi anda ja koju jääda, pole järgmisel päeval sugugi lihtsam, nagu PP. näitest näeme; N-MA, R-puhkus ja L-ikka MA. See kolme päevane MA näitabki, et tööd on kõvasti tehtud ja organism tahab puhata. Kõige huvitavm on see, et MA tuleb nagu tahab, st. vahest magad 4-5h ja enesetunne-treenitus on suurepärane. Teinekord on õieti puhatud-taastutud, aga keha on ikka nagu vatist ja vastupidi. Kõige hullem, et MA tabab meid ka võistlushommikutel. Minu kogemus, kui tean, et L-P on võistlus ja nädala keskel nt. K on jalad nagu tina täis, (st. MA), on see hea märk, siis on Nädala lõpus kõik OK. Elik, oleks pühapäeval võistlus olnud, oleks PP. väga hea tulemuse välja sõitnud. See ongi väljakutse kõigile treenijatele-treeneritele, kuidas planeerida MA järgne tõus võistluspäevale!
Ja mul oleks siiralt kahju, kui TM ära jääb, sest PP. on väga suure töö ära teinud(isegi MA on 3-päevane) ja treenitus on Tal paljudest ikka peajagu üle. Tahaks väga, et palgapäev oleks 17.02.2008a. Millest lähtuvalt TM-diplomil kahekohaline lõpunumber algusega 9 oleks pettumus...
Nüüd aga on PP. Teil uus ülesanne, mitte korjata ukselingilt-peldikupotinupult mingit jama endale külge - terve tuleb suuta püsida, sest gripihooaeg on alanud. Jõudu!
Soovitus neile, kes homme tahab teistele ära panna :) Rada on külmema ilmaga kiirem ja mida õhtu poole startida, seda parema aja te saate :)
Ka jõulumäel toimuvad analoogsed päevakud. Toimusid ka nõmmel, aga seal pole vist hetkel kuigi häid võimalusi.
Priit, sinu viimase aja kirjutistes on miskipärast palju faktivigu või kontrollimata andmeid. Kas hobi segab pereelu kõrval juba ka põhitööd? :)
Võistlussuusad tahavad suht palju määret, et omada maksimaalset libisemist. Enamus Priidi tasemel sõitjaid määrib suuski ise ja regulaarselt.
Seega on oht, et nö igapäevasest määrimatusest tulenevad põhjakahjustused võivad hiljem maratonil mitu minutit maksma minna.
Olen ka kuulnud, et tipud sõidavad ka trennis väga heade määretega, et nö tehnika püsiks korras.
kui töö hakkab juba hobi segama, siis tuleb lihtsalt töökohta vahetada.
Aitäh, 15:52, huvitava analüüsi ja heade soovide eest! Teistele: proovin faktidega hoolsam olla, ja kui tulebki eksimusi, siis teie kõigi lahkel abil parandan need kohe, et õiglus saaks jalule seatud.
See 15:52 MA teooria on omamoodi huvitav. Eile ei taht kuidagi trenni minna (plaanis oli 2h), väss oli peal ja imelik tunne. Kui sõitma sai, tegin 30km, aeg 2:12. Täna oli veel hullem, üldse ei tahtnud minna - tulemus 37km ja 2:48. Kas homseks ronin august välja?
Samas saab ka mahv nüüd otsa - peab hakkama kiiremini liikuma, kui TM toimub, siis vorm on ikka sinna ajastatud.
Ja veel, herr PP on ka kuidagi tagasihoidlikumaks hakanud, lubab isegi suuski määrima hakata. Lisaks tema lõpliku meelemuutuse saavutamiseks siia veel ühe võrdluse - suuskade pidev parafiinitamine on nagu jalgratta keti õlitamine. Mõlema asja tegematajätmine viib kokkuvõttes sama tulemuseni - viska asjad minema.
Ringleb infot, et täna saab Tartus võistelda. Teade Tartu Suusaklubi koduleheküljelt:
Sellel kolmapäeval, 30. jaanuaril toimub hooaja esimene Tartu Suusatalve sarja osavõistlus. Sõidetakse vabatehnikas, stardi ja finišipaik asub Spordipargis. Võistlusrada kulgeb enamuses mööda tuttavat ovaali. Start avatud 16.00-18.30.
On minejaid?
Hommikusi rajaolusid ovaalil seirates kahtlen sügavalt kas täna mingi võistlus enam toimuda saab...
Ilmselt tuleb starida, sest muidu vist sinna rajale sellele ajal sõitma ei saa...
Üks teema on pakkuda, mida võiksid lahata. Teatavasti tekitab sportimine mõnuaine endorfiini tulva veres ja just sellest tulebki trennijärgne õnnis tunne. Tegemist on narkootilise ainega, mida keha ise toodab. Aga miks ei teki sellest sõltuvust? Miks on ikkagi nii pagana raske end trenni vedada, liigutada veenma? Keha peaks ju janunema uut doosi ja lausa trenni lendama? Vrd. näiteks alkoholisõltuvus jms, mis võtab väga ruttu kontrolli inimese tegevuse üle. Miks ei tee seda endorfiin?
Juba otsitakse vabandusi musta talve puhuks. Aga kes ütleb, et ka järgmine talv pole must?
http://www.postimees.ee/300108/esileht/olulised_teemad/tarbija24/tervis/309005.php
Endorfiini küsimusele vastuseks minu pakkumine:
esiteks on endorfiinist saadav mõnuefekt nii nõrk, et ei tekita sõltuvust; nagu ei ole olemas ka lahja õlle sõltuvust, vist; isiklikult ei ole seda endorfiiniefekti tundnud;
teiseks, selle endorfiinist tekkiva mõnutunde kättesaamiseks peab nii paganama palju vaeva nägema ja higi valama; pudelist või pulbrist tuleb see ju hulga kergemini; eks öelge joodikule, et uue viinalaari saamiseks peab ta poolmaratoni läbi jooksma, ja ikka tugevalt, mitte vantsides, ja vaadake siis, mis ta selle peale ütleb; saadab kuradile, vean kihla.
Case closed?
Siin blogis on olnud juttu küll suusatehnikast, varustuse valikust ja muust olulisest, aga, kui ma ei eksi, siis kajastamata on jäetud üks oluline teema- toitumine. Või siis võiks selle meelde tuletada. Ehk siis, mida peaks tervisesportlane oma menüüs jägima, mida peaks tarbima enne treeningut, treeningu ajal ja selle järgselt. Võiks kohe põhjalikult seda teemat lahata.
Jah, see teema on puudu, sest see nõuab kõva spetsidega konsulteerimist. Aga selle teema juurde on plaanis tulla. Näiteks teiperist pole ma ka ju kirjutanud, ja see on üks oluline nõks, kuidas end võistlusteks laadida.
Pärast trenni on mõnus õnnis tunne? See ongi endorfiinilaks. Loomulikult pole see "päris" narkootikumidega võrrelav "pilves" olek või joobeseisund.
endrofiiniga (olen seda sõna kohanud kontekstides, aga niimoodi mõelnud pole sellele kunagi) on vast nii, et sellest tekib sõltuvus võibolla väga pika aja peale. Mina olen küll trennitegemisest sõltuvuses, aga mul pole aimugi, kas see on seotud kuidagi endrofiiniga või labaselt ja lihtsalt hea harjumusega :) Aga peale trenni olen endaga rahul. No peaaegu alati! Aga mingit õnnisttunnet mul küll pole esinenud :) Veider teema ...
PP arutlus ses osas tundub loogiline.
Endofriini laksu saab iga tervisesportlane kätte, ainult ei pruugi tähele panna või teadvustada, et see on see. Ka "sõltususe" ära tundmine nõuab hoolikamat analüüsi.
Tõenäoliselt pole ka vabanevate mõnuainete hulk võrdeline treeningu raskusega, seega ehk isegi kergemate trennide puhul on asi paremini tunnetatav, sest pole väsimust segamas.
oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags
mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren
montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms
pandora jewelry
pittsburgh steelers jersey
nike blazer pas cher
longchamps
michael kors outlet
michael kors outlet online
ecco shoes
under armour shoes
nike trainers uk
patriots jerseys
Postita kommentaar
<< Esileht