neljapäev, november 20, 2008

Pullerits: Kuidas mind pimedas rajalt maha võeti

Algul ütles Margus Ader mulle nii: "Pole hullu, ega ma sust maailmameistrit tahagi voolida." Aga siis teatas: nädala treeningtundide arvu peaks kasvatama 11-13ni.

Džiizös kraist! See on ju sama hull treening nagu eelmisel aastal Kalmer Trammi käe all.

Üleeile passis Ader mulle pimedas peale, et kuidas trenn ikkagi edeneb. Olin rullidega Tähtvere spordipargi ringil. Võttis kohe, kui mind märkas, mu rajalt maha ja ütles, et mõttetu trenni tegemine tuleb lõpetada.

Tema nõuanne, õigemini nõudmine, oli järgmine: "Pea meeles - paaristõuge on number üks, ja ülakeha töö parandamine mitte läbi sageduse, vaid läbi võimsuse." Ta rõhutas seda viimast sõna.

Ja tuletas meelde sedagi: "Arvan, mis on enamuse viga: treenitakse kesktsoonis, mis on mugav, samas ka mõnusalt raske. Viga on aga selles, et see annab kõige vähem."

Mu esimese rullitrenni kohta, mis järgnes nädalavahetusele, mille jooksul tehtuga Ader enda sõnul üldse rahule ei jäänud (ma ise ka mitte), oli tal siiski positiivset öelda: "Eilne rullitamine näitab, et võtad asja tõsiselt. Hea töö! Seal ei ole nüüd muud, kui kannatada seda lühikest ringi ja püüda sõita võimalikult mitmekülgselt, teha palju erialaseid jõuliigutusi."

Just selle viimase kallale üleeile õhtupoolikul, kui Ader mu rajalt maha võttis, asusimegi.

Esiteks panime paika keppide töö. Pidin jälgima, et need lööks võimalikult rullikute lähedale, et tõukejõudu tõhusamalt ära kasutada.

Seejärel sättisime käte ja keha tööd. Käed tuleb hooga kaugele ette viia, seejärel kõhulihased lukustada, justkui keppidele rippuma jääda - see on esimene faas, millele järgneb teine: jalad tuleb seejärel põlvedest kergelt kõverdada ja need käte ning kõhulihaste toel ette vedada, nii et nagu viskuksid lingust heidetuna ettepoole. Kehaga tuleb saavutada korralik amplituud, mitte et keskpaik püsib tuimalt paigal.

Siis, kui olin Aderile näidanud, kuidas tema nõuannetest aru sain, lubas ta mind uuesti liikvele. Ise jälgis pimedas kõrvalt, kuidas liigutused välja kukuvad. Midagi hakkas vist tulema.

Igatahes oli fakt see, et kiirus langes pea olematuks - ja seda oligi Aderi sõnul vaja. Ta ütles, et ei ole mõtet südant koormata, panustada tuleb võimsuse peale. Ja kuna kiirus oli pea olematu ning edasiliikumise inerts puudus, oli ka tõukamine raskem, nõudes nii kätelt kui ülakehalt suuremat pingutust. Lühidalt: treening hakkas täitma mingisugustki eesmärki.

Arvutage nüüd ise: esmaspäeval tegin tavasõiduga 26 ringi 1:35ga, teisipäeval läbisin ainult paaristõugetega 22 ringi (18,7 km), milleks kulus 1:50. Jah, tuul oli ka üleeile äge, mõnel lõigul ei liikunud ühe tõukega seetõttu vist meetritki edasi. Aga pulss püsis igatahes all, millest sain selgelt aru siis, kui kõva ratturina tuntud Andres Kulbin mulle järele jõudis ja kõrvale võttis ning me pisut vestlust arendasime.

Aga mida tegid teised? Vana orienteeruja Tiit Tali oli samuti väljas ning temaga koos veel üks noorem mees, kes sõitis ilusa plastilise stiiliga, aga oleks te näinud, millise hooga nad lahmisid. Iga pooleteise ringi järel sain neilt ringiga sisse. Hüüdsin Talile, et kuhu ta põrutab, ja tema vastas, et ei ole see kiire midagi, tal pulss vaid 126. Kui nii, siis on selge, kelle võidule tasuks Vancouveri olümpial panustada. Seda muidugi juhul, kui ta üldse Libereci MMi ajani välja kestab.

Ja nüüd küsimus: kumb tegi targema ja kasulikuma trenni, kas mina või Tali?
******
Delicate Arch, Arches National Park, Utah. 1. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Andrus Veerpalu paaristõukenäide sel sügisel Otepääl. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht / Scanpix
Foto 2: Jens Arne Svartedeli paaristõuke lõppfaasi näide Otepääl Saku Suverullil. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / Scanpix
Foto 3: Algo Kärbi paaristõuke lõppfaasi näide Otepääl Saku Suverullil. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / Scanpix
Foto 4: Andres Kulbin 2007. aasta veebruaris treenimas. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix

30 Kommentaarid:

At 10:13, Anonymous Anonüümne said...

PP ,pagan sinust aru saab?? Eelmisel aastal hõiskasid ,kui kiirelt trennis uhad ja kui õige see kõik on! Sel aastal hurjutad teisi ,kel võimu liikuda sinust kiiremini? Kas sulle ei tundu ,et mõlemad sinu treenerid TM ja MA teevad ühte ja sama vea! Kipuvad treeningkoormuse (h) liialt suureks ajama! Arvestama peab sinu vanust!!; samuti seda,et sünnipäraselt on sul kõva mootor ja ka treenitud põhi,jne. Siit järeldades on õige pöörata tähelepanu tehnikale,aga taas jutt 11-13 tunnistest nädalatrennidest on küll palju ja tulemus on jälle selline nagu ta on olnud eelmistel talvedel - keskpärane. Tee näd. max 5 päeva ,kokku max 6-7 h,millest pooled korrad kesktsoonis sinu treenitust arvestades pulsiga 120 - 146 ,aga tehniliselt õieti ja pool nädaltrennist vahelduvalt kesk ja kõrgem tsoon 155 -173 ja siis vaata mis juhtub!! Ja siit veel ka küsimus - mis rullitrenn sai eile olla?? Õhtul tuli Tartus lund ja kippus külmetama???? Järeldan ,et sellistes oludes ei ole loogiline enam harjutada tehnikat rullidel?? Kepid ei lähe külma asfalti sisse -seega ei saa tehnilisest tõuke sooritamisets juttugi olla jpm. Kahtlen juba kas see MA ikka mõistab mis on treenimise nüansid ja kas kõik hää jutuga ,laskesuusatajad on ikka head treenerid????

RVW

 
At 10:20, Anonymous Anonüümne said...

Braavo, selliste plaanide ja tehnika õppega saab areng hoopis uue tähenduse ja paljud seni kinnistunud arusaamad muutuvad. Kannatust ainult vaja.

 
At 10:21, Anonymous Anonüümne said...

Kes targemalt? Ilmselt ikkagi Tali,sest harjutas õigel intensiivsusel,optimaalsel kiirusel ning maratone silmaspidades ka tehniliselt mitmekülgsemal ja vajalikumal moel kui meie paaristõukeäss. Kiiruste vahe tuleb erinevatest rullidest ning isegi nii näiliselt tühisest asjast kas nühkida ovaali sise või välisserva-vahe on paarkümmend meetrit.

 
At 10:33, Blogger Priit Pullerits said...

RVW, trenn oli ikka üleeile, teisipäeval - nii on ka sissekandes kirjas -, mitte eile, kolmapäeval. Siis poleks tõesti rullitada saanud, nagu ei saa ilmselt tänagi.

Tali tegi õigema trenni - no andke andeks! Te pidanuks seda ikka ise nägema, kuidas mees uhas nii, et suu jäi imestusest ammuli seda nähes. Ma ei usu kohe sugugi, et see oli õige trenn. Küsin: kes talle selliseks trenniks nõu andis ja mida ta sellega saavutada püüdis? Isegi mina, kes ma igasuguseid treeningmeetodeid olen proovinud, ei saa sellest aru.

 
At 11:29, Anonymous Anonüümne said...

Oleme näinud.
See et tal pulss 126, võis olla ka tüüpiline spordimehe kalamehejutt aga kordan veelkord-rullil ja rullil on väga suur vahe-juba ovaali ainsamal "laskumisel" teeb Tali sinuga ligi 50m vahe.

 
At 11:48, Anonymous Anonüümne said...

Ainult tehnika harjutamise kohapealt on kasulikum võtta kiire rull ja teha trenni madala pulsiga, et kiirus oleks eeldatavale võistluskiirusele võimalikult lähedane ! Jõudu nii ei treeni, kuid vastupidavust küll. Kindlasti on nii väga lõbus liikuda.

 
At 12:11, Anonymous Anonüümne said...

Mulle hakkab ka juba ilgelt pinda käima see aasimine. Loe mees ise ka oma aastataguseid sissekandeid ja neid kommentaare mis manitsesid Sind trennis aeglasemalt sõitma. Vaata mida neile siis vastasid!
Kui sel aastal on saanud selgeks, et sai eelmistel hooaegadel nagu veidi ülepingutatud tempoga ja oled sellest nüüd aru saanud siis ootaks puhtsüdamliku ülestunnistust ja patukahetsemist. Praegu aga näib, et Sul jääb õigust ülegi ja hurjutad nüüd teisi kes Sinust mingil põhjusel kiiremini suudavad liikuda.
Tuulelipp.

 
At 12:14, Anonymous Anonüümne said...

Priidu jutud igasugu spordi telgitagustest on tüüpiliselt veidrad. Kui PP hakkab aga treeningprotsessist vatrama, siis läheb asi täiesti käest ära. Tal pole ettekujutust Tali rullide kergusest, tal pole aimu, et Tali on ca 30 aastat teinud tavapärasest mahukamat trenni (Pulleritsu ja Tali mootoreid ei saa võrrelda, umbes nagu forsseeritud enginega naiste linnaauto ja TIR pikamaasõidu furgoon). Kui Ader on meedias kurtnud, et tema karjäär läks teatud põhjustel lörri, siis nüüd peaks kõigil lugejatel selge olema, milliseid ämbreid biatloni mehed treeningprotsessis teevad. Selles mõttes on PP ja MA päris paras paar.

 
At 12:31, Blogger Priit Pullerits said...

Selgitan. Esmalt 12:14 - Aderi karjäär läks seepärast lörri, et ta pingutas ühel aastal metsikult üle. Ta teab seda ja oskab seetõttu mind selle eest hoida. Kogu aeg kisub muudkui mu tempot alla.

12:11 - ei ole nii, et oli eelmine aasta vale ja see aasta on õige. Võib-olla on vastupidi. Võib-olla on mõlemad aastad õiged. Fakt on see - ja see on nüüd hästi tähtis kõrva taha panna: ei saa aastast aastasse treenida ühtemoodi, nagu õpetas ja seletas mulle juba mullu Kalmer Tramm, sest see ammendab ennast ehk organism harjub teatud süsteemiga ära ja arengut ei teki. Seepärast tulebki teha see aasta teisiti.

Kõik on täiesti loogiline, ükskõik kui ebaloogiline see mõnele ka ei paista.

 
At 13:11, Anonymous Anonüümne said...

Priit, juba terve nädal pole sul olnud ühtegi huvitavat postitust. See kuidas sinusugune amatöörsportlane trenni teeb, ei huvita eriti kedagi - võta sõna spordi üldisematel teemadel, see pakub rohkem pinget.

Peep Pahv

 
At 14:25, Blogger Priit Pullerits said...

Ma saan aru, mida Pahv norib - ta tahab, et kirjutaksin tema tänase Postimehe 3. lk loo põhjal, et miks, põrgu päralt, aitab ta seal luua positiivset ja soodsat fooni ("Ootan Eesti valitsuse otsust suure ärevusega," teatab Tatjana Kivimägi juba loo 2. lõigus!), et meile Eestisse imporditaks üks venelanna kõrgust hüppama, kes nihutaks Eesti rekordi lati kohe kahe meetri alla ja võtaks kohalikelt piigadelt koheselt võimaluse tiitlivõistlistele saada, sest siis läheks noil samuti vaja täita igasuguseid kõrgeid A-norme.

Tõepoolest, Peep, miks aitad avada Eesti spordi väravaid võõrtööjõule? Täna vene kõrgushüppaja, homme araabia keskmaajooksja, ülehomme neegersprinter - milleks meile selline Eesti/eesti sport? Vasta, mees!

 
At 14:45, Anonymous Anonüümne said...

1. Kivimägi tulek ei takista teistel (Iljuštšenko, Leks) tiitlivõistlustele pääsemast. Uued reeglid lubavad MMi A-normi täitnu kõrval saata ka B-normiga sportlase. EMile saaks aga nagunii paar sportlast rahulikult peale.
2. Kivimägi pole tavaline välismaalane, vaid tema mees on Eesti kodanik, kes tahab nagunii siia elama tulla. On ju suht loogiline, et Kivimägi tuleb koos temaga ja võtab sama riigi kodakondsuse.
3.Kivimägil on kõik eeldused saada Eestis populaarseks sportlaseks - ta on ilus, võimeline saavutama tiitlivõistlustel kõrgeid kohti, tegeleb kergejõustiku programmi ühe atraktiivseima alaga, pealegi on tegemist aruka ja meeldiva inimesega (väidan seda oma kogemustele tuginedes).
4. Ja nüüd olen valmis tõmabama endale paljude pahameele - lähivälismaalt (Venemaa, Läti, Leedu) tulnud inimesed on kuidagi kohe omad. Sinu pakutud araablased ja neegrid pole seda kindlasti.

Peep Pahv

 
At 15:00, Blogger Priit Pullerits said...

Peep, arvasin juba, et oled langenud tolerantsuse diktatuuri ohvriks ja pidin juba peaaegu pettuma, kuid lugesin su kommentaari siin lõpuni ja sain aru, et sa ei ole siiski veel päris kadunud hing. Taevale tänu!
Jätkame võitlust!

 
At 15:00, Anonymous Anonüümne said...

Mina ootan Priidult just tema treeningute kohta kirjutisi, need tunduvalt huvitavamad, kui muu. Seega minu hääl läheb Priidu trennijuttudele. Samuti on ülimalt huvitav lugeda erinevaid treeningmeetodeid.
Kumb siis ikkagi targem trennitegemine? Ise arvan, et mõlemaid on vaja viljeleda. Arvan, et kesktsoonis trenni tegemine on alati kasulik, kas ka kasulikum kui spetsiifilisem treening - raske öelda.

Villu

 
At 18:52, Anonymous Anonüümne said...

esimene lumi on maas ja Pullerits puhkeb õide.. Mulle meeldib.

Need jalgratturite/teiste sportlaste võrdlused + mõned neegrijutud on niisama augutäide..

 
At 19:14, Anonymous Anonüümne said...

Päris naljakas on lugeda asjatundmatu inimese arusaama treeningust. Priit kasutab treeningus erinevaid harjutusi (seda metoodikateks nimetada on ilmne liialdus). Suurt tarkust näitab see, et kui keegi teeb treeningul midagi teistmoodi või teise tempoga kui Priit, siis teeb ta kindlasti valesti.
On ainult üks viis ennast treenida ja see universaalne viis on parim kõigile ja see on just see mida Priit teeb.
Kehalise tegevuse eesmärk on ka kõigil täpselt sama mis Priidul.
Oleks nagu väga enesekindel mees, kui tema jutust ei paistaks ebakindlus välja.
Mõni veel mitte väga kompetentne noor võib Priidu juttu võtta tõepähe, seetõttu soovitan jutule treeningust lisada hoiatuse: "Ärge seda kodus järgi tehke."

 
At 23:50, Anonymous Anonüümne said...

See läheb küll teemast välja, kuid tekkis üks küsimus seoses sünkroonujumisega.
Kui üks sünkroonujuja uppub, kas siis teised peavad ka ära uppuma?

 
At 00:00, Anonymous Anonüümne said...

eelmisele

eesti keeles on selle spordiala nimeks õnneks kujundujumine. ehk et kui üks upub ära, jo siis oli nii kujundis ette nähtud. aga noh, eks Priit "The SyncSwim Error" Pullerits tea kõige täpsemalt.

 
At 00:15, Anonymous Anonüümne said...

To 00:00 ninatargale:
Kasutasin teadlikult väljendit "sünkroonujumine". Aluseks võtsin selle: http://sport.err.ee/beijing2008.php?0281291
ÕS ei tunnista jah sõna "sünkroonujumine" ning sealt leiab sõna "kujundujumine", kuid ma usun, et PP sai küsimusest aru.
Aga siiski tänan tähelepanu juhtimise eest - täpsus ennekõike.

 
At 10:05, Anonymous Anonüümne said...

Vahva, kui sellised "terad" vahele tulevad! Huvitavad erinevate teemade kajastused ning erinevad PM, PL jne. lugude kommentaariumid ja sekka trenni käsitelud erinevatest vaatenurkadest. Ma arvan, et enamus meiesugustel harrastajatel ei ole võimalust kasutada tipptreenerite nõuandeid aga lugedes neid kommentaare ja PP arutelusid treeningu meetoodika kohalt, saab nii mõndagi tähelepanna. Eks igaüks peab ise otsustama, mis õige, mis vale.

 
At 12:08, Blogger Priit Pullerits said...

Mul ei ole siin enam midagi lisada.

Uus teema, palun?

 
At 10:52, Anonymous Anonüümne said...

Talist - esiteks orienteerub/suusatab/jookseb ta mõnu pärast, mitte eesmärgiga kellelegi iga hinna eest ära teha. Teiseks - pulss ei ole ilmselt kalamehejutt, kui arvestada, et puhkeolekus on see tal alla 40. Kolmandaks - kummaline küsimus "kes talle selliseks trenniks nõu andis ". Kui mees on 30 aastat (tipp)spordis olnud ja on ise IV taseme treener, oskab ta oma organismi tundes endale ise kõige paremat nõu anda.
Kivimägist ja kõrgushüppest ka - ta ei võta kohalikelt naistelt, kes praegu peavad tiitlivõistlustele pääsuks suht vähe pingutama, ära võimalust sinna saada, vaid hoopis stimuleerib neid treenima ja arenema ja ehk kunagi ka 2 meetrini jõudma.

 
At 08:30, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:32, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:35, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:37, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 11:35, Blogger 艾丰 said...

jianbin1210
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 04:42, Blogger Unknown said...

golden goose sneakers
led shoes
adidas tubular
adidas stan smith shoes
dior sunglasses
retro jordans
michael kors factory outlet
yeezy boost 350
five finger shoes
adidas superstar

 
At 05:21, Blogger jeje said...

curry 2
roshe run
longchamp longchamps
nike air max 2018
nike air max
nike mercurial vapor
ultra boost 3.0
adidas store
michael kors outlet handbags
adidas gazelle

 
At 17:37, Blogger Unknown said...

Wellensteyn Rescue Jacket
under armour outlet
under armour outlet online
pandora charms outlet
parajumpers outlet
mackage coats on sale
moncler online shop
pandora charms sale clearance
pandora outlet
pandora jewelry 70% off clearance
kate spade outlet
fingerlings monkey
fingerlings baby monkeys
Wellensteyn
Wellensteyn Outlet
Wellensteyn Jackets
Wellensteyn Parka
Wellensteyn Coats
Wellensteyn Outerwear
20180102xiaoxiaobin

 

Postita kommentaar

<< Esileht