Lehed

teisipäev, jaanuar 21, 2014

Pullerits: Mis ootab ees Viru maratonil?

Vaatasin ja kuulasin maad, ja mis ma kuulsin ja nägin: ei midagi erilist, käib üks üldine hämamine ja targutamine Viru maratonist, aga et keegi ka võtaks asja kätte ja lähemalt uuriks – ei, kõik on sündides ja isetargad. Ikka oodatakse, et mina teeks seda, mida te ise samuti väga hästi teha oskate: helistada.

Helistasin siis Evi Tormile, Viru maratoni peakorraldajale, ja sain kinnituse: Viru maraton toimub. Laupäeval algusega kell 11.00 ühel 42 km pikkusel ringil. Aga kõige uuemate ja kallimate suuskadega ei soovita Torm starti tulla. Ta seletas, et lund ei ole siiski sadanud nii palju, et rajameister võiks freesiga rajapõhja kallale minna, mis tähendab, et rada võib kohati olla konarlik, kuid lisas, et kivihunnikuid ja suuri mullalaike siiski kartma ei pea. «Metsaalune lumi on puu otsas,» nentis ta seletamaks, miks lumekate maapinnal on õhuke.

Torm ütles, et 99-protsendilise tõenäosusega jäävad lõputõusud ära, sest lund napib, v.a see viimane tõus, kui suusatajad on laskunud suusastaadioni lähedusse ning teevad seal kaare ning peavad siis peagi mäkke ronima. Kust rada enne lõputõuse ära keerab, pärisin. Vastus: «Seitsmepoolese pealt tuleb lõpp ära.» Nonii, saite aru?

Teisipäeva õhtul enne pimenemist sain toru otsa ka rajameistri Hannes Tiinase. Tema soovitus kõlas samuti, et uute suuskadega ei maksa sõitma tulla. «Eks igaüks võtab oma riski,» lisas ta. Jah, näiliselt on lund justkui palju, tõdes ta – ja seda on siin kommentaarides väitnud nii mitmedki isetargad –, aga kokkupressituna paraku mitte. Mõnes kohas leidub mutimullahunnikute kolooniaid, kirjeldas Tiinas. Mullavalle tema kinnitusel siiski pole, v.a üksikud teede ületuste kohad, kus neid valle tekitavad sahad.

Tiinas tunnistas, et rada ei ole võimalik siledaks teha, sest puhtfüüsiliselt ei suudaks keegi auke ja lohke täita. Ta seletas, et kavatseb rada tallata rajalinttraktoriga, sest freesida ei saa, kuna siis tõmbaks ta hunnikud ja mättad laiali. Teisisõnu tähendab see esiteks, et tavapäraste pikitriipude (fotol ülal paremal) asemel on Viru maratoni rajal ristitriibud, ja teiseks, et võistlejail tuleb olla valmis lainetavaks rajaks. Mäletan sellist üle-eelmisest aastast, ja peab tunnistama, et tuli näha üksjagu vaeva, et tasakaalu hoida ja õiget sõidurütmi saavutada. Keha tikkus ikka üksjagu suuskadel pöörlema.

Ka rajameister Tiinas kinnitas, et lõputõusud jäävad seekord ära, ning lisas, et ta on pidanud varasemaga võrreldes rada seitsmes kohas muutma: küll olid ees oksavirnad, küll talunike põllud. Lühikese maa sõitjatele on tal uudis, et nende rada ei lähe üldse mägedesse.

Ohtlikem koht rajal on Tiinase hinnangul enne esimest joogipunkti, 5. ja 6. kilomeetri vahel, kus on kitas, auklik ja laineline laskumine. Jätke see meelde! Ärge seal üksteisele selga kihutage! Samuti soovitas ta metsa vahel silmad lahti hoida, sest paljudes kohtades on lumi puude oksad madalale raja kohale painutanud ning tark on jälgida, et need silma ei satu. Isegi kui lumi okstelt maha lüüa, lisas ta, ei tõuse oksad sellest veel kõrgemale. Ta mainis, et keset rada on kindlasti ohutum sõita kui ääres. Vähemasti vesiseid kohti kartma ei pea, kinnitas Tiinas.

Nii, see on enam-vähem maksimaalne, mida suulise kirjeldusega kahe allika, ent igati kompetentse allika vahendusel saab arusaadavas keeles edasi anda. Eks näis, kas selle eest leidub mõni, kes on nõus mulle auto peal kohta pakkuma (hoidkem kütust kokku, ärme saata loodust!). Igal juhul saan talle tagada selle, et kusagile kaugele põllu peale ta oma masinat selle külmaga küll parkima ei pea.

Kuidas siis vorm on? Eile, esmaspäeva õhtul sain Vahur Teppanilt kiita. Ta tunnustas, et sõitsin õige ja pasliku kiirusega, rahulikult. Läbisin Tartus Tähtvere spordipargi 850-meetrisel omanimelisel ovaalil 30 ringi ehk 25,5 km 1:40.25-ga. Rada oli õhtuks hirmus libedaks hõõrutud. Korra kukkusin isegi külili. Sinna need sekundid kadusid... Aga oleks te näinud, kuidas Vahur Teppan sõitis! Pealtnäha ei teinud ta peaaegu mitte midagi, kuid läks minust ja kõigist teistest mängeldes mööda. Arvan, et ei liialda, kui ütlen, et sellal, kui mina läbisin kolm ringi, läbis Teppan neli. Täna hommikul küsisin, kui kiiresti ta sõitis. Ta oletas mu etteantud vastuse peale, et jah, kiirus võis olla 2.40 ringi kohta. Aga äkki oli hoopis 2.30? Ja pulss? Seda teadis ta täpselt öelda: 140. Ehk ühe mehe – ja ta ei ole Eesti koondise mees – aeroobne tase on seal, et enamik ülejäänuid ei suuda isegi võistlustempoga sõites tal järel püsida.

Mis on meiesuguste suusatamise mõte?
******
Utah State Route 128, Moab, Utah. 23. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Lund justkui oleks, aga... Vinni-Rakvere talvejooks Virumaal 12. jaanuaril. Foto autor: Marianne Loorents, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 2: Talv, nagu näha, ei ole jooksmiseks... libe on. Vinni-Rakvere talvejooks Virumaal 12. jaanuaril. Foto autor: Marianne Loorents, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 3: 25. km joogipunkt tunamullusel Viru maratonil. Foto autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 4: Tunamulluse Viru maratoni juhtgrupp 10. kilomeetril. Foto autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 5: Vahur Teppan tunamulluse Tartu maratoni finišis. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

44 kommentaari:

  1. Anonüümne18:49

    Nüüd siis on Viru maratoni korraldaja seadnud eelduseks, et suusatajal on kindlasti olemas mullasuusad. Loe: korraldaja rahaahnus on prioriteet raja kvaliteedi ja võistlejate rahulolu ees. Kui lund ei ole, siis lükatakse võistlus edasi ütleks minu loogika.

    VastaKustuta
  2. Anonüümne18:59

    Just, ja kui üldse lund ei ole, siis on võistlus klassikarulliga. Need peavad ka olemas olema. See oli regades peenes kirjas tingimustes olemas.

    VastaKustuta
  3. Jooksuharrastaja19:56

    Kas see mullasuusatamine ohtlik ei ole? Mõtlen, et kui keegi kinni jääb või ninali paneb.

    VastaKustuta
  4. Anonüümne20:08

    Priit, miks sa ei valinud Kõrvemaad? Ausalt palun

    VastaKustuta
  5. Anonüümne20:15

    PP saab hea koha, sest osalejaid on vähe ja Kõrvemaa võtab ka veel oma.

    VastaKustuta
  6. Anonüümne20:20

    Kõvemad mehed lähevad Kõrvemaale. Selge see.

    VastaKustuta
  7. Anonüümne20:28

    ... viletsamad Virumaale

    Priit, räägi mis eesmärgid Virule seadnud oled. Sportlikud eesmärgid nimelt.

    VastaKustuta
  8. Siit ja sealt kõrva kostnud info põhjal pole Kõrvemaa tingimused sugugi paremad. Pada sõimab katelt ??

    VastaKustuta
  9. Anonüümne20:57

    Kui lugeda sport.err.ee/lumeinfo viimaste päevade kommentaare, siis Kõrvemaa rajaolud on ikka tublisti kehvemad kui Virus. Kõrvel on ka mingid jobud ATV-dega rajapõhja vaaludesse kündnud ja see on jäetud enne külmi tasaseks lükkamata.
    Edasi võib igaüks ise mõelda, kuidas sellisel pinnasel mõnesendise lumega sõita oleks.

    VastaKustuta
  10. 20:08 - ma ei ole kunagi Kõrvemaal võistlemas käinud, olen eelistanud Estoloppeti maratone ja jään ka sel hooajal oma valikule truuks.

    20:28 - arvestades raja olukorda, siis rahulikult ja mõnusalt läbi sõita, nii et varustus kui ka ise terveks jääks ja hea enesetunne säiliks.

    VastaKustuta
  11. Anonüümne21:16

    20:28. Priidu eesmärgid on teada, jõuda virus punktikohale.

    VastaKustuta
  12. Kas Priit ei ole isegi Estoloppeti sarja kuuluval Tallinna suusamaratonil osalenud, mis ka ju Kõrvemaa radadel aset leiab?

    VastaKustuta
  13. Anonüümne07:59

    Sain maili, kus Klubi Tartu Maraton kutsub võistlema. Igale poole kohe. Viru, Tamsalu, Alutaguse jne maratonidele. Ja Mõedakule. Ja järgmises lauses juba Mõedakale. Ja nii mitu korda, kord "u"-ga, kord "a"-ga. Mine võta nüüd kinni.

    VastaKustuta
  14. Anonüümne08:53

    Näe, Holden kirjutab oma blogis, et tema on 1400 km suusad bussis tühja maha sõitnud ega lähe enam ühelegi maratonile.

    VastaKustuta
  15. Anonüümne08:54

    Põhja-Korea sünoptikud lubavad 8 veebruarist Tartusse korralikku lund. Ei jää see talvine suusapidu ära, kõik see mees treeningutele! Praegu põhjarannikul korralikult pilves ja kerget lund sajab, ehk läheb Harku ring ka paremaks. Võiks ju minna ise labidaga lund Harku ringile juurde kühveldama aga ei saa kuna olen Priidu blogist sõltuvuses ja pean silma blogil peal hoidma.Parem kui sex ma ütlen!

    Tervitades

    Indrek

    VastaKustuta
  16. Kaidi, sportlik naisterahvas13:53

    Mina olen ka Priidu blogist sõltuvuses ja käin 16x päevas komme lugemas.Parem kui shokolaad! Parem kui seks! Soovitasin paarile oma sõbrantsile ka aga nad ei ole küllalt intelligentsed et Priidu blogist suudaksid nautida. Oma viga!

    VastaKustuta
  17. Anonüümne14:09

    Priidu blogi kommentaarium on parem kui Reuters. Delfist ja Postimehest ma ei räägigi, sinna jõuab kõik olulise nihkega.

    VastaKustuta
  18. Anonüümne14:30

    Pulleritsu blogist käivad peavoolumeedia ajakirjanikud ja mitte ainult - teemasid varastamas. Kui Priit uue teema avab või uudse vaatenurgaga välja tuleb, siis peavad kõik endast lugupidavad spordiblogijad vajalikuks oma blogides vähemalt haugatada.
    Rääkimata arvututest Pulleritsu unikaalse kirjutuslaadi ahvijatest ja jäljendajatest [kes reeglina küll ei küüni haleda imitatsiooni tasemest kõrgemale9.

    VastaKustuta
  19. I.Kelk14:35

    Suured tänud Priit põhjaliku ülevaate eest Virus valitsevatest rajaoludest. Kogu see tarkus võiks olla copytud ka Viru foorumisse, et kõik osalejad saaksid tutvuda aga see ei ole vist lubatud. Viide siia blogile seal vähemalt on.
    Osalejana ei saa ma aru inimestest, kes nõuavad maratoni ära jätmist või edasi lükkamist kui lumeolud ei ole ideaalilähedased. Minu arvamus on, (kui see lubatakse välja öelda) et igal juhul on toimuv maraaton parem kui ärajäänud maraton! Mis me sellest võidame kui ära jätame? Kes kardab suuski kahjustada siis on võimalik ju mitte starti tulla ja uskuge keegi ei pahanda teie peale. Seni on Eesti Vabariigis vähemalt rahvasport ju vabatahtlik ja mingit sundust pole. Minul on igal juhul hea meel, et saab aasta esimese pikema suusasõidu teha! Püüan silmad lahti hoida ja rahulikult võtta ja usun, et päris künnivagusid mööda ajada ei tule kindlasti. Nii palju võib Viru rajameistrit ja korraldajaid usaldada küll. Tuleb kindlasti ilus nädalavahetus!

    VastaKustuta
  20. Anonüümne14:46

    Tühja nendest kohalikest maratonidest!
    Pulleritsu blogi teoreetikud ja filosoofid võiks parem arutada kas Sotsis midagi juhtub kah või lõpeb lugu nagu parimas muinasjutus.

    VastaKustuta
  21. Anonüümne15:06

    Äkki tulevad korraldajad ise selle peale, et maratoni lõppu suuskade utiliseerimisvõimalused luua. Koju pole neid, eriti tagantpoolt startivatel mullasuusatajatel, ilmselt mõtet enam viia.

    VastaKustuta
  22. Anonüümne15:14

    Eelmisele. Käisin Viru Maratoni rajal sõitmas. Lumega pole küll priisata, aga see, mis on kinnipressitud on väga kõva ja seda, et tagumistel ainult mulla rada jääb ei ole mõtet karta.

    VastaKustuta
  23. Anonüümne15:16

    14.30
    Priit, sina, või??

    VastaKustuta
  24. Anonüümne15:22

    14:30 on väga õige jutt. Kirjutan kahe käega alla. Priidu bloogis seisukohad küll vahest muutuvad, aga suur idee on ainukordne. Nagu öeldakse "meistrit tunnet pintslitõmbest". Priit võiks kirjutamise jätta (loodame et ta seda siiski ei tee) kuid tema kuulsus sellest ei väheneks.

    VastaKustuta
  25. Anonüümne15:43

    Huvitav ärimudel, I.Kelk 14:35
    Oletame, et mina olen talumees Jaan ja võtan sinult kevadel ettemaksu, lubades sügisel 3 kotti talvekartulit tuua. Toon kartuli kohale, aga see on mäda mis mäda. Kui sa kurtma hakkad või ei taha pakutut vastu võtta, vastan sulle (kui sa lubad seda välja öelda), et igal juhul on mäda kartul parem kui mittekartul! Ja lisan juurde, et Eesti Vabariigis on kartuli söömine vabatahtlik ja mingit sundust pole. Ja hoia süües silmad lahti, mädaste kohtade vahel on ka ilusat kartulit! Talumeest võib ju usaldada küll. Tuleb kindlasti ilus kartulisöömine talvel!

    VastaKustuta
  26. Anonüümne16:31

    15:43 jutt ilmut jumet :)

    VastaKustuta
  27. ...Oh õelutsejaid...

    Ei, 14:30 ei ole minu kirjutatud ega ka 15:22. Miks te arvate, 15:16, et kõik peaks minusse suhtuma vaenulikult, pahatahtlikult, parastavalt? Uskuge, neid on väga palju, kes nii ei suhtu, ja ma tean ja tunnen neid, ja nende arvamus läheb mulle palju rohkem korda kui pahatahtlike ja õelate anonüümikute oma.

    VastaKustuta
  28. Anonüümne17:10

    15:43 väljatoodud küsimust reguleerib Võlaõigusseadus. Peaks olema selge, et korraldaja ei saa 8000 või 9000 osavõtjaga üritust välja kuulutada, kui selleks puuduvad vastavad tingimused. TM puhul aega veel on, loodame, et sajab lund juurde. Viru maratoni juhendis on sees väga selged ja karmid punktid: "p 17 Maratoni ärajäämisel või ilmastikuoludest tuleneval toimumisaja muutumisel korraldajatest mitteolenevatel põhjustel osavõtumaksu ei tagastata" ja "p 9: Osavõtt maratonist toimub omal riisikol."
    Küsida võib aga, kas pole tegu osavõtjate huve ebaproportsionaalselt kahjustavate sätetega. Võlaõiguse üldpõhimõte on, et lepingud peavad olema tasakaalustatud. Meie ilmastikutingimusi vaadates pole üheselt selge, kas korraldaja saab ilmastikutingimustele kui force majeure tegurile tugineda. On ju üldteada (Pullerits siinsamas blogis esitas vastavat statistikat alles hiljuti), et iga 3-4 aasta järel tuleb aasta, kus maratone ei ole võimalik läbi viia.

    VastaKustuta
  29. Anonüümne17:14

    Arvestada tuleb ka lepinguosaliste positsiooni ja mõjuvõimu lepingu sõlmimisel. Maratonikorraldaja on avaldanud ürituse juhendi. Spordihuvilisel on valida ainult kahe võimaluse vahel: nõustuda maratonikorrraldaja poolt juhendis ühepoolselt sätestatud tingimustega või üldse loobuda maratonil osalemisest. Läbirääkimisruum ja üldse võimalus läbi rääkida puudub. Selliste tarbijalepingute kohta näeb kehtiv õigus ette erinõudeid.

    VastaKustuta
  30. Anonüümne17:37

    VÕS annab tellijale (praegusel juhul - maratonil osalejale) õiguse vähendada lepingutasu, kui tarnija ei ole oma kohustisi nõuetekohaselt täitnud. (vt ka Riigikohtu tsiviilkolleegiumi otsus 3-2-1-50-97). Näiteks kui korraldaja on distantsi lühendanud, siis see võib põhimõtteliselt olla alus lepingutasu vähendamise kui õiguskaitsevahendi rakendamiseks. Küsimuse tuum taandub siis sellele, kas ja kuidas kartulite ostus kokku leppimisel jagati riskid lepingu poolte vahel.

    VastaKustuta
  31. Laupäeval olid rajaolud väljadel ja avaramatel metsalõikudel rahuldavad -
    ebatasane aga sõidetav. Mõedaku suusaradadel (10km ringi tagamuine pool) polnud kohati sõita võimalik sest rajatraktor oli mulla ja kivid tõusudel väga kõvasti maast välja toonud.

    Pariisis on lumeolud pisut paremad ja Tamsalu Neeruti maratoni rada oli seal kohati hea kohati s..t. Kõrge kuusemetsa vahel tuli mõõda lumega määritud mulda sõita.
    Pariisi 5km rajal oli üks tõus, kus korraliku suusaga suustajad kõndisid jalgsi üles(kivid muld), muidu oli ringi kvaliteet suhteliselt hea.

    Kokkuvõtteks väljadel ja madala "lepavõsa" vahel on lund piisavalt maratoni läbiviimiseks aga kõrge ja tiheda kuusematesa vahel ei ole sõidulusti.
    Soovitan arvestada suuskade ettevalmistamisel mustemate rajalõikudega, kuigi pisut tuleb lund igapäevaselt juurde.

    VastaKustuta
  32. Andrus, lellepoeg21:59

    Ilma Priiduta ukerdaksime mullas.
    Seega Priit peaks blogimise eest 3x kodaniku palka saama

    VastaKustuta
  33. Anonüümne22:09

    "Seega Priit peaks blogimise eest 3x kodaniku palka saama"

    Ehk oleks parem lahendus stipendium, mida Priit siin ise ühes postituses küsis ja ametiauto.

    VastaKustuta
  34. Anonüümne22:11

    NB! Tugeva lumesaju tõttu Tallinnas Holdeni väljakuulutatud 25.01 maratoni Pääsküla rabas toimumine kahtluse all!

    VastaKustuta
  35. Viimasele. Jooks toimub iga ilmaga ja lumesadu oli mõõdukas. Käisin sel ajal jooksmas. Väga normaalne ilm. Värsket lund vast 5cm

    VastaKustuta
  36. Anonüümne08:40

    Õnnitlused Priidule järjekordse spordiajakirjanduse edendamise preemia saamise eest.

    VastaKustuta
  37. Ants10:26

    Priit avas ennast vahelduseks intervjuus:
    http://www.sportos.eu/ee/et/uudised?news_id=37

    VastaKustuta