teisipäev, detsember 06, 2016

Pullerits: Kas heitlikud olud tapavad motivatsiooni?

Teen ettepaneku ühes kohe kokku leppida: ärme teeme halva mängu juures head nägu.

Ja mäng on halb lausa mitmes aspektis.

Ma ei räägi siin sellest, kas mind lastakse Tartu maratoni starti. See otsus ei sõltu minust. Ja see on ka küllalt kauge «muusika», olgugi et Klubi Tartu Maraton saatis mulle täna teate: «44. Tartu Maraton sõidetakse 26. veebruaril 2017. Sinu prognoositav stardigrupp eeloleval maratonil on 3. stardigrupp.» Samuti ei räägi ma sellest, kas Suusavendade tiimi liikmeil õnnestub mulle kuskilt välja võluda võitlusvõimelised klassikasuusad. See ei ole praegu esmatähtis. Ma ei räägi isegi mitte klassikakeppide pikkusest, mida, nagu nüüd kindlasti teame, ei hakka minu ega ka teie puhul keegi mõõtma ega reguleerima.

Halva mängu olemus on sootuks muus.

Viimane novembrikuine suusasõit toimus 17. kuupäeval. Seejärel, aasta 47. nädalal, järgnes kaks veidi porist ja jahedat rattasõitu, üks kolma- ja teine pühapäeval. Sellisest rahulikust ja kaunist rattasõidust, nagu siin, võis üksnes unistada. Eelmisel, 48. nädalal, tegin lisaks kaks suusasõitu, lau- ja pühapäeval, kokku kahe ja kolmveerand tunniga 36,7 kilomeetrit. Siis, eile hommikuks oli lumi läinud ja maa must. Sellistest oludest, nagu mulluse suusatalve parematel päevadel, võib nüüd vaid unistada.

Aga erialane ettevalmistus peaks juba käima. Esimene Estoloppeti etapp on kavas juba veidi rohkem kui pooleteise kuu pärast, 28. jaanuaril Mõedakul. Ei ole kuigi tiivustav minna starti puuduliku või pooliku ettevalmistusega, nagu juhtus mullu. Siis, samuti hädiselt alanud hooajal, sain «käima» alles hooaja lõpus, kui sõitsin Haanja klassikamaratonil taas saja sisse.

Suusatamine sõltub ilmast. Kui vaatate selle nädala ilmaprognoosi, siis näete, et korralikud miinuskraadid, mida on oodata saabuval ööl, asenduvad järgmistel päevadel veenvate plusskraadidega. Mis muud, kui jälle ratta selga. Aga kas see aitab suusatamiseks vormi lihvida? Vaevalt.

Sellistes oludes, vaadakem nüüd tõele otsa ja ärgem tehke halva mängu juures head nägu, on raske säilitada optimistlikku meelt ning hoida töötahet täistuuridel, kui esiteks puudub igasugune kindlus, kas suusahooajast üldse asja saab, ning teiseks segavad valitsevad olud kvaliteetselt harjutamast.

Ja siit jõuamegi peateemani: küsimus on motivatsioonis! Kuidas seda leida? Kuidas seda hoida?

Aga ma ei ole jäänud käed rüpes istuma. Täna, pärast seda, kui olin eile käinud kohtumas Ühendriikide suursaatkonna number kahe, Deputy Chief of Missioni Elizabeth Horstiga, võtsin ühendust Eesti tuntud spordipsühholoogide Aave Hannuse ja Jorgen Matsiga ning palusin neilt nõu, kuidas antud olukorras võiks nii mina kui teised minusugused edasi minna. See oli väärt nõu, mis ma neilt sain. Aga kuna küsisin nõu oma tööajast, ei saa ma seda teile siin tasuta jagada, sest kogutud teave kuulub minu tööandjale Postimehele.

Kuid pole hullu: te saate teemasse palju valgust tuua, kui räägite oma kogemusest, mis moodi te olete lahendanud enda motivatsiooni probleemid. Vean kihla, et see temaatika pole enamikule võõras, ükskõik kui head nägu te oma halva mängu taustal ka teha ei ürita. Ega ma eksi ju?

Foto 1: Priit Pullerits Postimehe eelmises Tartu toimetuses Gildi tänaval. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Fotod 2 ja 3: Suusalumi ja suusatajad 4. novembril Rakvere lähistel. Fotode autor: Meelis Meilbaum, Virumaa Teataja, Scanpix
Foto 4: Priit Pullerits tegemas Postimehe eelmises Tartu toimetuses Gildi tänaval telefonitsi reporteritööd. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix

41 Kommentaarid:

At 19:24, Anonymous Anonüümne said...

Kes tahab panuseid teha? Vastusevariandid hakkavad olema:
(a) üle kümne korra veebiväljaandes
(b) alla kümne korra veebiväljaandes.

Täpne arvamusmängu sõnastus vaja veel vormistada, näeme, kas saame pif-paf-puf-portaali endale taha.

Igaljuhul, Kelk saab sellest ainult võita, korralik meediamull.

 
At 20:50, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
kolm aastat tagasi oli lund vähem - rattaga sai sõita veel jaanuari alguses. Siis said sõita 400 sisse ja nüüd juba detsembri algul motivatsiooni kriis!!!
Kas hakkad vanaks jääma?

 
At 20:58, Anonymous Anonüümne said...

Peremees, kas netoaja kirjatükk jääb sahtlisse?

Kui palju on neid, kes hiljemalt reedel end Suureks Mõõduvõtuks kirja panevad?
Ilmaennustajad , kas sõit võib jälle ära jääda?
KTM infot toimumisgarantii kohta ei jaga, kodulehel on endiselt viimane uudis vana kepiteema.

 
At 21:01, Anonymous Anonüümne said...

Mis värk, mott otsas, kas Ülikooli 2a kontoris on liiga palju valgust ja mõtted hajevil? Ega jah Gildi pimeda nurgatagusega on nüüd segavaid faktoreid juures. Hea, et praegu on pime aeg ja päike ei küta. Eks see muidugi tekitab täiendavat moti kadumist.Lisaks veel see jama, et ülemustel on nagu ikka parim vaade, rohkem ruumi ja seetõttu kadedus möllab hinges. Saa üle. Mediteeri. Äkki saad EOK presidendi Ummi juurde jutule. Ta õpetab mõningaid meditatsiooni nippe, kuidas sellest üle saada ja motti taastada.

 
At 22:05, Anonymous Anonüümne said...

Eks ta kipub jah vahest ära kaduma.Jooksmisega sellepoolest lihtsam, et saab aastaringselt trennis käia, pole nii ilmast sõltuv.Tuleb raske aeg üle elada ,küll läheb midagi ka paremaks.

 
At 22:08, Anonymous Martin said...

Eesti kaitsmiseks vajaduse korral teil motti ikka jagub, hr Pullerits?
Ja mis asja te Ameerika saatkonnas käisite?

 
At 23:14, Anonymous Martin, TLÜ magistrant said...

Vanadekodul "Estonia"
on uus direktriss
kena ja sõbralik neidis

Vanadekodus "Estonia"
olla on nii hea
seda ütleb iga kulupea

Vanadekodus "Estonia"
on hullunute maja.
Igaühe ülalpidamiseks

30 000 eurot on vaja.
Vanadekodus "Estonia"

on Leegionäri allee
kord aastas, küünlakuul
kogunetakse paraadile

-- Tähelepanelik lugeja märkab, et tegu on täiendatud ümbertöötlusega minu poeetilisest harjutustööst. Sotsiaal-kriitilise värvinguga, Joh. Vares-Barbaruse jälgedes astuv töö eest sain Linnar Priimägilt hindeks "väga hea" 8)

 
At 23:43, Anonymous Anonüümne said...

Martin, mõistan et oled viimasel ajal riigis toimuvast kammaijaast erutunud ja pinges, seetõttu pakuks rahustuseks väikest hilisõhtust kilba.

Kes on rikastanud kaasaegset kultuurivaramut jägmiste ridadega:
"Ma lähen pidulikult pidama oma viimast tundi ja aula uks on kinni. No mida munni? Kas majas on direktor või ei ole? Mis toimub? Kas see on Saksa kool või pordumaja? Miks mind kutsuti, et alandada või direktriss Imbi Viismaa jagab siin hingedepäeva puhul soovitusi, et süüdake küünal ja olge lahked. Aga kuule, Imbi, tee ikka enne oma aula uks lahti, siis hakkame küünlaid süütama ja nõnda edasi. Ah, mul oli Thomas Manni novelli kohta midagi uut öelda, mida germanistid ja kirjandusteadlased pole märganud tähele panna. Nüüd ei ole mul seda kellelegi öelda. Käin nagu lits lapsega, ei tea kuhu panna."
Kas...
1) Rein Veidemann - kirjandusteadlane, ajakirjanik, kirjanik ja õppejõud;
2) Mihkel Mutt - kirjanik, esseist, kriitik ja toimetaja;
3) Linnar Priimägi - kunstiteadlane, kriitik ja luuletaja, Tallinna Ülikooli dotsent;
4) Andrus Kivirähk - kirjanik, näitekirjanik, följetonist, prosaist ja lastekirjanik?

 
At 00:16, Anonymous Anonüümne said...

Hea Priit, kas suvel polnd eeskujuks ja motivatsiooniks keegi väimehehakatis-tudeng (nimi umbes nagu Steve Aokil) - helistage, küsige motivatsiooni kohta, peegeldage ja võtke seegi kord omaks! Ja siis muidugi meile tagasi raporteerima!

 
At 00:28, Anonymous Anonüümne said...

Mis sest lumest põdeda, pealegi pole iga poolmusta maaga kohustuslike km korjama vaja minna. Auras saab ujuda, Vooremäel immitatsiooni teha, pluss jooks ja mõnel päeval ka ratas veel ja muidugi kerge karastus karges Emajões.

Mönuga ja vaheldusega tuleb võtta.

 
At 01:59, Anonymous Vello, Aravete mälumänguklubi "Nuputa" said...

Mehed, kilba!
Andres Keba, energiaettevõtja, sponsor ja harrastussportlane kirjutab oma blogis - täpselt käesoleva blogpostituse teemasse:
"Viimasel ajal olen jõudnud selleni, et huvi spordi vastu on hakanud kaduma. Ei, mitte ise sporditegemise vastu, vaid just spordi vastu üldisemalt. Eks see tunne on süvenenud juba mitme viimase aasta jooksul, aga viimastel kuudel olen lõpuks jõudnud seisu, kus enam mingit huvi ei paku ei spordiuudised ega laiemas spordimaailmas toimuv. Eks kogu selles asjas on üks nö "põhisüüdlane" ..."
Mis see on, mis Kebal spordi jälgimise tahtmise ära võtab? Kas:
A) ajakirjanik Pulleritsu kirjutised
B) eesti sportlaste nõrgad tulemused MK jm võistlustel
C) spordis vohav keemia
D) alkoholi tarbimine

Parimale vastajale auhind A. Kebalt

 
At 05:39, Anonymous Anonüümne said...

Variant C

 
At 06:53, Anonymous Anonüümne said...

Vello, kas mõeldud on Keba alkoholi tarbimist või sportlaste?

 
At 08:17, Anonymous Anonüümne said...

Jalgpallikonverentsil, kus PP samuti esines, tegi esimese ettekande Aave Hannust ja tema põhipostulaat oli, et tulemus ei sõltu sinust vaid vastasest!? Seda loogikat on raske taibata olukorras, kus minu võistkond on teisele vastaseks ja järelikult teen mina vastase tulemuse, ag akuna tulemus on meil ühine, siis teen ju tulemuse ka endale. Tõesti huvitav, mis nõu PP AH käest sai...
kah Priit

 
At 08:18, Anonymous Anonüümne said...

Täiesti võõras mure ,Priit.

Maratoniks ettevalmistumiseks piisab 2-3 nädalast,et suusatehnika meelde tuletada ja vajalikud lihased uuesti sissetöötada, rohkem nädalaid ja kilomeetreid ei anna enam midagi juurde.Sa oled seda ise praktikas korduvalt tõestanud.

Töö peab eelneva aasta jooksul tehtud olema,loetud lumenädalatega treenitust tõsta ei ole võimalik.

 
At 09:36, Anonymous Anonüümne said...

Miks PP-l kontoris neli kalendrit seinal on?

 
At 09:43, Blogger Priit Pullerits said...

Hea küsimus, 09:36. Need on motivatsioonikalendrid. Iga kuu pildid vahelduvad, erinevad Eestimaa paigas, Ameerika mäed ja linnad ja looduskaunid kohad. Uues töökohas on seinad pilditud. See-eest on aknaist vaated üle Tartu ja naabermajade tubadesse ja rõdudele.

 
At 10:25, Anonymous Anonüümne said...

Naabermajade (magamis)tubadesse avaneb suurepärane vaade toast number 606, kõik on nigu peopesal. Suurepärane koht Elu24 kaastöötajatele. Aga Priitu vist sinna ei lasta...

 
At 15:02, Anonymous Anonüümne said...

Puhas nagu p-r-i-l-l-i-k-i-v-i !!!

 
At 17:14, Anonymous Anonüümne said...

Ma arvan, et kui Sa, Priit, veel rohkem halised, siis saab kõik korda, lumi maha, suuskadele õige määre alla ja stardigrupp võimetele vastavaks. Hale on see täismehe inin. Motivatsioon, mu perse. Oleks ma su isa, ma annaks kere peale.

 
At 18:07, Blogger Priit Pullerits said...

Seda nimetataks perevägivallaks. Tahaksite lapsepeksjana lehte sattuda või?

 
At 19:42, Anonymous Martin, tudeng said...

Hr Pullerits, nüüd siis 3. grupis.. Tallinnasse sõites võtate rongis ikka business klassi?

 
At 20:40, Anonymous Anonüümne said...

Ma ei mõista üldse miks inimesed tahavad suusatamisega tegeleda kui spordiga. 9 kuud aastast on ettevalmistust ja siis 3 kuud on maks hooaega, millest 2 kuud on natukenegi stabiilsemat ilma. Reaalselt ei ole enamus aastatel üle 3 nädala võimalust järjest trenni teha. Kui riigil raha pole, siis ei saagi tulla ju uusi noori peale. Kui ikka siin metsadevahel pead rattaga mudas sõitma talveriietes ja rullidega aastaringselt sügama. No krt.... on ju nii palju põnevaid spordialasid olemas mida harrastada. Sama on ka nende sõudmiste ja aerutamistega ja ka jalgappliga, neid alasid Eestis ei saa harjutada. Kelly Sildaru tegeleb ka sellise alaga, mida Eestis sisuliselt teha ei saa. Aga ta ei olegi ju Eestis. Batuudikeskuses siiski on oluliselt lõbusam hüpata, kui praegu poris sõita ükskõik mis vahendiga. Enamus inimesed teevad trenne õhtuti. Kui mitu ilma on aastas Eestis, mil temperatuur jääb vahemikku 0-10 kraadi. Need ei ole suusailmad, rattailmad, jalkailmad, sõudmisilmad. Aga neid ilmasid on oi-oi kui palju.

Ja kui palju maksab suusavarustus, õiged riided jne. Kui trenn igav ja nüri ka on...
Kas tõesti need 5-10 korda ideaalse ilmaga suusatamist on kõike seda väärt. Ühe korra hind läheb ikka ääretult kalliks, kui raha muidugi on, siis andke minna :)

Eestlased peaksid mängima korvpalli ja võrkpalli, maadlema, tõstma, vehklema. Nendel aladel oleks Eesti kliimas ikka tulevikku ka. Rattasõitu saab harrastada Aprilli keskpaigast kuni Tartu Rattamaratonini. Vahepealsel perioodil peab juba külmailmariided omale sebima. Aga see vahepealne periood on ju rohkem kui 6 kuud aastas, millest 1 kuu saab suusatada. Aastas on vähemalt 6 kuud sellist ilma, mil lihtsurelikud ei saa jalkat mängida, ratas sõita, suusatada.

Kui oled võrkpallur siis on elu lill. Saalis saad alati olla ja suvel rannas ka. Jõusaalis saab talvel käia ja suvel ka looduses ÜKE-t teha. Kossu saab ka saalis mängida ja suvel väljas tänavakossu.

Need vastupidavusalahundid peavad mingi ala endale juurde leiutama. Ratast ja jooksu saab teha nauditavas ilmas maist sept lõpuni. Suusatada saab reeglina 2 kuud aastas. Kokku sain 7 kuud. 5 kuud aastas peate omale mingid muud asjad sebima. Sel perioodil tuleb klubitrennides teha ÜKE-t. Kui on pappi riideid osta ja lõunalaagrites käia, siis saab paar kuud otsa panna, aga ikka jääb natuke puudu. Päris spordis ei hakka nendel aladel Eestis kunagi midagai süsteemselt tulema.

On vaid ajaküsimus, mil murdmasuusatamine välja sureb. Eesti koolides seda sisuliselt juba enam pole.

Ei oska sind Priit aidata sel teemal. Kui harrastussportlasel tekib motivatsioonikriis, siis on ikka midagi väga valesti.

Tuleb leida omale lihtsalt sobivad alad, siis ei ole selliseid motivatsioonikriise :)

 
At 21:03, Anonymous Anonüümne said...

Eesti kliimas saab sisuliselt 12 kuud edukalt joosta.
Ok, mõnel üksikul külmal päeval peab ehk halli minema kui on soov kiireid trenne teha.

P.

PS võrkpall, no vabandage väga.

 
At 21:58, Anonymous Anonüümne said...

Edukalt jooksmine ei võrdu nautitav jooksmine ja ei võrdu suveriietes jooksmine. Palun tõstke käsi püsti, kes käib alla 10 kraadise ilmaga jooksmas vanamoodsate dressipükste ja pusaga ning jopega ? Nauditav jooksmine, lühikesed püksid, äärmisel juhul pikka varrukaga dressipluus. Nii saavad kõik massid ala harrastada. Muul aastaajal saab ka edukalt harrastada, aga kas ka nauditavalt ?

 
At 22:02, Anonymous Anonüümne said...

Kui väga tahta, siis saab kõiki asju teha, peab lihtsalt oma ala piisavalt armastama. Aga kui tekib motivatsioonikriis, siis tekib küsimus, kas ala armastus on ikka niiiiii suur?

 
At 22:18, Anonymous Anonüümne said...

Proua Kui-oled-võrkpallur-siis-on-elu-lill, tänan Teid nädala naerujutu eest! Peale maaeluministeerimise polegi sel nädalal nii head naeru olnud! Võhmajutu kategoorias annan kah jutu eest veidike krediiti - poolteist võhmapunkti kümnest võimalikust.

 
At 22:28, Anonymous Anonüümne said...

Nii vahva, kui inimesed ei saa kontekstist aru. Võrkpalluri elu on lill just tingimuste suhtes. Seda saab harrastada aastaringselt ja mugavalt. Niisamuti ka maadlust ja ka tõstmist jne. Aga millist vastupidavusala saab Eestis mugavalt harrastada, mida tingimused soosivad ? Ilmselgelt on kusagil Itaalias oluliselt paremad võimalused jalgpalli mängimiseks, kui rattaga sõiduks kui ka mägedes suusatamiseks. Mis on Eesti kliimal ja tingimustel Itaaliale vastu panna ??? Eestis ei ole vastupidavusalade kliimat. Ka Sõudmist ja aerutamist ei saa Eestis soodsates tingimustes teha. Nimetage need vastupidavusalad, mida on Eestis parem/mugavam harjutada kui nt Itaalias.

 
At 22:37, Anonymous Anonüümne said...

Eesti kliimas saab edukalt 12 kuud joosta. Öelge seda Mukungale :))) Mo Farahi võite ka nov kuni veebruar Eestisse laagrisse kutsuda. Otepääl ju maailmatasemel tingimused laagripaigaks.

Naljanumbrid ikka olete.

 
At 00:41, Anonymous Anonüümne said...

Jooks on tore, väljas on ainult päevavalgust vaja. Külm ei sega.

 
At 09:41, Anonymous Anonüümne said...

Eesti pikamaajooksu tipp on mulle kunagi öelnud, et Eesti kliimas saab treenida aastakilometraazini 5000 kuni 6000 km. Kes sellest enam soovib teha, PEAB lõunalaagrites käima. Aga mis viga on 0 kraadise ilmaga joosta? Jooksult suusatamisele ja vastupidi üleminek on märkamatu, täiskasvanule pole umbses õhus saaliteeningut vahele vaja.

 
At 10:01, Anonymous Anonüümne said...

6000=20 km päevas koos puhkepäevadega. Nii, et marss marss, kõik jooksma. Hommikul on hea seasörki lasta.

 
At 13:36, Anonymous Anonüümne said...

Noh jooksumehed. Kes läheb täna õue jooksu nautima :) ??? On siis paljudel nii, et ei jõua tööpäeva lõppu ära oodata, et saaks juba jooksma minna :) ?

 
At 13:55, Anonymous Anonüümne said...

13:36, täna õhtul tuleb 1,5h jooksu, ilma probleemideta. Milles üldse küsimus?
Paistad selline tavaline hädavares olema.

 
At 21:15, Anonymous Anonüümne said...

Hirmus kõvad vennad on siin ikka koos. Becker kurdab, et isegi Djokovic natuke viilib. Aga siin on sellised metsapullid koos, kes lähevad iga ilmaga välja. Kui on selline suhtumine, mis krt need tulemused siis nii sitad on ??? :D Sry, aga kui ma nii trenni teeks, siis omal alal oleks Eestis medalil raudselt :) Ainult jutumehed siin koos. Mida sa sellega tõestad, et sellise ilmaga välja lähed? Lihtsalt seda, et oled kõva mees ? Kui tulemusi pole, siis pole ju asjal pointi.

 
At 21:41, Anonymous Anonüümne said...

Mis medalid meil võrkpallis on?

 
At 23:00, Anonymous Anonüümne said...

Medaleid ei ole. Aga, praegu on võrgumehed igal juhul kõvemad kui suusatajad. Kas vanasti olid suusatajad kõvemad? AV, KŠ-V, JM, RO, kõikidel on olnud mingid dopinguteemad kraevahel. Ilma nendeta on parim tulemus teates vist 10. koht. Mitu riiki harratab maailmas suusatamist? Mitu riiki võrkpalli ? Suusatamist 20 riiki, võrkpalli 120 riiki, see vahe ongi. Kas maailma 200.s võrkpallur on tasemelt kõvem sportlane kui maailma 200.s suusataja. Eks see ole subjektiivne värk. Aga saate aru isegi kuhu ma rihin. Jalkast....Inglise liigas mängib 20 klubi, igas klubis on 20 meest. Liigas 400 meest. Mitu Eesti meest mängib Inglise Liigas, Itaalias, Hispaanias, Saksamaal, Prantsusmaal? 5 suurema liiga peale kokku 2000 mängijat, nende seas on üks Ragnar Klavan, kes pääseb platsile nii nagu ta pääseb. Meistrite liigas eestlased põllale naljalt ei saa. Ei jalkas ega ka kossus ja ka võrgus. Küsimus: kas Ragnar Klavan on oma professionaalsuselt ja tasemelt kehvem mees kui Eesti parimad suusamehed. Kauri Kõiv, Marko Kilp, Kristjan Ilves. Kui oleks aasta sportlase valimine, mis te arvaks, kes neist võidaks selle võistluse ??? Selle loogika kohaselt Kostja Vassiljev ei mahu maailma 2000 parima mängija hulkagi. Kas kujutate ette, et sellise tasemega mees oleks maailma 2000-ndas murdmaamees ??? Kes teeb 2 kord päevas trenni ja väga professionaalselt. Palju on maailmas üldse professionaalseid suusatajaid. Kas TH mehed on? või on nad poolamatöörid ? Siiski on nad maailmas ju kindlalt saja sees :) 20 korda tugevamad kui Kostja.
Võhmamehed tulge maa peale tagasi. Selleks, et adekvaatselt oma tegemisi hinnata, selleks tuleb suurt pilti ka näha ;)
Võhmamehed on muidugi kõvad mehed, aga ärge olge nii suured eneseimetlejad.

 
At 03:10, Blogger 姚嘉 said...

ralph lauren pas cher
michael kors handbags
michael kors
dolce and gabbana outlet
coach outlet store online
nike tn
michael kors outlet
cheap ray ban sunglasses
colts jerseys
michael kors outlet online

 
At 07:55, Blogger Gege Dai said...

rolex watches
coach outlet online
true religion jeans
tiffany outlet
hermes belt
ugg canada
ugg boots
cheap oakley sunglasses
ed hardy clothing
oakley sunglasses
20170214lck

 
At 14:24, Blogger LCc 03 said...

adidas tubular sale
adidas nmd
cheap jordans
salomon speedcross
adidas stan smith shoes
hogan outlet
nike huarache
adidas online shop
nike air zoom
yeezy boost 350

 
At 09:55, Blogger raybanoutlet001 said...

cheap jordans
michael kors handbags
michael kors handbags
jimmy choo
cowboys jerseys
miami heat
michael kors outlet
under armour outlet
michael kors handbags online
moncler jackets
2017.3.29

 

Postita kommentaar

<< Esileht