laupäev, november 26, 2016

Pullerits: Miks üksikud hundid on spordis tõelised kangelased?

Nii nagu inimkond jaguneb meesteks ja naisteks, jagunevad sportlased individuaal- ja meeskonnaala tegijateks. Kõvemad on need, kes kuuluvad esimeste hulka, sest nad teavad, et saavad loota ja peavad lootma ainult iseendale. Sellepärast käivadki siin blogis rohkem koos individuaalalade tegijad. Ehk kõvad mehed.

Aga nonde kõvade meeste seas on veel üks eriti vintskete meeste alamtüüp. Mõned nimetavad noid üksikuteks huntideks. Nood on need, kes ei pea selleks, et hakkama saada - näiteks hullupööra raskel ja ohtlikul Behind the Rocks maasturirajal -, vajama eales kellegi meeltlahutavat lõõpi ega isegi mitte moraalselt toetavat õlga. Just nood on need, kellest kirjutatakse kangelaslikke raamatuid ja vändatakse kuulsusrikkaid filme. Inimene looduse vastu, inimene maailma vastu – selles vastanduses peitub ehe ja jõuline story.

Mõned arvavad, et üksi on igav. Sõltub muidugi sellest, kes on üksi. Kui see, kes on ise sisimas igav, on tal muidugi üksinda igav. Siis vajab ta loomulikult väliseid kõrvalärritajaid, näiteks kaaslasi – nagu teismeline, kes ei saa viit minutitki omaette olla ilma, et hakkaks kaeblema igavuse üle. Aga kel sisemus rikkalik, sel pole endaga mitte kunagi igav.

Olin kevadel kolm nädalat ihuüksinda Ameerika Metsikus Läänes (fotol vasakul). Kordagi ei hakanud igav. Kogu aeg oli hirmus huvitav.

Mõnikord võib siiski ka üksindusest irduda. Aga ainult mõnikord. Näiteks siis, kui tahad teha rattaga pikema mugavustreeningu. Siis on hea koos grupiga välja minna, saad teiste tuules seanahka vedada ja tirri lasta. Vahelduse mõttes. Aeg lendavad ja kilomeetrid kogunevad iseenesest.

Aga ei ole mingit põhjust käia pidevalt grupiga sõitmas, sest see sind suurt ei arenda. Kui üldse. Ammugi ei ole põhjust käia grupiga suusatamas ega jooksmas. See ei anna mitte mingi kvalitatiivset efekti. Hullem veel: kui käia individuaalala koos teistega harjutamas, on suur oht, et trenn muutub pläkutamiseks ja laadaks.

Üksinda tegutsemisel on mitu suurt eelist. Sa ei pea kunagi sõltuma kellestki teisest ega arvestama kellegi teisega. Kujutame ette, et Moabis olnuks koos minuga mingi viie-kuuemeheline rühm. Kui kerge olnuks nende tegevust ühtlustada? Usutavasti raske – sest see polnud ju mingi range režiimiga spordilaager. Kes tahab hommikul kauem magada, kes varem teele asuda; kes tahab õhtul pikemalt aega surnuks lüüa, kes varem põhku pugeda; kes tahab poole päeva pealt loodusest tagasi linna suunduda, et baaris õlut kaanida, kes aga eelistab pärastlõunal mõne uue rattateekonna ette võtta, et võimalustest maksimum välja pigistada; jne, jne.

Ma ei pidanud kunagi mitte kellegagi mitte midagi läbi rääkima.

Just seepärast ma Moabis nii meeletult palju jõudsingi. Sest mul polnud viit-kuut kaaslast, kelle tahtmiste ja soovidega tulnuks arvestada. Aga just nii palju, kui on inimesi, on ka soove ja tahtmisi.

Paljud imelised kohad oleks jäänud nägemata. Nagu Saladuslik Torn, Secret Spire, mis tundub uskumatu, et loodus on selle voolinud – vaadake, millisel siledal kuplil see kõrgub! (Ei, see, mida vasakpoolsel fotol näete, ei ole Secret Spire!) Vean kihla, et enamik oleks loobunud pärast pikka päeva rattaga väljas müstilist Secret Spire't õhtu eel otsimast: see asub väga kauges ja üksildases paigas, kuhu pääseb mööda raskeid ja keerulisi teid, kus, tunnistan, ise ka korra ära eksisin. Kokku võttis Secret Spire juures käimine päikseloojangu eel umbes kaks tundi; enamik oleks sellele käega löönud, aga näete – ära tegin, ja ei kahetse kübetki. Kuigi vahel oli väike hirm nahas.

Paljud imed saabki avastada ainult üksinda, sest teised peavad nende jahtimist liiga aja- ja vaevakulukaks ning riskantseks. Igaks juhuks ma ei avalda täpsemalt, kus Secret Spire asub, et see ei muutuks lollide turistide magnetiks ega vandaalide sihtmärgiks. Sellises raskesti ligipääsetavas kohas, nagu öeldud, saab ja tuleb käia ihuüksinda. Igasugused grupid laguneks enne, kui pärale jõuaks.

Foto 1: Norralane Martin Johnsrud Sundby Soomes Rukal MK-etapil. Foto autor: Lehtikuva/Scanpix
Foto 2: Priit Pullerits ihuüksinda metsikus looduses, Bartlett Overlookil Moabist (Utah) loodes. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 3: Kolumbiast pärit kolm ratturit suundumas põhja poolt mööda kergliiklusteed Moabi. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 4: Priit Pulleritsu rendiauto GMC Terrain suundumas The Needlesi ehk Tombstone Rocki juurest (taamal) mööda liivast teed Secret Spire salajase asukoha poole. Foto autor: Priit Pullerits

74 Kommentaarid:

At 14:34, Anonymous skankhunt42 said...

Meeskonnaalade sportlased on tõelised kangelased. Nendest sõltub terve meeskonna käekäik. Kui üksinda rattaga sõites pöörad valesti ja eksid ära, on ainult üksikul hundil perse majas. Meeskonnaga on vastutus suurem, selle vastutusega hakkama saamine on kõva sõna.
Kohaneda teiste tempoga, olgu see siis aeglasem või kiirem, kui endale mugav, on palju raskem, kui iga päev samal trassil mugavalt 30km/h tund aega sõita.
Teistega trenni tehes ei lähe kergema vastupanu teed. Kui plaanis on joosta grupiga 15km tempojooksu 3:30 min/km, siis seda ka teed. Kui üksi minna trenni sama plaaniga, tuleb ilmselt enne ketside jalgapanekut meelde, et põlves enam kõhri ei ole, ning esialge arendav treening asendub tunniajase mugavustsoonis veeremisega.
Lisaks - grupiga trenni tehes saab olla grupile eeskujuks. Üksinda iga päev tund aega sama tempoga mugavusalaga tegeledes ja selle ülimuslikkust absoluutse tõena kuulutades saab olla ülejäänud spordihuvilistele naerualuseks. Seda küll anonüümselt, sest kõik isikunimed pannakse ju blogi sisse, kahjuks jääb sellest aga märk külge.

 
At 14:36, Anonymous Anonüümne said...

Korralik avapauk kahelt meie koondise suusamehelt.
Habemed aetakse maha.

https://www.instagram.com/p/BNRRsCwj7Bp/?taken-by=teamhaanja

 
At 15:00, Anonymous Anonüümne said...

Kilp 13 ja Ränkel 30 (murdis kepi). TH braavo.

 
At 15:42, Anonymous Anonüümne said...

Miks selle norra dopingusuusataja pilt sellele artiklile lisada vaja oli? See Sundby istub ju oma astmapettusega praegu karauulis, aga ikka eputame?

 
At 16:36, Anonymous Anonüümne said...

Priit te vist olete äärmiselt sandi iseloomuga inimene kui ei leia endale sõpra kellega koos trenni teha, ka koos lõike teha kui vaja peaks olema ja pingutama pool ratast eestpool taktikaga.
Valikul ..kas üksi trenni teha või siis koos võrdse kaaslasega..pole küsimustki.

Üksi teevad trenni kõvad mehed, Mis krdi. teooria?!

 
At 18:01, Anonymous Martin said...

Jižerska Padesatka. Dr Holdeni maratonireis. Lennati Tšehhi, et 50 km läbi sõita. Kohapeal selgus, et lumega probleem. Lund väga vähe. Käidi koos mäe otsas ära. Üks mees libises istuli. Reis päädis söömaorgiaga kuulsas "Balouni juures" pubis (kneedlid, sealiha poolteisekilosed käntsud, hapukapsas, õlu).
Kas sellised reisid arendavad? Silmaringi ja vööümbermõõtu kindlasti.
Kevadel on jälle suurem hulk mehi Tour de Etape-le minemas. Mõni leiab seal kindlasti otsa, sest profide võistlusrada käib tavalisele harrastajale selgelt üle jõu.

 
At 18:29, Anonymous Anonüümne said...

Vaene Martin, ole ettevaatlik, sest viimasel olevat klaviatuuri näppimine põhjustanud mitmetel inimestel pöördumatuid randme kahjustusi ja nimetissõrme vigastused pidavat olema uus trend kutsehaiguste maailmas ...
PS. Tour de Etape-le tavalised karvajalad ei lähegi.

 
At 19:28, Anonymous Reisimees, käinud siin ja seal said...

Martini näol on ilmselt tegemist arvutisõltlasega, kes pidevalt netis tuhnides keerab igasugu faktide pähetuupimisega enda jaoks palju tolmu üles, aga kui avalikkuse jaoks asja vormistamiseks läheb, on tulemuseks Balouni kneedlid koos hapukapsastega. Tol aastal, kui lund ei olnud, Balouni juurde ei jõutud, kuna lennuk väljus hommikul. Seal käidi hoopis aasta hiljem, siis kui maraton toimus.

Tour de Etape ei toimu mitte kevadel, vaid 15. juulil...

Martinike, sinu valede faktide suva rahva ette loopimine ei tee sind mitte targaks, teadjale aga jätab sinust väga sita maitse suhu!

Aga blogi peamehele palju õnne TH ennustuste eest! Pihtas-põhjas, ainult et kes?

 
At 20:42, Blogger Priit Pullerits said...

Ma ei vaja karja, et ellu jääda. Ma saan hakkama ka üksi ja enamgi veel: massidega vastuvoolu ujudes. Näide:

Täna, laupäeval toimus spordimuuseumis ligi seitse tundi väldanud suur jalgpallikonverents, kus teiste hulgas esinesid põhjaliku ettekandega Mart Poom ja Indrek Schwede, samuti Mihkel Uibolehelt EJList, Dannar Leitmaa Soccerneti tegemisest, spordipsühholoog Aave Hannus jalgpallitreeneri haprast jalgealusest jne. Ja finišisirgele oli pandud minu sõnavõtt, pealkiri "Miks jalgpallist mitte põlema minna?".

Lühidalt: tegu oli minekuga üksinda hundikoopasse ja seal huntidele seletamisega, et nad on kõiges sügavalt eksinud. Enamik oleks mu nahas põnnama löönud.

Pidanuks ma kartma? Võinuks. Aga ei kartnud. Sest olin hästi valmistunud. Teadsin, mida lähen tegema. Ja kui kohe stardist hästi minema sain, siis oli see auditoorium mul peos. Mõned hundid tahtsid küll juba viie minuti järel protestima hakata, aga surusin nende hääle maha, nii et nad ei saanud piuksugi teha. Kuulasid vapralt lõpuni, kuidas ma argumenteerisin elust võetud näidete varal, miks jalgpallile kaasa elamine on mõttetu ja arutu.

Ja kui lõpetasin, ilmnes üllatuseks, et mulle kallale kippumise hoog oli lahtunud. Tehti mitmeid omapoolseid remarke, mis on ootuspärane, aga keegi ei hakanud vastu ründama. Üks mees lausa ütles, et jah, on minuga sada protsenti nõus, mis puudutab seda, kuidas käitub EEsti jalgpalliajakirjandus. Ja sain suurima tunnustuse osaliseks, kuna olen alati püüdnud, et mu esinemised oleks intrigeerivad, hoogsad, meelelahutuslikud, kohati iroonilised ja kas või eneseiroonilised, tekitaks teravaid reaktsioone, kui öeldi, ja tunnustavalt: see ettekanne oli nii meeleolukas, et läheb otsapidi standup comedy alla. (Vau, inimesed on kuus tundi juba ettekandeid kuulanud ja sa suudad nad nädalavahetusel kella viie paiku õhtupoolikul ikkagi käima tõmmata, nad naerma ajada hoolimata sellest, et pedaalid nende lemmikala peal - tehke järele, s***!)

Näete, ka üks on võitlusväljal sõdur ja suudab asju korda saata. Mida oleks mulle andnud, kui ma oleks endale abiväge kutsunud ehk teinud meeskonnatööd? Mitte midagi, nood meeskonna liikmed oleks paremal juhul mu esinemist vaid seganud.

 
At 20:43, Anonymous Gelmut, Ida-Euroopa parim suusaanalüütik said...

Ei kippu, ei kõppu.
Heast sõnast ei kippu,
Halvast sõnast ei kõppu.

Mida loogika siinkohal ütleb?
Et tulemused valmistasid ringkondades mõningast kohmetust. :)
TH suusamehed üllatasid ja lendasid hoogsalt üle lati. Üks teivas siiski küll purunes, kuid isegi koos sellega korralikud tulemused tabelis ja Kilbile võib kindlasti panna 4+.

Homme kardetavalt me nii kõrgeid hindeid ei näe, aga seda suurem tuleb pidupäev tulihingelistel kriitikutel.

 
At 01:43, Anonymous Kilvaklubi "Hellad pead" said...

Mehed, päevakilba ka.
Keda või mida kirjeldab allolev fraas ja kes on kirjeldaja?

"Üks on Eesti rikkaima mehe hellitatud poeg. Teine on keskharidusega ilueedi ja kolmas vähemasti verbaalses väljenduslaadis ikka üks üle keskmise ümmargune ratas."

 
At 07:19, Anonymous Anonüümne said...

Kõige sitkemad ja vintskemad mehed on kodus.Mõned nimetavad neid kitsarinnalisteks ja tagurlikeks. Need on tegelikult mehed, kes on igal ajal valmis relv käes oma kodu ja perekonda kaitsma, nende peale võib kindel olla - nad on meil olemas.

Mõned arvavad, et loll, kui ei kasuta reisimist omakasu eesmärgil silmaringi laienednamiseks. Sõltub muidugi sellest, millisest lähtepositsioonist vaadata. Kui see, kes arvab, et elu on selliselt igav ja üheülbaline, on ta tegelikult ise igav ja üheülbaline, tekitades endale sellega kunstlikult väliseid kõrvalärritajaid, näiteks reisimine – nagu ametnik, kes ei saa paar päevagi tööjuures lauataga olla ilma, et hakkaks kaeblema igavuse üle. Aga kes on sisemuses patrioot ja tunnetavad ohtu oma perele ja kodule, neil ei teki kunagi vajadust minna reisima, sest mine tea, millal vaenlase saabas võib üle lävepaku astuda.

 
At 14:01, Blogger Priit Pullerits said...

Lõppev nädal oli pikkade tööpäevade ja halbade lmadega ebasoodne sportliku vormi edendamiseks. Kirja läks vaid kaks rattasõitu, neist üks täna, pühapäeval - tund ja veerand MTBga Emajõe äärsetel radadel Tartus.

 
At 17:03, Anonymous Martin, TLÜ magistrant, humanoloogia, spetsialiseerimisega spordiimagooloogiale said...

Hr Pullerits, 07:19 ütlemistel oleks ühiskondlikku kaalu? Äkki vormite neist esmaspäevase Postimehe juhtkirja, päeva tsitaadi vms? Homse lehe sisu te ometi nokitsete praegu? On teil üldse volitusi juhtkirja ideid & teksti pakkuda?
Või 07:19 siiski ei küüniks publitkatsioonile nõutavale tasemele? Isegi meie Scheissjournalismuse, nagu Linnar Priimägi ütleb - võrdlusbaasil?

 
At 17:22, Anonymous Martin said...

Vaadake, mida kirjutatakse. Jüri Saar ("Politsei tabas enne Läti piiri Tallinn-Riia liinibussi roolist purjus juhi, üks reisijatest asus ise rooli", Delfi.ee, 27.11.2016): Jüri Saar, 27.11.2016 06:41: "Üha eskaleeruv bussijuhtide puudus on Eesti Vabariigi sigadus -- omal ajal asendati hästitoimiv kutseõpe kassiülikoolide sopaga ja tööjõu vaba liikumise tõttu peab vaene väikeriik rikastele riikidele tasuta koolitama kõrge kvalifitsiooniga personali. Puändiks võimendab riik oma sigadusi veelgi -- represseerib juhte kaameratega ja nõuab venekeelsetelt juhtidelt eesti keele sertifikaati -- ajal, mil "rahvusülikooli" TÜ lõputöödest 98 % on ingliskeeles, kaks eesti kamalõuga omavahel kaitsmas-oponeerimas inglise keeles!
Eeltoodu näitab kui USA ja EU tallalaune Eesti Vabariik ikka on. Kohati hullem kui ENSV. Siis TÜ oli ikka eestikeelne."

Hr Pullerits, kas mitte teie pole üks neid meie rahvusülikooli pesa teinud meile võõra ideoloogia käsilastest, kellest kirjutab Jüri Saar? Loenguid peate ikka eesti keeles?

 
At 18:16, Anonymous Anonüümne said...

Priitu ikka raputasid need eelmiste posituste kommentaarid, kus teda üksikhundiks tituleeriti. Nüüd mees mõtles ja siis tuli sellise positusega lagedale :) Kõik siin ilmas on suhteline. Mis viga üksikhundil eksida, ainult sina saad ju turaka. Aga kui jalka MM-i finaalis pead penalteid lõpus lööma, siis individuaalse MM tiitli puhul on löömine vaimselt kordi lihtsam kui terve meeskonna, rahva ja maailma eest lüües. Nagu elu näitab, siis sellised asjad lähevad inimestele korda. Jordanist, Messist, Ronaldost kirjutatakse siiski rohkem kui Sebastian Coe´st. Aga selle üle võibki lõputult vaidlema jääda. Võidab parem väitleja. Inimesed ongi erinevad. Aga sellisel kujul enda tegevuse õigustamine on natuke naeruväärne. Ilmselt on selle blogi lugejaskond liiga lai, peaks tegema sama vastupidavusalade blogi, aga üksikhuntidele. Siis kaoks igasugused sellised lasteaia laste väitlused ära. Üksi on parem kui kaksi ja kaksi on parem kui üksi. Lasteaed!
Sinu blogi, tee mis tahad. Aga soe soovitus, kui tahad jätkuvat kvaliteeti ja sisu, siis sellised postitused sellele küll kaasa ei aita. Oskad ju kirjutada küll. Lihtsalt see enda ja Holdeni vastandamine on juba päris naeruväärne. Nagu krdi poliitikud.

 
At 18:20, Anonymous Anonüümne said...

Martin, olete pinges, väike poleeriv massaz teeks teid rahulikumaks. Muide, tegin uurimust postituse pähkli osas, mis osutus labaseks varhatud promotrikiks. Nimelt on US News andmetel 75% Spire nimelise hingamise aktiivsusmonitori kasutajatel langenud 90 s jooksul pärast stressiolukorra tuvastamist seadme poolt langenud stressi tase normaalseks, tänu kasutajale edastatud märguande tõttu. Sellega aga teatavasti langeb ka infarktioht eelkõige madala füüsilise aktiivsusega inimestel.

 
At 19:40, Anonymous Anonüümne said...

Helmut ootame analüüsi.
Võhik saab aru, et läks hästi, kõik TH sõitjad, eesotsas AR-ga esisajas.

 
At 20:49, Blogger Priit Pullerits said...

Oojaa, way to go, nagu öeldakse:
parima eestlasena sai Raido Ränkel 54. koha (+2.16,2), Algo Kärp sai 66. koha (+2.53,3), Karel Tammjärvele läks kirja 68. koht (+2.57,3) ning Aivar Rehemaa oli 80. mees (+3.31,8) - tsiteeritud Postimeest.
Taas kord sai kinnitust, et kui aur läheb ebaolulise peale, nagu aurutas viimase kuu jooksul AR, siis põhipauku ei tulegi. Muud pole siin midagi analüüsida. Seis on sama, mis varasematel aastatelgi.

Järgmine küsimus: kui sama moodi edasi läheb, siis kes peab võtma vastutuse? See on nüüd Eesti suusaspordi suur küsimus.

 
At 21:33, Anonymous Anonüümne said...

Marko Kilp on ka Team Haanja liige, aga pauk tuli, kus on loogika?

 
At 22:36, Anonymous Anonüümne said...

19:40, võhikul võib kõik hästi olla, aga spetsialistid on pigem murelikud.
Võib teha pikemalt ja lühemalt, aga arvestades hilist tundi, siis teeme lühidalt.

On ilmne, et distantsimeeste seis pole kiita. Võib öelda, et ettevalmistavast tööst pole eriti veel taastutud ja väsimus istub sügaval sees. Kui järgneva järjest fokuseerituma teritamisperioodi jooksul suudetakse kergus ja töövõime üles leida, siis võivad mõned punktikohad ka reaalsed olla, aga kui mindi suvel panga peale ja n-ö üle pandi, siis see hooaeg kindlasti pauku ei tule.
Eraldi tooks välja Rehemaa, kes juba eelnevast hooajast saadik on puraka täielikult minetanud - 10% kaotada, jah...

 
At 22:39, Anonymous Gelmut, Ida-Euroopa parim suusaanalüütik said...

Allkiri jäi lisamata 22:36 juurde, sry.

 
At 01:16, Anonymous Anonüümne said...

TH mehed ei vastuta küll Eesti suusatamise tuleviku pärast, AR võib rääkida mis tahab. Kui oma sponsorite ja oma rahakoti eest võisteldakse, siis pole teistel miskit kobiseda. Kui ESL arvab, et mehed ei kvalifitseeru MK jaoks piisavaga tasemega sportlasteks, siis pole vaja isegi koondisedress kinni maksta. Lihtne.
Kes vastutab? Riik, EOK ja ESL. Ongi kõik! Kindlasti mitte MA, AR jne.......

 
At 10:04, Anonymous Anonüümne said...

Distantsisõitjatest sai eile parema koha meie naissuusataja.
TH-le tehti ära.

 
At 10:17, Anonymous Anonüümne said...

http://sport.postimees.ee/3926081/laehipaeevil-selgub-kas-rukas-saeranud-kilp-lubatakse-jaergmisele-mk-etapile

Eilsed kolm suusaturisti ootavad arvet.

 
At 10:40, Anonymous Anonüümne said...


Treener AS:

«Kõik nad tunnistasid, et õiget tunnet neil veel polnud.»

Võib-olla tasub põhjusi otsida ikkagi pikaleveninud vägikaikaveost suusaliiduga.

«Viimasel nädalal on suusaliiduga peetav võistlus sportlasi häirinud. Konkurendid keskenduvad sportimisele, kuid meie suusatajad polnud sajaprotsendiliselt asja juures.»

---
Saimegi teada, miks AR kalendriga kaotas.

 
At 10:51, Anonymous Anonüümne said...

01:16 - kui keegi ei kvalifitseeru, siis ei ole ka ESL töötajatele ja juhatusele sentigi maksta, rääkimata mingitest büroodest ja varahaldusest. Kas võtad Pirita meeste pundi kokku ja lähete tõstate toa tühjaks?

 
At 11:39, Anonymous Anonüümne said...

Tsirkus, TH vs alaliit, jätkub.
Pahv on ka mängus sees.

 
At 11:41, Blogger Priit Pullerits said...

Jsut, 01:16, seda olen midagi siin kogu aeg rääkinud, et "TH mehed ei vastuta küll Eesti suusatamise tuleviku pärast" - ja just see ongi põhjus, miks ei ole nende tegemistel mingit rahvuslikku mõtet ega mõõdet ning miks ei maksa nende tulemustest suurt numbrit teha. See on MA kättemaksuprojekt, jätke ometi meelde ja saage ükskord aru.

 
At 11:57, Anonymous Anonüümne said...

Kesse poeb uuele peatreenerile ja alaliidule?

 
At 12:03, Anonymous Anonüümne said...

Priit, mis vaenad seda TH-d? Eestis on ettevõtlusvabadus, ära kritiseeri ettevõtjaid, jäta see meelde, sinu leib sõltub ettevõtjatest!!! Eesti riik ei panusta samuti Eesti suusatamisse ega sporti. Eesti riik huvitub ainult kooliealiste liikuma motiveerimisest. Mis on hea. Igasugune sport, kus sportlane saab kompensatsiooni spordi eest, ei peagi olema riigi huvisfääris. Seda peavadki Eesti riigi algusest saadik üleval ettevõtjad. Jah, see süsteem on vildakas ja riik maksab preemiaid edukatele, kuid nii see süsteem praegu on. Süsteem toimib ainult ettevõtjate toel. Nüüd on küsimus, et miks ettevõtjaid peab huvitama Eesti sport, kui majanduses on pidev konkurents ning spordi toetamine ei suurenda konkurentsieelist? Äkki lahendad selle võrrandi ära?

 
At 13:21, Anonymous Anonüümne said...

See, miks murdmaasuusatamine on seal kus ta on, oleme tänu võlgu vaid ühele mehele, kelle jaoks oli see vaid äri ja mäng. Tööd ei tehtud mitte suurest armastusest suusaspordi vastu vaid selleks, et läbi oma omandatud oskuste, teadmiste ning sidemete endale hea äraelamine kindlustada. See, et sellega kaasnes peaaegu kaheks dekaadiks ebajumala staatus, oli boonuseks. See oli äriplaan, kuhu kuulujatele oli kindlustatud absoluutselt kõik ning sellega lähemalt kokku puutunud isikutele niisama hea äraelamine. Õlitati oskuslikult kõike ja kõiki, mida või keda oli vaja. Keda vaja ei olnud, see kahiti, et ei tolkneks jalus. Riske küll hinnati, aga nagu selgus, mitte piisavalt täpselt. Nüüd on see väike vääratus osakene ajaloost, meile aastaid oskuslikult serveeritud vale ilmsiks tulek šokeeris paljusid, kuid mõjus kainestavalt ning tegi sinnamaani pimedusega löödud inimesed nägijateks. Huvitaval kombel jätkub peaosalistel piisavalt jultumust, et edasi tegutseda. Samas, JOKK. Nüüd on areenil uus sats mehi, kes ei oska selle päritud olukorraga miskit peale hakata. Üks muretseb ööpäevad läbi madalate energiahindade pärast, teine on avastanud, et polegi enam riigiametis ning et targutamine ei vii kuskile, kolmas on vaimselt endiselt aastas 94 Lillehammeri radadel vale suusapaariga võistlemas. Üle kahekümne aasta on möödas, aga aastaid alandatud mehe rusikas on taskus löögivalmis, justkui oleks see äsja juhtunud. Käib üks suur ussitamine. Täna kakeldakse mingi müstilise lepingu pärast. Milleks? Suusaliit on degradeerunud üksuseks, mis registreerib sportlasi MK sarja ning edastab avalikkusele FIS keppide pikkuse mõõtmise reegleid. Milleks koondised, kui igaüks toimetab vastavalt oma võimalustele ning sisuliselt on koondisesse arvatud ka need, kes ei tohiks sinna ühegi kriteeriumi alusel kuuluda? Milleks reeglid, kui nende järgi ei toimetata? On seal siis vahet, kes vastutab? Või lunastab hoopis värske maaeluminister kõik patud, ka need mis suusapõllul korda saadetud? Elame näeme.

 
At 13:51, Blogger Priit Pullerits said...

Väga õige meeldetuletus, eelmine, et "õlitati oskuslikult kõike ja kõiki, mida või keda oli vaja". Jah, mäletame ju seda Savisaarega jõulukaardi lugu, mis sai alguse siit blogist - kuidas isegi Savisaarele poeti. Jah, mäletame seda videoklippi, mis avaldus esimesena siin blogis, kus Andrus Veerpalu kirjutas Savisaarele kingitud raamatusse pühenduseks, et "pikkade distantside suurmeistrile". Mäletate? Või on teil mälu sama lühike nagu enamikul, kes ei mäleta, et Michal oli see, kelle kätte jääb igaveseks kilekott teatud märkidega paberitega - või unustate selle, nagu olete unustanud suusameeskonna kahtlased õlitamised?

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
kas Team Shmigun hoolitses või vastutas Eesti suusatamise tuleviku eest või pärast?
Kas Team Northug hoolitseb või vastutab Norra suusatamise tuleviku eest või pärast?
Kas Team Sildaru hoolitseb või vastutab Eesti vigursuusatamise tuleviku eest või pärast?
Kas Team Piho hoolitseb või vastutab Eesti kahevõistluse tuleviku eest või pärast?
Jne.

Vastus on: ei.
Ja neilt ei saagi seda nõuda, sest eratiimidele ei saagi seda kohustust panna. Selleks on ikka riiklikud struktuurid läbi vastavate spordi- ja alaliitude.

Et kus siin see probleem oligi?

 
At 14:26, Anonymous Anonüümne said...

Võhmamehed, preili Vonn näitab naba.

https://www.instagram.com/p/BNSVladBrlh/?taken-by=lindseyvonn

 
At 14:35, Anonymous Anonüümne said...

Ei hakka ükski ajakirjanik keset talve mingi ilge pugemisega uuele peatreenerile meeldima, ei hakka, öeldagu välja!

Martinsoni tänane üheksaga algav kolmekohane number on objektiivne käsitlus. Põhjendamata, ühegi alternatiivita ja argumentideta akronüümi "TH" seostamine ühe väikeriigi suusakonkurentsivõimega on saamatu arvamusavaldamine.

Objektiivselt - mitte ühtegi alaliidu, peatreeneri ega TH väidetava varjutreeneri ütlust anno 2016/17 hooaeg pole esitatud. Ei vastata telefonile vōi pole objektiivseid küsimusi, mida esitada?

Ja ajakirjanikku ei kutsuta ühtegi koondise trenni kah kaasa tegema nagu vanal heal ajal? On keegi üllatunud?

"Alaveri poisid" on ajakirjanikule pähe määritud lobi. "TH" pole mitte milleski muus objektiivselt süüdi, kui selles, et TH = TH.

 
At 14:37, Anonymous Märt, hobikorras riistvõimleja said...

Väga nummi, 14:26, kiidame heaks!
And Võhmamehed are not shocked at all that she doesn't have a huge belly after eating so much turkey last night.

 
At 15:25, Blogger Priit Pullerits said...

Luban, et homme esitan siin idee, kuidas TH probleemid ja mured võiks lahendada, no vähemalt leevendada. Pahv ka toetab. Testisin ta peal, tean.

 
At 15:52, Anonymous Uus fänn said...

Võhmamehed, tähelepanu!
Preili Vonnile on väga tugev konkurent sirgunud.
Aga mis me keerutame, tegelikult on ta isegi parem, märksa parem - igas vaates.

Mikaela Shiffrin - noor USA mäesuusataja (21a), aga juba kahekordne maailmameister ja olümpiavõitja, olles ühtlasi kõigi aegade noorim olümpiavõitja slaalomis (18a, 11k) ning juhib võimsalt ka käesoleva hooaja mäesuusatamise MK-sarja üldkokkuvõttes.
Kuid mitte ainult kiirus pole tema trump, nagu juba aru võite saada jah, mehed.
Mikaela Shiffrin ja ilunumbrid.
Mikaela Shiffrin ja jõunumbrid.
Head nautimist ja kaasaelamist.

 
At 16:03, Anonymous Anonüümne said...

Headest ideedest ja lahendustest oleme alati huvitatud.
PP, jääme pikisilmi homset ootama.

 
At 16:09, Anonymous Anonüümne said...

15:52 äkki valgustad, et palju tal õlgadel oli? Minu arvestused näitavad, et 4*punast(25) ja 2*kollast(15)=130kg, on see nii?

 
At 16:36, Anonymous Fänn said...

Silma järgi hinnates tundub jah, et suured kettad on 25 ja 15. Aga on ka veel väiksed (raske aru saada, kas 5 või 10, aga isegi vist 10) ja kang (reeglina 20kg).
Kokku siis kas 160 või 170kg. Pole paha noore neiu kohta!

Seal maal käib asi aga naeltes ja seetõttu ei pruugi arvutus kõige täpsem olla.

 
At 17:48, Anonymous Anonüümne said...

TH treener: alaliidu peasekretär ja murdmaajuht astugu tagasi.
#matitankistid

 
At 17:56, Anonymous Anonüümne said...

#matipojad ja kõik muud FMA-müstifikatsioonid on tõestamata sl-sopalehelik pajatus. Rääkige asjast avalikult, kui on mingi asi, Kui ei ole ühtegi asja, siis ärge kasutage #riitlleritsublogikommentaatoreid ja #muudafaktidetasoppa müstifikatsioonidesse õhu puhumiseks.

Ainus avalikult näidatud arutelu käib mingi tühis-kõrvalise sportlaste-alaliidu vahelise lepingu ümber, mis on võib-olla kolmelt poolt veidi kehvasti läbi arutatud (alaliit, haanja suusatajad, muud mitte allkirjastanud suusatajad), aga mis ei ole seadnud olulisi takistusi sihipärase tegevuse läbi viimisel. Kui mõni sihipärane tegevus oleks läbiviimata jäänud, oleks see avalikuks tehtud ja me teaksime sellest.

 
At 18:20, Anonymous Anonüümne said...

Tulles tagasi postituse pealkirja juurde -
Priit, kui üksikud hundid on kangelased, siis miks sa ikke veel tegeled rattasõidus ja suusatamises grupis istumisega ning üritad alles lõpus midagi tõestada?

Üksiku hundi tee rattasõidus on TEMPOSÕIT! Ei mingit tuules istumist ja viilimist ...

Muidu tuleb jälle välja, et kirjutad üht, teed teist ja pärast imestad, et siin nii vähe kaasa kiitjaid.

 
At 18:54, Anonymous Anonüümne said...

Rattamehed muidugi oma temposõiduga ja temposõiduga.. ei saa te siit omale kaaslast, härra tegeles nii võimekate aladega oma paremas nooruses, nüüd võtab ainult kritiseerida ja allatuult sõita.

14:35 ütles selle suusatajaid puudutava pseudokriitika osas kõik ära. Kui sellise jutujamaga jätkata, siis järgmisena oleks vaja ajakirjanikke treeningmetoodika seadistamisel kuulama hakata või mida veel... Et panna on vaja ja tund korraga, iga päev, jne.

 
At 20:06, Anonymous Anonüümne said...

Mikaela on kena küll, ma jään siiski prl Vonni selja taha - üks asi on sport ja ilu, teine on rasketest traumadest välja tulek, vaimselt oi-oi kui raske. Aga minugi poolest, kui PP ja võhmamehed kiidavad heaks, siis kajastame ka tema tegemisi. Siiski, hoiame sporditidrikite suhtes ranget joont, ega me ei taha ju, et spordiblogi bulvarileheks muutuks. Näete, isegi PP lubab järgmise sissekande teha konstruktiivse. Elame näeme. Saame vist siiski ärtust.

 
At 20:11, Anonymous Martin said...

Hr Pullerits, oma blogikirjutistes, ajaleheartiklites ja ilmselt siis ka ülikoolis jutlustate individualismi, tugeva isiksuse kultust, põlgust nõrkade ja individualismi massihüsteeriaga kaasatulemisega mitte nõus olevate, sotsiaalselt mõtlevate inimeste vastu. Meie ühiskonnale on ammustest aegadest iseloomulik olnud kollektivism, ühine töö ja ühine elu. Seda ka spordis. Väärtused, mida "impordite", on meile võõrad.

 
At 20:22, Anonymous Anonüümne said...

Pühapäevases rahva oma kaitse saates oli toredasti juttu sportlasest Pulleritsust.

 
At 20:42, Blogger Priit Pullerits said...

Martin, te ei tunne ju ajalugu. Kollektivism on omane vene ajaloole (kogukond, küla), eestlastele ja Eesti ajaloole on just omane individualism (talu). Kes te ajalooõpetaja oli?

 
At 22:11, Anonymous Anonüümne said...

kohati iroonilised ja kas või eneseiroonilised, tekitaks teravaid reaktsioone, kui öeldi, ja tunnustavalt: see ettekanne oli nii meeleolukas, et läheb otsapidi standup comedy alla. (Vau, inimesed on kuus tundi juba ettekandeid kuulanud ja sa suudad nad nädalavahetusel kella viie paiku õhtupoolikul ikkagi käima tõmmata, nad naerma ajada hoolimata sellest, et pedaalid nende lemmikala peal - tehke järele, s***!)

Ise kirjutad aga ei mõista.
Alguses tekitas su sõnavõtt protesti, siis aga saadi aru , et selle idioodiga pole midagi teha..ja kütab muudkui edasi seal ees. Kokkuvõttes tuli sellest kurb ja vastureaktsiooni naeru esilekutsuv skisofreenile joga. Sellisega pole mõtet väideldagi.

 
At 22:35, Anonymous Martin said...

Hr Pullerits, Esitate ajalugu moonutatult. Eestlaste kollektivism ei olnud vene rahvuse omast väiksem. Eesti külas individualism oli iseloomulik ainult talupoegkonna kitsale jõukamale kihile, kulakutele. Keskmikud ja kehvikud, popsikohtade pidajad seevastu pooldasid kollektivismi. Mis avaldus Mahtra sõjas, 1905. a mõisate põletamiseks jm ühistegevuses nii enne kui ka pärast sajandivahetust. Mis sotsiaalsest kihist te ise pärinete?

 
At 22:46, Blogger Priit Pullerits said...

Jajah, 22:11, te ju teate täpselt nagu kommentaatorid alati, olite ju kohal, lausa esireas.
Martin, palun konsulteerige meist targematega ajaloo asjus, siin loote poolteadmistega müüte ja tahate, et me neid usuks. Nii pole ilus.

 
At 22:49, Blogger Priit Pullerits said...

Muide, mis Secret Spire'st arvate? Vaatasite? Oleks meil Eestis selline, näitaksime seda teistele uhkelt kui maailmaimet, aga Moabi kaardile Utah's see ei mahugi - selline seal tavaline asi, ei midagi erilist. Tunnetate vahet?

 
At 22:49, Anonymous Anonüümne said...

Kilva-mängu! Peaksite selgelt ära tundma, kellega päriselt tegu ja miks see ära trükiti. Seda ma ei küsi. Küsimus kõlab hoopis - kes kommentaariumi tihedaimatest stammpostitajatest vastab kirjeldatutele kõige paremini:

"Energiline ja elegentne inimene, kes o[n] kindlalt veendunud, et ilma temata ühiskond hakkama ei saa. Kelle leksika kõi[gub] omamehelikust riiklikuni, riiklikku häält oska[b] ta alati kõige paremini teha, seda registrit valda[b] tüüp professionaalselt."

 
At 22:56, Anonymous Ülu65 said...

22:49 - spaisse spaiier!? Saisse.. tahaks hoopis vastu küsida, et mida te enda prowwa sellest arvab!

 
At 23:34, Anonymous Anonüümne said...

Priit provotseerib. Teab, et Eestis on The great dome of limestone — in Kostivere, aga teeb näo, et oh sa juudas kas tõesti ka siin.

 
At 23:36, Anonymous Anonüümne said...

Õudne kui kallutatud ikka. See tundub nagu kellegi perselakkumine.

 
At 23:41, Anonymous Märt, hobikorras riistvõimleja said...

Ei, mehed, ma ei tea kuidas on teiega, aga minu süda tuksub nüüd ja edaspidi slaalomiprintsess neiu Mikaelale. Ma usun, et nõustute sellise epiteediga, kuna neiu on siiski ekstraklass nii mäe otsas kui mäe all kui mäe kõrval.

Sorry, preili Vonn, aga tema tegemistele jääb nüüdsest vähem aega. That's life! Kuid Lindsey kiirele paranemisele ja nõlvadele tagasipöördumisele hoian loomulikult jätkuvalt tuliselt pöialt, pärast mida võiksime näha juba ka suusaneidude vahetut konkureerimist.

Aga sellele vaatamata loodan, võhmamehed, et kajastame edaspidi ikka mõlema suusakaunitari tegemisi ja raske on uskuda, et ka peremehel selle vastu midagi võiks olla.

 
At 00:59, Anonymous Tõnn said...

Märt, mõtlete midagi sellist, mida 23:36 välja ütles? Lisaks - plaanite äkki emigreeruda kah, sinna vunnimaale? Rääkige oma plaanidest maainimesele arusaadavate sõnadega.

 
At 02:48, Anonymous Anonüümne said...

Indrek Schwede ütles tabavalt Pulleritsu pongestamise kohta.

 
At 03:12, Anonymous Anonüümne said...

https://youtu.be/1-bgvQ9heS4

 
At 09:28, Blogger Priit Pullerits said...

Sellest Mikaela Shiffrini slaalomivõidust Sotšis kirjutasin ma olümpiaraamatus, kus mäesuusatamine oli minu kajastada.

 
At 09:49, Anonymous Fänn said...

See fakt oli meil teadmata, Priit.
Aga kui nii, siis kiidame heaks - suurepärane valik ja loeme üle!
Nüüd on ainult küsimus, kust raamatut saab...
Äkki on ka mingisugune netiversioon olemas?

 
At 09:54, Anonymous Anonüümne said...

09:28 Uhhuu, absurd!?

 
At 09:55, Blogger Priit Pullerits said...

Oi ei, lp fänn, raamat on ikka raamat, sellel on püsiväärtus, ei seda netti panda. Aga preemiaks huvi tundimise vastu edastan, et naiste slaalomi peatükk algab nii:

18-aastane ameeriklanna Mikaela Shiffrin liugleb pärast esimest laskumist suusaliftiga üles teise sõidu starti. Tal on paremuselt järgmise, Vancouveri selle alla olümpiavõitja Maria Höfl-Rieschi ees poolesekundiline edumaa, ja pisarad valguvad ta silma.

 
At 09:56, Blogger Priit Pullerits said...

Küsimus suurele ringile: mis põhjustas Shiffrini pisaraid?

 
At 10:07, Anonymous Anonüümne said...

Granny surm see vist ei olnud, sest vähemalt üks neist oli talle nädalavahetusel Killingtonis kaasa elamas, kus slaalomiprintsess järjekordse MK võidu võttis.
Lahkus siis ehk keegi teine lähedane?

 
At 10:25, Anonymous Fänn said...

Priit, sa võiks selle peatüki siin avaldada, kasvõi järjejutuna.
Raamatu ilmumisest on juba nii kaua möödas, et autoriõigused on nagunii aegunud ja sedasi saaks see raamat ka mingit lugejaskonda.
Sest, olgem ausad, kes tänapäeval peale paduspordifanaatikute sellist asja paberil ostab?

 
At 10:28, Blogger Priit Pullerits said...

Õigused ei kuulu paraku mulle. Õigused raha vastu maha müüdud. Raha ka ära kulutatud, käisin selle eest Moabis.

 
At 12:28, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kas 10:07 on õigel rajal?

 
At 18:59, Anonymous Anonüümne said...

liugleb ... suusaliftiga üles ?

 
At 11:17, Blogger Jal Pari said...

PkDomain offers Best quality web hosting, domain registration, website builder and reseller hosting with free domain registration in Pakistan. PK Domain offers Web Hosting in Pakistan, One of top quality Web Hosting Services Provider in Lahore Pakistan. Our services are available in all cities of Pakistan you can order us via www.pkdomain.com.pk. PK Domain is one of top best web hosting provider in Pakistan along with big cities, Karachi Lahore, Islamabad.

 
At 10:08, Blogger ninest123 said...

jordan shoes
timberland outlet
ferragamo shoes
hermes handbags
philipp plein outlet
coach factory outlet
coach outlet
uggs outlet
hermes outlet
ugg boots for women
mt0207

 

Postita kommentaar

<< Esileht