Pullerits: Kuidas koguneb rattamaratoniks rattavorm?
Ajakirjas Newsweek, mida peale Vanity Fairi alati kaanest kaaneni loen, ja kus 1995. aastal viis kuud Washingtonis töötasin (Pennsylvania avenüül Valge Maja naaberkvartalis), avaldas Ameerika ülikoolide edetabelid, mis räägivad sportlikus mõttes nii mõndagi kõnekat. Kategoorias Most Stressful oli kolmandal real Columbia ülikool New Yorgis. Õppisin sealses ajakirjanduskoolis, mille asutas Joseph Pulitzer ja mis on mitte ainult ameeriklaste väitel, vaid ka eurooplaste hinnangul maailma parim ajakirjanduskool, 1990. aastal. Kategoorias Most Rigorous kuulus Columbia ülikoolile koguni esimene koht.
Ma ei kavatsegi ilustada ja väita, et oi, kuidas ma nautisin Columbia ülikoolis käimist. Mäletan väga selgelt, kuidas sammusin mööda Broadwayd hommikuti seminaridesse-praktikumidesse ja vihkasin seda – poolteist esimest kuud. Ajapikku saabus enesekindlus ning enam ei tundnud end üleüldises wunderkindide ja workaholicute konkurentsis ka just kõige kehvemini.
Kui sa sellises karmi ja suure nõudlikkusega stressirohkes keskkonnas pinnale jääd, siis ei ole kõigi muude tegemiste ja pingete kõrvalt sportimine midagi ülejõukäivat. Hea kool oli, kasvatas tahtejõudu, meelekindlust, enesesundimist, mitteallaandmist, iseloomu. Need omadused, olgu kellel kust saadud, aitavadki nii mul kui käputäiel (1%) minuealistel kogu Eestis olla spordis sitkemad, vintskemad ja paremad kui enamik (99%) poole nooremaid.
See on esimene provokatsioon, kui soovite. Aga mitte ainus.
Teine provokatsioon tuleb siit – ja selles on teaduslik iva. (Vaatame nüüd, kas osa lugejaid kaotab närvi...) Mõned mehed on muutunud naiselikult karvaajajaiks. Aga see – ja nüüd tuleb ilmselt üllatus – pole ainult naiselik, vaid ka negriidne ja asiaatlik. Et kuidas ma saan ja julgen niiviisi väita?! Aga seepärast, et teadus on minu poolel. Rääkisin nädalavahetusel ühe Tartu Ülikooli kogenud loodusteadlasega, kes juhtis mu tähelepanu, et neegritel ning samuti jaapanlastel ja hiinlastel on karvakasv kehal äärmiselt napp, igatahes võrreldes europiidse, valge rassi esindajatega. Tänasin teda selle tähelepaneku eest. Ja lisan: olen igati europiidne, ja olen uhke selle üle – proud of it! Teisisõnu: ma ei püüa, nagu mitmed teised, oma europiidsust ehk valge rassi tunnust koos karvadega maha ajada.
Nüüd, kui vaim ja keha on ülevaadatud, heitkem pilk ka lihaskonnale: mida see on möödunud nädala jooksul teinud. Paljud tahavad ju endaga võrrelda, kuidas ettevalmistus Tartu rattamaratoniks kulgeb. Pärast kahte nädalat puhkust sai eelmisel nädalal sõidetud maanteerattaga järgmiselt:
E: 56.20 – 28,3 km (keskm. 30,1 km/h)
T: 1:54.50 – 66,5 km grupis (34,7 km/h)
K: puhkus
N: 1:39.05 – 55,3 km grupis (33,5 km/h)
R: puhkus
L: 1:58.43 – 31+31=62 km (seljakotiga maale ja tagasi; ajad 1:01.33 ja 57.10; keskm. 30,3 ja 32,4 km/h)
P: 1:02.35 – 33,8 km (32,4 km/h)
Nädalas sõitsin rattaga 7:31.30 ja 245,9 km, keskmine kiirus oli 32,68 km/h.
Nagu näete, ei ole siin mingit süsteemi, ja ega see mind huvita ka. Võtan rattasõitu mõnuga: istun sadulasse, väntan üksinda umbes tunni ehk 30 km mõõdukalt pingutades, rohkem ei tee, sest tahan, et elus muuks ka aega jääb, ja kui nädalas kord-kaks grupiga pikemalt sõitmas käia ning nonde sõitude käigus ka kiiremaid, ligi 50 km/h lõike saab vurada, siis sellest saab piisava nn kaifi kätte. Enamik ehk 99 protsenti ei jõua pooltki nii palju pingutada ja end tagant sundida.
******
Skull Valley ja Stansbury Mountains, Utah. 15. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits.
Fotod 1-3: Nii töötab grupi pea Vuelta 9. etapil. Fotode autor: Reuters/Scanpix
39 Kommentaarid:
Oot 99% ei jõua pooltki mida nüüd...?
Aha, muudame aga lugu kogu aeg.
Siis uus küsimus - mille põhjal sa väidad, et "99 protsenti ei jõua pooltki nii palju pingutada ja end tagant sundida."?
Vaata Priit, need protsendid, mis sa välja tõid kinnitavad ainult fakti, mida CIA ja KGB teadsid juba 80-ndatel, et eestlased kui rahvus surevad välja. Need protsendid on uskumatud, kuid kahjuks kurvastavalt tõesed. Neid prosse vaadates läheb nägu tõsisemaks kui mede staarpoliitikutel raskeid otsuseid langetades.
Jah, 11:02, te olete selle pealtnäha kerglase kirjutise tagant leidnud üles laiema ja tõsisema probleemi. Suur tänu märkamast mitmetasandilisust! Eks see ole ka kinnitus teie intelligentsusele, et te ei ole takerdunud irriteerivatesse pisiasjadesse, vaid tajute suurt pilti. Vaadake kõik, kui Tartu rattamaratonist võtab osa 5000-6000 inimest ja Tallinnas jookseb 10 000 inimest, siis need võivad tunduda suured arvud, aga tegelikult noist umbes viiendik, kui mitte koguni neljandik, on neil üritustel juhukülalised, kelle sportimine piirdub ühe-kahe nädalaga enne üritust. Aga mida teevad Eestis ülejäänud? Jälgige infovoogu: eelmine nädal tuli TAI-lt andmeid, et ülekaaluliste arv on taas suurenenud... Kas regulaarselt sportijaid on 1 või 2 või 3 protsenti, ei muuda asja - laia silmaringiga inimesed tabasid niikuinii ära, et see vastandus 99:1 on metafoorne viide USAst alanud Occupy liikumise plakatprotsendile 99:1, mille puhul võib ka ilmselt küsida, et kas see 1 % on ikka 1 või 2 või 3 - selles ei ole küsimus. Küsimus on selles - ja mu sõnum on selles -, et mittesportjaid on suur-suur ja ülekaalukas enamik.
http://statistikaamet.wordpress.com/2012/06/28/tervisesporti-teeb-iga-kolmas-inimene/
...kas teie suste seda? Ehk kas teie peate tervisespordiks seda, mida need inimesed teevad, ja millise sagedusega teevad?
Ilmselt jookseb siin piir ühe kindla koha pealt. Kes teeb sama palju või rohkem kui PP, on selle ühe protsendi sees. Kes aga julgeb veidigi vähem sporti teha, on automaatselt persona non grata, ehk siis selle rasvuva 99% sees.
1-2 nädalat enne neliku üritusi olen ma 99% sees, vahepealsel ajal ilmselt 1% sees!!!
Kreeklased lahendavad Occupy poolt üles kistud 1:99 probleeme väga spartalikult - Kreekat laenuorjusesse paisanud pangale pomm alla ja nuhktarkvara tootja M$ kontorile tuli otsa. Eestlased aga annavad mõne tunniga oma relvakangelasest patuoina üles, kes julges kohaliku gängibossi maha kõmmutada ja pole mingit haitehh nuhktarkvara tootjaid vaja kasutadagi :) Seega siin riigis pole kõvast füüsisest tolku, vaja on probleemi korral kähku nt Hispaaniasse osata pageda.
Vaesed proffiratturid!
Nemad vist häbenevad oma päritolu, kuigi suurem osa on Euroopast - muudkui raseerivad...
See, et karvadeta nahka on parem masseerida ja kukkumisel on oluliselt väiksem infektsioonioht, ei lähe arvesse.
Samas on teemast lähtuvalt huvitav teada, (Sic! Priit Pullerits ju ei raseeri!) kas sileda lõuaga blogipidajal on peita Aafrika või Aasia juured?
PS. Palun mitte solvuda kui küsimus on sama provokatiivselt lahmiv kui bloggeri jutt.
...aitavadki nii mul kui käputäiel (1%) minuealistel kogu Eestis olla spordis sitkemad, vintskemad ja paremad kui enamik (99%) poole nooremaid
Ent! Valdav osa sellest 99%-st suudab joosta. Pullerits enam ei suuda. Säh Sulle kooki moosiga ehk arulagedal treenimisel on tagajärjed. Pmst mulle meeldin taoline elu - lollus peab saama karistatud.
Keda ma peaksin rohkem uskuma? Kas uuringu teinud statistikaametit või ilma faktideta ....
Pakun, et poolteist sajandit tagasi ei teinud 99% eestlastest sporti tänapäeva mõistes. Sellegipoolest olid nad füüsiliselt tugevamad kui sportlastest tänapäeva 1%.
50 aastat tagasi joosti selliseid tulemusi, mida tänapäeva sportlased kolm neli korda suurema kilometraazi pealt ei suuda.
12:09
Lp 14:14
On olemas väikesed valed, suured valed ja statistika. Mida Teie usute?
Juhul kui statistikat tehakse Emori meetoditega, siis pole see kahjuks usaldusväärsem kui täna tehtav nädala lõpu ilmaennustus.
Muide isegi rahvaloenduses tekitavad ületamatuid probleeme need kodanikud, kes vassivad oma elukohaga. Tulemuseks on täiesti valed järeldused statistikutelt ja uppi lendavad otsused otsustajatelt kes usuvad statistikat.
Priit, ära palun protsente arvuta ega staristikaga tegemist tee! Kohe läheb rappa!
Lisaks ära unusta, et jooksmise, rattasõidu ja suusatamise kõrval on kümneid teisi sporditegemise või kehakultuuri viise, millest sul ilmselt üsna udune ettekujutus on. Lugeda kokku SEB jooksumaratonil osalejad, suhtestada see rahvaarvuga ning leida, et keegi sporti ei tee....
Vabanda! Tühikargamine on selle asja nimi! Statistikaametit usun siinkohal rohkem.
13.12 - ei solvu, sest see küsimus on isegi vaimukas, igatahes ei kuma sealt pahatahtlikkust. No mis mul on oma päritolu kaitseks öelda? Äkki aitab välja vingerdada see, et ajan habet kolm korda nädalas (muidu üle päeva, nädalalõpul üle kolme päeva) - see on lihtalt nii tüütu tegevus, ja kuna ma ei ole tumedapäine, siis mu habemetüügas ei torka ka nii vägasilma kui brünettidel.
13:23 - hoiatan teid: ärge kahjurõõmutsege! Ja võtke teadmiseks, et dr leho Ripsi hinnnangul - ja ta uuris röntgenipilti ja tal on kogemusi -, on mu põlvekõhrede kulumine eeskätt vanusest, mitte treenimisest tingitud. Teie parastamine tervise teemal on siinkohal maotu ja näotu. Nüüd lootke, et see teile ühel halval päeval tagasi ei löö.
15:14 - uskuge pealegi, usk on uskuja enda asi! Aga miks siis inimesed on nii paksud ja töllakil ja nõrgad ja võimetud (isegi meeste seemnerakkudel pole enam endist elujõudu - ja see on teaduslikult kindlaks tehtud!)...
Priit usub, et inimesed on nii paksud (kui paksud?), aga ei usu, et nad sporti teevad.
Naljakas on see, et nii paksude kui sportijate hulk on samast allikast (statistika). See, mida Priit teeb, on usukuulutamine.
Kas see on nüüd usklike blogi???
Uskmatu
Oot. Ega hr Pullerits ometi maanteerattaga rattamaratonile ei lähe? Seda eksperimenti oleks küll tore kõrvalt kaeda.
A.
Ai sa poiss, täna läks küll andmiseks. Viljandi mnt-d pidi Puhjani sõideti nii, et kahetsesin, et lugemisvara kaasa ei võtnud, aga tagasiteel hakati pärast Kavilda ürgorgu tõmbama. Mis seal salata, olin ise ka aktiivsemate seas, ei lasknud hool raugeda. Üksvahe isegi mõtlesin, et kas pean ikka kõigi kiirendustega esimeste hulgas kaasa minema. Pean! Soo peal umbes 10 km enne Tartust tõmbas grupi esiots ketti, tegin oma vahetused korralikult ära, kuid siis jäin ühe vahetuse lõpuks õnnetult just täpselt viimase tõusu alla ja rong pani vasakult mööda, hooga üles. Midagi polnud teha, sinna ma jäin. Ponnistasin üksinda järele, aga kus sa sellega, kui kõik tegijad mehed ees. Siis tuli tagantpoolt üks appi, siis teine - ja nii saime kiiruse taas 45 km/h peale. Aga liidergrupp, kuigi tundus, et hakkasime sellele lähenema, läks ikka oma teed. Seekord siis sedapsi. Keskmine kiirus 35,15 km/h. Oli mõnus trenn, tagasiteel korralik pingutus, see kompenseeris esimese poole loksumise.
Aga, milliseks võistluseks treenite, et nii intensiivselt rabelete, Priit? Või lihtsalt tõmblete ajaviiteks? Rattamaratoniks peaks ikka nüüd juba maastikul harjutama. Homme on Kambjas eraldistart 10 km kell 17.30
Teet
Tohters ütlema, et 47 a vanuses ei saagi pmst joosta??? Et trenn ei puutu asjasse??? Et pilt näitab nii!!! Jummal tänatud, et mehest lahti saadi.
Kas keegi võiks uurida trenni sõltuvuse tekitamist. Julgeks arvata, et paar aastat tagasi PP-l ka korralik sõltuvus. Tõenäoliselt said mõledud ja juureldud päevadel õhtusest trennist ja tulevastest võistlusest jne. Nüüd kui mõni aeg rapsitud, siis tekib küsimus, et mis asja point on? Nädalas kulutatav 10h trennile on üsnagi suur kogus aega, mida heale raamatule, kino, lapsele, kodu remontimisele jne kulutada.
Trenn tihti hea võimalus välja lülitamiseks igapäevast, mis paljudele alko on. Aja möödududes hakkab võistluste eesmärk vähenema, trenni mineku motivatsioon madalam jne. Või mis on arvamused?
Teet, tõepoolest, tõmblen ajaviiteks ja seepärast, et põnev on. Ei tee minusugune maastikul mingit võistlust, treeni või mitte - seda ütles ammu juba dr Rips. Ja 21:38 - trenn on mulle hea võimalus end vormis hoida, olümpiavõitjaks vist tõesti enam ei jõua saada. Aga milleks need teised mehed harjutavad???
Mina harjutan ikkagi selleks, et pärast mingit võistlust vaadata nimekirjast kellele ära panin. Isegi kui olen eelviimane, siis vaatan, kes see kotipoiss viimaseks jäi ja mõistagi kes katkestasid (nõrgad) :))
Niisama nagu vormi hoida ei näe pointi, sest kehakaaluga porbleeme pole.
Teet
Seoses selle 11:02 rahvuse väljasuremise teemaga - pöörati minu tähelepanu sellisele võrdlusele nagu Taani vs Eesti. Pindala peaaegu sama. Rahvaarv... Oo jaa.
Ja küsimus oli, et miks eestlasi pole nii palju?
Oskab keegi öelda?
On olemas väikesed valed, suured valed, statistika ja inimene, kes teeb kõhutundest nn statistikat.
14:14
Madis, taevale tänu, et meil nii palju inimesi ei ole. Sõidad linnast välja ja ruumi on piisavalt, kõik kohad ei ole asustatud, liikumispiirangutega. Ja oleks meil rohkem inimesi, ei oleks ma kindel, et meil oleks rohkem rikkaid ja toimetulevaid inimesi; kardan, et pigem oleks rohkem toimetulekutoetust vajavaid inimesi.
9:26
Võib-olla tegi PP oma järelduse kõhutundest, kuid seekord läks tal see tunne üllatavalt täpselt täppi.
Rattahuvilistele üks teada, et aegsasti uuel aastal Tartu rattaralliks vormi timmida.
2013. aasta toob Klubi Tartu Maratoni ürituste kalendrisse kaks suurt muudatust. Kui seni toimus Estonian Cycling Weekend mai eelviimasel nädalavahetusel, siis järgmisel aastal toimub see mai viimasel/juuni esimesel nädalavahetusel, st suur rattanädalavahetus lõppeb SEB 32. Tartu Rattaralliga 2. juunil.
Huvitav, kas see muudatus on tehtud soovist võistlustele kõvemad klubid kohale tuua?
Priit, miks sa räägid kahest muudatusest, kui tood välja ainult ühe?
...et huvi kütta ja panna teid ka infot otsima, mitte lootma, et kõik kandikul kätte tuuakse.
Okei, teine puudutab muudatust rullimaratoni asjus - no keda see küll huvitab?!?
14:53-le vastus:
„UCI tegi meile ettepaneku lükata ECW toimumine nädal aega edasi, kuna praegusel nädalavahetusel toimub maailmas lisaks meie sõitudele veel 5 olulist suurt võidusõitu, sh Giro di Italia, kuid nädal hiljem on rahvusvaheline kalender oluliselt soodsam ja seega annab tugevatele
tiimidele paremad võimalused tulla osalema Estonian Cycling Weekendile. Rahvasportlastele tähendab nädala võrra edasi lükatud rattaralli pikemat pausi rattasõidu ja Tartu Jooksumaratoni vahel,“ sõnas Kelk.
Normaalsel spordisaidil ongi teated ammendavas pikkuses. Pole vaja juurde otsida. Küta edasi oma huvi.
to: 17.43
See ei ole spordisait, vaid blogi.
r.
7.5 tundi nädalas peale kahenädalast puhkust ja kaks nädalat enne rattamaratoni on küll üks kesine ettevalmistus, eriti kui muda- ja jooksumaraton tuleb.
Aga loodame parimat Priidule.
See 1% lugu on ikka päris jabur. Lõpetasin keskkooli ca 20 aastat tagasi, oli suur ja hea kool. Just eile sirvisin spordiportaali. Pole ühtegi meesterahvast samast aastakäigust, kelle nimi oleks viimastel aastatel rahvaspordivõistlustel üles antud. Ühe EAS piiga leidsin. Sel lähevad tulemused aastatega paremaks, jookseb juba 5 min/km. Kõik!
Kooli sporditraditsioonid on olnud ikka väga kõrgel.
Aga võtke suvaline Lõuna-Eesti kool. Selle vilistlasi leiate igal võistlusel.
Väärtushinnagud ja elutempo hävitab selle rahva kvaliteedi linnades. Maal ikka sporti tehakse. Ja mitte 1%.
Kuidas siis valmistuda Tartu Rattamaratoniks, kui stardini on jäänud ainult veel 16 päeva?
9:55
Millest te järeldate, et täppi läks? Fakte pole. Või teil on?
15:03
Faktid on protokollides kirjas. Natuke arvutada ja ongi nii...
tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches
bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases
Postita kommentaar
<< Esileht