esmaspäev, november 30, 2015

Pullerits: Kuidas ma Shanghais ootamatult vahele jäin (ja raha lendas...)?

Poleks osanud arvata, et Shanghais sisse kukun.
See juhtus täiesti ootamatult.

The Peninsula Shanghai viietärni luksushotelli (fotol all vasakul), maailma paremuselt kaheksanda hotelli (Travel+Leisure) restoran Sir Elly’s oli rahvast küll puupüsti täis, aga ikka märkas kellegi terav silm saali teisest otsast talle tuttavana tundnud nägu. Ta tegi tumedates ülikondades meeste ja õhtutualettides, kaunilt soengusse seatud juustega naiste vahelt läbi liikudes endale ruumi ning saabus järsku minu kõrvale, ilma et oleksin ta ilmumist märganudki.

«Priit Pullerits!?!» küsis ta sulaselges eesti keeles. Selles oli rohkem äratundmisest tingitud imestust kui küsimust.

Keerasin end mind nimetanu poole. Ta oli umbes minupikkune. Ja kahtlemata heas tujus. Tal oli kaasas tumedapäine, tumedas kleidis ja ronkmustade õlgadeni langevate juustega lühemat kasvu saatja. Jasmine, kui õigesti mäletan, tutvustas mind kõnetanu teda. Ja nimetas teda kergelt rõhutatult oma sõbraks.

Mind äratundnu, nagu selgus, evis minu kohta siiski veidi liialdatud infot. Aga seda ei saa pahaks panna, kui ta oli juba mõnda aega Hiinas elanud ja töötanud. Ta nimelt tutvustas mind oma sõbrale kui maratonijooksjat – ta oli ise jooksnud, kui nüüd õigesti mäletan, 3:35 kanti –, mida koheselt korrigeerisin, öeldes, et pole elus ainsatki maratoni läbinud ja ega see mind huvita ka. Ja teiseks oletas ta, et kuulun peaminister Taavi Rõivase kaaskonda (Rõivas oli nimelt sama päeva hommikul kohtunud Hiinas tegutseva umbes kahekümne eesti inimesega), mida samuti innukalt kummutasin, sest nii see tõepoolest ei olnud. Mis seost mul poliitikutega?!

Ometi olin arvanud, et saan kaugel Shanghais ja peenes The Peninsula hotellis rahu. Õigemini, sel eesmärgil sinna sõitsingi. Ja kui rahu ning privaatsust tahad, saab seda ikka parimais tingimusis, mis üldse kusagilt võtta. Ma ei saa aru Eesti suusatajaist, kes lähevad Soome treeningulaagrisse ja ööbivad mingites mökkides, seal kodust kaasa võetud konserve ja nuudleid pannil praadides. Taastumine ja puhkus on treeninguprotsessi sama olulised osad nagu treenimine isegi, kuid selles osas latti alla lastes on ju oht nullida kõik see, mis raske treeningtööga saavutatud.

Minu Deluxe River Roomis, mil on hotelli seitsmendal korrusel põrandapinda 55 ruutmeetrit ning mille päratu suurest aknast avaneb üle Huangpu jõe vaade finantspiirkonna Pudongi pilvelõhkujaile, polnud mingit kööginurka. Kui süüa tahtsin, võtsin suurel laual, mis asus otse akna all, telefoni ning helistasin ja lasin lõunasöögi ratastel kandikuga tuppa tuua. Hiinlanna lükkas selle diivani ette ning võttis seejärel kandiku, õigemini laua alt kuuma hoidvast kapist välja mu neljakäigulise lõunasöögi ja asetas lumivalgele linale. Seadsin end diivanil mugavalt istuma, nautisin vaadet Pudongile ning lasin hea maitsta (fotol ülal paremal). Kui olin lõpetanud, helistasin, et tulge ja viige nõud ära. Arvele kirjutasin ka alla: 368 jüaani ehk 54 eurot.

Tuba (fotol vasakul) maksis 3700 jüaani ehk 547 eurot. Loomulikult, mugavuse eest tulebki maksta. Näiteks on laual tabloo (vasakpoolsel fotol paremal), mis näitab välistemperatuuri, niiskust, tuule suunda ja kiirust. Numbritoas on kuus telefoni, neist üks vetsupoti kõrval. Kõik rahvusvahelised kõned on tasuta, s.o hinna sees. Vannitoas on mõistagi teler, aga samas saab nupuvajutusega muuta vannitoa spaaks: tuled kustuvad ja hakkab mängima mahe muusika. Kõik lauanõud on hõbedast. Garderoobis on isegi küünelaki kuivatamise agregaat (alumisel parempoolsel fotol peegli all vasakul).

Kuna pikk lennureis oli selja taga, kasutasin ära pükste puhastamise ja pressimise teenust. See käis nii: panin püksid spetsiaalsesse valgesse kotti ning koti garderoobis (fotol paremal) seinakappi ning vajutasin nuppu, millele oli kirjutatud «Service». Edasine meenutas Houdini trikki. Käisin korraks toast ära ja kui tagasi tulin, vaatasin, et «Service»-nupu tuli oli kustunud. Tegin kapi lahti – püksid olid kadunud. Olgu, vaatame, kuidas teil õnnestub öösel püksid tagasi tuua, sest andsid need teenindusse õhtul kella üheksa ajal ning vähemalt kuue tunniga lubati need korda teha.

Ja hommikul, kui läksin garderoobi, nägin, et seal põleb kapiukse kõrval nupp, mille peale oli kirjutatud «Delivery». Tegin kapi lahti ja – seal mu püksid rippusidki. Nagu tuttuued, puhtad ja viigitud. Mul andis tükk aega nuputada, mis moodi nad selle Houdini triki tegid, eriti arvestades, et mul on erk uni – kas teie suudate välja mõelda? (See trikk maksis ainult 109 jüaani ehk alla 12 euro.)

Kui linna peale asja, annab The Peninsula sulle tumerohelise Rolls-Royce’i (fotol ülal vasakul), mõistagi koos juhiga. Ma siiski nii kaugeid sõite ette ei võtnud, et autot vaja tulnuks – lõppeks oli eesmärk ikkagi puhata, mitte end Shanghai ummikutes kurnata. Aga õhtul tegin ühe väikse tripi küll. Astusin 16,5-meetrise mootorjahi Princess 54 pardale ning tegin tunnise reisi (hind äripäeval 8000 jüaani ehk 1182 eurot tunni eest, aga kuna seilasin pühapäeval, oli hind 12 000 jüaani ehk 1773 eurot tunni eest) mööda Huangpu jõge, mõlemal kaldal kõrghooned mitmevärvilistes tuledes säramas ja plinkimas (fotol ülal paremal). Jahi avatud ülakorrusel oli lisaks minule vaid hiinlasest jahijuht. Oli mõnus ja segamatu olla, aeg-ajalt tõi ülikonnas ettekandja allkorruselt mulle kandiku peale seatud valgest portselanist lusikail gurmee-suutäisi.

Tunnistan, et puhkasin hästi. The Peninsula Shanghaist, mis asub ajaloolise The Bundi piirkonna põhjapoolses otsas ja mis oli just seatud jõuluehteisse (fotol ülal paremal, selle keskel hotelli peatrepp, kuid enamik külastajaid kasutab siiski art deco stiilis lifte) – selle pealt polnud säästetud –, oli enamik huviväärsusi lühikese jalutuskäigu kaugusel. Kõndisin ringi vaid nii palju, et kesklinnast väike ettekujutus saada. Shanghais on ju 24 miljonit elanikku, pole mõtetki üritada linnast täit pilti saada. Lõppeks ei saanud lasta ahvatlustel eesmärki hägustada, ja eesmärk oli hästi puhata.

Seda sai ka tehtud. Kui hommikul esimese korruse restoranis (fotol vasakul) kella poole seitsme ajal enne Finnairi Helsingi-lennukile tõttamist veel kõhtu kinnitasin, sain viimast korda Shanghais oma suurte P-dega – suur P ilutseb ka The Peninsula logol – allkirja kirjutada. Hommikueine läks maksma, kui taas õigesti mäletan – sest raha, olgu korratud, pole mõtet seal lugeda – umbes 280 jüaani ehk 41 eurot.

Kui palju kokku kulus. Who cares?
******
The trail in a wash to Little Wild Horse Canyon, Utah, 1. mai 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: The Peninsula Shanghai hotelli esindajad tervitavad Priit Pulleritsu pärast väikselt jalutuskäigult saabumist aromaatse tee ja valgete soojade näo- ja käterättidega. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 2: The Peninsula Shanghai hotell The Bundi kaldapealsel. Leia fotol aknapesija! Foto autor: Priit Pullerits
Foto 3: Vaade The Peninsula Shanghai hotelli esisele platsile. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 4: The Peninsula Shanghai hotelli ujula. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 5: Tellitud lõunasöök Deluxe River Roomis. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 6: The Peninsula Shanghai hotelli Deluxe River Room. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 7: The Peninsula Shanghai hotelli Deluxe River Roomi garderoob. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 8: The Peninsula Shanghai hotelli üks mitmest tumerohelisest Rolls-Royce'ist. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 9: Vaade Huangpu jõelt Shanghai finantspiirkonnale. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 10: The Peninsula Shanghai hotelli jõuluehteid interjöör. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 11: The Peninsula Shanghai hotelli esimese korruse restoran. Foto autor: Priit Pullerits

26 Kommentaarid:

At 22:16, Anonymous Martin said...

Walk-in closet! Paljud inimesed ei teagi, mis asi on walk-in closet.
See lugu vääriks küll Premium Content ehk tasulist kategooriat või vähemalt nuppu, millega lugeja saaks autorile väärika tasu üle kanda.

Kui võrdluseks kõrvale võtta näiteks Dr Holdeni 2,5 tunnine öine jalgsi "anabasis" Valencias http://blogger-holden.blogspot.com.ee/2012/11/kannatuste-rada-valencias.html, siis... reisimise ja reisimise vahel on vahe.

 
At 01:06, Anonymous Anonüümne said...

Priit küsis, kui palju kokku kulus?

Ammendavalt vastates kõlaks vastus siis nii.

 
At 08:18, Anonymous Anonüümne said...

Kirjutage või seda, aga lubage, et te kunagi ei kirjuta raamatuid kui Mart Kadastik.

 
At 09:45, Anonymous Anonüümne said...

Nii palju, kui on inimesi, on ilmselt ka arusaamasid mõnusast puhkusest. Ise ma ei taluks sellist ülepingutatud koogutamist ja lipitsemist, kus kõik asjad ette-taha ära tehakse. Puhkus suurlinnas? Ei-ei. Aga jah, igaühele oma. Ja isegi, kui oled kuskil kesklinna hotellis, siis otsiks alati mõne mõnusa koha, kus kohalikud söömas käivad, mitte ei istuks hotelli restoranis. No ja milleks see rahast rääkimine?

 
At 10:47, Anonymous Anonüümne said...

Kas mu funktsionaalne lugemisoskus on puudulik või ... Aga 1200 eurot tunnise paadisõidu eest tundub veits liig. Või mitte? Igaljuhul võimas viis papist lahti saada sel juhul.

 
At 11:00, Anonymous Mao Ze-tüng said...

To 10:47
Ei, Hiinas mitte, seal ongi sellised hinnad. Jõukas rahvas.

 
At 11:05, Anonymous Kim Junn Unn said...

Jah, hüäänid jäävad hüäänideks.

 
At 11:28, Anonymous Anonüümne said...

Ega siis tegude hind loe, emotsioon on oluline: https://youtu.be/LR310VlL2wI?t=17s

 
At 12:44, Anonymous Anonüümne said...

Selle reklaamteksti peale ei tekkinud mul küsimust palju reisi kogukulud olid, vaid palju Pullerits OMAST TASKUST maksis? Pakun, et ei midagi.

Aga mis seal salata, sedasi puhkaks isegi.

Toits, jooksusõber

 
At 13:45, Anonymous Anonüümne said...

Mul tekkis ka küsimus, kelle rahakotiga P.P seal Hiinas luftitas.

 
At 13:58, Anonymous Anonüümne said...

Oh pagan, FB-s on Tartu Maratoni teatesõidu üritus tehtud, ürituse reklaamipildil on miski kiitsakam meesterahvas, teadet üle andmas, taadirätt peas!

 
At 14:59, Anonymous Anonüümne said...

Mehed, kas te selle üle ei ole mõelnud, miks üks valge terve mees noid kuunelaki asjandusi juba teine peatükk seletab, ah?

 
At 16:33, Anonymous God Jul! said...

Oppmerksomhet, ski elskere.
Norske ski ess hilse kolleger i Estland!
Møt Tartu Maraton!

Petters Julekalender

 
At 17:28, Blogger Priit Pullerits said...

No Toits, eks alustame siis kulude kokkulugemist.
Sõit Tartust Tallinna rongiga, et Hiina viisa taotlus sisse anda.
Käik Tartus panka - ja mitte suvalisse, vaid sinna, kuhu Hiina nõuab -, et tasuda Hiina viisa saamise eest. Ühekordne viisa 51 eurot.
Sõit nädala pärast uuesti Tartust Tallinna rongiga, et Hiina viisa kätte saada.
Tervisekindlustus, sest Hiina ei ole ELi maa ja pärast ise tead, kui kõhttoidule vastu ei pea, et mis siis saab.
Jne, jne... ahh, aga miks ma pean siin kellelegi suvalisele oma kulutustest aru andma? Johhaidii, muidugi ei pea. Mina ju ei küsi, et mis raha eest teie kuskil käite ja ega huvita ka, igaühel oma elu ju - austagem seda.
***
14.59 - sest see oli midagi sellist, millest ma ei olnud varem kuulnudki ning mille olemasolu peale ma poleks osanud tullagi - see tundus omajagu absurd.

 
At 17:59, Anonymous Martin said...

Pulleritsu tuba oli mitmendal korrusel?
A. 7 B. 13 C. 18 D. 23

Peninsula hotelli akendest avaneb vaade Shanghai finantspiirkonnale, mille nimi on ... ?
A. Huanpo B. Dong Ha C. Hapong D. Pudong

Numbritoas oli telefone:
A. 4 B. 5 C. 6. D. 7

Walk-in closet-is (riietusruumis) riputas Pullerits riidepuule:
A. Armani navy blue tumeda ülikonna B. Hubo Bossi sportliku blazer-i C. Ermenegildo Zegna ekslusiivse klubipintsaku D. Valge tuulejope nagu Tartu penskarid kannavad

 
At 18:57, Anonymous Priimabaleriin Maige said...

Ma teen proovi.
1.D
2.D
3.B
4.B

 
At 18:57, Anonymous Anonüümne said...

Ega ei peagi, ei koti ka. Lihtsalt- kui avalikus blogis sedasi rahanumbrite pildumisega laiatakse, oleks viisakas ka öelda, kelle raha pilluti. Mingid nutused kohalikud rongipiletid moodustasid muudest kuludest ilmselt murdosa ja see ei koti ka kedagi.
Teie enda raha seal kaugel Hiinamaal ju ilmselgelt ei kulunud.

Toits, jooksusõber

 
At 20:09, Anonymous Martin said...

Austatud Priimabaleriin,
Tänan teid kilbas osalemise eest!

Kahjuks panite vaid ühe küsimusega - nr 2 - täppi. Ja see oli ka ilmselt kõige lihtsam küsimus, sest millise piirkonna pilvelõhkujaid pidžaamas Pullerits Peninsulast siis veel silmitses kui mitte Pudongi?

Hugo Bossi on Tartu Kaubamajas küll müügil, kuid see ei ole õige vastus. Selle küsimuse vastamiseks peab veidi laiemalt mõtlema.

Toits, kelle raha eest? Valikuid palju pole: CIA, MI5, FSB, Hiina luure, Jaapani luure.

 
At 20:37, Anonymous -M said...

> «Priit Pullerits!?!» küsis ta sulaselges eesti keeles.

mille peale vestlus jätkus juba inglise keeles. Tervitused Barry-lt ja Washingtoni meenutamine. Miks Pullerits rahaga nii laialt ringi käis? Sest rahal pole varsti enam endist väärtust. Peavoolumeedia veergudele seda infot ei tilgutata. Midagi on tulemas.

 
At 20:51, Anonymous Priimabaleriin Maige said...

T*ra, nii mööda!

 
At 09:53, Anonymous Anonüümne said...

Hi, Pritt!

Awesome write-up! Love you enjoyed Shanghai 8)
Keep up marathoning, man, too!

Cheers,
Jasmine

 
At 02:43, Blogger 柯云 said...

2016-02-27keyun
ugg boots
ugg australia
canada goose outlet
ed hardy outlet
coach outlet store online
coach outlet store online clearance
uggs on sale
abercrombie & fitch
hollister clothing
tods sale
true religion jeans outlet
kobe 10
timberlands
louis vuitton outlet stores
oakley sunglasses
ugg outlet
oakley sunglasses
ray ban outlet
nike air huarache
louis vuitton bags
celine bags
kate spade purses
louis vuitton bags
lebron james basketball shoes
louis vuitton outlet stores
michael kors handbags
longchamp handbags
rolex watches
oakley outlet
burberry outlet online
gucci handbgs
ralph lauren outlet
kobe 8
canada goose
cheap oakley sunglasses
canada goose outlet
burberry sale
cheap toms shoes
coach factory outlet
cheap oakleys

 
At 03:34, Blogger Meiqing Xu said...

20160317meiqing
cheap jordans
adidas originals
mont blanc pens
moncler sale
prada bags
air max 90
toms shoes
tods shoes
nike air max
kate spade
nike basketball shoes
coach factory
ugg boots
michael kors outlet
gucci shoes
ugg boots
kobe 11
michael kors outlet online
hollister clothing
jordan concords
michael kors handbags
coach outlet
louis vuitton
ralph lauren outlet
louis vuitton handbags
ugg australia
louis vuitton
coach outlet store online
jordan 3 infrared
nike air max
true religion outlet
burberry outlet
jordans for sale
nike uk
tory burch flats
michael kors outlet
lebron james shoes 13
michael kors outlet
louis vuitton
louis vuitton outlet

 
At 08:48, Blogger 柯云 said...

2016-03-18keyun
michael kors outlet
nike trainers uk
canada goose
louis vuitton outlet
tiffany and co
prada bags
air jordan 8
louis vuitton handbags
ugg boots
louis vuitton handbags
ralph lauren outlet
michael kors outlet
coach factorty outlet online
replica watches
air jordans
supra shoes
michael kors outlet store
cheap ugg boots
coach outlet
ray bans
ray ban sunglasses
coach factory outlet
nike uk
coach outlet
cheap jordans
rolex watches
cartier watches
adidas uk
abercrombie and fitch new york
air jordan 13
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses outlet
toms shoes
louis vuitton handbags
nike trainers
coach factory outlet
michael kors
cheap air max
cheap oakley sunglasses

 
At 11:17, Blogger 柯云 said...

2016-04-23keyun
coach factory outlet
adidas superstar
christian louboutin shoes
coach outlet
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses uk
ray bans
vans sneakers
true religion outlet
nike running shoes
adidas originals
rolex watches
ray ban outlet
louis vuitton outlet stores
replica watches
tory burch flats
ugg boots
ralph lauren
burberry handbags
gucci outlet online
jordan 3 retro
louis vuitton bags
ralph lauren polo shirts
louis vuitton outlet
nike huarache black
kobe shoes
ray bans
jordan retro 11
canada goose sale
nhl jerseys
true religion jeans
coach factory outlet online
toms shoes
nike roshe run
michael kors outlet online sale
tiffany and co jewelry
montblanc pens
louis vuitton outlet
timberlands

 
At 10:26, Blogger Manage Website said...

online game is a game very appealing especially to the young people like online games, online games have a lot of fun to the game we discover Run Unblocked with versions such as Run 3 Unblocked or higher level as Run 4 Unblocked. not only that the game Car Racing Games or Super Mario Unblocked and Donkey Kong Unblocked. Lots of fun games, you try, guaranteed to please!

 

Postita kommentaar

<< Esileht