kolmapäev, detsember 07, 2016

Jaanus Kriisk: Kuidas erastada spordialaliitu Eestis?

Disclaimer Priit Pulleritsult: järgnev võib olla tõele lähedal, aga absoluutselt ei pruugi. Kokkulangevus päris isikute ja sündmustega on juhuslik. Autor on Jaanus Kriisk, avaldatud autori loal.

Selleks, et alustada erastamisprotsessi, on kõigepealt vajalik leida enam-vähem pankrotis või pankroti äärel olev alaliit, näiteks EKJL, ja mingi personaalne vajadus seda teha. Peamisteks vajadusteks saavad olla kas raha või mainekujundus, maineparandus. 2005.-2006. aastal oli erastamiseks ülihea võimalus, kuna eelmine kergejõustikuliidu juhtkond oli vaikselt ametist lahkunud.

Milleks on vaja, et oleks pankrotis alaliit? Selleks, et siis oleks alaliidu rahvas tänulik igaühele, kes elutulekese jälle sisse puhuks.

Esimene valitsemisaeg, neli aastat möödub ilma igasuguste tõrgeteta, nagu läheb riigi majandusel pärast majanduskriisi: valitsus kannab ette suurejoonelisest majanduskasvust, mis sest, et enne kriisi oli seis palju parem. Aga peamine on reaalaeg ja, mis veelgi peamisem: mainekujundus ja PR, informatsioon meediaväljaannetes – ja mida rohkem, seda uhkem. Sedasi saavutad positsiooni nii Eesti avalikkuse, spordiüldsuse, meedia kui ka rahvusvahelise katusorganisatsiooni silmis.

Esimene etapp edukalt läbitud ja igaüks õhkab heldimusega, et vaat mis mees. Võiks püstitada talle eluajal Kadrioru staadionile ausamba.

Siis saabub erastamise etapis nn realiseerimise aeg, nagu 1990ndate algul Eesti majanduses, kui erastamisväärtpaberite eest kokkuostetu välismaalastele paremal juhul maha müüdi.

Kuidas spordialaliidus selles etapis asjad käivad? Number üks: vaja on saada juriidiliselt kätte de facto ainuotsustamise õigus. Selleks omakorda on vaja ära kaotada – alaliidu põhikirja kaasaajastamise sildi all – kõrgema võimuorgani, alaliidu volikogu esimehe ja aseesimehe koht. Nende ametite esindajad olid ju klubide valitavad ja kuulusid juhatusse kui sõltumatud inimesed ning said jälgida omaniku (klubide) esindajateta kokkulepitu täitmist.

See väike asi korda aetud, on vaja hakata korraldama iga aasta mingeid Euroopa katusorganisatsiooni üritusi: galasid, kalendrikonverentse, meeskondade ja naiskondade erinevaid karikavõistlusi ning vanuserühmade Euroopa meistrivõistlusi. Nende korraldamisõiguse saamine avab omakorda erinevate fondide, sihtasutuste, linnavalitsuste ja riigiasutuste tähtsad uksed. On loota suurte summade liikuma hakkamist. Siiani on jälle kõik suurepärane.

Nüüd tuleb peamine. Mingil juhatuse koosolekul teeb president ettepaneku, et moodustaks õige sihtasutuse (näiteks SA Rahvusvahelised Kergejõustikuüritused, mida on suure tõenäosusega likvideerima hakatud). Põhjuseks võib näiteks tuua, et Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ei saa raha kanda mittetulundusühingutele, vaid sihtasutustele. Kes sellele vastu saab olla, eriti kui paistab 50 000-eurone rahasüst! Treeneril, kes saab kuus 673 eurot kätte, võtab tõenäoliselt silmade eest mustaks ja presidendi kui geeniuse kuju tõuseb esimeste madalamate pilvede alla.

Nüüd edasi on juba lihtne: omad inimesed sihtasutusse ja Euroopa katusorganisatsioonide ning Eesti riigiasutuste raha laekub juba ainult väheste kontrolli all oleva sihtasutuse arveldusarvele. Kaitseks meediakajastus õnnestunud üritustest, sportlaste edusammudest, kuni Euroopa katusorganisatsiooni kiituseni välja. Erastamine on edukalt lõpuni viidud.

Alaliidu juhtkond vastab igale tülikale küsimusele, mis summad seal liiguvad, siiralt silma vaadates, et me ei saa ja ei tohi avalikustada juriidiliselt eraldiseisva organisatsiooni finantsandmeid.

Ning annagalojanlik tegevus võib alata, kellele siseringist mida. Püüdku siis audiitor aru saada, on see sihtotstarbeline kulutus või mitte. Tont teda võtku, meedia ju kiidab.

Ja loomulikult peab olema juhtivate sportlaste ja nende treenerite-mänedžeride absoluutne lojaalsus, et kui midagi juhtub, on nad alati valmis presidendi kaitseks kirjutama avalikkusele töökollektiivide kirja, nagu juhtus siis, kui «Pealtnägija» tutvustas meie viimase aja parima odaviskaja Risto Mätase (fotol vasakul) ja Tartu treeneri Mehis Viru suu läbi, kuidas 1300 eurost, mis sportlastele EOK-st teele saadeti, sai nende arvel 540 eurot. Kiirelt tuli vastus igasuguse ühtsustunde kaotanud ja sõna kollegiaalsus mitteteadvatelt sportlastelt, et kõik on korras, mehed hakaku parem korralikult trenni tegema, mis nad virisevad.

Jah, see kõik võib ju tunduda kergejõustikuinimestele, et mis seal ikka, midagi ju toimub, ala ju elab. Aga minule meenuvad hoopis «kuldsed» ajad, kui Leonid Iljitš Brežnev veel elas ja toimetas. See meenutab Kesk-Aasia puuvillavabariiki, kus oli veel feodaalne arenguaste, aga puuvilla toodeti hästi ja vabariigi juht otsustas, kellele kui palju tasu maksta. Kes oli võimalik üles osta, see osteti, kui päev polnud hea, siis...

Nii et sellises alaliidus tekib selge, sõnatult määratud punane joon. Siin me tegeleme koos spordiga, aga seal vaatame ise, mis me meie rahaga teeme, sest juba on presidendi jutu sisse viimasel ajal segunenud väljendid «minu raha» ja «minu väljaaetud raha». Enamus raha tuleb alaliitu erinevatest riiklikest institutsioonidest, maksumaksja taskust.

Võib-olla Kesk-Aasias on ka täna nii, aga Euroopa kultuuriruumis on tavaks, et ettevõtte või organisatsiooni vara ja sellega toodetav tulu kuulub sajaprotsendiliselt sellele organisatsioonile ning kuulub ka sada protsenti kulutamisele sellesama organisatsiooni hüvanguks. Lõppotsuse teeb omanik, tutvudes igakülgselt kõikide andmetega, suunates raha tagasi tegevusse või makstes välja omanikele. Viimast mittetulundusühingutes ei teha.

Olemegi ringiga jõudnud algusesse. Presidendi mainekujundusprotsess olekski edukaks osutunud ja tema valitsemine oleks kestnud kaua-kaua, kui ta poleks ahnusest teinud ühte ainust viga. Hakkas sportlastelt, nende niigi piskust toetusest erineva suurusega «maksu» võtma, lastelt kommiraha virutama ning mis kõige hullem, selles tegevuses õigustust leidma väitega, et EOK tippspordi nõukogu käskis nii teha. Siit jõudis see informatsioon minuni läbi sportlaste, treenerite ja nende sportlaste vanemate. Tänaseks on lootus, et selle protsessi saime pidama ja sportlased saavad oma pisku kätte, selleks korraks.

Ega ma väga sinna sihtasutusse Rahvusvahelised Kergejõustikuüritused minna taha, sest kümmekonna inimese rinnaesine saab igavesti määritud; kahjuks saaks määritud ka minu üks armastustest, kergejõustik. Aga viimaste aegade suhtekorraldusfirma organiseeritud lood erinevates meedikanalites antud teemal ei jäta siin väga palju manööverdusruumi. Respiraator ette, kindad kätte ja «sõnnikus» sobrama.

Foto 1: Rasmus Mägi õde Maris Mägi finišeerimas juuli keskel Tallinnas Eesti meistrivõistlustel. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix 
Foto 2: Ksenija Balta juuli keskel Tallinnas Eesti meistrivõistlustel kaugushüppes. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix 
Foto 3: Liina Tšernov juuli keskel Tallinnas Eesti meistrivõistlustel. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix 
Foto 4: Risto Mätas poseerimas juuli lõpus Arterile. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 5: Liina Tšernov finišeerimas augusti lõpus Pärnu rannastaadionil. Foto autor: Urmas Luik, Pärnu Postimees / Scanpix

30 Kommentaarid:

At 21:01, Anonymous Anonüümne said...

Hr Kriisk võtku snitti TH-st. Selmet kaebelda ebaõigluse üle, tuleb teha ise parem spordiorganisatsioon, ja kui katusorganisatsioon tuleb maksu küsima, tuleb juristid vastu saata. Ise olete tolles fiktiivses maailmas elanud aastakümneid ja nüüd neate asju, mis jalgpalliliidus, vehklemisliidus jne. on ju kogu see aeg normiks olnud, et mehed saavad pukki fantoomklubide, -seltsingute abil.

 
At 22:34, Anonymous Martin said...

Oh, hr Jaanus Kriisk
Hr Erich Teigamägi vastas teile ju Õhtuleve veergudel avalikult, et auditi on kinnitanud rahvusvaheliselt tegutsev firma Rödl & Partner. Enamagi veel, sama firma teeb lausa kogu EKJL raamatupidamist!
Teie aga ikka oma jutuga.
Kõik aruanded nendele, kellel vaja teada, on esitatud.

 
At 00:18, Anonymous Martin, spordipolitoloogia tudeng, TLÜ said...

Nimetame siin siis need "töötajate esindajad" ka ära. Rasmus Mägi, Ksenija Balta (oli vist Ksenija? Jevgenia?), siis meie ketteheite suurmees. Vana tööline, naine - lüpsja, eesrindlane, noor... komplekt on väga tasakaalustatult koostatud. Seltsimehed Enn-Arno Sillari, Jaak Allik, Indrek Toome ja Georgi Aljošin oleksid rahul.

 
At 03:17, Anonymous Anonüümne said...

Kurat teie pärast ei saa ma nüüd magada.
Teet

 
At 10:17, Anonymous Vello said...

Hommikust, mehed! Kõik ikka rivis?
Ütleme ka ära eelmises blogipostituse küsimuse vastuse. Küsisime, mis põhjusel Andres roheenergiaettevõtja ja Eesti rulluisutajate sponsor Keba enam tippsporti vaadata-kuulda ei taha. Anonüümne pakkus õige vastuse ja see on C - tippsport on keemiat s.o dopingut täis.

Küsime ka järgmise küsimuse. Kes või mis on TAUKAR?
A) põllutööriist, levinud Lõuna-Eesti alal
B) meresõidutermin
C) laulja
D) Korea kolmerattalise ratta bränd

 
At 16:53, Blogger Priit Pullerits said...

Kas nüüd pannakse TH lõpuks paika? Suht juhuslikult sattusin väga põneva infoallika otsa. Sellest peagi lähemalt. See väärib omaette kannet.

 
At 17:25, Anonymous Anonüümne said...

Kas allikas on ka usaldusväärne?

 
At 17:54, Blogger Priit Pullerits said...

Oo-jaa. Ilmselt võtab ohjad varsti enda kätte.

 
At 18:57, Anonymous Anonüümne said...

Lumeinfonaator: Äkke terviserajal kõlbab suusatada! https://www.facebook.com/akkesport/videos/1310874308935830/

 
At 22:54, Anonymous Anonüümne said...

Oksele hakkab ajama see faktideta ostetud maigu ja pugemisehaisuline Haanjasse sihtimine. Ajakirjanik, kes tegeleb vabal ajal sopa pritsimisega?

Proovige alustuseks kasvõi üks intervjuugi treeneritega teha ja avaldada, kui on julgust toru tõsta.

 
At 23:05, Blogger Priit Pullerits said...

Aga ikka ei saa okset lahti? Proovige tõugata näpud omale kurku, see tavaliselt aitab.

 
At 01:21, Anonymous MargusM said...

PP loeb nüüd teise lõigu ka läbi. See tavaliselt aitab..

 
At 07:40, Blogger Priit Pullerits said...

Ma helistan lõdva randmega ministritele ja küsin nende pahede kohta - vt homne suur lugu lehes. Asi see mingile treenerile pole helistada ja küsida, miks treenitavad nii kotid on, kuigi raha pritsitakse peale. See lihtsalt ei paku pinget - liiga lihtne.

 
At 09:16, Anonymous Anonüümne said...

Näha on, et pinget pakub põrundpeaministrilt küsimises, et kui hästi ja õigesti ikka kõik tehtud on.

Suusatajate kohta pole aga endiselt ühtegi fakti ja objektiivsest käsitlusest kärbsemustagi.

Kirjaoskuslikud väärtused on lennanud nagu lehma ihust...

 
At 10:00, Anonymous Anonüümne said...

Eelmise postituse kommentaariumi jätkuks üks küsimus Priidule. Kumb on kõvem, kas Kostja Vassiljev või Karel Tammjärv? Kumb võiks olla maailma edetabelis eespool? Kumb oleks eespool, kui arvestaksid nende sportlikku taset? Priidu subjektiivset arvamust paluks :)
Ja miks siis ikkagist suusamehed nii kehvad on, kui kõik treenivad nagu segased ja kusjuures ainult ei treeni, vaid naudivad sporditegemist Eesti vihmases ja lögases kliimas? Treeningmetoodikas on totaalseid puuse panekuid nii harrastajatel kui ka proffidel ?

 
At 10:24, Blogger Priit Pullerits said...

09:16, te enda jutus pole fakte. Viitasin ministritest rääkides uue valitsuse ministritele!

 
At 13:30, Anonymous MargusM said...

PP, ehk on aeg rakendada oma lõdva randme tehnikat ja helistada "mingile treenerile". Kas on mõtet algklasside 2+2 tehteid ülejõu käivate soovtehnikatega lahendada?
Fakte on siin plogis ka alati tõlgendatud nii nagu loovtunnis, vastus on selline nagu parasjagu vaja.. Ühtegi fakti ei lugenud välja et tegemist uue valitsuse ministriga.

 
At 03:00, Blogger 姚嘉 said...

oakley sunglasses
michael kors handbags
ralph lauren
coach outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
hugo boss outlet
michael kors handbags sale
jaguars jersey
denver broncos jerseys

 
At 07:55, Blogger Gege Dai said...

rolex watches
coach outlet online
true religion jeans
tiffany outlet
hermes belt
ugg canada
ugg boots
cheap oakley sunglasses
ed hardy clothing
oakley sunglasses
20170214lck

 
At 14:25, Blogger LCc 03 said...

nike air force 1
true religion jeans
michael kors outlet
louboutin shoes uk
nike roshe run
adidas stan smith
af1
skechers outlet
skechers outlet store
lacoste outlet

 
At 11:25, Blogger Unknown said...

philadelphia eagles jerseys
pandora jewelry
cheap nike shoes sale
cheap nhl jerseys
miami heat jersey
abercrombie and fitch
cheap jordans
michael kors outlet store
michael kors handbags outlet
oakley sunglasses

 
At 09:42, Blogger raybanoutlet001 said...

hugo boss sale
armani exchange
pandora jewelry
dallas cowboys jersey
true religion jeans sale
chicago bulls jersey
hugo boss
michael kors handbags clearance
nike trainers
birkenstocks
2017.3.29

 
At 05:41, Blogger 郑佳颖 said...

http://www.uggoutlet.uk
lebron james shoes
ultra boost 3.0
nike air force 1
michael kors handbags
kyrie irving shoes
jordans for cheap
under armour curry 3
adidas stan smith
air jordan

 
At 06:16, Blogger raybanoutlet001 said...

ralph lauren uk
mlb jerseys
michael kors outlet
ralph lauren outlet
jerseys wholesale
christian louboutin shoes
bengals jersey
fitflops shoes
nike air force 1
coach outlet
2017.8.26

 
At 11:18, Blogger raybanoutlet001 said...

ralph lauren uk
coach outlet
michael kors outlet clearance
coach outlet store online
air jordan shoes
rolex replica
nhl jerseys
kate spade handbags
jimmy choo outlet
christian louboutin outlet

 
At 04:37, Blogger 吥離吥棄 said...

goyard handbags
nike mercurial vapor
patriots jersey
adidas nmd
hermes belt
yeezys
adidas superstar
cartier love bracelet
jordan shoes
air jordans

 
At 10:14, Blogger raybanoutlet001 said...

coach factory outlet
browns jerseys
hermes belt
basketball shoes
chargers jerseys
hugo boss outlet
air jordan uk
ralph lauren outlet
asics outlet
ferragamo outlet

 
At 04:20, Blogger adidas nmd said...

kate spade outlet
gucci borse
nike shoes
uggs outlet
nba jerseys
kate spade sale
air max 90
kate spade sale
michael kors outlet
ray ban sunglasses

 
At 05:43, Blogger Yaro Gabriel said...

baseball jerseys
falcons jersey
converse shoes
lebron james shoes
hogan outlet online
moncler outlet
nike mercurial vapor
golden goose sneakers
nike air max
new england patriots jerseys

 
At 09:27, Blogger Lilyh Gibsonc said...

carolina panthers jersey
coach outlet
nike factory outlet
cheap ray ban sunglasses
michael kors uk
los angeles lakers jerseys
true religion jeans
polo ralph lauren
cheap jordans
cheap nba jerseys

 

Postita kommentaar

<< Esileht