neljapäev, veebruar 01, 2018

Pullerits: Kuidas küll mõni mees rajal lendab!

Üks nimi: Mart Kevin Põlluste (fotol keskel).

Liuglesin Tähtvere spordipargi sprindiringil uisutehnikas ja valmistusin Lemeksi suusatalve sarja 3. etapiks, ikka piilusin üle õla, ega mõni võistleja ei tule. Kavas oli sprint, kolm kilomeetrist ringi, millest arvesse läksid kaks paremat.

Ja siis äkki tuli võistleja. Ringi neljandal, kõige järsemal tõusul.

Liiga hilja märkasin tulijat. Olin suusad rajal laiali ajanud. Aga tulija tuli sellise hooga, et ei teinud mind justkui märkamagi. Hüppas korraks vasakule, jälje sisse, isegi ei hõiganud, et võetaks kõrvale, ja lendas tõusust üles. Hea oli, et ta suuskade ja keppide alt nii palju lund ei tuisanud, et mul suu ja silmad seda täis saanuks. Nii sain jääda suu ammuli ja silmad pärani imestama, mis see siis nüüd oli.

See oli ulme! Tõusu poleks Põllustele nagu olnudki. Ta hoog vist isegi ei raugenud võrreldes lausiku tempoga.

Pärast ütles ta mulle: «Priit, teravamalt on vaja reageerida.»

Aga kuidas? Ma ei saanud uisutehnikaski sellest künkast pooltki nii mängeldes üles nagu Põlluste (fotol paremal) paaristõugetega. (Aga mis siis näinuks, kui Vahur Teppan ka kohal olnuks! Ta võitis nädal tagasi Põllustet 4,8 km sõidus ligi 50 sekundiga.)

Eile oli mul esimene klassikatehnikas sõit sel talvel. Ja kuna klassikat harjutanud ei ole, siis läksin starti uisusuuskadega, auguga Fischeritega. Jaanus Kuntsil lasin igaks juhuks viieeurose määrde ka alla panna.

Esimese sõidu esimesest tõusust sain paaristõugetega üles, isegi hüpata jõudsin, kuigi kiirust, tõdegem, muidugi suurt polnud. Teisel tõusul pärast lumist paremkurvi läks juba raskemaks, üleval, kus tõus läheb rohkem püstiseks, pidin juba madalalt kangutama. Kolmandal tõusul sai poole peale laskumiselt kogutud hooga, ent sellegipoolest jäi seal kõvasti varu, sest nooremad suusamehed suutsid kogutud kiirust sinna nii hästi säilitada ja üle kanda, et läksid sealt kergelt üles. Neljandal tõusul, seal, kus Põllustele soojendusel ette olin jäänud, tuli juba näha kurja vaeva, et end üles vinnata. Edasine oli õrnalt allamäge ja siis pärast paremkurvi finišisirgel vastumäge.

Muljed? Lahjad. Kui ikka jõusaalis kangi tõstnud pole, siis ega pelgalt käte jõul end küngastestki üles kanguta. Teiseks, ei saanud taas kopse köhima, nagu nädala eestki. Selle kohta ütleks vist Urmas Välbe, et purakas on sees, aga välja seda kuidagi ei saa. Ainult selle vahega, et mul pole purakat seeski.

Kaks ringi tegin lõdvestussõitu ja siis nägin Kalle Kiiraneni, hämmastavalt sitket 60+ vanuseklassi võistlejat, kes, mis siin salata, oli nädal varem sõitnud 4,8 km minust ligi 50 sekundit kiiremini. Ta soovitas, et jookse kääri, kui kätega üles tõugata ei jõua.

Nii teises sõidus tegingi. Kolm esimest küngast pressisin ikka käte jõul üles, aga neljandal vahetasin tehnikat. Kusjuures tegin seda igati korrektselt, vaatasin ja jälgisin, et suusad paaristõukelt käärsammule üles minnes libisema ei läheks, mis on ju klassikatehnikas keelatud. Keda sa ikka petad? Iseennast ju. Ja see oleks kõige tobedam ja mõttetum.

Niigi oli kahtlusi, et mõned ei sõida korrektselt. Nägin ise, kuidas Tartu Suusaklubi vormis mees tegi ühele punakasvalges mehele karmi hoiatuse, et ta ei sõidaks uisku. Ta oli tema peale väga kuri. Samuti rikkus enamik reegleid sellega, et kui klassikarada on sees, tuleb sõita kurvis mööda rada, ei tohi sissepoole uisurajale lõigata – kas pole nii? Sprindirajal oli kolm sellist võimalikku lõikamise kohta: pärast teist laskumist ning mõlemad jõepoolsed paunad. Ma ei näinud küll kedagi, kes oleks nois paigus rangelt jäljes sõitnud, kuigi viibisin võistluspaigas kokku üle pooleteise tunni.

Tegin kolmanda sõidu ka, kuigi kahest piisanuks, et tulemus kirja saada. Aga kui oled maksnud, tuleb võistlusest ikka maksimum võtta. See muidugi selleks, kuid palju tähtsam oli saada pingutuskogemus. Sest pühapäeval on kuuldavasti kavas Tamsalu-Neeruti maraton. Sel puhul võtan täna ja homme aja maha, ei treeni, puhkan. Ei kiusatust ei tekiks, lähen Eestistki ära. Andke teie siis maruliselt tuld, ega seda talve kauaks pruugi jaguda, järgmine nädal ongi vaid veel jäänud, kui tahate Tartu maratoniks ka treenida. Mul on ligi 200 suusakilomeetrit sel aastal koos, mis on ilmselgelt vähe, et Tamsalu-Neeruti maratonil mingit tulemust jahtida, ja mis on absoluutselt ebapiisav, et Tartu maratonile üldse mõeldagi.

Foto 1: Otepää, 11 veebruar 2017. Eesti lahtised meistrivõistlused suusatamises. Esimese võistluspäeva sprint. Vasakult: Martin Remmelg, Mart Kevin Põlluste ja Peeter Kümmel. Foto autor: Arvo Meeks, Valgamaalane/Scanpix
Foto 2: Mammaste, 30. jaanuar 2016. Eesti meistrivõistlused murdmaasuusatamises. Meeste vabatehnika sprint. Pildil Mart Kevin Põlluste. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 3: Prantslane Richard Jouve (vasakul) ja Even Northug Norrast võistlemas Seefeldis Austrias MK-etapil sprindis. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 4: Alex Harvey Kanadast võistlemas Seefeldis Austrias MK-etapil sprindis. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 5: Johannes Hoesflot Klaebo Norrast võistlemas Planicas Sloveenias MK-etapil sprindis. Foto autor: Morgan Kristan / Sportida / SIPA / Scanpix

55 Kommentaarid:

At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

Rõõm tõdeda et vanameister aru saab mis seisus ta on. 200km pealt tiibu ei saa, kui veel suve-sügisene ettevalmistus puudub.
See nooremata värk , veel vana rasva pealt maad puudutamata mäkke lennata.

Huu

 
At 12:18, Anonymous Anonüümne said...

Stardinumbritega üritusele kohale minemise eest muidu kriitiliselt audikalt punktid kirja!

 
At 12:35, Anonymous Anonüümne said...

Sotši medalite tagasiandmise valguses küsiks mis oli tõde SLC 2002 meeste 50km sõidus? Ivanov võitis 20 sekundiga enne Veerpalu. Formaat oli eraldistart. Veerpalul oli kuld 15km sõidust juba käes. Sellega nagu rahulduti. ENNE võistlust tuli kas Alaverilt või Veerpalult kommentaar et "Ivanov võtab oma". Kuidagi väga kindlad oldi selle et maratoni kuld peab minema Ivanovile. Minu arvates lõhnab siin kokkuleppe järele. Andrus oli 15km distantsil ülivõimas. Ka 50km oleks olnud võidetav kuid see oleks ehk olnud liialt silmatorkav uue väikeriigi poolt 2 suurt medalit ära võtta.

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav kas murdmaasuusa trenn on raketiteadus? Noored mehed paugutavad koduses metsas mäkke, lihased punnitamas. Aga kui vaja väljamaa omadega võistelda siis on juba ette matš kaotatud? Milles asi? Treenereid nagu oleks. Mänedžere ka ehk. Kuhu kadus Marko Kilp? Oli ta juba keskmike hulka tõusnud.
PP kui informeeritud isik kindlasti teab aga ei räägi.

 
At 15:11, Anonymous Ants, kooner võhmamees said...

Kollektiivne aju?! Homme õhtuks tuleb teha otsus Tartu maratoni osas. Tiirutamine on jama, kuidas on luureandmed päris rajalt? Kas tänane sadu annab lootust, et vähemalt Paluni maraton tuleb õigel trassil? Pikk prognoos näitab kena talveilma, aga salakaval Kelk on pannud räige osavõtutasuskeemi kokku... 110 eurtsi, s.o. 5x kallim kui sama maa taksoga sõita, kui tahad kindel olla :)

 
At 15:50, Anonymous Anonüümne said...

Kelk ei suuda teha korraliku rada rohkemale kui esimesele tuhandele. Eelmise aasta osavõtjate hulga järgi oleksin napilt piiri peal. Ainuke viga, et pean alustama lõpust. Kahjuks mööda rabelemiseks võhma lihtsalt ei ole. Seega peaksin sörkima lumepudrus võib-olla lausa pool maad. Ei motiveeri. Ja sellistest kaugustest pole isegi blogiperemehe selga näha. Eks ta ole. On kellegil midagi motiveerivat öelda?

 
At 16:09, Anonymous Anonüümne said...

Ja kuna klassikat harjutanud ei ole,

Ja kes on süüdi?
Või õigemini-kes on loll?


 
At 16:18, Anonymous Anonüümne said...

Ei ole kahjuks midagi motiveerivat öelda. Blogiperemehe selga võid sa unes näha. Tema paugutab eesotsas koondise kandidaatide tuules, sina silud lumesuppi mahajääjate pundis.

 
At 16:30, Blogger Priit Pullerits said...

110 eurot on räige küll. Sõitsin täna Vilnosse, vaatasin ajakirjadest istmetaskus, et selle summa eest viiakse sind 3 tunni kaugusele Makedooniasse, ja nii, et istud nagu äss ja puhkad, ei saa jalgugi märjaks, mitte ei rabele nagu hull kuskil põldude peal. Nii et maraton on kallim kui lennukiga üle Euroopa sõit??? Miski on siin sügavalt paigast ära.

 
At 16:36, Anonymous Majandusgeograaf said...

Priit, Vilno?
Mis asi see on?

 
At 16:51, Anonymous Anonüümne said...

Baltikumi pealinn pole enam Riia, vaid Vilno. Padre kutsuti sinna koosolekut läbi viima. Kauge maa lennata aga mis teha?

 
At 17:31, Anonymous Verner said...

Mida sa vingud Padre, mõtle vaid kui palju lennureise sa oma rataste, suuskade eest saaksid endale lubada, kui paljusid Euroopa riike külastada, selle asemel et kuskil kõledal maanteel rattaga nühkida või 1 km ringil tiirutada. Spordiüritus ei peagi odav lõbu olema.

 
At 17:59, Anonymous Anonüümne said...

Loodame siis et Vilna reisi tulemused salastamisele ei kuulu.

 
At 18:52, Anonymous MargusM said...

Olen seekord Priiduga nõus, lennureisid on ülemõistuse odavaks tambitud.. Londonisse saab 29euroga.. siin on paras hetk soovitada praegu kinodes linastuvat filmi "Kahandamine".

Kuid laiemalt mõeldes, siis Priit 110 euro eest viiakse sind ka "seitsmendasse taevasse" , eriti midagi ei pea tegema oled nagu äss.. kas jala saad märjaks või mitte oleneb juba sinust endast : ) #Põhja-Tallinn

 
At 19:48, Anonymous Anonüümne said...

Postimees üllatab jätkuvalt. Olen vägagi mootorispordi vastane kuna leian et see pole õige sport vaid raiskamine, reklaam ja tühi glamuur, kuid nii asjatundmatut teksti pole varem kohanud. Postimehe naisajakirjanik spekuleerib üllatunult et kas tõesti on F1 Monaco populaarsem kui Ralli(e) Monaco ??? Halloo!? Postimees?
Kadunud Nelli Teataja ei avaldanud ka niivõrd "tuulest viidud" lugusid!
https://m.postimees.ee/section/3341/4394031

 
At 20:12, Anonymous Anonüümne said...

Peking, Pariis, Moskva, Berliin. Vilna, Budapest, Moab. Mulle meeldib et Padre on maailma kodanik, mitte mõni kohalik semukaupmees.

 
At 21:28, Blogger Priit Pullerits said...

Mitte Peking, vaid Shanghai ja The Peninsula (*****). Ja mitte Pariis ja London, vaid NY & LA.

 
At 21:44, Anonymous Anonüümne said...

Mõhh, mis ajast soodsaim lend Moabi läbi Vilna lendab, miski veahinna jama?

 
At 21:51, Anonymous Anonüümne said...

Ärge laske end haneks tõmmata. Padre reisib läbi Vilna Phönjangi OM-le.

 
At 22:10, Anonymous Anonüümne said...

No targad, kas TM toimub, homme saaks veel niivõrd kuivõrd mõistliku raha eest kirja panna ennast?

 
At 22:44, Blogger Priit Pullerits said...

Tasus ära Vilnosse tulla. Käes! Nüüd pole tühjade kätega koju tulekut. Jess!

 
At 23:15, Anonymous Isafiguur Roobert said...

Vat nii, sitakotid, et mitte öelda kusekurnad.
Padrel on juba käes, aga mis teil on, ainult haledad tühjad pihud, lödid kui nisad ka kindlasti...
Äärmiselt piinlik lugu muidugi, aga nii kipub olema.
Härradel, laiema haardega,
kõik teed valla,
adrameestel aga,
kõik läeb mäest alla.

On midagi vastulauseks öelda ka või mis? Või käib tavapärane tühikargamine ja niisama mökitamine nagu ikka?
Ohh, ega ma lootnudki...

 
At 23:23, Blogger Priit Pullerits said...

Tänud, Roobert! See oli võimas! Nagu kõnes ütlesin: As you can see, I'm genuinely happy!!

 
At 23:27, Anonymous Hurmur Herbert said...

Valusalt ütleb Roobert, aga õiglaselt.
Mina homsest enam ei joo, eriti.
Äkki muutub midagi.

 
At 00:49, Anonymous Suusk yr Mati said...

Mina täna igal juhul panin kõvasti! Panin ennast Alutagusele kirja!

 
At 11:28, Anonymous Anonüümne said...

Tänane Postimees tsiteerib New York Times`i: "Ma ei mõista, miks inimesed pühendavad elu enesepiinamisele, treenivad tuhandeid tunde, et pälvida au spordialal, mille ülemaailmne tuntus on võrreldav puuvestmisega." Murdmaasuusatamisest käib siis jutt.

 
At 12:04, Blogger Priit Pullerits said...

Kuulge, NYTimes on paduvasakpoolsete liberaalide leht, sealt ei olegi meiesugustel õigeid hoiakuid kuulda loota.
Vilnos täna hommikul ilus paks valge lumi.

 
At 12:43, Anonymous Anonüümne said...

Priit dorogoi! Kui kohtad tänaval poola-leedu kaunitare siis ütle neile tõredate eesti murdmaa meeste poolt palju terviseid!

 
At 14:57, Anonymous Anonüümne said...

Kas tohib küsida kas härra Pullerits olete välismaal üksi või koos ustavate semudega?
Ajaloost on ärevaid lugusid näiteks kuidas kindral Pilsudskile, Poola rahva suurele pojale korraldati varitsus ja seda mitte Berliinis, vaid Vilna linnas kaputsiinlaste kvartalis. Õnneks oli vanal kindralil tukk tagataskus. Nii et olge ettevaatlik!

 
At 17:34, Blogger Priit Pullerits said...

Semusid on palju kaasas, aga mitte kõigil ei läinud eile nii õnnelikult nagu mul.

 
At 18:10, Anonymous Anonüümne said...

Kas Mart Kevin Põlluste on sama, mis Kevin Uljaste?

 
At 18:23, Blogger Priit Pullerits said...

Ei, üldse mitte.

 
At 19:53, Anonymous Anonüümne said...

Kas ka mõni eesti mees Presiidiumisse valiti, või ainult poola-leedu kuked. Nagu neil kombeks.

 
At 21:40, Blogger Priit Pullerits said...

Sven juhtis kõike kindlalt, ei andnud ohje käest.

 
At 12:58, Anonymous Anonüümne said...

Väga kõva. Kui keegi lõvinaha koju toob siis see on härra Pullerits. Hoidke alt!

 
At 17:10, Anonymous Anonüümne said...

Nõustun täiesti. Padre Pullerits, IF Roobert ja hulk tublisid semusid on mehed kelle võimsatele õlgadele toetudes EV järgmisesse 100-aastakusse sammub. Pikkade sammudega.

 
At 14:28, Blogger Kaspar said...

Samuti rikkus enamik reegleid sellega, et kui klassikarada on sees, tuleb sõita kurvis mööda rada, ei tohi sissepoole uisurajale lõigata – kas pole nii?

Kus kohast ja millal selline reegel?

 
At 07:16, Blogger Laural Anthonyh said...

nike air huarache
kyrie 3 shoes
adidas crazy explosive
roshe run
retro jordans
kyrie 4
hermes belt
yeezy
jordan retro 12
yeezy shoes

 
At 08:05, Blogger 风骚污男 said...

20180328 xiaoou
ugg boots
longchamp bags
michael kors outlet stores
cartier outlet
fitflops sale clearance
coach outlet
supra shoes sale
coach outlet online
pandora charms
longchamp outlet

 
At 10:02, Blogger Yaro Gabriel said...

www0416fitflops sale clearance
ray ban sunglasses
salomon shoes
ray ban sunglasses outlet
converse trainers
new york knicks jersey
mbt shoes outlet
cheap nike shoes
ferragamo shoes
polo ralph lauren outlet

 
At 12:10, Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0419
fitflops sale clearance
coach outlet
michael kors outlet clearance
adidas superstar women
air huarache
polo ralph lauren
converse all-stars
coach outlet store online
giuseppe zanotti
nike outlet store

 
At 04:11, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.4.27
coach outlet online
tn pas cher
yeezy shoes
dsquared
coach outlet
mlb shop
coach outlet
true religion outlet
ecco shoes
fitflops sale clearance

 
At 05:11, Blogger dongua xie said...

nike air max 2017
kate spade handbags
goyard bags
yeezy boost
adidas tubular shadow
kobe 11
vans shoes
adidas online shop
stephen curry shoes
adidas ultra

 
At 05:24, Blogger Yaro Gabriel said...

www0525

ray-ban sunglasses
ralph lauren pas cher
air jordan 4
canada goose jackets
air jordan 12
heat jerseys
soccer jerseys
denver broncos jerseys
ugg outlet
cheap mlb jerseys

 
At 04:58, Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0606
canada goose jackets
nike air max
pandora charms
coach outlet online
celtics jerseys
pandora charms
cheap jordans
coach canada
ferragamo outlet
coach outlet online

 
At 17:09, Blogger 柯飞敏 said...

20180627xiaoke
coach outlet store
ralph lauren polo
kate spade purses
air more uptempo
adidas crazy
michael kors factory outlet
christian louboutin sale
jimmy choo shoes
oakley sunglasses wholesale
cheap uggs

 
At 04:30, Blogger Yaro Gabriel said...

www0705

kevin durant shoes
canada goose jackets
air huarache
michael kors outlet
coach outlet
carrera sunglasses
pandora jewelry
herve leger outlet
ray ban sunglasses
armani exchange

 
At 07:41, Blogger haiyan wu said...

yeezy boost 350 v2
nike air max 2018
oakley
adidas iniki
hermes belts
nike huarache
cheap mlb jerseys
yeezy 500 blush
goyard tote
air max

 
At 05:01, Blogger jeje said...

mulberry handbags
moncler jackets
pandora jewelry
moncler uk
nike soldes femme
supreme clothing
uggs outlet
vibram five fingers
air max 90
true religion outlet

 
At 09:57, Blogger Pansys Silvaz said...

qzz0725
cleveland cavaliers jersey
valentino outlet
jordan shoes
coach outlet
ugg outlets
michael kors outlet
kd 9
timberwolves jerseys
ugg boots
chrome hearts outlet

 
At 05:57, Blogger 5689 said...

zzzzz2018.8.6
ugg boots
coach outlet online
ferragamo shoes
oakley sunglasses
nike tn pas cher
christian louboutin sale
uggs outlet
ugg boots clearance
nike outlet
red bottom shoes

 
At 05:31, Blogger ww we w said...

golden goose
converse outlet
longchamp handbags
michael kors outlet online
basketball shoes
adidas yeezy boost
kyrie irving shoes
golden goose
kevin durant shoes
lebron shoes

 
At 16:20, Blogger 洛噷 said...

2018809 leilei3915
vans outlet
puma shoes
prada outlet
michael kors outlet clearance
pandora charms sale clearance
polo ralph lauren
michael kors outlet online
canada goose outlet
ugg boots clearance
christian louboutin

 
At 10:18, Blogger miki said...

0815jejeLes vêtements robustes vente chaussures running asics et de qualité pour enfants de Champs retiendront votre famille grandissante asics basket bleu de pantalons d'inondation, de chemises révélatrices de poignets et baskets nike femme pas cher de chaussures de sport qui fourreront des orteils nike air jordan rouge Nike Shox R3. Nike Shox Qualifys est très clair, achat chaussures tennis asics les baskets sont l'artiste de la Nike Shox chaussure nike roshe run junior Qualify et sont devenus très populaires, qui a beaucoup basket nike homme tn plus que l'athlète. Les variations de couleur ne sont rien nike air jordan basketball shorts d'exceptionnel.

 
At 05:32, Blogger Yaro Gabriel said...

www0820

uggs outlet
vibram five fingers
pandora jewelry
ray ban eyeglasses
christian louboutin shoes
canada goose uk
supreme clothing
oakley sunglasses wholesale
ray ban sunglasses
moncler outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht