neljapäev, veebruar 20, 2025

Pullerits: Kas fluorikontroll rahvamaratonidel võiks olla inimnäolisem?

Kui uurime veel kord Tartu maratoni (fotodel) lõpuprotokolli, näeme, et pärast 1898. kohal lõpetanut tuleb kuus nime, kus ees ja järel puudub igasugune märge. Pole seal ka lühendeid DNF ega DNS, nagu noil, kes on protokollis nende kuue järel. Tõenäoliselt on tegemist osalenutega, kes on diskvalifitseeritud. Varasemad protokolli uurijad on öelnud, et nende kõrvaldamise põhjus oli fluorimäärde kasutamine.

Nimetatud kuue hulgas on kolm itaallast ja üks soomlane ning kaks eestlast, kelle keskmine kiirus oli 13,97 km/h ja 16,17 km/h. Kiirem noist oleks saanud 227. koha. Seega polnud need kaks eestlast kaugeltki eliitsõitjad.

Küsimus, mis mul tekkis seoses eliitsõitjatega, kellest teadupoolest ühte suuskade all avastatud fluori tõttu starti ei lastudki, on järgmine: miks peab osaleja, kellel ju vaevalt on kodus fluori mõõtmise aparaat, juhul, kui ta suusad enne starti fluoritesti ei läbi, koheselt diskvalifitseerima selle asemel, et lasta tal asendada need teiste suuskadega ja võimaldada nondega ikkagi startida?

Teeme siin õigluse nimel ühes asjas selget vahet: olen päri, et karmilt võib suhtuda neisse, kes on tõepoolest tippsõitjad ning neile ei pruugi suuskade vahetamise mööndust teha. Eesti mõistes on tippsõitja see, kes on alates ajast, mil hakkas kehtima fluorimäärde piirang, osalenud vähemalt korra Eesti meistrivõistlustel või kellel on kehtiv FISi kood. Seega peavad sellise suusataja suusad olema juba varasemalt kontrollitud, et seal all ei leiduks mingeid jääke, ja teiseks peab tema teadlikkus ja vastutus olema nagunii suurem kui harrastajal (olgugi et oma tulemuste poolest võib harrastaja paigutuda rahvamaratonil eliitrühma).

Niisiis, võtame reaalse olukorra: suusataja tuleb starti ja fluorikontroll avastab, et suuskade all on fluori. Täpselt seda, muide, avastas fluorikontroll eelmisel aastal enne Tartu maratoni Lõunakeskuses tehtud testil minu suuskade alt, kuigi suusad olid määritud fluorivabade määretega ja eelnevalt ka puhastatud. Miks ei võiks anda harrastajale võimalust, et juhul kui tal on kaasas teine suusapaar, siis saab ta võtta nood ja ikkagi startida? Ta on ju osalustasu maksnud ja saab vea parandada, ilma et keegi sellest veast kahju saaks. 

Juhul kui uusi suuski enne starti enam kontrollida ei jõuta, saab neid kontrollida ju finiši järel ning kui suusad on fluoriga, siis suusataja ikkagi diskvalifitseerida.

Kui on suur soov harrastajat ikkagi karistada, et ta esimene suusapaar oli fluoriga, siis näiteks võib ta uue suusapaariga paigutada stardis kõige viimasesse gruppi või juhul, kui seda ei saa tagada või kontrollida, siis näiteks liita tema lõpuajale kolm, viis või kümme minutit.

Nüüd tekib muidugi see oht, et äkki hakkavad mõned kavalalt riskima – et valmistangi ette kaks suusapaari, ühe fluoriga ja teise ilma, ning juhul, kui enne starti fluoriga vahele jään, võtan sujuvalt fluorita paari. Kuid selle riskisoovi nullib esiteks eelmises lõigus kirjeldatud karistusmehhanism ning teiseks võiks kehtestada reegli, et elus teistkordsel fluoriga vahele jäämisel enne starti enam suuski vahetada ei saa ning järgneb automaatne diskvalifitseerimine.

Oleks ju mõistlik lahendus, selle asemel et kõigile kohe kirvega lüüa?

Arutasin seda teemat Jaanus Laidveega, kes küsis tehisarult: kui suusataja põrub enne starti fluorikontrollis, kas tal on õigus siis startida võistlusele teise suusapaariga, kui need fluoritesti läbivad? Mida FISi võistlusmäärustik ütleb?

Tehisaru vastus: „Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) võistlusmäärustik ei käsitle otseselt olukorda, kus suusataja põrub enne starti fluorikontrollis ja soovib seejärel kasutada teist suusapaari. Küll aga on FIS kehtestanud fluorisisaldusega määrdeainete kasutamise keelu alates 2023/2024 hooajast.

Fluorikeelu rakendamise juhistes on sätestatud, et kõik võistlussuusad peavad läbima kontrolli enne starti. Kui suusad ei vasta nõuetele, võib sportlasel olla võimalus kasutada teist suusapaari, mis vastab kehtestatud standarditele, kuid see sõltub konkreetse võistluse korralduskomitee otsusest ja ajapiirangutest.

Seetõttu on oluline tutvuda konkreetse võistluse juhendiga ning vajadusel konsulteerida võistluse korraldajatega, et selgitada välja, millised on võimalused ja protseduurid fluorikontrollis mittevastavaks osutunud suuskade asendamiseks enne starti.”

Tartu maratoni juhend ütleb:

„Positiivse fluoritesti korral (punane suusk):
Sportlasele teatatakse punastest suuskadest žürii liikme poolt.
Sportlane kutsutakse vaatama testi tulemust.
Positiivne test enne starti: sportlast ei lubata starti, stardinumber eemaldatakse ja ajavõtu kiip võetakse ära (NPS).
Positiivne test pärast finišit: sportlane diskvalifitseeritakse (DSQ).”

Estoloppeti sarja juht Kunnar Karu rääkis mulle teemat kommenteerides, et kuna tegemist on FISi võistlusega, tuleb lähtuda ka FISi reeglitest. Nii on Tallinna suusamaratoni juhendi punktis 3 kirjas: „Vastavalt FIS võistlusmääruse punktile 222.8 on kõik fluoriühendeid sisaldavad suusamäärded ja suusahooldusvahendid keelatud.”

Kui küsisin, kas sisuliselt ikkagi profisportlastele mõeldud karistuste rakendamine harrastajatele pole liiga karm, vastas Karu: „Kunnarina olen nõus, aga kui on võistlusreeglid, siis ei küsita, kas need sulle meeldivad või ei meeldi. Võime arvata, et seda [harrastajate diskvalifitseerimist karistusena] on palju ja see ei meeldi, aga need on FISi reeglid. Kui me ei pea [korraldajatena] nendest kinni, siis protesteerib keegi teine, et miks me ei järgi FISi reegleid.”

Karu avaldas, et on pigem seda meelt, et neil, kelle suuskade alt tuleb välja fluori, ei ole see sinna sugugi kogemata sattunud.

Küsisin ka eksperdi arvamust. Thomas Kuus Skiwaxist, mis on Estoloppeti ametlik määrdepartner, ütles, et neil pole kahe aasta jooksul ükski võistlusteks puhastatud ja määritud suusapaar andnud fluoritestis positiivset tulemust. Ent ta tunnistas, et enne iga võistlust siiski natuke kardab, millise tulemuse võib fluoritest Skiwaxis ettevalmistatud suuskadele anda, olgugi et riskide vältimiseks ei pane nad juba mullusest mitte kellelegi isegi treenimiseks või niisama sõitmiseks alla fluori sisaldavaid määrdeid, mis peaks välistama ka töökeskkonna ja -vahendite juhusliku saastumise. Väike kartus tuleneb tema sõnul sellest, et Skiwaxil endal testimisaparaati ju pole ning samuti pole mõeldav katta suuski näiteks viiekordse parafiini kihiga, mis samuti peaks aitama riske vähendada.

Kuus oli nõus minu seisukohaga, et need harrastajad, kelle suusad peaks andma rahvamaratonil enne starti fluorikontrollis positiivse tulemuse, peaks saama võimaluse asendada need teise suusapaariga. Sest lõppeks pole ju fluori sisaldavate määrete müük ning samuti kasutamine väljaspool võistlusi keelatud.

Küsisin Kuusilt, pidades silmas Tartu maratonil enne starti ühe harrastaja diskvalifitseerimist, mis pani mind mõtlema kehtiva karistussüsteemi liigse karmuse üle, kas on võimalik, et juhul kui suuskadele on aastate jooksul korduvalt ja palju fluori sisaldavaid määrdeid alla pandud, siis ei õnnestugi suuski enam lõplikult puhtaks saada.

Kuus tunnistas, et enda kogemuse põhjal ei oska ta sellele küsimusele vastata, kuid lisas, et on teistelt määrdemeestelt ja masinatega toimetajatelt kuulnud, et kui suuski on kõvasti fluoriga määritud ja jätta need siis seisma, näiteks nädalaks, võib vana fluor hakata plastikust välja tulema ja pinnale kerkima. Fluor on nimelt selline aine, ütles ta, mis püüab suusa seest välja saada. 

Kõik see näitab mulle, et fluoriga seondub jätkuvalt riske ja küsimusi, mida mitteprofisportlane ei pea teadma ja ei saagi teada, mistõttu on minu hinnangul stardieelse positiivse testitulemuse järel automaatne diskvalifitseerimine ülekohtune ja põhjendamatu.

Kuus pakkus välja oma lahendusvariandi, mis oli tema teada vähemasti mullu kasutusel laskesuusatamise MK-sarjas ja mida ta soovitab rakendada ka Eestis. Nimelt, eliitsportlastele, kelle suuski tahavad korraldajad nagunii enne starti kontrollida, võiks anda võimaluse, et nad tulevad ise suuski kontrollima ilma, et positiivse vastuse korral järgneks diskvalifitseerimine, vaid nad saaksid sel juhul võimaluse fluori sisaldavad suusad välja vahetada. Oleks ju inimnäoline lahendus?

Möönan omalt poolt, et sel juhul võib tekkida fluorikontrollis ummistus, sest kõiki ju enne starti kontrollida ei jõua. Aga sellestki saab mööda. Näiteks võiks fluorikontrolli avada kas või kaks tundi enne starti – palun, tulge ja laske suusapõhjad üle mõõta! Või näiteks võiks numbriga 1-15 osalejaile anda eelisõiguse, et nad tingimata jõuaks kontrollist läbi käia, ja siis ülejäänud 30 või 50 parema hulka sõitnuid kontrollida finiši järel. See välistaks samuti, et tuldaks fluoriga teadlikult katsetama ja riskima, kas läheb läbi, sest vaevalt keegi tahab, et teda pärast lõpetamist fluori tõttu juba raudkindlalt diskvalifitseeritakse.

Fotod: Tartu maraton Alutagusel. Fotode autor: Chine Nouvelle / SIPA / Scanpix

12 Kommentaarid:

At 15:22, Anonymous Anonüümne said...

Väga hea postitus, aitäh!
Teema käsitlemisel on üks suur lahknevusmoment. Eeskujuks on just see, kuidas teie, PP, vastutustundliku ja moraalsena käitusite. Käisite vabatahtlikult võistluseväliselt oma lumelaudu kontrollimas, et olla kindel, kas see on fluorivaba või on seal veel jääke varasematest aegadest.
Nn 2 või enama suusa valmisolek jätab petturitele mugava taganemistee, kui üks paar, oih, põrub testis, siis teisega pääseb rajale. Siin on ju küsimus, kuidas tagada nn heausksus - miks too varupaar ilmsesti puhas on, kuidas selle puhtust saab paremini tagada?
Eliitsele suusamehele, kes treenib kui proff, kuid kelle tulemused ei ole profiga võrreldavad, kuid eesmärk on kasvõi kinnise ninaga kõrgele kohale sõit, ajatrahv ja start petturitele mõeldud viimasest stardirühmast hea lahendus olla.
Rahvasportlased, kes määrivad oma lumelaudasid ise, saavad oma suusalaudade puhtuses veenduda ka nii, et viiakse isiklikust määrdepatareist mõne määrdenäite määrdeboksi ja pärida asjatundjalt, kas kõlbab võistlemiseks või mitte, kui ei suuda ise märgistuselt välja lugeda või ei ole infos kindel.

 
At 21:32, Anonymous Anonüümne said...

Esimese nelja lausega saab täielikult nõustuda, tõesti on suurepärane postitus. Probleem neutraalses vaates kirjeldatud ja välja pakutud ka mitmeid erinevaid, töötavaid lahendusi. Ole vaid mees, otsusta ning rakenda.

Kuidagi ei saa aga nõustuda ülejäänud osaga.
Edaspidiseks teile soovitus, 15:22. Enne postitamist tasub oma paskvill mõttega üle lugeda, et kas selles ka mingi iva või loogiline käsitlus sisaldub või on kõik segamini kui puder ja kapsad. See tähendab üle oma teadmiste ja kompetentsitaseme.
Kui ikka aru ei saa ja kehtib viimatinimetatu, siis oleks mõistlik "Avalda" nupp vajutamata jätta. Säästate nii enda kui teiste väärtuslikku aega, mis kulub rumaluste ja mõttetuste peale.

 
At 23:48, Anonymous Anonüümne said...

Arike kirjutas USA asepresidendist artikli, kus kiidab Vance'i sõnavabaduse juttu ja kulude kokkutõmbamise poliitikat, et kaitset tugevdada. Paraku on sõnavabadusega nii, et Vance mõistis Ukraina presidendi kriitika USA suunas hukka, milles muuhulgas väidetakse, et sõda alustas Ukraina. USA kaitseminister on teinud aga ettepaneku kaitsekulusid kärpida 8%. Pressivabaduse indeks näitab USA langust. Nüüd võrrelge Pulleritsu artikliga Trumpist. See näitabki, mis vahe on ajakirjanikul ja spordiajakirjanikul.

 
At 07:43, Anonymous Anonüümne said...

Mina olen nõus, näiteks nendele Metaprintidega Venelikus Föseratsioonis tankide purgist õlitamise raha ja staarlogistikat ajanud ärisuusatajatele tuleb alati teine võimalus anda. Andestada nii, et süda läigib ja oksele ajab, siis geebus õnnistab meid.

Ise poleks nii põneva mõtte peale tulnud, et alati üks paar flooriga ja teine ilma floorita ette valmistada. Miks mitte kolm paari? Pulberpaar, HF paar ja siis loomanahaga kopranäärmest öko-roheline paar!

 
At 09:57, Anonymous Anonüümne said...

Need kellel aeg on väga väärtuslik, siia lehele ei jõua. 21:32 leiaksite ehk parema koha, kus oma "maailmanaba" suhtumist välja näidata.

 
At 11:01, Anonymous Anonüümne said...

Suurepärane postitus. Teema on hästi lahatud. Võiks ka paberlehte panna. Tänan.

 
At 11:28, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh heade sõnade eest. Karta on, et paberlehe jaoks on teema liiga spetsiifiline, see kõnetab vaid tõsiseid suusahuvilisi - keda silmas pidades ma selle kirjutasingi.

 
At 11:31, Blogger Andres P said...

FBs on sel teemal thread - vist on avalikult loetav - https://www.facebook.com/groups/murdmaahundid/posts/2066686837163272/

 
At 11:44, Anonymous Anonüümne said...

Hea viide, Andres!
On avalikult loetav, kuid kopeerin põhiteksti ka siia. Väga kehva maiguga lugu ja rahvasuusatamisele kui alale hästi sellised juhtumid ei mõju...
Põnevad kommentaarid seal FB postituse all.

"Selline natuke teistsugune teema:
Erinevate argielu toimetuste tõttu ei olnud võimalik tuua suuski mõne suurema ettevõte juurde, kes valmistaks Tartu Maraton-iks suusad ette. Siiski sai meili teel kokku leppida ühe eestis pigem kuulsa keti poega, et saaks suusad (skin) määritud päev enne võistlust.
Suusad poodi - plaan ette, et kestaks 40 km TM sõidu Alutagusel, eeldatav temp -8 kraadi.
Ja pühapäeval...peale finishit, sai osaks võimalus läbida pisteline suusamäärde kontroll, kus aga suusad põrusid 🔴

Maratoni tulemust kirja ei saanud (õnneks siiski jäi osaluskord kirja, kuna pole tegemist FIS koodiga võistlejaga)
Vastu taevast lendas 2 kuu treeningkava, maratonipilet, suuskade määrimine, edasi-tagasi sõit...moraalsest kahjust ei hakka rääkimagi

Mida teeksid? 🤔

Edit: kauplus võttis esmaspäeval kontaktid ning lubas ühendust võtta!

Seniks aga hüva nõud otsides..."

 
At 13:59, Anonymous Anonüümne said...

Rahvasuusataja jaoks on floori teema üks paras jamps. Kasutatud suuski ei saa ka enam lihtsalt niisama osta. Ei tea ju kui floori täis põhjad on. Ise puhastades ei pruugi neid piisavalt puhtaks saada. Kuigi üks asjapulk Priidu kirjatükis on kindel, et floori jääkide avastamisel on alati eelnenud suusaomaniku teadlik tahe floori sattumise kohta suusapõhja alla , ma nii päris ei arvaks. Kuskilt võiks olla piir, kus vähemalt kohe esimese korraga maha ei võeta ja avalikustamisega ei karistata. Kõik kes saavad lõpetamisel peale medali veel midagi lisaks (auhind, kingitus või muu sarnane) nendega on teine lugu. Iga osaleja, kes on osavõtumaksu tasunud ja korraldajalt lisaboonust ei saa, peaks olema esimesel korral hoiatuse saamise võimalus.

 
At 14:40, Anonymous Anonüümne said...

Paraku oleme "esimese korra hoiatusest" probleemiga juba tükk maad edasi jõudnud - rahvamaratonidel võib leida suusatajaid, kes on korduvalt vahele jäänud. Korduvalt, rõhutan, ja vahele jäänud, rõhutan. See laseb aimata, mis tegelikult suusaradadel toimub.

 
At 15:06, Anonymous Anonüümne said...

Süsteemne keeld ei saa olla ainult orienteeritud ühele, antud juhul suusatajale. Müüjad, kõikvõimalikud teenusepakkujad, neid ei koti keegi. Nii ei ole võimalik head ja kiiret tulemust saada. Nihverdamine on inimloomusele omane.

 

Postita kommentaar

<< Esileht