Pullerits: Kuidas mu endine treener Margus Ader tegi eile MMil elu ühe rängema sõidu
«Puhas tahtejõud ja kannatamine! Minu elu suurimaid eneseületusi kindlasti,» kommenteeris laskesuusakommentaatorina tuntuks saanud endine laskesuusataja Margus Ader eilset teatevõistlust laskesuusatamise MM-võistluste eel Šveitsis Lenzerheides, kus tal õnnestus tulla kolmandaks.
«Väga-väga raske oli,» kirjeldas Ader, omaaegne Eesti koondislane. «Lihtsalt segane ettevõtmine. Ma polnud valmis. Aga pingutasin rohkem, kui suutsin. See oli julm!»
Kuidas võistlus kulges ja kui palju see Aderit kurnas - ta tunnistas mulle täna hommikul, et korraliku ettevalmistuseta nii raskele katsumusele minna ei tohiks -, sellest saate lugeda Postimehest, sest Aderi antud reportaažlik ülevaade sai nii värvikas ja ehe, et otsustasin seda panna mitte pelgalt blogisse, vaid anda avaldamisõiguse tööandjale, kelle kaudu jõuab see suure publiku ette.
Foto: Margus Ader (paremalt teine) eile Lenzerheides ekspertide teatesõidu paremat autasustamisel. Foto Margus Aderi erakogust
24 Kommentaarid:
Kohe näha, et kommenteerivad need, kes pole siseeluga üldse kursis. Austab spordi reegleid? Miks ta siis dopingut lasi omal ajal ja siis oma õpilasi pärast veel süstis, sh 40aastast kolmikhüppajat? Faktid.
Lisaks sellele meedias ka vihje olemas:
Muremõtted vaevasid Liimaskit pärast loobumistki. „Sporti peaks tegema nii, et lõpetamise järel poleks terviseprobleeme,“ arutles ta. „Mind kummitas kartus, kas järeltulijaid saan. Kui loote anatoomias öeldi, et lapse jalal on viis varvast ja käel viis sõrme, siis ohkasin kergendatult.“
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Räägime siis natuke rahast ka. Probleemid algasid 2015? Mitte Leibaku jaoks:
Omaette pingeallikaks oli rühmas rahateema, vastavalt kokkuleppele andis Leibak kõikidest talle määratud toetustest ja preemiatest poole treeneritele. Arvestades, et võite ja medaleid teenis tartlanna kõvasti, siis me räägime siinkohal rasvasest summast. "Siis tundus see normaalne," märgib Leibak, kes rühmast lahkudes avastas, et selline kokkulepe on üsna tavatu. "Mul olid nagu silmaklapid ees. Nad teevad sportlase eest kõik ette ja taha ära, keerates ta ümber sõrme – sa tunned end suure tänuvõlglasena."
Isegi mullu, kui Leibak asus Nazarovi käe all harjutama, küsis Mehis Viru talle ettenähtud rahast endale kuuekohalist summat. Sportlane ei pidanud sellist soovi põhjendatuks.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lisaks on üks meessportlane öelnud, et treenis 5 aastat Mehise juures ja koostöö sai äkilise lõpu ühel väga imelikul põhjusel: neil oli naiste suhtes sama maitse.
Täiesti nõus, et amatöörid võitlevad profi vastu.. aga see ei tee üle-eelmisel ja eelmisel kümnendil toimunu olematuks. Väga veenev ja magus jutt muidugi Mehisel, kuid sama oli ju ka Nassaril.
Hea PP, palun öelge, kui on vaja teile selgeks teha, kes on Larry Nassar. Harveyst polnud te ju kuulnudki...
Mulle meeldib, et kedagi absoluutselt ei koti need blogipostitused 🥱, jutt käib kommentaariumis enamasti ikka ühest konkreetsest teemast :D :D :D
Jah, reporteritööd tegev blogiperemees võiks küsida kallilt treenerihärralt, et kas ta on oma õpilastele kunagi dopinguaineid andnud ja need ka neid kasutanud. Kui MV sellele küsimusele on vastanud, siis saab hinnata tema vastuseid ülejäänud küsimustele.
Mis laskesuusk? Suure Mõõduvõtu nädal on.
Maratoni direktor ütles eile AK-s, et 1000 osavõtjat on tavapärasest vähem.
Blogiperemees ja teised spetsialistid, mis võib olla selle põhjus, kas
a) lumevaene talv
b) maraton ei toimu originaalkujul/õigel trassil
c)vananev osalejaskond, tervise tõttu vanad osalejad kaovad ära ja uusi noori, 90ndatel/00ndatel sündinuid ei tule peale
d)rahva kulutused mujale on suurenenud (automaks, maksutõus)
e) miski muu
Lisaks ammu registreerunutest märkimisväerne osa ka ei tule seal starti.
Osad kes starti tulevad ei lõpeta. Mõned lõpetajatest on pärast pettunud. Kuid üks mis kindel - blogi võidab alati.
Igasugune laskesuusk on selle nädala lõpuni teisejärguline teema. Meil on omal siin pidu ja medalid samuti.
Ütleme nii, et selle looga lükkan ümber eksiarvamuse, et olen laskesuusatamise põhimõtteline vastane ja kirjutan sellest ainult kriitiliselt. Näete, kirjutasin väga positiivselt. Miks? Aga sellepärast, et oli ka ju tulemus, millest kirjutada.
Elu sõit? Kaotasid võistkondlikult võistkonnale kus oli naine.
Nii odava iroonia on üsna kohatu.
TT-l on isiklik probleem aga ei ava seda.
https://sport.err.ee/1609603115/tomingas-motlesin-peaaegu-iga-etapi-jarel-hooaja-lopetamisele
Jah, see on odav iroonia. Ja lisaks (mis veel piinlikum), lugu polnud laskesuusatamisest, lugu oli sõbramees Aderist, heast inimesest, kes nõus Padret "väärtusliku" infoga varustama.
Ei ole vastane, aga otsite ainult intriigi. Ei muud.
Ma ei saa aru. ERR saadab reportereid aastast aastasse igale MK-etapile, reporterid on Eesti laskesuusatajatega juba kokku kasvanud, aga ikkagi ei ole neil aimu, mis on see TT probleem, mis paneb teda hooaja lõpetamisele mõtlema. Kui nii tihedalt siseringis tiirelda, siis peaks see ju teada olema. Siis ei peaks selle kohta küsima, vaid siis peaks seda juba teadma ja sellest ka avalikkust teavitama, sest tegemist on sportlasega, kelle tegemiste vastu valitseb kõrgendatud avalik huvi (TT kui avaliku elu tegelane piiratud sfääris, spordis) ning kelle tegevust meile huvipakkuval alal segab see probleem.
Reporteritöö nõrk ja puudulik?
Või on tegemist teadliku varjamisega? (Vt S. Külma juhtum Anterselvas.)
Sport on ise teinud ennast meelelahutuseks ning seetõttu ei maksa imestada, kui tekitab teravdatud huvi teravdatud teemade vastu. Teie nimetate seda intriigi otsimiseks. Olgu pealegi, nimetage siis.
Vana spordipeeru ja naistetundjana ütleks, et eks see mingi hinge pugenud härra teema on… See paar möödalasku, kehv suusavorm või hommikul põhjakõrbenud kaerahelbepuder pole sündmused mis sellist masendust tekitaks… Ja preili TT on ju kõik need aastad silma paistnud suht kõikuva meeleoluga… Pakun, et 99% vennad Tiislerid teavad väga hästi mis teema on, aga ei jutustata… Samas, Priit ju ka kaitseb oma allikaid ja kindlasti kõike ei räägi… ETV peaks mõne Kroonika aktiivse lapsajakirjaniku kaasama, küll see uuriks ja patraks kõik välja…
Kuna siis põhiteemaks laskesuusatamine, siis paar kommentaari eile toimunud MMi segateate võistluse kohta. Postimehe artiklis (https://sport.postimees.ee/8191082/laskesuusakoondise-peatreener-meil-ei-onnestunud-oma-voimeid-realiseerida-kuid-sprindis) seisab nii (loodan, et pole väga palju tasulist sisu tsiteeritud):
«Norrat tabas täielik katastroof (avavahetuses kaks trahviringi, mistõttu jäid lõpuks esimesena medalita - K.J.), Rootsi esines samamoodi allapoole võimete (viies - K.J.) ning lõpuks oli hoopis Tšehhi tänu heale laskmisele medalil. Ühesõnaga, kõik oli täiesti pea peale pööratud ja meie olime selles tornaados kusagil keskel (13. koht 24 tiimi seas - K.J.).
Tänane koht oli kaugel sellest, milleks oleme võimelised, sest ütlen ausalt, selle nelikuga võinuks sõita esikuuikusse. Aga mis sa teed: tänane oli lihtsalt säärane hullumeelsus, sest [hõbedale tulnud] Tšehhi oli ju Anterselvas [naiste teatesõidus] meie selja taga ning meesteski ainult mõned kohad meie ees. Ent nad lasid täna hästi ja palun väga!» kommenteeris Lindinger.
Vaatame siis otsa tegelikele faktidele:
Tšehhi laskmine - 0+9, aega kulus kokku 4.17,5 (riikidest 6.)
Eesti laskmine 0+10, aega kulus 4.28,9 (riikidest 9.)
ehk siin edestas Tšehhi meid 11,4 sekundiga.
Suusasõidus Tšehhi aeg 58.02,6 (riikidest 5.)
Eestil 1.00.41,0 (riikidest 15.)
Siin võitis Tšehhi meid 2.38,4ga.
Ehk miks rõhutab meie TEADLASEST treener tšehhide imelist laskmist, kui seda ju tegelikult polnud. Tegelikkuses kaotasime parema koha ikka seetõttu, et olime suusarajal nii aeglased.
Et rohkem artiklit ei tsiteeriks, siis tooksin sealt veel välja, kuidas ta võrdles Susan Külma ja Amy Baserga suusasõitu, kuidas mõlemad on on pikemad raskemad ja neil oli suusarajal sellevõrra raskem.
Mida näitavad faktid:
Amy Baserga sõtisi avavahetust: suusaaeg 15.30,4 (kaotus parimale +28,7, meie Erimtsal, keda ta kiitis oli kaotus 35,4 sekundit)
Susan Külm teises vahetuses: suusaaeg 16.47,3 (kaotus parimale 1.34,8)
Krt, need tulemused on ju nagu öö ja päev. Lisaks pole Baserga olnud kunagi maailma parim suusataja. Sel hooajal on küll sammu edasi astunud ja jõundud suusaaegades sinna 30-40 koha vahele. Ehk tegelikkuses tegi ta enda kohta täiesti korraliku sõidu.
Aga Postimehe ajakirjanik laseb endale sellist kägu ajada ja ei küsi täpsustavaid küsimusi, et "vabandage, aga andmed ei kinnita teie väiteid".
Lindinger 11.02 Postimehes: "Meeste puhul saab hinde 5 panna siis, kui keegi mahuks suusakiiruselt 30 parema sekka, naiste puhul on piir kõrgem: 20 parema seas..."
Ääretult madalad eesmärgid. Milleks üldse sellistega MM-ile minna.
Aitäh, lp 10:07, väga asjalik analüüs.
Arvudega ja faktidega on raske vaielda.
Eilne seagateade oli hea näide sellest, miks on laskesuusatamine nii põnev ja ka seetõttu vaadatav talispordiala.
Tandrevold (4-kordne maailmameister, 52 korda MK etappidel poodiumile jõudnu ja eelmise hooaja karikasarja 3. koht ) suutis suurfavoriit Norra avavahetuses pihta lasta täpselt pooled padrunid (tabavusprotsent eile nii pikali kui püsti 50; hooaja kokkuvõttes seevastu pikali 94 ja püsti 79) ja peale 2 trahviringi pea-aegu viimasena vahetusalasse jõuda -- see on olukord, mida tihti ei näe ja mis spordi põnevaks ja vaadatavaks teeb.
Norrakate sarnastest apsudest tuleb kohe meelde 2019.a. MM Östersundis, kus J. T. Bö lasi mass-stardiga sõidu viimases tiirus "raua" ja pudenes liidripositsioonilt 13. kohale.
Eilne tšehhide hõbe oli tegelikult samaväärne suurüllatus kui Eesti naiste 4. koht eelmisel MM-l Nove Mestos -- keegi ei oodanud aga suudeti oma võimalus ideaalselt ära kasutada.
Just ootamatused on need, mis teevad laskesuusatamise ülimalt põnevaks ja vaadatavaks -- miski ei ole kindel enne kui kõik võistkonnad/võistlejad finišis kohal on. Isegi peale viimast tiiru ei pruugi veel kõik selge olla -- kui prantslaste viimase tiiru trahviring oli pigem show ja närvikõdi pealtvaatajatele, siis sakslased (Strelow) suutsid kindlana näiva edu viimase kahe kilomeetriga maha mängida -- lihtsalt tšehhid ja Krcmar tahtsid seda hõbedat niivõrd palju rohkem. Vaatemäng missugune, nii telekas kui kohapeal.
Vaadatav on aga sportlik sisu väike. Ebastabiilsus lasketiirus ja lühikesed suusasõidud teevad sellest kergemat sorti meelelahutuse aga mitte spordi.
Aitäh kirjeldamast, 14:01. Sedasi meenutab laskesuusatamine pigem juba hasartmängu, mitte sporti. See ka veel üks põhjus, miks see nii vaadatav on.
Lindiger ajab tõesti kägu, mitmel rindel, ja pidevalt läbi hooaaja. Ka oma õpilase, Ermitsa, põhjendamati kiitmine teiste arvelt ei anna head tooni.
“Sprindi katastroof” oli hooaja üks parimaid sõite koondise esituses: kõik varuga jälitussõidus, Ermits küll viimasena eestlastest.
Ja väidetav “päevadega kadunud sõidukiirus”: Külm tegi aga hoopis parema sõidu sprindis, ermits oma esimeses vahetuses sõiduajalt rivi teises pooles (esimene ring sõidetakse koos, peale mida saab reaalset ajalist kaotust hinnata)
Võiks küll leiduda lisaks P.Ple veel ajakirjanikke, kes tavadistantsi õnnestumiste järgselt kaineks jäävad. Ja no muidugi, küll saaks nalja kogu suusarubriigis, kui mõni kirjasepp veel spordifüsioloogia peale mihkel oleks.
Postita kommentaar
<< Esileht