esmaspäev, oktoober 29, 2007

Pullerits: Mis on kõige rängem treening?

Uhh, võtab kohe ohkama. Näiteks üle-eelmine nädalalõpp, kui kavas oli tund ja veerand rullsuuskadega ning siis tund imitatsiooni otsa. Olin sellest nii väsinud, et samal päeval keset isa juubelit tuli selline une-tapp peale, et pidin irduma ja silma looja laskma.

Eile oli trenn veel koormavam. Esmalt tund ja veerand imitatsiooni (ehk raskem ja tüütum osa enne) ning siis tund ja veerand rullsuuskadega. Ja mitte niisama, ühtlaselt, vaid seal sees olid ka spetsiifilised n-ö käiguvahetused ja stiilimuutused. Koos igasuguste ette-, vahele- ja järeljooksudega kogunes puhast trenniaega 2:50 ja kilomeetreid tuli kokku 33,5. Ainult et välja puhkama ei saanud minna, sest järgnes kaks ja pool tundi vaimset tööd - Tartu Ülikooli ajakirjandustudengite kodutööde parandamist ja kommenteerimist.

Aga mis siin kurta. Paneme need trennid pigem konteksti. Ehk vaatame, millised on olnud sel sügisperioodil Eesti koondise suusatajate kõige rängemad treeningud. Et oleks võrdlusmoment (ehkki, võttes aluseks kõrbemise Düsseldorfi MK-etapil, ei maksa neist tipptreeninguist ilmselt kuigi palju järeldada).

Andrus Veerpalu – pisut üle 3:00 rullsuusatamine, enamasti paaristõugetega, Otepää-Kääriku teel ja Otepää-Rõngu vahel, kokku ca 45 km.

Jaak Mae – 5:50 rullsuusatamine paaristõugetega Haanjas, mis pidi olema tegelikult viietunnine trenn, aga Mae sai lõpus nn haamri, nii et viimase 8 km peale kulus terve tund. Kokku tuli ca 70 km.

Kaspar Kokk – 3:45 test-suusaimitatsioon septembri lõpus Väiksel Munamäel, kokku 37 km.

Aivar Rehemaa – 5:00 rullsuusatamine Tehvandil ja Otepää-Kääriku teel, sellest pool klassika- ja pool vabatehnikas, kokku 75-80 km.

Anti Saarepuu – 1:45 klassikasuusatamine okaste peal 350-meetrisel ringil Kubjal, selle sees lõigud 4x4,5 minutit (paus 5 minutit), kokku ca 20 km.

Priit Narusk – 3:30 test-suusaimitatsioon septembri lõpus Väiksel Munamäel, ca 40 km. Tegelikult tunnistas Narusk, et seni ei olegi trennis veel raskeks läinud.

Timo Simonlatser palaval suvepäeval 11 hüppeseeriat Tehvandi suusahüppenõlva treppidel, millel on 120 (või 150?) astet. Kokku tegi ta neli seeriat ühel ja neli teisel jalal ning kolm seeriat mõlema jalaga koos, vahel kolmeminutilised pausid. Ta tunnistas, et mõtles üksvahe, kas ikka veab välja, liiati oli tal lõpus süda paha, sest laktaat oli nii üles aetud. Kui trenn läbi sai, istus 20 minutit Tehvandi hotelli ees ja taastus.

Peeter Kümmel – väitis, et raskeid treeninguid on palju, tõi välja, et just intervalltreeningud on väga rasked ja intensiivsed, kuigi kestavad vaid 1:30. Viimane pikk trenn oli tal kevadel, ulatudes 4,5-5 tunni kanti.

Niisiis, ega mu 2:50 imitatsiooni+rullsuusatrenn tippude raskeimatest treeningutest väga palju maha jäägi. Ehkki ma ei ole kindel, kas see trenn mul ikka kõige raskem on olnud. Ega kahetunnine rattasõit Tähtvere spordipargi 1,2 km pikkusel sprindiringil jahedas ja tuules kergem ole olnud - see on oma tõusude ja pidurdamiskohtadega selline ring, et enam kui pool aega pead sadulast püsti olema ja pidevalt valmis kiirendama või mäest üles suruma.

Kuid eks vaimu karastamine ole sellistel pikkadel ja tüütutel treeningutel sama oluline kui füüsise timmimine. Sest Tartu maratonil, kui libisemisolud on normaalsed, tuleb valmis olla ikkagi kolme ja poole tunniseks pingutuseks.

Foto 1: Andrus Veerpalu oma uue Mercedesega suusahooaja avaüritusel Silberauto Tartu esinduses. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 2: Jaak Mae (vasakul) ja Kaspar Kokk suusahooaja avaüritusel Silberauto Tartu esinduses. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 3: Priit Narusk suusahooaja avaüritusel Silberauto Tartu esinduses. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 4: Peeter Kümmel oma suuskadega suusahooaja avaüritusel Silberauto Tartu esinduse ees. Foto autor: Aldo Luud, SL Õhtuleht / Scanpix

41 Kommentaarid:

At 10:47, Anonymous Anonüümne said...

Priit sa võta asja ikka natuke laiemalt.
Ei ole mõtet mingit üksikut treeningut siin võrrelda tippude omaga.
Viimastel on ju üldjuhul 2 trenni päevas ning taastumisaega seega poole vähem.

Jõudu.

 
At 12:52, Anonymous Anonüümne said...

Hr PP arvan, et peaksite oma ratta ja imikatrenne tegema vahelduseks ka kuskil Tehvandi (või siis vähemalt Vooremäel - Tartule lähemal). Te peaksite aru saama, et Tähtvere spordiring on naljamäng. Peate harjutama ka nö pikka järjest tõusu - rühkige imitatsiooni 300m ülesmäge ja vaadake siis oma laktaati jms

 
At 13:36, Anonymous Anonüümne said...

Spordiblogi on mingiks tippspordi blogiks muundunud. Kas Sulle (PP) ei tundu, et oled sellisteks mängudeks 25-30 a hiljaks jäänud? Aga jõudu ja tervist sellegi poolest!
Ise olen Smutovi taseme mees ja mulle oleks huvitavam lugeda tema tegemistest. Et kuda treenida ja harjutada nii, et Tartu Maratoni läbisõit või 10-20 km jooks enam-vähem mõnuga sooritatud saaks.

 
At 14:23, Anonymous Anonüümne said...

kle amtöör esiteks on see tippspordist veel kaugel ja teiseks
selle jaoks et 10-20 saaks joostud ei ole küll mingit erilist nõuannet vaja, jookse lihtsalt rahulikult pulsiga 130 ja jooksedki selle mõnuga ja kergelt läbi, kui pulss läheb kõrgemale vähenda kiirust.
PP oled õigel teel, ise proovin omal käel ja oma tarkusega, kuid väiksemate koormustega, kuigi panen siit ka midagi kõrva taha ja eks näib palju maha jään sust Tartus, loodan et mitte palju, ise olen hetkel saalitrenni (kuni nov lõpuni) peal jõud+sõudergomeeter ja nädalavahetusel 1 pikk 3 tunnine rahuliku pulsiga trenn metsas (ratas, sörkjooks, kepikõnd).

 
At 14:25, Blogger Priit Pullerits said...

Tjah, arst, muidugi peaks harjutama ka mujal, aga mismoodi on see päevatöö kõrvalt võimalik? Isegi sinna Tähtvere spordiparki ja dendroparki lähen mõnikord nii, et tunne on, nagu tormaks ülepeakaela trenni, ehkki vaja oleks ju ka ikka keskenduda.

Eks sissekanded ole, jah, lp amatöör, läinud professionaalsemaks, sest eks loodetavasti on tase ka tõusnud. Ega ma tippudega hakka kunagi konkureerima, nagu ilmselt mitte keegi meist, kes me siin keskkonnas kokku saame, aga pingutada võiks ju sellegipoolest. Aeg ju ei oota, 42 aastat on ikka piisavalt suur vanus, et viimane välja panna.

 
At 17:11, Anonymous Anonüümne said...

Ma hea meelega loeks tippude treeningpäevikuid, et siis kui kaugele ja mis suunas nad asju venitavad. Intellektuaalselt pakuks huvi. Keegi peab kunagi paksu telliskivi igatahes kirjutama.

 
At 18:25, Anonymous Anonüümne said...

Kuidas õhtulehte kommentida:

"Arusaamatu!" oli Anti Saarepuu hämmingus, kui jäi Düsseldorfi suusasprindis, nagu teisedki eestlased, punktideta. "Mõni aasta tagasi sõitsin iga ilmaga kuueteistkümne sisse. Nüüd pole lootustki kolmekümne sekka pääseda. Läheme aina kehvemaks."

 
At 19:57, Anonymous Anonüümne said...

Pole sellel dendropargi imikarajal viga midagi, kõik oleneb millist trenni teha. Selliseks pikaks kokku 2-3 tundi kestvaks trenniks on sealne profiil päris hea, tõusud vast võiksid pikemad olla. Ja mis väga oluline- seal on õhtuti korralik valgustus. Aga intervalltreeninguks jääb sealne profiil küll lahjaks, ise käin laupäeviti või pühapäeviti Vapramäel, seal ka mitu pikka tõusu, mille lõpus kui Eveli Sauet tsiteerida "kõrvadest laktaati pritsib"

 
At 20:04, Anonymous Anonüümne said...

2.50 ei jää tippudest palju maha aga asjaarmastajatele pikalt-pikalt :)) Haanja 100-l said parimad hakkama 5 tunniga,tagumise otsa meestel kulus üheksa ja pool tundi-nende viimaste alistamisega läheb tartu maratonil sul ikka väga raskeks.

 
At 22:16, Anonymous Anonüümne said...

Öelda, et ma tippudest raskeimatel treeningutel väga palju maha jäägi on ikka väga suhteline.

See vahe on kordades ja kordades. Proovi teha sama pea 3 tunnine treening Tehvandil või Haanjas ja siis saad aru, et Tähtvere rada on peale seda juskui puhkus ja veereks 3 tundi allamäge.

 
At 09:39, Blogger Priit said...

Nüüd kui talveajale üle on mindud on tööinimesel nädala sees maastikul võimalik trenni teha vaid pealambiga (valgustatud imitatsiooniradu meil pole, parandage kui eksin). Vooremäel olen seda ka teinud ja olen teisigi samal ajal metsas lampidega näinud. Ilmselt pimedas Novembris tuleb seda veel teha. Selliseks treeninguks piisav LED lamp ei maksa palju. Saan ka nädal sees vajalikud(raskemad) treeningu tehtud. Kas Tehvandi imitatsiioniradadel on valgustust, teab keegi informeerida?

 
At 09:43, Blogger Priit Pullerits said...

Tartu dendropargis on valgustus olemas, eelmine nädal kasutasin seda. Ei mingit tarvidust pealambi järele.

 
At 09:55, Blogger Priit said...

Parku jääb Tartus dendropargi ring nõrgaks - tõusud on lühikesed. Mis on sellel ringi pikima tõusu kestvus? Olen seal jooksnud ja arvan, et mitte üle poole minuti.

 
At 10:50, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, mitte mingil juhul üle poole minuti. Pühapäeval tegin seal rahulikult kaheksa ringi, keskmine ringi aeg tuli 8.50, nii et ega üle poole minuti saa seal tõesti tõus kesta. Aga see-eest on üks tõus kohe teise otsa, pole pikki siidivedamise lõike.

 
At 22:28, Anonymous Anonüümne said...

ja kõik me tuleme lugema järgmisi postitusi,,,,,tubli!
muide homod on enne keskmise sissetulekuga valget eesti meest oma õiguste järgi...ühiskond selline?

 
At 07:36, Anonymous Anonüümne said...

very very nice for this blog and post, i like it very much, thanks for you guys!

Jachtos nuoma
limuzinu nuoma
buitine technika
DVIRACIAI

 
At 07:34, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 07:38, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 07:46, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 07:49, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 
At 05:47, Blogger chenminghui said...

kate spade outlet store
coach outlet online
pandora charms
kate spade outlet
coach outlet
pandora outlet
kate spade outlet
nike shoes outlet
snapbacks wholesale
canada goose outlet store
chenminghui20180322

 
At 12:34, Blogger Unknown said...

www0516
minnetonka outlet
ferragamo outlet
mulberry bags
ray ban sunglasses
nobis outlet
canada goose
prada outlet
michael kors outlet
marc jacobs outlet
ralph lauren pas cher

 
At 10:07, Blogger Unknown said...

cheap nike shoes
moncler online
michael kors outlet
manolo blahnik shoes
coach outlet online
nike air huarache
moncler outlet
valentino
polo ralph lauren
mbt shoes
cheap jordans

 
At 08:24, Blogger yanmaneee said...

kyrie shoes
adidas tubular
balenciaga
falcons jersey
red bottoms
nike zoom
yeezy boost 350
adidas outlet
curry 4
adidas superstar

 
At 10:48, Blogger Unknown said...

www1020

christian louboutin
canada goose
fitflops clearance
moncler outlet
canada goose outlet
ferragamo belt
moncler jackets
ralph lauren polo
true religion jeans
prada handbags

 
At 12:13, Blogger SeoMaster789 said...

I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point, You just got a new biggest fan!. 먹튀검증

 
At 16:19, Blogger SeoMaster789 said...

Nice blog and absolutely outstanding. You can do something much better but i still say this perfect.Keep trying for the best. 메이저사이트

 
At 14:26, Blogger SeoMaster789 said...

"I am interested in such topics so I will address page where it is cool described.

" 먹튀검증

 
At 09:11, Blogger SeoMaster789 said...

https://twitter.com/totobobbi If you want to be successful in weight loss, you have to focus on more than just how you look. An approach that taps into how you feel, your overall health, and your mental health is often the most efficient. Because no two weight-loss journeys are alike, we asked a bunch of women who’ve accomplished a major weight loss exactly how they did it 토토사이트

 
At 09:35, Blogger SeoMaster789 said...

이기자벳 https://www.toto-casino.net/%EC%9D%B4%EA%B8%B0%EC%9E%90%EB%B2%B3 Greatly composed article, if just all bloggers offered a similar substance as you, the web would be a much better spot 이기자벳

 
At 18:51, Blogger Unknown said...

I got a web site from where I be capable of really obtain valuable information regarding my study and knowledge.
Great Article… Good Job… Thanks For Sharing…

Website:강남출장

 
At 09:44, Anonymous 먹튀검증 said...

I've been using this kind of hobby lately, so take a look.먹튀검증

 
At 17:46, Blogger 안전놀 이터 said...

안전놀이터 Excellent items from you, man. I have take into account your stuff previous to and you're just too magnificent.

 
At 17:50, Blogger 안전놀 이터 said...

먹튀검증 I like this web site very much so much great info.

 
At 17:51, Blogger 안전놀 이터 said...

Its really a great and helpful piece of information. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing. 온라인카지노

 
At 17:52, Blogger 안전놀 이터 said...

카지노사이트 pleasant piece of writing and fastidious urging commented at this place, I am genuinely enjoying by these.

 
At 21:46, Anonymous GOSTOPSITE32 said...

Hello really awesome web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and consider the feeds moreover. I am pleased to search out beneficial details appropriate here inside of the published material, thanks for sharing…

섯다 족보 정리

 
At 21:47, Anonymous TOTOSITEWEB32 said...

The next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought you have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you weren't too busy looking for attention.

승인전화없는 토토사이트

 
At 21:47, Anonymous GUIDE1903 said...

Glad to chat your blog, I seem to be forward to more reliable articles and I think we all wish to thank so many good articles, blog to share with us.

한국야동

 
At 21:48, Anonymous TOTOSAFEDB32 said...

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read !! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new information in your site.


프로토

 
At 09:59, Blogger GOGOLIVE said...

What a post I've been looking for! I'm very happy to finally read this post. 바둑이사이트 Thank you very much. Can I refer to your post on my website? Your post touched me a lot and helped me a lot. If you have any questions, please visit my site and read what kind of posts I am posting. I am sure it will be interesting.

 

Postita kommentaar

<< Esileht