kolmapäev, mai 25, 2016

Pullerits: Kas rattavõistlused lähevad uutmoodi pooleks?

Tartu rattarallist kujuneb sel aastal seniste rattavõistluste reas anomaalne üritus.

Vaadake seniste võidusõitude protokolle. Ülenurme-Haaslava rattaralli põhisõidul (98 km) 68 lõpetajat, rahvasõidul (41 km) üle kahe korra rohkem ehk 142 lõpetajat. Jõgeva rattaralli põhisõidul (110 km; fotol paremal ja kõige viimasel pildil stardieelne aeg, keskkohast paremal heledas särgis Priit Pullerits) 56 lõpetajat, matkasõidul (50,5 km) ligi kaks ja pool korda rohkem, 132 lõpetajat.

Suundumus on ilmne: massirattaürituste pikad sõidud on muutumas üha rohkem n-ö vähemalt poolprofessionaalide ja väga kõvade harrastajate arveteklaarimiseks, tavaharrastajad suunduvad üha rohkem lühematele võistlusmaadele, mis varem kuulusid peaasjalikult noortele ja nn pühapäevasõitjatele.

Sellele suundumusele juhtis minu eelmise sissekande järel kommentaariumis tähelepanu ka endine trekisõitja Jaan Krela. Ja seda, et eesmärk ongi teha näiteks Jõgeva rattaralli põhisõidust tugevate sõit, tunnistas mulle võistluse eestvedaja Sander Maasing. (Fotol paremal ja kahel järgneval pildil Jõgeva rattaralli matkasõidust osavõtjad.) Ning seda, et mul on õigem panna end Ülenurme-Haaslava rattarallil kirja lühemale võistlusmaale, soovitas otsesõnu tolle võidusõidu korraldaja Rene Mandri.

Milles sellise suundumuse põhjus?

Üks põhjus on küllap see – näiteks Jõgeva rattaralli puhul –, et võistlusi on tekkinud kalendrisse liiga palju ning vaja on jõudu säästa. Nii mitmedki, kes startisid eelmise nädalavahetuse pühapäeval Elvas, tegid päev varem Jõgeval seetõttu kaasa matkasõidul. (Vt vasakpoolsel pildil matkasõidul kõige ees põhisõidunumbriga 11 Arvi Suurpere; veel kaks põhisõidunumbriga meest, Joosep Mölder (nr 38) ja Lars-Erik Hion (nr 53), startisid Jõgeva matkasõidul.)

Teine põhjus on arvatavasti see, et põhivõistluste peagrupi tase on muutunud järjest tugevamaks ning nii mitmedki, kes peagrupist korduvalt maha on jäänud, on otsustanud kolida üle lühemale võistlusmaale, kus moodustub rohkem eri tasemega gruppettosid, kellega koos lõpuni sõita.

Oletatavasti on põhjusi teisigi, aga tulemus on igatahes see, et ka lühemal võistlusmaal on esiotsa tase üksjagu tõusnud. Pole need paljudele mingid matkasõidud, nagu nende nimetus sageli protokollides seisab. Viimane aeg korraldajail neile jõuproovidele uus üldnimetaja leida?

Tartu rattaralli on anomaalne seetõttu, et seal on endiselt pikal võistlusmaal rohkem osalejaid kui lühemal. Aga Tartu rattaralli ongi ses mõttes anomaalne võistlus, et seda ei saa panna samale mõõdupuule teiste rattaüritustega. Olgugi, et tean tugevaid rattureid, kes on väitnud, et Tartu rattaralli on kõige mõttetum võistlus – ei ole palunud neil oma väidet täpsustada, kuid eeldatavasti lähtuvad nad tõsiasjast, et Tartu rattarallil moodustuvad hiigelgrupid, kus osalejate tegelik tase ei eristu ning kus on massi tõttu peaaegu võimatu sündmuste kulgu dikteerida –, on Tartu rattaralli siiski selline võidusõit, kus enamik peab endastmõistetavaks kohuseks teha kaasa pikal distantsil.

Üks asi on tänavusel Tartu rattarallil halvasti. Vaatasin stardiprotokolli ja leidsin enda nime eest stardinumbri 201. Ai, see võttis vanduma! Saate ju aru küll: kõige esimesena esimese vahelindi taga. Mis te arvate, kas see on juhus?

Igasugused juhused, nagu aru saan, on Klubi Tartu Maraton aastatega viimistletud süsteemis ammuilma kõrvaldatud.

55 Kommentaarid:

At 10:53, Anonymous Anonüümne said...

Väga egoistlik tähenärimine oma numbri kallal. Vaata parem Jassi numbrit ja küsi, et kuidas on selline staar nii kehva numbri ära teeninud? Su number on lausa õndsus selle kõrval.

 
At 11:23, Blogger Priit Pullerits said...

...Jälle suurelt sõna võtma üks mees, kes ei jaga matsu. Vendade Kirsipuude numbrid võivad ju olla 3101 ja 3102, aga fakt on see, et nad stardivad esimesest grupist ja täiesti legaalselt. Kas te olete lihtsameelne või lihtsalt loll, et tõesti usute, et nad alustavadki India grupist?

Väike palve neile, kes asju ei jaga: palun ärge võtke siin sõna ja ärge risustage kommentaariumi oma tühise ja mõttetu targutamisega ning ärge raisake minu ja teiste aega oma lollustega, mida on alalõpmata vaja n-ö sirgeks painutada.

 
At 11:31, Anonymous Anonüümne said...

nende matkasõitudega on see probleem , et need on tihti liiga lühikesed - ei hakka ju sõitma Tallinnasse , et sõita ca. 30 km . muidu võiks tõesti matkasõidul " matkata "

 
At 11:47, Anonymous Anonüümne said...

Kas PP on lihtsameelne või loll, et arvab nagu vääriks ta 200-st väiksemat numbrit, kuigi senine praktika on näidanud, et tema võimed ei küündi veel 200 parema hulka pääsemiseks?

 
At 12:14, Blogger Priit Pullerits said...

...Oeh, juba jälle üks "tarkpea" platsis...
33. Tartu rattaralli: 188. koht Priit Pullerits
Ja selliste tühjalahmijate peale pean ma oma aega raiskama...
Näete nüüd, kommentaatorid, milline on teie tase - üks lollus ajab teist taga. Aga seda te ei näe, ikka süüdistate kõiges mind. Nastojaštšije dolbojobõ!

 
At 12:24, Blogger Ain Veemees said...

Täitsa asjakohane postitus, kuid mõne aastataguse RR tulemuse põhjal vist numbrit ei jagata, möödunud aastal oli see ju 200+

 
At 12:27, Anonymous Anonüümne said...

Kohe saate veel ühe korra oma venekeelset vandumisoskust demonstreerida. Kindlasti on Teie õpetajast abikaasa (või peaks ütlema hoopis abikaasast õpetaja?) uhke Teie vene keele rikkaliku sõnavara üle.

Miks Te järjekordselt kasutate vales kontekstis terminit gruppetto??? Väike palve blogipidajale: palun ärge raisake minu ja teiste aega oma lollustega, mida on alalõpmata vaja n-ö sirgeks painutada.

 
At 12:29, Anonymous Numeroloog said...

Nastojaštšije dolbojob ajab segi 200 parema eliitkoridori kuhu pääseb ca 160 ässa ja arvab, et aastate tagune 188. koht protokollis teeb ka teda ässaks.

Vaatame aga parem nimekirja kes on varem omanud numbrit 201 koos nende lõpukohtadega:
107 201 Laanemaa Kristjan 3:11:18 2011
69 201 Saamere Tanel 3:01:56 2012
88 201 Soodla Raul 3:12:00 2013
185 201 Furmane Madara 3:14:17 2014
102 201 Kolessov Jevgeni 3:31:12 2015

Nüüd tekib küsimus, et mis selles nimekirjas ja selles numbris siis nii erilist on blogiautor leili läks? Kas tõesti mingi numbrifoobia või kartus kallutatud jõudude olemasolu ees?

 
At 12:55, Blogger Priit Pullerits said...

Numeroloogilt asjalik ja huvitav ning lootustsüstiv statistika.

 
At 12:56, Anonymous Anonüümne said...

Tõepoolest, lühikese distantsi sõidud on ka korralikud andmised. Tartu Rattarallil ehk tõesti on matkajaid ka. Aga Filtris neid praktiliselt polegi. Matkatempo on ikka nii 25km/h, mitte 38km/h. Kui ikka üle 50% osalejatest lõpetavad keskmise kiirusega 35km/h + tempos, siis on asi matkasõidust küll väga kaugel. Elvas oli lühikesel distantsil ju mitu erinevat arvestust. Mehed, noored, naised, Grafondo ja tervisesport. Grafondos ainult 9 osalejat ja võitja keksmine kiirus 33km/h. Tervisesõidus oli 3 osalejat, kahe esimese kiirus oli 32km/h (kahekesi hoida 32km/h keskmist, see pole matkamine….juhul kui tegemist pole Taaramäega), kolmas osaleja kaotas neile 45 minutit (ainus, kes tegelikult pidanuks kuuluma sinna gruppi). Grafondo sõidus 9-st 7 sõitsid keskmise kiirusega 33km/h. 8 mees 30km/h ja ainult üks kaotas võitjale 40 minutit. Naistel 37 osalejat, võitja keskmine kiirus 33km/h, 30 naist 37st sõitsid kiirusega üle 30km/h. Matkasõidust on asi tõesti kaugel. Igaüks pingutab end ikka praktiliselt ribadeks. Matkasõit on see, kus nauditakse ilma ja seltskonda ja kus pole positsioonivõitlust. Matkasõidus realiseeritakse oma maksimaalsest võimetest max50%, aga olen enam kui kindel, et Filtri lühikese maa osalejad realiseerivad enamasti 90-100% võimekusest. Matkasõidu nimi tuleb ära kaotada, see on ilmselgelt eksitav.

 
At 13:50, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh teile, 12:56, lõpuks ka üks asjalik kirjutis ja teemasse. Väga eeskujulik analüüs, see teeb teile au (aga mõistagi ei laiene see automaatselt teistele kommentaatoritele). Õppige, teised, kuidas tuleb sõna võtta ja arutellu panustada! Aga siin ja ka eelmise sissekande järel ei ole enamik suutnud näha minu tagasihoidlikust isikust kaugemale.

 
At 14:03, Blogger Silja said...

Siiski peaksid jääma ka matkasõidud. Las esiotsa mehed pingutavad, tagapool võib ju ka rahulikumalt sõita. Nii, nagu ma olen kõik aastad Jõgeva rattarallil ka teinud ilma igasuguse häbenemiseta :)

 
At 14:09, Anonymous Anonüümne said...

12:56
Need anomaaliad aegades Elva Filtris on põhjustatud sellest, et inimesed pole päris aru saanud, milleks need grupid on ja kes kus olema peaks.
Registreeritakse ühte aga sõidetakse teises grupis, reaalselt need 2 kiiremat tervisespordi grupi sõitjat sõitsid koos granfondoga. Tervisespordi grupis oli täpselt 2 osalejat, üks oli nn juhendaja ja teine oli registreeritud hoopis naiste võistlusele. Tervisespordi grupi tempo vastas siiski otseselt matkale ca 22km/h

 
At 14:23, Anonymous Joel said...

Sellega täitsa nõus, et lühemad distantsid, ei ole enamusele matkasõit. Kes võistleb naabri, sõbra või endaga. Võib-olla Tartu Rattaralli (Klubi Tartu maratoni korraldatud üritused) on väikseks erandiks, sest naiste osavõtt on päris korralik ja nendest paljud tõesti naudivad üritust (mõned mehed ka), küll mitte matkatempos, aga midagi sinnapoole.
Stardinumbri pärast ära Priit väga palju muretse. Alati on keegi, kes jääb esimesena joonetaha. Stardis on selline mass, et startides gruppist 201-500, jõuab sõita kuhu iganes kellegi võimed lubavad. Keerulisemaks läheb alates Liivalt, kui tee kitsaks ja mägiseks muutub.

 
At 14:49, Blogger Priit Pullerits said...

Ei ole päris nii, Joel, et pole vahet, kas stardid nr 1 või 500. Jagame stardikoridori ridadesse, et näitlikustamine saaks selgem. Kui sa stardid esireast, lähed ka Riia tõusule esimesena. Kui stardid näiteks 20. reast, kust, oletan, stardivad 201-300 grupi esimesed (tegelikult vist veelgi tagantpoolt), sest ega ühte ritta päris kümmet ikka mahu, on seni, kui sa sealt Riia mäe alla jõuad, esimene ots juba ilmselt Vanemuise all nõlva juures, kui mitte veelgi kaugemal. Lühidalt, stardis võivad esimesed olla kiviga visata (pole hullu, kiivrid on ju peas), aga kui hoog sees, oled isegi juba 100. koha mehest 200. kohalt startinuna ilmselt ligi sada meetrit maas. See on tegelikult kolossaalne vahe.

Siljaga nõus, et matkasõitjad peavad jääma. Ei saa kõiki rattavõistlusi teha ainult hulludele kihutamiseks. Aga olen kuulnud, et väiksemate võistluste korraldajate mure on sageli see, et peavad neid matkajaid ootama väga kaua. Äkki peaks tegema kolm klassi: kõvad sõitjad, harrastajad ja siis tõepoolest need, kes matkavad - lasta nood veelgi lühemale distantsile või las alustavad hoopis teistest tunda aega varem (jah, siis nad võivad ette jääda; aga Jõgeval jäid isegi mulle mõned lühema maa sõitjad teisel ringil ette).

 
At 14:53, Anonymous Anonüümne said...

Priit tegeles Moabis matkamisega. Matk on see, kui sa kulged väga madal pulsiga, naudid loodust, vahepeal seisatad, teed pilti. Jääd tee ääres seisma ja natuke einestad - vot see on matk. Matkasõit võib ju olla, kui sellele nõudlust oleks. Elva etapi põhjal ma küll nii väita ei saaks. Matkajatel ei ole mnt ratast olemaski. Matk peaks olema aeglasemas tempos kui keskmine trenn, seda ütleb minu loogika. Matkasõidu nimetus lühikesele distantsile on ikka täiesti väär. Paljud on oma hinges ju spordimehed. Vaatavad võistluse juhendit ja tahavad võistlustele minna, samas matkata ka ei viitsi. Lähevad panevad end siis pikale kirja ja saavad hiljem võib-olla et isegi negatiivse emotsiooni osaliseks, sest pididki üksi kulgema, kõik ülejäänud olid liiga tugevad. Inimesel oli siiras soov võistelda omasugustega, aga matkates ju ei saa võistelda, seepärast valiski pika distantsi. Aga nagu selgub, siis saab lühikesel võistelda küll ja veel. paljudel ongi egolaks nii suur, et lähen ikka pikale, ma ei taha kuuluda mingisse india gruppi, lühikesel on ju kõik tondid. Eestlastel on ikka suurusehullustus. Nii totratel põhjustel võisteldakse enda jaoks vales sõidus. Priit, anna kiirelt info edasi, et matkasõidu nimi on saatanast. Sul on ju kontakte küll ja veel. Matkasõidu nimi on eksitav ja see teeb paljudele halba ehk rohkemgi kui arvata oskame.

 
At 15:11, Anonymous Anonüümne said...

Mis kuradi numbri hala. 200-300 stardigrupi esireast peagruppi sõita on nuusata, sest see ongi sisuliselt peagrupp. 300-500 grupi esireast on asi juba raskem ja 500 -700 esireast juba keerulisem.

 
At 15:11, Anonymous Numeroloog said...

Mina ei ole blogi ajakirjanikust autori esitatud väidetega absoluutselt nõus.
2015 Tallinn-Tartu 230 km Gran Fondol lõpetas 225 sõitjat mis on rohkem kui Priidu toodud näidetes 2 sõidu (lühike ja pikk) peale kokku. Nagu näete on see pikim rahvasõit Eestis üldse. Samuti suurima osalejate arvuga ja juba täna on selleks ürituseks registreerunud 230 sõitjat samas poole lühemale distantsile ainult 13 sõitjat.

Juba toimus see aasta Tartu Viljandi Gran Fondo kus oli samuti rohkem osalejaid kui Priidu toodud näidetes esitatud nö populaarsetel lühivõistlustel. Ajalehe Õhtuleht ajakirjanikud nimetasid seda üritust isegi võistluseks - täiesti ekslikult muide, saate aru ju, et kui 1 ajakirjanik eksib oma saamatuse tõttu nii olulises detailis siis kinnistubki lugejate seas teadmine, et ajakirjanikud on elukauged valevorstid.

Nagu näha kaotavad hoopis võistlused oma protokollide ja kohtadega populaarsust. Kellele on vaja rattavõistlustel saadud vigastustega inimesi haiglates või oma lähedaste seas? Mõistlikud inimesed otsivad turvalisemaid alternatiive, kus saada hea meeleolu, ilma oma tervist ja elu ohtu seades.

Võib-olla erutas ka Priitu oma rattanumbri 201 esimene osa. Teatavasti on 00 kirjanduslike eriagentide tunnus. Nt 001 tähistab Edward Donne raamatus "DoubleShot". Võib-olla tekitas Priidu inglise keele liigne oskus alateadliku tunde, et teda peetakse kah eriagendiks kellel on luba tappa. No kujutate ette, et inimesel on rattaseljas õigus korraldada nt kukkumine, kus mõni jääb eluks ajaks vigaseks või lausa surnuks. Kõlab ju uhkelt - mees kes võitleb üksi raevukalt masside vastu oma koha eest sadulas, et saaks kirjutada järjekordset ülevaadet vigastustega lõppevast üritusest otse sündmuspaigast ja sündmuse epitsentrist!

Vaadates aga kainema pilguga osalejate numereerimist, siis järjestus on vastavalt eelmise ning üleeelmise aasta tulemustele tõepoolest. Tõsi PP kohalt on tehtud otsustav kriips vahele ja ta tõugatud oma võimetele vastavasse gruppi. Järelikult on korraldajad võtnud kuulda osalejate nurinat, et olematu sõiduoskusega mees ei peaks viibima eliidi seas. Nii lihtne see põhjendus ilmselt ongi. Täpsemalt võib Priit ju ise meie ainsa reporteritööd tegeva inimesena Kelgu staabist järele küsida, et miks ei alustatud teist stardigruppi nt Harri Sügisega kes lõpetas eelmine aasta vahetult PP ees ja miks just teda sellise "au"-ga kostitati.

 
At 15:43, Blogger Priit Pullerits said...

Aitäh toetuse eest, 14:53, et matkasõidu nimetus kui eksitav tuleb kaotada. Matkasõitu teevad roheliste rattaretke jms selliste ürituste osalejad, seal, kus antakse number, ei ole üldiselt matkaga midagi pistmist, ükskõik mis mõni oma arust äss, kes grupist maha jääb, pärast ütleb ("ohh, ja siis matkasin lihtsalt lõpuni"), või ükskõik, kes tagaotsas üksinda matkaja tempos tulevaid naisi on 3 või 13 - kui number on peal, on nad tegelikult võistlejad. Matkaja ei vaja ju numbrit.

Aga selles eksite, 14:53, et pulss oli Moabis muudkui madal. Seal oli sisuliselt keskmäestiku alumine piir, 1400-1600 meetrit merepinnast, lisaks, kui olete tõusnud kas või Amasa Backi otsa või korduvaot Copper Ridge'i otsa, siis saate aru, et mingid Jõgeva rattaralli kuus tõusu on nondega võrreldes jalutuskäik.

 
At 15:46, Anonymous Joel said...

Eks ma võtsin Priit enda järgi! Kuna viimasel 2x olen startinud 200-300 pundist ja see oli täiesti OK stardikoht, ei pidanud esimesena sisse trügima, et esireast minema saada. Sinna gruppi jõudmiseks pidin kunagi alustama "indi" pundist. Peale Ringtee viadukti jookseb eeldatavasti nagunii mingi 500 pealine grupp kokku.

 
At 15:55, Blogger Priit Pullerits said...

Supertähelepanek, 15:11! Harri Sügis, kes lõpetas mullu ainult üks koht minust eespool, on saanud nüüd numbri 130!!! Ja mul 201. Ning Reiko Rosenthal, kes oli minust mullu kolm kohta eespool, on saanud numbri 129! Ma ei näe loogikat. Kas keegi näeb??? Minu arust on siin tegemist millegi läbipaistmatu väga selge väänamisega. Ja siin ei pea isegi vaatama üle-eelmise aasta tulemusi, et äkki olid need kaks siis palju eespool - ei, nood tulemused ei loe, sest mulle on KTMist seletatud, et kui eelmisest aastast on tulemus kirjas, siis üle-eelmise aasta tulemust stardikoha arvestamisel ei arvestata.

 
At 16:24, Blogger Priit Pullerits said...

Siin on siis nüüd kerkinud suur küsimus, et kui edukalt õnnestub sõita teisest grupist (201-300) esimese kahesaja sisse. Vaatame mulluseid tulemusi:

62. koha sai nr 234
77. koha sai nr 299
89. koha sai nr 297

Esisajas seega ainult kolm.

Teise sajaga on tõepoolest lihtsam, seal loetlesin lõpuprotokollis 29 osalejat, kes ei startinud grupis 1-200, ja koguni viis või kuus olid sõitnud teise sajasse grupist 301-500 ehk kolmandast grupist.

 
At 16:50, Blogger Ain Veemees said...

Kas mingit litsentsi ei pea olema, et esimeses grupis startida no ja lisaks need, kes on eelmisel korral seal topp 100-150 olnud, need vist paigutatakse samuti esimesse gruppi.

 
At 18:49, Anonymous Anonüümne said...

Väike kõrvalepõige. Oleks ma Kruuda, EOK täitevkomitee turunduskomisjoni juht, võtaksin PP kindlalt kampa - spordiblogist paremat fenomeni pole turunduse vallas olemas. Muuseas, EOK president usaldab Kruudat enim, vaid temal ja Terrasel on juhtida 2 komisjoni; põnevaimat töögruppi "Treenerid-kohtunikud-vabatahtlikud" veab muidugi Mati Karlovitš.

http://sport.postimees.ee/3708167/vaata-nimekirja-eok-pani-loplikult-paika-komisjonide-esimehed

 
At 18:59, Anonymous Anonüümne said...

..., vabandust, Seedril ka 2 komisjoni. Ei oska teda spordiga seostada. See on minu viga muidugi.

 
At 20:19, Anonymous Anonüümne said...

Nüüd ongi hea võimalus näidata, et korraldajad on väljastanud vale (kiusliku) numbri ja tõestada oma tugevat sõidutaset.Lõpetada tuleb esi kahesajas, koht väljaspool seda on vilets tulemus.Seniste trennide põhjal peaks see igati reaalne olema.Tuleb säilitada kainet mõtlemist, stardis oma grupi esiritta, siis kerge kiirendus eespoolse grupi sõitjate vahele ja minek.

 
At 22:52, Blogger Lauri Peil said...

ehh Priit, oleks sa täna Tõraveres Transtari temposõidul joonele tulnud (kus mitmed eelpool nimete mehed olid joonel), siis oleks sa saanud esisajasse kuuluva numbri nagu naksti. ning ka lõpuprotokollis oleks koht esisajas olnud olemas, ehk isegi koos ergutusauhinnaga. kas järgmisel etapil tuled ja näitad, mida 'jooksjajalad' tegelikult suudavad?

 
At 01:41, Anonymous Martin, spordiimagoloogia üliõpilane, Tallinn (Linnar Priimägi kursus) said...

A tšjo?
Endine trekisõitja Krela halastas ja juhatas ajakirjanik Pulleritsule teemaotsa kätte.
Oh seda rõõmu! Pullerits sai teema! Ajakirjaniku "analüüs" ka otsa - ja läheb! Lühikesed maad, tuleb välja, ei olegi matkasõidud, vaid seal sõidetakse 90-95% endast välja pannes.
Vahur Kalmre oleks aga sellest Jaan Krela kommentaarist siiski teise teema välja noppinud. Endine trekisõitja Sergei Olivson: "Austus tuleb välja teenida". Ka lugejate austus tuleb välja teenida. Noh, mis on teie 12 nädala plaan lugejate austuse teenimiseks?

 
At 09:05, Anonymous Anonüümne said...

Eehh martin-poiss, tule oma mullist välja. Kui mõni mats siin Priidu peal oma alaväärsuskompleksi välja elab, ei tähenda, et Priit pole ratturite seltskonnas oma poiss. Kuulun ise juba pikka aega sellesse kampa ja seal ei ole küll täheldanud, et kellelgi Priidu kohta midagi halba ütelda oleks. Mees proovib alati anda endast parima, ei põlga ära ka musta tööd. Need halvasti ütlejad on ikka need, kellest endast asja ei ole. Vohh nii, martin-poiss. Jõudu meheks saamisel.

 
At 09:10, Anonymous Anonüümne said...

Nojah, sutsu üle kolmandiku - 38 meest kelle number oli alla 100 lõpetasid teises sajas. Lisaks veel 15 meest kes ka sealt välja jäid. 33-st lisanumbriga eest startinud mehest ei suutnud esisaja sees lõpetada kolmandik ehk enamvähem sama proportsioon, mis ametliku numbriga saadud. Võttes aluseks aga EMV tingimuse et ühisstardist sõidus ei saa võistleja, kes lõpetab rohkem kui 8% kaotusega võitja ajast, tulemust protokolli, siis limiit jooksis 2015 täpselt 100-lõpetaja koha pealt. Ehk siis kõik ülejäänud on tegelikult joonealused tattninastväljas sportmatkajad, kelle pingutuse ainus mõte on sõbralik grupisõit.

Järeldus nendelt numbritelt võiks olla, et eliitgrupi võib lasta startida 2-5 minutit enne teisi. Ülejäänud võiksid stardijoone taga seni stardiärevust maha rahustada ja seejärel rahulikult oma sõbralikku matkagrupisõitu teha. Täna on eliitgrupp see, kes tööd tehes tempo stardis üles veab ja ülejäänud lohed kaasalohistab, kes tegelikult sinna ei kuulu. Eliitgrupi saab rahulikult komplekteerida muude rattasõitude tulemuste abil, mida on tänaseks juba piisavalt ja mida tegelikult ju korraldajad ka mõistlikult teevad.

Point on see, et nõrgad matkajad peaksid alustama omasugustega ja suur grupp peaks tekkima nendest indi meestest, kes niikuinii täiega vedada ei suuda ja ei taha. Siis selguksid reaalsed tsainikute meistrid grupisõidu loteriis. Ja juhul kui ikka tsainikute grupp lõpetab koos siis peaks ka protokolli minema grupi aeg ning koht ja nimi protokolli kantama tähestiku järgi, et keegi ei hakkaks finishis enam maokat korraldama. Võttes mugandusega üle tuuride kombe, et kui ikka viimase 3 km joone peal olid grupis sees, siis läheb ka kirja sulle ka grupi aeg isegi juhul kui jääd sellest grupist lõpus maha. Seega kui tahad saada tsainikute matkameistriks 100+ koha peal, siis tuleb enne 3 km joont olla grupist vähemalt 30 sekundit eespool ja finishisse enne suurt parve jõuda. Auhinnaks on sellisel juhul järgmine aasta koht eliitgrupis. Sellise muudatusega muutuks 200+ sõit oluliselt rahulikumaks ja turvalisemaks ja esimese 20 km peal ei peaks vaatama veriseid kamraade maanteel või kraavis.

Loomulikult ei aita selline muudatus kaasa ennast sõidu ajal lõdvaks laskvate tegelaste eest, kes kaotavad ratta üle kontrolli kuid kes peavad vajalikuks endale ülejõu tempoga sõitvas grupis tuiates püsida. Neid saaks motiveerida kui protokoll teha veelgi karmimaks, et esimese tunni sees peale peagruppi lõpetajaid saavad nime kirja protokolli ainult tähestiku järgi. Kokku puudutaks selline muudatus osalejaid max kuni 900 kohani ja võimaldaks tehagi ühe suure indi stardigrupi 200-900

 
At 09:54, Anonymous Anonüümne said...

Ettepanek oleks lasta kõikidel Tartu Maratoni üritustel Pullerits starti mõned meetrid enne esimest rida. Lõpptulemusi see kuidagi ei mõjutaks, aga vingumist oleks kõvasti vähem.

 
At 10:09, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kallis, 201 on ju hea number. Saad oma tõenäolise sita koha selle stardinumbriga alati ära põhjendada.

 
At 10:28, Blogger soul said...

"Tartu rattaralli on anomaalne seetõttu, et seal on endiselt pikal võistlusmaal rohkem osalejaid kui lühemal."

See on PP poolt vale väide. Ei ole juba aastaid nii olnud ja ka see aasta on lühikesele tuntavalt rohkem registreerunuid kui pikale.

 
At 10:41, Anonymous Anonüümne said...

Kummaline on see, et tšainikud sõimavad teisi, natukene endast nõrgemaid tšainikuid. Priidu Jõgeva Rattarallisõit näitas ilusti ikka ära. Ratturid, mitte tšainikud, siis nemad sõidavad ikka sellise tempoga, et tšainikud seal vastu ei pea. Mõned tšsainikud arvavad, et kui nad on vähe tegijamad, kui mõned teised tšainikud, siis on neil kohe õigus end ratturiks nimetada :)
Kui ikka 100 km distantsil pannakse tempo peale, nii et keskmine kiirus on 40km/h ja rohkem ega need tšainikud seda tempot ikka ju ei kannata. Ja kes kannatab, see mõistab juba ka sõita. Ma küll Jõgeva sõitu ei näinud, aga usun, et Priit esimesel 40 kilomeetril seal teistele väga ohtlik ei olnud. Või oli ? Keegi ei keela ju ratturitel arendada esimesed 10 km 50km/h keskmist, siis pole pundis ju mitte mingisugust trügimist. Tšainikud jääksid ju kohe maha. Aga miks te ei suuda eest ära sõita? Sest ei suuda organiseeritud tööd teha - järelikult olete ise ka tšainikud :) Sport on väga lihtne, kui oled piisavalt kõva mees (rattur) siis organiseerid omale väikese pundi ratturitest kokku ja kütad eest minema. Kangert ja Taaramäe suudaks seda vabalt. Kui taseme vahe pole nii suur, siis ei tasu ka möliseda. Pigem võiks korraldajad rohkem mägiseid etappe sisse panna. Küll siis jõudude vahekorrad iseenesest paika läheksid. Siin kohal ma Priitu kaitseks, ta läks Jõgevale sõitma, kus olid rasked rajad ja tundus, et seal oligi rohkem RATTUREID, sellel võistlusel sellist hala pole kuulnud, aga Elvas oli tšainikuid ehk tõesti rohkem. Ju siis need tüübid on ise tšainikud, kes võistlesid ainult Elvas ja Jõgevale minna ei julenud. Ja RATTURID võiks omale valida ikka sellised võistlused, kus tšainikuid ei ole. Kui sellist võistlust leida ei suuda, eks siis oled ise ka üks paras tšainik. Ühesõnaga, pada sõimab katelt. Girol pole ilmselt ühtegi tšainikut. Miks te sinna võistlema ei lähe. Ilmselt ikka sellepärast, et nende meeste jaoks olete ise üks paras tšainik :)) Kui eest ära sõita ei suuda, siis ärge kobisege. On siis vale taktika või pole taseme vahe piisavalt suur.

 
At 10:48, Anonymous Anonüümne said...

....ja veel....

vahel võib jääda mulje, et see rattasõit on imelihtne. Võta Kangerti, Taaramäe, Jõeääre ja veel mõne venna tuulde, siis lihtsalt veered, tööd ei tee ja lõpetadki koos nendega.

Miskipärast mäletan ühte meeskonnasõitu, kus Taaramäe jäi oma meeskonnakaaslastest maha. Kuradi tšainik ma ütlen :))

 
At 11:35, Anonymous Anonüümne said...

Vaadates kui vähe on rattasõitudel naisi siis tekib küsimus, et kas probleem on sõitudes, naiste anatoomias või hoopis meestes, kes ei suuda oma võitlusihas mugavama koha pärast tolereerida naisi kui väiksema tuulekotiga indiviide endi vahel kruiisimas. Säärane suhtumine naistesse ilmselt ka põhjuseks, miks Eestis on madal iive ja miks me peame endale pagulastest töökäsi järjekindlalt sisse importima. Vähe sellest, isegi fotosid ei oska Eesti fotograafid meie esileedist teha nii, et ta väga apetiitne välja paistaks. Samas päikeselises Kalifornias vähemalt amatöörpiltnikel komplekse ei ole ja maha on saadud kena seeriaga last ootavast naisterahvast <a href="https://www.flickr.com/photos/jurvetson/27154327102/in/photolist-Hnx2pu>kelle mees nimetab</a> Vene riiki maffia riigiks. Võib-olla see Vene hirm panebki eestlasi suhtuma naistesse kui babadesse, kelle koht on köögis mitte rattasõidul?

 
At 11:35, Anonymous Anonüümne said...

Vaadates kui vähe on rattasõitudel naisi siis tekib küsimus, et kas probleem on sõitudes, naiste anatoomias või hoopis meestes, kes ei suuda oma võitlusihas mugavama koha pärast tolereerida naisi kui väiksema tuulekotiga indiviide endi vahel kruiisimas. Säärane suhtumine naistesse ilmselt ka põhjuseks, miks Eestis on madal iive ja miks me peame endale pagulastest töökäsi järjekindlalt sisse importima. Vähe sellest, isegi fotosid ei oska Eesti fotograafid meie esileedist teha nii, et ta väga apetiitne välja paistaks. Samas päikeselises Kalifornias vähemalt amatöörpiltnikel komplekse ei ole ja maha on saadud kena seeriaga last ootavast naisterahvast kelle mees nimetab Vene riiki maffia riigiks. Võib-olla see Vene hirm panebki eestlasi suhtuma naistesse kui babadesse, kelle koht on köögis mitte rattasõidul?

 
At 11:39, Anonymous Anonüümne said...

135 km eliitgrupis startimist võivad taotleda vaid kehtivat ME ja MU jalgratturi litsentsi (välja antud UCI-sse kuuluva rahvusliku jalgrattaliidu poolt) omavad ratturid ja 2015. a Tartu Rattarallil 1.-100. koha saavutanud.

 
At 12:29, Blogger Priit Pullerits said...

Vaat see litsentsiga vägisi esigruppi ronimine ei ole õige. Uurisin, ma võin ka endale litsentsi teha, teie ka võite, mis siis, et olete tšainikud, nagu 10:41 ja 10:48 pikalt tõestas. Selleks ei ole vaja muud kui mingi vormel ära täita ja raha teele panna ning ongi litsents käes. ka pühapäevasõitja võib selle endale teha. Seetõttu leian siin, et litsentsi alusel eliitgruppi paigutamine ei ole õigustatud, vaid vaja on vaadata ka tulemusi, sest milleks eliitgruppi tšainikud, kui viidata veel kord 10:41 ja 10:48 tõstatatud teemale.

 
At 12:37, Anonymous Anonüümne said...

Milliste võistluste tulemusi on vaja vaadata? Kui Kanks pole ratarallidel ammu käinud ja litsentsi alusel eliitgruppi ei pääse, siis jääb üle ainult Indiast startida.

 
At 13:08, Anonymous Anonüümne said...

Kõik on tšainikud, kes pole suurtuuridele peale pääsenud (Giro, Tour de France, Vuelta). Need mehed, kes on Eestit esindanud täiskasvanute MM-il (Viimase 20 aasta jooksul peab olema osalenud sellistel võistlustel, Kirsipuu mahuks edukalt sinna seltskonda). Kõikidele nendele ma teeksin erandi. Kõik ülejäänud määratakse stradigruppidesse nagu kõik teised lihtsurelikud.

 
At 13:11, Anonymous Anonüümne said...

Ega sa ikka pole õige rattur, kui pole suurtuuril osalenud või siis pole oma elu jooksul suutnud murda väiekses Eestis Eesti koondisesse. Kõik ülejäänud ongi rahvasportlased....tasemed küll erinevad, aga rahvasportlane siiski. Parem leppige sellega :)

 
At 13:39, Anonymous Martin, Telliskivi loomelinnak, Kalamaja, Tallinn said...

201. koht on Eesti väiksust arvestades ikka päris naeruväärne.
Olla 201. advokaat? Come on, meil polegi nii palju advokaate!
201. kirjanik? Arvestagem, et juba esimese 30-40 järel tulevad paadunud grafomaanid.

 
At 13:46, Blogger Priit Pullerits said...

Martin, ilmselt hipster, tulgu ka joonele ja siis vaatame, mis sealt tuleb - või õigemini ei tule.

Nüüd asjalikumatel teemadel. Siin oli eespool juttu tähestiku järjekorras tšainikute reastamisest. Ma leian, et see ei ole õiglane, sest tähestik on diskrimineeriv. Minu algustäht P on tähestiku teises pooles ja seetõttu pean ma alati leppima tagumise poolega. Miks mitte alustadagi nimekirju P-tähest ja veel parem, kui Pu-tähekombinatsioonist? See on sama suvaline kui ei tähestik algab Aga ja järgneb B. Ma ei hakka ju oma nime muutma Aabeliks või Abdullahiks, et niiviisi ettepoole saada.

 
At 13:52, Anonymous Martin, Telliskivi loomelinnak, Vegan restaurant "ispiratsioon" said...

Hr Pullerits,
Aga te võite ju oma nime ära muuta. Lähete PPA teeninduspunkti - või kasutate isegi e-teenust - ja ütlete, et tahate A-tähega nime. Igaüks võib minna! Isegi teiesugune teise saja ajakirjanik. Abdullah. Aardvard! Aalsgaard! OK, nimevahetus pole tasuta. Pappi tuleb välja käia. Teie olete harjunud tasuta saama.

 
At 14:06, Anonymous Anonüümne said...

Arvuti saab ju ka nimed suvalises järjekorras ritta panna, klahvikombinatsiooniga Ctrl+F oskab tänapäeval iga mees oma nime leida. Kui lõpetab suur grupp, siis 1.-10. saavad kohad, ülejäänud saavad siis vastava koha kus nad lõpetasid. 11.-47. koht, nimed paneks siis arvuti paika. 48. koht Juhan Tamm, 49. Koht Priit Pullerits 50.-112. koht ja siis tuleks suvalises järjekorras need nimed. Lihtne ja loogiline.

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

Loomulikult Priit sul on õigus diskrimineerimise poolelt. Nime ette kirjutatakse grupi koht nt kujul 200-900. Nimede järjestuseks võib ju kasutada ka loosimist või isikukoodi. Loosimine on eriti aus meetod. Nii selguvad meile rattasõidu lotovõitjad, kelle nimi ongi eespool. Samas tahaks ju kuidagi oma nime kah protokollist ikkagi üles leida, mingi abistav süsteem peaks ju olema. Isegi rooma sõdurid tegid alati telklaagri alati ühesuguse, ükskõik kus nad ka viibisid. Selline süsteem võimaldas kärmelt kriitilises olukorras reageerida ja vägesid juhatada ohu sabumisel. Seega süsteemil on ikkagi olemas eelised. Tähestiku puhul tead alati, et sinu nimi ongi lõpus ja otsid sealt üles. Lihtne ja loogiline. Sama kehtib ka vanuse osas. Kõige vanemad võiks alati kõige ette panna. Siis oleks Priit kah suht eesotsas.

 
At 14:33, Anonymous Anonüümne said...

Kas te ei arva, et rattasõidud on pooleks läinud just Pulleritsu pärast, rahvas on alati targem, kui te arvate, rahvas on hakanud vältima Pulleritsuga ühiseid starte?

 
At 15:46, Anonymous Anonüümne said...

Mina väldin isegi seda telekat, kust ma Pulleritsu näinud olen. Raadioga sama lugu. Ja Tartut väldin ma eriti. Õnneks sain ülikooliga enne ühele poole, kui tunnustatud 201. rattasportlane sinna ameerikast valgustust tooma tuli.

 
At 16:45, Anonymous Anonüümne said...

Hr Pullerits,
kas Sergei Olivson või Jaan Krela, või Paul oleksid kolmandasse sajasse määratud koha pärast lamenti tegema?

 
At 17:11, Blogger Priit Pullerits said...

Ärge arvake, et see on kära eimillestki. Lobamokk (kõik ju teavad, kes ta on, eks?) kandis mulle ette, et KTM oli päris ära ehmatanud, kui mingi süsteemi teel tuli välja, et olen 201. numbriga, ja seal oli ikka suur sabin sees, et mis nüüd saab, et kindlasti langeb neile kahtluse vari ärategemises. Näe, langeski. Kommentaarium kihab. Ma ei tea, kuidas KTM sellest olukorrast välja tuleb.

 
At 18:42, Blogger raivet said...

"Selleks ei ole vaja muud kui mingi vormel ära täita ja raha teele panna ning ongi litsents käes." Ei ole see nii lihtne Priit. ME (meeste eliidi) litsentsi ei anna sulle (ega mulle) mitte keegi. MU litsentsi ammugi mitte. Sa saaksid MSEN3 litsentsi, millega toetaksid Eesti rattasporti, aga TRRil paremasse gruppi küll ei saaks. Ikkagi ei jää muud üle kui kiiremini sõita! :)

 
At 12:33, Anonymous J.K. said...

Priit , proovi seda rallit võtta nagu pidupäeva - pane kirju särk selga , nii nagu esimestel aastatel , kui kirjusid särke ei olnud eriti saada . Kõik kellel oli võtta , panidki välismaa särgid selga ja see ralli oligi RALLI mitte koht kus ennast ribadeks sõita . Jällegi jõuame eelmise teema juurde - suures pundis imemine ei ole tegelikult võidusõit ja seega ei maksa üle mandražeerida !
Mulle tegelikult tundub , et Priit korraldab siin mingit ajakirjanduslikku eksperimenti a`la Lev Tolstoi , kes inimolemuse mõistmiseks provotseeris inimesi , et siis näha reaktsioone . Priit teeb sama - ajab kommetaariumi hulluks ja siis jälgib mängu , hiljem paneb kogutud info kaante vahele ja teeb teadusliku töö " eestlaste reaktsioonid välistele ärritajatele ".

 
At 09:35, Anonymous Anonüümne said...

Tegelikult on juba aastaid lühike distants Tartu Rattarallil osavõtjarohkem, kui pikk distants. Arno Bachaus

 
At 20:49, Anonymous Reiko Rosenthal said...

Hr. Pullerits, kui tee suudaksite jalgadega teha samapalju tööd kui suuga siis ei oleks see nr 201 probleemiks! Kui sa ei suuda 50+km/h kiirust hoida või ees sõitvaid mehi kinni püüda siis ilmselt sinu koht pole seal!
Ma usun, et esimeesed 300 numbrit suudaksid kõik pundis istuda ja nägusid teha aga kui vaja tööd teha siis paraku sind seal näha pole olnud.

 

Postita kommentaar

<< Esileht