kolmapäev, detsember 14, 2016

Pullerits: Lõpetage spordis toiduhullus enne, kui päriselt hulluks lähete!

Mark my words: toitumine on ületähtsustatud. Vaadake, mis toimub! Isegi spordiajakirjades, nagu Jooksja ja Sport, on käivitatud toidurubriik. Rääkimata arvukatest naiste- ja koduajakirjadest. Isegi ajalehed pööravad toidule suurt ja pidevat tähelepanu – vaadake või reisilugusid, millest paljud keskenduvad mitte sellele, mis inimestega juhtus (sest nendega ei juhtu s***agi, kuna enamik eelistab basseiniäärseid paketi- ja päikesereise omal riisikol Moabi kanjonite serval väntamisele), vaid sellele, mida kusagil heitgaasidega aromiseeritud tänavakohvikus süüa pakuti. Sotsiaalmeedia, mida püüan võimalikult palju ignoreerida (who the hell needs that s**t?), upub roogadega täidetud taldrikute piltidesse. Teisalt, vastukaaluks toiduteemauputusele - ja see muudab olukorra absurdselt skisofreeniliseks -, ilmub üha rohkem materjale, mis tegelevad toidukummardamise tagajärgedega: kuidas kaalus alla võtta, kuidas pidada üht või teist dieeti, miks vältida üht või teist tüüpi toiduaineid: ära söö liha, ära söö midagi loomset, ära söö jahutooteid, ära söö magusat ja suhkrut, ära söö miskit rasvast. Noid hoiatavad sõnumeid võimendavad igasugused toitumismaniakid, kelle märksõnadeks on saanud «suhkruvaba» ja «gluteenivaba», kes karjuvad hosiannat veganlusele ja kapsalehtede närimisele. Kui ma hiljuti töökollektiivi väiksel koosolekul võtsin sõna ja teatasin, et astun jõuliselt ja otsustavalt kõigi vastu, kes püüavad kuidagigi taunida liha söömist – sest õige eesti mees sööb liha! -, nägin reaktsioone, mis väljendasid midagi säärast, nagu võib näha poliitkorrektsusest nakatunud riikides, kus kuulutada, et aitab avatud uste poliitikast ning immigratsioonile tuleb piir panna.

Kas te teate, kuhu see kõik viib?

Ott Kiivikas, Tallinna tänavune parim sportlane ja Mr Olympia, Euroopa meister ja MM-võistluste neljas mees, kelle tulemus sõltub õigest ja arukast toitumisest rohkem kui ühelgi teisel alal (v.a ehk iluvõimlemine ja mõned muud näljutamisalad), ütles möödunud nädalavahetusel saates «Hommik Anuga» selle kohta lihtsalt ja selgelt: viib Paldiski maanteele. Seda Tallinnas. Tartus viib Raja tänavale. Mõlemas kohas jagavad abi psühhiaatrid.

See ei ole nali. Ega ka liialdus. Tean endist Eesti tippsportlast, kes teinud olümpial igati kõva tulemuse, kuid kes sattus toitumishäiretega psühhiaatriahaiglasse. Aga karta on, et ei mina ega teie ega ka Kiivikas tea kaugeltki enamikku, kes on toitumisega peast segi läinud ja sattunud seetõttu vaimutohtrite juurde.

Veel kord: toitumisteemaga on nüüdisajal hulluks mindud. Nagu eelnevast lõigust aru saite, siis seda sõna otseses mõttes. See ei ole kilode ega rasvaprotsendi teema. See on vaimne teema. Ja tuhandetel on vaim ses suhtes paigast ära, sest neil on toidu teemal kujunenud obsessiiv-kompulsiivne häire.

Seda on kõrvalt, kaine ja rikkumata mõistusega eriti teravalt näha. Ma ei ole kunagi söömisest numbrit teinud. Olen söönud seda, mida on antud ja mida olen saanud, ja kehakaal on püsinud stabiilselt 70 kilo kandis. Lihtne kinnitus, et ei maksa toidu teemal lolliks minna ning kõik püsib normaalne. (Jah, vene sõjaväes tõusis kaal 80ni, aga süüdi oli veega valmistatud madala toiteväärtusega toit, mida tuli lihtsalt sisse ahmida, sest kõht oli muidu kogu aeg tühi, ja nii mulle rasvapolster üle kere koguneski.)

Aga mis meil tehakse? Meil keeratakse toidu teemal ainult vinti juurde. Nüüd on muudetud kohustuslikuks teha toidusildid veelgi inforohkemaks, et inimesed saaksid veel paranoilisemalt uurida, mida ja kui palju nad sisse söövad. See ei tee midagi paremaks, teeb ainult hullemaks – sest süvendab toiduteemalist hullust. Veel kord: ma ei ole kunagi vaadanud noid silte ja nagu ütlesin, kaal on püsinud stabiilne ja normaalne.

Rääkisin eelmisel nädalal sel teemal ka Ott Kiivikasega. Küsisin, mida tema arvab kõigest sellest moodi läinud suhkru-, gluteeni-, rasva- ja tont teab veel mille vabast toidust, millest on hakanud kahjuks rääkima ka mõned sportlased. Ja ta imestas: «Kui mitte süüa neid toiduaineid, mille pealt siis inimene koormust peaks taluma?!» Küsisin, mida ta arvab liha mittesöömisest. Ta ütles, et loomsed valgud on ju täisväärtusliku toidu vajalik osa, lisades resoluutselt: «Sportlase jaoks on kuritegu lülitada need oma toidust välja! Need vastutavad lihaste taastumise eest.» Küsisin, mida ta arvab muude traditsiooniliste toiduainete vältimisest, ja ta vastas: «Tõsi, allergiaid ja igasugu talumatusi on rohkem; maailma muutub – aga mitte nii palju, et kartul pole enam kartul ja pasta pole enam pasta.» Küsisin, mida ta arvab veganlusest, ja ta ütles: «See on äärmuslik. Inimene vajab paljusid mineraalaineid, mida ei saa ainult taimsest toidust.» Nende kohta, kes teevad sporti, aga piirduvad taimetoiduga, õigustades end võrdlusega, et «lehmad närivad ju ka ainult rohtu, aga vaadake, kui suured ja tugevad nad on», ütles ta nii: «Me ei ole lehmad. Me ei suuda tonnide kaupa taimi oma maost läbi lasta. Meie kogused on palju väiksemad. Me ei omasta taimedest mikroelemente samamoodi, nagu lehmad.»

Saite aru?

Lõpetage toiduhullus ja hakake normaalsel kombel elama. Muud pole siin midagi öelda. Kes aga tahab toiduteemaliste moehulluste lainel jätkata, hakaku targu ja aegsasti kas Paldiski maantee või Raja tänava suunas astuma.

Foto 1: Salt Lake City olümpiaküla söökla 2002. aastal. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
Foto 2: Ott Kiivikas tänavu oktoobris Eesti meistrivõistlustel kulturismis. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 3: Restorani Bona kartulipüree lihaga. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 4: Ahvatlevaks tehtud toit, autor Marje Hallik-Wilson. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 5: Ott Kiivikas tänavu aprilli lõpus Balti matšil kulturismis. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 6: Ameeriklanna söömas New Yorgi metroos pitsat. Foto autor: Caters News Agency / Scanpix

80 Kommentaarid:

At 11:26, Anonymous Anonüümne said...

Ei saanud aru.

Aga kas Teil on ikka "maa must" seal elevandiluu-stuktuuris? Isegi täna?

 
At 13:12, Anonymous Anonüümne said...

Hiljuti kuulsin väidet, et on tekkinud uus liik taimetoitlasi, veganeid või jumal teab mida.
Need on taimetoitlased kes söövad veiseliha. Põhjendus - veised söövad ju taimtoitu, seega on veiste liha OK süüa.
Aga nõus Sinuga Priit. Järjest rohkem tundub, et "emake maa" hakkab kasutama äärmuslikke võtteid, et inikonna arvukust vähendada. Kui peded ja veganid on alles algus, siis what next?

 
At 13:20, Anonymous Anonüümne said...

kiidan autorit ja Kiivikat väljendi mineraalained õige kasutamise eest. Piinlikult sageli kasutavad paljud "toitumisnõustajad" mineraalainete sünonüümina mineraale, mis paraku on täiesti vale. Mineraalidest koosnevad kivimid.
kah priit

 
At 14:01, Anonymous Anonüümne said...

Hmm, kui ma üldse ei jälgiks mida ma sisse sööks oleks mu menüü järgmine: pizza, pirukad, kommid, šokolaadid, jäätis, kartulikrõpsud, ohtralt alkoholi, karastusjooke jne?

Reaalsuses valin üsna hoolikalt ning rasvaprotsent püsib alla 13. Kvaliteetset liha söön ka. Ise olen ikka seda meelt, et toidu osa sooristuses on üsna suur.

 
At 14:14, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, toidu osa soorituses on suur, nõus. Seda ma ei vaidlusta. Samuti ei ole jutt selles, et süüa võiks valimatult igasugust sodi. Nii palju on inimesel ikka kainet mõistust peas, et kogu aeg burksi ei vohmi. Piisab, kui toituda normaalselt, seda ma rõhutan, ja ei ole vaja toidu pärast peast segi minna, et hakata meeleheitlikult igasuguseid põhimõtteid ja plaane järgima, see ajab mutri peas kinni ja lisaks tekitab stressi, mis omakorda vaid kiirendab mutri kinni kiilumist ning siis on "psühhiaater, palun aita!".

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

http://arvamus.postimees.ee/3945593/paeevaintervjuu-kaljuveer-oluempia-oiguste-ostmisest-voitis-just-naegemus-aga-pidi-ka-voitlema

 
At 15:22, Anonymous Anonüümne said...

Terve meie ühiskond liigub vale rada. Priiduga 100% nõus. Neid äärmuslikke on ikka jube palju. Vahet pole mis erialaga on tegu. Koolis on mingid kujundavad hindamised ja asjad. Kogu aeg tuleb kõiki asju lahti selgitada ja seletada ning siis lahti kirjutada jne jne. Ometi jäävad lapsed üha nõrgemaks ja nõrgemaks ning lähevad aina paksemaks ja paksemaks. Toituge normaalselt ja tehke lihtsalt trenni. Vähem mula, rohkem tööd.

 
At 15:43, Anonymous Anonüümne said...

MK skoorib täiega. Alustuseks aastalõpugaala. Mõlemad olümpiad. Tehke järgi ...

Kas PP on ka gaalal kohal?

 
At 15:53, Anonymous Anonüümne said...

Oota-oota, 15:43, enne on vaja gaalad ja olümpiad ka tasemel ellu viia, kui kirema hakata. Nagu Ameerikamaal öeldakse: we'll see.
PS. Kui omanikul on raha pillav strateegia praegu käsil (u 2a veel), mis siis viga osta. Sellisel juhul "nägin raskelt vaeva" ei kõla eriti veenvalt...

 
At 15:56, Anonymous Anonüümne said...

Peremees, palun võhmameestele mõni ohhoota. Musta maa masenduse vastu.

 
At 17:07, Blogger Priit Pullerits said...

...Mingi teemakohase lõppu lisasin, paremat parajasti ei leidnud. Endised ohhootad on taseme nii kõrgele ajanud, enamik muud kraami, eriti lääne oma, on nonde kõrval paras feik.

 
At 17:14, Anonymous Prof.U said...

Jep, Priidu-poisist on nüüd lisaks kõigele muule saanud toitumisekspert. Ei taha hakata pikka juttu ajama, aga tooks välja vaid sellise pisikese tõsiasja, et inimeste organismid on erinevad. Panna mõõdupuuks iseennast on, kuidas nüüd öelda, veidi vildakas.

 
At 17:50, Anonymous Martin said...

Kiivikase lõpp

Tuntud kulturist Ott Kiivikas, Tallinna 2016. a. parim sportlane ja Mr Olympia, Euroopa meister ja MM-võistluste neljas mees, kutsuti Talleggi külla. Viidi tootmistsehhidesse, näidati, kuias valmivad maitsvad ja tervislikud valgurikkad linnulihatooted ja -delikatessid, mida kõigist Eesti supermarketitest ja toidupoodidest leida võib.
Kulturist Kiivikasele demonstreeriti kanade eluruume, pikki halle täis kaagutavaid ja teri nokkivaid sulelisi, tutvustati broilerite jooksualasid. Kiivikas kiitis lihabroilerite võimsaid lihaseid.
Kui jõuti tapmis- ja sulgimistsehhi, innustus külaline automatiseeritud tapakonveieri tööst. Uus konveier suudab pea otsast lüüa 10 000 kanal-kukel tunnis. Kiivikas kummardus entusiastlikult, et tapamehhanismi tööd lähemalt uurida. Kuid oh häda, haaratsid (mida juhtisid valgustundlikud liikumisandurid9 haarasid Kiivikase kinni. Kulturist üritas küll lahti rabeleda, kuid saksa Wirtschaft firma kvaliteetne tapamasin ei andnud järele. Kulturist Kiivikas haarati masinasse, tükeldati ja lõiguti, aeti masinaga karvad maha ja lõpuks pakendati 400 g plastpakenditesse. Tõmmati tsellofaaniga üle ka löödi kastidesse.
Nii mõneski Eestimaa peres märgiti õhtuse söögilaua ääres, et tänane kanaliha on vintskevõitu.

 
At 18:21, Anonymous Anonüümne said...

Kelk liigutas Tartu Rattamaratoni septembri lõppu lootes raha juurde saada..euroopa liikuma blää..blää ürituse raames. Samas s---s ära sellega traditsioonilise sügisese rattakalendri mis arvestanud et TRM toimub kui aamen kirikus septembri teisel pühapäeval.
Priit kuda kommenteerid?
Või pead ikka veel TRM eesti tähtsaimaks/parimaks metsasõiduks eestis ja see annab tegijatele veto liigutada oma sõitu kuhu tahavad?

 
At 18:44, Anonymous Martin, spordikulturoloogia magistrand, Linnar Priimägi School of Advanced Imagology Studies, TCU, Estonia said...

Lits mees see Kelk. Mis siin kommenteerida.

 
At 19:06, Anonymous Anonüümne said...

Sel juhul on lahendus lihtne. Boikotime Kelgu rattamaratoni. Nägite, kuidas Läti boikottis Venemaal bobi-MMi. Võistlus lendas seal vastu taevast. Nii tänapäeva maailmas asjad käivad. Kelk ei ole siin mingi peremees, et tema otsustab ja teised tehku tema järgi.

 
At 19:57, Anonymous Anonüümne said...

http://www.proklubi.ee/kalender-2017/

 
At 20:11, Anonymous Anonüümne said...

Näeme stardis!

https://www.youtube.com/watch?v=aY4IScBjYto

Kas me Pulleritsu stardis näeme?

Eila õhtul siin kommentaariumis.
---
Kilba.

PP pole Suure Mõõduvõtu stardinimekirjas. Miks?

A. PP tööandja ei ole osalust kinni maksnud
B. IK ei anna PP-le stardiluba
C. PP ihuarst ei luba starti minna
D. PP on sel ajal Moabis
F. ei ükski eespool olevatest

Tuld, nupumehed!

 
At 21:12, Anonymous Mart, väikeettevõtja, ratta- ja suusaharrastaja, Võhmassaare said...

andMomentsi fiasko - suurelt väljakuulutatud Moabi-reisi ärajäämine klientide puudumise tõttu - on kindlasti üks lõppeva spordiaasta eredamaid sündmusi - negatiivse poole pealt. Pulleritsul paistab nagu mingi maagia küljes olema - kuhu puutub, seal ka äri alla käib. Konkurendile ei sooviks ka Pulleritsu!

 
At 21:51, Anonymous Seenior semiootik said...

Lisandust eelmisele
Aasta tegu: PP lasi põhja Momentsi Moabi-reisi, näidates blogis korduvalt ja enda näitel, et korraldajad olid otsustanud kunded oma röögatute hindadega lihtsalt paljaks röövida. Tegelikult vääriks paljastustöö eest Bonnieri autasu.
Aasta tegija: PP, kes sõitis Moabis ihuüksinda läbi kõik rajad. Tegelikult vääriks aasta seikleja nimetust (või mis see Go-firma preemia ongi?)

 
At 09:32, Anonymous Anonüümne said...

Viimases reisiajakirjast - aasta matkajaks valiti motoriseeritud nelikveo-mehed.
Ära unustati PP ja kõigile pika puuga ära pannud pikuti läbi Uus-Meremaa matkanud eestlanna. Tehke järgi s...

http://www.postimees.ee/3613133/eesti-kontoritoeoetaja-vottis-ette-maailma-raengima-matka

http://menu.err.ee/v/uudised/inimesed/fccbd95b-994f-45b2-87f5-1c166caa095a/pealtnagija-jalgib-eestlanna-retke-uus-meremaa-uhest-otsast-teise

 
At 09:35, Anonymous Anonüümne said...

Inimese liha pole sulle hea. Vaata milline sa oled, lõtv ja kööbakas. Kohe näha, et sööd valesti. Mõtle oma kõhule ja jäta see inimese liha kus seda ja teist. Söö parem seeni ja marju, vot selline oleks minu nõuanne.

 
At 09:45, Anonymous Holger said...

Tööandjalt tasuta saadud sotsiaalsete hüvede kulul spordiüritustel tuuritav parempoolne ajakirjanik Pullerits ei saa aru, et kasum on iga ettevõtte tervise ja püsimajäämise alus. Pulleritsu arvates võiks spordiharrastuses valitseda sotsialism - kõik on tasuta, s.t keegi teine (tööandja, riik vms) maksab osalemise kinni.

 
At 09:50, Anonymous Anonüümne said...

Kas selle aasta gaalal "aasta spordihetk" ei valitagi?

Kas valime selle siin blogis?

 
At 10:32, Anonymous Anonüümne said...

Kuna lödipükse on enamuses, siis see ongi enamuse jutt.

 
At 10:34, Anonymous Anonüümne said...

#TH
https://www.instagram.com/p/BN_lPQrBVCF/?taken-by=teamhaanja

 
At 10:46, Anonymous Anonüümne said...

Kasum on mingi Teise (2.) Eesti luksus. Esimeses Eestis on meil endiselt Visu riiulis, üks kolletunud Fischer muidugi kah, mis laadalt saada õnnestus.

 
At 10:50, Anonymous Elmo Käbi, spordimees ja estoloppeti meister said...

Hr Pullerits, kogu lugupidamise juures pean ma tunnistama, et võtate häälekalt sõna teemal, mida te absoluutselt ei valda.Naeruvääristete asju millest te midagi ei tea. Ega asjata öelda, et inimene on see mida ta sööb. Paljud inimesed euroopas söövad päevast päeva sõna otseses mõttes sitta ja te näete ju oma silmaga, mis euroopas praegu toimub? Õeldakse, et magu on inimese teine aju. Siinkohal oleks päris huvitav teada, mida söövad näiteks sotsid? Keskpärase sportlase jaoks oleks toitumise muutmine võibolla just võimalus saada tippsportlaseks? Toote meelevaldselt näiteid ,kuidas see või teine nn. sportlane on toitumist jälgides hullumajja sattunud, aga samas võib tuua palju näiteid kuidas nii mönigi sportlane on toitumist muutes otsustava arengu hüppe teinud. Näiteks Novak Djokovits. Ilmselt loeb siin palju toitumisnõustajate profesionaalsus ja dieedi sobivus antud indiviidile.Pole mõtet süüa asju mida teie organism mingil põhjusel ei suuda omastada ja mis ainult koormavad teie seedesüsteemi ja organismi. Kahjuks on igasugune tsentraliseeritud ja organiseeritud toidu solkimine ja kemikaalidega töötlemine tekitanud olukorra, kus järjest rohkematel inimestel tekib millegi talumatus, laktoosi, gluteeni jne. Kui seda kaua ignoreerida, siis tekib varem või hiljem olukord, kus organism alla annab ja tekivad tõsised terviseprobleemid. Tean millest räägin, sest olen ise peaaegu pool surnud olnud. ( magu täiesti tuksis, liigesed kanged ja valutavad, eriti öösel). Nüüd peale 10 kuulist mõningate toiduainete mitte söömist olen kui teine inimene. Ma paindun hästi, magan hästi ja jaksan taas isegi mõõdukalt sporti teha. Olen sellest palju õppinud, näiteks seda, et pole mõtet võrrelda, ennast kellegi teisega. Inimeste vastupanu võime ja immuunsus on erinevad. Võrrelda, on mõtet ainult iseendaga ja oma enese enesetunde ja suutlikusega erinevatel ajahetkedel.
Hr Pullerits võiks pigem uurida, kuidas toituvad näiteks Norra suusamehed ja mida söövad Haanja mehed.

 
At 11:08, Anonymous Martin (ei ole Kiivikase broileriliha tarbinud, sest katsetab vegan-iga), Kalamaja said...

"Kulturist Kiivikas haarati masinasse, tükeldati ja lõiguti, aeti masinaga karvad maha ja lõpuks pakendati 400 g plastpakenditesse."

Jah, Lugeja, nii see juhtus! Talleggi tootmistsehhi külastanud kulturist, Mr Olympia harrastajate kategooria parim 2016 ja Eesti paljukordne meister. Juhuslikult oli Talleggis käimas müügikampaania, kus peategelaseks seesama Kiivikas. Tuntud kulturisti, EOK liikme Kiivikase 'likeness' ehk näopilt oli igal pakendil. Kiivikas pungitas seal biitsepseid ja reklaamis, et valgurikas, puhas broileriliha on parim toit.
Paljudes peredes oligi saanud ütluseks "Too poest Kiivikast!". Sellel õhtul omandas see ütlus erilise semiootilise tähendusvarjundi.

 
At 11:15, Anonymous Anonüümne said...

Miks on selle MTÜst suusameeskonna nimi Haanja? Kas keegi teab, miks neil selline nimi?

 
At 11:23, Anonymous Anonüümne said...

Rasvunud ja väheliikuvad inimesed hakkavad mingil hetkel otsima enda jaoks alternaiive, kuidas võimalikult mugavalt vabaneda kilodest, samas säilitades enda sisemine heaolu, jõudes seeläbi mingites valdkonades äärmuslike, lausa muinasjutuliste lahendusteni. Olgu see siis toitumine, treenimine või mistahes muu valdkond. Esoteerika ei ole neile võõras. Lapsele kaasa antud loomulik liikumine peaks sellise jama välistama. Terve, füüsiliselt aktiivne inimene oskab intutiivselt endale leida sobivaima toiuratsiooni, liikumise aktiivsuse ja sobivaima töö-ja puhkeaja vahekorra oma elukorraldusele.

 
At 11:43, Blogger Priit Pullerits said...

Kui seekordse emotsionaalse ja jõulise sissekande valmis sain ja üles panin, palusin Ott Kiivikast, et ta vaataks selle üle, ega ma võssa pole pannud ja väga meelevaldseks läinud. Ta luges läbi ja kirjutas mulle nii:
"Kirjutan kahe käega sellele tekstile alla!"
Ja siin mõni mees püüdis eespool seada kahtluse alla, et mis toitumisteemal sõnavõtja mina olen...

 
At 14:01, Anonymous Anonüümne said...

Kivikas pole jumal vaid kõigest MM võistluste 4 mees. On võimalus, kui ta oleks oma toitumiste veel hoolikamalt jälginud oleks ta võinud võita. See on muidugi spekulatsioon. Samasugune nagu on hr Pulleritsu arvamusavaldus. Samas isegi Kivikas nõustub et on olemas igasuguste toidu talumatustega inimesi. See et Kivikas arvab, et nisu ja kartul on ka tänapäeval sama kvaliteetsed ja toitaineterikkad, kui on 100 aastat tagasi, on pigem tema isiklik uskumus, kui teaduslikul analüüsil põhinev väide. Eks igalühel ole vabavoli uskuda mida õigemaks peab. Samamoodi on ka söömisega. Dieet mis sobib Pulleritsule, ei pruugi sobida Kivikasele ja vastupidi. Olen nõus Pulleritsuga selles osas, et igasugune eridieet või mingi toiduaine vältimine peab olema teaduslikult põhjendatud ja olema kooskõlas organismi eripäraga. Tunnen mõnda kulturisti pisut lähemalt ja tean kuidas nad oma toitu valivad ja kaaluvad. Sellepärast ei usu, ka et Kivikas valimatult suvalise päritolu ja kvaliteediga toitu näost sisse ajab. Tippspordi sentimeetrite ja sekundite maailmas ei ole pisiasju ja määrava tähtsusega asi on kvaliteetne ja tasakaalustatud toit.

 
At 14:51, Blogger Priit Pullerits said...

Kiivikas võib tõesti vajada hoolega toidu valimist, sest tema tegutseb absoluutses tipus, kus on tuhandeid pisiasju, aga kõik teised pänta- ja karvajalad, kes siin koos käivad ja keda Eesti massispordivõistlustel näeme - neile piisab täiesti sellest, kui söövad arukalt, ei ole neile küll vaja mingeid eridieete ega grammide lugemist. See, nagu ütlesin, oleks esimene samm psühhiaatriahaigla suunas.

 
At 15:19, Anonymous Kägu, kehakultuurlane said...

Toitusin 45 aastat oma elust umbes nagu lugupeetud ajakirjaniku härra, sõin mõistlikult kõike, siis tekkisid probleemid liigestega. Kõiksugu ortopeedid ja muud spetsialistid kirjutasid igasugu möginaid välja . Nii seespidiseks kui välispidiseks tarbimiseks. Need keerasid lisaks mao tuksi, muud tolku neist polnud. Uuriti ja puuriti mind peenete aparaatidega, aga põhjust ei leitud miks need liigesed, mis läbi rönkeni heas korras tundusid pidevalt valu tegid.Lõpuk üks toitumisspetsialist uuris mind oma aparaatidega ja soovitas toidulaualt välja visata nisu ja piimatooted. Ca 3 kuud hiljem algas paranemine. Olen kaotanud 10 kilo kaalu ja tunnen ennast praegu ca 1,5 aastat peale toitumise muutmist suurepäraselt. Võibolla tulevad ka lugupeetud ajakirjaniku härra pidevad vigastused ja liigesprobleemid valest dieedist?

 
At 15:21, Anonymous Anonüümne said...

Massispordiüritusi ja kulturismi ei saa ju omavahel üldse võrrelda, eeldades, et Priit peab silmas kestvusalasid. Kestvusalade harrastaja menüüs peaks aeglased süsivesikud ülekaalus olema, keha ja lihase ehitaja vajab aga eelkõige valku. Iga normaalne ja enda kehast lugupidav inimene peaks hoolega jälgima, mida ta suhu paneb ja milleks, olgu sportlane või mitte. Eriti veel tänapäeval, kus letid on täis soola, suhkrut ja kahjulike rasvu, ükskõik mis toode see ka ei oleks. Ma ise ei osta poest juba ammu ühtegi valmistoodet, isegi maitsestamata jogurtit ei saa osta, kuna see sisaldab ka suhkrut.

 
At 15:34, Anonymous Anonüümne said...

Liha söömisest ja mittesöömisest on juttu ka selles filmikeses.

http://etv2.err.ee/v/haridussaated/dokfilmid/saated/6cb13797-ecf8-4cf3-b836-060e6c79f8d4/korgelt-kodeeritud-kolmik-eesti-2007

 
At 16:32, Anonymous Oskar, kuldsete kätega mees, Lääneranna said...

Arvatavasti on õige vastus B. IK ei anna PP-le stardiluba. Ise kah ei annaks taolisele sadulast ja suuskadelt käna panijale stardiluba. Tiirutagu võõra raha eest Moabis.

 
At 17:17, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav, et Kiivikas ei soovitanud hr Pulleritsule kondijahu. See pidi neid aitama kellel liiga palju keeduvorsti kätes-jalgades on.

 
At 19:06, Anonymous Kilvaklubi "Hellad pead" said...

Mehed, kilba ka!
Kes on pildil?

A) Tina Maze
B) Mikaela Shiffrin
C) Lindsey Vonn
D) Barbi-Jenny Pilvre-Storgård

 
At 19:47, Anonymous Anonüümne said...

Mu edetabel hetkel järgmine:
1. Vonn
2. Mulgi piigad
3. Pavo abikaasa
4. Shiffrin

(Mideks, mu enda naine saaks 2. koha otse Vonni järel ja mulkide ees)

 
At 20:54, Anonymous Anonüümne said...

Aasta tegija 2016
1. Dr Holden - korralikud majandusnäitajad, kindla ja maksujõulise osalejaskonnaga üritused, väljamüüdud lõunalaagrid 2017...

Aasta kaotaja 2016
1. andMoments - täielik flop Moabi-reisiga
2. KTM (juhataja I. Kelk) - ajale ja kliimamuutustele jalgujääv ärimudel...

 
At 21:24, Anonymous Anonüümne said...

C) https://www.instagram.com/p/BLENiaxhUH9/?taken-by=lindseyvonn

 
At 21:31, Anonymous Anonüümne said...

andMoments ei ole oma 2017. a reisikalendrit välja pannud.

 
At 21:44, Anonymous Anonüümne said...

Sõnumileht on suusakilva teinud. Mõned näited.

Mis nime kannab meeskond, kuhu on koondunud mitmed Eesti paremad suusatajad?

a) Team Alutaguse
b) Team Jõulumäe
c) Team Haanja

Kes on Eesti meeste murdmaasuusakoondise peatreener?

a) Jaanus Teppan
b) Mati Alaver
c) Anti Saarepuu

 
At 21:50, Anonymous Anonüümne said...

21:31, mitäs nyt?
Rattalaadal käisite?(jagati katalooge)
Viimast reisiajakirja olete sirvinud?(2017 reiside nimekiri)
Nende kodulehte tähelepanelikult lugenud?( nt. Gruusia rattamatk välja müüdud)

 
At 21:57, Blogger Priit Pullerits said...

Peab vist ise selle Moabi-reisi korraldamise enda peale võtma. &Moments pani pikalt puusse, küsis inimestelt hingehinda. Ma tõestasin oma käiguga, et saaks kaks ja pool korda odavamalt. Kujutate ette: kaks ja pool korda odavamalt! &Momentsil oli tarbetult palju õhku sees, nt täiesti mõttetu on maksta kohalikele tour companydele, kes seal loomulikult küsivad uustulnukailt räiget pappi lihtsalt nende autoga saatmise eest, lisaks need telgid ja muud väliatribuutika - milleks sinna raha toppida??? Kui oleks seltskond, siis ma leiaksin seal oma tutvustega täiesti tasemel häärberid basseini ja muuga täiesti normaalse raha eest kamba peale.

 
At 22:14, Anonymous Anonüümne said...

21:50, uurisin tükk aega, aga andMomentsi kodulehelt leidsin ainult 2016. a reiskalendri (kirjaviis muutmata). Ju siis oli nii väikses kirjas või kuhugi ära
peidetud.
Rattalaat, muide, olevat kuuldavasti olnud ka täielik flop.
Lõbus rattamüüjate kokkutulek, aga müügitulemusi kellelgi polnud.

 
At 22:34, Anonymous Filoloog Mirjam said...

21:44, õige vorm on suusakilba, mitte suusakilva...
Katsume selle lihtsa asja siiski lõpuks ära õppida.
Ei tahaks nagu uskuda, et te päris idioot olete.

 
At 23:06, Anonymous Anonüümne said...

22:34, mille teinud - kilva teinud.
Kas nii on õige või õigesti?

 
At 23:51, Anonymous Filoloog Mirjam said...

"Sõnumileht on suusakilva teinud."
Antud lause vastab küsimusele "mida". Sõnumileht on mida teinud? V: Kilba teinud.
Kilb käändub loomulikult kilb, kilva, kilba, kuid osastavas käändes - mida meil antud juhul vaja - on vormiks "kilba".
(Vähemalt keeleinimese kõrvale tundub nii korrektsem olema.)

Igaks juhuks olgu lisatud ka mälumänguri sünonüüm, mille õige kirjapilt on ilma kahtlusteta kilbar, mitte "kilvar".

Aga tihti vaidlevad ka keeleinimesed keele üle nii et maa on must, seega... Peace!

 
At 23:52, Anonymous Martin, üliõpilane, Tallinn said...

Austatud filoloog on halba nalja teinud. Õigemini halva nalja.

 
At 01:18, Anonymous Anonüümne said...

Mehed, kas praegu on superkuu? Igal juhul on kilvamänguks produktiivne aeg!
Ja küsiks siis sedaviisi, et kes on rikastanud meie folkloori alljärgneva tekstiga?
a) Igor Gräzin
b) Kadri Simson
c) Tanel Talve
d) Madis Milling

- Kõik, jah? Igal juhul, meieni jõudis info, et hommikul kella 7 paiku oli olnud mingi intsident. Kas võis olla mingi intsident seoses teie purjusolekuga, mis võis teiste tähelepanu tõmmata?
- Vaevalt. Ei. Kindlasti mitte.

- Ometi olite alkoholi tarvitanud. Kui palju te ütleksite, et olite alkoholi tarvitanud?
(Paus.)

- Te ju mäletate seda arvatavasti?
- Kindlasti mäletan. Umbes nii… neli sentimeetrit konjakit.

- Neli sentiliitrit konjakit?
- Jah.

- Millised on teie suhted alkoholiga?
- Pinnapealsed.

- Kui sageli te riigiasju ajades alkoholi pruugite?
- Mitte kunagi. Eilne õhtu ei olnud ka riigiasjade ajamine. Eilne õhtu oli ööistung, mis on paika pandud Exceli tabeli järgi, kuidas vajutada nuppu.

- Kas nupu vajutamise hetkel ei peaks riigikogu liige, rahvasaadik, olema täiesti kaine?
- Võiks. Aga ei peaks.

- Ma saan aru, et...
- Ma saan ka teist aru, et te tahate mult steitmenti välja kiskuda ja te kirjutate lõpuks ikkagi seda, mida ise tahate.

- Ei, ma salvestan praegu seda juttu, kõik läheb sõna-sõnalt.
- Noh, see ongi see. Just.

- Kas teie meelest on see kuidagi vale tegu teile helistada? Kas ajakirjaniku töö pole mitte välja selgitada, mis juhtus?
- Kindlasti mitte. Poliitik, kes kurdab ajakirjanike üle – see on umbes samavõrdeline laevakapteniga, kes kurdab selle üle, et meri lainetab.

- Hea küll, ma lainetan siis igal juhul edasi. Kas teil oleks veel midagi lisada juhtunu kohta?
- Ei, kindlasti mitte.

- Olgu, kõike head teile!
- Aitäh, ilusat õhtut!

 
At 09:32, Anonymous Anonüümne said...

d) see ei olnud, see oli Vanad ja kobedad Maie

 
At 10:24, Anonymous Anonüümne said...

01:18 selleks ajaks (2014) oli valju norskamisega avalikkust šokeerinud Kanal 2 "Motoreporter" ja uudistepoiss Tanel Talve liitunud karskluskampaaniaga "Vähem on parem". Õhtulehele ütles, täpsemini, et ta "pole enda arvates joodik, aga ka mitte täiskarsklane: 'Toidu kõrvale ikka klaasi veini või mõne hea õlle võtan.'"

niiet c) langeb välja.

 
At 11:32, Anonymous Anonüümne said...

EOK jätkab endiselt, raha vähe ja minnakse treenerite palkade kallale.

http://sport.postimees.ee/3948125/eok-jaetab-spordimeisterlikkuse-gruppide-treenerid-toetuseta

 
At 12:01, Anonymous Anonüümne said...

- Millised on teie suhted alkoholiga?
- Pinnapealsed.

 
At 12:11, Anonymous Martin, tudeng said...

Peas on dissidentne mõte - pole muude mõtete identne
Moodustanud selle minu kolus haigevõitu hallollus
Aga laskem mõte välja! Uskuge, küll siis saab nalja

 
At 16:07, Anonymous Anonüümne said...

Kas see terviserajad.ee värk ikka töötab?

vt. millal rajameister Tähtvere kohta infot jagas

http://terviserajad.ee/tervisekeskus/tahtvere-spordipark-2/

PP ka koduraja kohta infot ei jaga.

 
At 16:38, Anonymous Anonüümne said...

Sa hingad nagu vasikas, kui väike lehmake.
Vatlupsadi luusangadi, radirideree!

 
At 17:22, Anonymous Anonüümne said...

16:07, ega's pinsieelikud ei taha, et keegi teine tugevaks saaks ja harjutusvõimalustest teadlik oleks.

Tähtvere on sõidetav hea suusa ja raudse moraaliga.

 
At 17:30, Anonymous Martin said...

Aasta tegija 2016, harrastusspordiäri nominatsioonis - Dr Holden, rekordiliselt kiiresti väljamüüdud lõunalaagrite eest 2017
Aasta põruja 2016, harrastusspordiäri nominatsioonis - andMoments elamusreisid OÜ, täieliku flopi eest Moabi-reisiga
Aasta plärakas 2016 - ERR Lumeinfo kommenteerimise kinnipanek
Aasta spordihull 2016 - Priit Pullerits kolme roide murdmisega lõppenud Tartu-Valka "kiirustrenn"
Aasta igavaim 2016 - Priit Pullerits, reportaažide seeria eest Moabist, Utah, USA

 
At 18:03, Blogger Priit Pullerits said...

Mitte kolm, vaid viis roiet, ja lisaks üks rangluu. Just rangluu oli põhiline!
See, kui studiosus Martin siit Eestist Moabi võlusid ei taba, räägib siiski tema kohta:
Aasta taipamatuim - kommentaator Martin Moabi reportaažide mittemõistmise eest.

 
At 18:12, Blogger Priit Pullerits said...

Siin on eestikeelne värskeim õpetus, kuidas suusasaabastest, mida ju vaja ei lähe, sest ega lund ju tule, tossud teha:

https://www.youtube.com/watch?v=DOAgslk9Vno

 
At 20:11, Anonymous MargusM said...

..kui me siin aasta nominatsioone juba jagame ja Martinit sildistame siis minupoolt ettepanek "aasta taipamatuim blogger" kategooriasse- Priit Pullerits oma täiuslike toitumise, ratta- ja suusatreeningute ekperthinnangute eest.
Lisaks PP-le veel ka "aasta vägevaim paremkurv". Sellist stiilinäidet pole vist kellelgi Eestis näidata ja kes see tahakski seda üle trumbata.

..see toitumise "emotsionaalne ja jõuline sissekanne" on selline populistlik segapudru et vist loobun kommenteerimisest...

 
At 20:18, Anonymous Anonüümne said...

Haabneeme ja Rohuneeme radadel suusatada ei saa.

P.

 
At 22:34, Blogger Priit Pullerits said...

Mis suusatamine!? Õlitage rattal ketti ja andke minna. Suusatamine on uinuv spordiala, kahjuks. Vaadake õue, kui ei usu.

 
At 22:35, Anonymous Märt, hobikorras riistvõimleja said...

Teatan südamerahuga, et võimeldavaid saale ja ruume on vabariik täis praegu, absoluutselt kohatu oleks nuriseda.
Võta ainult kätte ja soorita.

 
At 23:29, Anonymous Martin said...

Suusatamine on surnud. Isegi kui aasta lõpuni jäänud kahe nädala õhuke lumekord peaks maha tulema, on vähetõenäoline, et suuremaks suusatamiseks sobivat lumekatet saaks moodustuda. Tuletame meelde, et juba nädala pärast hakkab päike taas kõrgemalt käima. Jaanuar-veebruar ilmselt mitte, aga märtsis tahaks ratta kindlasti välja lükata.
Mida Kelk ja suusahuvilised teevad, ei tea. Kannatavad ära ja lükkavad kergliiklusteedel kevadeni. Tartu maratoni ärajäämisega mõjusid aga tuleks analüüsida. Kaldub sinnapoole, nagu Hollandi 200 km uisusõiduga, mida 100 aasta jooksul vist alla kümne korra ilm lubanud pidada. Kas hollandlased kõik need sada aastat kuulekalt osavõtutasu on maksnud, seda ei tea.

 
At 01:43, Anonymous Martin said...

"The Elfstedentocht (Dutch pronunciation: [ɛlf'steːdə(n)tɔxt]; Frisian: Alvestêdetocht [ɑlvəˈstɛːdətɔxt], English: Eleven cities tour) is a skating tour, almost 200 kilometres (120 mi) long, which is held both as a speed skating competition (with 300 contestants) and a leisure tour (with 16,000 skaters). It is held in the province of Friesland in the north of the Netherlands, leading past all eleven historical cities of the province. The tour is held at most once a year, only when the natural ice along the entire course is at least 15 centimetres (6 in) thick;[1] sometimes on consecutive years, other times with gaps that may exceed 20 years. When the ice is suitable, the tour is announced and starts within 48 hours." Wikipedia, vaadatud 17.12.2016

Niisiis, hollandlased suudavad 48 h etteteatamisajaga 16 000 meest-naist-poissi-tüdrukut välja panna. Kümme korda väiksem Eesti suudab 48 tunniga vaid oma presidendile (ei, mitte praegusele, sellele eelmisele Ameerikast saadetule) välismaale põgenemise korraldada.
Eesti korraldatakse suusamaratoni aasta aega ette, pedereeritakse ettemaksudega, ilmaprognooside lugemisega, siis, kui lumi maas, aga ei osata maratoni ära pidada.
Litsid mehed, ei ole midagi muud rohkem öelda.

 
At 10:05, Blogger Priit Pullerits said...

Mäletate, kui Martin-poiss siin sõna hakkas võtma, ütlesime, et las kasvab veel ja areneb. Näete nüüd, mis kaks aastat normaalsete sportlike eesti meeste seltskonnas on temaga teinud! Kaks viimast sõnavõttu, ja mitmed varasemad ka, on sellised, et kirjutan alla. Inimene areneb, rõõmustagem.

 
At 12:38, Anonymous Martin said...

Tänan, hr Pullerits!
Kardetakse vist, et Tartu maratoni väljakuulutamise teade ei jõuaks harrastajateni. Inimesed on tööga hõivatud, suusaradadele teavet üles ei pane. ERR-i peale ei saa loota, veebilehte tihti ei külastata.
Ajakirjandus - kui seda oskuslikult kasutada - võiks teate levitamise rolli täita. Selleks ajakirjandus ongi.

 
At 13:17, Anonymous Anonüümne said...

Sotsiaalmeedias on oht, et oma meelest nalja tegevad inimesed hakkavad levitama väärinfot (fake news) nagu oleks Tartu maraton välja kuulutatud. Lihtsameelsed harrastajad panevad suusad alla ja kogunevad põllule starti. Lahendus on muidugi kasutada usaldusväärset, laia levikuga meediakanalit ja varakult teada anda kus ja kuidas maratoni väljakuulutamise teade edastatakse.

 
At 13:39, Anonymous Anonüümne said...

Võhmamehed, ärge visake püssi põõsasse, mõned Estoloppetid ikka toimuvad.
Alutaguse kindlasti.

http://kodu.ut.ee/~mkaasik/pikkilm.htm

 
At 13:43, Anonymous Anonüümne said...

Statistid on täna tules.

http://sport.postimees.ee/3949829/taena-mida-suudavad-rehemaa-ja-tammjaerv-uehisstardiga-soidus

 
At 20:17, Anonymous Vootele said...

Korraldaja ütleb, et ei jõuta toitlustajatega lepinguid sõlmida, rinnanumbreid trükkida, registreerida jms.
Ajakirjandusega saab läbi rääkida. Postimees paneb teate esilehele. Postimees käib muidugi igas korralikus Eesti kodus. Seega jutt, et ei saada teda, ei pea paika.
Rinnanumbritega peaks küll leidma Eestis firmasid, kel vastavad masinad ja suutlikkus paari päevaga 10 000 numbrit trükkida. Alt ei tohi vedada! Usaldusväärsed tegijad tuleb võtta. Veebilehe kaudu registreerimiseks samuti meil mõni kõva veebifirma, kellele 10 000 üle jõu ei käi. Rahaga on nii, et pool aastat ette makstes veeretab muidugi iga mees senti. Kui lumi maas ja minek, siis ei hakka keegi enam rahast probleemi tegema. Käibevahendite saamiseks on pangad. Mõistliku äriplaaniga võib päris soodsa protsendiga krediiti saada.
Toitlustamisega, kui muudmoodi ei saa, võtab iga mees oma moona kaasa. Stardis kogutakse kokku ja viiakse TP-desse. Määrimisteenuse pakkujatel samuti olla paindlik ja kiire.
Me ei tohiks nii äpud olla. Ega me tegelikult ole ka. See on meie enda mõtlemises kinni. Kui suudame oma mõtted õigeks seada, siis pole meil hollandlaste ega kelle iganes ees vaja põrmugi häbeneda!

 
At 22:02, Anonymous Anonüümne said...

Venemaa jooksja, 1500 meetri distantsile keskendunud Andrei Dmitrijev:
«Minu subjektiivsel hinnangul kasutab Venemaal dopingut 95–98 protsenti jooksjatest. See on siin lihtsalt nii tavaline – kõik teevad seda. Keegi ei usu, et ka puhtalt saab joosta.»

Elu Venemaal puhta sportlasena ehk kuidas kaotada sõpru.

Jahh... Mismoodi on üldse võimalik veel millalgi anda venelastele luba muu maailmaga võistelda? Ükskõik mis alal. See olukord ei muutu seal ju kunagi. Ükskõik mida seltsimehed prožektorite valguses ka suust välja ei ajaks.
Muidugi, raske uskuda, et tegu on ainukese taolise süsteemiga, kuigi tõenäoliselt siski kõige "väljapaistvamaga".

 
At 17:43, Anonymous MargusM said...

jahh, patroon Pulleritsu kiidusõnade saatel saab Martin-poisist lõpuks mees.
see aasta jõulude aeg kirikusse ei minda ..president ka ei käi. Selleasemel koguneme uude Postimehe toimetusse kus toimub Pulleritsu taktikepi all Martini meheks saamise riitus. Martinile lauldkse kiitust ja antakse hoogu tiibadesse. Halleluuja!
Väidetavalt olla Selgeltnägijate tuleproovis mingi kokkumäng, peaks ehk järgmine aasta Martini sinna saatma, oskab vähemalt ilmateate järgi suusailma ennustada?

 
At 10:08, Blogger ninest123 said...

canada goose
ray ban sunglasses
coach outlet
nike shoes
ralph lauren
christian louboutin
air jordans
polo ralph lauren outlet
tory burch outlet
michael kors outlet
mt0207

 
At 06:12, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.5.19
red bottom shoes
off-white clothing
ralph lauren uk
nike outlet
oakley sunglasses
moncler jackets
golden goose sneakers
christian louboutin outlet
pandora charms outlet
oakley sunglasses

 

Postita kommentaar

<< Esileht