reede, oktoober 26, 2007

Pullerits: Lõpetage mõttetu enesetapp!

Enne, kui teile siin tasuta tarka nõu jagan, klaarime vanad arved rulluisutajatega, kes üritasid sügise hakul väita, et neil on ka ikka tõsine spordiala. Aga enne, kui nende eneseõigustusi kuulata, vaadakem ühte: olete näinud, kuidas mõned üritavad rulluisutades suusatrenni teha? Naeruväärne ju, kas pole? Vaadake nende hoogu - see on ju nii kaugel suusatamise tegelikust kiirusest, et too keppidega vehkimine, mida nad seejuures teha üritavad, on suisa tulutu. Ühesõnaga, käed pekslevad jõude - ja see on siin väga oluline nüanss.

Jah, oluline on ka see, et suusatamist tuleb treenida ikka suusatamise kiirustel, aga see käte töötus on ka kõnekas näitaja. Siin võtan oma argumentatsioonile kaalu lisamiseks appi Mati Alaveri ja Kalmer Trammi, Eesti meeste ja naiste koondise peatreeneri. Nad mõlemad seletasid mulle sel nädalal, et suusatamine on globaalse lihastöö iseloomuga ala. Lahtiseletatult tähendab see, et üle kahe kolmandiku lihastest on suusatades töös.

Aga kui palju lihaseid on töös rulluisutades, kui keppe mitte kasutada? Helistasin täna hommikul dotsent Kaarel Zilmerile, Tallinna Ülikooli suusaõppejõule, ja küsisin. Ta ütles pikema soojenduseta, et "rulluisutamine on nagu magustoit suusatamise aspektist". Kui pärisin, kui palju lihaseid on rulluisutades töös, vastas Zilmer, et tema ei ole vastavaid uuringuid näinud, aga mu täpsustava küsimuse peale möönis, et alla poole igal juhul. Vööst ülespoole jäävad lihased, mille osatähtsus suusatamises on väga suur, seisavad enamasti jõude. (Zilmer märkis, et päris kasutu rulluisutamine pole, sest raskuse ülekannet ja tasakaalu saab seda ala harrastades siiski arendada.)

Sel kõigel, mida eelnevas kolmes lõigus rääkisin, on järgnevat silmas pidades ääretult suur tähtsus, et aidata vältida neid vigu, mida enamik harrastajaid teeb.

Ja need vead on: treenitakse liiga palju ühtemoodi ja treenitakse üleüldse valesti. Tean seda omast käest, sest olen selle väärtreeningu perioodi isiklikult läbi teinud. Tulemus: teatud piirini arenesin, edasi enam mitte.

Aga spordis ei saa treenida ühtemoodi, kui tahetakse areneda. Kalmer Tramm rääkis selle näitlikustamiseks, et kui vaadata sportlaste ettevalmistustsüklit, siis see on ju jaotatud perioodideks, millest igal on oma eesmärk ja ülesanne. Kolm peamist perioodi on: ettevalmistus-, võistlus- ja üleminekuperiood.

Need jaotuvad omakorda alaperioodideks, seletas Tramm. Näiteks ettevalmistusperiood algab üldkehalise ettevalmistusega. Sellele järgneb etapp, kui pikkade treeningutega tuleb tõsta valmisolekut taluda edaspidi intensiivseid koormusi. Siis järgneb kolmas etapp, kui tõstetaksegi treeningu intensiivsust. Mõelge, millises etapis teie oma ettevalmistusega praegu olete! Ja kui te ei tea, siis mõelge, kas sellel treeningul, mida teete, on ikka mõtet.

Eelnimetatuile järgneb erialase suuremahulise aeroobse ettevalmistuse etapp - s.t et nüüd tuleb hakata juba suusatama. Sinnamaani me veel musta maa tõttu jõudnud ei saa olla.

Ja ka võistlusperiood jaguneb eesmärkide järgi: kas tahetakse olla vormis kogu hooaja vältel või keskendutakse teatud võistlustele.

Siit jõuamegi tagasi globaalse lihastöö juurde. Mida rohkem lihaseid on ala harrastades töös - ja suusatades, nagu mainisin, on töös üle kahe kolmandiku lihastest -, seda paremini peavad need lihased olema vormi timmimiseks ja võistlemiseks ette valmistatud. Hea lihasettevalmistuse tagab suusatamises aga just mitmekülgne treening. Tramm tõi vaid ühe väikse näite asja piltlikustamiseks: kui palju on neid, kes suudavad vabatehnikas kasutada võrdselt mõlemaid käsi, et koormusi organismile ühtlasemalt jaotada? Ega vist kuigi paljud, mis viitabki ettevalmistuse lünklikkusele ja sõna otseses mõttes ühekülgsusele.

Seega, mida mitmekülgsem treening, seda parem. Ärge sõitke kogu aeg rulluiskudega. Ärge tehke ainult kepikõndi. Ärge pumbake ainult õlalihaseid. Ärge sõitke ainult ja kogu aeg rullikutega. Tehke neid kõiki!

"Ühekülgne treening läheb vaimule raskeks," märkis Tramm. "Milleks vaimu tappa, kui on võimalik tuua treeningusse vaheldust?"

Lisaks kinnitas Tramm, et mitmekülgsus tagab spordis pikaajalisuse - nii jaotate jõudu ühtlasemalt ja targemalt. Mitmekülgsus on tema sõnul vajalik selleks, et te end kohe treeningutega tühjaks ei pigistaks ja seejärel treenimist unarusse ei jätaks või sootuks nurka ei viskaks.

Tramm valgustas mind veel ühest asjast - plastilisest reservist. See jutt oli üksjagu keeruline, aga kui ma õigesti aru sain ja ikka täpselt kirja panin, siis asi on selles, et kui oled 18-22 nädalat ühesuguse suunitlusega treeninud, on vaja tingimata midagi muuta. See 18-22 nädala pikkune periood, mille järel on vaja ettevalmistust muuta, on tema sõnul lausa teaduslikult tõestatud. Tramm väitis, et kui jätkata vanaviisi harjutamist, siis hakkate pigem endale hoopis vastu töötama. Nagu hakkate endale vastu töötama siis, tõi ta paralleeli, kui teete kogu aeg ühesuguseid jõuharjutusi ühesuguste raskustega.

Niisiis, treenige mitmekülgsemalt ja treenige targemalt!

Foto 1: Mati Alaver tutvustab Kaspar Koka seljas Eesti koondise uut dressi ja võistlusvormi. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 2: Andrus Veerpalu septembris Tehvandi rajal harjutamas. Foto autor: Joosep Martinson, SL Õhtuleht / Scanpix
Foto 3: Anatoli Šmigun proovib Mati Alaverile mantlit selga. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix
Foto 4: Anatoli Šmigun inspekteerib Andrus Veerpalu uut Mercedese maasturit. Foto autor: Sille Annuk, Postimees / Scanpix

18 Kommentaarid:

At 12:30, Anonymous Anonüümne said...

Ja kokkuvõttes, palgake omale treener,on selle sissekande lühike vastus.

 
At 13:40, Blogger sk8erboi said...

lihtsalt selline kommentaar, et miks on "pulleritsu ja smutovi spordiblogi" kui smutovit pole juba ei-tea-millastki ühtki juttu tulnud?

 
At 14:43, Anonymous Anonüümne said...

Priit, sinu sponsor Aivo Pärn pandi altkäemaksu kahtlusega raudu. Kas on ajakirjanikuna ka hea tunne, et oled rusllsuuskade pärast talle siin promokampaaniat teinud?

Sull-ile: Smutov kirjutab Postimehes "Paris Hilton näitas t....i" stiilis artikleid, tal pole aega sporditeemadel heietada.

 
At 16:14, Blogger Priit Pullerits said...

Aksel, las kohtu mõistmine jääda ikka kohtule. Meil kehtib ikka süütuse presumptsioon. Esialgu on vaid kahtlus.

Muidugi oli too uudis jahmatav. Just seepärast, et Pärn hakkas ju mu sponsoriks. Ma ei tea tema äritehingutest midagi, aga nii palju, kui mina olen temaga asju ajanud, on ta olnud hea ja abivalmis partner, nii mulle kui ajakirjanikule ja mulle kui suusaspordihuvilisele. Bussibisnisest ei tea ma miskitki.

Kui ta bussibisnises tegi halba, siis on halvasti. Aga mulle isiklikult pole ta küll midagi paha teinud.

 
At 18:24, Anonymous Anonüümne said...

Väga huvitav ülevaade.
Vastaks artiklis tõstatatud küsimusele, et jooksjana alustangi just praegu kehalise üldettevalmistusega, mis kujutab endast jõusaali ja muud samalaadseid harjutusi. Ehk teisisõnu kui sina pigistad talvel viimast, siis mina ehitan põhja. Kas mina olen võimeline sind kevadel edestama on muidugi huvitav teada saada, aga kardan et pingutad selle talvega liiga üle, et olla kevadel jooksurajal konkurentsivõimeline. Selline see multisportlase elu kahjuks on.

 
At 16:19, Anonymous Anonüümne said...

pole sügavat mõtet rulluisutamist maha teha - kui see sulle ei meeldi siis sinu oma viga hr PP (minule meeldib ja ma ka rulluisutan). soovitan ka sulle seda treeningut - nagu sa ise väidad teeb see treeningu mitmekülgsemaks ja igatahes huvitavamaks!

 
At 16:21, Anonymous Anonüümne said...

smutov oli on ja jääb paksuks ja laisaks, kes ei viitsi sporti teha, trennist rääkimata. Oleks tõesti tore kuulda, mis on tema tase praegu ja msi plaanid!

 
At 23:55, Anonymous Anonüümne said...

ka mulle turkas pähe, mis martini spotlaskarjäärist saanud on??? andke palun aru, sest niisama ära kaduda ka imelik.

 
At 15:03, Anonymous Anonüümne said...

Tark treening? Millal Priit on sinu üleminekuperiood sh. puhkus!? Sel ajal kui puhkavad suusatajad ajad sina taga tulemust jooksumaratonil ja rattarallil, ratta- ja jooksumeeste ning multisportlaste taastusperioodil on sul käsil suusahooajaks valmistumise tippkoormused.
Keppidega rulluisutamist ei maksaks maha teha või arvad sa, et suusaimitatsioon on suusatamisele lähemal kui keppidega uisutamine,ometi on imikas ka suusatippude treeningarsenalis. Tõele au andes võrdub suusatamisega täielikult ikkagi ainult suusatamine lumel, ka rullsuusatamine pole ikkagi päris see.
Valesti treenimisest on siin palju juttu olnud,paluks siis ka üks näitlik õige treeningnädal a´la PP või KT.

 
At 22:30, Anonymous Anonüümne said...

Kuhu siin üleminna? Suvel oli põhja ladumine talviseks suusahooajaks, nüüd käib juba spetsiifilisem ettevalmistus, aga mitte veel päris spetsiifiline, sest lund ju pole. Imitatsioon kuulub ka ettevalmistusse, ja see on ikka hoopis midagi muud, kui rulluiskudega ja keppidega sõita. Täpsemalt kirjutan sellest uue nädala Postimehe Tervise rubriigis kolmapäeval, targaks seletajaks Mati Alaver isiklikult.
Priit Pullerits,
koduarvutist

 
At 01:10, Anonymous Anonüümne said...

Imitatsioonil peaks säilima samasugune liigutuste rütm kui suusatades http://www.epl.ee/artikkel/405699

 
At 10:41, Anonymous Anonüümne said...

Ei tahaks just uskuda, et suvine põhjaladumine sellisel kujul kõige õigem on nagu sa suvel tegutsesid. Kirjutasid kungi, et miks suusatajad logodega rahvajookse ei tee - vot sellepärast, et nii seda mahu trenni ei tehta.

 
At 07:36, Anonymous Anonüümne said...

very very nice for this blog and post, i like it very much, thanks for you guys!

Jachtos nuoma
limuzinu nuoma
buitine technika
DVIRACIAI

 
At 04:55, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
chanel outlet
michael kors handbags
ralph lauren outlet
cheap nfl jerseys
jordan 9
fitflops sale clearance
oakley vault
jordan 6
jordan 11s
timberland boots
coach outlet
nike air max
tods outlet
jeremy scott adidas
coach factory outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
abercrombie and fitch new york
mulberry handbags
chanel handbags
jordan 11
lululemon
coach outlet
chanel handbags
jordan 4
adidas outlet
michael kors
toms outlet
coach outlet
michael kors
ray ban outlet
michael kors outlet
hollister clothing store
coach outlet store online
jordan shoes

 
At 07:34, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 07:40, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 07:46, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 07:49, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 

Postita kommentaar

<< Esileht