Neljapäev, jaanuar 28, 2010

Pullerits: Kust tuli sprinterite imeareng?

Tikkumata kriitika tähtsust motivaatorina ülehindama, ei ole pääsu küsimusest, kas hiljutine nuhtlev kolumnistika võis toimida Eesti suusasprintereile irritaatorina. Anti Saarepuu ja Timo Simonlatser kaotasid eelmisel nädalal Rõbinskis MK-etapil ajasõidus kahele paremale, Nikolai Morilovile ja Aleksei Petuhhovile Venemaalt resp. pisut üle kolme ja seitsme sekundi. Veel Otepää MK-etapil oli Saarepuu kaotus kiireimale, rootslasele Emil Jönssonile viis sekundit ning Simonlatseril üle 13 sekundi. Peeter Kümmel ja Kein Einaste, kes hooaja hakul jäid eelsõidus nobedamaile alla pikalt üle kümne sekundi, jäid Otepääl Jönssonist maha kõigest 2,5 ja vähem kui neli sekundit.

Meeletu vormiparandus, kas pole? Müts maha sprinterite ja Mati Alaveri ja Björn Kristianseni ees. Otse öeldes: nad tegid mulle ära.

Aga nähkem (minu vaatevinklist) halvas - st kaotuses - ka head. Kui nii kiiresti saab teha nii suure vormihüppe, siis ei maksa Viru maratoni tulemusest kellelgi veel liigseid järeldusi teha ega paanikasse sattuda. Aega enda kokkuvõtmiseks enne Tartu maratoni peaks olema, seda enam, kui korralikult trenni on tehtud.

Kuid sprinteritel oli ka viimane aeg end kätte võtta. Millalgi eelmisel nädalal helistas mulle olümpiavõitja Erki Nool ja küsis, kui pikk on suusasprindi distants. Vastasin, et minu teada kusagil 1500 meetri kandis ja pisut üle selle. Nool kalkuleeris veidi ja leidis - minu arust täiesti õigustatult -, et reaalset suusatamist, kus vahe tekib, on 700-800 meetrit. Ülejäänu distantsist on ühine ja enam-vähem võrdne stardikiirenduse osa ning laskumised ja neist saadav hoog. Ehk teisisõnu: seda distantsiosa, kus võimekusega vahed sisse tehakse, on maksimaalselt kahe staadioniringi jagu.

Nool mõtles veidi ja lausus siis, et 800 meetris 10-15 sekundit kaotada on ikka ropult palju. "Kui ma saaks sinult," pöördus ta minu poole, "800 meetris 10-15 sekundiga sisse, siis ma läheksin ehitustarvete poodi nööri järele."

Ja see polnud veel kõik, mis Noolel öelda oli. Ta lisas: "Alaveril meeldib numbreid väänata, aga kui keegi saab 800 meetris ligi 20 sekundiga tappa, siis on ta mingi Jõhvi kultuurimaja esindaja."

Nool võib oma karmi otseütlemisega paljudele mitte meeldida, aga ta on ikkagi olümpiavõitja ja tal on karmiks otsekohesuseks seetõttu ehk rohkem õigust kui meiesuguseil Estoloppeti-suusatajail. Ja loomulikult võite talle vastu vaielda.

Aga ärge unustage, et veelgi vajalikum on vastus küsimusele, mis imeväel Eesti sprinterid järsku nii hoogsalt liikuma said. Selles vastuses peituvad spordi tegelikud õppetunnid.
******Fremont Street Experience, Las Vegas, Nevada. 19. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Timo Simonlatser Otepää MK-etapil. Foto autor: Tairo Lutter, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Anti Saarepuu Otepää MK-etapil. Foto autor: Karli Saul, Scanpix

33 Kommentaarid:

At 16:01, Anonymous Anonüümne said...

Poisid oskasid lihtsalt õigel ajal ilgele trennilahmimisele piduri peale tõmmata ja korralikult puhata, mitte ei teinud enne võistlust veel intervalle.

 
At 17:02, Anonymous Anonüümne said...

Erki Noole rumalad võrdlused oma ringiaegadega näitavad tema IQ taset.Kahju kui kunagi normaalsena tundunud OM võitja on osutunud lihtlabaselt mõttetuid võrdlusi loopivaks kibestunud indiviidiks.Selline suhtmine ei ole kindlasti spordimehelik ja heidab varju ka tema enda saavutusele.Alati võiks ju ka teised heietada,et kas see OM võit temal oli ikka aus????(kas ikka ei olnud üleastumine???jne.) Siit ka üleskutse Noolele. Ole mees ja astu kuskil rahvaspordiüritusel välja tee midagi ,siis kaaguta.Ega siis kunagi kobistatuei anna eluks ajaks õigust teisi mustata.
R

 
At 17:18, Anonymous Anonüümne said...

See on meie riigikogu liige, endine OM võitja. Sellele võimalik vastata ainult Noolelikult(ei tahaks vana asja hakata välja tooma, aga tuleb meelde üks konarlik lause) ...I do not feel it... ka nii on võimalik OM medal kaela saada;)

 
At 17:53, Blogger Madis said...

Et nagu sama kõvad mehed olid Rõbinskis kah kohal? Raja profiil oli sama? Ilmastikutingimused olid samad? Rohkelt küsimärke pigem selles valguses.

 
At 18:00, Anonymous Anonüümne said...

Jutt käis eelsõidust ja seal tuleb tegelt vahe sisse kohe esimestest meetritest, ehk ikka distants 1500m. Teiseks ei saa seda võrrelda staadionijooksuga, kuna staadionil puuduvad tõusud. 1500m krossijooksus tulevad ka vahed suuremad. Kui juhtumisi eelsõidust edasi saadakse, siis polegi asi nii hull. Viga on tehtud treeningul selles, et on keskendunud ainult stardikiirendusele ja lõpuspurdile. Kui juhtub aeglane sõit tulema, siis oma võimalused olemas, nagu otepääl. Aga, kui algusest peale tempo peale pannakse, siis enne lõpusirget on jalad piimhapet täis ning võideldakse viimasest kohast pääsemise nimel.

 
At 18:23, Anonymous Anonüümne said...

Erki Nool kaotab 1500m kiirematele minutiga, millest me räägime, kas sellest, et igasuguseid asju saab võrrelda, ka võrreldamatuid?

 
At 18:24, Anonymous Anonüümne said...

Priidule, et keegi on kunagi OM-i võitnud, ei anna tema sõnadele kaalu juurde. Vastupidine väide on demagoogia.

 
At 18:32, Anonymous Anonüümne said...

Priit, miks Sa oma kumiiridele liiga teed? Kui lased siia kellegi mitte väga asjatundlikke lauseid, siis asjatundlikumad teevad need maha.
Miks tahad näiteks Noole autoriteeti õõnestada?

 
At 18:35, Anonymous Anonüümne said...

Kuidas seletada seda, et need kes "kahel staadioniringil kaotavad 20 sek" on pärast ühistardis eespool või kaotavad sajandikuga.Vahel isegi võidavad võistluse. Seleta Noolele, et see ala ei ole 800m jooks. Kui ei oska küsi nõu.

 
At 23:34, Anonymous Anonüümne said...

Nool saab Kipketeri 800m maailmarekordi käest rohkem kui 20 sekundiga peksa(on kogu oma karjääri vältel saanud) - K-Rauas on hea kapronnööride lett, kliendikaardiga saab 5% alet ka!

 
At 07:48, Blogger Silver said...

See on tõesti õige, et isegi oma tippspordi päevil sai Nool isegi Eesti parimatelt 1500s üle poole minuti sisse, rääkimata siis maailmatasemest. Ja suusatamises on MK maailmatase.

 
At 08:27, Anonymous Anonüümne said...

Nagu näha ei taha siin keegi Noole võhiklikuse peale isegi sõimelda, nagu tavaliselt kombeks. See näitab lihtsalt tema rumalust.

 
At 08:58, Blogger Priit Pullerits said...

See on tore, et keegi sapiselt kurjaks ei läinud. Nool esitas lihtsalt oma arvamuse - tema pole ju suusataja -, teie lükkasite selle ümber ja tegite selgeks, et ta võrdleb võrreldamatuid. Selle eest, et keegi tekitab vaidluse, ei pea tõepoolest teda nuhtlema, sest vanasõnagi (või rahva kõnekäänd?) ütleb: vaidluses sünnib tõde.

Case closed.

 
At 09:22, Anonymous Anonüümne said...

Silver minu teada ei olnud Nool 1500m jooksja. Maailma parimatest 10-võistlejatest 1500 m distantsil oli ta maas kuni 10 sekki.
Ma arvan, et ujumises 400 m distanstil mis võrreldav ajaliselt 1500mga oleks Nool saanud ka 2 ja enam minutit sisse.
E.

 
At 12:31, Anonymous Anonüümne said...

vanasõnagi (või rahva kõnekäänd?) ütleb: vaidluses sünnib tõde.

Vaidluses ei sünni tõde, vaidluses selgub kaotaja või kaotajad, vahel harva ka võitja.
Tõde võib selguda väitluses.

 
At 13:44, Anonymous Anonüümne said...

Noolega seoses on osad mehed argumenteerimisega täiesti valedel lätetel ja see ekslik arusaam vajab korrigeerimist.

Mida Nool tegi? Nool võrdles sprintereid nende PÕHIALAL teiste SAMASUGUSTE spetsiaalmeestega ja leidis, et nende kaotus on ikka väga suur. Mis sprinterite hooaja esimese poole võistlustel ka selgelt nii oli, siin pole midagi vaielda.

Kui aga väita stiilis, et
"vaadake mis Nool ise oli või tegi", et kaotas 1500m spetsiaaljooksjatele nii palju või kaotas ka kümnevõistlejatest parimatele 1500m jooksjatele nii ja nii palju ehk on ikka s..t mees küll.
Aga see on ju demagoogia mehed.

Nool polnud spetsiaal 1500m jooksja, Noole ala polnud ka kümnevõistluse sees 1 ala, 1500m jooks, vaid tema põhiala oli kõik 10 ala kokku ja Noolt saame võrrelda ainult teiste samasuguste 10-ala meestega.

Kui nüüd võrrelda Noole võitluste keskmisi punktisummasid ükskõik kas Seberle maailmarekordiga või tema osalusega võistluste keskmise võitjatulemusega, siis selliseid kaotusi nagu sprinteritel sealt muidugi kuidagi ei nähtul, kaugel sellest.

Kindlasti pole ma Noole kaitseisik ja suusatamine on selgelt palju südamelähedasem ala kui kergejõustik, kuid raske on lugeda ja nõustuda demagoogiliste ja täiesti valedel alustel põhineva "õigusemõistmisega".

exelkepp

 
At 20:28, Anonymous Anonüümne said...

Nool on jäänud PP-le ka ainsaks vasatajaks, sest suusatajate seast ta enam kedagi ei leia. Sest nii absurdselt suudab arutleda vaid OM kulla(?) võitnud Nool. Aalti on tal kõigi kohta midagi öelda, aga oma abituses jättis ta ise soiku Reval Cupi - võistluse, mis pidi suusatamise MK kõrval kümneid kordi kõvem olema.
Nool- mulle kui endisele Sinu austajale valmistad Sa iga uue seisukohaga vaid pettumust. Vaiki kui saad, oled siiski olümpiavõitja ja see seisus kohustab enamaks

 
At 10:27, Anonymous Anonüümne said...

statistikast leiab ka sellise asja,et 1995 a Talance kümnevõistluses kaotas Nool 1500 jooksu vöitjale Alain Blondelile 32 sekundit. No päris 40 sekki see pole,aga siiski köva kaotus

 
At 17:44, Anonymous Anonüümne said...

Omal ajal Sporditähe küsitlusel aasta kõige rumalama sportlase tiitli saanu käest nüüd tarkust küsimas...
Priit sa uuri järgi mis kala sel Noolel suusatamisega on(raske hingeline trauma koolipõlvest vmt).
Aastate tagant on jäänud meelde pilt TÜ staadionilt(Kudu mälestusvõistlused vist) : Nool ronib kaugushüppekastist välja,tirib enesele omasel moel ülakeha paljaks..ja üle staadioni lendavad sajatused suusatamise(suusatajate) aadressil. Südasuvel :))

 
At 03:56, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
abercrombie
oakley sunglasses outlet
louis vuitton
kobe bryant shoes
christian louboutin
gucci outlet
jordan 11
christian louboutin outlet
fitflop footwear
coach factory outlet online
coach outlet
cheap lululemon
oakley sunglasses outlet
soccer jerseys
true religion
coach factory
true religion outlet
louis vuitton handbags
michael kors outlet
louis vuitton
oakley sunglasses sale
louis vuitton handbags
cheap jordans
hollister co
kevin durant shoes
michael kors outlet
nhl jerseys
jordan shoes
louis vuitton handbags
cheap jordans
michael kors outlet online
michael kors outlet
ray ban sunglasses
louis vuitton
kate spade

 
At 03:50, Blogger Unknown said...

qihang0630michael kors handbag
michael kors uk
gucci uk
burberry handbags
replica watches cheap
pandora charms 2015
longchamp handbags
jordan shoes
ed hardy clothing
cheap beats headphones
christian louboutin
air max 95
ray ban uk
michael kors
true religion outlet
chanel bags
oakley sunglasses
coach outlet
ralph lauren homme
louis vuitton
nike air max
cheap oakley sunglasses
kate spade outlet
michael kors bags
chanel outlet
jorda femme pas cher
michael kors
ed hardy
abercrombie outlet
ed hardy
cheap true religion jeans
kate spade outlet online
coach outlet online
prada outlet
gucci outlet
q

 
At 12:05, Blogger Unknown said...

fangyanting20150708
tory burch shoes
ray-ban sunglasse
coach outlet
pandora bracelets
michael kors
ray bans
burberry handbags
rolex watches for sale
chanel outlet
chanel bags
gucci handbags
nike air max uk
replica watches for sale
longchamp sale
true religion jeans outlet
louboutin pas cher
cheap jordans uk
true religion outlet
fitflops shoes
michael kors bags
louis vuitton sito ufficiale
burberry scarf
gucci handbags
michael kors purse
football jerseys
michael kors handbags
soccer jerseys for sale
coach outlet store online
tory burch outlet
michael kors outlet
true religion
kate spade new york
jorda femme pas cher
michael kors bags
prada outlet

 
At 12:18, Blogger Unknown said...

qihang0904,coach outlet online
michael kors bags
jordan 3 infrared
discount oakley sunglasses
ralph lauren
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet
louis vuitton outlet
ncaa jerseys
air jordan 11
louis vuitton purses
oakley sunglasses
hollister uk
adidas trainers
uggs australia
abercrombie fitch,abercrombie and kent,abercrombie & fitch,abercrombie outlet,abercrombie kids
gucci shoes
michael kors uk
michael kors outlet online
louis vuitton outlet
louis vuitton
ray ban wayfarer
"hollister,hollister co,hollister jeans,hollister.com,hollister ca,hollister clothing
"
abercrombie and kent,abercrombie fitch,www.abercrombie.com,abercrombie fitch,joe abercrombie,abercrombie uk
louis vuitton
coach factory outlet
louis vuitton outlet
uggs for women
louis vuitton outlet
ray ban aviators
timberland uk
mcm bags
michael kors handbags
michael kors handbags
michael kors
michael kors handbags
nike free runs
q

 
At 09:14, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:17, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:19, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:22, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:18, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 04:45, Blogger Unknown said...

20151127xiaodaige
swarovski crystal
air max 2014
wellensteyn outlet
ed hardy clothing
abercrombie and fitch
ghd uk
longchamp handbags
louis vuitton bags cheap
the north face outlet
ugg boots on sale
lululemon pants
black friday 2015
winter coats
fred perry polo shirts
nike outlet store
uggs outlet
tiffany and co
air jordan 11
michael kors uk outlet
herve leger dresses
chanel outlet store
michael kors handbags outlet
oakley outlet store
hermes outlet
michael kors uk
oakley sunglasses wholesale
coach handbags outlet
swarovski outlet
rolex watches
chanel handbags outlet
barbour jackets
coach outlet store
cheap ray ban sunglasses
coach outlet store
longchamp outlet
adidas outlet

 
At 10:55, Blogger Unknown said...

hollister shirts
fitflops sale clearance
coach outlet
longchamp outlet
coach outlet
michael kors handbags
hollister canada
herve leger dresses
burberry sunglasses
swarovski outlet
ugg boots uk
air force 1 shoes
lululemon uk
polo pas cher
coach outlet online
jordan pas cher
supra shoes sale
coach outlet online
ugg outlet
true religion outlet
ralph lauren polo shirts
adidas uk store
ray-ban sunglasses
chrome hearts outlet
true religion sale
cheap jordans
ugg boots
pandora outlet
abercrombie and fitch
oakley sunglasses sale
coach outlet online
michael kors outlet
hollister uk
cheap mlb jerseys
christian louboutin uk
20160812caihuali

 
At 04:48, Blogger chenlili said...

mont blanc pens
coach outlet
coach outlet store online clearances
boston celtics jerseys
louis vuitton handbags
adidas nmd
louboutin shoes
toms outlet
coach outlet online
cheap basketball shoes
oakley outlet
pandora charms
ugg boots uk
polo ralph lauren
air jordan femme
michael kors outlet
kate spade handbags
longchamp bags
canada goose
cheap oakley sunglasses
michael kors outlet online
louis vuitton purses
louis vuitton bags
michael kors outlet
ugg boots
canada goose jackets
louis vuitton outlet
louis vuitton handbags
louis vuitton purses
burberry bags
coach outlet
nike air max pas cher
kobe 11
jordan 6s
jordan retro 8
christian louboutin pas cher
christian louboutin sale
ralph lauren outlet
chenlili20160829

 
At 09:15, Blogger Unknown said...

coach outlet
coach outlet
coach outlet online
coach handbags
michael kors handbags outlet
kate spade
snapbacks wholesale
nike trainers
atlanta falcons jersey
ecco shoes

 
At 11:13, Blogger Unknown said...

moncler
fitflops sale
bottega veneta
jordan 4
soccer shoes
kate spade outlet online
louboutin shoes
michael kors outlet
ralph lauren uk
canada goose jackets
zzzzz2018.6.22

 

Postita kommentaar

<< Esileht