reede, veebruar 25, 2011

Pullerits: Kuidas võistluse ajal jõuvarusid taastada?

Tähelepanu: energiageele ja spordibatoone ei maksa pingutuse ajal süüa valimatult. Kuidas kasutada neid nii, et kasu tõuseks, sellest lasin rääkida triatleedil Ain-Alar Juhansonil.

Nädal stardini. Toitumist peab hoolikalt jälgima juba nädal enne võistlust. Kui stardipäeval on oodata kuuma ilma, tasub varakult soola osa toidus suurendada. Oluline on ka energiadepoode täitmine ehk süsivesikute laadimine: nädal enne võistlust on treeningkoormused vähenenud ning keha tõmbab nagu svamm energiat endasse.
Minu valem on selline, et kui võistlus toimub pühapäeval, siis teen reedel süsivesikute laadimise õhtu. Söön pastat ja joon süsivesikute rikast jooki.
Kui täis või kui tühja kõhuga võistlema minna, oleneb inimtüübist. Näiteks kerge kondiga pikamaajooksja Margus Pirksaar sööb hommikul kõvasti putru ja asub starti täiskõhuga. Mina olen kogukam ning lähen võistlema peaaegu tühja kõhuga. Söön täispika triatloni hommikul vaid kaks moosisaia ning joon kohvi peale.

Stardi eel ja järel. 20 minutit enne starti võtan ühe energiageeli. Kui rääkida triatlonist, siis tagab see ligi tunnise ujumisdistantsi jooksul, mil süüa ju ei saa, et teki nn musta auku.
Edasi soovitan kõigepealt süüa tahkemat toitu, energia- ja spordibatoone, aga ka kõige tavalisemaid, kas või Haribo kummikomme, mis sisaldavad 97 protsenti süsivesikuid. Neid saab igast putkast ning need on mind alati koju toonud.
Tahkemaid toite tasub alguses kasutada just rattasõidus, kus ülakeha eriti tööd ei tee ning tahke toidu närimiseks ja seedimiseks on soodsad võimalused. Jooksus ja suusatamises, kus tegevusse on haaratud kogu keha, võib juba algusest peale panustada rohkem geelide manustamisse.
Lisaks neile tuleb rajale kindlasti kaasa võtta geele, mis on vedelad ning imenduvad organismi seetõttu kiirelt.

Geelid rajal. Geelidest soovitan kõigepealt kasutada neid, mis sisaldavad L-Carnitine’i. Need annavad kehale impulsi, et võtku energiat just rasvadest. Seda muidugi eeldusel, kui stardist ei minda kohe täistuuridel minema.
Pärast tund-poolteist kestnud võistlust, kui pingutuse intensiivsus on üksjagu kasvanud ning rasvapõletus on läbi saanud, tuleb võtta süsivesikute rikkaid geele.
Võistluse lõppjärgus peaks käepärast olema kofeiinigeelid, mis aitavad mobiliseerida viimaseid energiavarusid. Kasutan neid triatlonis siis, kui maratonijooksu lõpuni on jäänud 20-25 km.
Geele tasub võtta iga 20-30 minuti järel. Selleks, et need paremini imenduks, tuleb tingimata vett peale juua.
Tõsi küll, ise kaustan SiS (Science in Sport) geele, mis on isotoonilised ning millele seetõttu vett peale jooma ei pea.

Vedelik ja soolad. Kuna pingutus põhjustab higistamise ja seega soolade kao, tasub rajale kaasa võtta kas magneesiumampulle või spetsiaalseid soolakapsleid. Ise kasutan just kapsleid, sest need on väiksed ning neid on lihtne kaasas kanda. Soolakapsleid võiks võtta üks-kaks tükki tunnis.
Võistlustel kasutatava spordijoogi kontsentraat sõltugu ilmast. Kui on palav, olgu selles rohkem vett, sest soojaga kaob kehast ju rohkem vedelikku. Kui on aga jahedam, olgu joogis rohkem süsivesikuid. Liiga palju juua ei ole siiski mõtet, sest keha suudab tunnis omastada 500-700 milliliitrit vedelikku, rohkem mitte.

Pärast finišit. Vahetult pärast võistluse lõpetamist, mitte hiljem kui 20-30 minuti jooksul, peab tingimata võtma taastusjooki, mis sisaldab valku. Kui te seda ei tee, kulub pingutusest taastumiseks vähemalt päev või koguni kaks, sest siis, kui finišeerimisest on möödunud üle poole tunni, imendub taastusjook juba palju raskemalt.
******
Dubrovnik, Horvaatia. 26. juuni 2010. Pildistanud Priit Pullerits.

Foto 1: Tartu maratonil osalejad Kuutse toitlustuspunktis jõuvarusid taastamas. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix
Foto 2: Ain-Alar Juhanson, maailmakuulsa Hawaii triatloni 13. lõpetaja tunatunamullu, näitab SiS (Science in Sport) geele, mida tuleb võistlusel tarbida järgmiselt (alates paremalt): punane geel enne starti, kollane poolel võistlusmaal ja roosa pool tundi enne finišeerimist.
Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix

57 Kommentaarid:

At 08:22, Anonymous Anonüümne said...

Väike kopeeri ja lõika Kipka kodulehekülljelt, koostajaks Martin Mooses.

Karnitiin ja treening???
Koostaja: Martin Mooses

Karnitiin on ühend, mida inimese organismis sünteesitakse kindlatest aminohapetest lähtudes. Peamised karnitiini allikad on liha ja piimatooted. Meie organismis on kõige rohkem karnitiini lihastes. Mis on karnitiini ülesanne? Tema peamiseks funktsiooniks on rasvhapete transportimine läbi mitokondri membraani. Lihtsamalt öeldes aitab ta kasutada rasvu energeetilisel otstarbel.

Lubadused karnitiini sisaldavate toidulisandite (spordijookide) kohta:

Juues spordijooki enne füüsilist tegevust, aitab joogis olev L-karnitiin põletada tõhusamalt rasvu ja kiirendada ainevahetust.
Joogi saladuseks on L-karnitiin, mis on tuntud kui üks kõige tervisesõbralikumaid rasvade põletamist ja kehaenergia tootmist soodustavaid aineid.
Karnitiini toimimiseks eelnevalt väidetud viisil on vajalik, et toidulisandina (ka joogi koostises) karnitiini tarbimise tagajärjel suureneks tema kontsentratsioon lihases. Senistes uuringutes ei ole leitud, et karnitiini lisatarbimine toidulisandina suurendaks tema sisaldust inimese lihases. Karnitiini sisaldavate jookide väidetav rasvasid põletav efekt ei ole senimaani inimese puhul kinnitust leidnud.

Teades karnitiini funktsioone organismis on eeldatav, et selle hulka suurendades lihases on võimalik treeningul põletada rohkem rasvu. Kahjuks pole aga suudetud toidulisandite tarvitamisega suurendada karnitiini sisaldust inimese lihastes. Reklaamides kirjeldatud karnitiini toimet on senimaani suudetud tõestada vaid ühte kindlat tüüpi isaste rottide lihastes. Inimeste lihastes seda toimet ei ole leitud. Seega on sedalaadi jookide ja toidulisandite kasutamise mõttekus treeningul või selle järel küsitav.


Kasutatud kirjandus:

Ööpik, V. Spordifüsioloogia: õppematerjalid. Tartu, 2007.

ain

 
At 09:30, Anonymous Anonüümne said...

Priit oled selles artiklis ise ainult pealkirja kirjutanud ja sellega ka täiega puusse pannud.
Kas sa artiklit ise läbi ei lugenud või lugesid aga ei saanud mõhkugi aru? Artiklis on jutt põhiliselt energiatarbimisest, mitte jõust ega selle varudest.

Vasta palun oma küsimusele:Kuidas on võimalik võistluse ajal jõuvarusid taastada?

 
At 09:38, Anonymous Anonüümne said...

Stardi eel ja järel. 20 minutit enne starti võtan ühe energiageeli. Kui rääkida triatlonist, siis tagab see ligi tunnise ujumisdistantsi jooksul, mil süüa ju ei saa, et teki nn musta auku.

Sellele räägib jälle vastu nn. reaktiivse hüpoglükeemia teooria. Vahetult enne pingutust manustatud lihtsuhkrud viivad veresuhkru tõusule, mis omakorda põhjustab insuliini taseme tõusu ja millele omakorda järgneb hüpoglükeemia.
Samas see on vaid teooria, ega ühtegi heal tasemel uuringut sellel teemal ei õnnestunud leida.

ain

 
At 10:36, Blogger Priit Pullerits said...

Selline küsimus: kas kellelgi on pühapäeva hommikul Tartust Tallinna maratonile ja tagasi Tartusse autos vaba kohta? Loomulikult tasun oma osa kuludest.

 
At 11:56, Anonymous Anonüümne said...

Küsimus Ainile. Kas kogu sellel geeli-kapsli-ampullimajandusel on organismile ka reaalne teaduslikult tõestatud sooritusvõimet parandav mõju või on tegemist vaid platseeboefektiga, mis mõjutab inimest psühholoogiliselt edasi pingutama? Isiklikult tundub, et amps banaani, peotäis rosinaid vms annab hea usu korral samaväärse tulemuse ja maksab kordi vähem ka.

 
At 12:09, Anonymous Anonüümne said...

Olen ka skeptiline nende tuubitoitude suhtes, eriti mis puudutab harrastajate vajadusi. Paraleeli tõmmates, kas see pole mitte teema nö. õlu manustamiselt viina kummutamiseni? Seetõttu tekib ehk huvi ka tõeliselt efektiivseid ent keelatud energiapauke proovida? Ja Priit, kas nende geelide ja batoonide järjepidev tarbimine ei või põhjustada häireid tavapärases toitumises?

 
At 13:13, Anonymous Anonüümne said...

100 g banaanis (üks keskmine banaan) on süsivesikuid täpselt sama palju kui ühes SIS geelis- 22g. Ka enegriat annavad nad sama palju- 88 kcal. Pole nagu vahet? Aga- geel koosneb 100% glükeemilistest süsivesikutest (SV) ehk nende SV biosaadavus on kõrge. Banaanis on osa SV mitteglükeemilised, ehk mis ei seedu ja liiguvad soolestikus jämesoolde ning mille biosaadavus on madal.
Geeli eelis banaani ees on 1)kaalu/saadava energia suhe 2)SV hea biosaadavus.

ain

P.S. Tegemist on minu arvamusega, mis ei pretendeeri lõplikule tõele, sest minu igapäevatöö on seotud vereloome kasvajatega mitte toitumisega.

 
At 13:46, Anonymous Anonüümne said...

Pange guugli otsingusse "home made gels" ja õppige!
Vanaema keedetud moosile näputäis (mere)soola juurde ja segu mis toimib 100%-liselt geeliga võrdselt olemas.
Kõik spordijoogipulbrites leiduvad komponendid on toiduainete poodides saadaval,ise kokku miksides tuleb hinnaks 5-10% sellest , mida spordipoes sama suhkrusegu eest küsitakse.

 
At 14:19, Blogger Silver said...

Geel töötab. Lühematel ja intensiivsetel , nt Tartu Maraton, ei saa sellest otseselt ja selgelt aru. Minu kogemuse kohaselt aitab geel ära kukkumist edasi lükata, uue tuntava jõu tekkimist ei tunneta.
Geeli toimimise tunneb aga väga hästi ära, kui sportimise aeg ületab 10 tundi. Siis järgneb geelile konreetselt enesetunde paranemine ca 15 min jooksul, mis kestab ca pool tundi. Seiklusspordi reegel on, et igas tunnis tuleks tarbida üks batoon/geel.

 
At 15:17, Anonymous Anonüümne said...

Olen puhast mette kasutanud juba aastaid geeli asemel. Kilo hind 80eeki, versus geeli kg hind?

Talvel sulatan mee 45C juures üles ja lisan vähe vett. Kui väljas on -20C lisan vett umbes 20% muidu vähem, et mette geelitopsikust normaalselt kätte saaks. Olen ka teisi kõikvõimalike geele pikalt tarbinud ja ei ole seni toime poolest meega vahet märganud. Nii on ka teised arvanud, kes proovinud.

Vahe tuleb aga sisse siis, kui kasutada võistluse lõpu poole spets kofeiinigeele. Pole seni proovinud, aga ehk õnnestuks ka meele kuidagi kofeiini sisse manustada.

Kodune energiageel
http://velo.clubbers.ee/foorum/viewtopic.php?f=10&t=29924&p=230674&hilit=geel#p230674

 
At 15:22, Anonymous Anonüümne said...

"Vahetult pärast võistluse lõpetamist, mitte hiljem kui 20-30 minuti jooksul, peab tingimata võtma taastusjooki, mis sisaldab valku. Kui te seda ei tee, kulub pingutusest taastumiseks vähemalt päev"

See 20-30 minuti jooksul valku sisaldava taastusjoogi soovitust kuuleb juba pikemat aeg kõigis harrastussportlastele suunatud väljaannetes söögi alla ja söögi peale. Aga mis siis kui kulub? Võib-olla ongi hea, kui taastun mitte tunniga vaid päevaga. Ma teengi ühe trenni päevas. Vahel ka kaks, aga siis erinevatel aladel ja taastumine ei ole probleem. -- Kui see taastumine oleks ainult taastumise joogis kinni!

 
At 15:52, Anonymous Anonüümne said...

Priit,
kas oled geelisõltlane ja Ain-Alar on sinu diiler?

 
At 16:59, Anonymous Anonüümne said...

Keegi targem võiks lahti seletada, et kui suur on mee ja tavalise geeli vahe koostise poolest, nii laiaslaastus. Hinnavahe on küll 6-7 kordne.

 
At 18:55, Anonymous Anonüümne said...

Tehke trenni ja ärge (k)geelitage.
GEEL EI OLE KEDAGI TUGEVAKS TEINUD,
küll aga lühendab eluiga

 
At 19:30, Anonymous Anonüümne said...

Mesi: 304 kcal/100 g
* Fructose: 38.2%
* Glucose: 31.3%
* Sucrose: 1.3%
* Maltose: 7.1%
* Water: 17.2%
* Higher sugars: 1.5%
* Ash: 0.2%
* Other/undetermined: 3.2%
Geel: 352 kcal/100 g
* maltodekstriin 88%
Maltodekstriin on liitsuhkur koosnedes 3-19 d-glükoosi ahelast.

Vahe on maitses, maltodekstriin ei ole nii magus kui fruktoos või glükoos, seetõttu on suurtes kogustes paremini tarbitav.

Samas ei ole kuskil kinnitust leidnud geeli eluiga lühendav toime.

ain

 
At 19:32, Anonymous Anonüümne said...

Veel huvilistele:
My various recipes and attempts at creating home made energy gels.

http://www.jibbering.com/sports/gels.html

 
At 20:20, Anonymous Anonüümne said...

isegi vitamiinid lühendavad eluiga.
Kõik, mis suurendab võimet organismist rohkem välja pigistada, mõjub ka teistpidiselt. Kui põled heledama leegiga, siis põled rutem ära. Energia jäävuse seadus.

 
At 04:31, Anonymous Anonüümne said...

Viimasele! Aga kuias mõjub vitamiinide puudus? Arvatavasti ka eluiga lühendavalt. Ma ise arvan nii, et kui sportides tekib mingi aine defitsiit, tuleks seda manustada. Ka vitamiinid.

Keegi targem võiks seda kommenteerida.

 
At 08:49, Anonymous Anonüümne said...

Antud juhul ma ei ole targem, aga tegemist on ühega paljudest nö arvamusel või kõhutundel põhinevatest teooriatest, millel pole mingit teaduslikku tõestust. Geelide elulühendava mõju uurimiseks oleks vaja suuri aastakümneid kestvaid uuringuid, mida kindlasti keegi teinud ei ole.
Moosist ise geeli tegemine tundub igati mõistli idee olema.

Erki

 
At 09:03, Blogger Raiko said...

Minu kogemused on sellised, et geeli tarbides nende mõjust aru ei saagi- aru saad siis, kui tarbimata jätad. Mäletan veel mõne aasta tagust üht rattamaratoni, kus ühe minu mõistes pikema tõusu otsas hüpoglükeemia tõttu värisevate kätega terve tuubi geeli korraga ära manustasin, peale mida mõne minuti järel enesetunne oluliselt paremaks muutus nii, et sain edasi sõita. Samas ei tarbi ma neid geele ega spets spordijooke trennis, esiteks oleks see liiga kallis ning teiseks ei tea, kuidas see lõpuks mõjuks- kuigi koostisaineid vaadates ma ei kujuta hästi ette, miks nad kahjulikud peaks olema.

 
At 10:40, Anonymous Anonüümne said...

Mett on ju siis täitsa OK geeli asemel tarbida.

 
At 15:08, Anonymous Anonüümne said...

Sõnum on see, et vajalikud ained saab rahvasportlane toidust. Kui toidust ei saa ja peab lisaks mingit keemiat sööma, siis on tegemist väära toitumisega.
Aga eks igaüks ise teab, mida ta oma tervise ja eluga peale hakkab - kui teab.

 
At 16:04, Anonymous Anonüümne said...

Kas plastpurgis olev valk on keemia? Vitamiinid, mida lisatakse spordijookidesse? Tehkem asjad selgeks, ja siis paneks tarka.
M.

 
At 16:06, Anonymous Anonüümne said...

Selleks, et saada toidust näiteks piisav kogus Mg kätte (rahvasportlase tarvis, rääkimata igapäevasest higistajast), peab kilode viisi mingit asja toiduna läbi organismi ajama, on see mõistlik? Kaasuvad ebavajalikud rasvad, valgud, svesikud.

 
At 16:48, Anonymous Anonüümne said...

Teema iseenesest pole paha. Muidugi siit ei loe kuskilt välja, paljuks neid süsivesikuid eelmisel päeval-paaril õige/korraliku toitumisega "laetud" organismil jätkub? Kuskilt meeles 2-2,5h, et alles siis läheb organism muu kallale? Ise siis sellest lähtuvalt polegi veel geelitanud (v.a. üks kord:), kuna sama aja sees saab need u.40km kanti suusasõidud ka tehtud. Kuigi alles teist talve "rahvasportlasena suusal", pole nagu päris ärakukkumist ka täheldanud: vahel küll on lõputõusudel jalg pehme või lõpus gaasi lisada soovides selgub, et polegi enam miskit lisada, aga see vist pigem vähese treenituse ja kogemuse küsimus (et palju panustada alguse trügimisse ja palju lõpuks alles jääb jne.) Küll aga kirjeldaks seda ainukest geelikogemust lähemalt, ennem kui keegi artiklist tõugatuna geelilaadungiga esmakordselt võistlustulle läheb. Nimelt eelmine aasta TM sai ka üks geel tasku libistatud, et ikkagi elu esimene 4h kanti "numbriga" sõit. Kuskil Peebu kandis otsustasin siis ka käiku lasta, kui kaasas juba on. Algatuseks muidugi oli see ollus nii jälkmagus ja vastuvõetamatu, et vist pool suutsin sisse imeda ja alla loputada, ilma et üles tuleks. Aga õige põnevaks läks asi mõned km hiljem, kui kõhus tekkinud mulksumine hakkas kõhutuulena väljenduma ja sisetunne ütles, et "korras", nüüd põhi alt läinud ja kohe tuleb varrega ka! Õnneks siiski läks üle, kuigi arvan, et väga napilt ja sestap juba rohkem eksperimenteerinud pole tänaseni. Siit küll loen praegu, et geel= pm.erinevad suhkrud,siis ei teagi,mis tookord nii "tormilise" reaktsiooni kõhus põhjustas? Nüüd aga teema vist jälle päevakorral, kuna väga kipitab üks üritus, kus Kekkose rajal 8h suusatada saab...kas on lootus, et mitte päris täisgaasil organism vajaliku energia ainult juues ja vöö ümbert pekki saagides kätte saada suudab? Samas päris matkatempo ka plaanis pole, 100km oleks ikka ilus ette saada selle ajaga :)

 
At 18:47, Blogger Tauno said...

Anonüümne 16:48
Iga organism on individuaalne ja see mis sobib ühele, ei pruugi teisele sobida. Seetõttu tuleks kõik sissesöödav kraam mõnes trennis või vähemtähtsamal võistlusel esmalt ära testida. Siis on kindlam, et mingeid halbu üllatusi ei ole oodata. Ei mingit raketiteadust, pigem katse-eksituse meetod. Selge on see, et täpselt sama geeli sul ei tasu enam sisse pista. Ega muud ei ole, tuleb juba trennis mõni teine geel ära proovida, siis saab selgemaks.

 
At 19:11, Blogger Madis said...

Kui Vasal Hökberg-i TP-s mulle Enervit geel kätte potsatas, siis oli ikka tunne väga hea. Selleks ajaks oli väga palju energiadefitsiiti tekkinud. Tark tegu oli kohapeal oma Powerbar batooni 2 tk ära manustada ja veel siis Enervit spordijook + kohalik jook/mustikasupp hinge alla kulistada. Ca 3 km peale seda TP-d hakkas oluliselt parem minek jälle ja viimasest TP-st enne finishit panin peatumata mööda. Nii palju kui torust tuli. Mööda läksin paljudest, minust vaid mõni üksik. Finis oli vist nii raevukas, et nad ei suutnudki mind kaadrisse saada :-D

 
At 19:41, Anonymous Anonüümne said...

Võistlustel ei eksperimenteerita, uusi asju, vaid kasutatakse kõiki varem töötanud ja järgi proovitud meetoteid.

 
At 22:16, Anonymous Raimond said...

Eelmisega nõus, et et geele ja spordijooke tasub ennem tähtsamaid võistlusi testida, sest muidu võib oodata ebameeldivad üllatused.

 
At 08:51, Blogger dr Holden said...

16:48-le

Eelmisel aastal sõitsin selle Kekkose 8h sõidu (www.suusahunt.ee) puhtalt võileibade(saiade) ja sooja joogi pealt. Sellel võistlusel on aega süüa ja nii pika sõidu ajal tuleks juba midagi kodusemat süüa, mitte kontsentreeritud keemiat endale sisse ajada. Endal jäi küll eelmisel aastal üks kilomeeter sajast puudu, vajalikud 5 minutit oleks võind näpistada riietumise-määrimise või kasvõi 3-minutilise intervjuu andmise arvelt! :))

Minu pikim võistlus on olnud 14:23 ja siis sõin peale 9 tunnist sõitu makaronivormi ja jõin peale piima ning kestsin 5,5h veel!!! Mingi magus kohupiimakook oli kah tegija! Geel hakkas vastu umbes viiendal tunnil...

 
At 11:15, Anonymous Anonüümne said...

Geelide manustajad sõidavad laksu all. Mis ei saa pikemas perspektiivis olla tervislik. Toetan Holdeni võimleibade meetodit, kuigi mina nii pikki distantse ei ole läbinud. Aga ka leivaga peab ettevaatlik olema. Leidsin viimati ainult ühe leiva-saiatööte, millele ei olnud lisatud suhhkrut (Vändra Leib OÜ kliisepik).

 
At 11:17, Anonymous Anonüümne said...

Siin on mingid vennad, kes on geeli usku.
Kust see usk pärit on? Seda usku levitavad vahendajad, kes sellest ennast elatavad, sama teevad ka geeli tootjad.
Lollidelt tulebki raha ära korjata (geelid vastu anda).

 
At 11:21, Anonymous Anonüümne said...

Üks selline vahendaja on Ain-Alar Juhanson. Nüüd on samale reele tõmmatud ka PP.
Jääb küsida, millal ka Priidust diiler saab?

 
At 11:44, Anonymous Raimond said...

Paraku ise ei suuda midagi tahket võistluste ajal süüa. Seega jäävad geelid menüüsse. Küll on aga hea leiba süüa ennem starti (geeli asemel)

 
At 12:02, Anonymous Anonüümne said...

Ei saa diilerit, ammugi mitte edasimüügi võrgustiku runner'it. Priit on kutsumuselt ajakirjanik, mitte "ärimees". Aga see, kuidas geele osavalt tuntud inimeste ja võistluste kaudu push'itakse, äratab imestust küll. Tuletagame meelde kasvõi oli vist A & T firmast üks spordimees tegi TM veebis geelireklaami aasta tagasi (või ma eksin?) Loogiline, mustikasupp tuleb kõrvale tõrjuda ju 8)

 
At 16:00, Anonymous hd said...

Kõlakaid on ka selle kohta,et harrastussportlaste seas liiguvad pesuehtsad dopingained.

 
At 18:00, Anonymous Anonüümne said...

See pole ainult kölakas ...Möni aasta tagasi TM-l piisas ainult 2 vöi 3 suvalise rahvasportlase kontrollimisest et esimene patune kätte saada.

 
At 18:12, Anonymous Anonüümne said...

Kellel tahtmist, siis dopinguaineid, saab tõesti suht lihtsalt. Aga nende toime on harrastajatele nulli lähedane. Kellel rohkem usku, siis ehk usk veab ka välja kasutamise õigustamise.


Täna proovisin 2.5 tunnisel treeningul vedela mee ära ja võin öelda, et sain oma energia laksu üllatavalt hästi kätte. Arvasin, et on liiga magus, aga veega alla loputades pole küll vahet kas magus geel või mesi.

Puhta Eesti mee vastu ei tohiks ka geeli vastastel midagi olla.

 
At 18:31, Anonymous Anonüümne said...

Mille sees sa mett kaasa võtad? Kujutan ette, et selleks peab mingi tuub olema

 
At 19:04, Anonymous Anonüümne said...

Sprdi poes on müügil 160ml spets geeli pudelid, sama otsaga nagu joogi pudelid.

 
At 19:13, Anonymous Anonüümne said...

Mett vöid ka spordijoogina tarvitada-ise panen 1-2 spl joogipudeli kohta-läheb kergemini alla kui paljas vesi ja pealekauba aitab immuunsysteemi turgutada.

 
At 20:55, Anonymous Anonüümne said...

Ma ei taha kellegile nüüd jala peale astuda aga mesi on puhas hädabivahend, kui midagi muud kätte ei suuda sebida. Kuidas te selle suudate kurgust alla endale ajada füüsilise pingutuse ajal? Pärast on suu mee mekki täis kuniks kuhugi suud loputama saad. Tõsi, kui ikka oled täielikus jamas siis on meest abi.

Jõuvarude taastamise küsimus on pseudoteema enivei nende võistluste kontekstis milles siin blogis juttu on nendel kohtadel millele sinne jutuseltskond ja valdav lugejaskond saavutab.

 
At 21:47, Anonymous Anonüümne said...

Ei ole küll vahet, kas sama vedel mesi või vedel geel, ühemagusad mõlemad ja toime ja omaduste poolest ka sarnased, vette tahavad mõlemad peale saada. Peale vee joomist pole mee maitsest haisugi.

 
At 09:27, Anonymous Anonüümne said...

Olen kasutanud treeningutel-võistlustel meevett, millele lisan sutsu soola ja et asi liiga magus poleks, viilu sidrunit. Siiani on küll hästi energiavarude taasamiseks sobinud.

 
At 11:32, Anonymous Anonüümne said...

See on lausa naljakas kuidas "tippsportlased" siin geeli teemat lahkavad. Maratonidel on vajalik joogipunktides olemas, ka suusaabi. Kes ennast kõige targemaks peab, see ei tea mida TP-des pakutakse ja mis on milleks? Olen TM lõpetanud saja hulgas, ilma rajal kordagi joomata ega söömata. Mis ime inimesed te olete, et TP-des pakutavast teile ei jätku ja mitmendaks te selle keemia abil, mida siin reklaamite, tulete?
Oh seda edevust ja välismaa geele küll. Olge edasi need lollid, kelle arvel teised rikastuvad.

 
At 11:40, Anonymous Anonüümne said...

minu arvamus ja katse-eksitusmeetod, ütleb järgmist. Tuginen läbiproovitud meetodile, see on sama olukord, kui sõpradega viina võtta. Viina tuleb võtta samamoodi ühtlaselt, väikestes kogustes ja pikema aja jooksul, siis on selle karmi joogi võlud võimalik ka kätte saada. kui aga valada korraga 250ml. kurgust alla ja siis 10 min. pärast kole halb hakkab, siis olete eksinud kultuursete viinajoomise reeglite vastu.

Geeliga on sama teema. Enamus geelide mahategijaid(viina nad muide oskavad kultuurselt võtta) sõidab ennast kooma piirile ja siis pigistab 100g korraga sisse - aga see on ju kontsentreeritud, mille peale see mao vedelikust täiesti kuivaks tõmbab(proovige samas olukorras 100g küpsist ära süüa). 100g korgiga geel oleks mõistlik ära jaotada 90 minutile, siis asi ka toimib. Ja lugege pakendilt seal, on seesama jutt ka ilusti kirjas!

 
At 12:02, Anonymous Anonüümne said...

TP on TM piisavalt väikeste vahedega, lisa jooki ja sööki vaja ei ole, vähemalt siin kribajate tasemel suuskadel liikujatele.

 
At 12:55, Anonymous Anonüümne said...

niipalju siiski, et ma isiklikult ei suuda tunda sõidust mõnu, kui kõhus toimub miski seedimisprotsess ala banaan või mis iganes tahke sodi. Seega kasutan siirupit või muud sihukest kraami, mis vähe kõhtu koormab. Kogu kama on testitud omalt poolt läbi. Mõni geel on küll hea ja kiire, kuid ma pole raha peale nüüd nii vihane kah, et seda geeliga põletaksin.

 
At 13:11, Anonymous jarm said...

Suvel sai 11h jutti ratta seljas lastud. Võtsin nii geele / energiabatoone / müslibatoone / mingeid erguteid (sarnased magneesiumi ampullidele).

Erguti töötas väga selgelt (täpselt ei mäleta, mis seal sees oli, aga kofeiin, tauriin ja guaraana + vitamiinid olid). Umbes 7h juures hakkas juhe kokku jooksma ja peale ampulli oli elu jälle ilus.

Regulaarsete vahedega sõin, kas geele või batoone. Nagu siin keegi ütles, pikalt geelide peal vastu ei pea. Energiat saab sealt küll, aga kõht ei kannata ära. Mingi hetk hakkas kõhus asi ringikäima. Peale tavalist müslibatooni oli jälle ok olla. Korra sai banaani ka söödud ja hoopis tahkem tunne, kui geeliga sõites.


Jooksumaratonidel olen ka aru saanud, et minu puhul just ergutavad asjad (kohv, coca-cola vms) mõjuvad kõige rohkem.
Enne pikemaid üritusi olen muidugi korralikult süsivesikuid ka söönud.

Kokkuvõttes ma arvan, et harrastussportlase (nagu ma ise) jaoks pole geel eriti oluline. Kui tahad, siis kasuta. Võib-olla saad natuke kiiremini ja rohkem energiat kätte, aga kas see on nii oluline? Poolmaratoni 1.50 asemel 1.30-ga tänu geelile ikka ei jookse.

Lühematel (1h) üritustel on geelide kasutamine minu arvates üpris mõtetu.

Tuleb lihtsalt trenni teha ja igapäevaselt korralikult toituda.

 
At 12:37, Blogger Unknown said...

Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.

 
At 09:41, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 09:45, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 09:48, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 09:52, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 09:45, Blogger Unknown said...

5.05lllllyuanpackers jerseys
saints jerseys
raiders jerseys
eagles jerseys
49ers jersey
falcons jersey
cowboys jerseys
colts jerseys
chiefs jersey
dolphins jerseys
vikings jerseys
patriots jerseys
giants jersey
jets jersey
steelers jerseys
seahawks jersey
redskins jerseys
cardinals jersey
ravens jerseys
broncos jerseys

 
At 05:17, Blogger Unknown said...

nike air force
nike roshe run
huarache shoes
adidas tubular
yeezys
adidas stan smith
http://www.kobeshoes.uk
fitflops sale clearance
atlanta falcons jersey
ultra boost
320

 
At 06:08, Blogger Unknown said...

lebron 13 low
golden goose
adidas online shop
kobe 9
longchamp bags
nike mercurial
light up shoes
adidas outlet online
true religion outlet
kobe shoes

 

Postita kommentaar

<< Esileht