neljapäev, juuli 26, 2012

Pullerits: Miks sport muutub tüütuks?

Mõnikord teen ikka selliseid lugusid ka, mis rahvaste sõprust edendavad (alljärgnevat silmas pidades on seda siin vaja igaks juhuks rõhutada) – aga need paigutatakse veebis millegipärast valesse rubriiki. See tekitab küsimusi, et miks.

Aga las ma küsin teilt ka mõned küsimused.

1. Kes on see maailmakuulus sportlane, kes on paari viimase aasta jooksul teinud neli autoavariid, neist kaks BMWga?
2. Kes on see maailmakuulus sportlane, kes on väitnud, et kui pidutsemise eest antaks välja kuldmedaleid, oleks ta kõigil viimasel üheksal aastal tulnud maailmameistriks?
3. Kes on see maailmakuulus sportlane, kelle parem jalg muutus seljahaiguse tagajärjel pool tolli lühemaks kui vasak, aga kes tänu saksa arsti abile suudab ikkagi maailma tipptasemel võistelda?
4. Kes on see maailmakuulus sportlane, kes ei osanud oma kodumaa ametlikku keelt korralikult enne, kui hakkas rahvusvahelisel areenil võitma? (Vihje: tema peakonkurent ei oska samuti on maa ametlikku keelt sel määral, et teised temast aru saaksid.)
5. Kes on see kuulus naissportlane, kelle isa istus vangis, seejärel röövis tema oma endise naise käest, elas hiljem kodutuna tänaval ning oli kahtlustatav mõrvas?

Et miks sellised küsimused? Olümpia algus on siin vaid üks ja vähetähtis põhjus. Peapõhjust tuleb otsida eelpool viidatud Irina Privalova loost. Nimelt just põnevad ja inimlikud detailid teevad spordi huvitavaks – sest nendes detailides peitub lugu. Muidu on sport – ärge nüüd ehmatage! – üks igavene tüütus.

Sellisele järeldusele jõudsin poolteist-kaks nädalat tagasi. Olin vaadanud päris pikalt Tour de France’i etappi ja siis vaatasin õhtul veel juunioride MM-võistlusi kergejõustikus. Vihastasin: mis asja ma raiskan aega! Aga peamine oli see, et jõudsin äratundmisele, kui tüütu sport võib olla, kui seda palju vaadata. Üks võistlus ajab teist taga: täiskasvanute EM kergejõustiku lõpeb, juunioride MM algab; Tour de France ei jõua lõppedagi, kui algab Poola velotuur. Nii võib suure osa oma vabast ajast tuksi keerata, kui sporti jälgida – ja mis sellest lõppeks minu elus, teie elus muutub, paremaks läheb? Absoluutselt mitte midagi.

Kuna Rein Taaramäel läks Tour de France’i teine pool käest, oli hea spordi vaatamisele järsk lõpp teha. Ja ma ei kavatse vaadata ka olümpiamänge (v.a Rasmus Mägi jooks(ud) ja äkki veel mõne eestlase võistlus, kui peale satun). Aga et asi oleks põnevam, annaks oma otsusele ka poliitilise värvingu. Boikoteerin Londoni olümpiamänge. Intrigeeriva põhjuse leiab alati, näiteks siin. Huvitav, milline on Kreeka sportlase olümpialt kõrvaldamise õiguslik alus? Mäletate, mida tegid USA kaks neegerjooksjat Mexico olümpial 1968. aastal 200 meetri jooksu autasustamisel? Black power! Jah, nad saadeti olümpialt minema (medalid jäid neile ikkagi alles), aga eelmisel kümnendil tõsteti nad oma julge protesti eest lõpuks ikkagi pjedestaalile. Ajalugu on teinud toonasesse otsusesse korrektiivid.

Rassismikaardiga vehkimine, nagu kirjutasin Postimehe kolumnis, mis pälvis toimetuste juhtide otsusel nädala parima arvamusloo preemia, on ületanud igasuguse piiri. Pange te tähele, selliste arengute jätkudes ei lähe ehk kümmet aastatki, kui põlu alla langeb ka laul «Eestlane olen ja eestlaseks jään, kui mind eestlaseks loodi. Eestlane olla on uhke ja hää vabalt vaarisa moodi. Jah, just nõnda, vabalt vaarisa moodi.» Või asendatakse sõna «eestlane» sõnaga «eurooplane».
******
Bonneville Salt Flats, Utah. 15. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits.

Foto 1: Priit Pullerits näitab Irina Privalovale ja tema perele kohta eestikeelses Sydney olümpiaraamatus, kus on juttu tema võidust 400 meetri tõkkejooksus. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 2: Britt Bradley Wiggins sõitmas Pariisis Tour de France'i võidu poole. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix

26 Kommentaarid:

At 12:56, Anonymous Anonüümne said...

1. Usain Bolt?

 
At 12:58, Blogger Jüri Ruut said...

2. Usain Bolt

 
At 12:58, Blogger Jüri Ruut said...

2. Usain Bolt

 
At 13:08, Blogger Jüri Ruut said...

3. Usain Bolt ;-)

 
At 13:27, Blogger Priit Pullerits said...

1., 2. ja 3. küsimuse vastus on õige!

Huvitav oleks teada, mis allikaid õigesti vastaja kasutas?

 
At 13:32, Anonymous Anonüümne said...

Kas selleks on mingeid allikaid vaja. Need teemad on nii palju meediast läbi jooksnud et peaks igaüks teadma.

 
At 13:54, Blogger Jüri Ruut said...

5. Hope Solo

 
At 13:59, Blogger Jüri Ruut said...

Ei jaksa kõigi uudistega kursis olla, nii et GIMF. Hea vahend nullteadmisi mõne minutiga täiendada.

 
At 14:18, Blogger Madis said...

Huvitav, kas Priit on viimaste sissekannete lõpupildid meelega sellised valinud, et mulle õiget meeleolu tekitada? Kuigi jah, ega ma tea, mis mind seal tegelikult võib ees oodata.

PM teemalise küsimusena huvitab mind, kes otsustab, mis rubriigi alla autori kirjutis paigutatakse? Et kas autoril on mingigi sõnaõigus selle mõjutamiseks?

 
At 14:20, Blogger Madis said...

GIMF is "Google It Mother F***er"
Mina lisaks tsiviliseeritud variandi - "Google Is My Friend"

 
At 14:48, Blogger Jüri Ruut said...

Ma ei pöördu enese poole kolmandas isikus, nii et jääb leebem variant ;-)

 
At 14:57, Blogger Jüri Ruut said...

Tegin veidi sõnade lugemise statistikat:

gimf "google it mother fucker" About 129 results (0.28 seconds)

gimf "google it motherfucker"
About 6 results (0.15 seconds)

gimf "google is my friend" Search
About 133,000 results (0.52 seconds)

Nii et tähendusväli peaks olema tuhandekordselt leebema variandi, mitte neegrikeele kasuks.

 
At 15:16, Blogger Priit Pullerits said...

5. vastus õige, aga neljas?

Madis, ma ei tea, kes valib, mis rubriiki mingi lugu kusagil läheb. Mu arust oli privalova ikka rohkem spordilugu. Mida teab naisteka lugeja Privalovast? Süüdistage mind seksismis ja meesšovinismis, aga jään kindlaks, et ei tea t***agi ega s***agi. (t***agi=tuhkagi)

Ei, Madis, ma ei vali siin pilte lisaks kellelegi individuaalse ja personaalse heameele tekitamiseks. Aga mul ei ole midagi selle vastu, kui keegi neist heameelt saab.

 
At 15:22, Blogger Madis said...

Aga millegipärast asetab Google selle neegrikeelse väljendi oluliselt kõrgemale :-)

 
At 16:06, Blogger Jüri Ruut said...

Eeldades, et rahvusvahelised intervjuud on inglise keeles,
siis neljanda vastuse jaoks sobib ilmselt üsna suur protsent Keenia, India, Tansaania või Lõuna-Aafrika Vabariigi sportlasi.

 
At 16:26, Anonymous Anonüümne said...

Jüri jättis mainimata ka Jamaica sportlased. Kuri kahtlus on, et Usain Bolt ja Asafa Powell on samuti selle patuga seotud... es9f

 
At 16:53, Blogger Jüri Ruut said...

Siis ongi 4x õigeks vastuseks Usain Bolt?

Yuh can reelly run faast yuh know bredda...

 
At 17:40, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, nelja esimese küsimuse vastus on Usain Bolt. Jamaikal on inglise keel ametlik riigikeel ja Yohan Blake'i English pidi olema selline, et keegi ei saa sellest sotti. Nad pidavat rääkima inglise ja hispaania ja aafrika keelte segu.

Miks see teema on veel oluline? Aga sellepärast, et kui maailma globaliseerub, siis kes välistab, et juba järgmises põlvkonnas tekivad meilgi inimesed, kes ei räägi korralikult ühtegi keelt? Aga mida ütleb meie põhiseadus!? Eesti riigi mõte on eesti keele ja kultuuri kaitse! Mul oli kord üks üliõpilane, kes oli n-ö kolmkeelne ja tema eesti keel oli košmaarne, alla igasugust arvestust. Ma ei saa aru, kes ja kuidas ta üldse ülikooli sisse lasi. Kuidas tagada, et poluvernikuid juurde ei tekiks, kui keeled ja kultuurid segunevad, ah?

 
At 23:40, Blogger Madis said...

Mitukeelne Sina oled, Priit? Et saad aru ja räägid ka.

 
At 01:46, Anonymous Anonüümne said...

Ma nüüd küll inimkonna keelelist rikkust ei tümitaks. See et Bolt räägib Jamaika kreoolkeelt ei tee temast veel harimatut matsi, kreoolkeel on samuti keel, hetkel tõlgitakse sellesse ka piiblit.

 
At 10:03, Anonymous Anonüümne said...

Et spordi jälgimine on tüütu? Sama hästi saab ju öelda, et mitte sportimine teeb Küürakaks.

 
At 00:13, Anonymous Anonüümne said...

Kui võtta sporti kui vaheldust, siis ei muutu ta tüütuks.
Mi

 
At 02:29, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 02:36, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 02:47, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 02:52, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 

Postita kommentaar

<< Esileht