esmaspäev, aprill 22, 2013

Pullerits: Kuidas massispordiüritustel sohki teha?

Mul tekkis üks intrigeeriv küsimus: kas suurte rahvaspordiürituste korraldajaid on võimalik ninapidi vedada? See küsimus oli isegi konkreetsem: kas näiteks Tartu nn jooksumaratonil on võimalik saada tulemus kirja ilma kogu distantsi läbi jooksmata?

Ega muidu teada saa, kui kindlaks ei tee. Ehk vaja on empiirilist katset. Ent jurist ütles, et tema seda ei soovita. Arusaadavail põhjusil. Aga äkki leidub vabatahtlikke katsejäneseid?

Ei, see ei ole laest võetud ega sulepeast imetud provokatsioon. Suures Ameerikas elab Michigani osariigis Clarkstonis minust aasta vanem Kip Litton, kes töötab hambaarstina ning võttis paar aastat tagasi eesmärgiks joosta igas Ameerika osariigis vähemalt üks maraton alla kolme tunni. Küsimus oli selles, kuidas!

See on pikk lugu, mis ilmus tema kohta suurepärases ajakirjas The New Yorker, ja kuna teil vaevalt leidub aega ja tahtmist see läbi lugeda, siis võtan tolle uskumatu loo teie jaoks siin lühidalt kokku.

Kip Littoni imeliste jooksude kohta kerkisid esimesed küsimused pärast 2010. aasta Missoula maratoni, kus ta sai 1322 lõpetaja seas oma vanuseklassis teise koha. Tema vanuseklassi võidumees hakkas talle tundmatu mehe jooksu lähemalt uurima ja tuli välja, et kuigi Litton oli saanud kirja poolel distantsil fikseeritud vaheaja, ei olnud ta jäänud mitte ühelegi rajal tehtud fotole, v.a enne lõpujoont tehtud ülesvõtted. Litton kandis tumedaid päikseprille ja tumedat pesapallimütsi, nii et teda oli raske ära tunda ja tuvastada. Andmeotsing tõi välja, et ta oli selleks ajaks läbinud oma elus juba 25 maratoni. 2009. aastal oli ta osalenud keskeltläbi ühel maratonil kuus, kõik erinevates osariikides, saanud neist kõigil aja alla kolme tunni, tulnud kaheksal korral oma vanusegrupi võitjaks ning Lääne-Wyomingi maratonil koguni üldarvestuses esimeseks. Aeg alla kolme tunni on igati kõva saavutus, sest vaid kuus protsenti kuulsal Bostoni maratonil osalejaid saab sellega hakkama, kirjutab The New Yorker.

Missoula maratoni M40 vanuseklassi võidumees uuris Littoni 2009. aasta maratone ning avastas, et ühelgi neist ei olnud ta jäänud distantsi kestel ainsalegi fotole. Temast leidus pilte vaid lõpusirgel ning kahel maratonil ka võistluse alguses. Lisaks tuli välja, et mitte kunagi ei olnud Litton startinud esimesest grupist, vaid alati kaks või viis minutit esimestest hiljem teele lähetatud jooksjate seltsis.

Ilmnes muudki huvitavat. Ühel maratonil oli ta läbinud distantsi teise poole tervelt 11 minutit kiiremini kui esimese (pigem juhtub ikka vastupidi). Teisel maratonil oli tal stardis ja finišis seljas erinev särk ja jalas erinevad tossud. Kui selline info ka võistluste korraldajate kõrvu hakkas jõudma, otsustasid nii mõnedki noist Littoni diskvalifitseerida. Kui korraldajad sel teemal temaga ühendust võtsid, siis Litton ei protesteerinud, vaid tunnistas, et ju ta oli tõesti pahaaimamatult raja valikuga eksinud ning kuskilt kogemata lõiganud.

Kõige kummalisem oli aga lugu Lääne-Wyomingi maratoniga, kus oli olnud ainult 29 osavõtjat ja mille Litton võitis. Kui asja lähemalt uurima hakati, tuli välja, et sellist võitlust ei ole toimunudki! Maratoni veebikülg ja tulemused on väljamõeldud. Osalejate seas olid sellised levinud nimedega inimesed, nagu Joseph Smith, Kevin Scott, Sue Johnson, Karen Nelson jpt. Selle peale tekkis paljudel juba kahtlus, kas Kip Littoni nimeline mees ise üldse olemas on. Jah, on küll.

Üks huvitavamaid leide tuli välja 2010. aasta Bostoni maratonilt. 30 km märgis on näha kuut võistlusvormis jooksjat, kõik liikumas hoogsal sammul alla kolme tunni tempos. Nende varju, raja serva, hoiab tumedate prillide ja tumeda mütsiga, põlvini pükste ja tumeda pikakäiselise, ilma võistlusnumbrita särgiga Litton, kes erinevalt teistest liigub pooleldi jalutades. Ometi sai ta lõpuks kirja aja 2:52.12. Lõpupildile oli ta jäänud juba korralikus võistlusvormis.

The New Yorkeri ajakirjanik sõitis Littonile külla. Ta kõnetas teda siis, kui Litton lähenes oma töökohale, aga ei saanud temaga jutule. Seejärel astus ajakirjanik Littoni järel sisse tema hambaravifirmasse, mispeale Litton ähvardas kutsuda loata tema eravaldusse tungimise eest ajakirjanikule politsei. Ajakirjanik lahkus.

Mõni aeg hiljem kohtusid nad siiski ühes lihtsas söögikohas. Aga ka seal ei õnnestunud ajakirjanikul Littonilt ühtki ülestunnistust välja meelitada. Litton leidis igale küsimusele vastuse. Näiteks Missoula maratoni kohta väitis ta, et jalg hakkas valutama, mistõttu ta tõepoolest lõikas, ning väitis, et oli hiljem esitanud korraldajaile ise avalduse, et tema tulemust ei arvestataks. Seda tõestavat kas või tõsiasi, et ta jättis oma vanuseklassi teise koha auhinnale järele minemata.

Mitte ainult The New Yorkeri ajakirjanik, vaid paljud Ameerika jooksuharrastajad püüdsid lahendada mõistatust, kuidas Litton ikkagi sohki tegi. Kas ta sõitis vahepeal autoga? Raske uskuda, sest suurte maratonide ajal on liiklus väga piiratud. Või äkki suutis ta muukida sisse ajavõtusüsteemi? Ajavõtufirmad välistasid sellise võimaluse. Või sõitis jalgrattaga? Seda enam, et tal on kirjas mitu duatloni tulemust.

Keegi ei tea siiamaani, kuidas ta seda tegi. Mis tähendab, et ilmselt õnnestuks hea eeltöö korral ka Eesti võitluste korraldajaid ninapidi vedada. Kes on söakas ja võtab selle järele kontrollida? Olen valmis kaaluma tema eduka eksperimendi kohta loo avaldamist. Et miks ma seda ise ei tee? Aga sellepärast, et isegi kui ma siin varakult ja igati selgelt kuulutaksin, et teen näiteks Tartu nn jooksumaratonil ajakirjanduslikku eksperimenti, kas seal on võimalik sohki teha, pole mul ilmselt elu lõpuni võimalik sulgeda nende suid, kes hakkavad esinema väitega, et tegin ükskord pettust, kusjuures nood väitjad unustavad mugavalt ära, et see oli pelgalt eksperiment. Sellise eksperimendi tegemiseks on, ütleme otse välja, vaja tundmatumat meest, keda peaaegu keegi ei tunne ja kelle tegemised peaaegu kellelegi korda ei lähe.

Ja ärge arvake, et see sohi tegemise teema, nagu algul mainisin, on laest võetud või sulepeast imetud. Selle nädala reedel Postimehe vahel ilmuvas vastupidavusalade lisas Maraton saate lugeda, kuidas Eesti massispordiüritustel on kasutatud parema tulemuse saavutamiseks ebaausaid võtteid.
******
Kane Creek Canyon, Moab, Utah. 20. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Sinine jooksja Londoni maratonil. Foto: Reuters/Scanpix
Foto 2: Jooksja vajab Londoni maratonil abi. Foto: Reuters/Scanpix
Foto 3: Sellises rahvamassis, nagu Londoni maratonil, on ju lihtne märkamatuks jääda ja sohki teha, kas pole? Foto: Reuters/Scanpix
Foto 4: Meesjooksja saadab Londoni maratonil terroristidele sõnumi. Foto: Reuters/Scanpix
Foto 5: Paistab, et pildil vasakul olev mees võitleb Londoni maratonil krampide või väsimusega. Aga kes teab? Foto: Reuters/Scanpix
Foto 6: Jooksjad taastumas pärast Londoni maratoni lõpetamist. Foto: Reuters/Scanpix

114 Kommentaarid:

At 23:30, Anonymous Anonüümne said...

Väga kena postitus. Kevad on täies hoos ja suveperioodi massispordiüritused hakkavad kohe-kohe pihta. Siin tekib aga selline mõte, et kas meie rahvaspordiürituste kalender on piisavalt tihe, või on ettevõtlikele meestele nagu Dr Holden mõni auk veel, kus uue üritusega turule tulla. Tallinnas on väga palju jooksjaid märgata. Rohkem kui sügisel. Kõik need inimesed - huvitav on see, et naisi tundub olevat arvukamalt kui mehi, tahaksid juba kevadel ka võistelda. Tallinnas on kõige ilusamal ajal Maijooks. Aga see on ainult naistele üritus. Minu ettepanek oleks muuta Maijooks kõigi jooksuks. Oleme nii palju arenenud küll, et naised - keda tänavatel, kergliiklusteedel, terviseradadel juba arvukamalt kui mehi - ei pea enam eraldi jooksma. Naisjooksjad ei ole enam diskrimineeritav vähemusrühm. Ja sellisel kõigile avatud Maijooksul loomulikult nii heterod kui homod võiksid vabalt osaleda.

 
At 23:33, Anonymous Anonüümne said...

P.S. Kuidas massispordiüritustel sohki teha?
Väga lihtne. Distants lühemaks teha. Näide: Klubi Tartu Maraton, jooksumaraton 23 km

 
At 23:36, Anonymous Anonüümne said...

Kui TM-i protokolle tähelepanelikumalt vaadata, siis leiab nii mõnegi anomaalia.

Edu otsimisel.

 
At 01:15, Anonymous Anonüümne said...

Mehed! 8) Pullerits peab seda blogi Bloggeris. See on Google'i teenus, sisu paikneb Ameerika serverites. Google sisupoliitika kohaselt on vaenu õhutamine keelatud. Kes seda teeb, selle blogi pannakse lihtsalt kinni. Piisaks kirjakesest Seattle'isse, Maria Küti Estonia suurima levikuga päevalehes ilmunud artikli koopia manusesse, ja asja hakatakse uurima. Google on väga gay-sõbralik firma 8)
Aga väääga paljud lugejad ju tahavad igal E, K ja R oma Suusablogi annuse kätte saada. Ärgem siis neid nörrita ja suhtugem homodesse mõistlikult! 8)

 
At 07:26, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav, et PP seda Marta Küti artiklit varem ei leidnud. Keegi viitas sellele siin juba mõni aeg tagasi.

Otsing näitab, et Marta Kütt on TM rajameistri tütar. Spordimehed peaksid kokku hoidma ja isa oma tütre suuvärki ja maailmavaadet suunama.

Kaugel maal pehmeid pseudoteaduseid õppida ei näe samuti mõtet.

 
At 08:10, Blogger Indrek Sarapuu said...

Alles eile ilmus lehes lugu sellest, kuidas lapsed tõestasid üksteisele, kas nad suudavad poest kinder mune varastada. Tegu on pmst sama hasardiga ja äärmiselt tobe eriti täiskasvanud inimeste kohta: Ei peteta ainult mitte korraldajaid, vaid ka kõiki teisi osalejaid. Olen täiesti kindel et petturid on võistlustel ka siinmail, pigem oleks kõva sõna kui suudaksite mõne sellise nö "mikrofoni ette" saada ja tema maailmavaadet tutvustada.

 
At 08:21, Anonymous Voldemar Kängsepp said...

Naistele eraldi pole jah ehk enam jooksu vaja. Nišš on olemas homodele oma jooksu korraldamiseks. (ameerikas kindlasti selline on olemas). Loodame et raha haistvad korraldajad seda siiski ei tee. Eesti võiks jääda maalähedaseks kolkaks kus suure maailma lollusi järele ei ahvita.

Kiilakas paksmagu oma terroristivastase plakatiga on naeruväärne.

 
At 08:52, Anonymous Anonüümne said...

Voldermar Kängsepp, teil on lausa tagurlikud vaated. Teie ei taha kuidagi progressiga kaasas käia. USAs ja Inglismaal on demonstratsioonjooksud väga populaarsed. Jooksudega kogutakse raha heategevuseks, võideldakse perevägivalla, vähi ja paljude muude väärnähtuse vastu.

 
At 08:54, Anonymous Anonüümne said...

Kiilaas paksmagu on liigist "valge normaalne mees", kelle õigusi kõiksugu rätipead, homod, neegrid muudkui kitsendavad. Ühesõnaga normaalne vend.

 
At 09:09, Anonymous Anonüümne said...

Tegelikult vanasti oli Maijooksul ka meestejooks. Oma 4-5 aastat toimus. Muidugi selle korraldus ei kannatanud kriitikat. Start anti siis kui vaba hetk oli ja suhtumine oli küllaltki vaenulik. Võistlejatel lasti lahti riietuda ja siis selgus, et oleks vaja veel 3-4 lastejooksu enne teele saata. Lõpuks anti start, aga rajal oli massiliselt ülekaalulisi Soome kepikõndijaid, kes ei saanud aru miks nad peaksid raja vabastama, kuna nad tulid siia kõndima. Kuna seal olid algul päris korralikud rahalised auhinnad ka meestele, siis oli seal nii mõnigi tippjooksja kohal. Lõpuks meestejooksust loobuti. Väideti, et huvipuudus tekkis. Pigem vist ei viitsitud jooksu normaalselt korraldada.

 
At 09:15, Anonymous Anonüümne said...

Paksperse fotol paistab olevat homo.

 
At 09:18, Anonymous Anonüümne said...

Juristi mainimine tõi meelde, et milline kuutagune nn "ähvardaja kaasus" lõppes? Või vaibus nagu enamus asju, mis kõva kisaga algatatakse?

 
At 09:45, Anonymous Voldemar Kängsepp said...

Voldermar Kängsepp, teil on lausa tagurlikud vaated. Teie ei taha kuidagi progressiga kaasas käia.
-------------------------------------

jah möönan, et mul on tagurlikud vaated. Seda ma tean et välismaal on väga populaarne jooksud ja muud üritused vähi ja teiste haiguste vastu. Kaldun arvama et seal väismaalgi käib lugu nii et korraldaja võtab sinu osavõtumaksust 95% endale ja annetab suuremeelselt 5% kohalikule vähifondile. Samal ajal pühendatakse 95% reklaamist oma suuremeelsele vähi vastu võitlemisele.

See on küll vähemuses olev valge mees, aga ta ei ole just kõige intelligentsem. Saata terroristid oma isiklikku perse? Ma loodan et mõni terrorist ei otsusta asja näitlikult ellu viia. Vaevalt et see tollele jorsile meeldiks. Aga siis oleks juba hilja kraaksuda.

Terroristil ja terroristil on vahe. Enamus "terroriste" on meeleheitele aetud inimesed (tsetseenid venemaal või palestiinlased lähis-idas) Öeldakse et nende tegevus on ilge ja argpükslik. Aga kui vaenlane tuleb raskerelvadega sinu küla pommitama? See ei ole argpükslik, see on õilis sõjakunsti demonstratsioon.

Eesti metsavendasid piirati ja aeti taga kui koeri. Noh, olid nemadki terroristid. Võitlesid uue progressiivse ühiskonnakorra vastu. Sartre Russell Feuchtwanger Brecht ja sajad teised "intelligendid" oleksid neid oma käega kägistanud kui ligi oleks lastud.

 
At 09:50, Anonymous Voldemar Kängsepp said...

Ütlema ja demonstreerima on nad seal kanged mehed, tegutsemine piirdub telefoni teel kaebamisega.

Oli see bostoni desperaado kõhna haavatud 19 aastane poisike, vaakus hinge presendi all. Leidja aga jooksis politseisse. Politsei käis ka algul soojuskaameraga piilumas et kas on ikka piisavalt turvaline. Siis organiseeriti piiramisrõngas. No ikka tsirkus!

Meil Vastseliinas oleks üks setu memm selle "terroristi" omaenda paljaste kätega sealt presendi alt üles õngitsenud.

 
At 09:54, Anonymous Anonüümne said...

Voldemar on asjalik mees. Tema juba (terroriste) siidikinnastes ei kohtleks

 
At 10:04, Anonymous Voldemar Kängsepp said...

Ma olen karm mees jah. Valskust ja kehkenpükslust mina ei salli silmaotsaski. Seltsimees Stalini ajal sellist pornograafiat nagu täna (veteranidepäev)ei olnud. Kord oli majas ja spekulandid laagris.

 
At 10:10, Anonymous Anonüümne said...

09:09 jutustus on mõtlemapanev, orwelliliku noodiga. Meeste kõrvaletõrjumine (mida võib täheldada mitmetel aladel) kas pole üks põhjus, miks 3/4 tänavatel jooksjatest on tüdrukud/neiud/naised, nõtke, kiire jooksusammuga noormehi ja mehi aga näeb väga harva?

 
At 10:36, Blogger Pärtel said...

Priit, ma ei saa aru, mis sellise veidra "eksperimendi" mõte võiks olla. Korraldajaid "ninapidi vedada"? Rahvasport ei ole ju vägikaikavedu, kus ühel pool on rahvasportlased, kes üritavad iga hinna eest sohki teha, ja teisel pool korraldajad, kes üritavad neid tabada. Selliseid massiüritusi saab korraldada vaid eeldusel, et osalejad kavatsevadki ausalt distantsi läbida ja paari värdja tõttu pole põhjust sellest eeldusest loobuda. Sest kas ei ole ülim värdjalikkus tulla üritusele, kus inimesed eelkõige iseennast ületavad, sohiga tulemust kirja saama? Mis puudutab vahelejäämist, siis väikses Eestis on väga tõenäoline, et kui sohitegija trügib etteotsa, siis ta ka avastatakse. Ma küll märkaks, kui jooksuvõistlusel minu ette protokolli ilmuks "mees metsast" ning ma uuriks huviga tema varasemaid tulemusi.
Aga tulles algse küsimuse juurde: mida uut selline eksperiment saaks tõestada? Loomulikult on võimalik petta, nagu on võimalik ka poest varastada või purjuspäi rooli minna. Enamik meist ei jäta seda tegemata mitte vahelejäämise hirmust, vaid mingitel muudel põhjustel (eneseväärikus, aumehelikkus, hea kasvatus, eetilised põhimõtted jms).

 
At 12:38, Anonymous Anonüümne said...

10:10
sa tahad väita, et mehed ei jookse (ei saa joosta) sellepärast, et nad on Maijooksult kõrvale tõrjutud???

 
At 12:53, Anonymous Anonüümne said...

Jah, väidan küll seda. Jooksuharrastuse kujundamisel on, nagu igas muus asjas, suur osa vanemate eeskujul. Eesti kergejõustiku noortekoondises EM-i tasandil muide on ka tütarlapsed ülekaalus.

 
At 13:37, Blogger Priit Pullerits said...

Tervitusi Norrast! Hea küsimus, Pärtel. Eksperimendi mõte tuleb igaühel endal leida, ja võimalik, et mõni ei leiagi ega pea seda vajalikuks otsidagi.

Alustuseks veidi üldisemalt: meist igaühel on Eestis võistlusi, kus oleme aastaid osalenud, kus kogu rada on pähe kulunud, konkurendid igituttavad. See ei paku ühel hetkel enam pinget. Aga nagu teame, siis pealekasvavat põlvkonda, keda iseloomustatakse sõnaga progressiivne, paelub see, et saab thrilli ja funi ega põnevust ja lõbu. Kes meist siis ei tahaks progressiivne olla? Aga põnevust ja lõbu ei paku, kui lähed juba viiendat korda jooksma Tartu nn jooksumaratoni või läbima kaheksandat korda Tartu rattamaratoni. See on juba rutiin. Eriti, kui tulemused nagunii enam ei parane. (Sul, Pärtel, väidan, et on ka tulemuste lagi käes, enam oluliselt paremaks Sa ei lähe.) Kuidas asjasse põnevust ja lõbu lisada? Üks võimalus võib ju olla teha eksperiment, et kas õnnestub tulemus kirja saada ilma kogu distantsi läbimata, nii et kellelegi vahele ei jää. Usu, Pärtel, see nõuab tohutut planeerimist - sellest oli juttu ka The New Yorkeri artiklis. See planeerimine võib olla päris põnev. Kuidas rajalt vaikselt kaduda? Kuidas vaheajad ikkagi kirja saada? Kuidas lõpu eel rajale tagasi imbuda? Ja tähelepanu: kuna tegemist on väljakuulutatud eksperimendiga, ei ole see ka kellegi petmine, sest algusest peale on avalikult välja öeldud, et minnaksegi eksperimenti tegema, ja kui tulemus algselt lõpuprotokolli kirja läheb, siis loomulikult tuleb korraldajaile öelda, et see sealt eemaldataks. Asi on ebaõnnestunud siis, kui vahele jäädakse.

Noh, kas keegi veel väidab, et sellise eksperimendi edukas sooritamine näiteks Tartu nn jooksumaratonil on lihtne?

 
At 13:57, Blogger Priit Pullerits said...

Sekka ka rattainfot!

SEB Tartu Rattaralli rajad taas muutuste tuules

Viimastel aastatel juba traditsiooniks saanud asjaolu, et SEB Tartu Rattaralli radu tuleb igal aastal muuta, jätkub ka sellel aastal. Kui eelmisel aastal sõideti rattaralli oma tavapärasele kulgemissuunale vastassuunas, siis sellel aastal saavad ratturid sõita küll traditsioonilisel rajal mööda vana Postiteed üle Liivamägede, kuid muutunud on linnast väljasõit pikemal distantsil ja finišisse tulemine mõlemal distantsil.
Uuendused seoses rattaralli pikema raja linnast välja viiva osaga tulenevad Tartu Ida Ringtee ehitusest, tänu millele ei ole võimalik linnast väljuda piki Võru maanteed. Distantsi algus on tavapärane ning kulgeb mööda Riia tänavat kuni Lõunakeskuse ringini. Seejärel minnakse mööda Ringteed värskelt renoveeritud Variku viaduktile, millele järgneb uus lõik parempöördega Rehepapi teele, mida mööda sõidetakse kuni Tõrvandini, kust pööratakse tavapärasele rattaralli rajale Võru maanteele.
Teine suurem muudatus on samuti seotud Ida Ringtee ehitusega ja puudutab linna sissesõidu eelset lõiku mõlemal distantsil. Esmakordselt läbib SEB Tartu Rattaralli Ülenurme alevikku. Võru maanteelt Reola teeristist keerab rada paremale, ületab raudtee ja suundub vasakpöörde järel Ülenurme alevikku. Tartusse sisenetakse Võru tänava ja Ringtee kaudu, kust suundutakse Turu tänavale ja finišisse.
Pikema, võistlusdistantsi raja pikkus on 135 km, marsruut Tartu-Uhti-Liiva-Puskaru-Kanepi-Otepää-Vana-Rollerirada-Otepää Aedlinn-Otepää-Pangodi-Tatra-Ülenurme-Tartu.

 
At 14:08, Blogger dr Holden said...

Autor on selle kommentaari eemaldanud.

 
At 14:17, Anonymous Anonüümne said...

13:57 on sulaselge plagiaat! Igasugune viide allikale on puudu.

Mis puudub sohi tegemisse, siis jah, tuleb pattu tunnistada, et keegi suutis mullu lõppprotokollis mu nime moonutada ja pildi peale ma ka ei sattunud. Tänaseks on tekkinud tunne, et äkki ma ei osalenudki rahvaspordiüritusel. Ei tea kas see tunne on õige või puhas luulu?

 
At 14:22, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kuidas Te suhtute tegelastesse, kes läbivad maratoni korvpalli põrgatades, või lilla jänese kombinesoonis?

 
At 14:50, Anonymous Anonüümne said...

Tobedam sellest, kui tegelikult maratoni ei läbi, aga nime ja tulemuse saad "ausalt" protokolli, on see, kui etteantud distantsi siiski läbid , aga nime protokollist ei leia...
NT* variant

*NT = "number tasku"

 
At 14:50, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsu ettepanek on lapsik.
Kui tahate rutiini murda, minge plakatiga maratoni raja äärde seisma. "Geelid on keemia!", "Kas sellel on mõtet?", "Jooks algab tempost alla 5'/km", "Kas kiiremini ei jõua?", "Oled kõva tegija oma meelest või?", "Maratoniturism kahjustab loodust" - võimalusi on palju. Läänes on selliseid proteste olnud.
Või kleebi tagumikule silt "Lakkuge mu p*rset!" ja seisa raja äärde. Viimatinimetatu oleks siis üldine protest meie riigi asjade seisu üle.

 
At 15:57, Anonymous Anonüümne said...

Siiski kena jooksujutt. Mulle meeldis.

 
At 16:57, Anonymous Anonüümne said...

Voldemar Kängsepp, meil tehakse annetusrahaga siiski fifty-fifty:

"ettevõtetel, kes tahavad toetada liikumisvõime kaotanud laste ravi ja Teatejooksu toetusjooksul osaleda, on osavõtutasu 160 eurot, millest pool annetatakse heategevuseks pool ja pool läheb jooksu tehnilise korralduse kuludeks." http://sport.err.ee/tervisesport/e05437c5-67be-491a-b158-09481a70b9f7

 
At 17:10, Blogger Priit Pullerits said...

Oi, dr Holden, ma ei teadnudki, et kohe 12 km peale saab lõigata! Aitäh "pommi tegemise õpetuse" vihje eest!

Aga muide, ma tahaks Sulle Su igatsetud cashi tuua! Kuhu saata? Paluks pangakontonumbrit ja isikukoodi - et maksuametile ka ikka saadetud cashist teada anda. Ja see jutt, dr Holden, on täiesti tõsine. Tuleb meelde, mis värk on?

 
At 18:23, Blogger Pärtel said...

Anna andeks, Priit, aga ma olen vist nii vanamoeline inimene, et ei suuda mängureeglite rikkumises "mängu ilu" näha. Kip Littoni lugu oli huvitav lugemine, aga mitte selles mõttes, kuidas võistlust "põnevamaks" teha, vaid pigem järjekordse tunnistusena issanda loomaaia kirjususest ning nartsitsistlike ja muud laadi isiksusehäirete lõpmatust mitmekesisusest. Selle järeletegemine Maarjamaa pinnal ei anna enam midagi juurde, seda enam et samalaadse isiksusehäirega tüüpe on protokollidest leitud ja kustutatud juba varemgi (näiteks sõitis keegi 2011. a Haanja maratonil pika asemel lühikest ja figureeris pärast mõnda aega pika maa protokollis esisajas). Äkki tegi temagi "eksperimenti"?

Teine küsimus on see, et mis laadi põnevust jooksuvõistlustel üldse peaks otsima? Adrenaliiniotsijad leiavad ilmselt mingi teise ala, nt maastikurattasõit pakub seda kindlasti oluliselt rohkem. Mulle aga on põnev aeg-ajalt vanade konkurentidega (või pigem jooksukaaslastega) kõrvuti jalg joonele seada, sõltumata sellest, kas "tulemuste lagi" on möödas või alles ees. Niikuinii on see kõik üks poisikeselik mäng ja pusimine, mis ellu vaheldust toob, sest keegi meist ei teeni spordiga elatist. Sohitegijaga muidugi keegi enam mängida ei taha, isegi kui ta ise seda vahva eksperimendina ette kujutab.

 
At 18:25, Blogger sk8erboi said...

Autor on selle kommentaari eemaldanud.

 
At 18:26, Blogger dr Holden said...

Autor on selle kommentaari eemaldanud.

 
At 18:29, Blogger sk8erboi said...

eelmisele ratta-jutule lisaks - praegu on veel õige aeg suusatada. Kus-kus? Ega's mitte Norras loomulikult, ikka Haanjas muidugi!

 
At 19:44, Blogger Indrek Sarapuu said...

Autor esitas siin küsimuse. Mina vastan, et jah, see on lihtne. Kui see on planeeritud ja tunned asja. Jäävad enamus varguseid ju avastamata. Mis siin uut? Küsimus pole petmise tehnikas, vaid teo moraalis. Nagu siin osad juba ütlevad, see imeline eksperiment ei tõesta midagi, mitte kui midagi. Ilmselt odav klikiteenimise nõks. See küll toimib.

 
At 19:57, Anonymous Anonüümne said...

Hi, fellas, I’m Lip Kitton and was surprised to learn that you paid attention to my story. I understood with the help of Google Translate that some of you might be tempted to repeat what I have done, so I decided to give you „a little help from your friend.“

First, fellas, you should know the course really well. Do your homework! I checked the map of Tartu Running Marathon online and that told me a lot.

For starters, guys, you need a bike. But don’t pick a fancy one. First, it might draw unnnecessary attention by race organizers, and second, by some unsavory types. Leave the bike somewhere after the starting line. I looked at the race map and saw that there is a big shop less than half a mile from starting line. That’s a great place!

Be sure to dress in a very ordinary way. No colorful shirts, no compression stockings! Definitely you should disguise your face, so a dark baseball cap and sunglesses will help you in big time. But what’s most important: When you enter the starting corridor and show your bib, have a blazer with you!

After a starting gun has been fired, run with others, but much more slowly. It won’t do too much damage to fake a foot problem, but don’t make it overly dramatic – again, it will draw unnecessary attention. Slowly divert from the main course, put a blazer on, be sure to cover immediately your bib, make yourself look like an ordinary person and then hop on your bike, and go!

The second problem is, what to do with electronic split timing. That’s not actually too difficult, considering your race on off the beaten bath and on backroads. When you approach a timing mat, dismount the bike and stand next to the mat. Behave like an ordinary spectator. You might even have a water-bottle in your hand to make you look like someone’s assistant. When a group of runners runs over the mat, stretch your leg in front of yourself so that the timing device will record your timing with others, too. Be sure that there were many runners going over the mat when you are going to record your time, because otherwise you might draw suspicion with your singular „beep“! To distract other spectators you might applause other runners or shout them something while recording your split time.

Now, the last part, finishing the race. Bike alongside runners (of course faster than they are runnning so that they won’t look at you for too long) when approaching the finish line and then slowly dismount, like going to pee in the forest. Leave the bike there. Don’t worry, nobody is going to steal it – it’s a sporting competition, for X’st sake! Then get back on the course, your blazer on, cap on, sunglasses on. Start walking, never run! You should look to others approaching from behind that you are a non-participant, just a lonely guy doing his weekend stroll in woods. After a minute start slowly running, really slowly. Be sure not to look like a serious competitor. Let other guys still pass you. Blend in! Now you can start to pick up pace, step by step. Be sure to look exhausted, and again, it might be a good idea to fake injury which prevents you from running faster. That way others who are passing you from behind won’t pay too much attention to you. They are glad to pass you! At the same time, take off or open your blazer so that your bib will be clearly visible. And now to the finish line!

All this dismounting the bike and becoming a runner should be done by the last mile of the Tartu race, when you are still in the forest. Afterwards, I’m sure, you will be caught, and that’ll be a shame.

Have fun. And take care!

 
At 20:32, Anonymous Anonüümne said...

Hi, Kip!

Did you see that Tartu Running Marathon course length's mere 23 km (no, not 23 miles!)? Estonians, as you see, have cheating in blood!
8))

 
At 08:20, Anonymous Kalmer said...

Thanks for the exhaustive advice, Kip. I will try this out on the forthcoming race.

 
At 08:36, Anonymous Anonüümne said...

Hi Kip!
Nice to see You here at our site. You should be given a honorary nickname Rehepapp. This is a person who takes out the most of the situation and helps ordinary people in their everyday struggle against the bloody bürocrats, burglars and officials. Wish you all the best!

/Richard

 
At 08:44, Anonymous Karl-Andreas said...

Hi Kip!
In Estonia we have so narrow roads that one would drive the bike on the path with the runners. So it's not easy to cheat but we have a lot of good stuff too in Estonia, like e-voting e-banking and several other. The blog you find here is one of the most popular in Estonia. Take care Kip and write more about Your life. Hope to hear from You soon!

 
At 08:49, Anonymous Anonüümne said...

Ootan huviga 'cheating'-teema "Maratoni". Sinna sobiks ideaalselt ka siit blogist läbikäinud foto 2013. a Tartu maratoni kuulsast lõikamisest (kus üksik mees läheb üle põllu, taustal mass jõena kurvi võtmas). 8)

 
At 08:52, Anonymous Anonüümne said...

We don't have cheating in blood. It's the beautiful art of making two ends meet, You know.
Do You know some estonian sportsmen like Margus Hunt, Joel Lindpere, Baruto and Kaia Kanepi? Or maybe Markko Märtin?

 
At 09:00, Anonymous Anonüümne said...

Rõuge maratonile võib rahuliku südamega minna, sest dr Holdeni maratonid on õige pikkusega ja regamisega ei koorita ka harrastajalt seitset nahka!
Mina ei tee plaane aasta peale ette. Võistlusel osalemine on minul impulsiivne otsus. Vaatan kuidas vorm on, kuidas asjaolud kujunevad, kuidas töö ja elu lubab jne. Usun, et minusuguseid on teisigi. Samas ma ei taha maksta "trahvi" kui regan nt 3-4 päeva enne üritust.

 
At 09:02, Anonymous Anonüümne said...

Kuulge kommentaatorid. 19:57 ei ole Kip Litton, vaid Lip Kitton.

Aga tema soovitused on head. Kombineerides selle Holdeni informatsiooniga, et raja saab 23 km asemel u 12 km pikkuseks lõigata, tekitab veelgi suurema tahtmise asja ise järele proovida.

 
At 09:05, Anonymous Anonüümne said...

Tartu Ski Marathon (63 km) - thousands cheat! (By "cutting" straight the route already on first mile. 8))

 
At 09:07, Anonymous Anonüümne said...

Noh, ega Pullerits ja Holden cheating-asjas ise ka päris rohelised ole. ;) Blogi pikaajaline lugeja teab.

 
At 09:14, Anonymous Anonüümne said...

Doktor Pullerits tšiitib teiesuguseid tölle siinsamas blogis. Võtab kuskilt ameerikast intrigeeriva loo, mähib selle ümber maakeelseks mesimagusaks jutuks ja paneb lehte. Ning teie ei saa arugi tema iroonia ja sarkasmi vahe mõõk juba teie põues laastamistööd teeb.

 
At 09:18, Anonymous Anonüümne said...

Kuulge kommentaatorid. 19:57 ei ole Kip Litton, vaid Lip Kitton.
------------------------------------
aga mis seal vahet? Delfis kirjutas et Dmitry Makentyev läks seadusega pahuksisse. Mis me siis nüüd tegema peame?

 
At 09:19, Anonymous Anonüümne said...

Võtke hoogu maha, Lip Kitton ei ole kindlasti sama, mis Kip Lippton.

 
At 09:21, Anonymous Anonüümne said...

Klounide paraad...

 
At 09:22, Anonymous Karl Vaart, Põlvamaa said...

Priit tegi meile rehepappi! Läks Norrasse ega hoiatanud ette. Mina arvasin et mees on Tartus, räägib oma üliõplastele teemal "Eetilise ajakirjanduse rollist laiade rahvahulkade isamaalisel kasvatamisel", aga võta näpust!

 
At 09:29, Anonymous Anonüümne said...

Priit oskab teid ilusasti ümber sõrme keerata. Kip Litton ei pääse siin ligi lähedalegi.

 
At 09:31, Anonymous Anonüümne said...

Mina loen Priidu teksti alati hea meelega. Priit on magneetiline mees. Selline mõnusalt uimane tunne tuleb peale. Teised naised on ka rääkinud.
Leila S.

 
At 10:33, Anonymous Anonüümne said...

Täitsa nõus. Priit on magneetiline mees.

Ann-Mari

 
At 11:06, Anonymous Anonüümne said...

Lip Kittoni kommentaari kirjavahemärkide kasutamine viitab, et tegemist ei ole kindlasti ameeriklasega. Ei imesta sugugi, kui PP ei viitsi oma ametiühingukongressil kuulata jaburaid kõnesid, vaid selle asemel veiderdab oma blogis valenime all. Sel juhul saab kinnitust tõsiasi, et tüüp käib oma blogis ise intriigi üles tõmbamas anonüümsena.

 
At 11:09, Anonymous Anonüümne said...

Ma arvan et see on päris Kip. Miks mitte? Mitmekülgne mees - jookseb ja kirjutab.

 
At 11:18, Anonymous Anonüümne said...

Otepää-Elva vaheline kaugus linnulennult on 18km. Ilma auto või jalgratta abita kuidagi 12km-ks lühendada ei saa. Kui minna varastama, miks siis piirduda piskuga, pigem juba kohe miljon virutada. Jooksed Otepääl esimese kaare ära, sealt autoga Vitipalu karjääri teeotsa ning rajale tagasi. Napp 4km saakski kokku vaid....
Maamees

 
At 11:28, Anonymous Anonüümne said...

Maamees, mis on sinu probleem. Käi seal Vitipalu karjääris ära kui tahad, mis mõttega sellist jama siin lugejatega jagada. Kedagi ei huvita mitu kilti sa läbi Vitipalu õgvendad

 
At 11:39, Anonymous Anonüümne said...

Mis te jamate. Pullerits ei ole võimeline sellist inglisekeelset teksti kirjutama. See on originaal Kip, pole kahtlust.

 
At 12:01, Anonymous Anonüümne said...

...ärme unusta, et Pullerits on õppinud ikkagi New Yorgis Columbia ülikoolis ja töötanud Newsweekis.

Siin on teile näiteks üks Pulleritsu pikk lugu ajalehes Washington Post - kes veel milleski kahtleb?

Coming to America: Sticker Schock for Embassies

 
At 12:15, Anonymous Anonüümne said...

Võimas!
Priit kirjutab inglise keeles nagu Toomas Jefferson muiste. Las ta kirjutab oma blogi ing keeles, saaksid kõik eestimaalased lugeda ja nautida. Praegu võetakse paljudelt see võimalus.

Asutav Isa

 
At 12:26, Anonymous Anonüümne said...

to 12:01 -
Kui PP on inglise keeles nii kõva mees, siis milleks on seal kõrval keegi Rich Thomas tema au ära võtmas?

Just curious ...

 
At 12:30, Anonymous Anonüümne said...

Pavlovi refleks töötab. Tarvitseb Lääne võõramaalasel - no matter if fake or real - ilmuda, kui eestlased tulevad kohe oma jutuga a la oleme laulurahvas, okupatsioon jne

 
At 12:41, Anonymous Anonüümne said...

Jumal kui piinlik! See Priidu ingliskeelne postitus tuleks ta õpetajatele saata (mitte sellele õpetajale, y'know).

 
At 12:54, Anonymous Anonüümne said...

Mida ütleb Doktor Holden kogu selle krämpli kohta?

 
At 13:01, Anonymous Anonüümne said...

Holden sülitab pihku ja jätkab ratta trassi võsast puhastamist. Tühikargamine pole tema ala.

 
At 13:02, Anonymous Aivar Vader said...

eestlased tulevad kohe oma jutuga a la oleme laulurahvas, okupatsioon jne

okupatsiooni ei olnud. Küsige Jaagu käest

 
At 13:10, Anonymous Anonüümne said...

Vaimne okupatsioon meil siiski oli. Mitmete inimväärikust alandavate blogide näol.

 
At 13:11, Anonymous Anonüümne said...

Eneseokupatsioon oli.
(Kas sellist seisukohta on välja öeldud?)

 
At 13:12, Anonymous Anonüümne said...

Kahju. Doktor Holden kui konkreetse sõnaga mees võiks siiski sõna võtta. Muidu möllavad siin vaimsed okupandid ja muidu päevavargad

 
At 13:15, Anonymous Anonüümne said...

Priit on Norras,
tuleb koju - blogi ära kaaperdatud ja vaimsed idikad kommentaariumi okupeerimas.

 
At 13:16, Anonymous Anonüümne said...

Ei jää muud üle kui üht vaimse okupatsiooni eri liiki kasutada - kommentaaride keelustamist

 
At 13:17, Anonymous Viktor Teemets said...

Min meelest õige. Kõik anonüümsed kommentaarid kustudada päevapealt

 
At 13:19, Anonymous Anonüümne said...

Priit on demokraat. Tema kommentaaride kustutamise häbiväärsele teole ei lähe

 
At 13:20, Anonymous Anonüümne said...

Kui Priit on välismaal võiks ta kommentaaride kustutamise õiguse anda Doktor Holdenile.

 
At 13:30, Anonymous Anonüümne said...

Aga mis siis kui Doktor Holden on ka demokraat?

 
At 13:42, Anonymous Anonüümne said...

Doktor Holden ei ole demokraat. Kui vaja, käänab ta sul nina selja taha

 
At 13:50, Anonymous Anonüümne said...

Kas Viktor Kingissepp-Teemets? Hääl on küll üllatavalt sarnane.

 
At 13:51, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits on Norras koolitusel kuidas ajakirjanduses arvamuste paljusust ja erinevaid seisukohti edendada ja välja tuua.

 
At 13:57, Anonymous Anonüümne said...

Priit Pullerits mõnitab lugejat, Doktor Holden kasutab vägivalda, nii see õbluke eesti blogimaastik välja suretatakse.

 
At 13:57, Anonymous Anonüümne said...

Alati saab paremini

 
At 14:03, Anonymous Anonüümne said...

Kui Priit Norrast ja Doktor Holden metsast koju tulevad aga te siis saate!

 
At 14:03, Anonymous Anonüümne said...

Ma loodan samuti et plats lüüakse puhtaks vingujatest

 
At 14:16, Anonymous Anonüümne said...

Holden laseb kirvel käia, turi leemendamas. Truupide ja sildade ehitamine. Võsalõikur. Teedel madalate kohtade tugevdamine.
Muidu cashi ei tule. 8)

 
At 14:59, Anonymous Anonüümne said...

Mis krdi Holden? Huu vö fakk is Holden?

 
At 15:29, Anonymous Anonüümne said...

Dr Holden? He's a bohemian, boho, counterculturist, deviant, enfant terrible, free spirit, heretic, iconoclast, individualist, loner, lone ranger, lone wolf, nonconformist, nonconformer and much, much more..

 
At 16:40, Anonymous Anonüümne said...

Occupy Pulleritsu blogi. Protestilaager - nõuame anonüümsete kommentaatorite võrdset kohtlemist ja mittediskrimineerivat suhtumist kõigis vormides.
Samuti homosõbralikumat poliitikat blogis.

We are the 99%.

 
At 16:49, Anonymous Anonüümne said...

Homoseksualism on haigus.

 
At 17:26, Anonymous Anonüümne said...

Kui pedofiile üritatakse ravida ja ravitaksegi, miks siis mitte püüda homoseksuaale ravida? It's a deviation from normal anyway, whichever way you look at it.

 
At 20:15, Anonymous Hans Georg said...

Kas siin taheti öelda et 99% anonüümsetest on homod?

 
At 20:18, Anonymous Anonüümne said...

Nõndaks. Kui võtta selle postituse ja valdava enamuse kommentaaride tase, siis Delfis tunduvad suisa mõttehiiglased olevat...

 
At 20:24, Anonymous Anonüümne said...

http://arvamus.postimees.ee/1212928/mihhail-lotman-anonuumseid-netikommentaare-ei-tohi-keelata/

Tark inimene.....

 
At 20:40, Anonymous Anonüümne said...

to 20:18 ... tundub jah. Äkki asi selles, et delflased levivad igale poole?

 
At 20:51, Anonymous Manivald C. Lepmets said...

Kui võtta selle postituse ja valdava enamuse kommentaaride tase, siis Delfis tunduvad suisa mõttehiiglased olevat...

----------------------------------
ei seedi ma selliseid lahmijaid. Ütle konkreetselt missugused kommid siis nii väga madalat taset näitavad.
Sa vello kui sa sarkasmist aru ei saa, siis katsu rohkem omaette olla

 
At 20:58, Anonymous Reinup said...

Priit oleks pidanud enne Norrasse minemist kommentaarid kinni keerama, või siis lihtsalt ära noppima nagu jooksuportaalis tehakse. Oleks kõigil siin hea meel ja vaimne tervis korras.

 
At 21:07, Anonymous Lembit Kaun, Otepää said...

Tegelikult on siin blogis palju head. Saab häid näpunäiteid ja muidu kasulikku kõrva taha panna. Kui paha tuju, siis saab madalale laskuda ja delfi moodi kommi välja kakida. Seegi vahest vajalik. Niiet ma leian et täitsa vinn-vinn situatsioon. Mina olen väga rahul (kui homofiilsusele üles kutsuvad kommid välja arvata)

ps. tervisi Priidule, Pärtelile, Doktor Holdenile ja teistele vanameistritele kes siin blogis askeldavad. Põltsamaa mehe Karl Vaartiga sain ka tuttavaks. Olge meheks!

 
At 21:08, Anonymous Anonüümne said...

Lembit mine kaki kuskil mujal. Suusabloog ei ole see koht.

 
At 21:11, Anonymous Anonüümne said...

Priit on vist oma uute sõpradega jooma läinud. Kahjuks kasutavad mõned seda ära ja tulevad siia kommentaariumisse kakile.

 
At 21:13, Anonymous Anonüümne said...

Loodame et Priit korra majja lööb.

 
At 21:36, Anonymous Anonüümne said...

Mul on üks sõber kes kakib igale poole - delfisse postimehes blogides, päevalehes ekspressis. seda blogi ta siiski ei tea. Üks sigudik vähem.

 
At 21:38, Anonymous Anonüümne said...

Tuleb päev, mil selliseid kakijaid aetakse mööda maad taga nagu marutõbiseid koeri. Ning siis on hilja andeks paluda.

 
At 21:39, Anonymous Anonüümne said...

Loodame et see päev ju rutem tuleb

 
At 21:41, Anonymous Anonüümne said...

Inimsugu on ikka kirju küll - kes varastab tööandjalt, kes lõikab maratoni, kes kakib võõrastesse blogidesse.

 
At 21:45, Anonymous Anonüümne said...

Lembit on see kes kakib. Teised on normaalsed vennad.

 
At 22:05, Anonymous Anonüümne said...

Mul on üks sõber kes kakib igale poole - delfisse postimehes

ütle mulle kes on su sõber .........

 
At 23:16, Anonymous Anonüümne said...

Vaat tuleb Priit Norrast koju ja näitab teile kommenteerimist, võtab veel Postimehe juristid kah appi ja siis lähete kõik koos suusamurdajaga kinnimajja ühte kongi istuma.

 
At 00:03, Blogger Priit Pullerits said...

Nii, mehed, kurat, mis siin toimunud on?! Piisab mul kaheks päevaks tähtsaid asju ajama minna, kui korralik bardakk majas. Mis see siis olgu!? Kas tõesti ei saa omavahel asju korralikult ja ilusasti aetud? Nagu lasteaed, tõesõna! Mis te arvate, et mul on siin lõbus või? Ma mõtlen kõiki neid strateegilisi ja eksistentsiaalseid nõupidamisi, mis siin Norra suurte ülemustega hommikust hilisõhtuni maha tuleb pidada, kõiki neid kala- ja lihahunnikuid, mis seda rasket, intellektuaalselt kurnavat tööd tehes ära tuleb süüa, rääkimata kõigist neist jookidest, millega see kõik tuleb alla loputada (see on mul eriti nõrk koht, tunnistan; s.t panus on väike, peaaegu olematu) - kurat, mehed, see pole siin mingi lust ja lillepidu, te võiks ikka nii palju end taltsutada, et kui teine inimene inimkonna hüvanguks vaeva näeb, siis ei hakka siin seakombel käituma. Aga mis toimb??! Mõni mees on nii pöördes, et lubab maratonil, mida saab lõigata vaid 7 km, lõigata lausa 11 km, nagu see pseudodoktori nimega tegelane.

 
At 09:59, Anonymous Anonüümne said...

Nüüd on PP konto küll ära kaaperdatud. Selline stiilimuutus ei ole võimalik. Või siiski - PP saab Saagimi posti endale?

 
At 18:58, Anonymous Anonüümne said...

Vihjeks Priidule: Enno Pille TM 2005.

 
At 03:03, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 03:06, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 03:09, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 03:13, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 
At 13:11, Blogger  Image Editing Services said...

Thank you for sharing the information, the article is very interesting to read and may be useful for everything
Car Image Editing

 

Postita kommentaar

<< Esileht