teisipäev, september 06, 2016

Pullerits: Mis aitab rattasõidus emotsioone tõsta?

Rattasõidul Eestis on üks suur puudus. Puudus, millele ei pruugi sageli mõelda, kuid mis alatihti annab end alateadlikult tunda. Eriti neil päevil, kui pole tiibu seljas, mis innustaks, et läheks ja paneks. See puudus annab end ekstrateravalt tunda seetõttu, et rattasõidud on pikad, kauakestvad. Kas taipate, kuhu sihin?

Kui sõita aastas mitu tuhat kilomeetrit, pole pääsu sellest, et kõik teed kuluvad pähe. Ja teede ümbrus kulub pähe. Isegi kui Tartus on marsruutide variante märksa rohkem kui Tallinnas või Pärnus – sellepärast, et Tartust suunduvad teed igasse ilmakaarde, erinevalt Tallinnast ja Pärnust –, on needki kõik aastate jooksul kümneid ja kümneid kordi, küll nii- ja naapidi, üht- ja teistpidi kombineerides läbi vändatud. Saan aru, kui nii mõnelgi, nagu öeldakse, viskab kopa ette. Üks, ilmselt parim variant rutiini murdmiseks on muuta iga sõit temposõiduks. See aitab emotsioone kõrgel hoida. Aga vaevalt on siin nii julgeid mehi, kes söandaks enamiku trenne teha tempotrennina.

Rattasõidul võiks olla üks suur pluss. Emotsionaalne. Aga Eestis ei ole. See pluss tuleneb jälle rattasõidu pikkusest, kauakestvusest: saad tee ääres näha erinevat ümbrust. Paraku Eestis see ei kehti. Ükskõik millisesse ilmakaarde sa Eesti ühest rikkalikema võimalustega linnast, Tartust, ka ei sõida, ikka on loodus sisuliselt ühesugune. Ja sisuliselt samasugune, nagu ka Tallinna, Pärnu, Viljandi, isegi Võru ümbruses. Eks osati ka sellepärast, et emotsionaalset rutiini murda, käigi paljud väntamas välismaal. Seal saab emotsioonid n-ö lakke.

Kuid vaadake seda videot siin: lähenete kalju servale ja näete allpool karniisil vonklemas rada, millel sõit, tundub, et ajaks ihukarvad püsti; ja ikka asute teele ning saate tol rajal mõnusa laskumise suurde sügavikku; ja kui sügavikust väljute, jõuate võimsate värvikirevate kivimiformatsioonideni ning saate aru – vaat, kui hea sõiduvahend on ratas, kuhu kõikjale see sind viia võib (fotol vasakul).

Ja siis vaadake seda videot: milline muljetavaldav tee, millised jõhkrad, kuid imelised kuristikud otse selle kõrval; ja siis pööre nurga taha ning kauguses, kuhu tee niidina vonkleb, tõuseb ette sein, kust tundub võimatu, et üles võiks saada – kus tundub võimatu, et sealt üldse mingi tee üles võiks minna (fotol paremal); aga läheb, ja asute üles pressima: eks vaadake ja ka kulake, kui raske see on; ja kui viimaks üles saate, siis ei tunne mitte kurnatust, vaid võidurõõmu – sain hakkama!

Kahju, hirmus kahju, et meil Eestis, ka Eestile lähedal kusagil selliseid võimsaid, emotsionaalselt laadivaid rattasõidu kohti pole. Vaimset vastupidamist kõigile siinmail, eriti sügisel!

Foto 1: Ratturid suundumas juunikuu varahommikul Piritale. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 2. Priit Pullerits 2012. aasta aprillis Fins & Things rajal Utah's Moabi lähedal, taamal La Sali mäed. Foto autor: Jaanus Laidvee
Foto 3: Priit Pullerits 2016. aasta aprillis Utah's Canyonlandsi rahvuspargis Colorado jõe taustal. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 4: Jalgratturid alustamas Utah's Canyonlandsi rahvuspargis Shafer Trailil ränka tõusu. Foto autor: Priit Pullerits

38 Kommentaarid:

At 10:28, Anonymous Anonüümne said...

Hea Priit, tunniajaste alla ja peale paugutamistega ei jõua Tallinnas ja Tartus tõepoolest kuigi palju näha. Mujale vist pole mõtet pakkuda - aga kui töö mujale saadab, vaatame olukorra üle ja anname olukorrale hinnangu. Aga eriti vähe näeb katkiste rangluudega. Kõik on väga arusaadav.


Küsimused - mitmel erineval krossirajal olete käinud Ihastes? Mitu kord läbisite Läti küla ümbruse teid 2016 hooajal? Mis ajaga olete läbinud Mõraoja singli? Kas Kosova kruusakal üle 60km/h olete alla paugutanud? Kas Uniküla kõrgeimast tipust emba-kumba pidi üldse alla julgete sõita? Kas Vorbuse-Kardla on läbitav mõõda kruusa või ka mööda singlit? Porijõe äärest Tartu vangidele olete lehvitanud? Ilmatsalu rabas pooletunnise kitseraja leidsite? Mitu rattarada möödub Uhti raudteelaadimispeatusest 600m raadiuses?

Nende kõikide küsimuste vastused on lihtsamini vastatavad kui Moabi autosõidu kaugustele jäävad rajajupikesed.

 
At 10:30, Anonymous Anonüümne said...

Jätsin kirjutamata - kui ülalolevatele küsimustele paugupealt vastust ei tule (kirjutasite, et "kõik aastate jooksul kümneid ja kümneid kordi, küll nii- ja naapidi, üht- ja teistpidi kombineerides läbi vändatud"), siis ajasite vist jama?

Aga ma ei ütle, et ajasite jama ja jään vastust ootama. Vastuste pealt siis vaatame.

 
At 11:00, Anonymous Anonüümne said...

10:30, tähenärija olete! :)

 
At 11:19, Anonymous Selline vahepala said...

https://www.youtube.com/watch?v=1IhVKsX-37Q

 
At 11:25, Anonymous Anonüümne said...

Lisaks, et viimastel aastatel on ka MNT osas palju teid juurde siginenud kus vähe liiklust ja hea sõita. Näiteks ümber Vooremäe. Tõravere-Rõhu on nüüd asfaldi all. Luke-Tamsa samuti. Sealt käis ka viimati lühike TRR läbi. Viimase aja leid on Pangodi-Kammeri-Vissi. mis kombineerituna Kambja-Rebase-Reolaga annab väga huvitava ringi. Muidugi kõik need ringid eeldavad ikkagi pigem 2h trenni.

 
At 11:37, Anonymous žürii liige (esimees on puhkusel) said...

Väga viis vahepala, 11:19. Kiidame heaks.

 
At 12:55, Anonymous Anonüümne said...

sihukesi (alandavaid) komme lugedes keerab blogger modereerimise jälle peale ;)

 
At 13:13, Anonymous Anonüümne said...

PP, millal H100 läbi sõidate?

 
At 13:22, Blogger Priit Pullerits said...

Arvan, et mitte kunagi, 13.13. Nüüd küsite, et miks. Küsin vastu: millist põhjendust mitmest soovite? Seal ei ole ühest põhjust. Loetlen lühidalt ja suvalises järjestuses: ei motiveeri; ei huvita; ei paku pinget; ei ole minu ala; ei ole konkurentsivõimelist ratast; näeks rohkem vatti kui saaks eduelamust; oleksin autsaider; kaotatud päevast on kahju; ei viitsi pärast ratast kasida; kes katab osavõtu ja kohale tuleku kulud - raha on mujalegi panna, kui üritus ise ei motiveeri; jne, jne.

 
At 14:07, Anonymous Anonüümne said...

PP teab küll, kus ka kodusel Eestimaal huvitavaid radasid on.

http://reis.postimees.ee/v2/892966/uergne-kutse-tombab-kaeaenulisse-orgu

Aastaid tagasi ilmus neist Arteris "järjejutt".

http://reis.postimees.ee/v2/1316386/pool-paeeva-naudingut-sadulas

 
At 14:47, Anonymous Anonüümne said...

Ei ole veel igav hakanud. Pigem on nii, et on veel palju kohti, kuhu tahaks minna, aga pole ajapuudusel jõudnud. Sel aastal on vähemalt kolmandikul sõitudest olnud sees mõni selline lõik, mida varem rattaga läbinud pole. Huvitav, kui Priidu viimaste aastate rattasõitudest teha samasugune heatmap, milline see siis välja näeks? Minu Lõuna-Eesti osa on selline: http://imgur.com/a/sU2mN

 
At 17:49, Anonymous Anonüümne said...

Kuna see siin rattasõidu teema, siis võtaks uuesti teemaks juba mitu korda küsitud küsimuse herr Pulleritsule: kuidas kommenteerid ja põhjendad enda sariliiklusrikkumisi rattaga liigeldes? Isegi olen kahele räigele (punase tulega üle ristmiku) rikkumisele tunnistajaks olnud, teise puhul oleks peaaegu ise sisse sõitnud, kui punase tulega ja videvikus ilma igasuguse valgustuseta Tartus Kreutzwaldi ja Tuglase ristmikku ületasid.
Loodan, et sa ei hiili vastusest kõrvale viidates sellele, et ei vasta anonüümsetele kommentaaridele. Sinu selline tegevus on fakt, mida paljud tartlased on tähele pannud.

 
At 19:02, Anonymous Anonüümne said...

Heale vahepalale lisaks ka CNNi poll, kus Trump edestab Clintonit 2 protsendipunktiga (vastavalt 45% ja 43%). Eks Pulleritsul ole homme lõbus käsi higistavaid ja närveldavaid kolleege toimetuses jälgida ja tögada.

 
At 22:16, Anonymous Anonüümne said...

Norralased on üsna sapised oma astmateema pärast: http://www.aftenposten.no/100Sport/langrenn/Johaug-hadde-ikke-astma_-men-fikk-medisin---Jeg-har-hatt-luftveisinfeksjon-816330_1.snd

Mõned näited kommentaaridest:
- olen raevus, et Johaug sai astmarohtu ilma et tal oleks astma. Kas see pole siis doping ?
Miks peaks terved inimesed võtma sportlasena astmarohtu? Ja mina pidasin Johaug'i ausaks! Seda ta pole minu ja paljude teiste arvates. See on šokeeriv.
- hirmutavad ülestunnistused ...
- 42 Norra olümpiamedalit alates 1992. a on võitnud astmaatikud. Ainult 21 mitteastmaatikud. <<< jaa, me oleme siin maal nii lollid, et usume seda. ;)
- Statistika ei valeta, seda teeme kahjuks meie - inimesed..

Johaug ajab muidugi oma uba, et kasutas astmaravimit hingamisteede muude infektsioonide raviks. Ja üldse, see polevat kellegi asi, mida nad kasutavad, sest nad teevad seda reeglite piires. Eks näis, mis sellest jamast lõpuks arvatakse.

 
At 23:16, Anonymous Anonüümne said...

17:49, asi teil siis nimi alla panna on või kaamera salvestist näidata on.

Ülejäänud, võtke rahulikumalt, esimese kümne kommentaariga ei ole viisakas blogijal suud vett täis panna.

Selge värk, Moabis saab päevad läbi kaarti jõllitada ja uusi radu raalida. Aga Tartus ei kõlba, nigu kodumaakond ikke, häbi naise ees kaarti lahtigi võtta. Alati 15km mööda Luhamaad põhja ja teine 15km kodo tagasi, kindel värk. Mis siis, et läila.

 
At 08:07, Blogger Priit Pullerits said...

Vahepalaks ka jalgpallist, mis on niiii suureks kirjutatud ja räägitud ja näidatud, lehed ja TV seda kõik täis - ja mis on ette näidata? Vaatasin täna hommikul veebist, et 0:5 kolakas Euroopa keskmikult, vist isegi allapoole kui keskmikult BIH-ilt, kui turniir alles algab. Mis veel edasi saam hakkab?

Eesti spordiajakirjanikud, ehk aitab ükskord jalgpalli teemal ette ja taha kaagutamisest? Enne kui tulemusi ei ole, ei ole ka põhjust millestki pikalt ja laialt rääkida. Kui siis ainult sellest, miks meil jalgpall nii mannetu (tahaks öelda sitt) on. Aga ega selgi teemal lõpmatuseni kaagutada ole...

Vastuväited?

 
At 08:33, Anonymous Anonüümne arvamusliider said...

Vastuväited puuduvad. Võhmamehed toetavad!
Täiesti armetu tase meie jalgpallil, a r m e t u.
Sellise saamatuse vastu igasugune huvi puudub, absoluutne null.

 
At 09:11, Anonymous Anonüümne said...

Sõida rongiga Jõgeva, Petseri või Valga suunas ja tule sobivast peatusest rattaga tagasi.

 
At 09:41, Anonymous Ciems Latviešu said...

Mis sinna Jõgevale või Nuustakule minna, kui enda kodulinna külje all Läti külaski pole käinud.

Kõiki teid aastate jooksul kümneid ja kümneid kordi, küll nii- ja naapidi, üht- ja teistpidi kombineerides läbi väntama oleme kõik kõvad mehed, aga Lätti ei jõua pedalleerida?

Võtke selle Kalmre intervjueeritud slovakiga ühendust, tema oskaks vähemalt 100 uut rajalõiku Tartu ümbruses kätte näidata.

 
At 09:54, Anonymous Anonüümne said...

Jalgpallitulemuse kohta ütleks optimist, et olime, võrreldes eelmises MM-valiksarjas 2010. aastal Bosnia ja Hertsegoviinaga nende kodus mängides, pea 30% paremad - siis oli tulemus 0:7.
Realist ütleks Tarmo Tiisleri sõnadega: "Asi on hapu!"

 
At 10:19, Blogger Priit Pullerits said...

Vaatame asja positiivselt. Tegelikult on ju edasiminek: 8 a tagasi kaotas Eesti BIH-le 0:7, nüüd 0:5. See tähendab, et kui samamoodi jätkame, siis 20 aasta pärast saame viigi kätte ja 24 aasta pärast tuleb lõpuks võit.

Kokkuvõtvalt: isegi minu amatöörina tehtud rattasõiduvideod Moabis on värvikamad ja paeluvamad kui Eesti jalgpallikoondise proffide etteaste Euroopa areenil, tulemuslikkusest rääkimata - vähemalt ma jõuan kusagile välja.

 
At 10:37, Anonymous Anonüümne said...

Priit, poisid ütlesid juba 2013, et kriisid ikka juhtuvad ja järgmisena tuleb törtpaigi-vaimustus: http://rollersinstinct.tumblr.com/post/63262286979/we-ride-the-line

70-51=aastaid veel jagub

 
At 11:21, Anonymous Anonüümne said...

Kaua võib, milleks meile see sildtreener, kelle sillatalad on ära uhutud.

 
At 12:55, Anonymous Anonüümne said...

Jah, jahh, anname aga viis milli riigi (ehk siis maksumaksja) raha staadionile! Arstide ja ravimite jaoks ei jatku.

Tehku oma tsirkust erasponsorite rahaga. Jalgpalli vaatan meelega, külavutti loon isegi, aga voot sellist kui eile - häbiväärne ja sinna katlasse raha kühveldamine väga küsitav.

 
At 14:18, Blogger Priit Pullerits said...

Peab ikka muid raudu ka tules hoidma, mitte ainult rattarauda. Täna TÜ spordihoones pikemad vestlused Tiidrek Nurme, Taivo Mägi (Rasmus Mägi isa ja treener) ja Harry Lembergiga (paljude pikamaajooksjate juhendaja) - sai palju sellist teada, mida mujalt kuidagi ei kuule.

 
At 20:07, Anonymous Anonüümne said...

Mukungat ei olnudki?

 
At 00:12, Anonymous Martin said...

Hr Pullerits, vaadake, et te Sikanovi meestega kokku ei satu. Need vennad nalja ei mõista. Venemaal olevat üks endine eriüksuslane kaks mustlasest pätti maha kõmmutanud ja 9-t haavanud, kui mustlasekari talle koju arveid klaarima tuli. Krimmiga on asi case closed, nagu Putin teatas. Nad võivad kusagil seal teie kandis väga hästi liikvel olla.

 
At 15:16, Anonymous vitrier rosny sous bois said...

welcome

 
At 08:31, Blogger Unknown said...

“We are kind of neurotic.”At about 9, NBC announced that Mrs. Clinton was projected to win New York. The room roared. Minutes later, the cheers turned to boos when Mr. Holt called Texas for Mrs. Clinton’s Republican opponent, coach outlet online Donald J. Trump. Ms. Gelman put a soothing arm around a friend. “She’s from Texas,” she said.Around 30 minutes later, Ms. Gelman shut the music off so everyone could hear incoming vote counts. NBC was reporting that Virginia, Michael Kors Bags thought to be safely in the Clinton camp, was tighter then expected. And swing states like Florida, Pennsylvania and Michigan were in play. Ms. Gelman checked her iPhone. “My in-laws are freaking out,” she said.The mood soon turned coach factory outlet somber as the returns came in. Credit Tawni Bannister for The New York Times.Women stared blankly at the television screen; virtually none of the polls had predicted this. Excited chatter died to a worrying murmur. Sofia Langan, 25, michael kors purses burrowed into a comfy buttercup chair. “My dad keeps sending me texts, and he said, ‘Don’t worry,’” she said. “I talked to him on the way over and he said: ‘Don’t worry. She is going to win.’” She michael kors was no longer convinced.The cases of wine arrived. “I’m nervous,” Ms. Gelman said. She bit her fingernail.“This doesn’t feel so good,” Ms. Langan said.As the evening dragged on, the women turned to one another for answers. “What do Coach Bags you think?” Ms. Gelman asked a bystander. “I think it is a lot closer than anyone expected.” At a loss as to how to comfort one another, they looked at their smartphones. “The Detroit Free Press says it’s coach purses for Hillary,” Ms. Gelman said of Michigan, which was still too close for NBC to call. “But I haven’t seen the Associated Press results yet.”She has been involved in elections before. And if Mrs. Clinton won Michigan, at Michael Kors Outlet least there was a path to victory. “It doesn’t feel any different,” she said about being at the Wing compared to campaign headquarters. “It’s physical. High touch. It is a community, and it’s a new one.”She added, “I Michael Kors think everyone feels vulnerable.”Her phone rang.

 
At 03:36, Blogger Unknown said...

fitflops shoes
yeezy boost 350
nike huarache
michael kors
ferragamo outlet
michael kors outlet online
tods outlet
canada goose jackets
cheap snapbacks
oakley sunglasses
chanyuan12.29

 
At 07:59, Blogger Unknown said...

true religion sale
michael kors outlet
christian louboutin outlet
moncler coats
michael kors outlet store
canada goose jackets
christian louboutin shoes
ralph lauren shirts
polo ralph lauren
michael kors handbags outlet
20170214lck

 
At 14:32, Blogger Unknown said...

adidas stan smith
kobe 11
true religion outlet
adidas nmd
air max thea
nike zoom
yeezy shoes
true religion outlet
lacoste outlet
adidas nmd runner

 
At 09:46, Blogger raybanoutlet001 said...

nike huarache
gucci borse
cheap oakley sunglasses
jordan shoes
patriots jerseys
skechers shoes
lebron james shoes
cheap nike shoes sale
cardinals jersey
cowboys jerseys
2017.3.29

 
At 19:41, Blogger Unknown said...

coach outlet clearance
cartier watches
tory burch outlet online
cheap ray ban sunglasses
coach outlet store online
fitflops uk
cheap oakley sunglasses
christian louboutin
coach outlet online
asics,asics israel,asics shoes,asics running shoes,asics israel,asics gel,asics running,asics gel nimbus,asics gel kayano
20170528ck

 
At 04:17, Blogger Unknown said...

kobe shoes
nike dunks
adidas nmd
lacoste polo
longchamp
true religion jeans
basketball shoes
adidas ultra boost
air jordan
moncler jackets

 
At 10:06, Blogger raybanoutlet001 said...

christian louboutin shoes
minnesota vikings jerseys
michael kors outlet
san antonio spurs jerseys
nike huarache
nike blazer
ralph lauren uk
clippers jersey for sale
jordan shoes
armani outlet

 
At 03:53, Blogger adidas nmd said...

cheap ray bans
san antonio spurs
rolex replica watches
coach factory outlet
cheap oakley sunglasses
mbt shoes
christian louboutin outlet
cheap jordan shoes
boston celtics jersey
ralph lauren uk

 
At 05:31, Blogger Unknown said...

ray ban sunglasses
michael kors handbags
mont blanc outlet
nike shoes
kate spade outlet
soccer shoes
nike huarache
pandora outlet
49ers jersey
michael kors outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht