kolmapäev, oktoober 26, 2016

Pullerits: Kuidas Vahur Teppan mind mugavustsoonist välja kiskus?

Tol päeval kaheksa päeva tagasi, kui kohtusin SuusaAkadeemia juhi Vahur Teppaniga, kes seletas, kuidas suusahooajaks ettevalmistusi teha, mainis ta, et käib Tartu kesklinnas endise kaubahalli hoones nüüdses MyFitnessi klubis trenne juhendamas. Viisaka inimesena, nagu Teppan on, kutsus ta mind ka kampa, et tulgu ja proovigu. Aga ühe klausliga: hommikul kell kaheksa pean platsis ja löögivalmis olema.

Ei tea, kas see on hea mõte, kahtlesin algul endamisi ja siis valjemini. Mitte et kella kaheksaks kuskile jõudmine mulle üle jõu käiks. Olen suve lõpust saadik pidanud korduvalt minema selleks ajaks Tartu Ülikooli kliinikumi sporditraumatoloogia keskusse füsioterapeudi Mihkel Luige vastuvõtule. Tal on minuga eriprogramm. Programmi eesmärk on mu vasak õlg, kus murdus juuli lõpus rattasõidul rangluu, taas liikuma saada. See ei ole olnud kerge ülesanne.

Olen teid siin säästnud elu argimuredest ega ole teid tüüdanud, kui palju on mul tulnud kodus harjutusi teha. Algul ei suutnud ega saanud sirget vasakut kätt ette kergitades maapinnaga isegi paralleelasendisse viia. Külje pealt ei suutnud sirget kätt peaaegu üldse omal jõul ülespoole sikutada. Nii kõva paugu oli õlaliigesele pannud rangluumurd. Kuid tasapisi on olukord paranenud. Mihkel Luigel on üks protseduur, mille abil mu progressi mõõdame. Ta käsib mul heita selili massaažilauale ning viia siis sirget vasakut kätt üle pea nii kaugele taha, kui vähegi suudan. Kui mõõtmist alustasime, sain rindkere ja õlavarre vaheliseks nurgaks 105 kraadi. Iga nädalaga on tulnud pärast kõva harjutamist umbes viis kraadi juurde, nii et viimati sain kätte juba peaaegu 150 kraadi. Olukord on seega parem kui varem, aga kaugel ideaalsest. Niisugusele raskele rajale, nagu see siin, ma oma seisundis küll ei saaks minna - ei mingil juhul.

Aga sellises seisus kutsus Vahur Teppan mind MyFitnessi trenni. Ütles, et näe, siin on pääse, kui saad, ole kohal.

Mul ei olnud eesmärki sel talvel suusarajal paugutama ega panema hakata. Ei ole ka praegu. Ent sellegipoolest otsustasin, et lähen kohale. Mind huvitas saada teada, millises seisus mu keha pärast pikka vegetatiivperioodi tegelikult on.

Teppan koostas kümnest harjutusest koosneva ringi, näitas harjutused ette ning pani siis kella käima. Esimesel ringil tuli mul kõiki harjutusi teha 40 sekundit, teisel ringil 30 ja kolmandal 50 sekundit, paus oli harjutuste vahel pool minutit. Tunnistan, et ega ma traumeeritud õla tõttu kõiki harjutusi päris hästi teha saanud. Tegin siis nii, nagu sain ja suutsin.

Võttis üksjagu võhmale. Seis on kesine, nentisin endamisi tagasihoidlikku hinnangut andes. Aga vähemasti ei lasknud topispallil varba peale kukkuda – hea seegi. Pärast läksin tööle.

Järgmisel päeval jäid reied kangeks ja valusaks. Reied?! Kui ma midagi üldse teinud olen, siis rattasõiduga reisi koormanud. Nüüd aga lõid hüpetega vahelduvasted kõrgele platvormile reied lühikese ajaga tuimaks...

Ülejärgmisel päeval, kui Teppan oli lahkunud juba Soome, suusatunnelisse treenima, saatsin talle teate: «Mul reied ikka su trennist kanged. Mis tegid minuga, mees?»

«Viisin su mugavustsoonist välja,» vastas Teppan; näis, et vastas südamerahuga. «Nüüd põhjust su lihastel end tugevamaks ehitada!»

Alles kolme päeva järel muutusid lihased taas enam-vähem normaalseks. Neljandal päeval käisin isepäi MyFitnessis toimetamas (paar pääset oli veel taskus varuks): veidi sõude- ja suusaergomeetrit, mõned harjutused õla- ja ülakehalihastele.

Igaks juhuks teavitasin Teppani tehtust ja isetegevusest ka füsioterapeut Luike: «Olen jõusaalis ka juba pisut käinud, kas võib ikka?»

Luik vastas: «Võib küll jõusaalis toimetada. Peaasi, et ei tee harjutusi, mis õla piirkonnas tugevat valu tekitaks.»

Lühidalt: panna ei ole vaja!

Foto 1: Vahur Teppan andmas Tartus Tähtvere spordipargis rullsuusatamise tundi. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 2: Tallinnas spordiklubi MyFitness treener Raul Köster. Foto autor: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix
Fotod 3 ja 4: MyFitnessi spordiklubi Tartu kesklinnas valmistub 2013. aasta mais avamiseks. Fotode autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 5: Harjutus topispalliga Mustamäe MyFitnessi spordiklubis. Foto autor: Eero Vabamägi, Postimees/Scanpix
Foto 6: Mailiis Stolts Pärnu MyFitnessi spordiklubis. Foto autor: Tanel Pihelgas, Scanpix

47 Kommentaarid:

At 09:38, Anonymous Anonüümne said...

Ah, et tugeva valuni pingutamine ongi siis see kurikuulus panemine?!! See on küll masohism. Õppige harrastajad, kuidas tuleb üle panna. Sellise definitsiooni korral on küll Priidust kahju, et tema valud ei päädi kunagi medalitega isegi külavõistlustel.

 
At 09:50, Anonymous Anonüümne said...

Jätke meelde - Kesklinna MyFitness on koht, kus võite kohtuda Priit Pulleritsuga. Kordan - Kesklinna MyFitness. Ja veelkord - Kesklinna MyFitness. Ning lõpetuseks igaks juhuks - Vahur Teppan.

Nüüd võib blogipidaja veel ühe tasuta pääsme küsida.

 
At 10:25, Anonymous Anonüümne said...

Kas on väga valus, 09:50? :)

 
At 11:02, Anonymous Anonüümne said...

Ei ole vaja panna Priit. Ja unusta suusatamine ära..
Su kere ei talu seda. Peab tõdema et rattasõit ongi sulle vaid jäänud, ujumas sa vist ei käi.

Miks selline mees naerab pulsikellaga aeglaselt sörkijaid? Miks?
Kes oma panemisega ja vale tehnika panemisest ennast sandistanud. Argumendiks, et saage nii vanaks kui mina vaadake kas hakab valus. Aeg kui korras luid ja liikmeid vaja läheb Priit teil alles ees.

 
At 11:13, Anonymous Anonüümne said...

Tubli-tubli, tee veel tüdrukutega ka üks Bodypump vmt. kaasa - saad teada et sul on veel kuhjaga lihaseid ,mis joostes-suusatades-ratast vändates on täielikult taandarenenud.

Mina olen oma vitsad 20 aastaks ülal-loetletud ühekülgsesse kadalippu sattumisega saanud, nüüd on harjutuskavas umbes 40 erinevat harjutust mida läbi aasta rohkem või vähem teha üritan.
Ja p****e küll - kuradi hea on näha veel poole sajandi vanusena tulemusi paranemas ning isegi need naginad mis nooruses kimbutasid kipuvad ununema.

 
At 11:24, Anonymous Anonüümne said...

Kas on oodata, et edaspidi saabki tõeks juba ammu ennustatud asi, et Priit muudab jälle meelt ja hakkab uut puuslikku kummardama - panna pole vaja!
Vanasti oli rattasõit saatanast, siis aeglased mahutrennid ja pulsikellad, nüüd siis vanakurjaks väljend "Panna on vaja!" ...

 
At 11:49, Anonymous Anonüümne said...

Ma ei välista spordikella, kuid milleks pulsikell? Pulssi tunnen ma ju ise.

 
At 12:52, Anonymous Risto M. said...

http://sport.postimees.ee/v2/3885921/peep-pahv-kummalise-kohtu-ebausaldusvaeaersed-reeglid

 
At 13:03, Anonymous Kärna Ärni said...

Netoaeg ja Suur Mõõduvõtt kunstlumeringil Tehvandil.
Peremees, millal?

--

Pildivaliku, 5 ja 6, kiidame heaks. (võhmamehed, on ikka nii?)

 
At 13:11, Blogger Priit Pullerits said...

Tuleb, tuleb, aga selleks tuleb mul enne ikka Tehvandil luuret teha, vajalikud inimesed üles leida jne. Hoidke praegu oma padruneid, ärge praegu siin veel paugutama hakake.

 
At 13:40, Anonymous Karla, aednik ja pargivaht Ida-Eestist said...

Ärni, pildivalik on timm, kiidame heaks.

 
At 13:57, Anonymous Anonüümne said...

Hea 11:13, kas oleks võimalik lähemalt selgitada ja oma harjutusvara tutvustada?

 
At 16:25, Anonymous Anonüümne said...

to 13:57

Tavalised koolist, sõjaväest või plikade aeroobikast tuttavad asjad (välismaa keeles et lihtsamalt jutuubist juhiseid leida): plank, press ups,mountain climbers,jumping jacks,burpees,high knees,squats,lunges,bridges,triceps dips,crunches,supermans,butt kicks,froggies,plank walks jmt

Või midagi Pirksaare loengust:

http://tv.delfi.ee/uudised/sport/videoloeng-kuidas-talvel-kevadiseks-jooksuhooajaks-oigesti-valmistuda?id=75811573

 
At 17:16, Anonymous Anonüümne said...

Priit, paluks siis jagada ka kaas-kannatajateke oma harjutuste programmi. Lubatakse ju Suurt talve.
P

 
At 17:25, Anonymous Martin, spordiimagoloogia magistrant, Tallinn City University, School of Humanities, Estonia said...

16:25 loeb üles rea pehmo harjutusi.

VTO takistusriba ületamine, jooks kirsades 3 km ümber kasarmu, golõi tors, riviharjutused platsil, lõuatõmbed, tireltõusud jm gimnastika roostes raudkülmadel võimlemisriistadel, sambo, poljarnaja stoijka - 20 min. Need on tõeliselt karastavad kehalised - ja ühtlasi tahtejõudu kasvatavad harjutused. Millest ka blogipidaja hr Pulleritsul on väidetavalt teatud kogemus ette näidata.
Ja kui siis selliselt karastatud meeste tee peaks kusagil Süüria kõrbes või kusiganes ülanimetatud GI-dega ristuma, siis, jah, kuluvad mariinidele need burpeed, jumping jackid, squats and lunges, crunches, froggies, suppermans marjaks ära - liigutavad kiires tempos!

 
At 17:29, Anonymous Martin said...

Hooajaks hoog ja jaks!
Samm venita veel pikemaks
Harjutan ja varsti keppan
nagu päris vahur Teppan!

 
At 18:39, Blogger Priit Pullerits said...

Martin räägib seekord 17:25 õiget juttu. Mäletan, meil oli esimesel talvel välilaagris hirmkülm, -30 kandis, aga golõi tors oli õhtul lageda taeva all moikas arginorm. Minge sinnakohta oma burpeega, see on äpudele.

 
At 20:41, Anonymous Endel, ümmarguse näoga mees said...

Kas seda harjutust te veel teha ei tohi?

https://www.instagram.com/p/BL9uxJShvOB/?taken-by=lindseyvonn

 
At 22:37, Anonymous MargusM said...

Martin, ..School of Humanities? Kas teete seda VTO-d ja kõike ülejäänut regulaarselt?
Millised tulemused teil on ja mis on selle eesmärk? Kas valmistute hetkeks kui "..tee peaks kusagil Süüria kõrbes või kusiganes ülanimetatud GI-dega ristuma"?
..kui tahate karastust ja tahtejõudu siis võite ka malepoksiga tegeleda.
Selline ala on ka päriselt olemas ja ma olen üllatunud selle geniaalsuses, see paneb ajud ikka tublilt kärssama : )

16:25 tundub olema tubli eesti mees, hoiab end vormis ja mõtleb tulevikule, ta ei peagi kõvameest etlema- saab ka ilma hakkama.

Panomieste musternäide on siitsamast plogist võtta, eks loeme veel lähikümnenditel kuhu ta 80.a välja areneb, käib kepiga või kepita.

 
At 22:46, Anonymous Martin, student, Linnar Priimägi School of Imagology Studies, Tallinn City University said...

Kõigepealt peame saama suureks vaimult. Ainult nii saame püsima jääda.

 
At 09:39, Anonymous Anonüümne said...

Mulle meeldib, et Priidu blogi on ka Silicon Valley meeste huviorbiidis kommentaarides toodud teemade osas mis Priitu ei morjenda. Kuidas muidu seletada seda, et isesõitvate autode probleemidest, millest oli juttu siin blogis, räägitakse täna John Batelle poolt, kes korraldab spin-off firmade suuri demosid, põhjalikult ka Linkedin veegudel artiklis Sorry, But Driverless Cars Aren't Right Around the Corner: " Trolley Problem. You’ve most likely heard of this moral thought experiment, but in case you’ve not, it posits a life and death situation where taking no action insures the death of certain people, and taking another action insures the death of several others. The Trolley Problem was largely a philosophical puzzle until recently, when its core conundrum emerged as a very real algorithmic hairball for manufacturers of autonomous vehicles.
Our current model of driving places agency — or social responsibility — squarely on the shoulders of the driver. If you’re operating a vehicle, you’re responsible for what that vehicle does. Hit a squadron of school kids because you were reading a text? That’s on you. Drive under the influence of alcohol and plow into oncoming traffic? You’re going to jail (if you survive, of course).
But autonomous vehicles relieve drivers of that agency, replacing it with algorithms that respond according to pre-determined rules. Exactly how those rules are determined, of course, is where the messy bits show up. In a modified version of the Trolley Problem, imagine you’re cruising along in your autonomous vehicle, when a team of Pokemon Go playing kids runs out in front of your car. Your vehicle has three choices: Swerve left into oncoming traffic, which will almost certainly kill you. Swerve right across a sidewalk and you dive over an embankment, where the fall will most likely kill you. Or continue straight ahead, which would save your life, but most likely kill a few kids along the way.
What to do? Well if you had been driving, I’d wager your social and human instincts may well kick in, and you’d swerve to avoid the kids. I mean, they’re kids, right?!
But Mercedes Benz, which along with just about every other auto manufacturer runs an advanced autonomous driving program, has made a different decision: It will plow right into the kids. Why? Because Mercedes is a brand that for more than a century has meant safety, security, and privilege for its customers. So its automated software will chose to protect its passengers above all others. And let’s be honest — who wants to buy an autonomous car that might choose to kill you in any given situation?
It’s pretty easy to imagine that every single automaker will adopt Mercedes’ philosophy. Where does that leave us? A fleet of autonomous robot killers, all making decisions that favor their individual customers over societal good?"


Ja kes ei tonksa inglise keelt, siis jutt käib isesõitvate autode kriitiliste probleemide lahendamise algoritmist. Tänaseks on Mercedes valinud mudeli, et turvalises autos viibivad inimesed peavad saama maksimaalse kaitse, isegi kui selle tõttu peavad hukkuma teel mängivad lapsed. Seda joont ajab nüüd enamus isesõitvate autode arendajate firmasid, sest muidu ei ostaks neid autosid keegi.

 
At 10:11, Anonymous Anonüümne said...

Kas jääme ilma neist medalitest?

http://sport.postimees.ee/v2/3887835/tsehhid-loodavad-endale-saada-nii-smigun-vaehi-kui-ka-veerpalu-torino-om-kullad?_ga=1.57133098.1840390504.1476255210


 
At 12:01, Anonymous Anonüümne said...

Mitte et me jääme, vaid me peaks need medalid ŠMIGUNILT ISE ÄRA VÕTMA.

 
At 12:16, Anonymous Anonüümne said...

12:01 tahtis öelda, et ÄRA OSTMA.

 
At 13:38, Anonymous Anonüümne said...

Jaa-jaa soovitan minna ja lakkuge neid medaleid.

 
At 13:51, Anonymous Anonüümne said...

Kohe algab järjekordne huumorisaade.

VG, NRK, Aftenposten, TV2 kannavad kindlasti üle. Kel huvi kõrgetasemelise häma ja näitlejameisterlikkuse vastu, siis pigem tasub vaadata.
Dopinguga põrunud Therese Johaug asub taas selgitusi jagama

 
At 14:06, Anonymous Anonüümne said...

Tal on ju haugi mälu.

 
At 15:38, Anonymous Anonüümne said...

Mis te arvate, kuidas on Kuperjanovi pataljoni reameestel moraal (pärast narkojoobest kainenemist)?

 
At 19:52, Anonymous Anonüümne said...

Treeningkava "Pulleritsust parem"

"Mitmekesine treeningkava on inspireeritud suurest spordiharrastajast ja intrigeeriva spordiblogi pidajast, Priit Pulleritsust."

http://suusaakadeemia.ee/treeningkavad/

 
At 22:06, Anonymous Martin said...

Kuperjanovi poistest minnakse läbi nagu nuga võist.

Kus joonel spetsnazi pidama võiks saada? Tartus?

 
At 23:04, Anonymous Anonüümne said...

Kas PP käib jõusaalis ainult prii pääsmete olemasolul?

Kus Tartus peale Tamme staadioni, Raja pargi ja Denropargi veel väli nn. jõusaale on?

 
At 23:41, Anonymous Vello, Aravete kilvaklubi said...

Õhtust, spordimehed! Kas teie seas on ka kilvemehi?
Eks vaatame järgi.
Meestevaheline sõprus on tähtsam kui mehe ja naise vahelised suhted. Seda teati juba Vanas Kreekas, oleks teile öelnud Hardi Tiidus. Mida pidas aga tähtsaks Nõukogude diktaatoririigi rajaja V. I. Lenin, oma tuntud ütluses "Kõigist kunstidest tähtsaim meile on ....kunst". Kas
1) sõjakunst
2) propagandakunst
3) pugemiskunst
4) kinokunst?

 
At 23:41, Anonymous MargusM said...

..ta käib võistlustel ka priipääsmetega ja käib teiselpool maakera mingis lukshotellis laiamas teiste kulul. Samamoodi käib ta arstide juures väljaspool tavainimestele kehtivat järjekorda, jne..
Kuid proovime inimest mõista, kes mõjuvõimu ära ei kasuta see Pacifikaga ei sõida.

 
At 00:01, Anonymous Mälumänguklubi Sagar said...

Vello, meie pole kuulnud, et Uljanov midagi sellist oleks öelnud.
Kas allikad on ikka usaldusväärsed?

 
At 00:04, Anonymous Vello said...

Kindla peale, et ütles. Seda rääkis meile teadusliku kommunismi lektor Gabriel Hazak 1979. aastal kui ta käis meil sovhoosis loengut pidamas. Mäletan selgesti.

 
At 00:08, Anonymous Anonüümne said...

Margus,
see kiibitsemine ei ole õige tee.
Küsime parem nii, et miks hr Pulleritsule pakutakse offereid ja näiteks teile või sellele Ida-Eesti sepale väga ei pakuta. Mõelge sellele.

 
At 00:15, Anonymous Mälumänguklubi Sagar said...

Sm Hazak oli meie mäletamist mööda kõva kärakavend ja sovhoosituuril vaevalt ühtegi ärgast momenti oli. Inimvõimetel on siiski piirid!

Aga kui teie usk on nii vankumatult kindel, siis meie pakume varianti 2.

 
At 00:20, Anonymous Anonüümne said...

Pakun kinokunsti, tollel ajal noile jopedele meeldis see. Propa oli Aadu ja tema meeskonna leivanummer, vepsalane on kah tubli, aga ta sõjamasin ikka lonkab kõvasti, mõelge ise, taolise suitseva lennukikandjaga mööda euroopat ringi ajada - piinlik. Sõdida peame oskama me kõik ja pugejaid ei tohiks sallida keegi.

 
At 00:45, Anonymous Vello said...

Õige arutlus, 00:20! Braavo!
Mehed, mul kisub nüüd küll suigatama. Homme jälle!

 
At 11:54, Anonymous Sic transit gloria mundi said...

Vaenlane ei maga

 
At 12:36, Anonymous Spordisõber said...

Priit ja spordimehed!
Oleme hr Kelguga madistanud ja ragistanud küll nii siin ja kes kus mitmel pool mujalgi, aga ma usun, et tänasel päeval oleme kõik vanale spordimehele kindlaks toeks ning avaldame sügavat kaastunnet Indrekule kalli abikaasa kaotuse puhul.

 
At 12:43, Anonymous Anonüümne said...

Fotol 2 on Raul Köster, mitte Rain!

 
At 15:41, Anonymous Anonüümne said...

Intelligentne inimene ei kasuta inimese matuse puhul korduvväljendit (sõjakirvest vm asja) "matma", kui maetakse inimest. See on samasugune keeleline ja kombeline "ämber" nagu ühe artikli keelekasutus: http://tartu.postimees.ee/v2/3879355/kiiruseueletamine-voib-aesja-juhiloa-saanud-naise-jalameheks-jaetta

 
At 16:39, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, 12:36, kuulsin seda kurba uudist eile ning avaldasin Indrekule südamest ja siiralt kaastunnet. See oli väga jahmatav uudis ja tegi mind väga kurvaks.

 
At 03:20, Blogger Unknown said...

cheap oakley sunglasses
north face outlet
jimmy choo
nike blazer
bears jerseys
canada goose outlet
michael kors uk
toms shoes
michael kors handbags wholesale
cheap jordans free shipping

 
At 08:10, Blogger Unknown said...

cartier outlet
snow boots
coach outlet
gucci outlet
north face jackets
christian louboutin outlet
michael kors handbags
coach outlet
ugg outlet
oakley sunglasses
20170214lck

 
At 10:21, Blogger raybanoutlet001 said...

packers jerseys
coach outlet store
michael kors uk
fitflops sale clearance
broncos jerseys
tennessee titans jersey
ravens jerseys
cheap nhl jerseys
cheap oakley sunglasses
michael kors handbags wholesale
2017.3.29

 

Postita kommentaar

<< Esileht