esmaspäev, jaanuar 27, 2025

Pullerits: Kas Susan Külma varasem nõrkusehetk andis teatesõidus siiski tunda?

Nii mõnedki, sh Indrek Tobreluts, on Susan Külma (fotol vasakul) kokkukukkumisjuhtumi kohta öelnud, et see on ülepaisutatud, kuid ma jääksin siiski ettevaatlikumale positsioonile. Igaks juhuks. Kui kukud kokku pärast finišit, on arusaadav, et pingutasid üle, aga kui kukud kokku mitu minutit pärast võistluse lõpetamist, tasub asja uurida. Tavaliselt on sellised juhtumid märk millestki. Need ei pruugi olla tingimata väga tõsised asjad, aga kergekäeliselt ka neisse suhtuda ei tasu.

Ses valguses oli huvitav vaadata pühapäevase 4x6 km teatesõidu tulemusi. Avalikest andmetest on näha, et suurima kaotuse tekitas Eesti naistest suusarajal oma vahetuse konkurentidega võrreldes just Külm.

Regina Ermits (fotol paremal) kaotas puhtas sõiduajas oma etapi kiireimale 19 sekundit. Külm kaotas teise etapi kiireimale tervelt 1.20,6. Tuuli Tomingas kaotas kolmandal etapil parimale 15,6 ja Johanna Talihärm, kes viimasel paarisajal meetril juba jala sirgu lasi – versus nt Hanna Öberg, kes võitles võidu eest ja sõitis etapi kiireima aja –, kaotas lõpuetapil 1.11,2.

Loomulikult oleneb kaotus etapil selles, kes oli kiireim vastane. Ses osas tuleb Külma kaotust võtta väikse reservatsiooniga, andis ta võrreldes Ermitsa ja Tomingaga oma etapi parimale nondega võrreldes rohkem kui minuti jagu enam. Tema etapi pikkus meetrites on võrreldav ainult Tominga omaga ning Tomingast oli ta aeglasem 1.02. Lasketiirus veetis ta siiski 19 sekundit vähem kui Tomingas, kes pidi kahes tiirus kasutama kolme lisapadrunit; Külm kasutas kahte.

Laiem küsimus on siin muidugi hoopis see, kui kaua veel täidab laskesuusatamine ETV ekraani. Seda ei teadnud isegi Margus Ader, kes kahe nädala taguses telefonivestluses, kus rääkisime sellest, miks ta sel hooajal ühelegi MK-etapile kohale ei saa sõita, pakkus, et laskesuusatamise ülekannete leping kehtib 2027. aastani. ERRi sporditoimetuse juht Rivo Saarna kinnitas mulle, et laskesuusatamise ülekandeõiguste leping on sõlmitud 2030. aastani.

Kes ütleb selle peale „hurraa!”, kes ütleb „oh õudust!”, aga mina ütlen tunnustussõnad Saarnale, kes on alati kiirelt ja korrektselt mu küsimustele vastanud, ükskõik kui norivad need talle ei tundu või urgitsevad talle ei näi.

Mis järgmiseks? Kuulsin, et Saarna polevat sugugi üliõnnelik, et peab aastast aastasse näitama talvel söögi alla ja söögi peale laskesuusatamist, vaid näitaks hea meelega ka muud. Aga IBU pakkuvat lihtsalt liiga head diili. Kuid las küsimus selle kuulduse kinnitamiseks või ümber lükkamiseks jääda mõneks järgmiseks korraks. Kõigele ei pea ka ühekorraga vastust saama.

Foto 1: Susan Külm võistlemas 16. jaanuaril 2022 Ruhpoldingis. Foto autor: imago images / CEPix / Scanpix
Foto 2: Regina Ermits võistlemas 16. jaanuaril 2025 Ruhpoldingis. Foto autor: dpa/picture-alliance/Scanpix
Foto 3: Tuuli Tomingas (vasakul) saadab Anterselvas teatesõidus viimasele etapile Johanna Talihärma. Foto autor: EPA/Scanpix
Foto 4: Hanna Öberg Rootsist (vasakul) ja Ingrid Landmark Tandrevold Norrast püüdmas omavahel ära leppida pärast Anterselva teatesõidu lõpuheitluses Öbergi põhjustatud kukkumist. Foto autor: EPA/Scanpix

28 Kommentaarid:

At 19:24, Anonymous Anonüümne said...

pp, need fotod, mis te eelmise blogipostituse (https://suusk.blogspot.com/2025/01/pullerits-kas-eesti-spordis-on-ohus-uus.html) juurde lisasite – kas teil häbi ei ole? miks proovite jätta muljet, et tegemist on millegi skandaalihõngulisega? keda kotib, et 28aastane kergejõustiklane on suhtes oma ~50aastase treeneriga? kui mina oleks too sportlane, siis kütaksin teil kere kaks korda kuumaks. esimene kord labaste ähvarduste eest ja teine kord fotode avaldamise eest. tahaks ka teada, kes need fotod tegi – kes kurat käib nii häbematult paparatsotamas?? imestaks, kui keegi teid veel tõsiselt võtta suudab...

 
At 21:00, Anonymous Anonüümne said...

🤣

 
At 09:32, Anonymous Anonüümne said...

Vaata aga ärritust!! Kui kedagi ei koti, et treener sündinud '72 ja õpilane '96, siis milleks nii närvi minna??? Pildid ju tehtud avalikus kohas, seal peab arvestama, et võid kõigile silma jääda.

 
At 09:37, Anonymous Anonüümne said...

Kõiki peaks "kottima", kui sama sportlane süüdistab oma eelmist treenerit tema ärakasutamises ja siis on suhtes oma järgmise treeneriga. Eriti peaks "kottima" tema uut treenerit, kellega ta nüüd suhtes on.

 
At 10:51, Blogger Andres P said...

Aga mida ETV võiks siis spordirindelt näidata - jääkeegel, CSO, Tänak (palun mitte!)? Võib-olla polegi lihtsalt ekraanitäidet ja laskesuusaga on on võimalik ilusasti ära täita kindlatel aegadel kvaliteetse pildiga ekraaniaugud ja raha ka pööritada. Tegelikult on tegemist siiski ju kaasahaarava ja patriootliku vaatemänguga.

 
At 11:47, Blogger Priit Pullerits said...

Olen, nagu öeldakse, kuulnud usaldusväärsetest allikatest, et IBU on pakkunud teleülekannetena nii hea ja soodsa diili, et sellisest on lihtsalt raske loobuda. Muidugi hea, kui saadud diiliga hangitud kaup ka tarbijaid huvitab. Aga ütleksin, kuigi vettpidavaid tõendeid esitada ei ole, et praegu on ETV veel rohkem laskesuusakeskne, kui oli Eesti murdmaasuusatamise hiilgeaegadel murdmaakeskne. Tõenäoliselt on laskesuusatamise ülekandeid rohkem, kui oli murdmaasuusatamise ülekandeid. Tundide koguarvult on vahe ilmselt väiksem, sest Lembitu Kuuse aegadel oli valitsevaks eraldistardist sõit, nüüd on laskesuusatamises tehtud võistlused lühemaks, et inimesed jõuaksid ja viitsiksid jälgida. Meeste 50 km eraldistardist oli ka vaatajaile üksjagu kannatuste rada, eriti kui Eesti mehed kõrges mängus polnud.

 
At 11:54, Anonymous Anonüümne said...

näiteks cyclokrossi, eelmine nv huvitavad võistlused ja tuleval MM ! Pole ka vaataja jaoks kurnav pingutus, ca tunni jagu põnevust. Suurem küsimus, et kes oleks pädev paar ja samal ajal ka selge jutuga seda kommenteerima?

 
At 12:08, Anonymous Anonüümne said...

Laskesuusa näitamine on hästi lihtne otsus telekanalile, anna aga vaid ette. Teletopis pani segateatesõit A. Rüütli matustele pähe, vastavalt 108 000 ja 105 000 vaatajat. Vendade Böde pisarad panevad rohkem vaatajat vesistama, kui Eesti rahva lemmiku iga korra ajal lahkumine. Ja seda laskesuusatamist tuleb ju pea iga nädal, kust võtta aga kadunukest sellise sagedusega.

 
At 14:39, Anonymous Anonüümne said...

Kahju, et spordist on saamas naljanumber ja seda ainult seepärast, et vaatajahorde on vaja rajaäärde ja telerite ette. Läbitavad maad lühemaks, sportlaste pingutused väiksemaks, telekommentaatorid pulli ja nalja tegemas. Laskesuusatamine on jõudnud juba sinnamaale, et suusatamist peaaegu nagu ei olegi enam. Pisikesed sprindijupid ja neidki ei sõideta täiega lõpuni, sest pikalt enne laskmist võetakse kõik välja.

 
At 15:13, Anonymous Anonüümne said...

Kõik neid võiks kottida, kes oma lapsi trenni suunavad, lugupeetud 19:24. Kõik lapsed ei ole 28-aastased.

Päris hea on teada, kas neid hakatakse treenima või hoopis moosima. Õpilase-õpetaja läbikäimine ei ole mingi tavaline 28-aastase ja 50-aastase suhe.

 
At 15:24, Blogger Priit Pullerits said...

Tiirud võiks olla tõusu otsas, mitte laskumise järel. Vaat see muudaks laskesuusatamist palju põnevamaks ja veelgi ettearvamatumaks.

 
At 15:29, Anonymous Anonüümne said...

Jah, atraktiivne pullitegemine paistab, et on suundumus. Mis on laskesuusatamise kõige igavam võistlus? Kahjuks traditsiooniline tavadistants - eraldistart, 4 tiiru ja suhteliselt pikk võistlusmaa. Peale aga tulevad mass-stardid, segateade ja lühemad distantsid. Varsti tuleb publiku naerutamiseks sportlasel möödalasu tegemisel 10 krooksuga kükki teha. Võistluse kõrvane melu näib ka pöördeid võtma - suured õlletelgid, vorsti-, mütsi- ja muu nänni putkad. Väga purjus pealtvaatajad, nagu Tšehhis eelmistel meistrivõistlustel. Tekib küsimus, kas seda šõud tasub kommenteerima saata keegi sporditoimetusest või hoopis elamussaadete toimetusest.

 
At 15:58, Anonymous Anonüümne said...

Kas Alutagusel lund suureks mõõduvõtuks jätkub?

 
At 16:55, Anonymous Anonüümne said...

https://alutaguse.com/

 
At 18:48, Anonymous Anonüümne said...

Küll on häda selle laskesuusatamisega. Küll hädaldatakse, et sportlased panevad suurest pingutusest pildi tasku ja kuidas küll sellist asja tõsiselt ei võeta. Siis jälle kurdetakse kui kergeks ja lühikeseks on võistlused tehtud, et kõik puha triangel ja tilu-lilu, mitte tõsine sport.

 
At 08:01, Anonymous Anonüümne said...

Alfaisaste Pealmine küsimus on, kas Kelk teeb imet või looduse vastu ei saa. Paljudel juba laagritest ja esimestest startidest veri vemmeldab. Vast 8.02 saab Alutaguse maratonil korraldatud.

 
At 10:34, Blogger Priit Pullerits said...

"Võimla" saade viskus eile Tarmo Tiisleri kaitsele, mis on loomulik, sest nad on ju kõik ühest tsunftist.
Kahtlemata on diskussioon sel teemal huvitav, kas, kunas ja mis moodi rääkida sportlase terviserikkest/-häirest seoses võistlustega. Saate kolmas osaline Ivar Lepik püüdis teemat veidi avardada, et tänapeval ei ole võimalik infot kinni hoida, sest kuskilt see ikka välja tuleb - ka Susan Külmaga juhtunu tuli välja Rootsi lehe kaudu -, aga näis, nagu otsustanuks ta siiski targu n-ö siseoponendi rollist siiski loobuda, mistõttu teema mitmekülgse arutelu asemel jäi kõlama Tiislerile osutatud ühemõõtmeline toetus. Aga olnuks ka raske muud loota, kui kõik saates esinenud on ERRi ajakirjanikud ja kõne all on nende kolleegi otsus. See, ütleme otse - ja see on siin tähtis! -, ei ole ERRile kohane asja käsitlemine, sest Eesti Rahvusringhäälingu seaduse järgi peab seal teemade käsitlus olema tasakaalustatud. Kas oli? Ei olnud.

 
At 11:50, Anonymous Anonüümne said...

Omade eest seismine on sümpaatne. Vaata kui hea on ühtse meeskonnana tegutseda, aga kui omade seas on mõni, kes Solovjovi pildi loolt maha võtab, teine teises kohas käsitlust rikastab, siis teeb meele mõruks küll. MENi saates avaldati ka arvamust. PP käsitlusele kõige lähemal oli Martinson (kes ise oli teadupärast Kiku teenindaja), kaugel polnud ka Paju. Vanameister Tiislerile tuli toetus Pahvilt.

 
At 12:39, Blogger Priit Pullerits said...

MEN saates oli Martinson selgelt minu poolel, Paju ka nõustus Martinsoniga (ja seega minuga), kuid lisas paar nüanssi ka teisest vaatenurgast, ja lõpuks oli ka Pahv minuga ühte meelt, sest rääkis täpselt seda, mida ma olin algusest peale rääkinud ja mida nägin probleemina: et õhtuses ETV spordisaates, kui pidanuks olema juba selge, mis juhtus, ei andnud ETV mingit infot juhtunu kohta; pange tähele - ja see on siit igalt poolt hõlpsalt kontrollitav -, et ma ei ole kunagi rääkinud sellest, et juhtunut oleks pidanud otse-eetris näitama ega ole ka teinud ERRi suunal ühtegi etteheidet, et miks nad kõike otse ei näidanud. Kahjuks minu oponendid, ka Võimla saates, lähtuvad ekslikust eeldusest, nagu heitnuks ma ette, et miks ei näidatud otse-eetris Külma kokkukukkumist. Seda teemaks tõstes saavad nad kalevi alla lükata põhilise: mu etteheide oli see, et ETV oma õhtuses spordisaates sündmusest ei iitsatanudki.

Tarmo Paju lisas huvitava asja. Nimelt, kui Tiisler andis Külmale oma jope, siis sellega ta sisuliselt minetas oma võime käituda edasi ajakirjanikuna. See on väga huvitav ja oluline nüanss. Nii see on: sellepärast on ka üleüldine soovitus, et ajakirjanikud ei sekkuks sündmuste käiku, sest siis nad ei suuda enam sündmust objektiivselt näha ja kajastada. Kindlasti oli seal ka teisi, kes võinuks oma jope Külmale anda või teda muul moel aidata.

 
At 13:38, Anonymous Anonüümne said...

See Priidu 12:39 viimase lõigu kommentaar on nüüd küll huvitav. Ajakirjanik ei tohi teisi aidata, kuna see muudab ta ebaobjektiivseks ? Kas inimlikkus pole siiski olulisem ?

 
At 14:01, Anonymous Anonüümne said...

See Külma teema Külma teemaks, kajastas ERR seda, kuidas kajastas.
Aga mind huvitab pigem, miks ERR ei vaevu uurima laskesuusaföderatsioonilt, kuidas on jõutud olukorrani, kus meil tänasel päeval on ainult 2 meesteklassi sportlast (Zahkna ja Siimer), kõik teised on juuniorid või noored. Vaadates alaliidu kodulehekülge, siis seal terve müriaad ametnikke, treenereid, hooldemehi, aga kellele nad tegutsevad? Kas ei peaks just alaliit hea seisma, et hoida mehi spordiala juures? Heldnal just sai jõud ja raha otsa (alaliidu toetus treeningutele 0). Alates Lindingeri tulekust on lõpetanud Ränkel, Uha ja Aolaid. Tuudor Palm tegi viimase stardi 2023. a Idre katsevõistlustel, kas temagi on lõpetanud või jätkuvalt tervisehädade küüsis ja proovib siiski ühel hetkel naasta?

 
At 14:05, Anonymous Anonüümne said...

Lisan veel, et lisaks on alaliidu palgal ka meediajuht, kes mitmelgi puhul on MK-del kaasas olnud. Miks ei kasutata teda ära, et sportlastega võistlusjärgseid intervjuusid/analüüse toota ja neid a la juutuubi üles laadida (ERR sel hooajal enamikel MK-del kohal pole, seega sealt tuleb usutlusi harva). Ainus, mida ta teeb, on pildid instragrammi ja feisspuki lühipostituste tarbeks. Sellega saaks krt 2-aastane hällilaps ka hakkama.

 
At 14:06, Anonymous Anonüümne said...

"Ajakirjanikud võime olla, inimesed peame olema."

 
At 14:33, Blogger Priit Pullerits said...

14:01, las neid küsimusi küsib ERR, laskesuusk on n-ö nende kodustatud ala. Kajastagu siis seda ala kogu täiuses, mitte ärgu vaadaku mööda probleemsetest kohtadest!

 
At 14:35, Anonymous Anonüümne said...

Mis järgmiseks? Las ERRi ajakirjanikud hakkavad laskesuusatajatele ka joogitopsi ulatama? Ja siis sealt edasi neist sobiva tonaalsusega lugusid kirjutama? Allakäigutee on libe ja kiire.

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

Tiisleri juhtumit saab vaadata ka ajalise mõjuna. Ühes õhtuses spordiuudiste saates jäi sportlaste kokkukukkumine kajastamata, kuid kui oli rohkem selgust, siis toodi info avalikkuse ette järgmisel hommikul. Tagantjärele vaadatuna mõttetu erinevus. Kiirustades saime ka infot, "sest niikuinii tilgub info läbi", ja see oli valeinfo haiglasse viimisest.
Nüüd tulevaste võistluste valguses on Tiisleril (ja kompaniil) sportlastega loodud positiivne foon, mis võiks konverteeruda mitmeteks kiireteks aga ka sisulisemateks ja avalamateks intervjuudeks. Või mis oli Kuuse Lempsu fenomen? Kui aga valdkonna tegijad tunnetavad, et mõni ajakirjanik ajab klikiedevuse tõttu või udujuttu, siis taolisega koostööd teha ei soovi ju.

 
At 16:01, Anonymous Anonüümne said...

Imelikud Intervjuud. Kui laskesuusataja TT-ga on intervjuu, siis alati peab kuulaja mõtlema, et kas küsija ei oska küsida või siis vastaja ei oska vastata. Seesamune meediajuht võiks siin toeks olla mõlemale poolele, et need tuleks ilusti välja.

 
At 17:25, Blogger Priit Pullerits said...

Milleks veel meediajuht?! Et asi veelgi läikivamasse ehk ersats- ehk võltspakendisse mähkida? Las igaüks olla nii, nagu ta on, kõigi oma puudustega - vähemalt on aus ja autentne. Võltspilte näeme nii palju kogu aeg.

 

Postita kommentaar

<< Esileht