pühapäev, august 28, 2011

Pullerits: Mida ütlete, Veerpalu kaitsva teadusgrupi juht?

Ja nüüd saab Andrus Veerpalu dopingujuhtumi asjus sõna tema teadlastest kaitsegrupi juht, Tartu Ülikooli füsioloogilise genoomika professor Sulev Kõks (fotol paremal ja all). Selle vestluse tihendatud versioon ilmub esmaspäevase Postimehe arvamusküljel, siin on teavet veidi rohkem - kõik ju lehte ei mahu.

Miks otsustasite Veerpalu kaitsetiimiga liituda, kuigi selle skandaaliga on kaasnenud algusest peale valetamised ja vassimised?
Minu poole pöördus üks Tartu Ülikooli professor – see oli puhtalt ülikooli professorite initsiatiiv –, et mis ma arvan Veerpalu loost. Olles kasvuhormooni teemaga põgusalt kursis, olid mul tekkinud omad mõtted. Teadsin, et selle määramine on üsna raske ning et seda ei ole ka dopinguainena väga kerge määrata. Ütlesin, et mul on huvi. Arvasin, et Andrus ei valeta. Hakkasime asja lähemalt uurima ja suhteliselt ruttu tekkis tunne, et selle testiga ei ole kõik korras. Uuritavat materjali oli palju.
Et miks ma selle asja ette võtsin? Leian, et Tartu Ülikooli üheks missiooniks on anda Eesti riigile võimalikult objektiivset teaduslikul analüüsil põhinevat infot. Seega, olles Tartu Ülikooli professor, on mul teatud vastutus kasutada oma teadmisi ühiskonna liikmete heaks, kui neil on seda vaja – see on kõige olulisem põhjus. Kui kellelgi on vaja head nõu, ja ma oskan seda anda, siis ma sellest ei keeldu.
Aga nagu öeldud – kasvuhormooniga seonduv ei ole väga lihtne.

Ilmselt seetõttu ei saagi lihtsurelikud kõigest enam aru?
Absoluutselt ja arusaadavalt. Teema ongi keeruline. Samuti on meedias asjasse süvenemise asemel läinud teema käsitlus kõrtsikakluse tasemele: mingit arutlust enam ei toimu, käib ainult toolidega vehkimine.

Ja see töö Veerpalu heaks on olnud täiesti tasuta?
Täiesti tasuta. Oma vabast ajast.

Mis on veel motiveerinud?
Isiklikult on motiveerinud ikka teaduslik huvi, saada selgeks, mis kasvuhormooni testiga ikkagi toimub. Kasvuhormooni füsioloogia on äärmiselt keeruline ning sellest teatakse üllatavalt vähe.
Arvan, et seoses teadusgrupi moodustamisega oleme aidanud kaasa, et Eestis oleks tulevikus sportlastel natuke turvalisem sporti teha. Keegi ei peaks kartma seda, et valepositiivne test võiks karjääri või lausa elu ära rikkuda. Me ei ole oma tegevuses väga kaugele jõudnud, aga me ei lähe kuhugile Andruse selja tagant ja oleme seal nii kaua, kui peab olema. See on teatud missioon, ja selle eest ei saa raha küsida.

Kuid oma senisel teadusteel ei ole te varem otseselt kasvuhormooniga tegelenud?
Jah, ei ole, aga olen uurinud peptiide, ajus näiteks, ja olen kasvuhormooni teemadel avaldanud üks või kaks artiklit – mul on üks hiiremudel, kellel on kasvuhormooni häire. Kasvuhormoon on üsna keskne molekul füsioloogias, ja kuna töötan füsioloogia instituudis, ei olnud antud teema mulle väga võõras.

Minu arvates peaks teid kummitama üks dilemma. Kui teadlane asub midagi uurima, siis selleks, et teha seda objektiivselt, peavad tal olema kõik vajalikud lähteandmed. Kas olete kindel, et teil on kõik need olemas, või saite äkki Veerpalult poolikud andmed, kus mingi aine kasutamine on varjatud? Siis on ju tulemuseks ebateadus. Või anti teile konkreetne ülesanne jõuda igal juhul teatud tulemuseni, millisel juhul pole see enam objektiivse teadlase töö, vaid pigem Aivar Pilve stiilis advokaaditöö, kus tuleb näha vaid teatud asjaolusid ja teisi ignoreerida, peaasi, et saavutate kliendile meelepärase tulemuse?
Ohohoo... Alustan sellest, et ma küll ei tunne Aivar Pilve väga palju, aga olles nüüd kokku puutunud, ei ole teie hinnang temale selles küsimuses väga õige. Eks iga inimene käib tööl selleks, et raha teenida, aga tasustamine ei tähenda, et meile on antud käsk saada kindlasti n-ö õige tulemus.
Mis puudutab mind, siis ma ei võtnud seda asja ette põhjusel, et midagi puhtaks pesema hakata. Me ei saanud ka kellegi käest käsku seda teha. Meil oli endal teaduslik huvi teha kindlaks, kuidas WADA test töötab. Saime Andruse meeskonnalt täieliku kinnituse, et kasvuhormooni pole süstitud, ning infovahetus nendega on olnud väga avameelne ja avatud.

Mis moel kinnituse saite?
Saime kirjaliku kinnituse ja mul ei ole tekkinud kordagi kahtlust selle õigsuses.
Teema käsitlused ajakirjanduses on ajanud lugejad segadusse. Me ei ole tahtnud mitte midagi varjata. Aga küsimus on selles, et kui meil oli augustis pressikonverents või juunis ärakuulamine, siis poetades ühe lause, kirjutati sellest kümme lugu ja arendati teema risti vastupidiseks sellele, mida see lause sisaldas. See häirib. Pärast viimast pressikonverentsi oli hea tunne, et jagasime infot, inimesed said targemaks, hakkasid lugema materjali ning ootasime, et tulevad sellised kõned nagu teilt, kus on asjalikud küsimused – aga ei! Hakati hoopis süüdistama, justkui peseme kedagi puhtaks. Ei süvenetud teemasse ehk sellesse, mida ja miks me väidame oma raportis. Probleem on selles, et FIS pole ühtki meie argumenti võtnud tõsiselt, nad ei ole üldsegi neile vastanud. Mis oli WADA vastus meile – seal on dokumentaalne kinnitus kõige olulisemale asjale: WADA ei tea ise ka, mida ta mõõdab selle testiga.

Ongi nii kirjutatud?
Nii ei ole sõna-sõnalt kirjutatud, aga kui te loete vastused kokku, saate aru, et ei ole selge, mida see test mõõdab. Nad väidavad, et see mõõdab kasvuhormooni, aga sellele puudub igasugune kinnitus. Miks [USA jalgpalliliiga] NFL tahab lükata edasi kasvuhormooni testi kasutamise? Sellepärast, et WADA ei ole esitanud piisavalt materjali, et see test mõõdab seda, mida ta väidab, et see mõõdab – kasvuhormooni.
See on tõsine problemaatika. See on inimlikult arusaadav, miks kasvuhormooni test on turule tulnud. WADA on töötanud välja ühe testi läbi häda, on kümme aastat sellega vaeva näinud. Lõpuks peab jõudma tulemuseni, sest selle peale on raha kulutatud. Tekib teatud surve selle juurutamiseks. Testi kasutati mitu aastat ilma ühegi tulemuseta. Ja nüüd peab äkki tulemus tulema! Need asjad ei käi niimoodi. Testid tuleb enne kasutuselevõttu korralikult valideerida. Kõik, kes on bioloogiat õppinud, teavad, kuidas analüüse tehakse ning ükski test pole veatu. Sõna valepositiivne ei saa ju olla võõras sõna! Ka WADA peab tõestama, et nad mõõdavad õiget asja.

Kas lisaks kriitikale, mida Eesti teadlased on kasvuhormooni testile teinud, jagub teil öelda selle testi kohta ka midagi head?
Kiita on seda testi tegelikult raske. Kuna meie olulistele küsimustele pole vastuseid tulnud, on sellele küsimusele raske vastata. Praegu oleme dilemma ees – Andruse meeskonnast oleme saanud kõik meile vajaliku info, aga me ei ole saanud enamikku küsitud infost WADA-lt. Kuid võin spekuleerida: võimalik, et see test töötab siis, kui mõõta kasvuhormooni taset hommikul rahulikus olekus. Hea on see, et test võib-olla töötab siis, kui inimene on kasvuhormooni süstinud. Tundub, et sellised isikud püüab ta kinni, aga me ei ole kindlad, sest selle kohta on testi väljatöötajad esitanud info 20 isiku kohta! See näitab testi valideerimise taset – testi katsetati 20 inimesel, kes olid endale süstinud kasvuhormooni. See ongi asjaolu, miks me väidame, et test on valideerimata.
Siit hakkab probleem pihta: valideerimata test püüab kinni ka sellised isikud, kes ei ole kasvuhormooni süstinud, need, kellel on kasvuhormooni suhe läinud paigast ära füsioloogilistel põhjustel. Samuti ei ole ära kinnitatud, kui suur on selle testi ennustav väärtus – igal testil on predictive value, mis ei ole kunagi 100 protsenti, vaid pigem 60 või 80 protsenti, mis tähendab, et iga test eksib.

Aga huvitav, miks on pooleteise aasta jooksul, mil kasvuhormooni testi on kasutatud, saadud kõigest üksainus valepositiivne vastus, ja just Veerpalu puhul?
Aga kui mitu positiivset testi on üldse saadud?

Minu teada neli.
Jah, ja neist kaks sportlast tunnistasid üles, et nad süstisid kasvuhormooni. Test tuvastab süstimist kuni 36 tundi...

Kas mitte 24 tundi?
Ütleme, et üks ööpäev. Öeldud on, et 24-36 tundi, siis hakkab test juba kõvasti valetama. Ütleme nii, et kui reedel süstida, siis pühapäeva õhtul enam ei ole aine tuvastatav. Testi väljatöötajad on väitnud, et nad on testinud ära umbes 4000 olümpiasportlast – kuidas on võimalik, et 4000st on neli positiivset? Ja kui nad väidavad, et mitte ühtegi valepositiivset ei ole, siis see test ju üldse ei tööta! Vähemalt valepositiivsed peaks nad kätte saama.
Ütleme, et mitte keegi nendest 4000st ei süstinud. Aga mingit «müra» pead sa ikkagi saama. See on oluline indikatsioon, et midagi on selle testiga viltu. Testi väljatöötaja on öelnud igas artiklis, et test vajab korralikku valideerimist erinevates spordialarühmades ja erinevates tingimustes. Ta tunnistab, et ka hüpoksia võib seda testi mõjutada. WADA väidab aga ilma testimata, et ei, alpimajas viibimine testi tulemust ei mõjuta.

Selle teema üle vaieldes on aetud korduvalt segi kaks asja: üks on kasvuhormooni tase organismis ja teine isovormide vahekord. Millest meie siin praegu ikkagi räägime? WADA reklaamib, et nad mõõdavad isovormide vahekorda, et test on tundetu või robustne tegeliku kasvuhormooni kontsentratsiooni suhtes. See on puru silmaajamine. Test baseerub tegelikult kasvuhormooni kontsentratsiooni mõõtmisel: seal saadakse kaks numbrit, need jagatakse omavahel ja võetakse suhe. Mõõdetakse 22-isovormi kontsentratsioon ja mõõdetakse ära üldine isovormide kontsentratsioon ning võetakse nende kahe suhe ja pannakse piir ette, millest ei tohi suhtarv üle olla. Sisuliselt mõõdab test kahe erineva fraktsiooniga kasvuhormooni kontsentratsiooni.
WADA tunnistab, et suhe muutub pärast trenni, kuid ütleb, et see suhe läheb ruttu [normaalseks] tagasi. Aga me ei tea, kui ruttu see tagasi läheb.

Seda imelikum, et kui pingutuse järel läheb suhe paigast ära, siis miks ei ole peaaegu ükski sportlane seni vahele jäänud, kuigi nad on pärast võistlusi sageli lausa pilditud?
Tegelikult ei ole selle kohta infot olemas. Tuleb küsida WADAst, kas keegi on vahele jäänud! Kui [inglise ragbimängija Terry] Newton esimesena kasvuhormooniga vahele võeti – ta ütles, et jah, süstisin –, ilmus Science’is artikkel. Sealt näeb, et enne teda testiti ka inimesi, kes samuti andsid positiivseid tulemusi, aga neile ei juletud näpuga näidata, sest keegi ei tunnistanud [kasvuhormooni kasutamist]. Sellest vaikitakse.

See on teilt väga kõva väide!
Lugege Science’i artiklit! Seda testi pikalt välja töötades saadi tulemusi, millega ei osatud midagi peale hakata, kuni ilmus välja Newton ja ütles, et jah, mina süstisin, ja siis võeti test käiku.
Oleme küsinud valideerimisandmeid ja meile pole neid antud. On öeldud, et võtke kolm artiklit, mis testi väljatöötaja on kirjutanud, et need on meie valideerimised. Aga nendes artiklites seda testi ei valideerita, räägitakse printsiibist, et saja inimese peal on testitud – ja kõik. Testi valideerimine eeldab ikka väga pikka tööd. Meil on oma raportis kirjutatud, et seal peab olema näidatud, kui palju on näiteks valepositiivseid või valenegatiivseid, nii et me saame teada, kui usaldusväärne test on.
See kõik kõlab uskumatuna! Kui me selle teemaga tegelema hakkasime, siis mingi aeg mõtlesin, et saame millestki väga valesti aru. Aga tuleb välja, et ei saa.

Mul jääb nüüd mulje, et meil on Eestis teie tark teadusgrupp ning FIS ja WADA on kasvuhormooni testi küsimuses täielikud vassijaid ja hämajaid.
Me kindlasti ei väida, et WADA ja FIS on vassijad ja hämajad, kuid on terve rida küsimusi, millele nad pole meile selle protsessi käigus vastanud. Lisaks Eesti teadlastele on ka mujal väga tõsiseid teadlasi, kes on samamoodi selle testi usaldusväärsuse seadnud kahtluse alla. Aga jah, põhimõtteliselt võib seda ka nii väita [nagu ütlete]. FISil ja WADA-l on oma seisukoht, aga nad ei tõesta oma seisukohta. Meie seisukoht on see, et ei ole piisavalt esitatud tõestusmaterjali testi töötamise kohta ning seetõttu ei ole tõestatud, et Andrus süstis kasvuhormooni. Nemad ütlevad, et on. Nii see vaidlus käibki. See on nagu liivakastivaidlus: meie tahame lisainfot, aga nemad ütlevad, et ei saa ja ei anna, kõik. Me tahtsime osta testimise komplekti firmast, kes seda toodab, aga nad ei müünud meile. Oleme küsinud infot juurde, aga seda meile hästi ei taheta anda. Ma ei tea, mis seal taga on.
See on organisatsiooni käitumine: me oleme võtnud vastu otsuse testi kasutada ja see peab siis õige olema ja me peame selle eest seisma. Väga raske on tunnistada oma vale otsust tagantjärele, see on inimlikult hästi arusaadav. FISil oli samamoodi väga raske anda Andrusele õigust. FIS oleks siis hammustanud oma paremat kätt.

Kuidas võiks seda olukorda lõpuks ikkagi lahendada, kui eri leerid on nii erinevat meelt?
Ootame ikka vastuseid neile küsimustele, mis meie raportis on. Ootame lisainfot testi väljaarendajatelt ja WADA-lt – testi kasutaja peab ikka tõestama, et see test mõõdab seda, mida ta väidab. Tõestamise kohustus lasub ju WADA-l ja FISil, aga mitte meil. Nemad peavad suutma tõestada, et Andrus süstis kasvuhormooni. Praegune test seda ei tõesta.

Aga kui seda infot ei tule, siis jääb Veerpalu pro forma alati süüdi, ent inimesed, kes temasse ikkagi usuvad, võivad elu lõpuni jääda kandma loosungit, et «Usume Andrus Veerpalu!» –ja lõplikku tõde siis vist meie elu jooksul ei selgugi?
See on väga keeruline küsimus. Ma väga loodan, et CASis [Rahvusvahelises Spordiarbitraažikohtus] läheb meil senisest paremini ja seal võetakse kõik asjad lahti, et CAS suudab välja nõuda need dokumendid ja info, mida me oleme tahtnud näha.

Aga kui juhtum läheb CASi, olen kuulnud, et FIS võib avada ja lüüa letti ka Veerpalu varasemad dopinguproovid ja siis me ei tea, mida kõike neist uute meetoditega leida võidakse? Küsiks kõigepealt seda, mis küsimust tahetakse selle avamisega lahendada.

Kui teie püüate FISi nurka suruda, siis on ootuspärane, et FIS paneb kõik oma argumendid mängu, nagu teie olete pannud kõik oma argumendid mängu. FIS ju säilitab proove väga pikalt.
Uute proovide avamine on Pandora laegas. See ei lahenda praegust küsimust, see ei anna lisainfot vaidlusaluste proovide kohta. Samuti ei anna see lisainfot ka testi töökindluse kohta. Meid huvitab, kas proovid, mis Andrus andis, on postiivsed või valepositiivsed, ja meie väidame, et valepositiivsed, kuna need võeti sobimatutes tingimustes [pärast pikka treeningut ja alpitoas]. Ja teiseks, praegused andmed, mida WADA on esitanud, ei luba üldse hinnata, mida see test mõõdab. Need on meie kaks põhiargumenti. Kui panna need kokku, ei tekita need meis kahtlust, et Andrus oleks süstinud.

Lähtudes senitehtud tööst, siis kui suur on tõenäosus, et Veerpalu on siiski kasutanud kehavälist kasvuhormooni.
Praeguses olukorras võin öelda, et see on null.
Kogu selle protsessi käigus on minus üha süvenenud veendumus, et see kõik ei ole õige, ja mul on kahju sportlastest, kes seeläbi kannatavad.
***
Lisaküsimus tuleb Postimehe juhtivtoimetajalt Kalle Muulilt:
Kas WADA on üldse kohustatud dopingutarvitajale nende nõutud tõendeid esitama? Kas WADA peab Kõksi-Veerpalu-Eesti Suusaliidu kõikidele küsimustele vastama? Või on see WADA suva, kas ta vastab või mitte? Kaldun arvama, et WADA-l ei ole kohustust Kõksile-Veerpalule oma testi paikapidavust tõestada. Kui WADA-l oleks kohustus dopingupruukijate kõikidele küsimustele vastata, siis peaks nad endale miljoneid kirjasaatjaid palkama, kes ainult vastamisega tegeleksidki. Arvan, et WADA peab vastama FISi ja spordiarbitraaži küsimustele, aga mitte Veerpalu-Kõksi küsimustele. Ja kui WADA pole Kõksi küsimustele vastanud, siis ainuüksi vastamata jätmisest ei saa veel järeldada, et vastuseid polegi. WADA saadab oma vastused spordiarbitraažile, kui arbitraaž neid küsib.

Kõks vastab:
See on huvitav küsimus. Esiteks, Veerpalu pole dopingutarvitaja, vähemalt polnud kuni FISi otsuseni. Seni olid tal A- ja B-proov positiivne. Ja kuni FISi otsuseni oli asi nn uurimises. Teiseks, see info, mida me küsime, on avalik ning selle edastamises ei oleks midagi imelikku. Vastupidi, tegelikult on neil kohustus tõestada, et see test töötab, ning nad peavad seda üheselt suutma näidata, mida see mõõdab. Selles mõttes on neil kohustus - test peab olema valideeritud ning ikkagi tõepoolest mõõtma seda, mida väidetakse. Ja ega nad ei keeldunud küsimustele vastamast, kuid nad vastasid väga formaalselt või nii pinnapealselt, et sellega polnud midagi eriti peale hakata. Ning kolmandaks, me esitasimegi need küsimused FISile ja FIS edastas need WADA-le. Otse suhtlemist oli vaid WADA laboriga ja testitootjaga.
***
Ja siin on huvilistele viide veel ühele blogile, kus WADA kasvuhormooni test küsimuse alla seatakse. Olgem siiski tähelepanelikud, et viidatav sissekanne on tehtud ligi poolteist aastat tagasi. Äkki on vahepealse ajaga midagi muutunud?
******
Gates Pass Road, Tucson, Arizona. 3. aprill 2011. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Fotod 1-4: Professor Sulev Kõks 23. augustil Tallinnas pressikonverentsil, tema taga Mati Alaver ja Andrus Veerpalu. (Kolmandal pildil koos advokaat Aivar Pilvega.) Fotode autor: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

95 Kommentaarid:

At 15:44, Anonymous Anonüümne said...

Mul tekkis üks küsimus. Kas ei peaks Veerpalu meeskond ise paluma varasemate proovide avamist? Kui neil midagi karta pole, siis võiks ju avada. Oleks huvitav teada, mis nad selle idee peale kostaksid.

 
At 16:04, Anonymous Anonüümne said...

Varasemate proovide avamisega ei ole neil mitte midagi võita, ainult kaotada. Kui dopingut on tarvitatud, siis tuleb see välja. Kui dopingut ei ole tarvitatud, siis on oht, et mõni test annab valepositiivse tulemuse nagu praegusel juhul. Kui kõik testid on negatiivsed, siis võidakse ikka öelda, et enne ei tarvitanud, aga nüüd tarvitasid ja ikka oled süüdi.

 
At 16:08, Blogger Karli said...

Kõks võib olla suurepärane teadlane, aga miski tema loogikas jääb arusaamatuks. Ta nimelt ütleb muuhulgas "Saime (AV-lt) kirjaliku kinnituse ja mul ei ole tekkinud kordagi kahtlust selle õigsuses".

Teadlaseks olemine põhineb kahtlemisel. Kõiki asjaolusid tuleb suuta hinnata iga kandi pealt. Mis muidugi ei pea tähendama, et Kõksil lõpuks ei pruugi (seekord) õigus olla. Elame-näeme.

Ka Einstein eksis korduvalt.

Aga PP ja teised kaevajad, jõudu! ESL-i nimeline muinaslaev tuleks kiht-kihilt välja puhastada, et aru saada, mis seal sees tegelikult võis toimuda. Senine suusajuhtide viis publikuga manipuleerida äratab ainult kahtlusi.

 
At 16:08, Anonymous Anonüümne said...

äkki 16:04 selgitab, mida tähendab valepositiivne test. On ju tõestatud, et alpitoas proove ei võetud ja kehaline koormus ei tõsta sellisel määral hormonaalset vahekorda.
Kõks ei ole tõsiselt võetav teadlane, vähemalt elles küsimuses. Väide, et AV ei ole 100% dopingut tarvitanud ja sellepärast on proov vale ei kannata mingit kriitikat. Tema, kui teadlane peaks ikka neutraalselt küsimusi lahendama. MA on leidnud taaskord ühe edeva inimese, kes tema eest töö ära teeb

 
At 16:26, Anonymous Anonüümne said...

Teadlane - kui sa ei ole saanud oma kõigile küsimustele vastuseid, nagu loos on väidetud, siis, eriti teadlasena, ei saa sa iialgi öelda, et mingi asja tõenäosus on midagi kindlat - antud juhul 0.

Veel enam, lugedes FIS-i vastust ja olles enamvähem kursis nn Veerpalu meeskonna argumentidega, meenutab see suhtlus kehvasti õppinud üliõpilase püüdu vastamisel vett segada. Selle asemel, et esitada tõestatud vastuargumente, esitatakse tõestamata hüpoteese. Ja mis asja veel eriti halvaks teeb, on see, et need hüpoteesid on seinast seina, et äkki mõnega joppab.
Selline argumenteerimine ei ole teadlaste argumenteerimine, ma loodan südamest,et ametlikus asjaajamises tegeldakse pressikonverentsidel väljapaistnuga võrreldes tõsisemaltvõetavamal tasemel, kahjuks FIS-i vastused kipuvad seda lootust kustutama.

Toon ühe näite.
Kui roolijooik puhuma pannakse, võib ta ju Politseinikule hakata positiivse näidu korral vastu ajama, et mida krt see masin sul üldse mõõdab siin, kas sa ise ka sellest aru saad?
Kas Politsei peab hakkama nüüd roolijoodikule alkomeetri tööpõhimõtet selgitama hakkama?

P1

 
At 17:41, Anonymous Anonüümne said...

to 16:26
Siin on siiski oluline vahe - alkomeetriga mõõtmisel võib kahtluse alla seada mõõtmise täpsuse, aga metoodikaga on nii asjatundjad kui tavainimesed siiski nõus. Aga ka siin võib alkoholisisaldust väljahingatavas õhus põhjustada mitte ainult joodud alkokhoolne jook (kas just südametilgad, on iseasi!).

 
At 18:55, Anonymous Anonüümne said...

Teadusgrupi juht ütleb töö eest tasu saamise kohta: "Täiesti tasuta. Oma vabast ajast."
Ja siis mõned read allpool: "Eks iga inimene käib tööl selleks, et raha teenida, aga tasustamine ei tähenda, et meile on antud käsk saada kindlasti n-ö õige tulemus."
Et kas rääkis ennast sisse või sain valesti aru?
Ja kui ta "paneb segast" töötasu kohta- kas siis muud juttu tuleb tõsiselt võtta?
Küsimused, küsimused..

 
At 19:23, Blogger Priit Pullerits said...

Vaadake, 18:55, mulle tundub teie lähenemine tähenärijalik. Julgen seda väita seetõttu, et ka minu kallal on samasugust lähenemist kasutatud, kus üksikuid lauseid kontekstist välja kistakse ja vastandatakse. Teie viidatud teises tsitaadis räägib Kõks eelkõige advokaat Pilvest ja tööl käimisest üldiselt, mitte aga endast konkreetselt.

16:08 - kasutate terminit "ESL-i nimeline muinaslaev" - ai, kuidas see mulle meeldis! Väga tabav ja originaalne.

Ja nüüd tähelepanu, kõik tähenärijad: nüüd kähku otsima vastandusi ja vastuolusid minu siin kommentaaris kirjutatu valguses väljarebitud lausete/väljendite ja konteksti kasutamise kohta!

ja arukaile lisaks: see eelmine lõik oli irooniliselt kirjutatud selleks, et hoida asjatuid müratekitajaid siit kõrvale, sest viimastel aegadel on siinses kommentaariumis näidatud taas väga asjalikku taset - sellest on hea meel!

 
At 19:25, Anonymous Anonüümne said...

Teadlane räägib sellest, mida ta usub ja milles ta on veendunud ja selleks on AV kirjalik kinnitus. Kas see ikka on teadus?

 
At 19:42, Anonymous Anonüümne said...

Enamus kommenteerinuist on meile siin esitatava teaduse suhtes skeptilised. See teeb ainult rõõmu, sest ühinen nendega.

 
At 19:48, Anonymous Anonüümne said...

Mitte ainult Terry Newton ei ole tunnistanud, vaid näiteks ka pesapallur Marc Jacobs http://www.reuters.com/article/2011/08/18/us-baseball-rockies-hgh-idUSTRE77H5OR20110818
Ja kindlasti tuleb neid tunnistajaid juurde nagu ka neid, kes lisa kasvuhormooni on saanud hambapastast, alpitoast ja soustis kartulist. Teaduses puudub selline tõestusmeetod nagu "kirjalik tunnistus". Vahur

 
At 20:01, Anonymous Anonüümne said...

Lgp. P.P- sooviksin siiski enda kaitseks öelda, et olen pigem täpne ja tähelepanelik, kui tähenärija.
Teadusgrupi juht viitab teises minupoolt tsiteeritud lõigus mitmusele "meie"- mis annab justkui alust arvata, et viidatakse mitmele inimesele.

 
At 20:07, Blogger Michael E.P said...

Selles on Kõksil muidugi õigus, et testi väljatöötanud teadlased ise tutvustasid seda kui MEETODIT ja põhimõtet, mitte kui juba valmisolevat testi. Kui jätta kõrvale küsimus, kas AV tarvitas dopingut või ei, on ikkagi selge, et antud WADA test ei ole veel valmis. Pean tunnistama, et enne olin üsna kindel, et AV siiski tarvitas dopingut. Kuid professor Kõks on Eesti teadusmaailmas ikka tõeline autoriteet ning tema arvamsu antud asjad pani ka mind natukese teise suuna alt kogu dopinguloole lähenema!

 
At 20:48, Anonymous Anonüümne said...

Kui selles testis poleks millestki kinni hakata, siis kahtlen sügavalt, et selline grupp kõrgelt haritud teadlasi ennast lihtlabaselt lollitada laseks. Me vist ei tea veel kõiki peensusi.

Priit, mida ise arvad?

 
At 20:51, Anonymous Anonüümne said...

Blogipidajal ei paista olevat midagi kohatise intrigeerimise vastu. Lisan siis ka omalt poolt natuke „hagu tulle“.
Iga ülla idee elluviimine ja arendamine jõuab varem või hiljem rahamaailma reeglite arvestamiseni. WADA puhul on/oli ideeks „puhas sport“. Idee elluviimine nõuab järjest rohkem ja rohkem raha. Ei tunne WADA finantseerimisskeemi, aga ilmselt on selles oluline osa lepingutel spordialaliitudega (kusjuures leping FIS-iga ei ole rahalise mahu poolest tõenäoliselt kuigi suure osakaaluga). Nagu erinevatest allikatest nähtub, on mõne spordiala harrastajate puhul kasvuhormooni sportlase organismi viimine väljastpoolt (väidetavalt) küllaltki levinud. Kusjuures mõne sellise spordiala juures liiguvad oluliselt suuremad rahad kui suusatamises. WADA on teinud (koos koostööpartneritega) tööd kasvuhormooniga patustajate avastamiseks, aga kuna valdkond on keeruline, pole olnud erilisi tulemusi ette näidata, kuigi aega ja raha on kulunud palju. Mingisugune testimismeetodini lõpuks jõuti, laiapinnalise tunnustuse saamiseks oli vaja veel mingit olulist juhtumit. Otsijatel jäi silma AV. Põhjused, miks just tema, on järgmised:
1. „teatud anomaalia“ tulemustes;
2. läänemaailma jaoks „kahtlasest“ piirkonnast pärit (näit. siin blogis viidatud N. Herz'i kujund Eesti suusatajatest enne Eesti külastamist: „Every few years, they’d come out of the woodwork, win their medals, and then travel back into the darkness of Eastern Europe, with Westerners’ doubts about doping chasing them to the border and bouncing off the tatters of the Iron Curtain.“);
3. selles piirkonnas vaevalt nii keerulises valdkonnas kompetentseid protestijaid leidub.
Positiivne testi tulemus oleks juba oluline argument rahaliselt suurte lepingute sõlmimisel. Et „koerad klähvivad“ – seda ikka juhtub. WADA finantsiline seis muutub kindlamaks ja eesmärk on saavutatud. FIS on siin väike tegija ehk lihtsalt kaasajooksik.
Miks olid aga AV testi proovide tulemused sellised nagu nad olid, sh. anomaalia A ja B proovi tulemuste vahel, on taas küsimus teadlastele (sellesama N. Herzi artikli põhjal ei suuda ka inglise endokrinoloogia professor Richard Holt tulemuste anomaaliat kuidagi mõistlikult põhjendada). Nii nagu WADA (ja tema järel FIS) eeldavad, et AV tarvitas dopingut, saab ka eeldada, et WADA on eksinud. Et nad ei suuda garanteerida 100% oma protseduuride täitmist ja lasevad läbi üliolulisi vigu, näitab suurepäraselt kasvõi Kristina juhtum. Millise WADA poolse apsaka või sogamisega seekord tegemist võis olla, jääb ilmselt saladuseks.

Ülaltoodu on puhas spekulatsioon, aga siiski (vähem või rohkem) kaalukatel faktidel põhinev.

 
At 22:49, Anonymous Anonüümne said...

Kindlasti pole ma kõige asjalikum tase siin kommentaariumis aga lugenud läbi teadusgrupi juhi vastused, ei veena need mind kuidagi astuma ühte kampa AV-sse uskujatega.

 
At 22:55, Anonymous Anonüümne said...

20:51 kirjutajaga nõus. Ajakirjanduse kapsaaeda läheb kindlasti kogu see mulgi-kapsad-moosiga, mis igaüks arvata on võtnud. Postitus on Pulleritsult esimene tõsiselt asjalik ja teemasse, kus ka põhilisest, s.t dopingust juttu. Suusaliit võib ju olla kuitahes muinaslaev, valepositiivse proovi puhul on see kõrvalteema - nagu ka ESL valetamine või keerutamine.
"Senine suusajuhtide viis publikuga manipuleerida äratab ainult kahtlusi." So what? (Liivel kah ühes asjas õigus - oleks tarvitanud, oleks ehk ka PR-skeem valmis.). Test äratab rohkem kahtlusi, tegeldagu siis sellega ka.

 
At 23:11, Anonymous Anonüümne said...

Kristina juhtumis oli N.Herzi artikli andmetele tegu sellega, et labor arvas, et proov kuulub meessportlasele. Seega inimlik või organisatoorne eksitus, mitte meetodi puudus.
Aga võtkem laiemalt - mis siis sellest olekski, kui testi valiidsus ei ole ole 100% kosher? Piisab ju sellestki, kui ta 95% õigesti näitab - eriti, kui vaadata kõiki asjaolusid nende kogumis. Iga kohus vaatab (ja on kohustatud vaatama) asjaolusid nende kogumis ja KOOSMÕJUS. Andres Veerpalu on dopingutarvitamist tunnistanud. Nii seisab FISi otsuses. Kas arvates, et FIS kirjutas selle mingist isiklikust vimmast otsusesse sisse? Uskuge mind, FISi jaoks ei ole AV isik küll väärt personaalseks minemiseks.

 
At 23:12, Anonymous Anonüümne said...

Illustratsiooniks eelmise postituse kommentaaridest: "Ja pidagem meeles - peaküsimus ei ole testi statistilises usaldatavuses, vaid selles, kas AV tarvitas dopingut või mitte!" Justnagu oleks tarvitamist võimalik kindlaks teha ilma statistiliselt usaldatava proovita, no andke olla... Ajakirjanikud, ärge ajage inimeste ajusid seebiks.

 
At 23:14, Anonymous Anonüümne said...

PP provotseerib 19:23 oma jutuga demoma kui soodad on inimesed satiiri suhtes. Vaadake ise, kuidas inimesed suhtuvad meediast tuntud BS-i.

 
At 23:16, Anonymous Anonüümne said...

"Andres Veerpalu on dopingutarvitamist tunnistanud. Nii seisab FISi otsuses. Kas arvates, et FIS kirjutas selle mingist isiklikust vimmast otsusesse sisse?"
Esiteks, Andrus. Teiseks, FIS päästab oma nahka ja püüab võimalikke tulevasi tüütute küsimuste esitajaid hirmutada. Kolmandaks, Veerpalu ei räägi inglise keelt, siis oleks pidanud ka tõlk kohal olema. Neljandaks - niipalju FISi süvenemisest teemasse. Kui mängus 'mingi idaeuroopa', olgu pealegi endine.

 
At 23:30, Anonymous Anonüümne said...

P.S. Viidatud artiklis räägitakse, et alates 2004 a tehti 1500 testi, kuni alles 2010 a andis esimene test positiivse tulemuse. Ja testitu, inglise rägbimängija Terry Newton, tunnistas kohe üles! Siis on ju OK, hea töö!
Siin on kindlasti teadlasi, kellel juurdepääs tollele Science'i artiklile - otsige see üles ja kontrollige Kõksi väiteid!
Kasvuhormooni tarvitaja Terry Newton, muide, ei lõpetanud hästi. Rahu tema põrmule.
Newtoni püüdis kinni muide King's College'i labor. Kes Suurbritannia kõrgharidusmaastikku veidigi tunnevad, ei vaja tutvustamist mis on King's College. Kõks väidab siin, et nii FIS, WADA kui maailma juhtivad laborid valetavad. Julge mees!
Muide, Newton tunnistas, et maksis HGH eest 150 naela. Allikas:
http://blogs.edgehill.ac.uk/ssg/2010/10/01/terry-newton/

 
At 23:39, Anonymous Anonüümne said...

23:16
Kuidas asi tegelikult käis, tuleks küsida tolleaegse ESL presidendi Toomas Savi käest. Savi üritas ju FISiga kinnimätsimist kokku leppida. Ilmselt käidi välja, et me tunnistame pattu, andma palun meile andeks, vaikige maha, nii on kõigil parem, näe Olümpia ka ukse eest jne jne. Aga Sarah Lewisel ja norrakatel oli selgroogu. Lugege veelkord FISi otsust. Seal seisab sõnaselgelt, et ESL Toomas Savi isikus üritas asja kinni mätsida.

 
At 23:50, Anonymous Anonüümne said...

"Testi väljatöötaja on öelnud igas artiklis, et test vajab korralikku valideerimist erinevates spordialarühmades ja erinevates tingimustes. Ta tunnistab, et ka hüpoksia võib seda testi mõjutada."

Kui hüpopoksia tähendab nn "alpimajas" 15-minutilise viibimise mõju, siis kas FIS otsuses mitte ei viidata dr Barroso seisukohale, et mõju võib olla sportlasele POSITIIVSES suunas? Valideerimine erinevates spordialarühmades? Et kunstlikult manustatud ja loomuliku HGH isovormide suhe sõltub sellest, kas heidetakse ketast või joostakse?
Kuigi Kõks väidab vastupidist, tundub mulle, et ta kasutab just seda Aivar Pilve advokaadimeetodit, millest ka Pullerits juttu teeb.

 
At 00:06, Anonymous Anonüümne said...

FIS-i otsuses on ka kirjas, et AV viibis B proovi avamise juures. Kuigi AV oli samal ajal Eestis on FIS-il ikkagi õigus, sest teistmoodi see lihtsalt ei saa olla. FIS on jumal!

 
At 00:11, Anonymous Anonüümne said...

00:06,
sellele on lihtne põhjendus, AV viibis juures oma esindaja kaudu. Õiguslikult loetakse seda isiku füüsilise kohalolekuga võrdväärseks.

 
At 00:27, Anonymous Anonüümne said...

Chaney's Blog.. see mees on, nagu öeldakse - sore loser. Chaney on uurija, kelle hGH testi WADA kümmekond aastat tagasi tagasi lükkas, eelistades praegu kasutatavat meetodit. Arusaadav siis, et mees pea igas kirjutises WADAt ründab. Aga samuti dumb sportswriter'eid 8).
USA National Football League profimängijate ühing ei taha, et WADA HGH test ameerika jalgpalliliigas kasutusele võetakse. Vaidlus käib selle üle, kas WADA peaks testi valideerimise materjalid kõik letti laduma. No kuulge, kui seda teha, see on ju pättidele esmajärguline õppematerjal. Kas Teil tuleks pähe minna teabenõudega välja nõudma näiteks Eesti Panga rahahoidla turvasüsteemide kirjeldusi?

 
At 00:45, Anonymous Anonüümne said...

Märkimisväärne kommentaar PM-st:

"Koondiste dopingurühmad on väga kôrgetasemelised- seal on tavaliselt teatud eralaboratoorium, koondise arst ja väga kitsas ring ka ülikoolitaseme tippteadlasi. Vägisi tekib mulje, et sellesse kuulus ka Tartu Ülikooli nimekaid teadlasi, kes nüüd peale vahelejäämist üksteise järgi dzotile heidetakse. See näitab ainult probleemi sügavust.
Olen ise rääkinud Soome ADT juhi Timo Seppäläga, kui juhtus soomlaste vahelejäämine Lahti mängudel. Ôhtusöögilauas ütles ta otse- et kôik teavad kuidas tippsporti tehakse, kuna ja kuidas dopingaine manustatakse ja kuna vöib proove andma minna. Kuid probleemiks on see, et näiteks erütopoetiini tahetakse manustada nii viimasel hetkel kui vôimalik, et saada maksimaalne kasu ja sealt tulevad ka eksimused- sageli lähevad sportlased ise väga enesekindlaks, vahel veab labor alt, [..]"

Ja meeskonda peaks kindlasti kuuluma ka statistik! 8)

 
At 08:39, Anonymous Anonüümne said...

Veerpalu-Veerpalu

Aga täpselt samal ajal loobus MM-st ja tippspordist (ja dopinguproovide andmisest) ka teine tippsuusataja.
Väidetavalt suusaliidu, mitte sportlase algatusel.

Damage control?

 
At 09:34, Anonymous Anonüümne said...

Tänud, Margus, jälle üks asjalik lugemine. (MIKS meie omadelt valdavalt ainult pahna tuleb?)
*
"Kõks väidab siin, et nii FIS, WADA kui maailma juhtivad laborid valetavad." - kuskohas Kõks küll seda väitis? Kõks väidab, et test ei ole 100% kindla tulemusega. Ja mis siis, kui AV ikkagi on see 'tühine protsent', kes hammasrataste vahele jäi? Ei olevat loogiline, et kaks matsu ühte väravasse, Šmiguni oma ju käkiti ära? Aga miks mitte, Šmiguni juhtum ju näitas, et annab hästi käkkida? Ajad laboris midagi natuke 'segi' - ja sõidud sõidetud (vähemalt selleks olümpiaks). "Omad" aitavad õhinal kaasa ja kraaksuvad kõige kõvemini.

 
At 09:35, Anonymous Anonüümne said...

00.45, hakkab juba looma. Uskumatu, kuidas inimesed lasevad Alaveri teamil endaga manipuleerida ja kärbseid pähe ajada.
"Kommid" on ja jäävad spordi lahutamatuks osaks...iseasi, kas me tunnistame seda või pöörame pea ära.
Natukenegi materjale mõnele lugemiseks, siis on variant, et lööb pea selgemaks!

An article by Stray-Gundersen et al.,2003, "Abnormal Hematologic Profiles in Elite Cross-Country Skiers: Blood Doping or? (Clinical Journal of Sport Medicine, 13:132-137.)

Behind the scenes of winter sports. Film by Hajo Seppelt, Robert Kempe and Jochen Leufgen.

PS! Hea töö Priit!

 
At 09:48, Blogger Priit Pullerits said...

Hea meel on tõdeda, et:

1) siinses kommentaariumis on küll vist Eesti asjalikem arvamusvahetus antud teemal;
2) et valitseb eluterve skepsis, mitte "hurraa, usume!"-hoiak;
3) et lolli jutu ja möla ajajaid siin ei leidu.

Küsiti, et mis ma asjast arvan. Ma arvan, et sellel ei ole mingit tähtsust. Ma võin arvata mida tahes, aga ega asjaolud sellest muutu. Kuid see on vilets vastus. Seega ütlen siis, et arvestades seda, kuidas kogu looga on algusest peale vassitud ja manipuleeritud - alates Veerpalu enda valelikust loobumisotsuse põhjendusest -, siis ei taha uskuda, et siin mingit kala või kammi pole. Teisalt tuleb ilmselt nõustuda teadlastega, et testis on küsitavusi. Seega siis: test ei pruugi küll olla ideaalseim, aga ilmselt ei ole ka Veerpalu ja Alaver mingid ideaaltegelased - nii võiks kõlada minu praegune verdikt.

 
At 10:03, Anonymous Anonüümne said...

Lp Priit,
katsuks korra sellest vassimisest ja keerutamisest kaugemale näha - seda on juba kedratud küll ja veel. Katsuks nüüd tõsisema liiniga kaugemale ja edasi minna. Otsad on kätte antud - statistiliselt hooaja lõikes pole AV tipphetked nii usutamatud midagi, testis on küsitavusi (mida on varemgi maha vaikitud?), FISi ilmselge soovimatus testi sisulise poolega tegeleda (muuhulgas ka enda kehtestatud reeglite täitmisega proovide võtmiseks), 'näpukad' FISi vastuses AV-kahjuks. NIIPALJU on ta ometi ära teeninud, et mitte asjalikele argumentidele "aga ise valetasite!" vastuseks saada?

 
At 10:05, Anonymous Anonüümne said...

sry, ...WADA enda kehtestatud...

 
At 10:13, Anonymous Anonüümne said...

Osapooled võiks siis kohtuvälise kokkuleppe teha, et mõlemad on nn natukene rasedad.

 
At 10:13, Anonymous Anonüümne said...

Kuna minu üleskutse prof Kõksi viidatud Science'i artikkel üles otsida ja Kõksi väiteid kontrollida, ei ole elluviijaid leidnud, võtsin selle töö ise ette (tänu TLÜ Akadeemilisele Raamatukogule!). Meeldetuletuseks:

"[Kõks] .. ilmus Science’is artikkel. Sealt näeb, et enne teda testiti ka inimesi, kes samuti andsid positiivseid tulemusi, aga neile ei juletud näpuga näidata, sest keegi ei tunnistanud [kasvuhormooni kasutamist]. Sellest vaikitakse.

[Pullerits] See on teilt väga kõva väide!
[Kõks] Lugege Science’i artiklit! Seda testi pikalt välja töötades saadi tulemusi, millega ei osatud midagi peale hakata, kuni ilmus välja Newton ja ütles, et jah, mina süstisin, ja siis võeti test käiku."

Travis, John. Growth Hormone Test Finally Nabs First Doper. Science Vol 327 No 5970 p 1185, 5 March 2010.

"Rabin confirms there have been other “suspicious” tests but says, “we really want to make sure we catch the cheater and not someone who had a peak of growth hormone.”" -- Ei ole nii, et HGH test võeti kasutusele alles Newtoni kinninabimisega. Enne oli tehtud juba 1500 testimist. Mille seas oli "kahtlaselt" kõrge tasemega juhtumeid. Kuid WADA seadis kindluse saavutamiseks lati nii kõrgele, et need kahtlased juhud pääsesid lati alt läbi. Kõks - kui kasutada eesti vale-eufemismi - "hämab", väites, et test võeti kasutusele esimese ülestunnistaja ilmumisega.
Artikkel ei anna küll alust WADAle varju heita. Juttu on suurest ja keerukast tööst, mida WADA egiidi all kasvuhormoonidopingu avastamismeetodi loomisel on tehtud. Muu hulgastehakse juttu valideerimisest. Ja väljatöötamisel on ka uued meetodid. 2012 Londoni olümpiaks tahab WADA kasutusele võtta biomarkeritel põhineva HGH testi - kui selleks ajaks jõutakse.
Minge allikate juurde ja Kõksi promo variseb kokku - elementaarne, Watson!

 
At 10:24, Anonymous Anonüümne said...

Ega muidu Alaver ei oleks olnud igapäevane TÜ keemikute külastaja...

 
At 10:31, Anonymous Anonüümne said...

10:13 - mina küll Kõksi lausest nii aru ei saanud, et enne testi ei kasutatud. Ma sain aru, et kasutati, aga repressioone ei rakendatud. Lause "we really want to make sure we catch the cheater and not someone who had a peak of growth hormone" näitab pealegi, et oht on olemas (et püütakse keegi, kes ei ole petis). Äkki viitsid pikemalt asja tsiteerida? Oleks väga huvitav, aga muidugi tükk tüütut tippimist, nii et ette vabandan, kui liiga palju tahtsin.

 
At 10:36, Anonymous Anonüümne said...

Palun, siin on tsitaat koos laiema kontekstiga. Loodan, et väljavõte käib fair use alla.

"After several years of study, the World Anti-Doping Agency (WADA) approved the isoform test, initially screening a small number of athletes at the 2004 and 2006 Olympic Games.

Yet until last week, not a single HGH-doping infraction had been declared, puzzling doping researchers. “There has been concern that there haven't been any positive tests,” says endocrinologist Richard Holt of Southampton General Hospital in the United Kingdom.

Professional rugby player Terry Newton was caught by a HGH blood test.

The likely reason: The test only spots abnormal isoform ratios within a day or so after HGH use, so athletes probably stopped taking the hormone a few days before an event. For that reason, the isoform assay was always planned as an unannounced, out-of-competition test—the way Newton was caught—but supplying enough test kits and validating regional testing labs proved difficult. The tests used in 2004 and 2006 were made by Strasburger's lab, but plans for a commercial manufacturer to take over fell through. Strasburger says the firm's parent company ultimately decided that the market for a doping test was too small, and it had legal concerns. Finally, a new supplier signed on, making the test more available. And because this wasn't a simple urine test, WADA had to develop rigorous procedures for collecting and storing blood samples. It “has been the most complex test ever put into place,” says Olivier Rabin, WADA's science director.

Based on data he's seen, Strasburger says WADA could have accused other athletes of HGH doping, but out of caution, the agency refrained. After years of studying HGH isoform ratios in elite athletes—more than 1500 tests have now been conducted—WADA “has gotten a better idea of what's normal. … Now all the legal concerns are out of the way,” Strasburger says. Rabin confirms there have been other “suspicious” tests but says, “we really want to make sure we catch the cheater and not someone who had a peak of growth hormone.” "

 
At 10:39, Anonymous Anonüümne said...

P.S mul on meeles Alaveri kunagine lause - kasutame lubatud taastusvahendeid. Tegelikult oleks huvitav teada, millised taastusvahendid on lubatud. Alaver vaevalt enam tulle astuda tahab, aga kuskil peaks ju mingi teave olema. Lubatud taastusvahendid on ometi avalikuks kasutamiseks ja taastusvahendeid kasutatakse, seega peaks ka (lugejale arusaadav) inf kuskil olema.

 
At 10:39, Anonymous Anonüümne said...

Võib lisada, et selle Science kirjatüki näol on tegemist uudislooga (news of the week), mitte teadusartikliga.

 
At 10:40, Anonymous Anonüümne said...

Neile, kes eelnevat pikka inglisekeelset juttu ei viitsi läbi lugeda, väike highlight:

It “has been the most complex test ever put into place,” says Olivier Rabin, WADA's science director.

 
At 10:41, Anonymous Anonüümne said...

Neile, kes eelnevat pikka juttu ei viitsi läbi lugeda, väike highlight:

It “has been the most complex test ever put into place,” says Olivier Rabin, WADA's science director.

 
At 10:44, Anonymous Anonüümne said...

10:39
Ha-ha-haa. Kõks unustas selle mainimata või? 8)

 
At 10:44, Anonymous Anonüümne said...

WOW! Tänud tsitaadi eest!!
Interesting. Kuigi minu arust Kõksi 'iva' on ikkagi olemas.
Mis veel - "WADA had to develop rigorous procedures for collecting and storing blood samples" - kuis siis nüüd need protseduurid lausa 5 tunni osas üldse olulised pole?

 
At 10:57, Anonymous Anonüümne said...

Oletan, et määrav on eeskätt aeg, millega veri pärast HGH kunstlikku kehasseviimist sportlaselt kätte saadakse. 5 tundi oli vist aeg proovi võtmise ja selle Tallinnas külmutamise vahel. Oletaks, et võetud proovis, enne külmutamist ka toimub HGH lagunemine, kuid mitte nii intensiivselt kui sportlase kehas. Täpselt ei tea, kuid FISi otsuses sellest 5 tunnist probleeme ei tehtud. Ja kuidas muidu üldse proove saaks Otepää-sugustest "kolgastest" võtta?

 
At 11:18, Anonymous Anonüümne said...

Mõnes mõttes võib Kõksi täiesti mõista. Volatiilsetes teadusharudes, kus mood (=arusaamine, mis on aktuaalne) kiiresti muutub, on moevoolude varane äratabamine või vähemalt kiire kaasaminemine (aga ka rongilt õigel ajal mahahüppamine) äärmiselt oluline. Paistab siiski, et HGH testimise vallas tegijaid kahjuks siiski jagub ja jalaga ukse lahtilöömine ei ole lihtne. Vähemalt nõuab see aega. Hüpoteetiliselt võiks siit minna ETF ja valitsuse jutule: andke meile raha, loome geenide modifitseerimist + füsioloogia meetodeid (just Kõksi alad!) kombineerides kui mitte "Eesti geneetiliselt testikindla sportlase" (dr Frankenstein), siis vähemalt tagame, Eesti olümpiakoondisele tasemel geneetilise-keemilise toetuse, tagamaks, et AV laadseid fopaasid enam ei juhtu. Sellele võidaksegi raha anda.

 
At 12:16, Anonymous Anonüümne said...

Okei, AV tarvitas kasvuhormooni. Aga see ei mõjutanud tema saavutusvõimet! -- veel üks kaitseliin AV tiimile. Juuraõppes õpetatakse neid leidma. Üllatavalt leiab Science'i 2008 a numbrist infot, et HGH mõju saavutusvõimele ei ole üldse korralikult tõestatud!
[Läheb vist väga teaduslikuks?]

"One of the hottest substances of the moment, erythropoietin (EPO), has been tested for performance enhancement in only four double-blind trials, Kuipers says; they showed that it increased maximum oxygen uptake and performance, but apparently for short durations only."

"me say WADA should promote more efficacy studies. The agency is currently spending millions of dollars to improve detection of human growth hormone, a banned substance that appears to be very popular and is very hard to detect. Yet, the “science on efficacy is really soft,” says Donald Catlin, who until 2007 led a major antidoping lab at the University of California, Los Angeles. “I'd prefer to have true evidence before we go after it.”"

 
At 12:25, Anonymous Anonüümne said...

Ehk siis, võimaluste puus on ka selline, et AV tarvitas (MA unikaalse süsteemi järgi aastaid tehtud ülikõva töö kõrval) HGH-d, pooljuhuslikult ja segastel, vaieldavatel asjaoludel võeti vahele, lõpuks jäi pika heitluse järel süüdi, kuid HGH mõju tema saavutusvõimele oli tegelikult tühine (panatsea efekt?). See oleks võimalikest üks halvim variant. Aga maailm on kord juba selline.

 
At 12:43, Anonymous Anonüümne said...

Küsimusele kas illegaalse taastumisvahendi kasutamine on moraalne või ei on vastus ei, sest see võimaldab vältida ületreeninguga kaasnevaid muresid. Ülejäänud koodeksi täitvad sportlased tõmblevad ületreeningu piiril aga siin näed leidis üks mees mooduse, kuidas seedida kõvad treeningud lõdvalt ära... Kokkuvõttes peab kõik olema juriidiliselt korrektne, et riigi au oleks päästetud. Moraalselt ei vääri säärased dopingupoisid austust, kui nad ole just sõdurid või kindralid otseses mõttes. Mingu vehkigu profipoiste mängumaal aga ärgu jahmerdagu amatööride seas. See jutt käib ka legaalsete astmaatikute suhtes.

 
At 12:49, Blogger Priit Pullerits said...

HGHd võetakse just taastumisvahendina, nagu Margus õigesti märgib - ja sellisena on ta sooritusvõimet parandav, sest lubab rohkem ja intensiivsemalt treenida ehk vormitippu taga ajada. Selle teema arutasime juba kevadel läbi. Aga kui ta on keelatud ainete nimekirjas, siis on ta seal kirjas ja see on kõigile teada ja siin, mehed, ei ole küll mingit mõtet hakata vaidlema, mida see aine teeb või mitte. See oleks küll kaitsetaktika, mis läbi ei läheks. See oleks nõrgim taktika üldse. Kui siin liiklusega paralleele tuuakse, siis nii võiks õigustada ka kiiruse ületamist: lubatud piirkiirus on 90, jah, ma sõitsin 130ga (150ga, 160ga...), aga näete, ega keegi alla jäänud, ja näete, autol on ju spidomeetri järgi antud võimalus sõita 240ga, ja üleüldse, kõik ületavad kiirust, nii et mis te mind kotite. Eks püüdke politseile seda juttu ajada... Veel vähem edulootust on väidetel, et HGHst pole kasu. Good luck!

 
At 15:11, Blogger Priit Pullerits said...

Ei, nii ei lähe, Margus, et vigastuse ravimine keelatud ainega on okei. Maret Ani rääkis mulle esmaspäeval, kuidas tennises on küll ja küll kirjutatud fiktiivseid tõendeid välja, kui sportlane ei taha või ei jaksa enam mängida, sest seal on turniirile põhjuseta tulemata jätmise eest karmid trahvid. Tahan öelda, et järelikult on võimalik vigastust teeselda - ja Ani rääkis, et on temagi seda teinud, nagu ka kõik teised. Teeseldud vigastuse ravi keelatud ainetega...

 
At 15:12, Anonymous Anonüümne said...

Selles on Pulleritsul õigus, et kui on keelatud, siis on keelatud ja kogu lugu.
Aga, 12:25 - miks siis mitte selline variant (kui juba teooriaid tekitama hakata): "AV tarvitas (MA unikaalse süsteemi järgi aastaid tehtud ülikõva töö kõrval) HGH-d,", siis keelati aine ära ja enam ei tarvitatud ja siis tuli 95%-kindlusega testi järgi positiivne tulemus. Minu meelest ei ole asi tehniliste detailide otsimises - paljukasutatud alkomeetri näite põhjal läheks ma ka kohtusse, kui taatlemata (või mis termin see kontrollitud mõõteriista kohta käis?) alkomeetri järgi karistuse saan, kusjuures joonud ei ole. Mind häirib kõige rohkem see, et põhitõestus (et Veerpalu valetab) oleks justkui ESL valetamine, ja see nagu poleks üldse variant (ok, mitte väga tõenäoline, aga ka mitte päris võimatu), et Veerpalu tegelikult ikkagi ei süstinud HGH-d. Ja kahtlased kohad metoodikas ja senistes tulemustes ka pole nagu arutamist väärt. Kui ometi ON küsitavusi ja kogu test niikuinii väga keerukas.

 
At 15:18, Anonymous Anonüümne said...

HGH kasutamist ei keelatud hiljuti, see on olnud keelatud alates aastast 1989.

 
At 16:44, Anonymous Anonüümne said...

Kas teema käsitlemises ja info vastuvõtus on alanud tõesti järgmine faas? Esimene, st täielik eitus on läbitud, jõutud on teise faasi. Nüüd ütlevad 'uskujad' - võib olla AV kasutaski dopingut, aga ainult natukene ja hästi üllalt?

(Sandor Liive ESLi muinaslaeva uue kaptenina on endiselt eitusefaasis ja leiab, et kui sportlane peale positiivset A-proovi ennast haigeks valetab, karjääri lõpetab ega nõua koheselt b-proovi avamist, siis see tõestab, et ta pole dopingut tarvitanud, sest ta polnud kommunikatsiooniks valmis.)

 
At 16:53, Blogger Priit Pullerits said...

Sandor Liive võiks küll alustada puhtamalt lehelt kui seni paistab!!!

 
At 18:12, Anonymous Anonüümne said...

Priit - Sandor on tankist. ESL pole miski muinaslaev vaid ruunatud puuhobune.

Siiani vaieldakse Trooja puuhobusega vallutatud linna geograafilise asukoha üle. Eestlastel on kasulik oma puuhobune ennem läbiuurida ja tulemused selgelt ning üheseltmõistetavalt talletada kui ka selle olulised detailid aegadehämarusse suubuvad ja jätavad meile hämaraks asjaolud, millega aastaid norrakaid kotiti. Täna tüürib Sandor seda hobust nii, et keegi miskit vastust ei saaks. Näidake ajakirjanikud, et olete tegijad oma põhialal ja mitte ainult Tartu laululava tagusel ringrajal ning selgitage välja, kuidas EE finantseerib praegust kohtukeissi teie ja meie rahade eest.

 
At 18:42, Anonymous Anonüümne said...

Tõepoolest, Priit, 18:12 kinkib Sulle suurepärase artiklipealkirja "Kuidas EE finantseerib praegust kohtukeissi teie ja meie rahade eest". Kui Muuli seda läbi ei lase (suhtled juhtivtoimetajaga läbi peatoimetaja või otse?) - anna Martinsonile. Muus osas aga ESL pigem ikka on EE banaanivabariigi elitaarne-privaatne Country Club, kuhu kuulumine tähendab ärimehele automaatselt kuulumist kohaliku ärimaailma tippu. Sandor Liive valimine tõenäoliselt kottis suurt osa rahvast rohkem kui ühe teise presidendi valimine (valiti ära juba või?).

 
At 18:45, Anonymous Anonüümne said...

Priit!
Kas on võimalik Kõksi küsimused ja seisukohad saata mitteametlikult testi väljatöötanud või seda tunnustavatele teadlastele kommentaari saamiseks. Siis oleks võrdsete lahing

 
At 19:01, Anonymous Anonüümne said...

Kui piirkiiruse ületamine fikseeritaks nt politseiauto spidomeetri järgi, siis saadaks kõik politseiniku sellise jutu peale kuu peale. Mis sest, et piirkiirus ületati 20, 40 või 60 kmh.

 
At 22:21, Anonymous Anonüümne said...

Tuleks võtta ka Libereci eelsed ja järgsed hooajad. Kummutatav väide oli ju tegelikult, et vaheaastatel mees oli metsas.

 
At 00:22, Anonymous Anonüümne said...

AV süüd saab kaaluda põhimõtteliselt kahe printsiibi abil. Neid rakendatakse USAs. Esimese printsiibi kohaselt loetakse süü tõendatuks, kui asjas kogutud tõendid ei jäta süü suhtes enam mingit tõsiseltvõetavat kahtlust. Selle printsiibi nimi on beyond reasonable doubt ja seda kasutatakse USAs kriminaalasjades. Niisiis, täiesti ebareaalsed teooriad (nagu "alpimajad") viskab kohtunik välja - ja õigustatult.
Kuidas AV-l selle printsiibi järgi läheb? Kahjuks ei ole AV ja ESL korrektselt avalikustanud omapoolseid tõendeid ja argumente (me ei tea millised dokumendid FISile saadeti) - on ainult meedias tehtud avaldused. Kui lähtuda FISi otsuses esitatust (ja ega meil millestki muust ei olegi lähtuda), siis on asi üpris ühene. Olen sellest siin kommentaarides juba kirjutanud.
Teine printsiip on veidi lihtsam ja põhineb tõendite kaalumisel. Kui süü poolt rääkivaid tõendeid on rohkem, kui süü vastu rääkivaid tõendeid, siis loetakse süü tõendatuks. USAs nimetatakse seda preponderance of the evidence. Piisab, kui kaalukauss on ainult natukene süü poole.
Siin blogis on viimasel ajal mitmed kirjutanud, et nendel on nüüdseks kujunenud arvamus, et AV on pigem dopingut tarvitanud kui et ei ole. Järelikult - süüdi!
Tõendite kaalumise meetodit kasutatakse ainult tsiviilasjades. AV asi aga ongi peamiselt rahas - Eesti riigilt saadud miljonites kroonides. Vangi ei taha AV keegi panna.

 
At 09:14, Blogger Priit Pullerits said...

Ai-ai-ai, mehed, nüüd olete küll kommentaarides taseme nauditavalt kõrgeks ajanud, väga sisukad ja põnevad sissekanded, kvalitatiivselt hoopis teine tase kui seni harilikult. Suur aitäh teile! (Ja tänud ka tühja mula ajajaile, kes on ses diskussioonis hoidnud madalat profiili ega ole tulnud oma torgetega kedagi eksitama [mis on veelkordne tõend, et siin ei aja asju kurjaks ja haiglaselt teravaks mitte mina, nagu mõni on üritanud väita, vaid ikka need, kes tulevad siia "tarka" panema ja suskima].)

00:22 - väga hea võrdlus USA kohtusüsteemiga - kohe näha, et inimene jagab asja ja seetõttu on mõtet teda tõsiselt võtta. Aga Veerpalu asi oleks meil ikka kriminaalasi?

Margus on teinud hea töö, selgitanud Libereci hooaja keskmised. Sealt nähtub, et kõige anomaalsema tulemuse tegid hoopis Freeman (kas tema pole ka mees, kes tuleb tiitlivõistlusteks tavaliselt välja?) ja Heikkinen (Oslo MMi võitja) ja Bajcicak.

18:45-l on hea ettepanek, et küsida Kõksi vastastelt tema väidetele kommentaari. Aga kust ma saan need mehed ja nende kontaktid, kes selle testi välja töötasid?

18:12 ja 18:42 on jätnud puhtalt ajakirjanduslikust aspektist (originaalsus, head sõnalised leiud) väga nauditavad ja mõtlemapanevad kommentaarid.

Aitäh kõigile sisulise joone hoidjaile!

 
At 09:25, Anonymous Anonüümne said...

Kas ei võiks asja lahendada nii:
Paneks AV kõvasti treenima ja siis veel pärast treeningut alpituppa kinni, ning vaataks siis, kas kasvuhormooni tuleb või ei.
Ma saan nii aru, et teisiti tegelikult pole seda võimalik tõestada, kuna tagantjärgi pole võimalik kasvuhormooni organismis tuvastada.
Siis saab ka selgeks kas AV-l on eriline organism või mitte.
Teadus ju pidi põhinema katsetel.

mp

 
At 09:40, Anonymous Anonüümne said...

9:25 - njah, ainult et tolleaegset 'fooni' (viimaseks tippvõistluseks treenimine) ei saa enam kunagi.

 
At 09:45, Anonymous Anonüümne said...

Seda tegelikult on tehtud - kõige esimesel pressikonverentsil näitas Laasik graafikut selle näitaja tasemetega - erinevatel aastatel oli ta hüpanud erinevale kõrgusele. Sellel aastal asjaolude kokkulangemise tõttu siis nii kõrgele, et natuke ületas testis sätestatud läve.

 
At 09:47, Anonymous Anonüümne said...

Aga siis ongi ainult usuküsimus (mitte teadus). Kas Andruse organism on eriline või mitte.

mp.

 
At 10:05, Anonymous Anonüümne said...

Laasik näitas pressikal Mae jooniseid..., kelle tase oli tõesti hüppeliselt muutunud. Miks ei näidatud Veerpalust andmeid, kellel "väidetavalt" eriline organism? Jällegi manipuleeriti inimestega ja väga edukalt. Praegugi siin ühel meelde jäänud, et näidati Veerpalu andmeid.

 
At 10:43, Anonymous Anonüümne said...

Geeni-värgi loost Plehes: "Tulemused on edastatud rahvusvahelisele suusaliidule (FIS), kelle nõudmisel olid need kuni viimase ajani salastatud." Võibolla siis AV graafikud ka?

 
At 11:03, Anonymous Anonüümne said...

Priit!
alustada võiks ajakirjas tsiteeritud teadlastest, kelle kontaktid on kindlasti arvutis olemas. Kristjan Port võiks olla oluline lüli kontaktide saamisel. Miks mitte FIS.

P.S Täna on siis AV meeskond alustanud PR rünnakute teist lainet. Pealkiri on igatahes võimas. See Kõks diskrediteerib ennast ikka täiega. Kas ta tõesti arvab, et need matemaatilised aspektid on muule maailmale teadmata ja neid pole arvesse võetud.
Inimkatse teostamine on hea idee, kuid nagu näete ei ole AV seda ettepanekut teinud, järelikult ........

 
At 11:16, Anonymous Anonüümne said...

Lugesin ka seda, kui valesti WAA arvutab, aga välja tuleb vaid see, et tegu on järjekordse populisliku artikliga mis on suuantud neile, kes asjadest mitte midagi aru ei saa ning kujundab oma arvamuse vastavalt tuule suunale ning artikkli pealkirjale.
Minu üha süvenev arvamus on see, et kogu AV tiimi mäng käib vaid siseturule, sest et tõenäoliselt otsustab Eestis patuste saatuse avalik arvamus, mitte kohus. Antud juhul ei huvita väänlejaid ka rahvusvaheline arvamus, kuna nende sissetulekud ja elatustase on määratud vaid Eesti siseselt. Ja selle elatustaseme säilimist siin taodeldaksegi.

P1

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

Just P1. ESL tiim sai aru, et sõltumata otsusest on nende maine muutunud Eestis sõimusõnaks. Nüüd visatakse kõik ESL-i sõltlased ambrasuurile ja loodetavasti ilma keelatud ainete mõjudeta.

 
At 11:53, Anonymous Anonüümne said...

Novaatoris ka nüüd teadlaste tekst testi kohta, mis oluliselt täiendab Priidu intervjuud.

Ise olen selles selles osas rahul, et teemakajastus on sisuliseks läinud.

Link: http://www.novaator.ee/ET/meditsiin/kuidas_kasvuhormooni_avastav_dopingutest_tootab/

Märt

 
At 12:08, Anonymous Anonüümne said...

EPLi artiklist:
AV geenimutatsioon:
Seda esineb vaid poolel protsendil inimestest.

EPL: Selgus, et kui teistel suusatajatel tõstab treening kasvuhormooni taseme ligi kümnekordseks, siis Veerpalul sajakordseks.

ok. veerpalu on eriline.

EPL: Ülivõimsa kasvuhormooni produktsiooniga paistab silma ka Jaak Mae, kelle kasvuhormooni tase tõuseb sellistes tingimustes keskmiselt 60-kordseks.

ok. mitme protsendi inimeste hulka kuulub Jaak?

samas 0,5 protsenti pole nii väike number rahvaarvu vaadates, eestis tähendab see 6500 inimest, Rootsi-Norra peale kokku tähendaks see ca 70 000 inimest.
See käib natuke statistika vastu, et Rootsis/Norras ei ole leitud ühte suusatajat selle 65 000 hulgast, aga eestis on leitud tervelt 2
Äkki statistikud aitaksid ka siin :)

mp.

 
At 12:52, Anonymous Anonüümne said...

tänud Novaatori-vihje eest. Ka Plehe kommentaarides on huvitavat ja asjalikku. Ühega teeks copy-paste, kui blogi autor andeks annab:
"...meditsiinis ei ole must-valgeid asju. Nõnda on kõikvõimalike analüüside ja proovidega. Laborites saadakse kogu aeg nn. "valepositiivseid" ja "valenegatiivseid" tulemusi. Nii on see näiteks HI-viiruse (AIDS), kõikide biokeemiliste markerite, kasvajamarkerite ja kindlasti ka hormoonide-ensüümide puhul. Selle pärast tehaksegi analüüse erinevate meetoditega korduvalt ja standartiseeritud tingimustes, et vältida eksimusi.
Miks püütakse WADA koos oma jüngritega kogu aeg tõestada, et kasvuhormoon on mingi erand, kus selliseid "valepositiivseid" näite ei ilmne ja standardtingimusi arvestama ei pea, neid sealjuures rängalt rikkudes.
Tundub, et WADA on ka varem saanud Veerpalult ülikõrgeid kasvuhormooni näite peale võistlusi. Seda enam, et Veerpalul on geneetiline eripära, nagu nüüd selgub. Nüüd üritati siis tellimustööna (kes oli tellija???)olümpiavõitjale meie kohalike WADA käepikenduste abil ära teha. Aga pandi puusse nii proovi käitlemisel, kui ka kogu metoodika vettpidavuse osas.
Selline on minu kui laboritööd tundva inimese järeldus kogu loost!"

 
At 13:04, Blogger Tauno said...

Kust tuleb kindel väide, et Norras ja rootsi ei ole leitud sellise mutatsiooniga inimesi?
Tõenäoliselt ei ole neist meile lihtsalt kirjutatud ja miks peakski.
Samas, võib ka püstitada hüptoteesi, et nii kõrgele tippu jõudmiseks peabki olema erakordne inimene, äkki siis näiteks erakordselt tugeva kasvuhormooni segregatsiooni võimega inimene.
Aga samas siin teemas on juba niigi palju hüpoteese üleval.....

 
At 13:10, Anonymous Anonüümne said...

->Tauno
See pole kindel väide, see on lihtsalt arutlus teadmiste/mitteteadmiste põhjal :)

mp

 
At 14:05, Blogger Priit Pullerits said...

Lp P1 11:16 - teil on suurepärane järeldus:

Minu üha süvenev arvamus on see, et kogu AV tiimi mäng käib vaid siseturule, sest et tõenäoliselt otsustab Eestis patuste saatuse avalik arvamus, mitte kohus.

Mul on plaan sellest meediasõjast Veerpalu kaasuse ümber kirjutada. Kas võin teie esitatud hiilgavat ja tabavat mõtet kasutada?

 
At 14:39, Anonymous Anonüümne said...

AV teaduskaitse toob muuseas selgelt välja ka selle, kui ohtlik on Eestile kogu tervete teadusalade koondamine ühte-ainsasse teadusasutusse. "Teadlaseks olemine põhineb kahtlemisel," kirjutab ülal kommentaaris Karli. TÜs kahtlejaid ei ole. Õigemini, on ainult ühte tüüpi (-WADAs)kahtlejaid. AV ja Kõksi-Laasiku teooriates kahtlejaid ei ole kuulda. Võib-olla neid isegi on, kuid in corpore ehk institutsionaalne lojaalsus ilmselt ei luba neil "kapist välja tulla". Õnneks on meil vähesel määral kompetentsi ka Tallinnas, kust Kristjan Pordi näol on tulnud Tartu teadlastele ka oponeerivat seisukohta. Teadus ilma dispuudita ei ole vist teadus?

 
At 14:46, Anonymous Anonüümne said...

Ehk pakuks mõnele Eesti teadlasele tähelepanu ka laialt levima hakanud väited, nagu Kertu suudab! blogis "Nagu öeldud, suudab füüsiliselt enamik meist maratoni joosta, kui vaid vaimselt end selleks valmis suudab panna."

Sama asja väideti ju ka TriStar triatloni puhul. Milline on teaduse seisukoht? Olen kusagilt lugenud, et maratoni ettevõtmine on enamiku inimeste puhul hoopis tervise kahjulik. Mulle tundub, et 50% meie elanikkonnas maratoni joosta ikkagi ei suuda. Vähemalt ilma kahjuta tervisele.

 
At 14:55, Anonymous Anonüümne said...

to 12:52
Täiesti nõus.
Igal tõsisemal teol on tegijal reeglina olemas ka motiivid.
Mis oleksid olnud motiivideks kõnealusel juhul?
1. AV > võita veel üks medal tiitlivõistlustelt. Motiiv on suhteliselt selge.
Riskid: Kas selleks on mõistlik kasutada ka keelatud võtteid? Kas risk tasub ennast ära? Medal ei ole ju sugugi garanteeritud. Kui ka varem oli kasvuhormooniga mängitud, ei saanud ju olla teadmata, et testimismetoodikat on arendatud ja vahelejäämise võimalus suurenenud (olgu selle testiga kuidas on). Materiaalne kindlustatus oli saavutatud, valevõtete kasutamisel oli risk väga palju kaotada (eelkõige renomee, aga täiesti võimalik, et ka materiaalselt) tunduvalt suurem kui võimalus võita. AV ei tundu kohe mitte sugugi nii rumala inimesena, et ta seda poleks mõistnud. Valemängimise riskid on suured.
2. WADA > küsitavustega seotud kasvuhormooni kasutamise ebakindlale (seni väheste tulemustega) testimismetoodikale oleks vaja „häid avastusi“ (ikkagi suured rahad taga). Valdkond on keeruline ja parem on minna „kindla peale“. Leitakse üks tituleeritud mees, kelle varasemate analüüside tulemused lubavad eeldada WADA-le sobivat tulemust ja kellel näib veel olevat ambitsioone suurvõistlusel. Motiiv on selge.
Riskid: Vaevalt, et väikese riigi esindajad protestida oskavad/suudavad. Kui ka protestitakse, ei juhtu WADA-le eriti midagi. Keegi vahest viibutab näpuga. Testimismetoodikaid arendatakse nagunii edasi, aga selleks on palju raha vaja. Hea „avastatud juhtum“ annab rahastamiseks paremaid võimalusi. Riski praktiliselt pole.

SL ja AV nn. vassimisest: Näiteks on üks mees teinud aastate jooksul igati ausat tööd ja selle tulemusena ehitanud kaunisse kohta ilusa maja. Ausalt elav inimene ei mõtle sugugi iga päev sellele, kuidas hiljem igat oma sammu (tehingut) tõestada. Ühel päeval ilmub aga keegi lagedale (näivalt) õigete dokumentidega, et mees on justkui paljugi varastanud. Esimese reaktsioonina saadab mees süüdistaja ilmselt pikalt, seejärel hakkab mõtlema, kuidas ikkagi valedokumente ümber lükata. Enda kogumine ja süüdistavate dokumentidega kurssiviimine võtab aega. Naabrid käivad iga tunni tagant küsimas, et „Kuidas olukord on?, Kuidas sa asju seletad?“. Mehel on alguses üks versioon, asjadesse süvenedes olukord täpsustub ja nii need naabritele esitatavad versioonid muutuvad. Lisaks sellele pelgab mees, et keegi naabritest on süüdistajaga seotud ja kardab väga avameelne olla. Loodetavasti mehe taaskordse visa töö tulemusena saab ta oma hea nime taastatud.

Lõpetuseks – detailidega tegelemisel on mõistlik vahetevahel püüda aru saada ka tervikpildist, st. kuhu mosaiigipilti mingi pusle tükk sobib.
20:51

 
At 14:56, Anonymous Anonüümne said...

Hea meel on tõdeda, et:

1) siinses kommentaariumis on küll vist Eesti asjalikem arvamusvahetus antud teemal;
2) et valitseb eluterve skepsis, mitte "hurraa, usume Pulleritsu!"-hoiak;
3) et lolli jutu ja möla ajajaid siin ei leidu.

 
At 15:07, Anonymous Anonüümne said...

14.46, see on teil nüüd väga libedale pinnale minek. Palun tutvuge eelnevalt kaasaaegsete teooriatega inimese kui liigi ja jooksmise suhetest (Christopher McDougall "Born to Run" näieks, väga tore raamat muide). Lühidalt - inimene on liigina edukas sellepärast, et ta on sündinud jooksma, tal on selleks palju rohkem biloogilisi, füsioloogilisi jne eeldusi neljal jalal jooksjatega võrreldes. Maratoni jooksmine ei saa juba liigipõhiselt võttes kellelegi kahjulik olla. Maratoni joostes inimesed reeglina ei sure ega saa ka ravimatuid vigastusi.

Aga sellel teemal ei tahaks pikemalt peatuda, vähemalt selle postituse kommentaariums mitte.

 
At 15:08, Anonymous Anonüümne said...

->Priit Pullerits

Muidugi võid kasutada.
Priidud ei ole kadedad.

P1

 
At 15:13, Anonymous Anonüümne said...

14:55 maja näide on väga huvitav.

1 aus Eesti mees sai krundi ja ehitas Vene ajal maja. Venelaste korra lagunedes tulid isamaaliste mõtetega ametnike toel rahakad eestlased ja võtsid vanakeselt pool krunti ära. Keiss klosed.

2 aus Eesti mees sai krundi ja ehitas Vena ajal maja. Eesti korra ajal tulid isamaaliste mõtetega ametnike toel rahakad eestlased ja võtsid pool krunti ära. Vana peremehe järeltulija plekkis kohtukuludega reaalselt tolle poole krundi kinni ja sai Phyrrose võidu. Keiss klosed.

3 aus Eesti mees ....
jutt jätkub ja alati ausa Eesti mehe kahjuks.

Seega vaata kust nurgast tahad, ESL on käpuli.

 
At 15:27, Anonymous Anonüümne said...

Austatud 15:07
"Born to Run" - juba pealkiri viitab pop-science'ile - argumente valides ja koondades saab ju tõestada mistahes seisukohta. Inimene kui liik on arenenud jooksma? Mulle tundub, et see on just sellise pop science'i, mitte tõsise teaduse seisukoht. Miks meie eellased pidid saakloomi surnuks jooksma kui valgurikast toitu võis saada kaunvilju maast üles võttes; süsivesikuid sai hõlpsalt puude otsast neid õrnalt raputades. See ettekujutus ürgsest mehest (ka Pulleritsu ideaal, muide 8), kes odaga karusid küttis, ei ole teaduslik!

 
At 15:56, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav milliseid kaun- või puuvilju meie esiisad meie kliimas korjasid?

 
At 16:04, Anonymous Anonüümne said...

No inimese kui liigi arengus räägime ikka sadade tuhandete aastatega. Eestlane ei ole liik! 8)
Teiseks, kui usute laialt käibel seisukohti, et "eestlased elasid siin juba rohkem kui 6000 aastat tagasi" - viimane Jääaeg aga, nagu teada, taandus alles 10 000 aasta eest, siis arvestage, et tegu on siiski hüpoteesiga. Tõenäolisem, et meie esivanemad liikusid siia ikkagi soojematelt aladelt.
15:27

 
At 16:37, Anonymous Anonüümne said...

Ja nendel soojematel aladel nad korjasid vilju ja küttimisega ei tegelenud? Ning tulid kliimasse, kus ellujäämiseks vajalikud oskused neil puudusid. Ju on inimene arenenud ikka erinevaid oskusi kasutades ja oma eluviise vastavalt oludele kohandanud.

 
At 16:43, Anonymous Anonüümne said...

Jooksuannet oli inimesel vaja mammutite ja lõvide eest plehku panemisel. Karudega toimetulemisel aitas ainult oda ja kavalus. Rumalamad ei läbinud seda evolutsiooni etappi.

 
At 19:16, Blogger Michael E.P said...

Tänase päeva kahe artikli valgues (Anton Terasmaa EPL-s ja Sulev Kõks Delfis) võib vist juba üsna kindlalt väita, et ükski instans ei saa nende faktide valguses tõdeda, et AV on dopingut tarvitanud.

Jätame hetkel küsimuse, kas AV tarvitas dopingut, või ei, üldse kõrvale. Esiteks, iga meditsiini ja teadusega kokku puutunud inimene võib öelda, et nii kehvasti käideldud proovi keegi analüüsima ei asu ja selle tulemusi ei arvestata (Ülikoolis saaks antud eksimuste eest eksmatrikuleerimise).

Teiseks on juba üsna selge, et WADA väljatöötatud test on küll teoorias hea, kuid siiski üsna toores ja paljude vigadega, kasutusele võetud kiiresti.

Kolmandaks on WADA poolt arvutatud referentsvahemikud valed

Neljandaks, on nüüd selgunud, et AV toodabki GH-d oluliselt rohkem kui normaalsed inimesed. Samuti vaidlevad ka endokrinoloogia õpikud WADA-le vastu. Üldise GH taseme suurenedes suureneb ühtlasi ka 22kDa isovormi hulk.

Kokkuvõttes: Kas AV tarvitas dopingut? EI tea, hämamine ja vassimine igatahes jättis kahtlase mulje küll!
Kas WADA test on usaldusväärne? Ei ole

 
At 19:33, Anonymous Anonüümne said...

"Üldise GH taseme suurenedes suureneb ühtlasi ka 22kDa isovormi hulk."

Aga proportsioon jääb ju samaks.

"WADA väljatöötatud test on küll teoorias hea, kuid siiski üsna toores ja paljude vigadega, kasutusele võetud kiiresti."

Ei ole kiiresti kasutusele võetud. Testi on arendatud-kasutatud juba kümme aastat.

"Jätame hetkel küsimuse, kas AV tarvitas dopingut, või ei, üldse kõrvale."

Miks peaksime? Lõppeesmärk ongi ju selle väljaselgitamine.

 
At 19:45, Blogger Michael E.P said...

EI jää samaks. Sellekohta avaldatud mitmeid artikleid, et treeningu käigus suureneb nii üldine GH hulk, aga samal ajal suureneb ka suhteline 22kDa isovormi osakaal. Näiteks enne treeningut on 22kDa/total GH 0.3 aga peale trenni isegi 0,7-0,8. Ühesõnaga ka suhe tõuseb.

Teiseks, WADA on jah üritanud juba aastaid leida meetodit, et GH tarvitajaid vahele võtta. Antud testi TEOREETILINE versioon ilmus ajakirjas Journal of CLinical Chemistry eelmise aasta veebruaris

 
At 23:51, Anonymous Anonüümne said...

"Testi on arendatud-kasutatud juba kümme aastat." - no ja kuidas neil see testitud sportlaste arv siis nii väike on? Kontrollgrupp oli mingi 300, 194 valge rassi esindajat, või umbes nii, ja paarkümmend neid, kes OLID hGH-d manustanud.

 
At 20:36, Anonymous Anonüümne said...

küsimus "tarkade" klubile, millised antidopingureeglid kehtisid eesti suusakoondise liikmetele Vancouveri olümpial :
1. Rahvusvahelise Olümpiakomitee Antidopingu reegelid hhttp://www.olympic.org/Documents/Fight_against_doping/Rules_and_regulations/IOCAnti-DopingRulesVancouver2010-EN.pdf
2. FIS-i dopingureeglid http://www.fis-ski.com/data/document/fisadr2010.pdf
3. WADA 2009 dopingukoodeks. eestikeelne versioon http://www.antidoping.ee/failikataloog/code_v2009_ET.pdf ja originaal http://www.wada-ama.org/Documents/World_Anti-Doping_Program/WADP-The-Code/WADA_Anti-Doping_CODE_2009_EN.pdf
4. Eesti Dopingu reeglid http://www.antidoping.ee/failikataloog/EstoniaNadoEditedwith2009Code_ET_LAY.pdf

Rahvusvahelise Olümpiakomitee juht Jacques Rogge kindlasti arvas, et Olümpiakomitee omad, aga see ei pruugi õige vastus olla, sest FIS-i juht President Gian Franco Kasper raiub kindlalt,et just tema omad ja lubab kõikidele anda anda võistluskeelu, kes sellega nõus ei ole.
John Fahey WADA-st ütleb, et mõlemad nad eksivad, sest tõde ja õigust määratakse nüüd ainult WADA poolt. Aga ega siis Kristjan Port ka nõrgem mees ei ole, ikka eesti dopingu reeglid on üle kõige. Lisaküsimus, mille eest saab lisapunkti, millist versiooni neist eelistab EOK juht Mart Siiman ?

Erinevus rikastab - Kes õiget vastust juba teab (vihjeks niipalju, et Kristjan teab, aga Margus ei tea), see otsigu nüüd kõigist neist Veerpalu MK rikkumise punkt (kui see oleks juhtunud olümpial) ja põhjendagu, miks just see punkt on Andruse rikkumise aluseks.

Edukat dokumendinärimist, tundu, et võrreldes spordimaailmaga on ACTA alles lapsekingades, peaks ikka igal endast lugupidaval autorikaitse organisatsioonil oma ACTA olema.

 

Postita kommentaar

<< Esileht