teisipäev, märts 19, 2013

Pullerits: Ka te kõik olete spordist sandid? Kes siis aitab?

Mäletan seda päeva liigagi selgelt. Oli reede. Väljas oli ilus päikseline ilm. Nädalalõpp paistis. Veetsin oma viimast päeva Tartu Ülikooli Kliinikumis ortopeedi-traumatoloogi Leho Ripsi varjuna. Tegin tema töönädalast reportaaži (see jõudis hiljem aasta ajakirjandusauhindade konkursil olemusloo kategoorias kolme finalisti hulka). Pärastlõunal oli dr Ripsil patsientide vastuvõtt. Seal vahepeal kasutasin juhust ning lasin tal oma põlvi kombata. Mitte et need valu oleks teinud või treenimist seganud. Aga kuidagi tuli see põlveteema jutuks.

Istusin siis lavatsile. Dr Rips muljus teatud kohtades mu põlvedele. «Ai!» jooksis terav valu läbi. Paremast põlvest rohkem, vasakust veidi vähem. Nende põlvedega tuleb varsti häda, hoiatas dr Rips, kõhred on kulunud.

Ma polnud seni tuhkagi tundnud, et seal midagi viga võiks olla. Jooksin ja sõitsin ratast, kurta polnud suurt millegi üle.

Pool aastat hiljem, pärast mullust Tartu nn jooksumaratoni, tuli jooksmisele lõpp. Veel pool aastat hiljem ei jäänud muud üle, kui minna parema põlvega dr Ripsi juurde lõikusele. Kõhred olid tükkideks kulunud.

Suur õppetund: isegi kui teile praegu tundub, et olete terve ja kuskilt suurt ei valuta, ei tähenda see vähimalgi määral, et teil tervis kuskilt juba tõsiselt ei lonkaks.

Täna, teisipäeval, on teil unikaalne võimalus teada saada, kuidas ära tunda, kui tervis treenimise käigus logisema hakkab, ja mida ette võtta, et katastroofilisi tagajärgi ennetada. Olgu veel kord rõhutatud: kui teile täna tundub, et kõik oleks justkui korras, ei tähenda see vähimalgi määral, et kõik on tõepoolest korras. Pigem olge valmis selleks, et ei ole. Kohe üldse mitte.

Dr Rips rääkis mulle hiljuti, kuidas talle teeb nalja, kui mõni inimene, sh harrastussportlane, tuleb tema vastuvõtule ja kurdab, et küünarnukk või puus üldse ei valutanud, aga näe, tohtrihärra, eile hommikul ärkasin üles ja läksin kööki kohvi tegema ning järsku lõi küünarnukki või puusa selline valu, et ei anna seda enam õieti liigutadagi, ja valu ei lähe millegipärast ära ka.

Nali on selles, et inimesed ei saa aru, et nii need asjad sageli juhtuvadki: ühel halval päeval lööb valu sisse ja jääbki piinama. See ei ole sellest, et te voodist suure hurraaga välja kargasite või kohvitassi vale käeasendiga haarasite. Ei, te ei teinud midagi valesti. Lihtsalt ühel halval päeval hakkab see valu, mis on kuudega kogunenud, märku andma. Pole siin midagi mõistatuslikku ega müstilist. Ega tegelikult ka mitte naljakat.

Täna, teisipäeval kell 19.45 seletabki ja näitab dr Rips Tartus Vilde tervisekohvikus spordiloengute sarjas, kuidas ja miks sporditraumad tekivad, kuidas nende teket ära tunda, kuidas nende teket ennetada ning mida siis peale hakata, kui kuri karjas. Ja ma ei väsi kordamast: ärge arvake, et kui teil kuskilt parajasti ei valuta, siis see teisse ei puutu. Kui nii arvate, siis lugege, palun, eelmisi lõike veel kord.

Dr Rips tegelikult ei vaja reklaami. Ta on Eesti tippsportlaste ja harrastussportlaste seas niigi ülikõva renomeega spetsialist. Vaid üks näide selle tõestuseks.

Kaasblogija Art Soonets rääkis mulle, kuidas ta käis mullu kevadel dr Ripsiga Tartu ümbruses jalgrattaga sõitmas. Trehvasid siis mehed kokku suusataja Peeter Kümmeliga. Tuli jutuks, et Kümmeli õlg on juba pikka aega valulik ega lase tal korralikult harjutada. Soonets rääkis, kuidas dr Rips oli sealsamas kutsunud Kümmeli enda vastuvõtule. Vastuvõtul oli ta teinud kiiresti selgeks, milles probleem, ning samuti selle, et seni oli tema õlga valesti ravitud. Dr Rips muutis ravi ning mõne aja pärast sai Kümmel taas muretult treenida ilma, et õlg valu teeks. (See, miks Kümmel ikkagi maailma parimatega sammu ei suuda pidada, on teine teema ega seostu dr Ripsiga, vaid treeningutega.)

Tartus ja Lõuna-Eestis pole vist ühtegi arvestatavat sportlast ega harrastajat, kes häda korral poleks dr Ripsi poole pöördunud. Ja temalt abi saanud. Tunnistan, et olen üks tema spordipatsientidest. Kui olen kevaditi ja sügiseti Tartu Velo Klubi ratturitega koos trennis käinud, olen end sageli haakinud paari dr Ripsiga, et kasutada aega temalt kasuliku info hankimiseks ja oma kümnete küsimuste esitamiseks. (Ka idee tema töönädalast reportaaž kirjutada tekkis ühe treeningu ajal peetud vestluse käigus.) Liiati, dr Rips tunneb sporti. Ta on kõva ja sitke rattur, käinud isegi Euroopa mägedes hulludel tuuridel, kus minusugused ilmselt mäest üles ei jõuaks ja mäest alla ei julgeks sõita.

Veel kord: dr Rips ei vaja reklaami. Tal on niigi patsientide pikk järjekord ukse taga. Aga teades, kui palju on tal väärt kogemusi ja kui selgelt oskab ta kõike seletada ning kui hästi kasulikke nõuandeid jagada, oleks minust patt, kui ma ei kasutaks siin võimalust ega viiks teid dr Ripsiga täna õhtul spordiloengus kokku. Kunagi ju ei tea, millal teil arsti vaja võib minna (meenutage siinse loo algust!), ja siis on hull lugu, kui te ei tea, kes on Eestis parimaid spetsialiste.
******
Cyclists on Slickrock Bike Trail, Sand Flats Recreation Area, Moab, Utah. 19. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Doktor Leho Rips (keskel) 2011. aasta septembris oma tollases kabinetis Tartu Ülikooli kliinikumis. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
 Foto 2: Leho Rips näitab keerulist harjutust, mis peab kuuluma iga harrastussportlase argipäeva. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix 
Foto 3: Doktor Leho Rips tegemas artroskoopilist õlaoperatsiooni Tartu Ülikooli kliinikumis. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
 Foto 4: Leho Rips on sitke jalgrattur, eriti tugev maastikusõidus. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

30 Kommentaarid:

At 11:06, Anonymous Christian Slutter said...

Väga õige!!!

 
At 11:41, Anonymous Anonüümne said...

ütle mulle, kes on su sõbrad, ja ma ütlen, kes oled sa ise.

 
At 12:00, Anonymous Anonüümne said...

Üldiselt mulle blogides kommertstekst ei meeldi, kuid seekord "annan andeks". ;-)

 
At 12:03, Anonymous Anonüümne said...

Priit, küsimus huvitaval (kuigi kõrvalisel) teemal -
miks on Postimehe suvereporteri otsimise kuulutusel nõutud Tallinna reporterilt kõrghariduse omandamist või lõpetamist aga Tartu suvereporterile piisab ainult gümnaasiumiharidusest?

 
At 12:10, Anonymous Anonüümne said...

Dr Ripsile täpset silma ja kindlat kätt oma väga tänuväärses töös, mille olulisust ja vajalikkust on võimatu ülehinnata. Eelkõige mõistavad teemat need, kes on olnud taolises olukorras nagu PP.
Edu!

11:41-le ütleks aga lihtsalt ühe klassikalise lausega: "Pane ennast põlema!"

 
At 12:26, Anonymous Benjamin Button said...

Absoluutselt!

 
At 12:34, Anonymous Anonüümne said...

Ripsile jõudu, aga Pulleritsu tekst meenutab juba küll kangesti seda, kuidas Keskerakonna jüngrid oma isakest kiidavad.

 
At 12:40, Anonymous Valdemar, Keskerakonna Jünger said...

Mis teie konnad Suurest Isast teate

 
At 13:00, Anonymous Anonüümne said...

kas anonüümne kommimine on lubatud jälle, igast segast viskab sekka

 
At 13:01, Anonymous Anonüümne said...

Dr Rips on jõuetu parandama vigu, mis on tehtud valesti treenides!

 
At 13:21, Blogger Madis said...

Ma tean kedagi, kes teab vajalikku inimest...
No pole see Rips ju ainus inimene Eestis.

 
At 15:00, Anonymous Anonüümne said...

kas mõni tippsportlane kah Ripsu juures on käinud? Või ainult murid, kellele kõhreimu teha?

 
At 19:13, Anonymous AA said...

Velsvebel oli söeradadel kõva mees, aga treeningumetoodika areng ei ole ju möödunud aastakümnetega paigal seisnud. Daniele Meucci on jah 2010. a jooksnud Rooma-Ostia poolmaratoni ja pärast seda kohe Rooma maratoni - saades tema kohta mitte väga kõrge koha. 3000 m tj venelanna Arhipova-Kozlova sai Londoni olümpial maratonis pronksmedali. Aga ta läks ka täielikult maratonile üle. Võta nii või naa, ei ole näha, kuidas maratoni jooksmine 3000 m ja 5000 m jooksja ettevalmistusse positiivset panust võiks anda.

 
At 20:11, Anonymous Anonüümne said...

Sellistel kiitmistel ei ole juba ammu tõepõhja (autoriteeti) all, aga ikka käiatakse seda ajakirjanduses edasi. Ehk siis: tooge näiteid lihtsurelikega! Loomulikult, kui tegu Pulleritsu, Kümmeli jms-ga, siis kummardatakse ette ja taha nenne ümmer, et kui head ja hoolitsevad on arstid. Aga lihtsurelikud, kes pilti ei pääse? Kes saavad jalaga perse, kelle karje jõuab vaid kommentaariumeisse? Sellise tõuke peale lendaksid ka PP prillid eest.

Lugege põhjalikult ja aeglaselt läbi hea raamat "Venitusteraapia" ja öelge mulle, kui mitu arsti viitsib ja jõuab (ajaliseltki) süveneda harrastussportlase probleemidesse? Eee... sealt ei tule head nahka. Been there, done that.

 
At 20:23, Anonymous Edvard Kull said...

Kes saavad jalaga perse, kelle karje jõuab vaid kommentaariumeisse?

Mina näiteks olen selline. Vigane ja haige aga arsti juurde ka enam kunagist ei lähe. Ootan millal doktor Liiva Hannus enda juurde kutsub. Päevad on kõledad ja tühjad. Sõpru mul ei ole. Raha mul ka enam põle. Lohutust saan PP blogist. Ärge ainult

 
At 21:18, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav, kas kohvik Wabaduses Tallinnas oli täna konkureeriv üritus? Jaak Mae tutvustas Norra suusatajate edu saladusi.

 
At 22:36, Anonymous Anonüümne said...

Lause "Kõhred olid tükkideks kulunud" näitab ikka suht teadmatust põlve ehitusest

 
At 22:53, Anonymous Anonüümne said...

nõus 20:11 esimese lõiguga. uurige välja, miks dr. Rips TÜ Kliinikumist lahkus, enne kui tema poole pöördute.

teiseks. vale toitumine, vale treening või mis iganes Pulleritsu põlved tuksi keeras. igal juhul saab öelda - ise tegi.

 
At 23:58, Anonymous Anonüümne said...

Vale treening, vale toitumine ja vale suhtumine. Erki Nool kirjutab (19.03.2013 ERR Sport), et meie sportlastel "puudub tapjainstinkt". Pulleritsu näol on meil üks markantne inimnäide, arstikoolituseks kõlblik "õppevahend", sisuliselt inimvare, kes "tapjainstinktiga" pöörase ja vale metoodikaga trenniga oma tervise tuksi keeras. Ja selliseid on palju! - Sest järjekorras Dr Ripsi vastuvõtule on pikad! .. Erki Noolel on vist keskea kriis kätte jõudnud, Riigikogus on selline "tapjainstinkti" jutlustaja lausa ohtlik..

 
At 00:17, Anonymous Anonüümne said...

Kas Pullerits astus ka eile õhtul Vilde kohvikus oma etteastega üles?

 
At 01:05, Anonymous Anonüümne said...

2253 - mida seal salatseda ja vihjata, kui tead miks lahkus ning tegu on tõe, mitte laimuga, siis köhi välja.

 
At 09:15, Blogger Priit Pullerits said...

Siin, nagu näha, on taas mõned kõiketeadvad mehed platsis. Aga kui nad oleksid eile dr Ripsi rikkalikult illustreeritud kahe ja poole tunni pikkusel loengul käinud, oleksid nad saanud paljudele oma ekslikele kinnisideedele ja eelarvamustele argumenteeritud seletuse ja silmaring oleks ka laienenud.

 
At 09:42, Blogger Andrus said...

Priit, sa eksid oma viimases kommentaaris, nii mõnedki siinsed anonüümsed kommenteerijad ei vaja dr Leho Ripsi abi, neid saab aidata vaid selline raskekahurvägi nagu Jüri Ennet, Anti Liiv, Voldemar Kolga jne.

 
At 10:15, Anonymous Anonüümne said...

kuidas dr Rips siis selgitas lahkumist kliinikumist?

 
At 11:37, Anonymous Pukspuu Peeter said...

... neid saab aidata vaid selline raskekahurvägi nagu Jüri Ennet, Anti Liiv, Voldemar Kolga jne.

nii õiget kommentaari pole ma ammu lugenud. Aitäh!

 
At 19:46, Anonymous Anonüümne said...

Suund on õige aga see auväärt kamp (Jüri Ennet, Anti Liiv, Voldemar Kolga) käitub vahel ise nii, nagu vajaks spetsialisti abi..

 
At 03:03, Blogger oakleyses said...

tiffany and co, christian louboutin outlet, longchamp, oakley sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet, replica watches, nike air max, michael kors outlet, louis vuitton, michael kors outlet, prada outlet, cheap oakley sunglasses, oakley sunglasses, gucci outlet, prada handbags, michael kors, polo ralph lauren outlet, kate spade outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, ugg boots, jordan shoes, ugg boots, nike outlet, burberry outlet online, longchamp outlet, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, ugg boots, louis vuitton, louboutin, nike air max, louboutin outlet, chanel handbags, longchamp outlet, louboutin shoes, burberry, tiffany jewelry, nike free, uggs on sale, oakley sunglasses, replica watches

 
At 03:06, Blogger oakleyses said...

new balance pas cher, sac longchamp, hogan, true religion jeans, kate spade handbags, nike air max, air max, north face, ray ban pas cher, air jordan pas cher, true religion outlet, nike air max, ralph lauren pas cher, north face, louboutin pas cher, coach purses, sac guess, lululemon, coach outlet, timberland, nike roshe, longchamp pas cher, michael kors, burberry, air force, true religion jeans, lacoste pas cher, tn pas cher, nike air max, abercrombie and fitch, true religion jeans, hermes, vanessa bruno, michael kors, nike free run uk, michael kors, ray ban uk, ralph lauren uk, coach factory outlet, nike blazer, mulberry, michael kors, coach outlet, converse pas cher, nike free, vans pas cher, oakley pas cher, nike roshe run, hollister, hollister pas cher

 
At 03:09, Blogger oakleyses said...

bottega veneta, giuseppe zanotti, mac cosmetics, nike air max, north face outlet, longchamp, lululemon, soccer jerseys, mont blanc, new balance, celine handbags, baseball bats, oakley, ralph lauren, babyliss, louboutin, valentino shoes, insanity workout, vans shoes, nike trainers, iphone 6 cases, asics running shoes, reebok shoes, mcm handbags, beats by dre, ferragamo shoes, chi flat iron, hollister, jimmy choo shoes, nike huarache, wedding dresses, nfl jerseys, instyler, p90x workout, ghd, north face outlet, herve leger, abercrombie and fitch, iphone 6s cases, iphone 6s plus cases, iphone cases, hollister, soccer shoes, ipad cases, birkin bag, nike roshe, s5 cases, iphone 6 plus cases, timberland boots, iphone 5s cases

 
At 03:12, Blogger oakleyses said...

louis vuitton, converse, canada goose outlet, michael kors outlet, michael kors handbags, pandora jewelry, moncler, hollister, ray ban, sac louis vuitton pas cher, moncler, lancel, ugg boots uk, bottes ugg, doke gabbana outlet, moncler, coach outlet, montre pas cher, louis vuitton, moncler outlet, canada goose, louis vuitton, moncler, michael kors outlet online, doudoune canada goose, thomas sabo, moncler, karen millen, juicy couture outlet, toms shoes, wedding dresses, converse outlet, canada goose, moncler, vans, marc jacobs, links of london, hollister, pandora jewelry, moncler, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, nike air max, swarovski, canada goose, pandora charms, ugg,ugg australia,ugg italia, swarovski crystal, supra shoes, canada goose, pandora charms, barbour jackets

 

Postita kommentaar

<< Esileht