neljapäev, oktoober 15, 2015

Pullerits: Millal tuleb õige aeg loom välja lasta?

Esimesed asfalditoksijad on väljas. Juba tükk aega tagasi tegelikult.

Vara. Veel on vara.

Kes oktoobris keppidega asfaldil klõbistab, sellel on novembriks küünarnukid valusad, detsembriks tüdimus käes ja jaanuariks mott maas. Ning veebruariks saabub allakäik.

Iga asja tuleb hoolikalt planeerida. Muidu lasete looma liiga vara välja.

Kirjutasin teile siin hiljuti filmist «Programm». Ei kirjutanud sellest küll kiitvalt. Aga minu asi polegi reklaami teha, vaid rääkida asjust ausalt. Nii et ikkagi oleksite võinud seda vaatamas käia. Seal on üks kõnekas koht.

Too koht on see, kui Lance Armstrong sõidab ühte oma esimestest võidukatest Tour de France’idest. Ratturid on jõudnud Alpidesse. Seal on pikad ja rasked tõusud. Armstrong, nagu ta nime teine pool ütleb, tunneb end tugevana ja ihkab võita. Vaatajale on tunda, kuidas ta kibeleb kõvemini pedaalidele vajutama ja teistel tõusul eest sõitma. Aga meeskonna pealik ütleb talle raadio teel kõrva, et vara veel, veel pole õige aeg, oota minu käsklust.

Kas ma olen teile öelnud, et vaat nüüd läks, et nüüd on õige aeg alustada asfaldi toksimist?

Te tahate kohe vastu põrutada, et kes mina olen, et tulen teile ütlema, millal teie võite rullitama asuda.

Kui Armstrong oleks ka nii ülbitsenud, ei oleks ta toda tuuri kohe kindlasti võitnud.

Mõnel mehel on rohkem kogemusi kui teistel. Ja mul on rohkem kogemusi kui enamikul teist. Aga ma ei pea ju siin selle tõestuseks kõiki oma tituleeritud juhendajaid ja nõustajaid uuesti üles lugema hakkama, sest osad peaks seda egotripiks, teised name droppinguks ja kolmandad lihtsalt ülbamiseks. Mis, ausalt öeldes, on inimlikult arusaadav reaktsioon, sest ega keegi taha, et talle avalikult varba peale astutaks.

Aga vara on sellegipoolest. Õige aeg ei ole siis, mil teil on tunne, nagu oleks õige aeg – sest ennast ei osanud adekvaatselt kõrvalt näha ja hinnata ka elukutseline sportlane Armstrong –, vaid siis, kui need, kes oma rikkalike kogemuste pealt teavad ja ütlevad ja näitavad, millal on õige aeg.

Nii hoidiski Armstrongi meeskonna kogenud pealik meeskonna liidrit tagasi.

Hoidis kohe pikalt tagasi. Kuid hoidis teda spurdivalmis.

Kuni ütles, et nüüd – läks! Mine-mine!

Ja Armstrong läks. Teised jäid. Lootusetult. Neil polnud mingit šanssi.

Praegu, oktoobri keskel, on veel vara. Liiga vara.

Ei, ärge uskuge mind. Tunnetage end. Põhjalikult, sügavalt, ausalt.

Kas tunnete?
******
The bottom of Horseshoe Canyon, Canyonlands National Park, Utah 30. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Mullune Võru rolleri võistlus septembri keskel Kubijal. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Floyd Landis (vasakul) ja Lance Armstrong 2004. aasta Tour de France'i 17. etapil Alpides. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 3: Rullsuusataja Pärnus Jaansoni rajal. Foto autor: Ants Liigus, Pärnu Postimees / Scanpix
Foto 4: Lance Armstrong rääkimas meeskonna ülema Johan Bruyneeliga 2008. aastal treeningul Tenerifel. Foto autor: AFP/Scanpix

43 Kommentaarid:

At 19:24, Anonymous Anonüümne said...

Hea uudis teile, hr Pullerits.
Ameerikas ei pea enam tippi andma. Teie ja meiesugune sovetiaja tasutaga idaeurooplane pääseb kohmakatest olukordadest. Kuigi ega vist neis toidukohtades, mida teie USAs külastasite, väga palju tahetudki.
Kuulsite, Danny Meier kasutab oma restoranides jootraha võtmise ära: http://www.nytimes.com/2015/10/15/dining/danny-meyer-restaurants-no-tips.html?_r=1

 
At 19:25, Anonymous Anonüümne said...

"Aga jalgratturid? Siit võivad nüüd välja paista mu enda vähesed teadmised rattaspordist, aga eriti ei tule meelde neid pedaalijaid, kes ka kõrgkooli ustest oleks edukalt sisse, ja mis veelgi tähtsam ? sealt edukalt välja sõitnud. Paljude nende haridustee on päädinud kutsekooliga, kas pole nii? Janek Tombak on ju tuntud rattur, kelle käest verbaalselt vastu pead võib saada (meenutage Ateena olümpia grupisõidu järgset skandaali, kui Tombak kõik kuu peale saatis). Või heidame pilgu Aavo Pikkuusi atestaatidele.

Arvestades, kui palju ratturid treenima peavad, et neil on talvel vaja olla kaugel soojal maal, kodunt eemal, pole ime, et sportimise kõrvalt muuks aega ei jäägi. Ja mööngem: eks rattasport nõuab ka selliseid jõhkramaid tüüpe, nagu Pikkuus, kes millegi ees põnnama ei hakka ja kuskil risti ette ei löö. Nahaalsus ja intelligentsus omavahel kokku ei sobi."

P.Pullerits, 2008

üks pedaalija, kes mitte kõrgkooli uksest sisse, vaid lauda kateedrisse end välja pedaalinud

 
At 23:02, Anonymous Leho said...

Juhendajate mittemainimine on muidugi tark tegu aga lugu ise on rohkem kestliku kahanemise strateegia valdkonda kuuluv. Peaksite hoopis vastupidist rakendama, rauad paremale ja tugevamalt pedaalidele. Õige hetk, nagu kirjutate, vajutada, sest konkurendid kiduvad - rattaprofid lõpetavad, dr. Holden ei suuda perioodilisust tagada ning kuuskantvõtmete vahetajate velo.clubbers on ikkagi mudaliiga, mida nad oma sõnul naudivad. Talvel nagunii vastast pole. Nii et, hoogu juurde!

 
At 23:41, Anonymous Leho said...

... ja veel, ka Vaderi kajastused on nii õigekirjalt kui ka loomelt nõnda nõrgaks muutunud, et justkui keegi teine kirjutaks.

 
At 23:59, Anonymous Filoloog Mirjam said...

Lehole.
Ma ei viitsinud praegu vaadata, aga Vaderiga võib olla täpselt vastupidi, et praegu kirjutab ta ise, ainuisikuliselt, aga hooajal (rambivalguses olles) kohendas elukaaslane varesejalad enne avalikuks saamist siiski üle. Selline koostöö toimis enam-vähem, sest vähendas silmavalu oluliselt. :)

 
At 07:33, Blogger Priit Pullerits said...

"kuuskantvõtmete vahetajate velo.clubbers on ikkagi mudaliiga, mida nad oma sõnul naudivad" - kas pole tabavalt öeldud. Puhas nauding! Nii edasi!

 
At 08:16, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav, et peab võitmiseks vastast maha tegema ja töötlema distantsiväliselt. Kurat, ajage trassil asjad paika.

 
At 08:48, Anonymous Anonüümne said...

pealkirjas püstitatud küsimusele on muidugi maainimesel vastus ammu teada-loomad lastakse välja kevadel. Imelik et keegi seda veel küsib:)
kah Priit

 
At 09:25, Anonymous Anonüümne said...

Millal sa lõpetad, Pullerits?

 
At 09:31, Anonymous Anonüümne said...

Keda Pullerits õigupoolest vaenab ja töötleb, ise seda endale teadvustamata või (teadvustades)?

velo.clubbers'i rahus tegelev mudaliiga jääb talle ette, ilmselt on selles rohkem väärikust, kui "võitja-Pulleritsus" kunagi olnud on. Selge ju, et see on tarvis maatasa teha. Räpakoll oled, Priit!

 
At 09:46, Anonymous Anonüümne said...

No milleks nii kaugelt? Saab ka lähemalt. Mäletad Priit, kui Gabriel koos õde Ursulaga küünaldega Shenkenbergi junkrute eest kloostrisse kihutasid?
Ursula:
Neli hobusepikkust, no mida te ootate?
Vara!
Kaks ja pool! Kaks! Poolteist!
Gabriel:
Nüüd!
Aga noh, ega Gabriel ei ole mõni välismaa tiimipealik, et austusest kummardama paneb, onju.

 
At 09:46, Anonymous Anonüümne said...

Nojah, 09:32, kas nüüd Postimehe ametitoolid just s****d on, seda ei tea, aga fraasi "sellel on novembriks küünarnukid valusad" peale tuleks küll peeglist küsida "kellel on novembris küünarnukid valusad?".

Valus ja valesti ongi siis, kui alles viimasel hetkel rabistama hakata. Ja ka lihtsalt siis, kui arbistama hakata. Õiget nuppu vajutas septembris Harku Karvajalg, kes pani neljakohalise rullipäeviku jaoks odomeetri käima. Ja ta ei rabista.

 
At 11:37, Anonymous Leho said...

Mirjam, kirjutage rohkem, daamide sõnavõtud on praegu väga oodatud, sest käes on oluline treeningetapp ja mehed kipuvad närviliseks minema, oma oksi laiutama, ambaalitsema, eriti just nood väheste kogemustega spordimehehakatised. Eks talvel ole näha, kellel purakas sees ja kes looma õigeks ajaks välja laseb. Ehk olete omal ajal ka ise sporti teinud? Iluvõimlemist? Või koguni kaugust hüpanud?

 
At 12:20, Blogger Priit Pullerits said...

Peep Pahv on tänases Postimehes asjalt veidi kaant kergitanud. Olgu siiski öeldud, et see ei ole see, millest ma eelmises sissekandes rääkisin. Tööandja asju ma niiviisi kella külge ei pane. See, nagu ütlesin, on esimene kaane kergitamine.
http://sport.postimees.ee/3363947/kergejoustiklased-ootavad-alaliidult-raha-suhtes-selgust

 
At 13:23, Anonymous Anonüümne said...

Ei tule sellest keissi.

 
At 13:45, Blogger Priit Pullerits said...

Keiss on juba käes. Teema on üleval ja sellele tuleb lisa.

 
At 14:12, Anonymous Anonüümne said...

Priit üritab Estoloppetile kotti pähe tõmmata.

 
At 14:20, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits on spordinarkomaan.

 
At 17:32, Anonymous Filoloog Mirjam said...

Leho, nii vana ma nüüd ka ei ole, et juba "oma ajast" juba rääkida. Minu aeg kestab edasi.

Iluvõimlemist ei saanud kahjuks teha, kuigi oleks tahtnud. Kehalise kasvatuse õpetaja oli meil mees.
Tema aga võimles ise koledal kombel... ja nullis paljude tüdrukute soovi üldse spordiga tegeleda. Seetõttu olid kogu aeg üle koormatud kokanduse ja käsitöö ringid.
Kaugushüppes olin aga nõtke jalg, klassi parim. Kastist välja, murule, sai maandutud pidevalt. Ebameeldiv tunne tegelikult.

 
At 18:42, Anonymous illuminatsi said...

Ärge te kunagi oma peaga trenni minge, vaid järgige ikka Pulleritsu juhendit teel võidu poole.

 
At 20:13, Anonymous Leho said...

Olgugi et neidudel oli tol ajal päris nitševood alt kummiga lühikesed sportpüksid, siis tõesti, kui treeneriks on villastes dressides vile nööriga kaelas töllakas vunts, ega väga võimlema kipu küll, arusaadav. Ma ise olin lootustandev sõudemees, peamiselt paarisaerulisel kahesel, hiljem lõpupoole ka ühesel. Mu karjäär läkski tormakuse nahka, millele hr Pullerits viitab, kevadistel jahedatel vetel sai hurraaga pandud seni, kuni põlved ja selg järgi andsid ja see loks kurram jäigi sisse. Aga võisteldud sai Emajõel, Pärnus, Narvas kui ka Viljandis. Viljandi istuski kõige enam. Võin isegi öelda, et ega Viljandi paadimees olegi pelgalt kena rahvaviisike või transamees...;)

 
At 21:27, Anonymous Anonüümne said...

Poisid vakka mamma räägib :)

 
At 22:43, Anonymous Anonüümne said...

Estonian Biathlon Team - Training camp in Ramsau and Obertilliach, Austria - Oct 2015

https://www.youtube.com/watch?v=hgv9Y4Xo5As

 
At 00:48, Anonymous Anonüümne said...

Väike flashback. Anno 1988.- Pullerits! Jutustage! ... Alakurtti.. teenistus Nõukogude armees.. vanemseersat.. raketidivisjonis.. Ja nii päevast päeva. Lõputu pähetuupimine. Pärastlõunal loengud. Inglise keel. Ameerika. Washington. New York. Valitsusasutused, meedia peakorterid. Metroo. Lennuväljad. Linnaplaanid. Mäletate seda polkovnikut, kes teile USA erikursust luges?
Saite eriti kõva väljaõppe, hr Pullerits. Mis teid reetis? Inglise keele oskus ja "sõjaväest" tagasisaabumisel kümne kg võrra kasvanud kehakaal.

 
At 11:57, Anonymous Anonüümne said...

Papad, julgustage tütreid suusatamisega tegelema, Marit sel aastal kõigiga teie eest tegeleda ei jõua: https://www.youtube.com/watch?v=cQv7g7-94u0

 
At 16:06, Anonymous Anonüümne said...

Ole mureta Priit 80% "toksijatest" jääb ka see talv sulle püüdmatuks. P.s. neil ei ole enda randmetega mingeid probleeme.
Ja las ka jooksumehed jooksevad kui neil põlved lubavad. Lapsik keelata vabatahtlikke lõbusi mis endal võimatu teha.

 
At 23:22, Anonymous Anonüümne said...

Naised on ennast juba vormi ajanud, sest peagi algamas esimese lume võistlused.
Priit, ei sobi siis enam meilgi niisama asja eest teist järjest ringi vändata, vaid tuleb tegeleda millegagi palju erialasemaga. Tegelikult õige aeg alustamiseks oli juba üleeile.
Naised valmistumas hooajaks

 
At 09:52, Anonymous Anonüümne said...

Tere, ma tahaksin hoopis küsida blogi autori poolt tehtud intervjuu kohta seoses Ultima Thulega. Tsiteerin "Olulisteks toetuspunktideks said iidse Sküütia ja vanade saksa hõimude kirjelduse kaudu tuvastatud kaks tollast merevaigusaart, Basilia ja Abalus, mis paiknevad teineteisest päevateekonna kaugusel. Abalus paigutub nüüdse Kaliningradi oblasti aladele ja Basilia Kuramaa rannikule. Basiliast Thulele jäi umbes kolme päeva teekond. Just nii palju kulub, et jõuda sealt suurte sõudepaatidega Saaremaale". Minu küsimus oleks, kas autor on midagi valesti kirja pannud vöi austet professor ütleski nii? Pilk kaardile ütleb ju väga selgelt, et Kuramaa ja Kaliningradi oblasti vahemaa on igal juhul pikem kui Kuramaa ja Saaremaa vahemaa, midagi siin ei klapi...
edu!
kah priit

 
At 10:23, Anonymous Anonüümne said...

Kus see intervjuu on? Kas PM+ -s?

 
At 10:27, Anonymous Anonüümne said...

Lubab ka hirmkülma talve. Kas tuleb jälle 2012-2013 a. talv ja saab kevadel lumekoorikul suusatada?

 
At 11:06, Anonymous Anonüümne said...

PM+ jah

 
At 11:07, Anonymous Anonüümne said...

Aasta tagasi, nädal enne rattalaata, olid kõik kolm mtb sarja oma uue hooaja kalendrid ja osavõtutasud avalikustanud ning laadal sai nimi kirja panna. Sel sügisel kahtlaselt vaikne. Kas kõik kolm sarja ikka jätkavad?

 
At 11:44, Anonymous Mihkel said...

Kui mitu hooaega olen kavatsenud riskida, siis seekord tee asja ära, õigemini olengi juba teel. Plaan lühidalt selline: enne suuskadele minekut pumpan end parajaks bõkiks, et siis hooaja vältel TM-iks kokkutõmbunud lihased pikemaks vormida. Ei mingit rullidel toksimist, milleks vale tehnikat harjutada?! Jah, Olle on hoiatanud, jõusaalis võite endale rohkem kahju teha kui kasu tuua, aga ma arvan, et ta on lihtsalt nõrk. Vaadake, millised näevad välja Johaug, Björgen, Colonga, Sundby, Rönning, isegi Northug (tõsi, tal pigem nn. õllemuskel) hooaja eel ja millised hooaja otsutavatel hetkedel...Meie mehed on millegipärast sõiduvormis vaid nn. esimese lume sõitudel...
Sõidan TM-il 1000 kanti.

 
At 12:25, Anonymous Martin, semiootik said...

Ai-vai! Bolshaja beda!
Pullerits ei pääsenud vihakõnelejate edetabelisse. Euroopa Nõukogu raport pani ritta sallimatud Eesti poliitikud: Ligi, Helme, Lukas, Vooglaid ja Nool (Delfi). Aga kus on Pullerits? Pole. Ometi mehike nii püüdis! Puges Ligile ja Noolele küljel alla. Ai-vai!

 
At 16:41, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits kardab, et tal läheb pauk varem lahti.

 
At 18:12, Anonymous Anonüümne said...

10:27, kus seda hirmkülma talve lubab?
Mõni viide oleks abiks.

 
At 21:21, Anonymous Anonüümne said...

Õhtuleht lubas, siis nii ongi.

 
At 04:16, Blogger oakleyses said...

burberry, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, uggs on sale, ugg boots, louis vuitton outlet, nike air max, michael kors, prada outlet, ray ban sunglasses, louboutin outlet, ray ban sunglasses, polo ralph lauren outlet, gucci outlet, nike air max, oakley sunglasses, cheap oakley sunglasses, nike free, louis vuitton, replica watches, longchamp outlet, ugg boots, chanel handbags, ugg boots, oakley sunglasses, tiffany jewelry, longchamp, jordan shoes, polo ralph lauren outlet, replica watches, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin shoes, kate spade outlet, oakley sunglasses, prada handbags, louboutin, ugg boots, christian louboutin outlet, longchamp outlet, nike outlet, louis vuitton outlet, michael kors outlet

 
At 04:19, Blogger oakleyses said...

air jordan pas cher, kate spade handbags, coach outlet, nike roshe, nike air max, abercrombie and fitch, hermes, north face, louboutin pas cher, sac longchamp, true religion jeans, longchamp pas cher, oakley pas cher, nike air max, ray ban uk, sac guess, hollister, nike free run uk, hogan, true religion jeans, ray ban pas cher, nike free, timberland, michael kors, nike roshe run, lacoste pas cher, new balance pas cher, lululemon, michael kors, mulberry, vanessa bruno, nike blazer, coach outlet, michael kors, hollister pas cher, vans pas cher, burberry, coach factory outlet, true religion jeans, ralph lauren pas cher, tn pas cher, air force, ralph lauren uk, north face, coach purses, converse pas cher, michael kors, nike air max, air max, true religion outlet

 
At 04:21, Blogger oakleyses said...

iphone 5s cases, abercrombie and fitch, giuseppe zanotti, ralph lauren, iphone 6s plus cases, wedding dresses, nfl jerseys, soccer jerseys, valentino shoes, asics running shoes, iphone 6s cases, herve leger, hollister, new balance, timberland boots, beats by dre, lululemon, ipad cases, reebok shoes, s5 cases, babyliss, mcm handbags, iphone 6 plus cases, oakley, mont blanc, iphone 6 cases, iphone cases, soccer shoes, north face outlet, ferragamo shoes, nike huarache, jimmy choo shoes, nike trainers, p90x workout, birkin bag, baseball bats, louboutin, hollister, vans shoes, instyler, longchamp, insanity workout, mac cosmetics, celine handbags, ghd, nike air max, bottega veneta, nike roshe, north face outlet, chi flat iron

 
At 04:25, Blogger oakleyses said...

juicy couture outlet, doke gabbana outlet, nike air max, wedding dresses, pandora charms, bottes ugg, karen millen, moncler, gucci, montre pas cher, ugg,uggs,uggs canada, swarovski crystal, canada goose uk, swarovski, pandora jewelry, toms shoes, vans, hollister, supra shoes, canada goose outlet, michael kors handbags, louis vuitton, ray ban, louis vuitton, hollister, moncler, pandora jewelry, ugg boots uk, converse outlet, ugg pas cher, louis vuitton, moncler, canada goose, canada goose outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, moncler, canada goose, coach outlet, moncler, michael kors outlet online, canada goose, links of london, barbour, moncler outlet, marc jacobs, michael kors outlet, thomas sabo, pandora charms, lancel, sac louis vuitton pas cher

 
At 02:38, Blogger Minko Chen said...

kobe 9
nhl jerseys
nike air max
air max 90
mcm backpack
ugg outlet online
hermes belt for sale
ugg outlet store
ralph lauren outlet
louis vuitton outlet store
ralph lauren uk
juicy couture tracksuit
coach outlet
lacoste shirts
abercrombie and fitch
snow boots
true religion jeans
longchamp handbags
hermes outlet store
1205minko

 
At 05:29, Blogger 03 Yang said...

burberry sunglasses
chanel sunglasses
cartier sunglasses
cartier watches
cazal sunglasses
louis vuitton sunglasses
cartier outlet
dior sunglasses
versace sunglasses
chrome hearts
police sunglasses
prada sunglasses
chrome hearts outlet
gucci sunglasses

 

Postita kommentaar

<< Esileht