reede, oktoober 02, 2015

Pullerits: Kuidas Lance Armstrong põrub jälle?

Tõsielul põhinevaid spordifilme tehakse nii harva, seda enam tuleb ära vaadata need, mis valmis vändatakse. Olete juba näinud filmi «Programm» Lance Armstrongi hiilgavast karjäärist ja põrmu varisemisest? Käisin eile vaatamas. Muljed on järgmised.

Spordist rääkivast filmist ootab igaüks ennekõike emotsiooni. Aga tuntavat emotsiooni pakkus vaid üks koht, mida ei hakka siin reetma, kuid see oli filmi algul, kui Armstrongi karjäär alles kogus tuult tiibadesse.

Olen igati nõus Postimehe kolleegi Kristjan-Jaak Kanguri arvustusega esmaspäevase Postimehe kultuurirubriigis, et «Programm» koosneb üksikutest episoodidest, millest lugu kokku ei põimu. Eraldi võetuna pole neil episoodidel ju viga. Kuna film tugineb iiri spordiajakirjaniku David Walshi raamatule ja WADA dokumentidele, siis on see äärmiselt faktitruu. Saab näiteks näha, kuidas ühest võistluspaigast teise sõites korraldas US Postali meeskond bussil mägedes pseudorikke, et avada «baar» ja hakata rattureile verd üle kandma. (Rohkem siin sisu ei reeda.) Aga kuna neist episoodidest pole terviklikku lugu kokku põimitud, ei suuda ka film kuigi tugevasti kaasa haarata. Kõige rohkem jääb õhku rippuma stseen Armstrongi abiellumisest – rohkem ei tule ta naine mitte kordagi ekraanile, rohkem teda isegi ei mainita ega näidata taustal ka siis, kui film näitab mitut puhku Armstrongi kodu Texases. Lühidalt: sel liinil pole filmis mingit osa ega tähtsust.

Aga mängufilm peab lõppeks mängufilm – seal peaks olema veidigi sügavust. Väga pealispindselt on näidatud, miks Armstrong otsustas hakata dopingut tarvitama. Jah, ta mainib, et tahab võita, et ta pole sündinud kaotajaks, et talle meeldib oma rattaga sõita – aga need on lihtsalt remargid. Dramaturgiliselt on need nõrgalt esitatud. Ilmselt on iga nii radikaalse otsuse taga, nagu seda on spordis suurejooneline petmine, suuremad kaalutlused, vaagimised, kõhklused. Neid ei ole näidatud – ja seetõttu jääb filmis puudu igasugusest psühholoogilisest sügavusest. Ja seetõttu, nagu juba ütlesin, ei suudagi film emotsionaalselt kaasa haarata.

Samuti ei suuda filmitegijad tuua välja seda, miks ikkagi ja kuidas Armstrong lõpuks murdus ja kõik üles tunnistas. Kindlasti oli seal palju dramaatilisi hetki: kahetsust, viha, enesehaletsust, mida iganes. Aga me ei näe filmis midagi sellist.

Jah, Armstrongi osatäitja Ben Foster (ülemisel pildil vasakul) on küll kohati väga Armstrongi moodi, ent sellest jääb väheks. Režissöör Stephen Frears on jätnud peategelase liiga «joonistatud meheks»; temas on liiga vähe inimlikke tundeid, kui jätta arvestamata üksainus koht, kus ta kaotab kodus enesevalitsemise ja hakkab röökima. Jah, võib ju väita, et äkki oligi Armstrong masin, kellele kõik, mis on inimlik, on võõras. Aga sel juhul peaks seda näitama. Kuid ka selle näitamist ei ole näha. On näha, et on jalgrattur, keda režissöör ei ole suutnud elama panna.

Ja seetõttu lahkudki vaatajana kinost ning oled segaduses, sest ei tunne mitte midagi. «Programm» ei suuda sind puudutada.

Ent pelgalt illustreeritud dokumendina, olgu veel kord mainitud, pole «Programmil» iseenesest viga.
******
Horseshoe Canyon, Canyonlands National Park, Utah 30. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Lance Armstrong (vasakul) karjääri hiilgeaegadel 2004. aasta Tour de France'il koos näitleja Robin Williamsiga, nüüdse manalamehega. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: 2002. aasta Tour de France'i kollases liidrisärgis Lance Armstrong ronimas Mont Ventoux' otsa. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 3: Ben Foster ja Jesse Plemons, kes mängivad filmis «Programm» resp. Lance Armstrongi ja Floyd Landist, ekraaniteose linastuse eel Toronto rahvusvahelisel filmifestivalil septembri keskel. Foto autor: The Canadian Press / Press Association Images/ Scanpix
Foto 4: Lance Armstrong eelmise aasta suvel koos identifitseerimata kaunitariga Colorados Aspenis Dior Boutique'i taasavamisel. Foto autor: Billy Farrell / BFAnyc / Sipa USA / Scanpix

25 Kommentaarid:

At 15:38, Anonymous Anonüümne said...

Oli jah selline lahjake. Film nagu oli, aga mängu mitte. Eriti igav tundus vist ka tänu sellele, et paari aasta eest sai nähtud dokki samast asjast.

 
At 15:50, Blogger Gaspar said...

Sain seda filmi ka ise eelmisel kolmapäeval näha (tänu Hawaii hommikuveeremisele) ning sinu kommentaar "ilustreeritud dokument" on naelapea pihta!
Nüüd saavad rattamaailma ühe suurima skandaaliga mitte kursis olevad ja järeltulevad põlved olulisema info koos episoodidega konstsentreeritult kätte.

 
At 21:51, Anonymous Martin said...

hr Pullerits. Paistab, et toimetuse nõuded ja standardid - üldine tase - teie blogis vajavad hädasti tõstmist.
Nii ei saa edasi minna. Peaksite ehk läbi töötama mõne žurnalistika õpiku, nt selle:
http://www.ftv.msu.ru/pers_pages/how_to.pdf Vene keel on teil Nõukogude Armeest suus.
Siis ehk kirjutaksite paremini, mitte sellist švammi nagu see Armstrongi lugu siin.
Ja tuleks 100, ei! - tuleks 1000 kommentaari.

 
At 22:42, Anonymous Anonüümne said...

Ebameeldiv üllatus tõepoolest. Tuled reede õhtul Pulleritsu blogisse lõõgastuma, aga pakutakse meinstriimi mõttetut jura.

 
At 23:21, Anonymous -M- said...

Tuleks kirjutada nii, et blogi külastades saaksid rahulduse nii kõrgintellektuaal Linnar Priimägi kui ka jalgpallur Pareiko. Aga nii kirjutada on suur kunst.
Kõik ei ole Hemingwayd

 
At 23:34, Anonymous Sass said...

Hemingway'd lugedes saab ka jalgpallur rahulduse?
Kas seal mitte kalamees kalameestele ei kirjuta, nö oma tsunfti mehed omavahel?

 
At 02:20, Anonymous Sander, Kiviõli said...

JOOKSUPORTAAL on teinud kammbäki. Mitu päeva oli maas.
Stiilinäide: "Eestlase püüdis poole distantsi peal kinni venelane Aleksandr Goriunov, kes alles oma elu esimest maratoni jooksis. „Hea, et venelase tuules sain teises pooles joosta, sellega taastusin jälle ära,“ ütles Ratasepp. Uhkes üksinduses finišeerinud Ratasepp oli Goriunovist lõpuks parem ligi kolme minutiga. Venelane sai lõpuajaks 2:38.21."
Armstrongi ajal oli veel mehed nagu Landis, Hincapi jt
Kesse aga neid enam mäletab ja keda see värk enam huvitab?

 
At 17:24, Anonymous Anonüümne said...

02.20, kui teid ei huvitaks, ei tuleks ka siia lora ajama.

Jätke vastuseid, mitte küsimusi stiilis "sada lolli jaksab rohkem ... kui üks ..."

 
At 19:55, Anonymous Sander, Kiviõli said...

17:24,
Dr Holdeni mudaravi saab 500 meest aastas.
Ärge öelge, et see on väike arv.

 
At 04:16, Blogger oakleyses said...

burberry, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, uggs on sale, ugg boots, louis vuitton outlet, nike air max, michael kors, prada outlet, ray ban sunglasses, louboutin outlet, ray ban sunglasses, polo ralph lauren outlet, gucci outlet, nike air max, oakley sunglasses, cheap oakley sunglasses, nike free, louis vuitton, replica watches, longchamp outlet, ugg boots, chanel handbags, ugg boots, oakley sunglasses, tiffany jewelry, longchamp, jordan shoes, polo ralph lauren outlet, replica watches, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin shoes, kate spade outlet, oakley sunglasses, prada handbags, louboutin, ugg boots, christian louboutin outlet, longchamp outlet, nike outlet, louis vuitton outlet, michael kors outlet

 
At 04:19, Blogger oakleyses said...

air jordan pas cher, kate spade handbags, coach outlet, nike roshe, nike air max, abercrombie and fitch, hermes, north face, louboutin pas cher, sac longchamp, true religion jeans, longchamp pas cher, oakley pas cher, nike air max, ray ban uk, sac guess, hollister, nike free run uk, hogan, true religion jeans, ray ban pas cher, nike free, timberland, michael kors, nike roshe run, lacoste pas cher, new balance pas cher, lululemon, michael kors, mulberry, vanessa bruno, nike blazer, coach outlet, michael kors, hollister pas cher, vans pas cher, burberry, coach factory outlet, true religion jeans, ralph lauren pas cher, tn pas cher, air force, ralph lauren uk, north face, coach purses, converse pas cher, michael kors, nike air max, air max, true religion outlet

 
At 04:21, Blogger oakleyses said...

iphone 5s cases, abercrombie and fitch, giuseppe zanotti, ralph lauren, iphone 6s plus cases, wedding dresses, nfl jerseys, soccer jerseys, valentino shoes, asics running shoes, iphone 6s cases, herve leger, hollister, new balance, timberland boots, beats by dre, lululemon, ipad cases, reebok shoes, s5 cases, babyliss, mcm handbags, iphone 6 plus cases, oakley, mont blanc, iphone 6 cases, iphone cases, soccer shoes, north face outlet, ferragamo shoes, nike huarache, jimmy choo shoes, nike trainers, p90x workout, birkin bag, baseball bats, louboutin, hollister, vans shoes, instyler, longchamp, insanity workout, mac cosmetics, celine handbags, ghd, nike air max, bottega veneta, nike roshe, north face outlet, chi flat iron

 
At 04:25, Blogger oakleyses said...

juicy couture outlet, doke gabbana outlet, nike air max, wedding dresses, pandora charms, bottes ugg, karen millen, moncler, gucci, montre pas cher, ugg,uggs,uggs canada, swarovski crystal, canada goose uk, swarovski, pandora jewelry, toms shoes, vans, hollister, supra shoes, canada goose outlet, michael kors handbags, louis vuitton, ray ban, louis vuitton, hollister, moncler, pandora jewelry, ugg boots uk, converse outlet, ugg pas cher, louis vuitton, moncler, canada goose, canada goose outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, moncler, canada goose, coach outlet, moncler, michael kors outlet online, canada goose, links of london, barbour, moncler outlet, marc jacobs, michael kors outlet, thomas sabo, pandora charms, lancel, sac louis vuitton pas cher

 
At 05:07, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 03:41, Blogger Gege Dai said...

20151126xiaodaige
oakley outlet store
coach handbags outlet
winter coats
ed hardy clothing
the north face outlet
ray-ban sunglasses
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags sale
coach outlet store
ugg boots
cheap ugg boots
cheap nba jerseys
ugg boots
michael kors outlet online
moncler outlet store
belstaff outlet
gucci,borse gucci,gucci sito ufficiale,gucci outlet
michael kors canada
michael kors outlet
ugg boots clearance,ugg australia,uggs on sale,ugg slippers,uggs boots,uggs outlet,ugg boots,ugg,uggs
new york knicks
canada goose jackets
ugg boots on sale
nfl jersey wholesale
polo shirts
michael kors handbags
kansas city chiefs
ray ban outlet
mbt shoes outlet
mulberry uk
juicy couture tracksuit
chicago blackhawks
barbour jackets
supra shoes
christian louboutin,louboutin,louboutin outlet,louboutin outlet italia,scarpe louboutin
beats by dre

 
At 04:03, Blogger xumeiqing said...

151207meiqing
oakley sunglasses wholesale
michael kors outlet clearance
ugg australia
chanel bags
michael kors outlet stores
michael kors outlet
michaek kors outlet
prada outlet
canada goose jackets
ugg clearance
ugg outlet
replica watches
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
canada goose outlet
kate spade handbags
louis vuitton handbags
abercrombie fitch
uggs on sale
celine
adidas originals
pandora jewelry
ray ban sunglasses outlet
michael kors bag
michael kors outlet online
uggs outlet
gucci shoes
coach outlet store online
ugg boots
cheap jordans
coach outlet
coach outlet
cheap uggs
michaek kors handbags
uggs for sale
supra shoes
uggs australia
ray-ban sunglasses
toms shoes
michael kors outlet online

 
At 03:32, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 17:06, Blogger 03 Yang said...

true religion uk outlet
tiffany jewellery
barbour coats
wellensteyn jackets
michael kors factory outlet
nobis outlet
ugg boots outlet,ugg outlet
winter coats
fitflops clearance
louis vuitton bags
fitflops clearance
discount ugg boots
oakley sunglasses
coach outlet store
mulberry outlet,mulberry handbags outlet
ugg outlet
tory burch outlet
ugg outlet
moncler jackets
ugg sale
black friday deals
true religion outlet uk
oakley sunglasses sale
tiffany jewelry
louis vuitton outlet
tory burch sale
hollister shirts
canada goose jackets
woolrich outlet
michael kors uk outlet
ferragamo outlet
ugg outlet
ray ban sunglasses
swarovski outlet
fitflops clearance
belstaff jackets
moncler outlet
ray-ban sunglasses
tory burch outlet online
snow boots

 
At 10:20, Blogger 柯云 said...

2016-01-15keyun
louis vuitton outlet
ray ban outlet
hollister kids
kate spade handbags
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses outlet
cheap ugg boots
michael kors outlet clearance
michael kors outlet online
uggs on sale
tory burch outlet
canada goose
air jordans
oakley sunglasses
ugg outlet
nike air max uk
nike free 5.0
pandora charms
oakley sunglasses sale
ugg outlet
louis vuitton handbags
nfl jerseys
fit flops
lebron james basketball shoes
louis vuitton bags
tiffany and co
ugg boots
louis vuitton bags
the north face jackets
fake oakley sunglasses
ugg boots on sale
retro 11
ugg boots outlet
coach outlet
louis vuitton handbags
nike roshe run mens
concords 11
discount ugg boots
ugg boots
ralph lauren sale

 
At 02:42, Blogger 柯云 said...

2016-02-27keyun
ugg boots
ugg australia
canada goose outlet
ed hardy outlet
coach outlet store online
coach outlet store online clearance
uggs on sale
abercrombie & fitch
hollister clothing
tods sale
true religion jeans outlet
kobe 10
timberlands
louis vuitton outlet stores
oakley sunglasses
ugg outlet
oakley sunglasses
ray ban outlet
nike air huarache
louis vuitton bags
celine bags
kate spade purses
louis vuitton bags
lebron james basketball shoes
louis vuitton outlet stores
michael kors handbags
longchamp handbags
rolex watches
oakley outlet
burberry outlet online
gucci handbgs
ralph lauren outlet
kobe 8
canada goose
cheap oakley sunglasses
canada goose outlet
burberry sale
cheap toms shoes
coach factory outlet
cheap oakleys

 
At 03:41, Blogger Meiqing Xu said...

20160317meiqing
ray ban sunglasses
true religion jeans
louis vuitton
louis vuitton outlet
michael kors outlet
mont blanc pens
kate spade
louis vuitton bags
coach outlet
jordan 8
nike sb shoes
canada goose outlet
true religion jeans
coach factory outlet
nike free run
hollister uk
ralph lauren outlet
toms shoes
ray ban sunglasses
michael kors outlet clearance
longchamp outlet
oakley store
ugg boots
michael kors outlet
ray ban sunglasses
replica watches for sale
ray bans
ralph lauren outlet
toms shoes
ray ban sunglasses
coach outlet
ray ban sunglasses
coach outlet store online
michael kors
ugg boots
oakley sunglasses
tory burch outlet
coach outlet
gucci handbags
asics shoes

 
At 10:47, Blogger Hua Cai said...

cazal sunglasses
canada goose outlet
cartier watches
coach outlet
cheap oakley sunglasses
ugg outlet store
links of london jewellery
cartier outlet store
rolex watches
beats by dre
cheap uggs
michael kors outlet online
oakley sunglasses
michael kors outlet online
michael kors outlet online
uggs outlet
nba jerseys
longchamp outlet
longchamp pas cher
cheap jordan shoes
true religion jeans
prada shoes
michael kors bags
air max 90
true religion jeans
nike tn pas cher
pandora jewelry
ugg boots clearance
ray ban sunglasses
michael kors outlet online store
mlb jerseys
ugg outlet
coach outlet clearance
converse shoes sale
hermes outlet
20160812caihuali

 
At 12:55, Blogger Mie Helal said...


I'm going to highly recommend this web site
http://www.prokr.net/2016/09/spraying-companies-12.html
http://www.prokr.net/2016/09/spraying-companies-11.html
http://www.prokr.net/2016/09/spraying-companies-10.html
http://www.prokr.net/2016/09/spraying-companies-9.html

 
At 07:19, Blogger Laural Anthonyh said...

led shoes for kids
yeezy
red bottoms
nike flyknit racer
reebok shoes
kobe 9
nike zoom
links of london outlet store
yeezy boost
iniki

 
At 02:57, Blogger 洛噷 said...

2018319 leilei3915
canada goose jackets
pandora outlet
moncler jackets
pandora jewelry
tory burch sandals
pandora outlet
ugg boots clearance
cheap nfl jerseys
michael kors outlet clearance
yeezy boost 350

 

Postita kommentaar

<< Esileht