neljapäev, september 10, 2015

Pullerits: Kuidas enne rattamaratoni vormi timmida?

«Ah sa raisk!»

See hüüatus tuli maanteel Pelotoni meeste neljasest grupist. Oot-oot, olid need ikka Pelotoni sõitjad?... Jah, vist ikka olid. Sest kiiruste vahe nendega oli suur – ja katsu siis kõiki kirju särkidel täpselt märgata.

«Kuulge, see oli...» võis selja taga kuulda Pelotoni grupis käivitunud arutelu.

Aga kes see nende arvates oli, ei saanudki teada. Sest vahe kärises.

Kärises seepärast, et tempo sai juba Tartust väljudes üles võetud. Arstitudeng Steve Astok, Premium temposõidu karikasarja kahe etapi esikümnemees, alustas kiirusega üle 40 km/h. Vedas 2 km, siis andis mulle vahetuse üle. Vedasin kilomeetri, siis andsin juhtkoha talle tagasi, et näis, kas tõesti jätkab endises tempos. Jätkaski.

Selge, siit tuleb korralik trenn.

Esimesel kümnel kilomeetril püsis kiirus pidevalt 40 km/h kandis. See ei olekski paarissõidus teab mis eriline näitaja – ehkki, olgu rõhutatud, tegu ei olnud võistluse, vaid päevalõputrenniga –, kui mitte arvestada, et üks meist kahest ei sõitnud maantee-, vaid sõitis maastikurattaga. See tugevam.

Hoida maastikurattaga kiirust üle 40 km/h – see pani silmi pööritama. «Hull mees oled,» ütlesin Astokile (alumisel vasakpoolsel fotol esiplaanil rohelises vormis nr 92), kui talt järjekordse vahetuse üle võtsin.

«Aga sul on vastav loosung ka selja peal,» vastas ta.

Rattasärgi seljale on punaste tähtedega kirjutatud: «Panna on vaja!»

Sõitsime Tartust välja Käreverre, sealt Kärknasse ja Jõgeva maanteed pidi tagasi Tartusse. Ringi kaugemas servas sattusime lagedal põhjast puhuva kerge küljetuule kätte, mis avaldas oma mõju. Kiirus kõikus 36-38 km/h vahel. Tuules oli hea ja mõnus sõita, aga nii kui vedama läksin, tundsin 300-400 meetri järel, et kergus (või inerts?) kaob ja tuleb pressima hakata.

Ligi 30 km sõidetud, kui tundsin, et parema jala säärelihase sisekülg muutub imelikuks. Olen seda õrnalt tundnud ka mõne varasema kiire sõidu ajal, mis, oletan, juhtub sellest, et too lihas saab liiga lühikest ja nõrka tööd, ei teki piisavat sirutus- ja pingestusfaasi. Surusin vändates kanda allapoole, et lihast pikendada. Ajapikku justkui aitas.

5 km enne lõppu sõitis kergliiklusteel Art Soonets vastu. Lehvitasin talle korra, ei enamat. Astok tegi tollal põhitööd, vedas üle 2 km. Poolteist kilomeetrit enne Tartut sõitsin temast vasakult mööda, ütlesin, et pakun talle väikest leevendust, seejärel, puhanuna, saab ta ees taas tõmmata.

Vedasin ta parempoolse kinnisvaraarenduse kõrval, kus maantee kergelt tõuseb, üles ehk positsioonile. Siis andsin vahetuse üle. Ja alles siis märkasin ees ka neljast gruppi. Sõnadetagi selge, et too grupp tuli «ära süüa».

Seda Astoki vedamisel tegimegi.

Pärast vaatasin, et 40-kilomeetrise sõidu keskmiseks kiiruseks tuli 37,5 km/h. Arvestades, et üks mees oli väljas «traktoriga», on see igal juhul arvestatav tulemus. Igatahes oli see hea lahtisõit enne laupäevaseid Läänemaa meistrivõistlusi krossis (mitte minu eesmärk) ja enne pühapäevast Tartu rattamaratoni avatud raja sõitu (minu eesmärk).

Paarissõit, muide, on üksjagu emotsionaalne. Eriti siis, kui mõlemad sõitjad on samasuguse häälestusega ja samasuguse tempovalmidusega. Kindlasti on see tulemuslikum kui grupisõit, kus nelja mehe soovid ja plaanid tuleb taandada ümmarguseks keskmiseks. Nagu näitas hüüatus: «Ah sa raisk!»
******
Millard Canyon, Maze District, Canyonlands National Park, Utah 30. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Pelotoni rattur (autost paremal) luuramas suvisel Mulgi rattarallil tehnilise stardi masina taga head kiirenduskohta. Foto autor: Marko Saarm, Sakala/Scanpix
Foto 2: Ratturid laskumas Tartu rattarallil Emajõge ületaval sillal. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: Steve Astok (esiplaanil rohelises vormis nr 92) Tartu rattarallil Kuremaa kurvis. Foto autor: Kalev Saar, Postimees/Scanpix
Foto 4: Aprillikuine tänavasõit Pärnus. Foto autor: Ants Liigus, Pärnu Postimees / Scanpix

39 Kommentaarid:

At 11:41, Anonymous Anonüümne said...

Kui kaua kestab Vao pagulaste pagulaskandidaadistaatus? Kust nad üldse ilmusid? Kas nad saavad osaleda rattamaratonil, heidelda kõrge koha eest ja teha Pulleritsule tuulekatet grupis? Oleks nad üldse nõus grupikaga?

 
At 12:27, Anonymous Kiire jalaga vändamees said...

Vaatan, et "Ah sa raisk!"-mehed said põske nii maanteel kui ka hiljem elegantselt blogis. :))
Täitsa laheda rakursiga sissekanne.

 
At 13:25, Anonymous Anonüümne said...

uus kuum paar?

 
At 13:38, Blogger Priit Pullerits said...

Mitte kuum, vaid pigem kiire.

 
At 14:34, Anonymous Anonüümne said...

Kui perse sügelema kipub (käed juhtraua küljes kinni) piisab vaid korraks istmiku küünitamisest vastu MNT tagaratast.

 
At 15:26, Blogger Priit Pullerits said...

Mis on sellise mõttetu kommentaari mõte, 14:34, samuti 13:25? Otsite oma hämaratele tungidele väljapääsu ja väljendust? Sel juhul on kasulikum ja mõistlikum pöörduda psühholoogi poole. Tehke seda edaspidi, palun, ja säästke meid siin oma vaimsetest probleemidest. See on vale koht, kust abi otsida.

 
At 15:36, Anonymous Anonüümne said...

Aerobike sarjas on paarissõit olemas, 2 korda hooaja jooksul. Tule tee oma kaaslasega sõit ära.

 
At 16:06, Anonymous Anonüümne said...

Kahjuks see sama "assa raisk!" näitab Priidule nii metsas kui maanteel selga kõikidel järgmistel võistlustel.
Priit vastuoluline mees. Kui kehv võitslus , siis avaldab loo kuidas tuleks tegelt sõitu nautida. Kui hea päev, siis et mis molutate panna on vaja!
Ja lõputu entusiasm trennis kellestki mööda sõites.
Üks on kindel sellele mehele võsitelda meeldib, kui vaid keha järgi jõuaks.

 
At 16:18, Anonymous Anonüümne said...

Kui tagumik sügeleb, see aitab ajast kärpida veel 0.2 sek, kui seda teha tehniliselt.

 
At 16:20, Anonymous Maamees Harjust said...

Mulle hr Pullerits meeldib. Kui sellieid mehi oleks Eestis rohkem ei oleks meil mitte miskit karta. Ei Venemaad, ei homosid, ei pagulasi.
See pole nüüd küll sugugi kohane võrdlus ühe tubli mehe kohta, nii nagu hr Pullerits on, aga kui nõukogude ajal käisid sõjavetaranid lastele oma kangelaslikust minevikust rääkimas, võiks sarnaseid vajalikke loenguid meie noorsoole edasi korraldada. Ja eks neid tublisid mehi on ju veel rohkemgi. Kasvõi siinsamas blogiski.

 
At 17:01, Anonymous Martin, Tallinn said...

AH SA RAISK --
hr Pullerits, kas Te arvate, et olete Hemingway? Salinger? Th. Balzak? Jonathan Franzen? Äkki Te olete Haruki Harukami?

 
At 19:43, Anonymous Anonüümne said...

He is all of the above, and even more. Any questions?
Hewingmay & Karuhami

 
At 21:56, Anonymous Anonüümne said...

võrdlus veteranidega on üsna pädev, sest nagu me kõik mäletame - kiliseb, koliseb, lonkab ja möliseb...

 
At 09:14, Anonymous Anonüümne said...

Kuulge, see oli...
It's a bird. It's a plane. It's...

 
At 20:05, Anonymous Reno Mee said...

Steve Astokist saab tulevikus meditsiinitöötaja. Juba praegu võib öelda, kes tema poole pöörduvad ja kes mitte mingil juhul sellega ei riski.

 
At 15:22, Anonymous Lembitu said...

Raio Piiroja täna maratonil 2:59:32.
Kõva mees!

Aga IBRAHIM MUKUNGA WACHIRA alles 2:39:09.
Mis juhtus?

Neeger muidu võitis.

 
At 17:29, Blogger Priit Pullerits said...

Täna Tartu rattamaratoni avatud raja sõidul. Päev kirjas.

 
At 17:33, Anonymous Martin said...

Need mehed ei kasuta autot, taksot ega bussi.
Vaid ratas, trikoo ja tagumikul kiri Zanussi...

Mida teie, hr Pullerits, "jooksupededest" arvate?

 
At 17:44, Anonymous Anonüümne said...

Piiroja beats Pullerits.

 
At 18:58, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits don't even come close.

 
At 13:48, Anonymous Anonüümne said...

http://www.laanesport.ee/wp-content/uploads/2015/09/IMG_0226-1024x683.jpg

Jääme nüüd Priidu etteastet ootama.

 
At 04:16, Blogger oakleyses said...

burberry, michael kors outlet, louis vuitton, tory burch outlet, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, uggs on sale, ugg boots, louis vuitton outlet, nike air max, michael kors, prada outlet, ray ban sunglasses, louboutin outlet, ray ban sunglasses, polo ralph lauren outlet, gucci outlet, nike air max, oakley sunglasses, cheap oakley sunglasses, nike free, louis vuitton, replica watches, longchamp outlet, ugg boots, chanel handbags, ugg boots, oakley sunglasses, tiffany jewelry, longchamp, jordan shoes, polo ralph lauren outlet, replica watches, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin shoes, kate spade outlet, oakley sunglasses, prada handbags, louboutin, ugg boots, christian louboutin outlet, longchamp outlet, nike outlet, louis vuitton outlet, michael kors outlet

 
At 04:19, Blogger oakleyses said...

air jordan pas cher, kate spade handbags, coach outlet, nike roshe, nike air max, abercrombie and fitch, hermes, north face, louboutin pas cher, sac longchamp, true religion jeans, longchamp pas cher, oakley pas cher, nike air max, ray ban uk, sac guess, hollister, nike free run uk, hogan, true religion jeans, ray ban pas cher, nike free, timberland, michael kors, nike roshe run, lacoste pas cher, new balance pas cher, lululemon, michael kors, mulberry, vanessa bruno, nike blazer, coach outlet, michael kors, hollister pas cher, vans pas cher, burberry, coach factory outlet, true religion jeans, ralph lauren pas cher, tn pas cher, air force, ralph lauren uk, north face, coach purses, converse pas cher, michael kors, nike air max, air max, true religion outlet

 
At 04:21, Blogger oakleyses said...

iphone 5s cases, abercrombie and fitch, giuseppe zanotti, ralph lauren, iphone 6s plus cases, wedding dresses, nfl jerseys, soccer jerseys, valentino shoes, asics running shoes, iphone 6s cases, herve leger, hollister, new balance, timberland boots, beats by dre, lululemon, ipad cases, reebok shoes, s5 cases, babyliss, mcm handbags, iphone 6 plus cases, oakley, mont blanc, iphone 6 cases, iphone cases, soccer shoes, north face outlet, ferragamo shoes, nike huarache, jimmy choo shoes, nike trainers, p90x workout, birkin bag, baseball bats, louboutin, hollister, vans shoes, instyler, longchamp, insanity workout, mac cosmetics, celine handbags, ghd, nike air max, bottega veneta, nike roshe, north face outlet, chi flat iron

 
At 04:25, Blogger oakleyses said...

juicy couture outlet, doke gabbana outlet, nike air max, wedding dresses, pandora charms, bottes ugg, karen millen, moncler, gucci, montre pas cher, ugg,uggs,uggs canada, swarovski crystal, canada goose uk, swarovski, pandora jewelry, toms shoes, vans, hollister, supra shoes, canada goose outlet, michael kors handbags, louis vuitton, ray ban, louis vuitton, hollister, moncler, pandora jewelry, ugg boots uk, converse outlet, ugg pas cher, louis vuitton, moncler, canada goose, canada goose outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, moncler, canada goose, coach outlet, moncler, michael kors outlet online, canada goose, links of london, barbour, moncler outlet, marc jacobs, michael kors outlet, thomas sabo, pandora charms, lancel, sac louis vuitton pas cher

 
At 05:10, Blogger 艾丰 said...

jianbin1125
louis vuitton
michael kors outlet store
canada goose jackets
replica handbags
louboutin uk
canada goose sale
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
cheap oakley sunglasses
nike air max 2014
ugg boots
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie kids,a&f
hollister pas cher
oakley
ugg boots outlet
adidas jeremy scott
chanel outlet store online
michael kors outlet sale
moncler jackets
cheap uggs
michael kors handbags
links of london uk
the north face jackets
basketball shoes
north face jackets
michael kors outlet
ugg outlet
louis vuitton outlet store
true religion sale
giuseppe zanotti sale
barbour clothing
ferragamo shoes
air jordan shoes
nike trainers uk
canada goose outlet

 
At 03:36, Blogger Gege Dai said...

20151126xiaodaige
oakley outlet store
coach handbags outlet
winter coats
ed hardy clothing
the north face outlet
ray-ban sunglasses
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags sale
coach outlet store
ugg boots
cheap ugg boots
cheap nba jerseys
ugg boots
michael kors outlet online
moncler outlet store
belstaff outlet
gucci,borse gucci,gucci sito ufficiale,gucci outlet
michael kors canada
michael kors outlet
ugg boots clearance,ugg australia,uggs on sale,ugg slippers,uggs boots,uggs outlet,ugg boots,ugg,uggs
new york knicks
canada goose jackets
ugg boots on sale
nfl jersey wholesale
polo shirts
michael kors handbags
kansas city chiefs
ray ban outlet
mbt shoes outlet
mulberry uk
juicy couture tracksuit
chicago blackhawks
barbour jackets
supra shoes
christian louboutin,louboutin,louboutin outlet,louboutin outlet italia,scarpe louboutin
beats by dre

 
At 02:43, Blogger Minko Chen said...

cheap nike shoes
adidas outlet
soccer jerseys wholesale
michael kors handbags
mulberry outlet store
prada outlet
cheap nba jerseys
ralph lauren uk
swarovski crystal
oakley sunglasses wholesale
chanel handbags outlet
ralph lauren outlet
cheap jordan shoes
canada goose coats
toms outlet store
puma outlet
north face outlet store
ugg boots
black friday deals
ugg outlet
1205minko

 
At 04:03, Blogger xumeiqing said...

151207meiqing
oakley sunglasses wholesale
michael kors outlet clearance
ugg australia
chanel bags
michael kors outlet stores
michael kors outlet
michaek kors outlet
prada outlet
canada goose jackets
ugg clearance
ugg outlet
replica watches
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
canada goose outlet
kate spade handbags
louis vuitton handbags
abercrombie fitch
uggs on sale
celine
adidas originals
pandora jewelry
ray ban sunglasses outlet
michael kors bag
michael kors outlet online
uggs outlet
gucci shoes
coach outlet store online
ugg boots
cheap jordans
coach outlet
coach outlet
cheap uggs
michaek kors handbags
uggs for sale
supra shoes
uggs australia
ray-ban sunglasses
toms shoes
michael kors outlet online

 
At 03:32, Blogger 艾丰 said...

jianbin1211
tods shoes
bottega veneta outlet online
uggs outlet
links of london uk
replica watches
nike shoes
arizona cardinals
mont blanc
lululemon outlet store
miami dolphins
basketball shoes
cleveland cavaliers
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
michael kors outlet online
salomon speedcross 3
abercrombie fitch
iphone cases
cheap oakley sunglasses
louis vuitton uk
nike huarache
woolrich clothing
celine outlet online
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralph lauren polo
oakley outlet online
tory burch sandals
indianapolis colts
soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys
ugg boots
snow boots outlet
beats by dr dre
ralph lauren polo shirts
ugg outlet
marc jacobs outlet
hermes bags
baltimore ravens
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet
new orleans saints
nike roshe run
coach outlet store
michael kors handbags
uggs outlet

 
At 17:20, Blogger 03 Yang said...

true religion uk outlet
tiffany jewellery
barbour coats
wellensteyn jackets
michael kors factory outlet
nobis outlet
ugg boots outlet,ugg outlet
winter coats
fitflops clearance
louis vuitton bags
fitflops clearance
discount ugg boots
oakley sunglasses
coach outlet store
mulberry outlet,mulberry handbags outlet
ugg outlet
tory burch outlet
ugg outlet
moncler jackets
ugg sale
black friday deals
true religion outlet uk
oakley sunglasses sale
tiffany jewelry
louis vuitton outlet
tory burch sale
hollister shirts
canada goose jackets
woolrich outlet
michael kors uk outlet
ferragamo outlet
ugg outlet
ray ban sunglasses
swarovski outlet
fitflops clearance
belstaff jackets
moncler outlet
ray-ban sunglasses
tory burch outlet online
snow boots

 
At 10:23, Blogger 柯云 said...

2016-01-15keyun
celine bags
ugg outlet
canada goose outlet
cheap ugg boots
tory burch boots
ralph lauren
louis vuitton outlet stores
coach outlet store
tiffany jewelry
canada goose outlet online
ralph lauren
kids lebron shoes
uggs on sale
swarovski crystal
p90x
ray ban outlet
cheap oakley sunglasses
louis vuitton
christian louboutin outlet
kate spade outlet
louis vuitton outlet
burberry sale
ralph lauren outlet
coach outlet
michael kors outlet online
louis vuitton
timberlands
uggs boots for women
coach outlet
ugg boots
michael kors outlet
vans sneakers
chanel outlet
ugg boots
ray ban sunglasses
ralph lauren outlet
michael kors handbags
oakley sunglasses cheap
air max 95
louis vuitton outlet stores

 
At 02:52, Blogger 柯云 said...

2016-02-27keyun
concords 11
polo ralph lauren
ralph lauren home
air max 95
coach factory outlet online
air jordans
kd 8
true religion jeans
ugg outlet online
louis vuitton purses
chanel bags
the north face jackets
cheap toms
louis vuitton outlet
ugg boots
hollister clothing
oakley sunglasses wholesale
hollister clothing
concord 11
oakley outlet
canada goose outlet online
christian louboutin shoes
timberlands
ray-ban sunglasses
hollister clearance
louis vuitton outlet stores
michael kors outlet online
toms
replica rolex watches
ray ban sunglasses
air force 1 trainers
retro 11
uggs sale
cheap nfl jerseys
ray ban sunglasses
nike free 5.0
oakley sunglasses
ugg boots
cheap jordans
instyler

 
At 10:47, Blogger Hua Cai said...

cazal sunglasses
canada goose outlet
cartier watches
coach outlet
cheap oakley sunglasses
ugg outlet store
links of london jewellery
cartier outlet store
rolex watches
beats by dre
cheap uggs
michael kors outlet online
oakley sunglasses
michael kors outlet online
michael kors outlet online
uggs outlet
nba jerseys
longchamp outlet
longchamp pas cher
cheap jordan shoes
true religion jeans
prada shoes
michael kors bags
air max 90
true religion jeans
nike tn pas cher
pandora jewelry
ugg boots clearance
ray ban sunglasses
michael kors outlet online store
mlb jerseys
ugg outlet
coach outlet clearance
converse shoes sale
hermes outlet
20160812caihuali

 
At 04:26, Blogger chenlili said...

denver broncos jerseys
ugg slippers
kobe shoes
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
louis vuitton handbags
michael kors outlet
mont blanc pens cheap
louis vuitton purses
burberry outlet online
ray ban sunglasses
true religion outlet
air jordan 11
michael kors outlet
michael kors purses
uggs outlet
canada goose sale
lebron 12
polo outlet
polo ralph lauren
concord 11
ugg outlet
the north face
cartier watches
air jordans
louis vuitton outlet
oakley sunglasses outlet
beats solo 2
tiffany jewelry
michael kors outlet clearance
ghd hair straighteners
washington wizards jerseys
insanity workout
toms wedges
uggs outlet
toms shoes
louis vuitton outlet
coach outlet store online
longchamp outlet
chenlili20160829

 
At 02:55, Blogger 洛噷 said...

2018319 leilei3915
ed hardy clothing
uggs outlet
polo ralph lauren outlet
christian louboutin uk
prada outlet stores
fred perry clothing
christian louboutin outlet
tory burch handbags
ferragamo shoes
michael kors outlet

 
At 12:22, Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0419
true religion jeans
coach outlet online
polo ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses wholesale
cheap nike shoes
coach factory outlet
jordans
longchamp sale
adidas yeezy

 
At 05:28, Blogger dongua xie said...

yeezy boost 350 v2
kevin durant shoes
christian louboutin
adidas ultra boost
pure boost
converse outlet store
nike hyperdunk
chrome hearts online
nike flyknit
cheap oakley sunglasses

 
At 10:02, Blogger Jessicad Webbd said...

nike outlet
nba shop
nike outlet
adidas ultra boost
moncler outlet
ralph lauren outlet
air max 90
manolo blahnik outlet
canada goose outlet
coach outlet store online

 

Postita kommentaar

<< Esileht