teisipäev, november 27, 2007

Pullerits: Pikamaasuusataja üksildus

Kuhu küll kõik konkurendid on jäänud? Eile õhtupoolikul pärast tööd, kella seitsme ja üheksa vahel, tegin Tähtvere spordipargi asfaltringil oma Frode Estili klassikarolleritega esimest uisutehnikas trenni - just vabatehnikasõidu oli Kalmer Tramm treeningplaani kirjutanud. Lõpus tegin ligi pool tundi ainult paaristõugetega. Ilm oli vilets, vahel tibutas seenevihma, siis sadas jälle kõvemini, nii et pükstel said reite kohad päris märjaks. Aga kogu selle aja jooksul ei näinud ma rajal mitte ühtegi, absoluutselt mitte ühtegi teist rullsuusatajat.

Kolleeg arvas, et ju nad on kõik Ramsaus. Ei usu.

Võiks arvata, et äkki olid sajuse ilmaga jõusaalis. Samuti ei usu. Eelmine nädal, mil algas kolmas neljanädalane tsükkel, oli mul kavas kolm jõutrenni ja vähemasti Arena spordisaalis küll rivaale eriti silma ei jäänud.

Mis siis muud, kui tulebki laenata pealkiri 1962. aasta filmilt "Pikamaajooksja üksildus" ("The Loneliness of the Long Distance Runner") ja kohaldada see suusatamisega - "Pikamaasuusataja üksildus".

Väike vahekokkuvõte: eelmisest nädalast kujunes sel sügisel ajamahult teine nädal. Kokku tuli treeninguaega 9:50, ette oli nähtud 8:30. Paar minutit siit juurde, paar minutit sealt - eks nii see plaaniületus tuli. Kuid mitte selle arvelt, et oleksin teinud trenni põhiosa pikemalt. Ei, tuli selle arvelt, et soojendavad ja lõdvestavad jooksu- ja ujumisotsad läksid pisut pikemaks. Nii et ei midagi hullu!

Eile algas kolmanda tsükli teine nädal, kus treening, nagu plaanist näha, läheb üha erialasemaks. Kuid klassikarolleritel uisku sõita, eriti märjal rajal ja vihmas, ei olnud aja poolest sugugi kiire. Sellele maale, mis klassikat sõites on kulunud 40 minutit, kulus eile uisutades kaks minutit rohkem. Ilmselt oli vee takistus sedavõrd suur. Igatahes pärast olid saapad läbimärjad. Võib-olla sellepärast ei tahtnudki konkurendid eile trenni ilmuda?

Kuid samas tekkis küsimus, et äkki plaanivad nad korraldada kollektiivse tünga. Vaatavad, et ma muudkui treenin ja treenin ja siis otsustavad, et ei tulegi starti - ja kogu loodetav võidumõnu ongi läinud. Kas nii? On siin mingi vandenõu teoksil?

Fotod: Priit Pullerits ülemöödunud laupäeval Tähtvere spordipargis treenimas. Fotode autor: Jelena Jakovljevic, Tartu Kõrgem Kunstikool

22 Kommentaarid:

At 12:35, Anonymous Anonüümne said...

vaata nüüd, Priit, oma viimaseid pealkirju (võid tekste ka lugeda kui muidu ei usu) ja tee järeldused. sul on juhe koos nagu elektriga surmatud kaablikutil. võimalik, et meil pole siin veel tegemist füüsilise ületreeninguga, aga pea hakkab küll kinni jooksma.
vabandan väga kui ma eksin.

 
At 13:11, Blogger Priit said...

Otepääl ei tunneks Sa ennast üksildase hundina. Kella 21ni on suustajaid alati. Nädala sees toimuvad ühised salatreeningud Eesti vs. Pullerits.
;-)
Ilmselt siiski mitte...

Kas käia trennis Tähtveres rulle sõitmas või Otepääl suusatamas?

Lihtsalt sa ise oled liiga paikne oma treeningutega ja arvad, et kõik seal samas peaksid käima, kus ise treenid. Vaheldus tähendab ka seda et valitakse erinevaid treeningpaiku. Siin blogis on ka sellised vihjeid varem antud...

 
At 13:18, Anonymous Anonüümne said...

Ei jääks üksildaseks Sa ka Tallinnas.
Mets rahvast täis.
Ja mitte lihtsalt rahvast, vaid suusakeppidega selliseid.

 
At 13:28, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, nimekaim ja Rem, eks teil ole õigus, ega kõik inimesed ela Tartus. Aga ega kõik inimesed ela ka Tallinnas ja ammugi mitte Otepääl, kuhu pikad tööpäevad mul küll harjutama sõita ei võimalda. Aga ikkagi, arvestades Tartu elanikkonna suurust ja spetsiaalselt rullitamiseks loodud spordiparki, on seal treenijaid siiski üllatavalt vähe. Eile, nagu kirjutasin, ei olnud mitte kedagi. Ja see ei olnud mingi erandpäev.

Aga tore, et konkurendid püssi põõsasse ei ole visanud. Tuleb siiski karm võistlus talvel, mis muud.

 
At 14:30, Anonymous Anonüümne said...

Nõmme spordikeskuse rajad on tõsiselt treenijaid täis. Imitatsiooni tegijaid on tänavu kordades rohkem kui eelmisel aastal.

Pühapäeval sai klassikarulliga Tabasalu rajal paar tundi ja 30 km uhatud, seal samuti 6 või 7 rullsuusatajat nägin vaatamata tugevale tuulele ja vihmale, mis läks lõpus lörtsiks üle.

Eks Sa seda üksildust omale ise tekitad. Minu arvates pole see küll mingi kangelastegu, et oma trenni rajavalikuga nii rutiinselt teha.

Vastust oma küsimusele, miks kedagi treenimas pole näha, tead vast isegi. Mingil 1 km pikkusel ringil maratoniks valmistuda on minu arvates ikka üsna kahtlase väärtusega tegevus.

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

Olen isegi teinud 6-8 tunniseid treeningnädalaid, millest enamus Tähtvere spordipargis - ning ei ole PP-d kohanud. Ainult mina ei arva, et ta trennis ei käi, me lihtsalt ei satu kokku

 
At 15:11, Blogger Priit said...

Käin Tartust Otepääle suusatamas, mitte iga õhtu, kuid kui vähegi võimalik siis küll ja nädalavahetsutel saab ka valges sõita. Eks ta tüütu ole, kuid kuni Tartus suustada ei saa pole alternatiivi suustamisele.
Tartus võib joosta ja muid harjutusi teha.

Tartust 18:15 välja ja saab Tehvandi 1,7 km ringil 2 tundi suusatada. Sõltuvalt oludest ja treeningust saab 20-30km suustatud. Kell 21 valgustus võetakse ära ja koju jõuan 22.

Jube!
;-)

Ja ma ei ole ainus kes Tartust Otepääle nii sõitmas käib. Teiste ajakava ja treeningute sisus ja kestvuse kohta ei tea öelda. Kuid kui juba välja tuldud siis paistab et kõik üritavad pikemlt suuskadel olla.

Eks bensiini kulub ja oleks nõus ühisel käigul kulusid jagama, kui huvilisi on!

 
At 15:13, Anonymous Anonüümne said...

Tuleb talv (ja kunstlumi) oled niigi nagu sunnismaine selle 0.85või 1.3 km külge aheldatud...

 
At 15:22, Anonymous Anonüümne said...

No nädalavahetustel on isegi Vooremäel rohkem harjutajaid kui Tähveres, rada raskem,õhk puhtam ja pole nii tüütu igavat lühikest ringi tiirutada.

 
At 18:45, Anonymous Anonüümne said...

Pulleritsu õudusunenägu...

Tartu maratoni varahommik. Soonets on varakult kohal, Priit viskab oma suusad ja koti autosse ning lähebki sõit Otepää poole lahti. Soonets on kuidagi imeliku näoga, muigab nagu natuke aga ta on ju kogu aeg selline pullivend olnud, saa tast aru. Sõidetud juba natuke, Tatra orust läbi ja siis paremale Pangodi poole. Aga kus siis Soonetsi suusad on, kas tõesti pagasnikus, tal vist uued Madshusi kokkupandavad. No Soonetsil peavad ju alati kõige viimase malli asjad olema. Varsti Nõunist läbi, aga maantee kuidagi tühi. Kas tõesti on kõik nii ebaprofesionaalsed, et jätavad tuleku viimase minuti peale. Aga soojendus, suuskade proovimine... Juba paistabki Otepää valgusgfoor, seekord ei olegi Valga politseiniku, kes kõik startijad sunnib Pühajärvele sõitma, oli vist eelmise aasta kirjast korraldajatele kasu. Pööre vasakule suusastaadionile, Soonets pöörab auto rahumeeli VIP parklasse. Kas tõesti olen ma juba nii tuntud, et suunatakse VIP parklasse tunneb Pullerits südames heameelt. Riided selga, suusad kaasa ja rajale. Imestama paneb vaid, et mitte ühtegi konkurenti pole veel stardikoridoris, no on ebaprofesionaalsus, tahavad mind vist lendstardiga üllatada. No ei üllata, mul täna suusk nii libe ja peab nagu kännu taga, esiviiekümne koht terendab silme ees kui käib pauk. Pullerits leiab ennast kodust voodi kõrvalt maast ja kuuleb unist naist pobisemas: "Ei saa mitte rahu, vaja nüüd vastu hommikut paaristõugetega rahmeldama hakata, ise vana mees"

 
At 18:55, Blogger Priit Pullerits said...

Thanks eelmisele, vahva lugu!
Asja tuleb ikka huumoriga võtta. Ja ega see, kui olen pannud kolm korda järjest morbiidseid pealkirju, ei tähenda veel, et surm oleks silme ees. See rohkem ikka konkurentide hirmutamiseks, olgu siin saladuskatet kergitades öeldud. (Ja veel suurem saladus: tegelikult pole mul peaaegu üldse trenni tehtud, kõik on tühipaljas jutt, ja kas te tõesti uskusite, mehed, et Kalmer Tramm hakkab minusuguse treeneriks. No olete ikka tünga saanud küll...)

 
At 21:43, Anonymous Anonüümne said...

Üks asi on selge, Soonets sõidab alati VIP parklasse, ta muidu ei tule kohalegi, aga varakult ta kohale küll ei ilmu, tema stiil on lendstart:-)))

Vigurivänt(Soonetsi sõber)

 
At 22:05, Blogger Teet said...

Vastus on väga lihtne, et kus Pulleritsu konkurendid on - Olosel ja Levil!

Siin ei saa sammugi astuda ilma selleta, et eestlaste otsa ei satuks.
Levil on neid murdmaaradadel praegu vähemalt 50. Olosel silma järgi "palju".

 
At 08:52, Anonymous Anonüümne said...

Kui lumi maha tuli, siis oli suusatajaid ka Tammestaadionil ja neid pargikesi on Tartus mujalgi. Ise satun tähtvere parki jooksma suht harva, sest maru igav ring on seal. Parem rügan toomemäel, tammekal või nooruse pargis ringi.

 
At 08:53, Blogger Priit Pullerits said...

Mis, kas 50 meest pluss palju veel teisal tahavad kõik esimese 50 sekka mahtuda või? Kitsaks läheb! Ja ne dai bohh, kui mõni Olose või Levi mees minust tahapoole peaks jääma - siis olete küll täiesti mõttetu investeeringu teinud.
Andke tuld, mehed, andke tuld, nii et silme eest must! Kade ei ole, aga ellujäämist soovin küll!
Mina olen patrioot, mina oma harrastusega konkurentriigi majandust ega enesehinnangut ei toida.

 
At 16:43, Anonymous Anonüümne said...

Noh, ega siis see polegi nii hull seal Soomes. Mõni käib SPA-s, mõni Olosel. Käisime ise ka sõpradega esimest korda ja olime kõik vaimustuses. Värske õhk, pikad suusarajad, 50 cm lund, vaikus, tundra, põhjapõdrad - energialaks missugunune võrreldes porise eesti nobembriga. Samas kui neljakesi minna siis hind ei tule ka väga kõrge. Sõit edasi-tagasi 1700 EEKi, ööbimine 2 nädalat 2800. Nii et igati tavaline hind 2 nädalase reisi eest. 4500 EEKi + toit. Ja noh, emotsioon missugune. Saab ka lapist seda energiat mitte ainult "soojalt maalt"

 
At 07:44, Anonymous Anonüümne said...

I like this! good! :)

Roletai
automobiliu nuoma kaune
meksika
DVIRACIAI

 
At 07:44, Anonymous Anonüümne said...

I like this! good! :)

Roletai
automobiliu nuoma kaune
meksika
DVIRACIAI

 
At 07:34, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 07:41, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 07:47, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 07:49, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 

Postita kommentaar

<< Esileht