Esmaspäev, veebruar 25, 2008

Pullerits: Haanja maraton testitud! Mis hinnaga?

Art Soonetsist, kelle juhitavast Scanpixi firmast pärineb enamik selle blogi fotosid, pole meest. Ta lubas, et tuleb Haanja maratoni avatud raja sõidule, aga hommikul teatas, et ei tule. Ja teate, mis ta siis tegi? Saatis enda asemel asendusmehe.

Ja ma võtsin Haanjasse kaasa veel kaks paari suuski, et oleks valikut, millistega Soonetsile kandu näidata. Ühed olid võistlus-Fischerid, millel oli endiselt Otepää MK-etapi eelsest ajast all Eesti koondise boksis pandud sulailma kliister. Aga kuna Haanjas oli eile hommikul rada jäine, jäid need professionaalselt ettevalmistatud suusad ootama järgmise nädala pärismaratoni, mis, kui see toimub, toimub kindlasti vettinud rajal. Läks käiku teine paar: mitme aasta vanused sinihallid rahva-Fischerid. Aga selle eest tuli päris kallist hinda maksta.

Kallis polnud Haanjas suuskade määrimine - sada krooni on tavataks -, vaid kalliks läks maksma määrimise tulemus.

Kell üksteist, ametlikuks avatud raja avamise ajaks, ilmus platsi ka Soonetsi saadetud asendusmees, Haanja omamees Tarmo Mõttus, kes on minust seni alati nobedam olnud. Aga ega eilne sõit olnud aja peale. Kuigi Priit Rooden ja Rannar Raantse, kes mind Tartust auto peale võtsid, panid algusest kohe eest ajama. Arusaadav: neil on ju nädala pärast ootamas Vasaloppet - mis Roodeni sõnul neelas eelmine aasta ligi 8000 krooni -, ja selleks oli neil vaja kiiremat liigutust.

Mul tuli peagi hakata Haanja määrdetöö kallist hinda mekkima. Ja et Haanja määrdemehed ei süüdistaks mind subjektiivses hinnangus, annan siinkohal sõna Mõttusele, kes mul esimesel ringil eest sõitis, kuni ta uuesti kätte sain: "Ei sul pea ega libise," ütles ta.

Õigesti ütles. Muidugi pole välistatud, et viga oli odavates suuskades või oskamatus sõitjas, aga fakt oli see, et laskumistel libises Mõttus hooga eest ja tõusudest, kus tema üles sõitis või jooksis, pidin ma kääri kasutama, ja siis tikkusid ka suusad tagasi lipsama.

Esimese 15 km ringi läbisime 50 minutiga, seejärel hakkas lund puistama ning peagi läks see üle vihmasabinaks, nii et libisemine läks järjest nätskemaks. Teisele ringile kulus juba 56 minutit. Siis võtsin joogipunktist juua, aga jook oli nii kuum, et kuni topsi tühjaks sain, oli Mõttus juba kaugele silmist kadunud.

Seejärel hakkasin kasutama seda, mille kohta Mõttus oli esimesel ringil maininud: "Aga paaristõuge on sul nagu loomal." Eks seda ole Tähtvere ringil ka treenitud. Valgustatud raja tagasipöördepunktis sain Mõttuse taas kätte ja jätkasin ülesvõetud hooga. Enamiku tõuse võtsin, jah, paaristõugetega, ja kui see variant käis üle jõu, siis sõitsin mäest üles uisku. Kuid ärge arvake, et see mingi eelise andnuks. Vastupidi. Jaanuari algul Tehvandi rajal kolme ja poole tunni pikkust trenni tehes oli näha, et need, kes uisusammul tõuse võtsid, jäid mu ülesjooksudele alati pikalt alla.

Kahe tunni ja 43 minutiga sai kolm ringi ehk väidetavalt 45 km läbitud. Sama aeg mis kaks nädalat tagasi sealsamas uisku sõites. Mõttus ehk Soonetsi asendaja tuli minut-poolteist hiljem. See oli Soonetsist muidugi pätitemp Mõttus enda asemele rajale saata, sest ta tegi sel talvel ju alles teist klassikasõitu.

Kutsusin Soonetsit, et tulgu vähemalt kolmapäeval Tähtverre Tartu sprindimeistrivõitlustele. Ei saa tulla, ütles ta rõõmsal häälel, sest tal on mingi jalgratturite koosolek. Küsisin, et mida tema jalgrattast teab. Ta vastas, et ega teagi, sellepärast peabki koosolekule minema, et teada saaks.

Ei usu, et Soonetsist ka järgmine pühapäev Haanja maratonil meest on. Aga ta võiks enda asemel Mõttusest siiski mõne kõvema mehe müttama saata.

Foto 1: Tšehh Lukaš Baueri kurvitehnika näide Faluni MK-etapi laupäevaselt võistluselt. Foto autor: Leif Forslund, Scanpix
Foto 2: Rootslase Anders Södergreni uisutehnika näide Faluni MK-etapi laupäevaselt võistluselt. Foto autor: Henrik Montgomery, Scanpix
Foto 3: Tšehh Lukaš Bauer võidab laupäevase Faluni MK-etapi. Foto autor: Henrik Montgomery, Scanpix

21 Kommentaarid:

At 09:56, Anonymous Anonüümne said...

Haanjas on väga tasemel määrdemehed. Seega julgeks küll pakkuda, et sinihall rahva Fischer oli kehva pidamise ja libisemise põhjus.

Nad ju võistlussuusast ikka oluliselt raskemad ja ega nad määret suurt ei pea.

 
At 10:13, Anonymous Anonüümne said...

Ei tea mitu fiaskot on vaja saada et mõista, et vaid ise määrimine toob tõelise rahulolu.Määrdemees saab määrida ainult mingi harju keskmise retsepti järgi, sinu suuska ja sõidustiili teadmata.

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

Võimalik, et suusk on väga pehme ning ka selle tõttu ei libisenud.

Teisalt paneb imestama, et Pullerits plaanib kolm nädalat tagasi määritud suusaga Haanja maratonile minna!?

 
At 11:49, Anonymous Anonüümne said...

Jah raske on sellise ilmaga ja nädala pärast on veelgi raskem. PP. on muidugi tugev just paaristõukes - tubli! Aga noppisin välja PP. jutust ühe seiga, mis mind läbi aastate samuti on Estolopetitel häirinud. Joogipunktid talvistel võistlustel;
* 150ml. plasttops, mis niigi pehme, on keevat jooki servani täis valatud, kuidas sealt juua? Möödunud aastal näitas ka telekas, kuidas Tal. Maratonil R.Olle suud ja nägu kõrvetas...
* või teiselt ringilt tulles on vahest ka jääkülm olnud, st mingid topsid on laudadel seisnud tunde.
MILLEKS NEED NEIUKESED SEAL ON KUI NAD EI MÕTLE, MIDA TEEVAD?
Priit, Sul on võimu, räägi korraldajatele probleemist. Nagu näha aastatega pole midagi muutunud!!!

 
At 13:38, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav, lasin ise samas kohas määrida, aga pidamine oli teise ringi pooleni hea. Siis aga tegi jäine rada oma ja eks treenimata jalg muutus ka pehmemaks ja ei suutnud kulpi maha suruda.
Seda, et Soonets mind saatis luuletasin ma niisama naljaviluks;-) Loodan, et see sundis sind kiiremini liigutama, sest mul oli hädasti vaja tugevat pingutust ja mis saab veel olla parem, kui kellegagi võistlemine. Teisel ringil läksin eessõitjat püüdma, seepärast ka kadusin vähekeseks vaateväljast. Kaasa aitas ka sinu joogipaus. Selle uisu ja kääri võrdluses on üks eeldus, et suusad peaksid. Kui sa tähele panid, siis esimestel ringidel püsisin ikka kuidagi sabas, aga viimasel enam ei pidanud ja käed ei suutnud enam pidamist asendada, sealt ka maha jäämine. Uisku ei sõitnud põhimõtteliselt.Pingutasin küll lõpuni, seega nägid minu lae ära. Alustasin vähemalt pool minutit hiljem ja ilma soojenduseta, tegin 3 peatust joomiseks, ülejäänud korrad üritasin liikudes juua. Aga kuna ma siiski jään sinu taseme jaoks nõrgaks, siis paneme klubi poolt sulle vastu Pait Hirve, eks katsu too pähkel katki hammustada. Ise annan endast ka kindlasti maksimumi, eks näis.
Mis puutub Arti, siis oleme temaga jah kolmapäeval EJL üldkoosolekul, seega ei otsi ta vabandusi vaid puudub põhjusega.

 
At 14:04, Blogger Priit Pullerits said...

Tarmo, Soonetsil hakkab neid põhjusega puudumisi nagu kahtlaselt palju kogunema. Peaks ta ema või isa direktori juurde kutsuma.

Aga muidu oli tore sõit, selline vaikival kokkuleppel võistlemine. Üritan järgmine kord, kui mingi võistlus üldse veel tuleb, ikka võistlussuusa ka alla panna. Ja tulgu vastu Pait Hirv või kes tahes - ei ma karda kedagi.

 
At 14:24, Anonymous Anonüümne said...

Tere!Priit,olles sõitnud eile Haanjas oskad sa ehk ennustada kui suur on Haanja maratoni toimumise tõenäosus 2. märtsil?
Ilm vist ei paista eriti lubav olema.Ja ära võta ebaõnnestunud hooaega liiga tõsiselt,küll kunagi tuleb lumi ka meie õuele!Larry

 
At 15:04, Anonymous Anonüümne said...

Tubli suhtumine, Priit, ära karda kedagi!
Ma panen ka oma esimese selle talve sõidu (ma pean silmas tähistatud rajal) kogemuse siia blogisse, sest nägin ka lõpus veidi aega Priidu selga ja veidi aega Priitu üle õla tagasi vaadates (teisel ringil). Suuskade koha pealt siis niipalju, et jääl on kõik libe, vesisel lumel on aga ikka super suuska vaja, et vahet teha. Mõnes kohas libisesin paremini Priidust ja Tarmost.
Kõigepealt oli ikka otsus Haanjasse sõita väga küsitav, sest peale 2,5 nädalat haige olemist ja mitte ühtki meetrit liigutamata ikka JULGE otsus veidi suuskadel sõita proovida. Antibiootikumid ka arsti pandud (ning ta ei lubanud kuuri lõpuni liigutada, psst!). Aga noh, kuna lund ega suuski polnud 3 nädalat juba näinud - siis ikkagi liigutama-:).
Kõigepealt ka määrdemeestest - kes teevad oma parima teadmise järgi -kuna rada oli staadionil ning ümbruses jääs enne 11.00, siis oli vastav kliister igati loogiline. Omalt poolt võtsin soovitust kliistrit juurde panna kulpi (sest jää kulutab maha) liiga tõsiselt - sest jää peal niikuinii ei pea midagi korralikult ja metsa vahel oli palju LUND -kus see lisakliister oli ikka tõeliseks nuhtluseks.
Lisaks veel viimase 5a rekordiline kehakaal, mis andis eriti tunda tõusudel, kus lisaks tõelisele jõuetusele oli tunda vatsa rappumist. - Siinkohal siis saingi teada, kui tähtis on regulaarne sportimine (treenimisest Priidu sõnavara kasutades rääkumata).
No enda jõuetust vabandamisest aitab!
Arvasin algul, et sõidan mõõduka tempoga - et paras keskmine pingutus tuleb.

Aga võta näpust - see kiirus, millega alguses liikumine tundus mõõdukas - osutus tegelikult max. pingituseks - sest lihtsalt rohkemat varu polnud ja olin vahepeal mitmeid kordi juba täiesti TÜHI. Eriti esimese ringi keskel korraks, siis korra veel teisel ringil lumme rada sisse lükates (sest Rannar & Co olid kaugel/kaugek ees) ja PRAKTILISELT kogu kolmanda ringi. Kõndisin siis mõned tõusud otse lahtisel lumel üles - no nii pidas suusk nagu muiste. Vesine jälg aga ei lubanud enda pehmete jalgade ja käte tõttu kolmandal ringil mitte ühtegi tõusu sõitva sammuga läbida.
Teise ringi algul enne lumesadu hakkas kuidagi endal /ja vist ka suusal/ parem, et sain natuke Priidu ja ühe sportliku tegelase (Blogist sain äsja teada, et Tarmo M.) eest isegi ära kulgeda eriliselt tempot tõstmata. Seda aga ainult sinnamaani, kui lund sadama hakkas, sest siis oli juba iga libisema lükkamine minu jaoks tõeline pingutus. Lihtsalt ei jõudnud.
KOKKUVÕTTES täna hea meel, et läbi sai sõidetud ükski (mitteametlik) sõit sel talvel, sest tundub, et päris Haanjat ei pruugi tulla ja ega teist korda nii kehvasti end tunda ma ei taha rajal. Vähemalt terviseradade projekti tarvis sai Km-id kirja.

Aga ehk on nädala jooksul lund juurde tulemas?! Ja enda enesetunne tänu tehtud pingutusele paranemas ning optimism taastumas? - eks näis.
tervitab Alar S. alias Al.

 
At 15:15, Anonymous Anonüümne said...

Oi mehed, kus laupäeval sai Finlandial lükatud... libisemine paremini kui eelmine aasta Tartu Maratonil. Jäärenn. Päike paistis. Ilus. Kulud kokku ca 3000 krooni. Sis. söök, jook, uni kesklinna hotellis, transport, määrimine. Lisaks saunas tasuta (lahja) õlu.

 
At 15:51, Blogger Priit Pullerits said...

Alar, sellise tervisliku seisundi pealt oli see Sul ikkagi supersõit. Müts maha (aga mitte õues, siis võib külmetada)!

Aga viimase ringi algul, kui mööda läksin, oli tõesti näha, et Sul oli raske, vajusid kühmu suuskade kohale. Eks ma sellega ole arvestanud, et keskmiselt treenitud mehed peavad vastu 30 km, aga siis hakkab juba treenitus mängima ning kellel lüngad sees, need kukuvad ära. Kuna endal oma teada lünki ei ole, siis loodan mitte ära vajuda, mida oli pisut ka eile näha võrreldes mõne teisega.

Haanja maratonist. Helistasin Ahti Utsalile, kes möönis, et vihm on üksjagu liiga teinud lumekattele, rajad on kõik jääs. Ta lisas, et lund oleks juurde vaja, aitaks kas või 5 cm, et jäisele põhjale korralikud rajad saaks. Kolmapäpeva pärastlõunaks on kõik selge, lubas ta, kas midagi üldse toimub või jääb ka Haanja maraton ära, ja kui toimub, siis mis toimub.

 
At 16:38, Anonymous Anonüümne said...

"Kuna endal oma teada lünki ei ole siis loodan mitte ära vajuda.."

Ringiajad 50-56-57. Kiidelda ei ole siin miskit-tüüpiline liialt intensiivsetest treeningutest innustunute jada.

 
At 17:32, Anonymous Anonüümne said...

to anonüümne 16:38
teine ring oli hoopis midagi muud kui esimene, sadas värsket lund, ja ajaline erinevus oli juba ette määratud. Samas esimene ring mindi pundis Priit-Tarmo-Alar ikka päris valusa tempoga, rääkimata Raantse-Roodenist.
Oleks tahtnud ka "suurest võistlusest Priit-Tarmo-Alar" osa võtta, aga kepi purunemine kuskil nõks enne teist kilomeetrit tõmbas sellele kriipsu peale, õnneks oli staadion lähedal ja sain parklast võtta Alari uisukepid mis olid küll minu 156 cm omadest 5 cm pikemad, aega läks ca 2.30 kaduma ja punt oli juba lootusetult kaugel, üritasin küll kõvasti vajutada, aga selle tulemusena tõmbas järgneva 3-4kmga hinge kinni ja siis läks tükk aega, et taastuda. Lõppaeg oli 2.51,30 (sellest on kaigaste vahetuse aeg juba maha lahutatud).

 
At 17:47, Anonymous Anonüümne said...

Jah-Jah.
Sai Emerile veel esimesel ringil autovõtmed taskust urgitsetud/antud peale ta õnnetut kepi purustamist tõusul. Siis olingi kahevahel - kas oodata teda järgi või proovida eest kaugenev Tarmo kinni püüda, et koos lihtsam sõita. Sai viimase kasuks otsustatud, kuid see nõudis omakorda plaanivälist kiirendamist, milleks ma füüsiliselt valmis polnud - kogemus seegi.
Al

 
At 09:44, Blogger ek said...

Kuna siin blogis (ja kommentaariumis) pidavat kirjutama erakordselt informeeritud ja ülimalt häid allikaid omavad persoonid, siis äkki suudetakse ka minu veidi teemaväline küsimus rahuldada :)
Küsimus järgmine: Hiljuti siginesid Vasaloppeti stardiprotokolli Mae ja Veerpalu nimed. Vasaloppeti pressiteenistus tegi koguni pika uudisloo 19. veebruaruil nende meeste tuleku kohta. Samas on samal kuupäeval (2. märts) Lahtis MK etapp 15km kl eraldistardist, mida on varem vist reklaamitud kui mõnede meeste üht tähtsamat starti käesoleval hooajal. Kus siis tegelikult kaasa elada omadele? :)

 
At 13:50, Anonymous Anonüümne said...

Kui Kuuse Lempsi uskuda siis mehed on MK etapi stardis(laupäeval 15km kl).See ei välista teoreetiliselt järgmiseks päevaks ka Vasa starti jõudmist.

 
At 13:55, Anonymous Anonüümne said...

15 km on samal päeval kui Vasa

 
At 16:14, Blogger ek said...

Täna lõunast on Mae ja Veerpalu Vasaloppet´i stardinimekirjast kadunud, nii et minu küsimusele on vastus olemas.

 
At 07:36, Blogger oakleyses said...

oakley sunglasses, tiffany and co, prada outlet, louboutin shoes, michael kors outlet, ray ban sunglasses, gucci outlet, christian louboutin outlet, longchamp outlet, tory burch outlet, replica watches, nike free, michael kors outlet, cheap oakley sunglasses, ray ban sunglasses, prada handbags, tiffany jewelry, longchamp, michael kors outlet, louis vuitton outlet, ugg boots, ugg boots, louis vuitton, burberry, uggs on sale, oakley sunglasses, oakley sunglasses, louis vuitton, burberry outlet online, michael kors outlet, louboutin outlet, nike outlet, louboutin, louis vuitton, jordan shoes, michael kors outlet, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, replica watches, ugg boots, nike air max, louis vuitton outlet, michael kors, nike air max, polo ralph lauren outlet, chanel handbags

 
At 07:43, Blogger oakleyses said...

abercrombie and fitch, mulberry, ray ban pas cher, hollister, air force, nike air max, air jordan pas cher, nike blazer, nike air max, vans pas cher, hermes, michael kors, true religion jeans, lacoste pas cher, louboutin pas cher, converse pas cher, coach outlet, north face, air max, ray ban uk, coach outlet, longchamp pas cher, tn pas cher, true religion jeans, ralph lauren uk, lululemon, timberland, true religion outlet, nike free run uk, vanessa bruno, michael kors, sac longchamp, hollister pas cher, north face, ralph lauren pas cher, new balance pas cher, nike roshe run, coach purses, hogan, coach factory outlet, nike free, kate spade handbags, nike roshe, nike air max, sac guess, michael kors, true religion jeans, michael kors, burberry, oakley pas cher

 
At 07:48, Blogger oakleyses said...

mac cosmetics, mcm handbags, wedding dresses, beats by dre, birkin bag, vans, asics running shoes, north face outlet, p90x workout, new balance, mont blanc, ray ban, hollister, bottega veneta, babyliss, nike huarache, vans shoes, nike trainers, louboutin, baseball bats, jimmy choo shoes, north face outlet, hollister, giuseppe zanotti, nike roshe, nike air max, celine handbags, nike air max, chi flat iron, insanity workout, reebok shoes, converse, gucci, converse outlet, timberland boots, soccer shoes, iphone 6 cases, lululemon, soccer jerseys, abercrombie and fitch, instyler, herve leger, longchamp, valentino shoes, hollister, ferragamo shoes, nfl jerseys, ghd, oakley, ralph lauren

 
At 07:50, Blogger oakleyses said...

montre pas cher, pandora jewelry, canada goose, juicy couture outlet, doke gabbana outlet, hollister, moncler, karen millen, marc jacobs, louis vuitton, replica watches, coach outlet, wedding dresses, swarovski, pandora charms, moncler, barbour jackets, canada goose outlet, ugg pas cher, canada goose, lancel, thomas sabo, ugg,uggs,uggs canada, canada goose, moncler outlet, moncler, louis vuitton, ugg boots uk, canada goose outlet, swarovski crystal, pandora jewelry, moncler, juicy couture outlet, michael kors outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, louis vuitton, sac louis vuitton pas cher, moncler, barbour, supra shoes, canada goose uk, links of london, michael kors handbags, toms shoes, moncler, bottes ugg, moncler, doudoune canada goose, michael kors outlet online, louis vuitton, canada goose, pandora charms

 

Postita kommentaar

<< Esileht