Pullerits: Mis sai kaklusest Alaveriga?
Nagu ma aru saan, sõitis üksjagu spordiajakirjanikke Otepääle MK-etappi vaatama peamiselt seepärast, et saaks näha minu ja koondise peatreeneri Mati Alaveri kaklust. Neil andis seda oodata.
Sest kuigi Jaak Mae ja Andrus Veerpalu tegid kõva sõidu, ei olnud Alaver sugugi kiire pressitelki tulema. Mõned kolleegid käisid mult juba närviliselt küsimas, et kas korüfeede kätš jääbki ära, ja pidasid isekeskis nõu, kes on küll see kange ja Alaveri löögile kutsub. Arusaadav: neil oli ju vaja kõva lugu, ja mis lugu see ikka on, et Mae tuli teiseks - seda on esmaspäeval juba lootusetult hilja lugejaile pajatada.
Kuulasin parajasti koos Jaan Martinsoni (SL Õhtuleht) ja Veiko Visnapuuga (Eesti Päevaleht) Jaak Mae võistlusmuljeid, kui pilk üle selja reetis, et muist ajakirjanikke olid Alaveri telgi teises otsas ühtäkki sisse piiranud. Üpris kiiresti lõid Maed usutlenud mehed seejärel oma märkmikud kinni ja läksid, et Alaver oma nurgast keset platsi tuua.
Visnapuu lõi kohe otsustava käega ühe laua sodist ja muidumeestest puhtaks ning seadis Alaveri sinna istuma, mina ja Martinson võtsime positsioonid sisse tema vastas. Huvilisi kogunes ümber asja kaema.
Arvan, et mitte ainult mina, vaid ka Martinson oli koosaks valmis. Visnapuu silm igatahes põles, et nüüd läheb andmiseks.
Alaver alustas luuravalt. Ütles, et tema vastas istub Eesti suusatamise kõige suurem müügimees, mis minu kõrvus ei sisaldanud paraku peaaegu grammigi irooniat, ja lisas, et tema on kõigest lihtne treener.
Lasin juba pea alla ja tõmbasin mütsi üle silmade, et no nii, nüüd hakkab tulema - aga oligi kõik. Ei tulnudki rohkemat.
Kuhu jäi Alaveri kurikuulus minutiline tiraad tema "lemmikajakirjanike" aadressil, mis mõnikord on veninud isegi üle minuti, nii et vähemasti Andrus Nilk, mäletan, pidi teda kord korrale kutsuma, et räägiks ikka asjast ehk võistlusest ka? Kõik tahtsid ju seda kuulda, sest mis seal salata, need Alaveri soolod, mis kahjuks kunagi ajakirjandusse ei jõua, on pressikonverentside parim osa. Sest ta on kritiseerijate paikapanemisel veelgi efektsem kui oma vana kaardiväe vormi timmimisel.
Ilmselt on siinseil lugejail raske pressitelgi seltskonna pettumust ette kujutada. Ja pettumus see oli: mõelda vaid, mis suusavõistlus see selline on, kus isegi verbaalselt efektset kolakat ei saa!
Ei hakka siin oletama, miks Alaver seekord oma sädeleval iroonial lennata ei lasknud. Võib ju spekuleerida, et ehk seetõttu, kuna hooaja esimene pool oli olnud tõesti vilets ning nüüd liiga õhku täis minna polnud ka mõtet või põhjust. Sest kes teab, mis järgmine võistlus jälle toob, ja nagu Mae märkis: eesmärgid koondisele püstitab Eesti riigis ajakirjandus. Mis tegelikult tähendab, et eks viimane sõna jää ikka ajakirjanikele.
(Igaks juhuks pean vajalikuks lisada: kui mul poleks jooksutreener Meelis Minn ja suusatreener Kalmer Tramm, siis võiksin kuulutada, et mu lemmiktreener on Mati Alaver - ilma vähimagi irooniata.)
Eile ei jõudnud paljud ära imestada, miks kirjutasin Postimehe arvamusküljel Alaveri tiimi kohta võrdlemisi kiitva kommentaari ("Ülekavaldaja triumf"). Osad arvasid, et küllap seetõttu, et mul oli varasemate kriitiliste kirjutiste pärast häbi ja nüüd tuli oma sõnu süüa. Täiesti vale arvamus!
Lubage, et seletan teile, sest erinevalt Postimehe kommentaariumist, kus pööbel käib röökimas, on siin blogis siiski asjatundlikum lugejaskond, kes, usun, et viitsib kaasa mõelda.
Hiljuti surnud õppejõu Juhan Peegli loengutest mäletan, et hea ajakirjanik peab suutma teha kriitikat, kui näeb puudusi, aga ka tunnustama, kui midagi on hästi tehtud. Sellest professor Peegli õpetusest olen ka alati lähtunud.
Ehk teisisõnu: kui suusakoondisel pole tulemusi, siis on minu kui ajakirjaniku ülesanne see kõvasti välja öelda ja sellele avalikkuse tähelepanu juhtida. Ma poleks ajakirjaniku nime väärt, kui pigistaksin kehva seisu puhul silma kinni või laulaksin ikka hosiannat edasi. Ajakirjanik, kes nii teeb, on narts, selgrootu mollusk, limukas. Kui asjad on kehvasti, tulebki kritiseerida.
Aga kritiseerimine ei tähenda pimedat viha. Kui Alaver suutis mehed otsustavaks võistluseks
parimasse vormi viia, siis see on kiitust väärt. Seda tuleb tunnustada. Samamoodi, nagu halba seisu ei saa heaks kirjutada, ei saa ka hea seisu puhul taguda trummi, et kõik on ikkagi halvasti. See oleks sõgedus. Saate ju isegi aru: elus ei ole kõik kogu aeg ühesugustes värvides; asjad muutuvad, olukorrad muutuvad, vigadest õpitakse, jne, jne. Ja kui ebaõnnestujal miski lõpuks õnnestub, tuleb öelda talle: kiitus, tulbi, müts maha! Aga ka hoiatada selle eest, et lühiajalise edu najal liiga pilvedesse ei tõustaks, nagu tegin kolumni lõpus.
Kuid osa publiku seas on millegipärast juurdunud valearvamus, nagu peaks ajakirjanik alati kas ainult kritiseerima või alati ainult kiitma. Ehk teisisõnu: valima poole ja sellele lõpuni truuks jääma, rääkigu faktid mis tahes.
Aga tuleb olla õiglane. Kui põhjendatud on kriitika, tuleb kritiseerida, ja kui põhjendatud on tunnustus, siis tunnustada. Kahjuks ei ole õiglus ja õiglane suhtumine tänapäeval enam väärtuseks, ja karta on, et üksjagu publikust ei saa sellest arugi.
Niisiis, veel kord: Alaver tegi Otepää MK-etapiks valmistudes head tööd ja selle eest minu lugupidamine. Aga kui hooaja teine pool jälle sohu vajub, siis tuleb paraku taas vanade teemade juurde tagasi tulla, et miks suudavad Eesti suusatajad ainult lühiajalise tippvormi saada, mis nii kiiresti kustub. Kui hooaja teisel poolel tulevad taas resultaadid allapoole arvestust, ei saa ju jääda endiselt vehkima vana faktiga, et näete, kuidas Eesti mehed ikka Otepääl võimu näitasid ja ainult see ongi tähtis. No kuulge, hooaeg on pikk ikkagi üle nelja kuu, mitte kõigest ühe nädalavahetuse!
Nagu laulis Freddie Mercury: "Show must go on!"
Foto 1: Mati Alaver (paremal) Timo Simonlatseriga MK-etapi eel treeningul. Foto autor: Toomas Huik, Postimees / Scanpix
Foto 2: Mati Alaver oma "sõjavarustusega". Foto autor: Aldo Luud, SL Õhtuleht / Scanpix
Foto 3: Mati Alaver treeningul. Foto autor: Aldo Luud, SL Õhtuleht / Scanpix
Foto 4: Mati Alaver (keskel) jälgib Andrus Veerpalu (vasakul) esitust Otepääl sprindisõidus. Foto autor: Joosep Martinson, SL Õhtuleht / Scanpix
Foto 5: Mati Alaver Otepää MK-etapi sprindivõistluse päeval. Foto autor: Aldo Luud, SL Õhtuleht / Scanpix
20 Kommentaarid:
"Kui asjad on kehvasti, tulebki kritiseerida."
Aga vahel on siiski kasulikum vait olla .
Ei, propagandaminister, eksite. Või vähemasti ei jaga ma teie seisukohta. Teie ettepanek meenutab Jacques Chiraci ütelust Uue Euroopa kohta, et neil oli võimalus Ameerikat toetades vait olla, aga nad ei kasutanud seda võimalust. Sellest ajast peale on Chirac mulle üdini jäle ja tema mõttelaad samuti.
Priit kas päris tõsiselt ootasid kõik ajakirjanikud, et läheb andmiseks? See on küll üks väga kummaline ootus.
Missuguseid tulemusi ootad hooaja lõpus, st missuguste kohtadega jääksid rahule?
Kas mitte pole kogu Pulleritsu-Alaveri afäär sellest tulenev, et Pullerits on keigar ja kehkadivei, kes püüab endale sõnadega asju tähtsaks teha, et neid siis nõrkemiseni nautida, aga Alaver on töine maamees, kes tühjasid sõnu ei tunnista ja kellele sellised sõnade ülespuhujad on teatud määral vastumeelsed. Eriti kui nad oma teravat nina igalepoole topivad. Ja kogu lugu... Mingeid kõrgelennulisemaid põhjusi ei maksa minu arvates otsida.
Kõrvaltvaatajana aga võib ütelda, et mõlemad on vajalikud. Ent ilma ühe pingutusteta peaks teine jääma ainuüksi oma naisõiguslaste teema juurde...
" ...et kas korüfeede kätš jääbki ära ..." - ikka haiglaselt heal arvamusel endast ...
r. - need polnud minu sõnad, ausõna! Aga nii see küsimus seal pressitelgis püstitati, egas mina ses süüdi ole.
Ja Eero, jutt käis ikka verbaalsest kaklusest - see on palju nauditavam kui labane rusikatega vehklemine. Verbaalsed duellid on ju köitvad, kas pole, ja kui Alaver platsis, siis mõned kolleegid teavad, et võib oodata maiuspalasid. Seda siis jahitaksegi.
No ma ei tea. Vahel on need niinimetatud verbaalsed kätšid labasemadki kui selge rusikatega vehklemine.:S
Priit ei sellest ma sain aru küll jah, et jutt polnud füüsilisest andmisest, see oleks veel kummalisem olnud. Nõus et verbaalne andmine on vahel mõnus aga et kõik ajakirjanikud kohe selle ootel olid, see on kummaline. Paluks fotot kilavil silmadega ootusärevatest ajakirjanikest ja teist fotot kui pettumuslaine on üle käinud. Kus scanpix oli?
Oleme terve olematu suusahooaja PP.tegemistele-treeningutele-õpetussõnadele kaasa elanud ja seda elava huvi-tunnustamise-kirumisega vürtsitanud. Sellest lähtuvalt, kas suusahuviline televaatajad, või PP. panid tähele, kuhu jäid Mae 13 kaotussekundit? Seda muidugi PP. M.Aderi ja K. Zilmeri õpetusele tuginedes!
Väike vihje, teleülekande lõpus, kui Bauer juba liidrisaanis mõnules, olid rezisöörid monteerinud Mae ja Baueri võrdselt sama tõusu alguses vahelduvtõukelist suusasammu tegemas teleriekraanile, Mae paremal, Bauer vaskul pool. Milles seisnes erinevus?
Bauer lasi lõpus jala ikka päris sirgu, nii et see vahe olnuks jugelt poole suurem
Kas tulemus võinuks olla Mae kasuks, kui ta oleks startinud peale Bauerit?
Et blogilugejatel ei jääks asjast vale arusaam, seletan üle, mis tegelikult toimub ja et milles need kätšid seisnevad. Esmalt aga paarist Priidu liialdusest. Kindlasti ei tule ajakirjanikud Otepääle kokku selleks, et PP ja MA jutte kuulata. No kuule, meil muudki teha. Tõsi on see, et paaril viimasel aastal on võistlusjärgsed intervjuud Alaveriga lõppenud sellega, et Alaver hakkab meie tööd aasima. Tavaliselt just nendel kordadel, kui meie suuskuritel hästi läinud. Need on lahedad ja kindlasti mitte pahatahtlikud nn. killupanemised mõlemalt poolt. Siseringinaljad, tsitaadid jms. Isekeskis arutame, jah, et kas seekord ka "asjaks läheb" aga kirjutada see nii suureks...Nomaitea.
Seekordne keiss oli laias laastus nii, nagu see PP-l kirjas, ainult et Alaveri juurde siirduti seepärast, et Mae jutud kuulatud ja peatreenerilt ka vaja üht-teist saada.
BTW, ma tunnustan tõsiselt Priitu selle eest, et ta reedesest teatesõidust arsti soovitusel loobus. Kleeps kulmul oli korralik, aga et vaatasime Priiduga koos seda võistlust, nägin, kuiväga ta sisemiselt sinna rajale igatses.
eelmine komm oli minult
:) jah, suurim häda tundubki olevat see, et Priit arvab, et kui ta kuhugi kohale ilmub, siis kõik suusasõbrad vahivad ainult teda suurte silmadega. trenn trenniks, vaevalt ta lumise talvega seda ühte ringi oleks nühkinud (ja rullikutega ühte tänavat. huvitav lugemine igatahes olnud ja kahju, et ei saa näha, mis tulemus tuleks. loodame , et järjest kasvav tõestusvajadus/stardieelne pinge järgmine kord midagi veel hullemat enne starti ei tekita. erinevate spordialadega räägitakse nii ja naa, kuidas suusatamises üks hea seks eelmisel õhtul mõjuks :)? endal oma 40 eluaasta juures vist esimene talv teadliku elu jooksul, kus veel suuski alla pole saanud kordagi :( igasuguste asjade kokkulangemise tõttu.
Ei saa aru, miks peaks üldse Alaveriga kaklema? Miks Sina ei saa teha Alaveriga interviuud nagu ajakirjanikud seda ikka teevad? Räägi mitteteadjatele ka mis värk on!?
Tänan vastuse eest Tarmo, nii et ikkagi ei ole ajakirjanikud seal hullunud pilkudega ootel :)
Väga tahan loota, et Otepää etapp oli hooaja murdepunkt, hetk, millest alates meie mehed hakkavad kõrgemale kerkima.
Ei oska uskuda, et Alaveri sugune vana hai trenniplaanidega täiesti puuse on pannud.
A mis loosse puutub, siinses keskkonnas kommentaari kirjutades on vasakul - kommentaaride kohal loo pealkiri - Mis sai kaklusest Alaveriga?
Selle all on pisike sinine kiri (grammatiliselt lonkav, aga sisuliselt täitsa hea):
Näidake originaalset postitust
:)
Aasimine aasimiseks ja "kaklus" kakluseks, aga ajakirjanduse (Pullerits kaasaarvatud) probleem on järjest enam see, et ei võeta aega teemasid rahulikult läbi mõelda ning kirjutatakse järjest tooreid lugusid. Ala suusatamine on surnud, talv on surnud jne. Ühel päeval, et Alaver on loll ja järgmisel, et on geenius. Sageli esineb ka räigeid fakti vigu.
See probleem on üldisem, mitte ainult suusatamise kajastamisel.
Kas omanikud on tõesti nii ihned, et tahavad minimaalselt arvult kirjutajatelt maksimaalset arvu lugusid?
Kui pole sportlastel endil, koondises, suusaliidus, riigi tasemel määratud täpseid proriteete ja ajaliselt määratud lähemaid ja kaugemaid eesmärke, siis tulebki anda hinnanguid nö päevakaupa, st olid viimane, saad hurjutada, võidad, oled sangar. Priit nii ka käitub.
Mingit sõda ju tegelikult pole ajakirjanike vs Alaver vahel, need inimesed on kõik isiklikud tuttavad, sõbrad, ja tegemist tihti inside naljade ja tögamistega. Ei tasu kohe poolt valima rutata, see lisab mängule ilu.
Mis Priidu treenimist puudutab, siis müts maha, kui hobi harrastades puudub kirg, siis miks üldse sellega tegeleda? Tervist muidugi tuleb hoida.
Kui kellelgi läheb halvasti ja tahaks end mürkidest tühjaks pritsida, minge Delfi'sse, siin võiks ikka sporditemaatikat laiemalt lahata.
Edu Priidule.
oklahoma city thunder jerseys
adidas nmd runner
omega watches for sale
michael kors uk
asics shoes
cheap jordan shoes
hollister clothing
houston texans jerseys
bengals jersey
michael kors outlet
2017.3.29
Postita kommentaar
<< Esileht