kolmapäev, juuni 04, 2008

Pullerits: Kas Tartu maratoni tõenäosus väheneb veelgi?

Mõni nädal tagasi kohtusin Tartu maratoni peakorraldaja Indrek Kelguga, ja ta oli murelik. Tõsiselt murelik. Muret tegi talle see, millise ettepanekuga Rahvusvahelise Suusaliidu FIS meditsiinikomitee oli lagedale tulnud.

Nimelt: tõsta temperatuur, millega tohib korraldada 30 km ja pikema distantsi võistlusi, -20 kraadilt -16 kraadile. Kelgu sõnul tähendab see, et -17 kraadiga ei tohi Tartu maratoni starti anda.

Kelgu suurem järeldus: Tartu maratoni edaspidise toimumise tõenäosus, mida niigi kahandab lume vaesus, väheneb veel 20 protsenti. Sest FISi reeglid kehtivad kõigile FISi kalendris olevaile võistlustele, sealhulgas Tartu maratonile.

"See on igavene jama rahvasuusatajale," nentis Kelk. "Tegelikult lähtutakse paarikümne eliitsõitja astmaprobleemidest." Võin küll eksida, aga minu meelest sisaldus viimases lauses kibe iroonia.

Kelk rääkis, et näiteks Vasaloppetil on tavaline, et stardis on 18-20 miinuskraadi, kuid finišis ainult kolm-neli. Ta lisas, et neil seitsmel korral, mil ta on Vasaloppetil käinud, on vähemalt pooltel juhtudel olnud stardis rohkem kui 16 külmapügalat.

"Mida kuradit!" pahandas Kelk FISis tiirlevate mõtete peale. "Suusatamise ajal peabki külm olema. Suvine suusatamine ei ole suusatamine."

Kelk tunnistas, et teda ajab närvi FISi ametnike lühinähelik mõtteviis, justkui tähendaks suusatamine vaid sadat MK-karrussellil pöörlejat. Pikamaasuusatamises on temperatuuri tõstmine -16ni tema väitel põhjendamatu seetõttu, et valdavalt toimub seal sõit ikkagi aeroobses tsoonis, mis tähendab, et oht hingamisteede kahjustamiseks ei ole nii suur kui näiteks sprindis või 15 km distantsil.

Kelk mäletab, et aastal 2001 oli Tartu maratoni stardi ajal väljas külma -21 kraadi. Startida tohtis -20ga. Ta tunnistas mulle, et leidis kuskilt kraadiklaasi, mis näitas -20, ning tänu sellele sai stardi ikka õigel ajal anda. Kui võistlejad finišeerisid, oli külma miinus kaheksa kraadi ning päike oli välja tulnud.

Helistasin eile pärast FISi kongressi Eesti Suusaliidu peasekretärile Jüri Järvele, et mida kongress otsustas. Järv sõnas, et see küsimus oli teemaks küll, aga ta ei tea, mida selle kohta otsustati. Siiski lisas ta, et oli poole kõrvaga kuulnud, et pikamaasuustamise võistlused jäävad selle reeglimuudatuse alt välja.

Järv soovitas mul helistada Madis Lepajõele, FISi pikamaasuusatamise alakomitee liikmele. Lepajõe seletas mulle, et pikamaasuusatamises ei läinud ettepanek siiski läbi, sest esimesena hakkasid sellele vastu Vasaloppeti korraldajad, keda toetasid ka kõik teised Worldloppeti organiseerijad. "60-90 km ei sõida keegi ju hingeldades," seletas Lepajõe, miks maksimaalset lubatud miinustemperatuuri pole põhjust -16ni tõsta. Ta võttis võistlusmäärustes ette punkti 387.3.1., kus on öeldud, et kui temperatuur rajal on -25 kraadi või veelgi madalam, tuleb võistlus edasi lükata või ära jätta.

Järv soovitas helistada ka Tiit Pekile, FISi murdmaakomitee liikmele. Pekk tegi üksipulgi selgeks, kuidas asjad käisid. Nimelt oli FISi meditsiinikomitee, kes on nõuandev organ FISi nõukogule (kes koguneb neli korda aastas ja langetab otsuseid ning kellest kõrgem organ on vaid FISi kongress, mis toimub kord kahe aasta järel), teinud murdmaasuusatamise täitevkomiteele ettepaneku temperatuur -16ni tõsta. Aga meditsiinikomisjoni idee murdmaakomiteest edasi FISi nõukogule kinnitamiseks ei läinud.

"Ei toimunud ühtegi muudatust," lausus mulle Pekk. "Tartu maratoni sõbrad [ja siinkohal märkis ta ka siinkirjutaja nime] võivad olla rahulikud."

Foto 1: Indrek Kelk rulluiskudel Tartu laulukaare taga. Foto autor: Kalev Saar, Postimees / Scanpix
Foto 2: 2002. aastal sõideti Tartu maraton taamal paistvates äärmuslikes tingimustes. Fotol (vsakult) Worldloppeti tollane peasekretär Madis Lepajõe, Eesti Suusaliidu juhatuse esimees Jaanus Pulles ja Klubi Tartu Maraton tegevdirektor Indrek Kelk. Foto autor: Ain Protsin, Postimees / Scanpix
Foto 3: Madis Lepajõe ajab 2003. aastal suusajuttu Norra suusaässa Björn Daehliega. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / Scanpix
Foto 4: Madis Lepajõe UCI komissarina 2004. aastal Tartu GP-l. Foto autor: Ove Maidla, Postimees / Scanpix
Foto 5: Tiit Pekk (paremal) ja Lembitu Kuuse kommenteerimas tänavu märtsi algul Lahtis MK-etapil meeste 15 km sõitu. Foto autor: Jüri Järv, ESL / Scanpix

17 Kommentaarid:

At 12:22, Anonymous Anonüümne said...

No vot. Järgmisena kuuleme ehk, et kui on üle 25 kraadi sooja siis ei tohi maratoni joosta ning kui 30 kraadi on väljas ei tohi 10 km distantsi ka ette võtta. Tahan öelda, et külm külmaks, tapab hoopis kuumus ja seda on rahvajooksudel näha, kuis natukene kõvema kraadiga päeval on medpunkti ukse taga hirmus sebimine. Ma ei leia, et midagi peaks ära keelama, aga siis võiks korraldajad ka kainet mõistust kasutada ja lõpetada võistlus enne, kui laibad taga.
Vist Chicago maratonil "kõrbeti" selle teemaga kõvasti.

 
At 12:37, Blogger Priit Pullerits said...

Tõesti õige tähelepanek, Rax. Poolteist aastat tagasi rääkis mulle endine tippsuusataja Mati Albert, kuidas Venemaal võisteldi vanasti ka tublisti käredamas kui 30-kraadises külmas: pakiti end ajalehtedega sisse - ning läks! Pärast oli mõnel mehel küll jalgevahest kostnud killa-kolla, aga igatahes olid nad elus. Kuid katsuge 30-kraadises lõõsas maratoni joosta. Iegi Tartu nn jooksumaratoni tänavune palavus, mis polnud ju õiesti mingi palavus, hakkas paljudele liiga tegema. Aegadestki oli näha, kuidas see kõigile minuteid juurde tõi.

Nii et: tasakaal peab olema. Kui on alumine miinuspiir, peab spordis kindlasti olema ka ülemine plusspiir, milles Raxil on 100 % õigus.

 
At 13:04, Anonymous Anonüümne said...

Kusjuures see 31 kraadises palavuses on omastkäest maraton proovitud ära. Ja ei soovitaks seda kellelegi. 2 kuu pärast jooksin ka suht sooja ilmaga 22 kraadi (ideaalne oleks +12 kraadi) ja tulemus oli ligi 40 minutit parem, kuigi trenni oli pigem vähem tehtud.

 
At 14:47, Anonymous Anonüümne said...

Vale on hoopis TM-i stardikellaaeg. Kui start oleks 11.00, nagu kõigil teistel Estolopetitel, oleks külmaprobleem paugupealt lahendatud ja lahendatud oleks ka suuskade määrimise probleem, millega on iga aasta üks suur jama, kuna esimese 2 tunni jaoks tuleb määrida külmema(stardis olev temperatuur) määrdega ja siis tuleb õunte pealt ennustada, mis toimub poolel maal, kl.11.00. Ja kogemus näitab, et kl.11 ongi 3 kuni7 kraadi soojemaks läinud. Kõigil pole Silja-Spordi määdetiimi tagataskus ja 50% osalejatest, ehk põhjaeesti rahvas määrib suusad eelmisel õhtul Tallinnas, teadmata, mis L-eestis tegelikult toimub. Ja viimane ots lõpetab pimedas nagunii, seda 1-2% on küll halb diskrimineerida, aga 98% normsuusatajate parema õnnetstumise nimel tasub see ohver minu arvates toomist küll!

 
At 08:35, Anonymous Anonüümne said...

Temperatuuripaindlikkusega tuli välja ka Stamina SK, kes tõstab Pühajärve järvejooksu aja hilisemaks (vist 16.00 peale, aga ega sellest täpselt aru ei saa). Igatahes püüavad nad vältida kuidagi, seda tapvat kuuma, mis sellel jooksul alati on olnud. Kuigi ma ei leia, et siis just kõvasti jahedam oleks, kui kell 12.00 päeval. Parem oleks olnud tunnike paar seda ettepoole tõsta, aga siis oleks pidanud härrased tallinnlased liiga vara puhkepäeval pidanud ärkama.

 
At 05:24, Blogger Unknown said...

20156.9dongdong
tods shoes
lebron james shoes 2015
michael kors uk
air jordan 11
michael kors
louis vuitton
true religion
ray ban glasses
louis vuitton outlet stores
gucci outlet
lebron james shoes
true religion jeans
louis vuitton handbags
oakley galsses
louis vuitton
michael kors outlet
celine outlet
air jordan 13
abercrombie & fitch
michael kors handbags
marc jacobs handbags
chanel bags
gucci
michael kors outlet
kobe shoes
michael kors outlet online sale
jordan concords
michael kors
michael kors outlet
oakley sunglasses
oakley sunglass
coach outlet store online
coach outlet
true religion sale
true religion
ray ban sunglasses
nike air max

 
At 08:29, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:31, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:33, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:36, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 05:52, Blogger Unknown said...

20151127xiaodaige
ralph lauren outlet
beats by dre
air jordan 4
michael kors outlet online
cheap jordan shoes
tory burch outlet online
abercrombie and fitch
ray-ban sunglasses
cheap jordans
louis vuitton outlet store
prada sneakers
canada goose outlet
canada goose jackets
uggs outlet
ray ban,rayban,occhiali ray ban,ray-ban,ray ban occhiali,ray ban sunglasses
nike free 5
prada outlet online
oakley sunglasses
valentino outlet
cheap oakley sunglasses
longchamp outlet
ugg boots
ugg clearance
tods outlet
louis vuitton outlet store
ugg boots
michael kors handbags
pandora outlet
ugg boots sale
michael kors handbags clearance
true religion jeans
ugg boots uk
coach factory outlet
ray-ban sunglasses
true religion outlet
michael kors factory online

 
At 02:47, Blogger Unknown said...

http://www.prokr.net/2016/09/cleaning-houses-and-villas-company-in-qassim.html
http://www.prokr.net/2016/09/cleaning-company-al-kharj.html
http://www.prokr.net/2016/09/cleaning-company-riyadh.html

 
At 23:57, Blogger rehabgad1 said...

Good write-up. I definitely love this site. Keep it up

http://prokr122.blogspot.com.eg/
https://rehabgad.hatenablog.com/archive
https://hubpages.com/my/hubs/stats
http://banatadam.com/

 
At 12:32, Blogger Unknown said...

www0516
air max trainers
canada goose outlet
mcm outlet
longchamp outlet
heat jerseys
dolce and gabbana
canada goose outlet
dansko shoes
coach outlet
michael kors outlet

 
At 06:53, Blogger Unknown said...

www0803prada handbags
ultra boost
nike outlet
coach outlet
ugg boots clearance
adidas outlet online
basket nike
tn pas cher
coach outlet online
moncler outlet

 
At 20:47, Blogger Unknown said...

Video Sabung Ayam

 
At 21:27, Blogger rehabgad1 said...


Good write-up. I definitely love this site. Keep it up

http://rehabgad.soup.io/
https://rehabgad22.doodlekit.com/blog
http://prokr114.bravesites.com/
http://zahret-golf.com/
https://www.prokr.net/ksa/jeddah-water-leaks-detection-isolate-companies

 

Postita kommentaar

<< Esileht