reede, juuni 06, 2008

Pullerits: Miks tuleb tahta ära panna (konkurentidele)?

Mõned on mind aeg-ajalt rünnanud, et miks kultiveerin pidevalt võistlevat hoiakut. Aga mis see sport siis muu on, kui võistlus. Nii lihtne ju: sport ongi selleks, et saavutada enda maksimum, panna oma võimed proovile, ja mõistagi käib selle juurde tahtmine konkurente edestada. Või neile ära panna, kui otse ja lihtsalt öelda. Kõik muu, mis jääb sellest väljapoole, ei ole sport, vaid pelgalt vaba aja harrastus.

Loodetavasti aitab mu mõttelaadist paremini aru saada järgmine kolumn, mis ilmus tänases Tartu Postimehes mu traditsioonilise kuukommentaarina.

Käes on nii autode äraandmise kui autode tagaajamise hooaeg. Viis Eesti suusatajat pidid möödunud kuul sponsorilt saadud masina poodi tagasi viima – kui tulemust pole, ei ole ka hüvesid vaja, kõlas peatreeneri põhjendus.

Samal ajal on üks lõunamaa mees, Iraani kettaheitja Ehsan Hadadi, kes peab treeninguabi otsima teisest paariariigist, Valgevenest, näitamas ühtäkki imelist arengut. Isegi Gerd Kanter on talle juba kolm korda järjest alla jäänud. Ja kui Pekingis tuleb Hadadil tulemus kuldne, teab ta, et preemiaks ei ole loota ainult ühte, vaid koguni 25 autot.

Järeldus? Esiteks: sportlaste liiga varane poputamine tapab nende saavutusjanu. Teiseks: sportlased väärivad preemiat alles siis, kui jõuavad absoluutsesse tippu, sest üksnes sel juhul on loota, et neis kestab võiduiha.

Aga olulisim järeldus on see, milleni jõudmiseks tuleb materiaalsetest hüvedest kaugeneda. Eesti naissuusatajate treener Kalmer Tramm sõnastas selle aasta tagasi mulle nii: «Välised motivaatorid ei vii eriti kaua tipu poole, kuna nad ammendavad oma stimuleeriva jõu kiiremini kui sisemised motivaatorid – tahe ja võime ennast ületada, sisemine rahulolu õnnestumisest, tehtud töö õigsusest tulenev positiivne emotsioon.»

Mida sportlaste väline motiveerimine autodega kaasa on toonud? Karate eksmaailmameister Marko Luhamaa sõidab nii suure masinaga, et isegi Postimehe vastutaval väljaandjal pole eales sellist olnud, aga MM-võistlustel medalini pole enam küündinud. Maadluse eksmaailmameister Heiki Nabi sõidab samuti maasturiga, aga Pekingi olümpiale see kohta tal välja võidelda pole aidanud. Ja siin ei ole mõtet hakata üles loetlema kõiki vähemtuntud sportlasi, kes samuti auto istumise alla saanud, ent lendu pole ometi tõusnud. Kui lendu tõusmiseks mitte pidada juunioride kahekordse maailmameistri Margus Hundi mullust kiiruserekordit 181 km/h lubatud 90 km/h asemel.

Hundi võimsa kiiruseületamisega võib vabalt tappa ükskõik kelle, kuid see ei näita kübetki, et temas leiduks tapjainstinkti. Ent just sisemiselt motiveeriv tapjainstinkt, mitte väliselt uhkeldav sõiduvahend on see, mis teeb võitjaks. Innustab vastaseid kotti panema. Neile pähe tegema. Nad nokauteerima.

Eesti spordi edulood kinnitavad, et mitte ükski auto ega muu hüve, vaid mõrvarlik võidutahe aitab tippu.

Näiteks Jaan Talts. Ta on rääkinud, kuidas tippvormis oli ta sedavõrd tugev, et kartis isegi iseennast. Ja seda rääkides tõmbuvad tal käed endiselt löögivalmilt rusikasse.

Näiteks Aavo Pikkuus. Ta võitles Rahutuuril võiduka lõpuni isegi siis, kui kätel ja põlvedel polnud finišiheitlustes sagedaste kukkumiste tõttu enam ainsatki mittevalutavat kohta.

Näiteks Erki Nool. Ta rääkis aastaid surmtõsisel ilmel, kuidas ihkab olümpiavõitjaks saada, mille peale enamik (ka siinkirjutaja) vargsi pihku naeris. Kuni lõpuks Sydneys võitiski.

Näiteks Andrus Veerpalu. Ta rääkis juba noore mehena, kui koht MK-etapil 30 hulgas oli veel unistus, et tema kavatseb oma pere suusatajana ära toita. Ja toidabki. Annab Otepääl koguni teistelegi tööd.

Näiteks Kristina Šmigun. Ta on loopinud pärast ebaõnnestumisi suuski ja ajakirjanike eest ära jooksnud, mida võib tõlgendada mitmeti, kuid kindel on üks: see on märk pöörasest võiduihast.

Näiteks Andrus Värnik. Ta valas pärast Ateena olümpial medalita jäämist lohutamatult pisaraid, mis näitas (vähemasti siinkirjutajale), et selles mehes peitub võitja sisu. Aasta hiljem tuli ta Helsingis maailmameistriks.

Paraku on Värnik kurb näide sellest, mis juhtub, kui sisemise motivaatori, tapjainstinkti üle võtavad võimust välised hüved. Kiired autod. Blondid naised. Eneseimetlus meedias. Milleks enam pingsalt treenida, kui niigi kümbled aupaistes?

Niisiis, kui veel tsiteerida Trammi: «Sõiduvahendi omamine aitab sportlasel kaasa paremale tegevuse planeerimisele, kuid tippu pürgiv ja pühendunud sportlane ei tegele armastatud spordialaga sel eesmärgil. See on üks boonustest, mis võib tekkida. Kuid see on ainult väline motivaator.»

Võitja otsustab ikkagi alati ja üksnes ainult tapjainstinkt.

Foto 1: Ehsan Hadadi (vasakul) kätleb Kadrioru staadionil alistatud Gerd Kanteriga. Foto autor: Raigo Pajula, Postimees / Scanpix
Foto 2: Gerd Kanter annab Kadrioru staadionil kettale karjudes hoogu juurde. Foto autor: Liis Treimann, Postimees / Scanpix
Foto 3: Eesti naissuusatajate treener Kalmer Tramm eelmise hooaja alguse eel. Foto autor: Toomas Huik, Postimees / Scanpix
Foto 4: Andrus Värnik annab Kadrioru staadionil odale karjudes hoogu juurde. Foto autor: Raigo Pajula, Postimees / Scanpix

17 Kommentaarid:

At 18:12, Anonymous Anonüümne said...

Vahel on siin blogis ikka jama olnud, aga seliised kirjutised väärivad ainult kiidusõnu.

 
At 00:02, Anonymous Anonüümne said...

Hea teemapüstitus ja - üllatus-üllatus - ka päris hea käsitlus!

Ainult üks "aga" - ära seda käsitlust nüüd mürinaga harrastusspordile üle kanna, see on natuke teine jutt juba...

 
At 10:03, Anonymous Anonüümne said...

p1. Ütled, et ainult võistlussport on sport ja harrastus(sport) polegi sport. Kas Sinu blogi nimetuses sisalduv "spordiblogi" näitab, et pead ennast võistlussportlaseks mitte harrastajaks?
p2. Sinu toodud näited on väga meelevaldsed, samu nimesid saaks kasutada tõestamaks täpselt vastupidist.

 
At 11:51, Blogger Priit Pullerits said...

p1-le: jah, teen sporti selleks, et võistelda. See ei pruugi tähendada võitmist, sest tuleb aru anda oma võimetest, vanusest ning ajast, mis võimalik treenimisele pühedada. Aga see tähendab tahet parandada oma tulemusi ja oma vahetutele konkurentidele ära panna.
p2-le: jah, küllap leiab ka vastupidiseid näiteid - alati leidub erandeid -, aga kindel on see, et sedapidised näited, nagu siin toodud, suurendavad edu väljavaateid.

 
At 13:31, Anonymous Anonüümne said...

Aga mis asi on siis tervisesport?

 
At 14:08, Blogger Vana Kala said...

Rahvasuu räägib wikis nii - "Sport" comes from the old French desport meaning "leisure".

Seega on sport vabaaja tegevus ja tervisesport on vabaaja tegevus mille eesmärk on tervist kosutada.

Lihtsalt sport on siis rohkem nagu meelelahutus endale või teistele ja seda pakub PP meile täie rauaga :) Meelelahutuse osa on ka ärapanemine, mille nimeline saade on ühes telekanalis meelelahutussaadete tipus. Seega PP suhtumine on täiesti OK ja minu poolt talle jaksu edasi panemiseks!

 
At 16:21, Blogger Priit Pullerits said...

Tänud, Jyrx! Vähemasti on siin blogis üks mees, kes mõistab asja huumoriga võtta. See, uskuge mind, on väga kõva sõna.

 
At 17:26, Anonymous Anonüümne said...

Huvitav, mitu inimest Su naljadest aru saab? Ilmselt oled jõudnud need üksikud kokku lugeda (nali!)

 
At 18:42, Anonymous Anonüümne said...

Kusjuures esimest korda pean tõdema, et täiesti õige jutt.

 
At 11:54, Blogger Unknown said...

shijun 7.9
michael kors outlet
jordan 6s
hollister kids
hollister kids
white timberland boots
ray ban sunglasses
hollister co
coach outlet online
jordan 4 retro
coach factory outlet
longchamp handbags
ray ban sunglass
jordan 13s
oakley frogskins
cheap chanel handbags
michael kors outlet
louboutin femme pas cher
abercrombie & fitch
louis vuitton outlet
louis vuitton
coach factory outlet
michael kors
chanel outlet online
michael kors handbags
air max shoes
louis vuitton purses
true religion sale
abercrombie store new york
michael kors outlet
mont blanc pen
michael kors uk
cheap jerseys wholesale
michael kors outlet online
chanel bags
hollister outlet
louis vuitton handbags
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet
pandora rings
polo ralph lauren

 
At 08:29, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:31, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:33, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:36, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 
At 11:23, Blogger Unknown said...

zzzzz2018.6.22
nike outlet
nike requin
nike soldes
coach outlet
red bottom shoes
canada goose jackets
polo ralph lauren
nike outlet
jordan shoes
pandora

 
At 06:52, Blogger Unknown said...

www0803pandora
supreme shirt
christian louboutin outlet
canada goose jackets
kate spade outlet
moncler online
valentino
canada goose jackets
dsquared2
super dry

 
At 05:05, Blogger jeje said...

Maintenant, le porte-bébé Pathfinder 3.0 nike air jordan 1 retro high og carmine Kelty coûte environ 50 $ de plus que le Journey 2.0, mais c'est aussi pour cette raison que vous obtenez air jordan 1 mid blanc le pack de jour de travail. Elle abrite une collection importante de peintures grecques, romaines, air jordan 11 retro bg égyptiennes et orientales, de sculptures et d'œuvres d'art comme la célèbre Mona Lisa de Léonard de Vinci, la basket nike air max 90 pas cher Psyché Revivée d'Antonio Canova, Venus Milo, Nike de Samothrace et bien d'autres. Pour la air jordan 11 blanc et bleu grande variété d'éléments non cuits, y compris le cuir, le tissu, le nylon, le caoutchouc sans marque asics gel lyte 3 femme bleu turquoise et ainsi de suite, tout le processus de fabrication devient plus compliqué et de nombreux composants sont collés par air jordan 11 columbia prix la colle.

 

Postita kommentaar

<< Esileht