neljapäev, juuni 12, 2008

Pullerits: Oo, mis imelik seadus!

Tartu nn jooksumaratoni järel tahtsid mõned konkurendid mind vardasse ajada, et miks ma ei ole lugenud läbi ega õppinud pähe tolle võistluse ega Eesti kergejõustikuvõistluste ning tagatipuks ka IAAFi eeskirju. Ja kriitika ennetamiseks tunnistan, et ei ole lugenud läbi ka Rahvusvahelise Suusaliidu võistlusmäärusi.

Aga kuskilt otsast tuleb alustada ja baasi loomiseks - just baas ehk vundament on ju vastupidavusaladel kõige alus - võtsin ette Eesti spordiseaduse. Ja ei saanud midagi targemaks. Sest minu tase ei küüni selleni, et sellest seadusest sotti ja tolku saada.

Ja ärge enneaegu rõõmustage: ega teist kellegi tase ka ei küüni selleni.

Seadus koosneb viiest peatükist. Esimeses on üldsätted. Kolmandas on spordiürituste korraldamise nõuded. Neljandas on lühidalt määratud vastutus ja viiendas rakendussätted.

Aga kõige mahukam peatükk on teine. Selle pealkiri on "Olümpiavõitja riiklik toetus". See koosneb omakorda kaheksast paragrahvist, igaühes kuni seitse punkti.

Midagi pole parata. Jääb mulje, et Eesti on hirmus kõva spordiriik, nagu Ameerika või Venemaa või Saksamaa, kus olümpiavõitjaid on nii palju, et neid ei saa muidu ära kantseldatud, kui nende jaoks tuleb omaette seadus vastu võtta.

Kas see seadus ei ole mitte olümpiavõitjate lobigrupi mania grandiosa väljendus? Tehtud peaasjalikult selleks, et tagada olümpiavõitjate hüved, ja et omakasupüüdlikkus liiga läbipaistev poleks, on see looritatud moe pärast muude punktikestega?

Eks uurige ise:
www.eok.ee/est/spordi_seadusandlus/eesti_spordiseadus

Foto 1: Millist seadust oleks vaja, et keelustada Tour de France'il seesugune liputamine? Foto autor: TopFoto / Scanpix
Foto 2: Vaat, kuidas tehakse seadusi. Kanada suusahüppajad (vasakult) Lindsey Van, Marie-Pierre Morin, Jessica Jerome ja Karla Keck on andnud Vancouveris Briti Columbia ülemkohtusse avalduse, et naiste suusahüpe võetakse Vancouveri olümpia programmi. Foto autor: AP /Scanpix

17 Kommentaarid:

At 20:36, Anonymous Anonüümne said...

Aitäh, Priit! Ajakirjanik deklareerib otse, et lugejad on lollid ja kindlasti ei saa Eesti Spordiseadusest aru. Põhjuseks on see, et kui tema ei saanud, siis lugejad ei saa ammugu juba.

Et Eesti Spordiajakirjanike Liidu juhatuse liige loeb alles nüüd esimest korda spordiseadust, on muidugi häbenemist väärt. PP peaks teadma, et Eesti Spordiseadus on raamseadus, mis võeti juba kümmekond aastat tagasi, et oleks üleüldse baas muudeks antud valdkonna õigusaktideks.

Olümpiavõitjate toetusi puudutav osa lisandus seadusesse alles 2005. aastal. Eesti ühiskond hindab olümpiavõitjaid ja kui neile on otsustatud eripension kehtestada, siis kuidagi tuleb see ka seadusega reguleerida. See on juba juristide pärusmaa, miks antud peatükk lisatu spordiseadusesse, aga mitte pensioniseadusesse.

Ei olnud ju raketiteadus minu arvates. Kui PP ise hakkama ei saa, siis võiks palgata endale juriidilise nõuandja. Jääks ära piinlikud hetked, kui Pressinõukogu tema kaebuse õle irvitab.

Ja ärge soovitage enam Priidule juhendite lugemist - see pole talle jõukohane ülesanne.

 
At 22:43, Anonymous Anonüümne said...

Räägi enda eest mina, kui tippsportlane ja võistluste korraldaja,saan sellest igati sotti.

 
At 11:48, Anonymous Anonüümne said...

Eripenss tuleneb kunagisest Salumäe olümpiakulla seadusega tähistamise vajadusest. Priidu point seisneb selles, et on spordialad, mis leiavad erikohtlemist lausa seaduse tasandil ja on spordialad (nt WRC, F1 ja paljud muud), mis peavad ise hakkama saama turumajanduse tingimustes, kuigi osa neist on hoopis laiema kõlapinnaga kui o-alad. Vot siia on koer maetud lp tarkpead. Sellest erisusest seaduses ei saa normaalne inimene aru saamagi. Seadus peaks spordialasid käsitlema võrdselt kuid Eestis see nii ei ole!

 
At 12:26, Blogger Priit Pullerits said...

Täpsustuseks: ma ei ole mingi Eesti Spordiajakirjanike Liidu juhatuse liige. Olgem faktides täpsed. ja tagatipusk, võtke, teadmiseks, pole ma üldse spordiajakirjanik. Palun see taguda endale pealuu sisse!

Ja Pressinõukogu ebapädevus oli irve aluseks Eesti lehetoimetustest, soovitan ka siin olla täpne. Sain selles kaasuses võidu Avaliku Sõna Nõukogus. Vat nii!

11:48 on saanud kondil õigest otsast kinni! Kiitus! Ei hakanud ma ise neid finesse siin väga lahkama, sest ega see seaduse teema eriti seksikas ole. Tõin selle välja vaid diskussiooni algatamiseks, ei enamat.

 
At 12:30, Blogger Priit Pullerits said...

Et mu eelmise kirja väide Pressinõukogu kohta õõnsaks ei jääks, olgu lisatud ka kiri, mis kõikjale Eesti meediatoimetustesse juba nagunii jõudnud:

Head kolleegid!

Pressinõukogu ei ole enam tõsiseltvõetav organ, sest ta on demonstreerinud oma ääretut ebakompetenstsust.

Liigitades mind ja professor Rein Veidemanni oma nimekirjas Eesti ajaloo 90 kõige kultuurivaenulikuma teo hulka, argumenteeris Eesti Ekspress seda väitega, et tegemist on satiirilises võtmes kirjutatud arvamuslooga.

Kuidas saab veel keegi võtta Pressinõukogu kompetentsena, kui see organ ei oska teha vahet arvamusloo ja nimekirja vahel? Kui Pressinõukogu oleks vaevunud lugema minu žanriõpikut, ainsat Eestis, mis käsitleb ajakirjanduslikke žanre (ja on ses mõttes n-ö krestomaatiline), siis ta oleks teada saanud, et arvamuslugu on seotud tekst, kindlate žanritunnustega kommunikatsioonivorm. Ja kui Pressinõukogu oleks vaevunud vaatama, mis asi on tegelikult nimekiri kui selline, siis ta ei oleks saanud mööda vaadata tõsiasjast, et nimekiri rajaneb katkestustele, formaliseerisele, liigitamisele ega saa seetõttu olla kuidagi, kohe mitte kuidagi arvamuslugu. Seda esiteks.

Teiseks. Kuidas saab veel keegi võtta Pressinõukogu kompetentsena, kui see organ peab lisaks Pulleritsule ja Veidemannile samas nimekirjas satiiriks ka EKP kaheksandat pleenumit ja Tartu Ülikooli kunstivarade evakueerimist Venemaale, repressioone 40 kirjale allakirjutanute suhtes ja Estonia pommitamist, muulaste aprillirahutusi Tallinnas ja ka Kadri Kõusaare filmi "Magnus" keelamist? Sest kui tegu oli, nagu Ekspress väidab, satiirilise arvamuslooga - ja kui minigsugune loogika üldse toimib -, siis satiir langeb kogu tekstile (pro: nimekirjale) tervikuna, mitte et Pulleritsule ja Veidemannile langeb, aga kõigele muule ei lange.

Seega, Pressinõukogu oma minu arvates fucked-up, big time (eks ma siis rakendan kah siin nüüd sellesama organi garanteeritud totaalset arvamusvabadust) ja selle otsus on üks motherfucking bullshit - ja see äsja antud hinnang on satiir, lisan igaks juhuks, kui mõni aru ei saa.

Mida soovitada teile edasiseks ehk mis on kaasuse õppetund? Kui tahate järgmine kord kellelegi ajalehes ära panna, aga ei viitsi fakte eriti otsida, ammugi mitte tasakaalu taga ajada, siis kvalifitseerige kirjutis oma mõtteis arvamuslooks, ja et keegi sellele kohe kuidagi turja ei saaks hakata, siis lisage kamaluga satiiri ka juurde. Siis jääte puhtaks poisiks kohe kindlasti.

Jaksu selles suures ürituses Eesti ajakirjanduse p***e keeramise teel!

Priit Pullerits
Postimees
Tartu Ülikool

 
At 12:41, Anonymous Anonüümne said...

no priit, sa olid pikka aega spordiajakirjanike liidu juhatuses ja siis sa ei vaevunud spordiseadust lahti võtma. seda tahetigi öelda. see, et sind enam tagasi ei valitud, on juba sinu probleem.

to 11.48 esimest korda kuulen, et olemas spordialad nagu WRC ja F1. Kui autorallit ja ringrajasõitu kureeriv rahvusvaheline alaliit FIA suvatseks ROK-iga võrdväärsel tasemel asju ajada, siis oleks ka asi teine.

kõik spordialad võrdsed eestis? no kamm on! ei saa kiikingut või koroonat ühte patta panna kergejõustiku ja ujumisega. alade kandepind ja nende autoriteet eestis on täisti erinevad.

 
At 13:43, Anonymous Anonüümne said...

see ei ole vist nii, et õpik oleks "krestomaatiline" ainult selle pärast, et ta on oma ala ainuke.

 
At 14:35, Anonymous Anonüümne said...

mnjah. ma mõtlesin, et priit terroriseerib ainult spordiblogi külastajaid oma shedöövritega. aga mees on saatnud ka kõikidele lehetoimetustele mingi ajuvaba ennastõigustava üllitise.

mis vahet see on kas pressinõukogu või avaliku sõna nõukogu. ekspress lajatas asja eest. kui nad teevad kunagi 100 kõige spordivaenulikuma teo nimekirja siis on raudselt põhjust see blogi kah sinna hulka arvata.

 
At 16:01, Blogger Priit Pullerits said...

Palju õnne, haanja miis! Siis, kui see blogi saab kõige spordivaenulikumaks, saate ka parnassile, sest eks spordivaenulikkust ole siin kütnud suuresti ikka kurjad kommentaatorid, mitte blogipidaja - kuigi blogi on minu oma ja -nimeline, siis autorkond on oi kui lai. Nende hulgas on haanja miis olnud vähemasti viimasel ajal äraütlemata aktiivne.

 
At 16:49, Anonymous Anonüümne said...

ma olen parnassil. sa saad mu asutuse hõlpsasti ip-aadressi järgi tuvastada. seda esiteks.

ja teiseks - kõige suurem kütja oled ikka olnud sina. oma igasugu jalgrattasporti ja jalgpalli ja mida kõike veel halvustavate väljamõeldistega. sama ajal tunnustades korduvalt dopingupatuseks sattunud Kalmust.

kindlasti astuksin aga parteisse, mille nime oleks "Kutsuge PP korrale!"

 
At 18:55, Blogger Priit Pullerits said...

Kuulge, haanja miis, mina ei viitsi küll teid hakata taga ajama mingi IP-aadressi järgi. Kui olete julge miis, siis võite ju mulle öelda siin, kes te olete. Aga te ei julge. Ma ei tea, miks te nii arg olete. Võrreldes minuga igatahes. Selleks et anonüümsena nurga tagant tulistada on nii ohutu ju. Ameerikas öeldakse sellistel puhkudel: shame on you!

Teeme nüüd nii, et kui tahate veel siin tuld anda, siis tehke seda ikka julge mehena oma nime alt. Või muidu saab teile osaks samasugune boikott nagu mingile marju-nimelisele, kes siin vahepeal ka paugutamas käis, aga keda ma lihtsalt ignoreerisin. Ei teinud temast väljagi, kui ta midagi ütles või kirjutas. Vastasin kõigile teistele, aga nimme mitte talle, ükskõik kui kõva häält ta tegi. Ja saingi tüütust tüübist lahti.

 
At 18:56, Anonymous Anonüümne said...

11.48 to 12.41

12.41: "Kui autorallit ja ringrajasõitu kureeriv rahvusvaheline alaliit FIA suvatseks ROK-iga võrdväärsel tasemel asju ajada, siis oleks ka asi teine."

Püha müristus, no tule Unzip appi! Sa tuled Eestist määrama, kuidas FIA peab käituma! Kust sellised utopistid küll välja on tulnud. Vaata parem WRC ja F1 kõlapinda ja küsi esimeselt ettejuhtuvalt inimeselt väljaspoolt Eestit kes on M.Schumacher ja küsi samalt inimeselt kes on Erki Nool. Mis sa arvad kumba tuntakse?

Huvitav mille poolest kiiking või koroona kehvemad on kurlingust?! Või lumelaua sõidust või muudest imelikest "spordialadest"

 
At 23:56, Anonymous Anonüümne said...

PP,

Marju pole kuhugile kadunud, aga ka mina võtsin oma taktika. Pole mõtet s.. aga tegemist teha - eks ta aurab ise ära. Ja neid märke on juba küll ja küll näha

 
At 08:29, Blogger oakleyses said...

nike air max, ugg boots, oakley sunglasses, burberry outlet online, tory burch outlet, michael kors outlet, ugg boots, ray ban sunglasses, uggs on sale, replica watches, cheap oakley sunglasses, louis vuitton, louis vuitton outlet, louis vuitton, chanel handbags, jordan shoes, longchamp, longchamp outlet, michael kors outlet, michael kors outlet, louboutin, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, burberry, oakley sunglasses, nike air max, kate spade outlet, louboutin shoes, polo ralph lauren outlet, tiffany and co, tiffany jewelry, prada outlet, ugg boots, christian louboutin outlet, michael kors outlet, gucci outlet, replica watches, prada handbags, ugg boots, michael kors outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet, longchamp outlet, oakley sunglasses, louis vuitton, michael kors

 
At 08:31, Blogger oakleyses said...

north face, sac longchamp, louboutin pas cher, oakley pas cher, true religion jeans, michael kors, nike air max, lululemon, converse pas cher, coach outlet, ralph lauren uk, michael kors, sac guess, north face, nike roshe run, vans pas cher, hermes, hollister, timberland, coach purses, new balance pas cher, hogan, vanessa bruno, nike free, michael kors, true religion jeans, air jordan pas cher, air force, abercrombie and fitch, true religion outlet, coach factory outlet, ralph lauren pas cher, burberry, kate spade handbags, nike blazer, lacoste pas cher, mulberry, tn pas cher, nike free run uk, longchamp pas cher, ray ban pas cher, nike air max, hollister pas cher, michael kors, true religion jeans, nike air max, air max, nike roshe, coach outlet, ray ban uk

 
At 08:33, Blogger oakleyses said...

ralph lauren, longchamp, ray ban, mont blanc, herve leger, hollister, gucci, vans, birkin bag, nike roshe, iphone 6 cases, celine handbags, hollister, converse, timberland boots, valentino shoes, bottega veneta, abercrombie and fitch, jimmy choo shoes, ghd, north face outlet, nike air max, insanity workout, lululemon, beats by dre, louboutin, nfl jerseys, instyler, asics running shoes, babyliss, p90x workout, hollister, north face outlet, soccer shoes, oakley, baseball bats, reebok shoes, wedding dresses, giuseppe zanotti, nike air max, converse outlet, soccer jerseys, nike trainers, ferragamo shoes, mac cosmetics, mcm handbags, vans shoes, nike huarache, new balance, chi flat iron

 
At 08:36, Blogger oakleyses said...

coach outlet, supra shoes, ugg pas cher, toms shoes, canada goose, bottes ugg, barbour, moncler, canada goose, swarovski, pandora jewelry, pandora charms, canada goose outlet, juicy couture outlet, doudoune canada goose, louis vuitton, ugg,ugg australia,ugg italia, canada goose uk, moncler, michael kors outlet online, moncler outlet, canada goose, canada goose outlet, moncler, wedding dresses, louis vuitton, pandora charms, ugg boots uk, pandora jewelry, michael kors handbags, moncler, moncler, sac louis vuitton pas cher, louis vuitton, hollister, montre pas cher, barbour jackets, louis vuitton, doke gabbana outlet, canada goose, lancel, ugg,uggs,uggs canada, thomas sabo, moncler, links of london, michael kors outlet, juicy couture outlet, replica watches, karen millen, marc jacobs, moncler, swarovski crystal

 

Postita kommentaar

<< Esileht