kolmapäev, aprill 07, 2010

Pullerits: Kes päästab Eesti spordi hukatusest?

Kümnevõistluse olümpiavõitja Erki Nool on küll Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, kuid pole sellegipoolest aru saanud, kes peaks vastust andma, kui Eesti saavutussport allamäge veereb. See ei ole Noole süü, et ta aru ei saa. Sest keegi ei saa.

Erki, Vancouveri olümpia tulemused olid Eesti sportlastele tunduvalt tagasihoidlikumad kui Torinos ning nelja aasta kaugusele Sotši olümpiale mõeldes paistab, et seal saabub lausa must masendus – ei näe kedagi, kes võiks medalile pretendeerida. Millest selline Eesti tippspordi allakäik maailma kontekstis viimastel aastatel?

«Tagasihoidlik» on vist tagasihoidlik sõna olümpiaesinemiste kohta, kus jäädi kas päris viimaseks või viimaste sekka. Ma esitasin enne Vancouverit Eesti olümpiakoondise koostajaile näiteks küsimuse, kas on ikka mõtet sinna saata mäesuusatajaid. Siis kästi mul vakka olla ja nad saadeti ikkagi. Kusjuures ilmselt unustati neile öelda, et sel alal tuleb mäest alla sõita, mitte üles, nagu nägime.
Talialadel oleme lati masendavalt alla lasknud. 30ndad kohad MK-etappidel kutsuvad esile juba orgasmilaadseid hüüatusi. Mis oleks mõeldamatu ja naeruväärne teistel spordialadel. Hakkame ära unustama spordi põhialuseid.

Eesti spordis ilmuvad tipptegijad sageli mitte tänu spordisüsteemile, vaid pigem spordisüsteemi kiuste. Suurem jagu murrab tippu n-ö süsteemiväliselt, omal käel. Ka sina pidid meie spordisüsteemiga kogu aeg maid jagama, et medaleid püüda. Millega meie spordisüsteem tippsportlaste pealekasvamist takistab?

Takistatakse sellega, et keegi ei võta juhtimist enda peale. Vaatame lähemalt.
Kultuuriministeerium vahendab eelarveraha, kohalikud omavalitsused tegelevad projektiga «lapsed tänavalt ära», olümpiakomitee tegeleb sportlaste olümpiale viimisega.
Tippspordi eest peaksid vastutama alaliidud, samas raha neil selleks napib. Veel eksisteerib paljutõotava nimega Eesti Spordi Nõukogu, mis küll jagab üksnes preemiad. Lisaks on EOK juures tippspordi komisjon, mille puhul ei saa vist küsidagi, milleks see on loodud.
Kui siis kusagilt ilmub sportlane, kes peamiselt tahtmise varal tippu jõuab, ajavad kõik rinna ette. Kui aga saabuvad halvemad ajad, siis ei leia äkki ühtki, kes ütleks: jah, mina vastutan. Siis küsivadki inimesed: kes õigupoolest juhib Eesti sporti?
Ja kui mõni neist juhtijaist ütleb, et küll me sügisesel spordikongressil juhtunut arutame, siis on see küsijate mõnitamine, mitte vastus.

Ma ei näe, et need, kes spordiedu pärast pead ja südant peaksid valutama, seda eriti teeksid. Pigem jääb mulje, et suurema innuga seatakse end ühispildile, kui keegi on juhuslikult mingi medaliga tagasi tulnud. Aga äkki ongi sport nii keeruliselt ja raskesti juhitav, et siin kabinettides istujatest tegelikult suurt ei sõltugi? Ehk teisisõnu: tõeline spordimees paneb end maksma, olgu ajad millised tahes ja spordijuhid kes tahes?

Tippsportlase ja spordijuhi suhetes on ületamatu vastuolu. Tipu – aga neid on alati vähe – kirg ja soov on saada kõige paremaks. Spordijuhil, enamasti juhuslikul inimesel, sama soovi ei ole, talle piisab mõnusaks äraolemiseks sellest, kui sportlased saavad parimaks. Miks peaks ta siis pingutama? Ta võib pingutada, kui on tahtmist ja ka oskusi, aga tingimata ei pea.
Sportlasele aga piisaks vahel hädapärast sellestki, kui teda vähemalt ei segataks. Temal juba tahtmisest puudu ei tule.

Millega spordijuhid siis sportlasi peamiselt segavad?

Olen seda küsimust ka oma elulooraamatus «Autogramm» puudutanud. Räägin seal lõputust võitlemisest omaenda alaliidu juhtidega. Usun, et sarnaseid näiteid võib tuua iga tipp.

Meil kõlab sageli ebaõnnestumiste järel eneseõigustusena demograafiline argument, et oleme nii väikesed, mistõttu meilt ei saagi maailmaareenil spordis suuri tegusid nõuda. Nõus, igal alal me läbi lüüa ei saa. Kas sel juhul ei oleks siis mõistlik valida riiklikult välja paar ala, mis saavad endale lõviosa toetustest, ja ülejäänud alad vaadaku ise, kuidas hakkama saavad? Island näiteks on panustanud käsipalli arendamisse ja palun väga – Pekingi olümpialt tuli hõbemedal.

Suur anne on alati hälve, olgu spordis või mujalgi. Väiksemas riigis kerkib neid juba tõenäosuse järgi vähem kui suures. Ent suureski saab neid tuksi keerata, nagu näitas Venemaa nigel olümpiaesinemine. Ja nüüd nõutakse seal spordijuhtidelt karmilt aru.
Meil ei ole nõutud, on pigem päid silitatud. Olen juba nimepidi nimetanud neid, kes meie spordi käekäigu eest vastutavad. (Viitab kultuuriministeeriumi asekantslerile Tõnu Seilile, EOK presidendile Mart Siimannile ja peasekretärile Toomas Tõnisele – P.P.) Aga kui kirjutatakse, et olen nõudnud nende tagasiastumist, siis pole see tõsi. Seletused ja analüüs neilt on see, mida spordisõbrad ootavad. Aga neid pole me kuulnud.
Igaüks oskab loetleda alasid, milles oleme saavutanud jätkuvalt edu. Vehklemine, sõudmine, jalgrattasport, kergejõustik — kõigis neis kasvab ja kasvatatakse jätkuvalt peale rahvusvahelisi tegijaid. Praegune valus küsimus on see, miks juba aastaid ei kasva neid kõige enam rahastatud, väidetavalt parima organisatsiooniga ja tipptasemel teadmistega alal, suusatamises. Seda küsimust pole vaja võtta mitte pahatahtliku, vaid muretseva teadatahtmisena.

Miks mitte Eestis ka spordijuhtide seas plats pisut puhtamaks lüüa, nagu seda nõudis Venemaal president Dmitri Medvedev? Ettevõtetes vahetatakse ka juhid pikema jututa välja, kui tulemused langevad. Või on meie häda selles, et praeguste spordijuhtide asemele pole paremaid kusagilt võtta? Vähemasti korvpalliliidus, kus asjad on ikka täitsa karile jooksnud, paistab see küll nii olema.

Nii lihtne see löömine ka pole. Ja kes see lööja olekski? Juhid on valitud kõigi demokraatlike reeglite järgi ja vahetada saab spordirahvas neid üksnes valimiste kaudu. Nii et kui tuntakse end kehvasti juhitavat, eks valitagu etteotsa paremad. Venemaa meetod meile ei kõlba.

Kui Eestis läheb jutt spordi juhtimisele, siis paljud vaatavad sinu ja Jüri Tamme, Toomas Tõniste ja Erika Salumäe ning veel mitme endise tippsportlase poole. Olete kõik suures poliitikas kaasa rääkinud, aga mis te spordi heaks ära olete teinud?

Vast ehk teatakse, et olen ellu kutsunud oma kergejõustikukooli ning Reval Hotels Cupi ning mul on selle üle heameel. Olen ka EOK täitevkomitee ning mitme rahvusvahelise spordi juhtorgani liige. Tegevus seal teenib kindlasti Eesti spordi huve. Ka teised nimetatud tegutsevad spordirindel aktiivselt.
Kui aga küsimusega peetakse silmas meid kui riigikogu liikmeid, siis tuletan meelde, et riigikogu tegeleb seadusloomega. Meie sealt küll sporti ei juhi. Eesti sporti juhib ikka mõni teine organ. Kuigi ei saa mõnikord aru, missugune.
Liiati pole endisi tippsportlasi riigikokku valitud sugugi spordiasju ajama. Riigikogus pole spordikomisjoni.
Aga kui ministeeriumi spordiametnik teatab, et on «EOK inimestega korduvalt rääkinud, ent tulemusi veel tõesti pole», ja et «muutusteks spordis vajan riigikogu abi», siis mis seal ikka – saagem kokku ja rääkigem. Siis selgub ehk ka, mis muutusi ja abi meilt oodatakse.
Lõpuks on ära unustatud fakt, et endiste tippsportlaste eestvedamisel eraldati olümpiaettevalmistuseks täiendavalt üheksa miljonit krooni.

Hobi korras paari Eesti tippkergejõustliklast juhendanud Jaanus Kriisk analüüsis hiljuti Eesti Päevalehes tiitlivõistlustel medaleid võitnud kergejõustiklasi ja tõi välja, et need, kes noorena ja juuniorina on rahvusvahelisel areenil pjedestaalile küündinud, ei ole täiskasvanuna seda suutnud, ning kes täiskasvanuna medaleid toonud, ei olnud jälle noorena kuigi edukad. Siit kumab minu arvates läbi Eesti spordi peamisi valupunkte: kuidas tagada edukas üleminek noorteklassist täiskasvanute hulka. Tean mitmeid suusatajaid, kes on just noorteklassis käega löönud, tuues põhjenduseks, et täiskasvanute klassis läbimurde üritamiseks ei jätku lihtsalt rahalist ressurssi. Milles näed noorteklassist täiskasvanute hulka ülemineku peaprobleemi?

Ega medalite võitmist juunioride klassis pea pelgama. Küsimus on ainult, milliste vahenditega need saavutatakse.
Eesti spordis hakkab muutuma valupunktiks asjaolu, et trenni tehakse ajaliselt ja mahuliselt järjest vähem. Toon näite: kui auto mootori maht on 1,2 liitrit, siis forsseeri palju tahad, ega võidu ikka sõida. Noorteklassis tuleb ära teha kindel hulk ettevalmistavat tööd. Lisaks leida motiveeritud süsteem treeneritele ja sportlastele, mis oleks orienteeritud tulemustele.

Lapseeas ja noorteklassis tegemata jääval treeningtööl on minu arust mitu põhjust. Esiteks, kehaline pingutamine pole enam kuigi popp ning sport pole teab mis in. Spordipoisina, ütleme nii, tüdrukute seas nüüdisajal enam eriti ei skoori. Teiseks, humanismist läbiimbunud alalhoidlikkus, mis spordis läbilöömiseks hädavajaliku jõhkravõitu võitluslikkuse asemel tõstab kilbile rohkem nn pehmeid väärtusi. Ja kolmandaks: noortetreenerite vähesus ja kesine tase. Paraku näib treeneritöö väärtustamine sama lootusetu nagu õpetajaameti ausse tõstmine. Või näed siin siiski mingit retsepti?

Et mul on enda kergejõustikukooliga kogemusi, siis läheks siin vastamine liiga pikale. Teema aga on oluline ja väärib arutamist võib-olla enamgi kui tippspordi teema. Mis omakorda saab ju alguse lasteeast. Kõige alguses on laps.

Ühe peamise Eesti spordi hukutajana on märgitud spordikoolide ärakaotamist ja nende asemele klubide loomist. Klubid on aga enamasti nõrgad. Mida arvad spordikooli kunagise kasvandikuna spordikoolide asendamisest klubidega?

Ega spordikoolid ole ka mingi imevits. Küsimus on, milliseid ülesandeid klubidele seatakse. Spordiseaduseski on viide, et raha saab eraldada ainult neile, kel on olemas arengukava. Kui paljudel rahasaajatel on arengukava ette näidata? Kes selle täitmist kontrolliks?

Selleks, et noored sportlased spordile käega ei lööks, on arutatud, et peaks tippsportlased koondama kaitseväe tiiva alla ning samuti andma kõrgkoolides rohkem võimalusi spordiga tegelda, nagu näiteks Ameerikas. On need kaks ideed Eestis teostatavad ja kas nad annaksid soovitud tulemusi?

Kindlasti annaks tulemusi. Kasutaksin küll kaitseväe asemel sõna jõustruktuurid. Loomulikult peaksid tegelema rohkem spordiga kõrgkoolid. Kust leida ainult lisaressursse? Kõrgkoolid saavad raha riigilt õppe-teadustööks, mitte tudengite sportlikuks tegevuseks.

Kui nüüd Eesti sporti tõsiselt reformima asuda, siis millest või kellest peaks pihta hakkama?

Esiteks peame kokku leppima, millised alad on riiklikult eelisarendatavad. Minu hinnangul on need olümpiaalad. Ülejäänute rahastamine võiks toimuda läbi hasartmängumaksu või kultuurkapitali.
Teiseks tuleks korrastada pearahasüsteemi. Tuleb selgelt eristada, milline tegevus on suunatud harrastusele, milline aga edukusele. Tuleks muuta ka pearaha andmise ajalist diapasooni, näiteks vahemikus 7. kuni 20. eluaastani.
Hetkel on Eesti spordisüsteem liiga killustunud, mõistlik oleks ühtne juhtimine. Praegu on kogu aeg ülal küsimus: kes juhib, kes vastutab? Ilmselt sellepärast inimesed oma küsimustele vastuseid ei kuulegi.
Aga muidugi on need üksnes paar minu mõtet. Küsimus reformimisest tuleks esitada neile, kes sporti juhivad. Riigikogulane Nool seda au endale kindlasti võtta ei saa.
******Zion National Park, Utah. 23. juuni 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)

Foto 1: Tiiu Nurmberg kukub Vancouveri olümpial slaalomi esimeses sõidus. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2. Riigikogu liige Erki Nool. Foto autor: Arno Saar, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: Kein Einaste (esiplaanil) ja Anti Saarepuu lõpetavad Vancouveri olümpial oma etteaste meeste suusasprindis. Mõlemad kukkusid distantsil. Foto autor: Joosep Martinson, Õhtuleht/Scanpix
Foto 4: Eesti Olümpiakomitee president Mart Siimann õnnitlemas Tallinnas Vancouveri olümpial hõbemedali võitnud Kristina Šmigun-Vähi. Keskel Rutt Rehemaa. Foto autor: Mati Hiis, Õhtuleht/Scanpix
Foto 5: Erika Salumäe. Foto autor: Helin Loik, Naisteleht/Scanpix
Foto 6: Erki Nool õpetamas Mikk Pahapillile teivashüppe finesse. Foto autor: Artur Sadovski, Postimees/Scanpix

21 Kommentaarid:

At 09:43, Anonymous Anonüümne said...

Head küsimused. Kiitus. Noolelt on aga väga riigikogujalikult ümargused vastused. Oma tegemata tööst ei soovi grammigi rääkida. Ainuke saavutus riigikogus on tal 9 miljonit Vancouveri olümpiafiasko toetuseks.

 
At 09:47, Anonymous Anonüümne said...

eks anonüümne leiab ikka tera kust nokkida. Ega Nool selles süüdi ei ole, et isegi 9 milli eest ei suudeta eelviimastest kohtadest kõrgemale tõusta.

mp

 
At 10:21, Anonymous Anonüümne said...

Mis tera?! Nool ainult kaagutab, kuigi ka selliseid mehi on vaja, kuid kahjuks kaagutamisest on riigi tasemel asja edendamiseks vähe. Siin on vaja peale isikliku sarmi ka orgunnivõimet ja ajutööd. Mõni võib selle peale targutada, et mine orgunni ise, kuid siin tekib kohe küsimus, et kas Eestil on vaja riiklikku tippsporti?! Tegelikult ju ei ole vaja! Riiklikult jagatakse suurt pappi ainult siseringi meestele. Tulemused rahajagajaid ei koti.

Kas tänane "lapsed süstalde juurest tänavalt ära" programm on nigel ja tuleb asendada talentide sõelumise programmiga? Loomulikult mitte, pigem vastupidi! Raha riiklikult tippspordilt ära võtta ja jagada laste huvitegevuseks! Lapsed on meie tulevik ja tulevane maksubaas. Mida väiksem on süstla ja AIDS-i otsa kuukuvate noorte hulk, seda suurem on Eesti tulevane maksubaas penskarite toetamiseks! Sporti tehakse süsteemi kiuste nagunii ja siin ei muutu mõnest miljonist riigi kroonist miskit.

 
At 10:24, Anonymous Anonüümne said...

mis mõte on artikleid kopida siia? tähelepanu juhtimiseks piisaks ka lingist. mitu korda oled öelnud, et see siin pole ametlik töö ja ajakirjandus, aga kopid leheartikleid siia.

 
At 11:13, Blogger Priit Pullerits said...

...sest siia saab panna täisversiooni, lehes peab enamikku asju kõvasti lühendama.

 
At 11:13, Anonymous Anonüümne said...

Lõpetage see vastutuse veeretamine ja hakake ükskord koostööd tegema! Nool kirjeldab, et praegune spordijuhtimise süsteem ei tööta. See on kõigile selge. Praegust süsteemi saab muuta seadusandluse muutuse kaudu vaid Riigikogu, nagu Nool isegi märkis. Eesti Spordi Nõukogu ei saa seda teha mitte. Jõudu tööle!

 
At 11:25, Anonymous Anonüümne said...

a siis pole mõtet ju lehte üldse lugeda?

 
At 11:27, Anonymous Anonüümne said...

ja paluks siis ära märkida, millist osa lehes polnud

 
At 11:29, Anonymous Anonüümne said...

jah, lülita meediakanalid välja. pp on sümbol - silmaklapid, mida lugeja ise ees hoiab. loa ainult siin ilmuvaid tekste ja kommentaare - poliitikast moeni, kõik on kaetud

 
At 11:36, Anonymous Anonüümne said...

p...p
..|..
_____


O----O
--|--
--/\--


nagu näete, on pp-silmklappidega kodanik õnnelikum, klappideta mehel on aga nina peas kõveralt ees!

 
At 11:40, Blogger Ain said...

Tekib mulje, et Eesti on olnud olümpial alati väga edukas, kuid kas on? Tuleb meelde, et Atlanta 1996 oli ju päris suur läbikukkumine, kuigi oli medalisoovijaid palju (näit: Nool, Bukrejev, Sild, Nazarov, Kaabermaa jne), tol ajal olid neil võrreldes hoopis suuremad toetused välja jagatud, kuid mis tuli, suur ümmargune "0". Minu meelest polegi Eestis kunagi mingit süsteemi kunagi olnud, kõik kes on midagi saavutanud on olnud fanaatilised treenijad (Nool, Loskutov, Veerpalu...). Nii see ka jääb, ei olegi võimalik midagi rohkemat saada..., kui ei ole fanaatik siis süsteemi olemasolul ikka tippu ei jõua.

 
At 14:29, Anonymous Anonüümne said...

Tasub lugeda ka Jaak Salumetsa intervjuud, http://www.epl.ee/artikkel/494334
Kui on piisavalt sõnavõtjaid, siis loodetavasti hakkab miskit ka liikuma.

Tarvo

 
At 14:45, Anonymous Anonüümne said...

Salumetsal on miski selgeksvaidelmata visioon tõesti, kuid see on toores ja vajab kõvasti kõpitsemist, samas Salumetsaga on mõtetu ajaraisk vaidlema hakata. Tal vettpidavaid argumente ei ole, on ainult suured ideed. Kas tõesti uus rada mida lonkida? Korvapalli allakäik näitab selgelt kuidas on meeskonnaalade atraktiivsus vähenenud. Vaatajate ridades on ainult sõbrad, tuttavad ja sponsorid...

Teeme ikka selgeks, et sport on eelkõige meelelahutus ja riiklik toetus meelelahutusele peaks olema samasugune nagu diskosaalidele. Ka seal tehakse sporti, vastavalt võimetele ja oskustele ja motivatsioonile.

 
At 15:22, Anonymous Anonüümne said...

Pullerits 11:13

Millistest kärbetest räägite? Märkasin, et blogis pöördute hr. Noole poole sina-vormis, ajalehes teietate. Kui paar pisikorrektuuri ("praegu" asemel "hetkel" jne) välja arvata, siis on ajalehes ja blogis täpselt sama sisuga artikkel.

Ei saa teie kommentaari poindist aru.

 
At 21:19, Anonymous Anonüümne said...

Nool ütles, et teda ei valitud Riigikogusse sporti korraldama vaid poliitikat tegema.
Sellega ei saa nõus olla, rahvas valis teda kui tippsportlast, mitte kui poliitikut. Poliitikuks ta peab veel arenema. Poliitikas on teisi tugevamaid just sport oli see, miks Noolele hääled anti ja millega ta ja veel neli tippsportlast RK valiti ja sport on see, millega nad nüüd tegeleda ei taha. See et seal ei ole spordikomisjoni ei ole aksepteeritav vabandus, see on nende tegemata töö.

 
At 21:22, Anonymous Anonüümne said...

15:22 PP rääkis teoreetilisest võimalusest, et blogisse saab veel lollemat juttu kirjutada kui ajalehte.

 
At 08:21, Anonymous Anonüümne said...

Lugege Noole vastuseid ja kaege ka Sirbist tema äiapapa Paavo Kivise kirjutist "Au on inämb kui asi!" ja siis näete, et sealses pereringis on üks ja seesama laul - kõik teised on viletsad, hädised , saamatud ning ainult meie oma "kulla Erkikene " on see kõige suurem , ausam, andunum , pühendunum jne.jne. sportlane kogu senise Eesti spordi ajaloos. Aga oh imet- vaatamata sellele, lausa totaalsele ja haiglaslikule kritiseerimisele tehakse Eesti spordis tulemusi, mis ületavad " meie oma pere iidoli" saavutused. Kui võtta kokku aastate jooksul tandemi Kivine- Nool poolt halvustavalt ja ülejäänusd sportlaskonda solvavalt tehtud avaldused, siis näed, milline vaim tegelikult seal kitsas ringkonnas valitseb. See on tõsise alaväärsusega läbi ilmunud seisund ja ilming, millele meedia agaralt ka väljundeid tekitab, sest vahel on ju päris hea sellist lapselikult naiivset mõttevada pakkuda - kohe mitu lehte saab ära täita. Mis sest, et konkreetsust, arendavat ja tahet midagi KA ISE ÄRA TEHA selles eriti pole. Ehkki väimeespoeg ise istub kõrgel toolil...ja justkui üritab vahel ka mõnes arutelus viit sõna lauseks seada. Sest kogu aeg lisandub ju uusi teemasid , lisaks peateemale spordile. Näiteks tuleb kõrvalt keegi sõber ja ütleb - ehk võtad nüüd sõna ka pakendisüsteemi osas...
Muidugi, ütleb Erki - see on ju imelihtne ...ja läheb lahti - seosetu , argumenteerimata jutt, kus paari esimese lause järel on kõigile selge, et kuraasikas olümpiavõitja on taas pehme pehme teiba võtnud...
Nii et ootame aga uusi heietusi !

 
At 09:55, Anonymous Anonüümne said...

Äiapapa jutt on oluliselt asjalikum kui intervjueeritaval. Elukogemusega inimene ikkagi.

 
At 10:34, Anonymous Anonüümne said...

Aru ma ei saa, mis siin nii keerulist on ja miks peab pidevalt keerutama?
Olümpiale lubatakase iga sportlase kohta üks asjapuu. Selleks, et Kristiina saaks kaasa võtta oma tiimi, ilma millete tänasel päeval medalit ei võideta, tuleb kaasa võtta palju sportlasi. Tiimis on kolm määrdemeest, massõõr, arst, treener, tiimipealik jne. Sama Andrusel. Arvutage ise mitu sportlast selleks tuleb olümpiale viia, et vajalikud taustajõud olemas oleks. Asjatundmatu on nende sportlaste tulemuste kallal norida. Nemad tegid mis suutsid, paremaid meil ei ole. Nad olid nagu jalgratta grupisõidus töötegijad, kes rügasid liidrite heaks, antud võistlusel oma kohalolekuga.
Tegijad olid meil Andrus ja Kristiina. Mõlemad olid heas vormis. Kristiina tõi medali, Andrusel ei olnud õnne, eriti distantsivaliku osas (suur suusamaa Norra surus Peterile sobiva formaadi läbi).
Lühidalt, ei läinud see olümpia nii aiataha midagi.
Vastupidisel arvamusel on asjaga mitte kursis olevad inimesed ja seda arvamust võimendav ajakirjandus.
Siit küsimus: mida siis oleks pidanud teisiti tegema?
T

 
At 07:05, Blogger Unknown said...

Tähelepanu !!!

minu nimi on Mavis Carlos, i esindaja Aiico kindlustus laenu laenuandja äriühing Brasiilias, anname välja laenu 2% huvitatud määra, kui olete huvitatud võtke see e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd oma laenu üleandmine kohe. võite meiega ühendust võtta ka selle vandeadvokaat e-post: amaah.credit.offer@gmail.com ka. meie firma on kunagi valmis üle mingi summa teile alates 5000 € kuni 100.000.000 euro mõni teie projekti oleme kunagi valmis krediidi teid periood 1 või 2 nädal tehing.

Attention !!!

my name is Mavis Carlos, i representative of Aiico insurance loan lending company in Brazil, we give out loan at 2% interested rate, if you are interested kindly contact this email:(maviscalos_laen_laenamine@outlook.com)now for your loan transfer immediately. you can also contact us on this barrister email:amaah.credit.offer@gmail.com also. our company are ever ready to transfer any amount to you starting from 5000 euro to 100.000.000 euro for any of your project, we are ever ready to credit you in an period of 1 or 2 week transaction.

 
At 09:14, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.5.14
vibram fivefingers
kate spade handbags
michael kors handbags outlet
football soldes
dsquared
coach handbags
michael kors outlet online
canada goose jackets
moncler outlet
christian louboutin outlet

 

Postita kommentaar

<< Esileht