Esmaspäev, august 22, 2016

Pullerits: Miks peab sportlasi saatma kogemusi hankima?

Olete pannud tähele, kui kerge on enamasti iga vähegi vastutusrikka võistluse algus? Seda muidugi juhul, kui olete sellistel startinud; ma ei pea siin silmas järve-, metsa-, raba-, öö- jm imelikke jookse ning muid tilu-lilu üritusi. Kui nõukogude aja lõpus, mille spordiharrastust viljastavatest tingimustest (ja samuti sellest, kuidas Eesti taasiseseisvumine oleks spordiharrastusele peaaegu fataalseks saanud) kirjutasin nädalavahetuse Postimehe Arterisse pika ja põhjaliku loo, tegelesin ülikooliõpingute kõrvalt ajaviiteks ja -täiteks 800 meetri jooksuga, ja kui siis stardipaugu järel minema kihutasin, oli esimesel kahesajal meetril sageli tegu, et liiga kiiresti ei jookseks – uskumatu kergus oli jalgades ning lennukus imeliselt suur. Millest see tulenes?

Loomulikult sellest, et kui läksin võistlema – ja ma ei läinud lihtsalt kaasa lööma, nagu 99,9 protsenti teist kõigist, kes te osalete nüüd rahva- ja massispordiüritustel (ei saa siin öelda, et -võistlustel, sest ega te ju tegelikult võistle, vähemasti mitte kõrgete kohtade nimel) –, siis ikka selle nimel, et tulla esikolmikusse või rünnata isiklikku rekordit. Seda ka 1988. (või 1989.?) aasta Eesti meistrivõistlustel kergejõustikus, kus 800 meetris toimus Kadrioru staadionil kolm või neli eeljooksu, ja liiati veel ebaharilikul ajal, hommikul umbes kella poole kümne paiku. Edasi pääsesid iga jooksu võitja ja ülejäänud aegadega. Mäletan, et esimese eeljooksu võitis Raivo Raspel ajaga umbes 1.55,5, mis tähendas, et ajaga edasi pääsemiseks pidin jooksma isikliku rekordi. Sest minu eeljooksus, teises, oli selge favoriit tollane Eesti rekordimees Raivo Mägi (1.46,19). Mis seal muud üle jäi, kui minna riskile ja võtta tempo kohe üles. Vedasin jooksu teise ringi tagasirge keskpaigani ehk 550 meetrit, siis läks Mägi mööda. Lõpuks jäi ajalisest eesmärgist ikkagi puudu, nii et pidin rahulduma osalemisega B-finaalis. Aga jooksu algus, mäletan, oli korraliku keskendumise tõttu hea küll – aga ilmselt liiga kiire.

Õppetund: selleks, et tiitlivõistlustel – jah, ka Eesti meisitritiitel on tiitel – head tulemust saavutada, on vaja tiitlivõistluste kogemusi. (Just seetõttu, et tollal oli suurematel tiitlivõistlustel kombeks 800 meetri eeljookse pidada hommikul, oli ka Eesti meistrivõistlustel toodud selle ala eeljooksude aeg äärmiselt varaseks.) Ja seetõttu ei saa hukka mõista neid Eesti sportlasi, kes käivad suurtel tiitlivõistlustel kogemusi soetamas – muidugi juhul, kui nende suurvõistlustel osalemine ei piirdugi aastast aastasse ainult kogemuste järel käimisega.

Suurte ja tähtsate võistluste olustik ja atmosfäär on sootuks teistsugune kui muudel võistlustel, on mulle rääkinud mitmed Eesti sportlased, alates olümpiavõitja Erki Noolest ja lõpetades paljudel tiitlivõistlustel käinud Risto Mätasega, nii et ilma varasemate kogemusteta on seal raske toime tulla. (Meenub, kuidas Eesti jalgpallikoondise endine ründaja Indrek Zelinski rääkis mulle, mismoodi nii mitmelgi koondislasel olid jalad lausa värisenud, kui nad astusid kunagi ühes valikmängus Portugali vastu nii suurele staadionile, millist nad polnud elu sees näinudki.)

Las ma räägin teile kaks värvikat ja meeldejäävat lugu 400 meetri tõkkejooksjast Jaak-Heinrich Jagorist, millised hullud ja ootamatud asjad võivad juhtuda, kui oled suurvõistluste debütant.

Kaks aastat tagasi EM-võistlustel Zürichis (fotol vasakul), täiskasvanute tiitlivõistluse debütandina, tuli Jaak-Heinrich Jagoril maksta kooliraha. Esimesele tõkkele lähenedes unustas ta võistlusärevuses tavapärase sammurütmi ning pidi tõket ründama vale jalaga. Ent adrenaliin oli nii suur, et esimese hooga ei pannud ta seda tähelegi. «Tahe oli räige,» meenutab ta.

See, et midagi ei klapi, jõudis talle pärale avakurvi lõpus, kui kõiki järgnevaid, tagasirgel asuvaid tõkkeid tuli segi läinud rütmi tõttu rünnata samuti vale jalaga. Viiendasse tõkkesse rammis ta aga koguni niimoodi sisse, et too lendas pilbasteks. Seetõttu kadus ka õige hoog. Viimastel tõketel tegi ta enda sõnul lennukit, mis tähendab inetut, aeganõudvat tehnikat. Isiklikust rekordist kaks sekundit kehvem aeg 52,67 andis tagant kolmanda, 34. koha.

Eelmise aasta MM-võistlustel Pekingis tabas Jagorit treener Mehis Viru hinnangul närvipingest tingituna paar sekundit pärast starti sootuks ootamatu kogemus: pilt kadus poolel teel esimese tõkke suunas silme eest ja heli kõrvust. «Mida, mida?!?» mäletab Jagor jahmatust.

Viis-kuus sammu tegi ta n-ö autopiloodi peal, midagi nägemata ja kuulmata. Jõudis vaid mõelda, et kui nägemine ühe-kahe sammu pärast tagasi ei tule, peab katkestama.

Aga tuli tagasi.

Aeg 50,29 andis 36. koha.

«Oma tegin ära,» tõdeb Jagor. «Aga kuidas see sai tehtud, seda enam kogeda ei tahaks.»

Viru lisab «Tujurikkuja» Eesti sportlase paroodiale viidates: «Teleklassikuid tsiteerides – siit on hea edasi minna.»

Foto 1: Rasmus Mägi (keskel) Rio olümpial 400 meetri tõkkejooksus. Kas vasakul olev brasiillane ei jookse mitte tõkkest mööda? Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 2: Meeste 800 meetri jooksu finaali start Rio olümpial. Foto autor: Chine Nouvelle / SIPA / Scanpix
Foto 3: Kaasvõistlejad aitavad Roman Fostit pärast Rio olümpia maratonijooksu lõppu jalule. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 4: Kolmikõdede Luikede sambatants pärast Rio olümpia maratonijooksu lõppu. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 5: Jaak-Heinrich Jagor 2014. aastal EM-võistlustel Zürichis 400 meetri tõkkejooksus. Foto autor: Stanislav Moshkov, Õhtuleht/Scanpix
Foto 6: Jaak-Heinrich Jagor (keskel) 2014. aastal EM-võistlustel Zürichis 400 meetri tõkkejooksu lõpusirge algul. Foto autor: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix
Foto 7: Lugejate soovil pilt olümpial iluvõimlemises pronksmedali võitnud ukrainlannast Anna Rizatdinovast. Foto autor: AP/Scanpix

24 Kommentaarid:

At 10:33, Anonymous Anonüümne said...

Kui võimalik, siis aitab nüüd Jagorist. Olete omalt poolt teinud kõik, et promoda sibulakoorijat samal tasemel sambatantsijatega. Paraku! Arvestades treener Mehis Viru varasemaid praktikaid - Liimask, Leibak, Pintsaar - on Jagoril max 1-2 hooaega veel, et midagi üritada. Pärast seda on karjäär läbi.

 
At 14:24, Anonymous Anonüümne said...

Peremees, võhmamehed ootavad ohhootat.
Pronksine Rizatdinova.

 
At 15:23, Anonymous Anonüümne said...

See Jagoriga juhtunu, kus tõkkejooksu stardist pannakse minema nõnda, et samm on liiga pikk, on juhtunud vist iga tõkkejooksjaga. Eriti tihti juhtub seda noorsportlastega 110 m tõkkejooksus. On minugagi juhtunud. Aga see oli kogemus ja õppetund kogu eluks - pea peab elu juhtima, mitte emotsioonid ja adrenaliin.

 
At 17:16, Blogger Priit Pullerits said...

Jah, on küll nii, 15:23. Mäletan ühte ajakirjanike kümnevõistlust kuskil 1980ndate lõpus TRÜ staadionil. Ei suutnud tõkkevahesid kolme sammuga joosta, polnud ju seda ala kunagi õppinud ega harjutanud, aga viie sammuga oli õudne tippimine ja aja kaotus. Siis paar päeva enne käisin proovimas, et teen nii, et stardist lähen välja sedasi, et ründan esimest tõket vale ehk vasaku jalaga, sest siis saan vähemalt järgmise tõkkevahe võtta mulle jõukohase nelja sammuga ning sedasi paar kümnendikku võita. Seetõttu tuli vahetada ka stardipakkudel jalgade asend. Vahetasin, aga unustasin stardist väljudes ära, et pean tõket ründama vale jalaga, ja läksin kohe esimese tõkke eel rütmist välja, pidin hakkama tippima, et saada õige äratõukejalg - sest olin pärast stardipauku justkui täiesti unustanud, et peangi tõkkele minema vale jalaga - ja kaotasin hoopis palju kümnendikke. Õppetund: ei tasu võitluse eel hakata viimasel minutl midagi uut omandama ega eksperimenteerima.

Aga 110 m tõkkeid on ikka raske ilma igasuguse eriettevalmistuseta kolme sammuga joosta. Või on siin mõni mees, kes väidab, et saab sellega külmast peast ehk ilma igasuguse eelneva tõkkejooksukogemuseta hakkama? Kui on, andke märku, tulen staadionile vaatama, võtan videosse ja panen teie kiituseks YouTube'i üles ning, mis peamine, teen kõvasti välja kah.

 
At 18:03, Anonymous Anonüümne said...

Siin on selliseid mehi küll ja küll. Parem öelge, mis te selle kõvasti välja tegemisega mõtlete. Ja unustage juutuubitamine, need kaadrid kaovad sealt sama kiirelt kui teie treeningukaaslase, kelle nime ei tohi mainida, Scanpix'i kartoteegist laenatud pildid.

 
At 20:34, Anonymous Anonüümne said...

Mar-Tin Sorokin-Priimje, ma ei olnudki tähele pannud, et olete PP kodulinnast eelmisel aastal kaastjelised leidnud - "Grupuskulaarne identiteediloome eesti paremäärmuslaste võrgusuhtluses" oleks täpselt nagu Teie või postmodernismi tekstigeneraatorist! Tegelikult oleme me siin kommentaariumis kõik läbinisti grupuskulaarsed, kas pole. Isegi veganid ja feministid on sama sildiga, meiega sama sildiga!

Homme dohtritöö kaitsmisele järgneval vastuvõtul näeme?

 
At 20:47, Anonymous Anonüümne said...

Aga meiesuguste vanade meeste 110mtj tõkkejooksuüleskutsed lähevad nüüd küll veits üle Haigekassa tänase rahastusvõimaluse võlli - proovime liiges- ja luumurde ikkagi vältida.

 
At 02:12, Anonymous Trener said...

Teie annap minule paremat materjaali. Mina siis teen nemast sportlased!

 
At 05:34, Blogger raybanoutlet001 said...

michael kors outlet
michael kors outlet
kobe bryant shoes
adidas tubular
louboutin shoes
oakley store online
tiffany and co outlet
michael kors outlet store
hogan outlet
adidas stan smith uk

 
At 03:21, Blogger Unknown said...

cheap jordan shoes
birkenstock sandals
los angeles lakers jerseys
chicago bears jerseys
tiffany and co outlet
true religion jeans
ray bans
toms outlet
oakland raiders jerseys
tiffany jewelry

 
At 14:21, Blogger Unknown said...

michael kors handbags
http://www.kobebasketballshoes.us.com
jordan shoes
cheap jordans
yeezy shoes
timberland boots
michael kors
michael kors outlet online
nike roshe uk
yeezy boost 350

 
At 10:01, Blogger raybanoutlet001 said...

cheap jordans
ray bans
dolphins jerseys
golden state warriors
michael kors handbags
nike blazer pas cher
gucci sale
boston celtics jersey
nike air huarache
louis vuitton sacs
2017.3.29

 
At 05:49, Blogger Unknown said...

christian louboutin shoes
fitflops sale
longchamp
michael jordan shoes
true religion uk
nike huarache
nike huarache
adidas stan smith women
prada eyeglasses
roshe run

 
At 06:29, Blogger raybanoutlet001 said...

tennessee titans jersey
nike outlet
true religion outlet
cheap nfl jerseys
ugg boots
jerseys wholesale
ugg outlet
michael kors bags
ray ban sunglasses
true religion outlet store

 
At 11:27, Blogger raybanoutlet001 said...

converse trainers
coach outlet
nike trainers
prada shoes outlet
cheap oakley sunglasses
michael kors uk
polo ralph lauren
lions jerseys
nike blazer
true religion outlet store

 
At 04:33, Blogger Unknown said...

vibram fivefingers
kyrie 3
hermes belt
kate spade handbags
yeezy boost 350 v2
hermes bag
adidas store
longchamp bags
air max 90
yeezy shoes

 
At 07:02, Blogger chenlina said...

chenlina20171103
ugg boots
coach factory outlet
kate spade outlet
burberry scarf
coach outlet
nfl jerseys
nike nfl jerseys
michael kors uk
coach factory outlet
christian louboutin pas cher

 
At 10:11, Blogger raybanoutlet001 said...

true religion jeans
nike outlet
nike store
ray ban sunglasses outlet
michael kors handbags
ralph lauren outlet
salomon boots
golden state warriors jerseys
michael kors handbags sale
jets jersey

 
At 04:13, Blogger adidas nmd said...

ralph lauren outlet
ed hardy clothing
jimmy choo shoes
golden state warriors
nike blazer pas cher
coach factory outlet
christian louboutin shoes
ugg outlet
oakley sunglasses
ralph lauren uk

 
At 08:38, Blogger Unknown said...

coach factory outlet
canada goose sale
coach outlet
adidas yeezy
prada outlet
new york knicks
san antonio spurs
chicago bulls jersey
christian louboutin shoes
ray ban sunglasses

 
At 04:11, Blogger raybanoutlet001 said...

zzzzz2018.4.27
christian louboutin outlet
canada goose outlet
ray ban eyeglasses
louboutin shoes
canada goose outlet
bears jerseys
prada handbags
christian louboutin outlet
minnesota vikings jerseys
coach factory outlet

 
At 10:27, Blogger Unknown said...

qzz0725
diesel jeans
air more uptempo
bape clothing
polo ralph lauren
ray ban sunglasses
uggs
kevin durant shoes
coach outlet online
true religion outlet
miu miu handbags

 
At 06:48, Blogger Unknown said...

www0803christian louboutin sale
red bottom shoes
pandora
canada goose outlet
pandora
ralph lauren uk
coach outlet online
hugo boss sale
pandora
ed hardy clothing

 
At 05:46, Blogger Unknown said...

www0820

nike blazer
cheap jordans
jordan shoes
coach outlet
ugg boots
jordan 4
canada goose
mbt
soccer boots
adidas nmd

 

Postita kommentaar

<< Esileht