teisipäev, august 09, 2016

Pullerits: Mis seisukorras on murtud luud?

Eile käisin oma murtud vasakpoolse rangluu ning samuti murtud neljanda ja viienda roidega Tasku keskuse perearstikeskuses kordusröntgenis. Kukkumisest ja murdudest on tänaseks möödas juba kaks ja pool nädalat.

Need nädalad ei ole olnud meelakkumine, elurütm on täiesti häiritud. Ma ei räägi sellest, et suvi ja suvepuhkus, nii palju, kui seda kevadisest Moabi rattaseiklusest üle jäi, on «metsas». Ei räägi ka sellest, et pole kaks ja pool nädalat jalatäitki sporti teinud. Olen järginud režiimi, mille arstid on ette kirjutanud. Üldistatult on ettekirjutis lihtne: anna endale rahu ja ära tõmble. Sest muidu võivad võrdlemisi õnnelikult lõppenud õnnetuse tagajärjed minna hullemaks. Räägin elukvaliteedist.

Mul olid luude murdunud otsad jäänud kukkumise järel kohakuti ning eluline peaülesanne oli hoida ära võimalus, et need võiksid nihkuda. Kui nihkuvad, tuleb nende paika saamiseks teha operatsioon. Operatsioon on alati ebamugav ja lisaks riskantne.

Rangluu ja roiete murd tundub väliselt kerge trauma – kipsi ehk lahasesse ju midagi ei panda, sest ei saa panna –, aga tegelikult on vaevarikas. Traumatoloog dr Leho Rips, omal alal Eesti absoluutne tipp, hoiatas juba murrupäeval, et ööd saavad olema piinarikkad ning päevadki ebamugavad. Ta ütles, et magada tuleb poolistuvas asendis, mis ilmselt tähendab, et nii mõnigi öö jääb magamata. Mitte just meeldiv perspektiiv...

Selili magamine pole mul kunagi õnnestunud. Keerasin esimestel öödel pooleldi küljele. See aitas. Aga sellegipoolest väsisid selg ja parempoolne külg sundasendist sedavõrd ära, et kahel korral tuli öösiti üles tõusta ja toas ringi jalutada, et väsimusest valutav selg, just abaluude piirkond, ja parem külg taastuksid. Kusjuures tõusta ei olnud sugugi kerge, sest see avaldas muljuvat survet vasakpoolsele, vigastatud küljele, ning tekitas valu, mis pani hambaid kokku suruma.

Esimesed röntgenipildid nädal pärast õnnetust näitasid, et olin peaülesandega hakkama saanud. Luuotsad polnud nihkunud. Järgmine ülesanne oli samamoodi jätkata.

Eile, esmaspäeva pärastlõunal, käisin, nagu öeldud, kordusröntgenis. Olukorral tuleb ju silma valvsalt peal hoida. Miski pole garanteeritud enne, kui lugu on lõpule jõudnud. Sinna on aga veel pikk maa minna. Dr Rips ütles, et nädala pean veel kätt hoolikalt kaelas hoidma ja loomulikult iseennast hoidma. Siis saab hakata loodetavasti edasi vaatama, mis edasi saab.

Eksivad need, kes loodavad (või pelgavad?), et istun peagi taas sadulasse. Võru rattarallil ei stardi ma sada protsenti. Mind sinna ärge oodake. Sel ajal, loodan, et on asi nii kaugel, et saan hakata tegelema taastusraviga. Õlg tuleb esmalt taas liikuma saada. Mullu, kui Võru rattarallil remonditaval viaduktil samale, vasakule õlale kukkusin, tuli mul pärast sügisest kuni kevadeni kõvasti vaeva näha ja võimelda, et traumeeritud õla liikuvus enam-vähem korda saada. Seetõttu tulid ka suusahooajal esialgu viletsad tulemused, kuni viimaks õnnestus Haanja klassikamaratonil siiski esisajasse sõita.

Aga pärast seda, kui oled näinud Rio olümpia maanteesõiduvõistlustel proffide košmaarseid kukkumisi ja luumurde, on tark ka teiste karmist saatusest üht-teist kõrva taha panna. Nagu on iga aasta pannud sadakond ratturit, kes ei ole enam Tartu rattaralli starti läinud.

Foto 1: Itaalia rattur Vincenzo Nibali (paremal) Rio olümpia maanteesõidu lõppfaasis, mõni aeg enne saatuslikku kukkumist ning rangluu murdmist. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Austraalia rattur Richie Porte, kes murdis Rio olümpia maanteesõidus abaluu. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 3: Belgia rattur Annemiek van Vleuten, kes kukkus Rio olümpia maanteesõidus liidrikohal ning vigastas kolme selgroolüli. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 4: Belgia rattur Annemiek van Vleuten mõned hetked enne kohutavat kukkumist Rio olümpia maanteesõidu viimasel laskumisel. Foto autor: AFP/Scanpix

30 Kommentaarid:

At 12:01, Anonymous Anonüümne said...

Luumurdudest mitte osalevad kodanikud ei mõtle mitte rattarallidest, vaid neid ootab 25.08.2016 ees: Transtar Temposari, V etapp - Tartu lahtised meistrivõistlused eraldistardis

 
At 17:22, Blogger Priit Pullerits said...

Mulle on jäänud mulje, et pigem mõistetakse hukka Ameerika ujujat Lilly Kingi, et ta suhtub avalikult vaenulikult Vene ujujasse Julia Jefimovasse, kes on varem kandnud 16-kuulist karistust keelatud ainete kasutamise eest ning selle aasta alguses jäi vahele meldooniumi tarvitamisega, kui lasti viimasel hetkel ikkagi olümpiale.

Mina olen Kingi poolt ega kriitikaga tema aadressil ei ühine. Enamgi veel, arvan, et dopingut pruukinud sportlastesse ehk petistesse tulebki niimoodi suhtuda, nagu suhtub King, neid avalikult vaenates ja tõrjudes, sest see, loodan, üks vahedamaid relvi nende petiste vastu. Las kannatavad selle pärast. Ja ei ole mingit vahet, kas karistus on ära kantud või mitte. Sa oled teisi petnud, sohki teinud, ja seda võiks kogu järgneva karjääri jooksul igal võimalusel nina peale hõõruda. Enamgi veel: arvan, et dopingut pruukinud sportlane ehk petis peaks saama eluaegse võistluskeelu. No olgu, kui see on liiga karm, siis 10-aastase võistluskeelu (mis on sama hea kui eluajaline).

 
At 17:39, Anonymous Martin said...

Hr Pullerits,
Kas olete kuulnud, et russofoobia vastu on venelastel üks hea rahvalik retsept, juba aastast 1812. Hiljem edukalt rakendatud 1917-24 ja 1941-45. Ravimeetod on väga tõhus. Ega te vist ei ole kuulnud. Paistab, et rangluu ja roiete murdudele ja peapõrutusele lisaks olete "külge võtnud" ka venevaenu.

 
At 18:03, Anonymous Juuniorsemiootik said...

Sel Jefimova-mutil jääb veel nahaalsust ülegi oma seategude meeldetuletamise pärast pisaraid valada ja ohvrit mängida!! Tuletame siis meelde, kellega tegelikult tegu:

Jefimova jäi keelatud ainete kasutamisega vahele 2014. aastal ning tema võistluskeeld kestis maikuust kuni 2015. aasta oktoobrini. Talt võeti ära 2013. aasta EMil võidetud medalid ning Jefimova ujutud maailmarekordid tühistati. Selle aasta märtsis andis ta samuti positiivse dopinguproovi, kui tema kehast leiti skandaalse meldooniumi kasutamise jälgi.

 
At 18:22, Anonymous Anonüümne said...

Eks selline füüsilise tegevuseta olek on võhmamehele kindlasti parajalt ruineeriv, aga loodame, et moraal säilib ja hiljemalt TM-il on vanameister jälle löögihoos.
Kindlat meelt!

 
At 21:54, Anonymous Anonüümne said...

No näed, Priidult tuli juba korralik näts mööda mune. Oleme konkreetsemad. Meid ei huvita praegu muud võistlused, vaid olümpia. Olümpia reglemendis peaks olema selgelt kirjas, et 12 aastat enne olümpiat peab sportlane olema dopinguainetest vaba. Mida teha aga arstide ja astmaatikutega? Võib-olla on 0-tolerants liiga karm, kuid aasta enne olümpiat ei tohiks ka arsti retseptiga dopingaineid sisaldavaid ravimeid tarvitada. Selle aja ikka suudavad nad oma tervist hoida vähemalt olümpia nimel.

Kes peaks Eestist selle ettepanekuga välja tulema. Ilmselt EOK president ja viima selle ettepaneku ROKi tasemele. Nõuame, et 12 puhtuse periood peab kehtima juba järgmistel taliolümpiatel. Seega kes on juba korra enne neid mänge vahele jäänud, see peaks ootama, kuni aastad täis tiksuvad.

 
At 22:24, Blogger Priit Pullerits said...

...Või veel üks ettepanek, kui mõnele tundub eluaegne liiast (mulle mitte). ROK võiks kehtestada reegli, et sportlane, kes kunagi ükskõik millal dopinguga vahele jäänud, ei saa olümpial kunagi enam võistelda. See võib küll olla ROKi pädevuses otsustada. Las nood alaliidud siis kutsuvad dopingupetised oma MMidele ja EMidele, aga olümpia jäägu vaid ausatele sportlastele. Mis võiks olla vähegi veenev argument selle ettepaneku vastu? Aga olümpiast pühkigu need tõbrassportlased suu puhtaks.

 
At 01:25, Anonymous Anonüümne said...

Ja kodumaal on Julia kangelane, kantakse kätel, russofoobia ohver ja loomulikult ei ole dopingu jamadel mingit alust. Mage värk.

 
At 13:51, Anonymous Anonüümne said...

Seda, et sportlastest on vähe, ka treenerid ei tohi olla varem dopingut tarvitanud ja riikide olümpiadelegatsioonide liikmed samuti. Dopinguga seotud sportlased ja nende toetajad võivad rahumeeli orgunnida dopinguspordimängud, mis iganes nime all. Noh nagu teame näiteks keha pumpajaid. Mõni keha pumpaja armastab uhkustada isegi pedaali pumpamisega üle tolereeritava piiri ning uhkustab sellega ka sotsiaalmeedias.

 
At 15:56, Anonymous Anonüümne said...

http://arvamus.postimees.ee/v2/3795281/karatetsempioni-vastulause-pulleritsule-oluempiaspordi-eesmaerk-polegi-kartulit-kasvatada-voi-peksa-anda?_ga=1.25867645.1731891099.1454336018

Minu arvates väärib lugemist, Pulleritsu artikkel oli tõepoolest meelevaldne- vahet pole, oli see siis iroonia ja naljaga mõeldu või mitte.
Aga kontidele head kokkukasvamist!

Toits Pärnumaalt

 
At 16:07, Anonymous Anonüümne said...

Ainult väga-väga-väga huumorimeeleta inimene sai Priidu lugu võtta tõsiselt ja sellest pöördesse minna. Kõige tobedam ongi see, kui inimene võtab täie tõe pähe seda, mida keegi teine on lihtsalt pullina teinud. Karateka Luhamaa on endale kõva külma dushi korraldanud.

 
At 16:22, Anonymous Anonüümne said...

Psühholoogi/psühhiaatri järeldusotsust ei ole veel?

 
At 17:14, Anonymous Anonüümne said...

No kui keegi siis psühholoogi vajab, siis enamus kommentaatoritest.

 
At 17:36, Anonymous Anonüümne said...

16:07-le
Huumor võiks ikka naljakas ka olla.

 
At 18:33, Anonymous Anonüümne said...

Nii, nüüd selgus, et Phelps on üks äraütlemata kaval mees kellele oma fikseeritud munadest väheks jäi.Tema teeb endale lupatud "dopinguna" lihastele ajutisi mune ja pärast munade taandumist paistab välja nagu kuldtiivaline mustade täppidega liblikas. Liblikujumise 200 meetri distantsil päädis selline nõidumisele sarnane munade tekitamine kuldmedaliga.

 
At 18:58, Anonymous Anonüümne said...

Olümpial oli üks karvane alfamees, kes sõitis eraldisõitu maanterattaga. Sõitis ja ei kartnudki viimaseks jääda.

 
At 00:20, Anonymous Anonüümne said...

Vaatan, et Taaramäe kiidab oma blogis Priitu: Tegelikult On Pulle hea ajakirjanik. kusimused on siirad ja skandaali mees ei otsi 😊 Lihtsalt Priit väga otsekohene ja samas ka tema küsimused ausad ja otsekohesed. vblla arvamused veidi üle võlli aeg-ajalt, aga intekad vblla parimad 😊 Aga koige rohkem meeldib mulle tema juures see, et ta südamest küsib ja uurib, kui ta millestki aru ei saa

 
At 01:37, Anonymous Anonüümne said...

Arvan, et see spordialade artikkel oli üks Priidu halvemaid artikleid sel aastal! Isegi kui see oli mõeldud läbi huumoriprisma, siis mu meelest on see väga haiglane huumor. No ei olnud naljakas. Milleks sellist saasta üldse vaja. Kui see artikkel ei olnud Priidu enda arvates aasta kõige nigelam (loetavus kindlasti hea, ilmselt seepärast kirjutaski, et klikke on vaja), siis mis on Priidu halvim artikkel see aasta. Spordimees reastab ju alati. Parimaid valitakse alati, võiks kehvema ise ka välja tuua. Aga see klikkide korjamine ajakirjanduses on vahel ikka väga haige. Kusagil on siiski piir. Kui ma läheks Raekoja platsile palja tilliga või jalutaks ni üle kaarsilla, siis saan ju ka pilti ja tähelepanu. Aga kas on vaja nii odavalt neid klikke korjata. Raha nimel teeme igasugust sitta?
Tõstke käsi püsti, kellele see artikkel korda läks ? Mis väärtus sel on ?

Aga anname andeks, Priit on kukkumisest veel natukene põrunud, aga küll haavad paranevad ja vanameister on varsti taas heas vormis :)

 
At 02:04, Blogger Priit Pullerits said...

...hei, hea inimene, elu oli liiga lühike, et seda kogu aeg liiga tõsiselt võtta. Võtke kõik vahel kergemalt, teate, väga mõnus on.

 
At 20:16, Anonymous Anonüümne said...

Ei peagi tõsiselt võtma. Aga see oli nõme nali. Pole mõtet siin hakata seda teemat ajama, et sellest huumorist saavad aru ainult haritud inimesed. Eks ma võtangi elu kergemalt, see oli Sulle lihtsalt väike tagasiside :)

 
At 10:57, Anonymous Anonüümne said...

Rangluu pole midagi hullu, on tunduvalt valusamaid õlapauke.Edu paranemisel.

 
At 05:13, Blogger raybanoutlet001 said...

toms outlet store
adidas yeezy boost
nike zoom
air jordan retro
timberland outlet
kobe basketball shoes
skechers go walk
mlb jerseys shop
oakley sunglasses

 
At 03:01, Blogger 姚嘉 said...

oakley sunglasses
michael kors handbags
ralph lauren
coach outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
hugo boss outlet
michael kors handbags sale
jaguars jersey
denver broncos jerseys

 
At 07:55, Blogger Gege Dai said...

louis vuitton
tory burch outlet
fitflops
cheap jerseys wholesale
oakley sunglasses
gucci outlet
ralph lauren pas cher
ray ban sunglasses
ferragamo shoes
michael kors handbags sale
20170214lck

 
At 09:11, Blogger raybanoutlet001 said...

atlanta falcons jersey
coach
michael kors handbags
minnesota vikings jerseys
adidas nmd
nike blazer
fitflops
cheap ray ban sunglasses
hollister clothing
salomon boots

 
At 14:22, Blogger LCc 03 said...

timberland outlet
yeezy boost 350
michael kors handbags outlet
hogan outlet online
salomon
air force 1
kobe shoes
chrome hearts online
true religion jeans
adidas neo

 
At 05:05, Blogger liyunyun liyunyun said...

jordan shoes
michael kors factory outlet
michael kors handbags
yeezy boost 350
cheap jordans
michael kors
nike polo
timberland outlet
adidas tubular runner
lacoste polo shirts
320

 
At 10:10, Blogger raybanoutlet001 said...

saints jerseys
north face
nike huarache
michael kors outlet
michael kors handbags wholesale
cheap oakley sunglasses
longchamp bags
nike store uk
reebok outlet
nba jerseys

 
At 04:42, Blogger aaa kitty20101122 said...

yeezy boost
yeezys
new england patriots jersey
longchamp
nike air force 1
adidas nmd
kyrie irving shoes
adidas tubular shadow
yeezy boost 350
adidas nmd runner

 
At 10:31, Blogger raybanoutlet001 said...

coach outlet
ray ban sunglasses
christian louboutin sale
christian louboutin shoes
carolina panthers jersey
gucci borse
coach outlet store online
coach outlet
nike huarache
lions jerseys

 

Postita kommentaar

<< Esileht