neljapäev, august 11, 2016

Pullerits: Miks Eesti sportlased tikuvad kätt väristama?

Vaatasin eelmisel ööl parema puudumisel USA-Austraalia korvpallimängu, sest tuli olla üleval seoses juhtumiga Riia lennuväljal, kus rida saabuvaid reise suunati mujale, näiteks Kaunasesse, ja kus kõige krooniks jättis Ryanair (lend FR 8086) julmalt, igasuguse seletuse ja abita Riiga maha ligi kakssada Brüsselisse sõita soovinud inimest, et vaadake ise, mis edasi teete, pakkudes vaid välja, et ostke suure raha eest järgmiseks või ülejärgmiseks päevaks uus pilet näiteks Dublini kaudu minevale lennule – põhimõtteliselt öeldes reisijaile, et käige põrgusse, meid absoluutselt ei huvita, mis teist saab (vaat siis, milline euroopalikkus!) –, niisiis, vaatasin telerist korvpalli, sest tahtsin ka oma silmaga näha, mida need Ameerika väidetavad superstaarid oskavad, ja imestasin... ei, mitte ameeriklaste oskuste üle, sest nende tabavusprotsent, vähemalt esimesel poolajal, oli masendav, ilmselt isegi viletsam kui Rapla TYCO-l (oli vist hiljuti selline meeskond?), vaid selle üle, et austraallased, kes kord juhtisid ja siis jälle taha jäid, ei hakanud tasavägises mängus kordagi n-ö kätt väristama.

Just see, käe või jala väristamine, iseloomustab aga pahatihti Eesti sportlasi, kui nad satuvad raske vastase vastu võimaliku võidu lävele.

Need, nagu teate ja olete isegi näinud, on olukorrad, kus hakatakse võidu aimduses võitu justkui kartma. Minetatakse senine tegevuskindlus, hakatakse poolabitult ringi vaatama, kaotatakse pea ja igasugune plaan. Sportmängudes väljendub see kõige reljeefsemalt: mäng jääb lihtsalt seisma, enam ei teata, kuhu pall panna ja kuhu liikuda; enamgi veel, enamik mängijaid keskendub justkui sellele, et pall mingil juhul tema kätte ei satuks ning ta midagi sisulist, otsustavat ette ei peaks võtma.

Loomulikult ei ole sellistes olukordades tulemuseks muu kui kaotus.

Nähes, kuidas austraallased ameeriklaste vastu kordagi kätt ei väristanud, tabas mind küsimus: miks eestlaste mäng, kui nad olnuks samasuguses võiduvõimalikus olukorras, oleks igal juhul lagunenud?

Ei tea, kas samasugust käe väristamist saab näha ka tänasel olümpia epeevehklejate turniiril?
*
PS: ainus ala, kus käe väristamisest pole pääsu, on... arvake ära!

Foto 1: Austraallane Damian Martin võimutseb korvi all ameeriklase Kevin Duranti üle. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Austraallane Ryan Broekhoff võitleb kartmatult ameeriklase Carmelo Anthony vastu. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 3: Austraalia meeskonna point guard Patrick Mills on murdnud julgelt korvi alla, viis ameeriklast vaatavad lihtsalt pealt, noist kolm on mahtunud ka pildile. Foto autor: AFP/Scanpix

39 Kommentaarid:

At 11:46, Anonymous Anonüümne said...

Pakun välja, et austraallased kasutasid mingit lubatud rahustavat "dopingut". Arstid oskavad selle käevärina fenomeniga võitlemiseks kindlasti ammendavaid retsepte anda.

 
At 15:51, Anonymous Anonüümne said...

Miks sa ise kätt väristad, kirjamees! Roided katki? Vabandus ei loe!

 
At 16:19, Anonymous Anonüümne said...

Seekord jääb kuld tulemata. hea kui pronks tuleb.

 
At 16:24, Anonymous Anonüümne said...

6.10.65 tähendab, et eestlased jäävadki sel olümpial peksupoisteks, kahurilihaks. Pronks lohutusauhinnana on tore emotsioon, kuid siiski peame tunnistama, et oleme nõrgad. Nüüd jääb küsimus, et mis edasi? Võib-olla peab funktsionäre vahetama?

 
At 16:45, Anonymous Kägu, kehakultuurlane said...

Sakslased tulid 4 paadil olümpiavõitjaks ja väristasid pärast kõvasti käsi.Ehk siis moraal selline et peale ja enne võistlust võib kätt väristada küll

 
At 17:39, Blogger Priit Pullerits said...

Väga õige, sm Kägu. Kui minust tehti toda legendaarset filmi "Kellele lüüakse pulsikella", siis seda üles võttes nentis lavastaja Andres Keil TRMi finišis, et peaaegu kõigil lõpetades käed värisevad. Nagu sissekandes viitasin - vaadake lingitud videot -, siis MTB on ainus ala, mis käsi väristab (peale motokrossi, mis kuulub brutaalsete spordialade hulka, nagu kinnitas spordimees Ligi).

 
At 18:55, Anonymous Risto M. said...

Blogipoeg on kõva võhmamees!

http://sport.postimees.ee/3796925/raio-piiroja-joudis-veteranide-mmil-a-finaali-meelis-atonen-kaotas-laatse?_ga=1.104747264.1636697462.1446371780

 
At 19:59, Anonymous Anonüümne said...

Lauatennis, Priit? Kindel, et lauatennis? Või oled ärevusest värisevate kätega midagi segi ajanud?

 
At 20:21, Anonymous Anonüümne said...

Ei näinud seda intervjuud. Aga kui Tiisler seal ütles sulgpall. Siis praegu eksis Priit oluliselt jämedamalt kui Tiisler. Uurime järgi.

 
At 21:18, Blogger Priit Pullerits said...

Aga mul on ka vabandus: üks käsi ainult töötab, teine jätkuvalt kaelas, ja pool kere ka audis, ei saa vasakule küljele juba mitu nädalat siin elus tugineda. Eks proovige sellises seisus ülisirget ja eksimatut rada ajada.

 
At 22:01, Anonymous Anonüümne said...

Priit kallis, paranda lisaks enda kirjutatu kõrval ka Tiisleri tsitaat ära, kui sul juba parandamiseks läks.

 
At 22:06, Blogger Priit Pullerits said...

Tehtud, 22:01.

Vahelduseks ka midagi rubriigist Rio Reporters Watch:
Tiisler juunior 18:45 ajal olümpiastuudios:
"Sulgpallis on meil ka teine esindaja Raul Musta näol."
St meil on Raul Must ja tema näo peal on veel üks sulgpallur.
Sama "näol"-konstruktsiooni kasutas noor telemees ka teist korda viis minutit hiljem.
Tegemist on parasiitväljendiga, mille ERRi ajakirjanikud peaks kindlasti oma sõnavarast välja juurima.
Ilusas eesti keeles oleks see nii:
"Sulgpallis esindab Eestit veel üks sportlane, Raul Must."
Ekraanil jooksevad Eesti Keele Instituudi reklaamid, sealseid õppetunde tasub ka ERRi töötajail jälgida.

 
At 23:45, Anonymous Anonüümne said...

Vsem privet! Prit Reinovits, kak camozuvstsvije? Babushka priehala.
p-k Sikanov

 
At 09:20, Blogger Priit Pullerits said...

Privet, p-k Sikanov.
Fakt on see, et ega üksinda vastaste nelja vastu saa. Eesti naiskonnast oli vaid Embrich tasemel, jäi selgelt plussi, kõik teised tegid miinust. Nii ei olegi võimalik kaugele jõuda. Võib öelda, et isegi ime, et Lõuna-Koreast jagu saadi. Õigemini, Embrich sai.

 
At 10:03, Anonymous Anonüümne said...

Embrich oli kindlalt kulla tasemel. Teised ilmselt pole viimastel aastatel nii kehvalt vehelnudki.

 
At 10:11, Anonymous Anonüümne said...

Meie tüdrukutele oli vist mingeid uimasteid või rahusteid antud. Kõigil peale Embrichi väga uimane ja puine liikumine. Viskaks suure kivi ka treeneri kapsaaeda. Taktikaliselt kohati väga halvasti veheldud, eriti Beljajeva poolt. Medali kohtumises tegi Beljajeva 7 ndas minimatsis kiire torke ja vähendas vahe -2 peale. Nüüd oleks tulnud pigem passiivsust näidata ja vahet hoida, mitte ise iga hinna eest üritada. Arvan, et -2 oleks olnud veel seis ,mis supervormis Embrichi jaoks kõik võimalused alles oleks jätnud. Enne seda tegi väga hea nulli ringi Kuusk.

 
At 10:14, Anonymous Imre said...

Käeväristamine ja ebakindlus mõningates situatsioonides on väga huvitav teema. Osaliselt näitab see vaimset nõrkust. Sportlane võib olla teistest üle, kuid hirm kaotuse ees vähendab töövõimet olulisel määral. Vaimne tugevus on seega sama oluline. Kuid vähetähtsaks ei saa pidada ka üleüldist vastupidavust. Võrdsete heitluses hakkab olulist rolli mängima üleüldine vastupidavus. Käeväristamine ja nõrkus saabubki enamasti esinemiste ja turniiride lõpus - otsustavates faasides. Ehk ettevalmistus on olnud ebapiisav.

 
At 10:46, Anonymous Anonüümne said...

Kes nutta ja väristada ei oska, ei ole mingi mees.

Lugege ausat intervjuud Rio temposõidus viimaseks jäänud eht-puh namiiblasega: http://cycling-today.com/the-incredible-story-of-dan-from-nam-the-cyclist-who-finished-last-in-the-olympic-time-trial/

 
At 15:21, Anonymous Anonüümne said...

Meie vehklejatüdrukud hävisid närvidega ikka korralikult välja arvatud Embrich. Beljajeva vorm ei olnud kehva. Seda näitasid mõningad head rünnakud. Aga ei suutnud pea külmana hoida. Mingi hetk võttis kenasti 2 torget tagasi. Siis pidanuks jääma hoidma, läks uljalt peale, arvas, et torkab veel 5 korda järjest. Ei leidnud seda tasakaalu, millal tark rünnata, millal mitte, see kõik on kõrvade vahel peidus. Individuaalis alustas ju ka võimsalt. 4:1 pealt tulebki natuke rohkem hoida, aga ta hoidis liiga palju. Ühesõnaga, sel turniiril ei suutnud ta õigeid valikuid teha. Oli väga auke täis. Kirpu oli torkamisega üldse hädas, väga vähe üritas üldse. Ise ta väga ei taha tunnistada, et kõrbes, aga see oligi teistsugune läbipõlemine. See pole see läbipõlemine, mis on vahetult enne OM-i, see põlemine kestis kuid. Seepärast oligi tunne tal enda arust ok, aga ta ei olnud tema ise. See pikk ootus oli teda muutnud. Poolfinaalis tegi treener ka jama. Eelviimases matšis lasi Kirpu 3 torget sisse. Ja lasi Embrichi -7 pealt viimasele kolmele minutile - lollus. See olnuks puhas ime. Oluliselt reaalsem olnuks tal endal sealt järele tulla. Treener pidanuks andma edasi info, et nüüd pole midagi vaja põdeda, savi, kui kaotadki haledalt. See oli riski koht. Aga katus sõitis ikka täiest ära. Naistel ju ülilihtne taktikalisi pause sisse teha. Öelgu, et vaja juukseid kohendada ja kombes.
Aga no vehklemises ongi lihtne läbipõleda erinevalt maratonijooksust. Luiged jooksevad rahulikult 2:40 + saavad 40 koha ja saavad OM-ilt palju positiivsema emotsiooni ja neid ei sarja keegi.
See on muidugi karjuv ebaõiglus, mismoodi maratonijooksus ja vehklemises OM-ile peale pääseb.

 
At 22:46, Blogger Priit Pullerits said...

Nõus, on küll ebaõiglus. Ja tagatipuks pole naiste epee vstk-võistlust Tokyo OMil kavaski. On alles 2024... Luiged on paraku statistid võrreldes epeenaistega.

 
At 04:22, Blogger chenlili said...

oakley sunglasses
uggs sale
ugg boots
jordan femme pas cher
red bottom shoes
ugg boots
the north face outlet
polp ralph lauren
fit flops
uggs on sale
supra shoes
louis vuitton
timberland outlet
jordan 3 retro
lebron 11
canada goose outlet
air jordan shoes
oakley sunglasses
the north face outlet
michael kors outlet
cheap jerseys
canada goose sale
replica watches
uggs sale
ugg on sale
toms shoes uk
kate spade outlet
instyler max
hermes birkin bag
kevin durant shoes 7
montblanc
gucci outlet
canada goose jackets
cheap toms shoes
adidas boost
burberry handbags
canada goose jackets
oakley vault
michael kors outlet
chenlili20160829

 
At 04:26, Blogger chenlili said...

denver broncos jerseys
ugg slippers
kobe shoes
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
louis vuitton handbags
michael kors outlet
mont blanc pens cheap
louis vuitton purses
burberry outlet online
ray ban sunglasses
true religion outlet
air jordan 11
michael kors outlet
michael kors purses
uggs outlet
canada goose sale
lebron 12
polo outlet
polo ralph lauren
concord 11
ugg outlet
the north face
cartier watches
air jordans
louis vuitton outlet
oakley sunglasses outlet
beats solo 2
tiffany jewelry
michael kors outlet clearance
ghd hair straighteners
washington wizards jerseys
insanity workout
toms wedges
uggs outlet
toms shoes
louis vuitton outlet
coach outlet store online
longchamp outlet
chenlili20160829

 
At 03:26, Blogger chenlina said...

chenlina20161007
canada goose jackets
rolex watches
uggs sale
louis vuitton
michael kors outlet
louis vuitton outlet
christian louboutin outlet
cheap jordan shoes
uggs canada
uggs sale

 
At 03:07, Blogger 姚嘉 said...

north face outlet
browns jerseys
eagles jerseys
jordan shoes
michael kors handbags outlet
ugg outlet
cheap uggs
michael kors handbags clearance
michael kors uk
coach factory outlet

 
At 12:20, Blogger chenlili said...

adidas nmd
mont blanc pens
louis vuitton
chanel handbags
ugg slippers
timberland boots
louis vuitton canada
christian louboutin outlet
oakley sunglasses
los angeles clippers jerseys
hzx20161226

 
At 08:05, Blogger mahesa anabrang said...

Your place is valueble for me. Thanks!…

obat anti biotik untuk kencing nanah
buah untuk obat kencing nanah
obat kencing nanah.com
obat kencing nanah cina
obat kencing campur nanah
obat china untuk kencing nanah
obat cina untuk penyakit kencing nanah
cara mengolah daun sirsak untuk obat kencing nanah
obat kencing nanah cepat sembuh

 
At 07:59, Blogger Gege Dai said...

michael kors outlet
lululemon outlet
ray ban sunglasses wholesale
oakley sunglasses sale
michael kors handbags
louis vuitton outlet
mulberry handbags
ray ban sunglasses
ralph lauren
cartier watches
20170214lck

 
At 18:04, Blogger Meiqing Xu said...

nike air max
christian louboutin
fred perry polo
louboutin uk
louis vuitton outlet
hollister co
vans outlet store
pandora charms
cheap oakley sunglasses
ralph lauren sale clearance
20170217caiyan

 
At 14:30, Blogger LCc 03 said...

fitflops sale clearance
air jordan shoes
adidas ultra
timberland outlet
yeezy sneakers
lacoste online shop
air jordans
true religion
kyrie 3
michael kors outlet

 
At 09:59, Blogger raybanoutlet001 said...

pandora charms
saics running shoes
green bay packers jerseys
longchamps
michael kors outlet
supra shoes
rolex replica watches
ray bans
tiffany and co outlet
polo ralph lauren outlet
2017.3.29

 
At 10:58, Blogger Meiqing Xu said...

nike outlet
rolex replica watches
yeezy boost 350
lebron james shoes 2017
burberry sale
red bottoms
tommy hilfiger shoes
pandora outlet
coach factory outlet online
adidas outlet
20170419caiyan

 
At 04:36, Blogger 吥離吥棄 said...

real jordans for sale cheap
stephen curry shoes
kd shoes
pandora jewelry
golden goose outlet
nfl jerseys
fitflops sale
chrome hearts online
kyrie irving shoes
cheap nfl jerseys china

 
At 10:16, Blogger raybanoutlet001 said...

canada goose sale
tennessee titans jersey
tods outlet
coach outlet store
cheap jordans
true religion outlet
coach factory outlet
nike air max 90
cheap oakley sunglasses
nike tn pas cher

 
At 04:15, Blogger adidas nmd said...

air huarache
ray ban sunglasses
cheap ray bans
mont blanc outlet
uggs outlet
cheap basketball shoes
polo ralph lauren
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
carolina jerseys

 
At 08:51, Blogger Lilyh Gibsonc said...

coach factory outlet
ugg outlet
true religion outlet
jimmy choo shoes
san francisco 49ers jerseys
ed hardy clothing
mont blanc pens
cowboys jerseys
coach outlet
coach handbags

 
At 12:34, Blogger Yaro Gabriel said...

www0516
minnetonka outlet
ferragamo outlet
mulberry bags
ray ban sunglasses
nobis outlet
canada goose
prada outlet
michael kors outlet
marc jacobs outlet
ralph lauren pas cher

 
At 10:03, Blogger Jessicad Webbd said...

salvatore ferragamo shoes
salomon
air max 90
nike outlet
moncler jackets
michael kors outlet online
pandora outlet
football soldes
coach outlet store online
canada goose jackets
adidas football soldes

 
At 06:53, Blogger Yaro Gabriel said...

www0803

canada goose jackets
ugg boots on sale 70% off
christian louboutin outlet
longchamp outlet
coach outlet
longchamp bags
michael kors outlet online
louboutin shoes
off white outlet
pandora jewelry


 
At 10:16, Blogger Yaro Gabriel said...

www1020

supreme
adidas clothing
coach outlet online
coach outlet
canada goose outlet
louboutin shoes
hermes belt
ralph lauren polo
lacoste polo
hugo boss

 

Postita kommentaar

<< Esileht